No. 184. Zeven en tachtigste Jaargang 1885. Be Condéer. WOENSDAG M NOVEMBER. Prijs der gewone Advertentiën: ÉuittnUub. FBUILLiETON. fiinnenlanb. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdftg-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. I'll!!.,11 Illlllllllll.'lllllll LAria v Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Elzas-LothaeinqenDe nieuwe stadhouder is te Straatsburg plechtig met muziek ingehaald terwijl 's avonds een fakkeltocht en eemge andere feestelijk- heden plaats hadden. ENGELAND. De verkiezingen voor de gemeente raden zijn in het voordeel der conservatieven afgeloopen; deze zien hierin een gunstig voorteeken voor den afloop der aanstaande parlements-verkiezingen. Den 7 ia de behandeling der zaak tegen atead den hoofdredacteur van het blad de Pall-Mall den heer Booth van het Heilsleger en twee anderen wegens het ontvoeren van de minderjarige Eliza Armstrong afaeloopen nadat daaraan twaalf zittingen gewijd waren. De gezworenen verklaarden den heer Stead en vrouw Jarrett schuldig, de overigen onschuldig. Het vonnis zal door den rechter niet worden uitgesproken, voordat de gezworenen beslist hebben omtrent het andere punt, waarover de aanklacht looptnamelijk het onderwerpen van dat meisje aan een onkiesch onderzoek. Britsch-Indie. Volgens bericht uit Mandalay heeft Koning Theebauonmiddellijk na de ontvangst van den laatsten engelschen eisch zijn ministerraad bijeen geroepen en den volgenden dag de fransche en ita- liaansche consuls geraadpleegd die hem aanraadden de engelsche eischen aan te nemen. Hij ontbood ver scheidene generaals om hun te gelasten zich gereed te houden, daar het waarschijnlijk tot een oorlog zou komen. FRANKRIJK. De afgevaardigde, graaf Albert de Mun oud kavallerie-officier eeu der hoofdleiders van de rechterzijde, heeft in een brief, gericht aan den burggraaf de Bélizal het plan eeuer groote katholieke partij uiteengezetdat hij en zijne partijgenooten gaarne verwezenlijkt zouden zien. Het komt hierop neer: vol ledige vrijheid der kerk en bescherming van hare dienaars met andere woorden de vernieling van het leekenkarakter der hedendaagsche maatschappij, de vrijheid voor alle geestelijke orden de vrijheid van onderwijs de wederinvoering van het godsdienstig on derwijs in de openbare scholen afschaffing of ten minste wiiziging der laatste wet op het lager onderwijsaf- schaffing der echtscheidingde vrije beschikking der ouders over hun vermogen (zelfs ten koste der kinderen), de gedwongen zondagsrust, de beperking van den daeelijkschen arbeidsduur de bescherming der arbeiders tegen ziektegebrek aan werk ouderdom enz., en tot bereiking dezer doeleindende stichting van een uitgebreid fonds. Dit plan wordt door een deel der katholieke pers sterk afgekeurd. Volgens de Francis hebben slechts 5 afgevaardigden hunne instemming met dit programma betoond. Te Parijs heeft de eerste bijeenkomst plaats gehad van de republikeinsche afgevaardigden, die gehoor hadden gegeven aan de uitnoodiging van den heer Lockroij om te trachten de eensgezindheid onder de republikeinen te herstellen. 