No. 136. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. De rede van Dr. Schaepman. De Condéer. ZONDAG 15 NOVEMBER. Dit nummer bestaat uit twee bladen, EERSTE BLAD. Prijs der gewone Advertentiën: ui. FEUILLETOIV. AIKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Een tweede hoofdbezwaar van den heer Schaepman tegen de openbare school bestaat hierin dat er geen of een te laag schoolgeld wordt geheven, en het onder wijs aan de ouders der schoolgaande kinderen niets of slechts weinig kost. Elke uitgave voor het onderwijs uit de algemeene rijks- of gemeentekas is zijns inziens een aanslag tegen bet onderwijs de hooge kosten voor den staat en de geringe offers, waarmede de ouders kunnen volstaanacht hij den dood voor het onderwijs. Het vernietigt, zegt hij, den onafhankelijkheidszin van ons volk als men het alle lasten van de schouders neemt. Alleen da^elijksche zorg geeft den mensch zelfbewust heid. Onder de tegenwoordige omstandigheden staat zijns erachtens het grootste deel van het Nederlandsche volk met verpleegden gelijk. Iedere zorg minder op de schouders van den mensch geeft vermindering van zijne krachten en zelfstandigheid. Het bovenstaande is eene schoone troost voor allen die mochten meenen dat de strijd des levens voor hen wat heel zwaar is en de verscbillende lasten wat al te druk kend zijn. Zij weten nu dat ai die zorgen en lasten ten slotte het gezegende gevolg hebbenvan hunne krachten te ontwikkelen en hunne zelfstandigheid, zelf bewustheid en onafhankelijkbeidszin te verhoogen. Maar steekt daar dan geen waarheid in deze uitspraken van den dichterlijken redenaar? Ongetwijfeld, maar die waarheid wordt bedekt do >r de eenzijdigheid der voorstelling en gaat onder in den stortvloed dor over drijving. Zeker, iemand van alle lasten te ontslaan, hem alles kosteloos te verschaffen staat gelijk met zijne geestkracht en werklust te dooden. Geen zeil bewustheid kan wonen in den man wien alles gratis wordt thuis gebracht, voor wiens onderhoud, voeding, kleedmg woning door anderen wordt gezorgd. Gebrek aan zorgen kweekt zorgeloosheid. Maar iets anders is het, iemand van alle zorgen te ontslaan iets anders hem in een of ander opzicht te helpen en te steunen. Tegenover gebrek aan zorgen Btaat overmaat van zorgen tegenover te lichten last te zware druk. En nu zijn de nadeelen van te veel zorgen en te zware lasten niet denkbeeldig. De moed verflauwt, de hoop sterft weg, het geloof wankelt, waar de last te zwaar wordtde liefde verkoelt waar zij niet de warmte van anderer liefde gevoelt in de helpende hand en den steunenden arm. De kameel 17) Hij droeg eene lange roode baard zoo peinsde hij verder toen hij er in huis kwam en die lange roode baard Behoor hij af. Waarom Hij wilde dus zijn uiterlijk veranderenzich onkenbaar maken na tuurlijk slechts voor vreemde menschen die de hoeve zouden kunnen bezoeken daarom veranderde hij ook zijne kleeding en stellig had Horak hem die vau zijne eigene gegeven. Deze Michel had dus reden om zich verborgen te houden en zijn gewone uiterlijk zooveel mogelijk te veranderen. Wie anders dan een ver dachte een misdadigereen vervolgde doet zoo iets Daarom Plotseling schoot een denkbeeld door het hoofd van den vergrijsden gerechtsman. Toentertijdin den zomer, vond immers de groote drijfjacht plaats door politie en militairen op de talrijke laudloopers in Zuid- Duitschland. De bende van den Condéerdie zelf reeds lang bier of daar omgekomen was, we'ke na dezen door iemand met name Michel aangevoerd werd von Prangen's hart klopte