Bnitenlanb SitmenlAnb. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. COURANT ENGELAND. Den 12 heeft het politiehof in Bowstreet te Londen tot de uitlevering van Eijssel- bergbe aan de nederlandsche regeering besloten nadat de nederl. consul-generaal een uittreksel medegedeeld bad uit het vonnis, waarbij hij tot 5 jaren tuchthuisstraf is veroordeeld wegens het helen van gestolen goederen. Van die beslissing kan Rijsselberghe in hooger beroep komen. FRANKRIJK. In geene der afdeelingen van de Kamer hebben de leden der rechterzijde de meerderheid. De minister van financiën heeft de uitgifte van f 22,500,000 in schatkistbiljetten aangekondigd. Kamer. Den 12 werden reeds de geloofsbrieven van 286 leden goedgekeurd. BRITSCH-INDIE. Eene bekendmaking van Koning Theebau kondigt den oorlog met Engeland aan ea roept alle getrouwe Birmanen op, te strijden voor het vader land en den godsdienst. De europeanen en andere vreemdelingen moeten thans nog niet lastig worden gevallen. Het zal echter veroorloofd zijn ze te dooden, zoodra de vijand de grenzen overtrekt. Eenige europeanen verlieten Mandalay zonder dat hun iets in den weg gelegd werd. ITALIË. Het parlement is tegen den 5 December bijeengeroepen. TURKIJE. Omtrent den stand van het bulgaarsche vraagstuk kan worden opgemerktdat uit nadere be richten omtrent de op den 9 gehouden zitting der Conferentie eene scheiding tusschen de drie Keizerrijken aan de ééne en de twee westersche mogendheden aan de andere zijde waarbij Italië zich aan de zijde der Keizerrijken schaardesteeds duidelijker in het licht treedt. Turkge's voorstel, dat de Conferentie van Vorst Alexander zou eischen, zijne troepen uit Oost-Rumelie terug te roepenwerd door Rusland Oostenrijk en Duitschland ondersteund, maar door Engeland bestreden met de bewering dat zij daartoe onbevoegd was. Italië ging met de eerstgenoemde drie mogendheden mede en Frankrijk scheen in het gevoelen van Engeland te deelen. De engelsche gevolmachtigde stelde daarop het benoe men eener onder-commissie voor, om een onderzoek naar de wenschen der bevolking van Oost-Rumelie in te stellen. Door dit voorstel wordt voet gegeven aan de meening van hen die bewerendat Engelanddat eerst op allerlei wijze getracht heeft het bijeenkomen der Conferentie te verhinderen, thans, nu dat plan mislukt is, alle krachten inspant om de werkzaamheden op de lange baan te schuiven. Het doel daarbij zou voorna melijk zijn, de beweging in den Balkan zich te laten ontwikkelen en te voorkomen dat de weg naar zee voor Rusland of Oostenrijk geopend worde. Den 12 stelde de Porte voor, om, in gemeenschap pelijk overleg met de mogendheden vorst Alexander op te eischen, om Rumelië met zijne troepen te ont ruimen. De Sultan zou vervolgens, met toestemming der mogendheden, een buitengewoon commissaris daar heen zenden om aldaar het gezag te voeren tot aan de benoeming van een definitieven gouverneur. Voorts zou eene gemengde commissie van onderzoek gedurende dit voorloopig bestuur de wenschen der bevolking onder zoeken. Men geloofde dat over de beide laatste voorstellen de eensgezindheid zou worden verkregen. Met be trekking tot bet eerste zouden Frankrijk en Engeland volharden bij den weusch dat de opeisching uitsluitend in naam der Porte geschiede. VEREENIG DE STATEN. Te Galveston is den 10 een zware brand uitgebarsten waardoor 52 blokken tellende samen 300 van hout gebouwde huizenver nield zijn. 500 Gezinnen zijn van woning beroofd. Uitgezonderd eenige kleine winkels, waren alle huizen door particulieren bewoond. De schade aan de wonin gen wordt op ruim f 3.500 000 geschat, STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. In het voorloopig verslag over het Hoofdstuk justitie voor 1886 wordt het verlangen geuit, om bekend te worden met de vruchten van den arbeid der commissiën tot