39 leden waren tegenwoordig. Men heeft zich op die bijeenkomst zoowel tegen herzie ning der grondwet verklaard als tegen het in staat van beschuldiging stellen van het ministerie Ferry en de verdrijving der prinsen uit Frankrijk. Men eischte daarentegen staking der koloniale ondernemingen en achtte het wenschelijk, dat een nieuwe grondslag voor de belastingen werd ontworpen en scheiding van kerk en staat werd voorbereid. Clémenceau moet den 4 bij president Grévy ontbeten en bij die gelegenheid verklaard hebben, het ministerie Brisson te zullen ondersteunen. De nieuwe latijnsche muntbijeenkomst is den 6 te Parijs door Frankrijk Italië Zwitserland en Grieken land onderteekend. De heer Gomot is benoemd tot minister van land bouw en de heer D'Autresme tot minister van koop handel. GRIEKENLAND. De Kamer heeft het ingediende wetsontwerp tot het sluiten eener zoogenaamde vader landslievende leeniug aangenomen. De heer Trikoupis wees op de noodzakelijkheid om nieuwe belastingen uit te schrijven ten einde te kunnen voldoen aan de verplichtingen welke deze groote leening het iand op legt. De heer Delyannis verklaarde, dat hij weldra nieuwe maatregelen te dien aanzien aan het oordeel der Kamer zou onderwerpen. SPANJE. Eenige liberale en republikeinsohe bladen hadden medegedeeld, dat te Manilla ongeregeldheden voorgevallen waren. De regeering vroeg dadelijk in lichtingen, doch ontving ten antwoord, dat er, behalve een brand op den 24 October, waarbij twee huizen vernield warenniets bijzonders voorgevallen was. Tegen de bladen, die de valsche berichten gaven zal thans eene vervolging ingesteld worden. TURKIJE. Na langdurige beraadslagingen is op de bijeenkomst van de gezanten besloten de werkzaam heden niet aan te vangen op den grondslag dat herstel van den vorigen toestand onvermijdelijk is. De ge'.anten vonden dit onraadzaamhoe wenschelijk zulks ook mocht zijn. BULGARIJE. Dr. Stransky de aanvoerder der rumelische beweging die door Vorst Alexander tot bulgaarsch minister van binnenlandsche zaken benoemd wasis verplicht geworden als zoodanig zijn ontslag te nemen omdat hij van omkooping beschuldigd werd VEREENIGDE STATEN. Bij de op den 3 ge- houden verkiezingen in Nieuw-York en yirgimë hebben de demokraten de meerderheid verkregen. De heer Hill, gouverneur van Nieuw-York, werd herkozen. CHINA. Van generaal de Courcij werd den 6 het bericht ontvangen dat de troepenafdeeiingen samen werkten om het land te zuiveren van de bendeu op roerlingen die wel talrijkmaar slecht gewapend waren zoodat zij groote verliezen leden. Ongelukkig werden dagelijks 5 a 6 man door de cholera wegge nomen. In Tban-Moi zijn talrijke hoofden waaronder de opperbevelhebbergevangen genomen. Het werken der troepen bestond thans in eene ware gendarmedienst tegen de door agenten van Thuyet opgeruide benden. EGYPTE. Moukhtar-pacha is benoemd tot turksch commissaris om te Cairo met den heer Wolff, den buitengewonen engelschen gezant de egyptische zaken te onderzoeken. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De begrooting van het fonds, voortspruitende uit de koop prijzen van domeinen voor 1886, is voorgesteld tot een bedrag van f 612.000. Verdeeling van markgronden. De regeering heeft hare memorie van antwoord ingezonden omtrent het wets ontwerp, bevattende bepalingen ter bevordering van de verdee ling van markgrondenmet een gewijzigd ontwerp. Nu de Kamer bij de behandeling van art. I van het oor spronkelijke ontwerp en door de verwerping van den staat te kennen gafdat zij alleen naar streng rechtniet op gronden van utiliteitwenschte te doen beslissenmeent zij dat in verband met de vrij sterke tegenkanting, die het gemengde stelsel, beslissing door de administratie met beroep op den rechterheeft ondervonden en met de bezwaren aan eene beslissing, alleen door de administratieve macht, verbonden, werke