hoorbaar en die door zijne ondergeschikten zoowel als onder het volk Roodbaard genoemd werd werd toen ook uiteen gejaagd. Maar deze Roodbaard ontkwam zijn signale ment werd onlangs opnieuw verspreid Von Prangen snelde op het foliant toewaarin de signalementen waren bijeengevoegd. Hij zocht dat van den roover Michelbestudeerde het vergeleek het met de opgavenwelke van den Michel in het buis te Kreuzlingen door den pachter waren verstrekt en hij twijfelde er daarna geen oogenb ik meer aan of beiden moesten een en dezelfde persoon zijn. Ha! Hoe straalden zijne oogen Wat voelde hij zich groot Hy kon deze ontdekking, waartoe hij door eene on feilbare politie-ingeving gekomen was nog verder uit breiden. Deze Michel, Roodbaard bijgenaamd, lid der vroegere gevaarlijke rooverbende van den belaas aan de galg ontsnapten Condéerjuister Schnitzerwas een half jaar geleden in Wurtemberg gevangen ge- die te zwaar beladen is, staat niet op. En als wij nu vragen is de toestand van verreweg bet grootste deel onzes volks van dien aard dat er bij hen gevaar dreigt van te weinig, of wel van te veel zorgen, van te lichten druk of wel van te zwaren last dan gelooven wij niet dat geantwoord kan worden dit volk wordt te dartel te weelderig en te zorgeloos door gebrek aan zorg en te lichte lasten. Wij zijn het met Dr. Schaepman vol komen eens, dat de onafhankelijkheidszin van bet volk vernietigd wordtals men het alle lasten van de schou ders neemt. Alle lasten; maar is daar sprake van, als men het schoolgeld laag stelt Dagelijkscbe zorg is voor den meoscb nuttig en noodig; ongetwijfeld maar de werkman van wien Dr. Schaepman sprak zal nog geen gebrek aan dagelijkscbe zorg hebben wanneer hij voor zijn kinderen kosteloos onderwijs kan genieteü. Hij heeft voor hun onderhoud voor voeding kleediug en woning voor huone opvoeding voor hunne Opleiding tot een ambacht te zorgen inderdaad er bestaat geen gevaardat die man te zorgeloos zal worden en hem de prikkel tot werken zal ontoreken wanneer de staat kosteloos onderwijs geeft of eeu laag soboolgeld beft. Wat men kosteloos kan krijgen of voor een te lagen prijswordt niet geteld niet naar waarde geschat. Wie zal ontkennen dat er geen groote waarheid schuilt in die uitspraak? Maar geldt zy van alles, in alle opzichten, algemeen? Zju er niet duizenden en tienduizenden die van hetgeen zij kosteloos kunnen genieten een nuttig en dankbaar gebruik maken Maar, wat hier vooral in aanmerking komt, geldt die uitspraak wel van betgeen de staat of de gemeente kosteloos beschikbaar stelt? Het rijk, de gemeente of de polder legt een harden weg aan en belt geen tol of wel schaft later de eeumual geheven tol af; meent men nu, dat de harde weg minder op prijs gesteld en miuder gebruikt zal worden Het ideaal van den handel is tolvrije kanalen vrijdom van havengeld en nog nooit is beweerddat dit kostelooze gebruik ouze kanalen minder doet bevaren de drukte in onze havens doet verminderen, of de energie en de werkkracht onzer kooplieden doodt. Geen hunner beeft nog de afgeschafte vuur-, ton- eu bakengelden teruggeweuscht. De vrije markt lokt de verkoope s, de vuje haven de schippers; waarom zou bet anders zyn by de kostelooze of goed- ko pe sobuol In één opzicht kan Dr. Schaepman gelijk hebben. Wanneer het schoolgeld hoog is, of al! hans met moeite wordt bijeengebracht zal vader of moeder er grooter prijs op stellen dat zoon of dochter er een goed ge bruik van maakt en er nut van trekt dan wanneer bet onbeduidend is of in 't geheel met wordt geheven. De vader