Stabö-tJerifhtcu. QUlcgrattsctic ffgrtgtu««u £tllerlcn JflarK'- eu Örntreberictsleu De Kiesvereeniging „Burgerplicht" te Amsterdam beraadslaagde den 10 over het advies der Liberale Unie in zake artikel 191 der grondwet. Het be- jtuur had als hoofdvraag gesteld: Wenseht men dit >rt. onveranderd te behouden Daartegenover stelden de heeren mr. A. Kerdijk en mr. A. F. K. Hartogh eene motie, hierop nederkomende, dat dit artikel alleen dan onveranderd mocht blijven wanneer tot wijzig'ng der grondwet niet langer eene meerderheid van 1 der kamerleden noodig was. Zij betoogdendat de liberalen bun beginsel niet prijsgaven wanneer zij de beslissing over de schoolkwestie aan den gewonen wetgever over lieten het was echter onrechtwanneer men het liberale begins-1 wilde handhaven, zelfs tegenover eene erentuëele meerderheid van bijna i der volksvertegen woordigers. Met 30 tegeu 21 stemmen werd de vraag ran het bestuur bevestigend beantwoord. Een twin tigtal der aanwezigen hadden de vergadering voor de stemming reeds verlaten. In den nacht van den 10 op den 11 is te Haar lem in een perceel aan de Tulpenstraat, brand ont staan bij eene winkelierster in garen en band welk perceel binnen een uur geheel en het daarnaast door twee gezinnen bewoonde perceel gedeeltelijk uitge brand is. Den 11 had in het lokaal van den heer WRog- geveen Cz., te Scbagen eene vergadering plaats van de Centrale Kiesvereeniging in het hootdkiesdistrict Alk maar. De vice-voorzitter, de heer B. G. de Vries van Heijstpresideerde, bij afwezigheid van den voorzitter, en deelde mede, dat de heer mr. A. P. de Lange, op aandringen, er in had toegestemd, het voorzitterschap te blijven bekleeden mits hem toegestaan werd, by even- tueele drukke bezigheden, zijne functie tijdelijk over te dragen. Tot bestuurslid (vacature T. Lanser) werd verkozen de beer G. Nobel, te Zijpe. Het advies der Liberale Unie in zake het kiesrecht, dat het met de overweging van dit onderwerp belaste comité heeft uitgedrukt in den vorm van een grond wetsartikel „De leden van de Tweede Kamer worden recht streeks gekozen door de meerderjarige mannelijke ingezetenen, Nederlandersdie, krachtens eenig hun toekomend (persoonlijk ot zakelijk) recht, eene woning of een gedeeite daarvan in gebruik hebben waar van de jaarlijksche huurwaarde een voor elke ge meente vast te stellen minimum bereikt, dat, nergens lager dan f 50 of hooger dan f 200, door de wet Gedeputeerde Staten geboord wordt bepaald, weid onveranderd aangenomen. Bij eene voorafgaande bespreking over de vraagot algemeen stemrecht ai of niet wenschelijk was, werd voor eene zoo wijde uit zetting der grenzen van kiesbevoegdheid geen enkele lans gebroken. Wel wilde een deel der vergadering het kiesrecht uitbreiden tot allendie eenige directe belasting betalenmaar de meerderheid verkoos voor het oogenblik niet verder te gaan dan door bet comité der Liberale Unie werd voorgesteld en het kiesrecht afhankelijk te stellen van het bezit eener woning, waarvan de jaarlijksche huurwaarde eene zekere voor iedere gemeente vast te stellen som bedraagt. Als minimum werd daarop aangegeven f 50 en als maximum 200, hoewel verschillende stemmen opgingen, die deze sommen successievelijk op f 36 en f 250 wenscbten bepaald te zien. Ook met de bijvoeging van het zoo genaamde capaciteitenstelsel kon de vergadering zich vereenigenin dier voege als door het comité werd voorgesteld n.l. „Kiesbevoegdheid wordt bovendien verleend aan allen die aan