lijk niets anders overbleef dan de nu voorgestelde proces-orde namelijk beslissing door de rechterlijke macht. In de vrees van sommige leden, dat door zoodanige regeling het doel van het wetsvoorstel de vergemakkelijking van de verdeeling van marken niet bereikt zal wordenkan zij niet deelen. Omslachtigheid zal deze procedure met meer kenmerken dan iedere anderewaarin eene exceptie van niet-ontvankelijkheid kan worden opgeworpen, en met deze exceptie zal hier dan ook in den regel alles beslist zijn. Bovendien zal het leveren van het bewijsdat de gronden in geschil markgronden zijn bij de eenvoudige bepaling van art. 1 niet met groote moeielijkheden gepaard gaan. Dat een vast criterium ontbreekt, moet ten stelligste wor den ontkendart. 1 en 2 laten geen twijfel over wat de wet onder markgrondenmarken en markgenooten verstaat. Mocht de Kamer zich onverhoopt niet met dit voorstel ver- eenigendan kan de regeering daarinin verband met het lot van "vroegere ontwerpen, niets anders zien dan het bewijs, dat geene bevredigende oplossing is te verkrijgen. De regeeringsantwoorden op de voorstellen tot verandering der grondwet zijn ingekomen. Art. 76 (kiesrecht) is thans aldus gewijzigd. De leden van de Tweede Kamer worden rechtstreeks gekozen door de meerderjarige mannelijke ingezetenen, tevens Neder landers die als hoofden van gezinnenkrachtens persoonlijk of zakelijk rechteene woning van eene door de wet voor iedere gemeente bepaalde jaarltjksche huurwaarde, voor de ongestof feerde woning berekend, in gebruik hebben. Onder hoofden van gezinnen zijn ook alleen wonende personen begrepen. 15) Op eenen goedeii dag kwam mijnheer von Prangen de plaats oprijden. Hij behoorde nog altijd tot de vrienden van den landheer en tot de wein.gen die gaarne in huis gezien werden. Ditmaal kwam hij met een ambtelijk gelaat, wat hij in het groote zelf behagen over zijne waardigheid niet in staat was te verbergen. Hij vroeg ook dadelijk naar Aris en trok zich met hem, zinspelende op eene gewichtige reden voor zijn bezoek, in diens kamer terug. Mijn beste mijnheer Aris", begon hij toen op plech- tigen toon „ik moet mij ditmaal uit plicht en geweten in uwe familiezaken mengen of eigenlijk in het geheim nwer dochter, de beklagenswaardige vrouw van Horak Ik wil u vooraf met de reden daarvan bekend en u tot mijnen bondgenoot maken in mijne moeielyke Aris op zijne kalme wijze hoorde peinzend deze in leiding aan en antwoordde „Ik kan mij denken, waarom het te doen is." Ha, gij kunt het u denken? Wat gelooft gij dan i Horak's verdwijnen zal de autoriteiten aanleiding gevennaar de reden daarvoor een onderzoek in te stellen en waar anders het eerst, dan bij zijne vrouw!" j Zeer juist, hooggeachte vriend. Waar anders het eerst dan bij zijne vrouw. Jazoo is het. Eu terwijl ik niet van plan ben de geheimzinnige geschiedenis nog bepaald ex officio te behandelen en een onderzoek in te stellen langs den gewonen gerechtelijken wegdaar ik mjj verplicht gevoeluw buis te ontzienhoop ik ambtsplicht en vriendschap op verstandige wijze zoo danig te vereenigendat ik hier uwe dochter een ver hoor kan doen ondergaan waartoe ik vriendelijk uwe medewerking verzoekik zal u eerst de voorhanden zijnde daadzaken blootleggen." Hij zette nu zijne groote hoornen bril op nam eene courant en ging voort„In dit vakblad heb ik eene oproeping van de rechtbank der koninklijke stad Praag gevonden die in het kort zegtdat Jozef Horak uit genoemde stadmeer dan vijf