zal tot zijn zoon zeggen het schoolgeld is Domen en zijne zaak was op het eogenbl k in behan deling. Dit was bem ambtshalve bekend omdat hem door den wurtecnburgschen rechter san instructie inlichtiugen waren gevraagd betreflende de vroegere misdaden oier bende in de omstreken van Smgen. Dadelijk richtte bij een schrijven aan dien ambtgenoot, met vriendelijk verzoek bedoelden beklaagde Michel Roodbaard bijgenaamd ten scherpste te ondervragen of hy zich zoolang geleden bij berekende nauw keurig het tijdstip heimelijk had opgehouden ten huize van den grondeigenaar Jozef Horakechter met diens wil eu medeweten om welke reden en waarom bij met genoemden Horak twist had gekregen en daarna het huis verlaten bad. Ook in welko verhouding hij tot Horak had gestaan, of hij van diens tegenwoordig verblyf keünis droeg. Het antwoord op dit schrijven moest eerst worden afgewacht, wilde hy de gevonden sparen verder vervolgen. Maar wat bij reeds ontdekt had gaf hem reeds eene g-oote mate van zelfvoldoening en ontwij- leioaar stond bet bij hem vast, dat hier eene misdaad in het spel was. De familie op Arisheim zat juist aan de koffietafel toen von Prangen daar weder eens een bezoek kwam tirengen. Tom zwak en zwijgend als altijd zat in den grnoten leuningstoel welken haar vader haar had afgestaan naar het gesprek te luisteren. Haar doch tertje nu reeds in het zesde jaar, een lief blond kopje, met frissche wangen krabbelde op een lei de letters na, die haar moeder haar voorgeschreven bad. Daar zag deze den postbode op het met sneeuw bedekte binnenplein aankomen. Dat was zeker eene belangryke gebeurtenis en de geheele familie geraakte daarom ook in spanning toen de bode eenen grooten bi iet' afgaf. Hij was aan Toni geadresseerd en uit Rastatt at komstig. Men herkende dadelijk op het adres de hand van Arnold. Reeds meermalen bad de jonge man die bij een baieuscb regiment dienst genomen had en in de vesting Rastatt in garnizoen lag, naar buis geschreven en zijn brief zou ook niet zooveel opzien gebaard bebben indien er niet eerst kort te voren een van bem was ontvangen en dit schrijven niet aan Toni was gericht geweest. Natuurlijk schreef bij anders altijd aan zijnen oom. Wat kon dus de reden zijn dat hij nu aan de jonge hoog en ik moet er hard voor werken zorg nu ook dat je goed wat leert. Dat is zoodat zal de vader zeggen maar zal het veel helpen bij zijn tien- of elf jarig kind Zal dat ook even verstandig redeneeren als zijn vader en op school nu dubbel zijn best doen, omdat het schoolgeld zoo hoog is? Zells van Alphen heeft ons zulke brave en verstandige kinderen niet geteekeud. Onze meening isdat indien de onderwijzer zijn leer lingen niet kan boeien door zijn onderwijshet hooge schoolgeld niet in staat zal zijn, hun ijver te prikkelen en hun leerlust op te wekken maar dat daarentegen, indien hij hun aandacht weet te boeienhun belang stelling weet op te wekken en zijn school aantrekkelijk maakt, zjjn leerlingen zich zullen inspannen en van zijn ondeiwijs vrucht zullen trekken, onverschillig ot het schoolgeld hoog of laag isja of er in 't geheel schoolgeld wordt geheven of niet. Maar wat is er eigenlijk aan van dat kostelooze of goedkoope onderwijs Y or de armen de onver- mogenden zal wel iedereen kosteloos onderwijs begee- ren zij blijven dan buiten aanmerking. Volgen de minvermogenden die een gering schoolgeld betalen. Zal men voor hen het schoolgeld verhoogen opdat zij wat meer belang in het onderwijs stellen? Is integen deel de vrees niet meer gegrond dat men het buit