de algemeene vereischten voldoen en die bezitten eene zekere mate van bekwaamheid blijkende uit het bezit van eenigen graad, titel of diploma het bekleeden van eenig ambt of eenige betrekking of de uitoefening van eenig beroep een en ander te regelen bij de wet." Wat het advies in zake de onderwijsquaestie betrof, beantwoordde de vergadering met eenparige stemmen ontkennend de door eenige leden gestelde vraag Is het wenschelijk, van wege de liberale partij een voorstel te doen tot wijziging van artikel 194 der grondwet? Bij het advies in zake belasting-hervorming werd twijfel geopperd aan de mogelijkheid om eene conse quent toegepaste inkomstenbelasting hier te lande in het leven geroepen te krijgen zoodat de vergadering zich meende te moeten bepalen tot het uitspreken der wenschelijkheid dat zoo spoedig mogelijk eene billijke, evenredig drukkende belastinghetfing tot stand kome. De besturen van 31 ijsvereenigingen in de pro vincie Friesland bebben reeds in hun reglement opge nomen de bekende vier artikelen tot wering van be staande misbruiken bij harddraverijen op schaatsen. Het bestuur der sociaal-demokratische vereeniging te Amsterdam heeft bij strooibiljet aan de werkeloozen aldaar te kennen gegevendat de bij ongeteekend strooibiljet gedane oproeping voor een optocht naar den burgemeester op den 9 noch van hem noch van het comité der vakvereenigingen uitgegaan is en hun medegedeeld dat het ten spoedigste zoo mogelijk in overleg met de verschillende vakvereenigingen, maatre gelen zou nemen om hen uit te noodigen, gezamenlijk krachtig en georganiseerd op te treden, om met alle gepaste middelen de regeering te noodzakenin de behoeften des volks te voorzien. Te Haarlem is eene stiefmoeder in hechtenis genomen wegens bet mishandelen van een 17 jarig meisje, aan de gevolgen waarvan dat meisje overleden is. Oumiddelijk na het overlijden hadden zich geruch ten van mishandeling verspreid en bij onderzoek door de justitie bleek de juistheid daarvan. Zij heeft alles bekend. De heeren mrs. Pols hoogleeraar in het strafrecht te Utrechten van Haaften substituut-officier bij de arr. rechtbank te Botterdam zijn naar Bome vertrok ken om de nederlandsche regeering te vertegenwoor digen op het aldaar te houden internationaal congres over het gevangenwezen. Ook de centrale |r. k. kiesvereeniging te Sneek heeft den heer A. baron Sohimmelpenninck van der Oije kandidaat gesteld. De groote gouden medalje door de Staten-Ge- neraal toegekend aan de familie van den schout bij nacht Bentinck gesneuveld in den zeeslag bij Doggers- bank in 1784hebbende een gewicht van bijna 860 lood en eene waarde aan goud van f 1200 is iu het openbaar voor f 1400 gekocht door directeuren van Teylers stichting te Haarlem. De heer Jb. Vis Pz. te Zaandijk heeft wegens woonplaatsverandering ontslag genomen als lid der prov. staten van Noord-Holland en als lid van den gemeenteraad te Zaandijk. Sedert eenige da^en wordt uit het rijks-krank zinnigengesticht te Medemblik een mannelijke verpleegde vermist. Alle nasporingen zijn vruchteloos geweest men vreest, dat hij verdronken is. Op de koemarkt te Hoorn zijn 4 hazardspelers aangehoudendie zich op den openbaren weg met hunne handelingen bezig hielden. Bij een door de po litie ingesteld onderzoek bleken zij te bezitten bons op sigaren in den vorm van bankbiljetten. Zj bleven in voorioopige bewaring. Te Zwolle is het roodvonk epidemisch verklaard. Ds. J. van Loenen Martinet, predikant te