jaren geleden op reis gegaan zijnde en daartoe met de noodige papieren voorzien, maar wiens tegenwoordig verblijf volstrekt on bekend is, wegens erfeniszaken opgeroepen wordt, binnen zes maanden te Praag te komenteneinde zijne zaken te regelenof eenen advocaat daartoe met volmacht te voorzien. Alle politieambtenaren worden tevens uitgenoodigdhemzoo mogelijkmet deze op roeping in kennis te stellen, of, voor het geval hij ergens gestorven mocht zijn hiervan mededeeling te doen aan de Prager rechtbank onder overlegging der vereischte stukken." „Nu", vervolgde mijnheer von Prangen, zijne bril weder afnemende„gij zult begrijpen dat ik dezen gezochten Horak en den man uwer dochter voor eenen en denzelfden persoon houdendenaar plicht en ge weten mededeeling te doen heb omtrent zijn verblijf alhier vóór vijf jarenzijn huwelijk zijn vertrek naar Kreuzlingenen zijn plotselingvolkomen onverklaar baar verdwijnen." Aris bevestigde dit met eenen hoofdknik. „En ik", ging mijnbeer von Prangen voort, „gaarne zijne vrouw op vriendschappelijke wijze zou willen bewegen, om mjj toe te vertrouwen, waarheen haar man zich begeven heeltof hoe het te verklaren is, dat zij zich beschouwt, als voor altijd van hem gescheiden, te oor- deelen ten minste naar hare herhaalde zeer bepaalde en ouder zulke omstandigheden min of meer raadsel achtige uitlatingen. Daar nu de vraag openlijk en door het gerecht gesteld wordten de erfeniszaak die er aanleiding toe gegeven heeft, noodzakelijk ook de vrouw van den gezochten erfgenaam bizondere belangstelling moet inboezemenhoud ik het er voordat uwe dochter aan mijn verlangen wel zal voldoen." Het gevolg van dit gesprek wasdat Aris zich be reid verklaarde zijne dochter te halen na haar vooraf met de zaak te hebben bekend gemaakt. Toen zij daarop binnenkwam z nder eenige onrust aan den dag te leggen hoorde zij meer met beleefde dan gespannen aandacht het uitvoerige verhaal van den vriend des huizes aan. En toen deze haar ten slotte vroegwat zij hem zou mededeelen, antwoordde zij zonder aarzelen vast en ernstig: „Niets, mijnheer von Prangen 1" „Nietsherhaalde hij verbaasd. „Dat is zeer weinig, mevrouw Horak dat is te weinig „Ik heb", antwoordde zij zonder een oogenblik van streek te geraken„van het uur afdat hij mij verlietniet het minste bericht van hem ontvangen. Wat zou ik u dus met den besten wil over zijne ver blijfplaats gedurende die twee jaren kunnen mededeelen?" '„Goed, in orde 1" zeide de oude heer. „Wat zoudt j, ij "mij daarvan ook kunnen vertellen Maar gij kunt wel den geheimzinnigen sluier opheffendie het uur waarin hjj u verlietomhult en daarmede aan het ge recht een vast punt geven van waaruit dit haar on derzoek kan voortzetten. Wit gij dit niet doen „Neen", antwoordde zij. „Ik ben daartoe niet ver plicht nietwaar mijnheer von Prangen?" „Eigenlijk niet", was het bescheid, terwijl hij een vorschenden am'otenaarsblik op haar smartvol gelaat wierp. „Gij zijt niet verplicht, als echtgenoote eene ge tuigenis te geven ten nadeele van uwen man of evenmin wanneer gij u zelf schade of gevaar bereidt. Het moet dan wel", besloot hij op een toon van onmiskenbaar wantrouwen „een vreeselijk uur geweest zijn waarin deze plotselinge onbegrijpelijke scheiding plaats greep". Zij zweeg. „Tcni 1" zeide nu haar vtder, ^ich tot haar wendend op "smeekenden toon. „Spreek Stort uw hart uit, neem ons den steen van het hart Wat gebeurde er in dat

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1