n hun bereik zal stellen of hen althans zal afschrikken om er voor hun kinderen gebruik van te maken Maar, al neemt men aan dat de bewustheid dat zij er voor betalen, hun belangstelling zal doen toenemen, ook dan is aan dien eisch reels voldaau niet alleen door het lage schoolgeld dat voor hen zoo onbedui dend niet is, tn»ar daarenbovenom lat deze oobe- middelden toch ook eenige belasting betalen en zeer goed weten dat het geld voor het openbaar ouderwijs uiet uit deu hemel valtmaar door de burgers wordt opgebracht en dat zij daartoe, iu dezen of genen vorm, bun bescheiden deel bijdragen. Dat weet de kleine burgerman zeer goed en de bemiddelde weet het nog beter bij heeft zyn belasting-biljetten maar in te zien. Zelfs in die gemeenten waar geen schoolgeld wordt geheven weten de ingezetenen zeer goed dat zij het onderwijs niet gratis bobben. Neen de school zal niet meer bezocht het onderwijs niet meer op prys gesteld worden als door ieder betaald en meer betaald moet worden. Wat de ouders hun kinderen naar de school doet zenden en er prijs op doet stellen, dat zij goed leeren, is bet besef, dat zij dat onderwijs noodig hebben, en da wanneer zij op hun twaalfde of dertiende jaar de ge wone lagere school riiet behoorlijk zyn doorgegaan dat verzuim later in 't gebeel metof slechts met groote inspanning en opoffering kan worden hersteld. Maar wat verdiepen wij ons in beschouwingen. Spre. vrouw in het bizonder schreef en nog wel zulk een ongewoon omvangrijken brie! Het lag voor de hand, dat er iets buitengewoons moest gebeurd zijn en deze overtuigiug bracht de geheeie familie en niet het minst Toni zelve van streek. Zij bekeek den brief geruimen tijd en durfde dien bijna niet openen. Eindelijk deed zij het op aan dringen van haren vader en hare zuster, met bevende handen. Eenige minuten zag men haar met steeds grooter wordeude en koortsachtig schitterende oogeu lezen toen stiet zij plotseling opstaandeeene korte kreet van ontzetting uitverbleekte tot op de lippen en ijlde, zonder een woord te Bpreken de kamer uit, hare buisgenooten in groote ontsteltenis achterlatende- De brief moest dan inderdaad wel iets zeer gewich tigs bevallen, zooals men reeds dadelijk vermoed bad. Aris en Renate gaven aan hunne angst lucht en vroe gen elkander gelijktijdig wat er tocb wel met Arnold kon gebeurd zyn dat op Toni zulk een indruk kon gemaakt bebben. Von Prangen zat in gepeins verzon ken eiDdelyk zeide hij„Het zal een bericht van hem zyn 1" Men begreep hem. Hij bedoelde Toni's man en men was bet met bem eens. Want wat anders zou Toni zoozeer van streek brengen Arnold zou baar zeker niet zonder zeer dringende reden iets mededeelen, dat baar dermate kon doen ontstellen. Men bleef in angstige spanning wachten te midden eener pijnlijke stiltealcot een gewichtig vonnis zoo straks zou worden uitgesproken. Blijkbaar was Toni naar hare kamer gegaan om geheel ongestoord den brief te kunnen lezen. Zou zy echterwanneer het schrijven inhieid wat men vermoedde, daarvan iets vertellen Deze vraag hield de angstige gemoederen der achtergeblevenen nog het meest bezig. Eindelijk, eindelijk kwam zij weder binnen, stormend als bet waremet hooggekleurde wang n en twee opengevouwen brieven in de band. Zij viel Renate die haar tegemoet trad om den hals en de papieren wegwerpenderiep zij op doordringenden ontsteltenis weksenden toon „Nu moet gij alles wetenLeest LeestDe geschiedenis is ten eindeeene huivering wekkende geschiedenis God heeft gerecht Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1