Zwolle, heeft het beroep naar Santpoort aangenomen. De Hooge Baad heeft vernietigd het vonnis van den kantonrechter te Haarlem waarbij de heer H. Tappenbeck, te Wijk aan Zee, veroordeeld is tot f 15 boete wegens bet zonder vergunning van het gemeen tebestuur van Wijk aan Zee en Duin doen verleggen van een voetpad in die gemeente en de zaak verwezen naar de rechtbank te Haarlem. Bij de heeren Fred. Muller en O0., Amsterdam is een catalogus verschenen van eene belangrijke verza meling portretten en handschriften van nederlandsche dicht°rs waarvan de verkooping zal plaats hebben op den 16 en 17 dezer maand des avonds te 6% uur. Daarenboven gaf' dezelfde firma een catalogus uit, met bij gevoegde prijzen van de schoonste en zeldzaamste por tretten van de Nederlandsche Bchool in bet bizonder uit de 16e en 17e eeuw. plechtig onthuld, waarbij het niet aan toespraken ont brak. Om het feest in berinnering te houden, stortte de directeur 5000 gulden in de kas der nrbeidersver- eeniging. Nadat men aan een wèl ingerichten disch had gezeten, besloot een slotkoor waarna een bal den avond die lang in berinnering zal blijven. Hierbij zij nog vermeld dat bij een der vuurproeven in een porcelein-oven de bitte tot boven 1000 graden Celsius klom hooger derhalve dan het smeltpunt van bet zilver en ingelegd papier later toch geheel gaaf te voorschijn kwam. Het slot is een zoogenaamd let terslot door omzettiDg der letters kan men meer dan 67 millioen combinatiën makenzoodat het letterlijk onmogelijk is, zulk Blot, zonder nader ingelicht te zijn, te openen. Bij do uitgevers S en W. N. van Nooten te Schoon- hoven is een nieuwe druk verschenen van een prac tise!) werkje getiteld Staring's lijst van alle binnen en buitenlandsche maten gewichten en munten, zoowel van de vroegere als die van den tegenwoordigen tijd met hunne onderlinge vergelijkingen en herleidingen. Het nette in heel linnen gebonden boekje zal zeker me nigeen van groot gemak zijn en vele lastige en vaak tijdroovende berekeningen kunnen voorkomen. Ook de aan het werk toegevoegde opgaven en bereke ningen betreffen dagelijks in de practijk voorkomende zaken en maken mede het nuttige werkje tot een on misbaar zakboekje voor iederen man van zaken. Bij kon. besluit van den 5 is aan den gewezen deurwaarder der dir. belastingen D. van den Ent alhier een jaarlijkach pensioen van (718 verleend. De kapitein der diens doende schutterij alhier, de heer G. Swerver, is gemachtigd, op den 1 Januari 1886 bet cijfer, voorkomende in bet vroeger aan bem toegekende eereteeken tot belooning van eervolle langdurige werkelijke dienst bij de schutterij van 20 te verwisselen in 25. Den 10 hadden de leden van het alkmaarsche departement der Maatschappij Tot hut van 't Algemeen, met hunne dames een genotrijken avond. Geen won derdat de zaal flink bezet was De bekende spreker, de 'heer M. J. Mees, van Haarlem, zou de vruchten van zijne smaakvolle en mm kan er ditmaal bij voegen zeer belangrijke beschouwingen voordragen. Hij" gaf tafereelen uit het leven van Napoleon I naar aanleiding van de Mémoires van Madame de Rémusat en Ian fray. Hij schilderde den zegevierenden veld heer, als een onbescbaafden dwingeland die van ande ren strenge etiquette eisebte maar zelf', onbeleefd tot lompheid toevaak brutaliteit stelde in plaats van vorstelijke hofielijkheid. Na de pauze gaf' hij „een ver volg op de kunst van lezen en voordragen waarover hij ten vorigen jare op zeer aangename eu boeiende wijze reeds gesproken had. Dit vervolg gaf' hem aan- leiding om verschillende verzen en versjes van Lau- riliard ten Kate en anderen, als voorbeelden, voor te dragen In één woord, het was een schoone Nuts- avond waarop iets te genieten en ook te leeren was. Donderdag 12 Nov. 