herziening van het burgerlijk wetboek en het wetboek van koophandel. In verschillenden zin werd besproken het weigeren der koninklijke bewilliging tot oprichting der naamlooze vennootschap »het Vereenigingsgebouw Walhalla", waaromtrent reeds nadere in lichtingen van de regeering zijn verzocht. Ten opzichte van de drankwet vroeg men, of na de jongste wijziging dier wet de overtredingen daarvan gemakkelijker te constateeren waren, en of de uitvoering dier wet niet hier en daar te wenschen overliet. Velen drongen aan op wijziging cier vogelenwet, omdat zij schadelijk zou werken voor den landbouw. Op nieuw werd aangedrongen op handhaving van het kon. besluit van 11 November 1815 Nr. 94, waarvan herhaaldelijk afgeweken wordtvoorschrijvende dat alle aannemingen en leveringen ten behoeve van den landemeer dan f 5U0 moetende kosten, in het openbaar moeten worden aanbesteed. Op aanbieding van eene nieuwe wet op het notariaat en op de totstandkoming eener politiewet werd aangedrongen. Men vroeg, of wel altijd de voorloopige aanhoudingen zorgvuldig beperkt bleven tot de door de wet toegelaten gevallen. Bij de onderdeelen drongen sommigen aan, dat de regeering een ontwerp zou indienen tot vermindering van het aantal leden der verschillende rechterlijke colleges. Anderen waren met het oog op de aanstaande invoering van het strafwetboek en de unificatie der rechtsspraak bij de rechtbanken thans tegen eene dergelijke verzwakking van die colleges In twee afdeelin gen werd herinnerd aan de door den minister Modderman voor gestelde opheffing der rechtbank te Haarlem. Vond de bij die gelegenheid mede voorgestelde vestiging eener rechtbank te Hoorn destijds geen bijvaltoch meenden enkelen ook nu, dat eene rechtbank te Haarlem wegens het niet groot aantal zaken bij dat college zonder bezwaar zou kunnen worden gemist en dat dit arrondissement bij Amsterdam waarover een deel der reehtzoekenden ook thans den weg naar Haarlem moet nemen, en bij Alkmaar zou kunnen worden ingedeeld. Tegen dit denk beeld werd aangevoerd, dat vergrooting van het arrondissement Amsterdam allerminst wenschelijk zou zijn Enkelen bleven de we deroprichting eener rechtbank te Hoorn wenschelijk achten. Sommigen bevalen uitbreiding van het korps der rijksveldwacht aan, welke anderen minder noodig achtten. Dadelijke en ge lijktijdige indienststelling der vijf nieuwe cellulaire gevangenissen werd onnoodig geacht. Indienststelling van die te Breda, Zutfen en Alkmaar zon vooreerst voldoende zijn. Eindelijk verzocht men inlichting omtrent onderscheidene gerechtsgebouwen, zoo als te Tiel, 's GravenbageZalt Bommel en Onderdendam. Men wenschtedat voor het kantongerecht te 's Gravenhage bestemd werd een gebouw in de Nobelstraat, vroeger bestemd voor den Hoogen Raad van Adel met het oog op den onhoudbaren toe stand van het tegenwoordige gebouw. Hoofdstuk VI. Marine. De meerderheid der leden be treurde hetdat het eindcijfer van dit Hoofdstuk weder be langrijk hooger is dan voor 1885 en meende dat de minister de dringende eischen van zuinigheid niet voldoende in het oog hield. Men vroeg daarom, of de gelden voor de kustverdediging, alleen noodig bij oorlog met eene der europeescbe mogendheden, geen uitstel konden lijden. Enkelen meendendat het den schijn had, alsof de Staten van ons werelddeel geëxploiteerd werden door de groote industriëelendie telkens nieuwe uit vindingen aan de markt brengen. Enkele andere leden meenden bovendien, dat bij eenen oorlog hoofdzakelijk aan onze forten de taak der verdediging moest worden opgedragen. Zoo werd een fort op Pampus ter bevei liging van Amsterdam dringend noodig geoordeeld. Hiertegen werd opgemerkt, dat eene vloot in geen gevalkan gemist wor den daar de vijand zoo lang mogelijk buiten de Noordzee gaten moet worden gehouden. Vele leden kwamen op tegen de rangschikking