's Gbavenhage Tweede Kamer. De heer van Kerk wijk braeht hulde aan de nagedachtenis van graaf van Lynden die in moeieiijke tijden de eenige was die in staat bleek te regeeren. Het debat over de indische begrooting werd voortgezet. De minister van koloniën verklaarde, volkomen homogeen te zijn met den gou verneur-generaal van Bees die geenszins aan zijne be ginselen ontrouw is geworden. De heer Keuchenius bostreed ook de politiek vau den heer van Bees en wees op den treurigen toestand in Indie. Morgen voorzetting. Weenes. De servische regeeriug berichtt? aan de bulgaarscbe dat de Serviërs, die in Bulgarije vielen als roovers konden behandeld worden. Londen. De Koning van Birma vaardigde eene pro clamatie uitwaarbij gelast werd alle Engelscbeu te vernietigen. Men ducht, dat alle Christenen te Man- dalay vermoord zijn. De brandkastenfabrikant Wertheim is de meest gedecoreerde man in Oostenrijk wellicht in de gebeele wereld. Hij bezit zeker meer dan 48 ridderordeu wel een eigenaardig teeken des tijds en troostend voor hen, die geen lintje mogen dragen. Dat Wertheim echter ook ridderlijk weet te bandelen, bewijst het feest, door hem gegeven tijdens de vervaardiging zijner 20000ste brandkast. Meer dan 1200 gasten behalve het dubbel aantal arbeiders, waren genoodigd. Men vond er ge leerde en mannen die zich door den arbeid onder scheidden veldheeren en diplomaten groote industri- eelen bankiers en kooplieden ook hen, die het staats bestuur in handen bebben. Het feest werd geopend door een optocht der fabrieksarbeiders met hunne eigenaardige gereedschappen, vaandels en banieren; onder hen bevon den zich ook pasquille-makers pasquille is een term, die een bepaald gedeelte van het slot aanduidt enz. Na afloop van de optocht volgde een koor der zangersver- eeniging voorafgegaan door een proloog in dichtmaat. In tien beelden dissolving views zag men daarop het gewichtigste, dat sedert de oprichting in de fabriek was voorgevallen. Natuurlijk namen vuurproeven eene eerste plaats in, maar belangrijk was ook de schets van het oproer in Bucharest, waar het gemeen te vergeefs trachtte, een kast te openen, en het vervoer der brand kasten naar Perzie. Deze hebben een gewicht van 5 tot 20 centenaars maar wijl het vervoer in Perzie al leen per kameel geschiedt en deze dieren hoog stens 2 centenaars kunnen dragen was men ge noodzaakt de kasten uit losse in elkander zetbure stukkeu te vervaardigen. Toen Wertheim zijne kas ten op de wereldtentoonstelling te Parijs bracht loofde hij eene premie van 100000 frs. uit, te betalen aan hem die de kast zou openen zonder gebruik te maken van den daarbij behoorenden sleutel. Na het vertoonen der dissolving views werd de 20000e kast een geschenk der arbeiders aan hunnen patroon ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van den 10 November. D. F., te Egmondbinnenbeleedigingf 20 boete, subs. I dagen gev. C. B., te St. Maartensbrug, beleediging enz. enz., 4 maan den gev. en 2 boetenieder van 8subs. 1 dag gev. voor iedere boete alles in eenzame opsluiting. W. G., te Zijpe, openbare dronkenschap, 7 dagen gev. G. L., te Zijpefeit. en straf als boven. J. E., te Zijpe, rebellie, 8 dagen eenzame opsluiting. D. B, te Zijpe, openbare dronkenschap, 7 dagen gev. en t 12 boete, subs. 4 dagen gev. J. G., te Zijpe, verbreking van sluiting, 15 dagen gev. en 25 boete subs 1 dag gev alles in eenzame opsluiting. C. Bte St. Maartenverwonding5 boetesubs. 2 dagen gev. J. B., te St. Maarten, verwonding, vrijgesproken. K. B. Cz. en K. S., beiden te Nieuwe Niedorp, politie- overtreding, beiden vrijgesproken. P. K., C. L., J. Bj, P. B„ G. B., D. B. en K. W., allen te St. Maarten politieovertredingallen vrijgesproken. P. B. en J. B beiden te Beetsmishandelingde eerste 8 en de tweede 4 dagen eenzame opsluiting. A. K, te Berkhout, openbare dronkenschap, 7 dagen gev. P. M., te Wijdenes, feit en straf als boven. P. B., te Hojrnfeit en straf als boven. A B., te Helderdiefstal3 maanden eenzame opsluiting. J. W. en C. v. E., beiden te Yelzen, diefstal, ieder 3 maan- den eenzame opsluiting. J. v. zonder vaste woonplaats, bedelarij, 14 dagen gev. en opzending naar een bedelaarsgestieht. H. YVAT en P. S„ beiden zonder vaste woonplaatsbede larij 14 dagen gev. Alkmaar 11 Nov. Op de groote paardenmarkt waren 256 stuks aangevoerd, Paarden f 75 a 525, Veulens f 90 a 120. Amsterdam U Nov. Aardappelen. Eriescbe Dokkummer jam men 1,80 a 2, dito Franeker 1,75 a 1,90, dito Engelsche f 1,20 a 1,30, Zeeuwscke Spuische Jammen t 2,20 a 2,50, dito FJakkeescke f 1,90 a 2,10, dito Blauwe (1,80, Geldersche blauwe 1,40 a 1,50, Pruissische Hamburgers f 2,50 a 2,60, Hiilegommer zand 2,50 a 4,50, Zeeuwsche Footers f 1,10 a I,20dito Champignons t 1,20 a 1,30. Aangevoerd 7 versche ladingen. Handel flauw. Raapkoeken t 74 a 78, Lijnkoeken t 8 a 12 per 100 P. Petroleum vast, loco f 9,62Dec. 9,50, Jan./Mrfc. f 9,37 entr. In cons 10,75. Aangevoerd 167 vette Kalveren f 0,60 a 0,75 per P., Graskalveren, 21 nucbt. dito (8a 12, 128 vette Varkens f 0,37 a 0,44 per pond. Enkhuizen 11 Nov. Kleine Kaas (32, hoogste prijs, aange voerd 7 stapels. Karweizaad 2o a 25,75 Mosterdzaad r 14,'5 a 15, Maanzaad 11 a 11,50, Gerst (4,50 a 5, Haver f 3,50 a 4, Erwten: grauwe t 10,50 a 11,50, vale t 10,75 a 11,75, groene t 10,25 a 11,75, bruine Boonen f 9 a 11,75, Paardenboonen (6a 6,25, 4 Varkens f 0,23 a 0,23% per P., 14 Biggen 6 a 7. Haarlem II Nov. Keine kaas (31, hoogste prijs, aangevoerd 78 stapels, uitmakende 8318 stuks, wegende 17500 P. Aangevoerd 45 Koeien en Ossen t 130 a 2008 Pinken (60 a 80, 3 Graskalveren 18 a 24, 24 nacht, dito (7a II, 3 Schapen (16 a 20 1 Paard (40. Sohagen 12 Nov. Aangevoerd 2 Paarden 25 a 70, 60 Stieren 60 a 80, 191 Geldekoeien t 7') a 240. 20 Kalfkoeien 160 a 210, 50 Vaarzen 60 a 90, 70 Hokkelingen 20 a 50, 7 nucbt. Kalvereu 11 a 2L742 Schapen 14 a 30 338 Lammeren 13 a 16, 34 magere Varkens 12 a 1525 Biggen 5 a 8, Boter per kop r 0,95 a 1,05, Kipeieren 1 5,50 a 6,50, Eenden dito 4,50 per 100. Sneek 10 Nov. Aangevoerd 833 kwart eu 60 achtste va ten boter, le soort 55,50. Vereeniging le soort 57,50 a 58,50, 2e f 54 a 54,50, 3e 52 a 53,50. Schiedam 11 Nov. Moutwijn 8, Jenever 13,50 per v. Texel 10 Nov. Fokschapen 13 a 17 Gelde dito 17 a 21Lammeren (8a 12, Rammen f 14 a 18, vette Koeien t 170 a 210, Melkkoeien t 125 a 155, Geldekoeien 110 a 125 Kalfkoeien 150, Ossen 75 a 110 Kalfvaarzen f 75 a 115, Geldevaarzen 55 a 75, Graskalveren t 25 a 45, oude Paarden (30 a 60, Werkpaarden 100 a 160, Rijpaarden f 160 a 250vette Varkens 0,42 a 0,44jper P., Biggen f 6- a 10, Kipeieren (4a 4,50 per 100.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 3