der hoogere uitgaven voor uitbreiding van de torpedodienst onder de bui tengewone. Verscheidene leden gaven in overweging om alle posten voor de uitbreiding van de torpedodienst en tot bespoediging van de verwapening alsnog uit de begrooting te lichten en na Ja nuari eene suppletoire begrooting in ie dienenwaarbij de minister beter dan thans zijne denkbeelden kon blootleggen en aan het oordeel der Kamer onderwerpen. Hiertegen werd opgemerkt, dat de voorgestelde verbeteringen - lechts beschouwd kunnen worden als te behooren tot de allernoodzakelijkste niet voor uitstel vatbare. Nog wenschte men te wetenhoe de minister denkt over den aanbouw van kruisers. Met leedwezen werd gemist eene uiteenzetting van zijne denkbeelden omtrent den toestand van 's rijks werven en de middelen om daarin de noodige verbete ringen te brengen Hoewel vele leden bezwaar hadden tegen de voorgenomen detachering van een kapitein-ter-zee en van een luitenant-ter-zee ie klasse en hierin het begin van de vorming van een staf bij de marine zagen, achtten andere leden een permanenten Generaien Staf bij de marine zeer gewenscht om tot meer vastheid te komen en in het belang der samenwerking met de landmacht. Verscheidene leden drongen aan op verbetering der exploitatie van de rijkswerven. Één lid achtte de ligging der werven on gunstig en zou voor aanbouw alleen die te Amsterdam willen behouden. Zalvroeg men ookbij het opdragen van werk aan parti culieren gelet worden op de voordeelendie de vrije mededin ging kan aanbieden Eenige leden hadden met ingenomenheid geziendat aan de bijzondere nijverheid meer leveringen opgedragen waren. Zij drongen er op aanop dien weg voort te gaan en de leverin gen van alie daarvoor vatbare voorwerpen in het openbaar aan te besteden. Eenige leden wenschten den machinisten meer uitzicht op lotsverbetering te geven. Verscheidene leden bleven aan den Helder en Vlissingen als verblijfplaatsen voor de opleidingsschepen de voorkeur geven boven Amsterdam en Rotterdam welk gevoelen tegengespro ken werd. Hoofdstuk IX. Waterstaat, Handel en Nijver heid De wenschelijkheid van de afschaffing van dit departe ment werd van verschillende zijden op nieuw betoogdmaar door anderen ontijdig geachtmet het oog op gewichtige wer ken zooals het Merwede-Kanaal en de verlegging van den Maasmonden op de in voorbereiding zijnde herziening der Grondwet. Naar veler oordeel getuigde het eindcijfer niet van een ern stig streven naar bezuiniging die toch verwacht kon worden na de ongemeene daling der prijzen van materialen en arbeids- loonen en met het oog op den min gunstigen staat van de schatkist. Sommigen meendendat de minister zich niet ge noeg verzette tegen het streven om voor den aanleg van kost bare werken met ruime hand uit de schatkist te putten. Andere konden met dit ongunstig oordeel niet instemmen Bij sommige onderdeelen der begrooting was wei degelijk een stre ven naar bezuiniging waar te nemen. Toch waren nog bezuinigingen mogelijk. Als een aanbevelingswaardig middel om in het algemeen tot bezuiniging te geraken werd op nieuw decentralisatie in het beheer van waterstaatswerken genoemd. Men vroeg naar de voornemens der regeering ten opzichte der regeling van de telefonische verbindingen Afwijkingen van den regel omtrent openbare aanbestedingen wenschte men uiterst zelden verleend te zien. Op nieuw werd aangedrongen op herziening der tegenwoor dige inrichting van het korps van den waterstaat. Algemeen werd geklaagd over den langzamen voortgang der werkzaamheden aan bet Merwede-Kanaal Ofschoon de eindaan- wijzing der perceelente onteigenen voor het kanaalgedeelte van de grensscheiding tusschen de gemeenten Amsterdam en Diemen tot de Oude Vecht te Nigtevecht reeds had plaatsge had, werd tot dusver op dat kanaalvak nog bijna niets verricht. Men meende, dat men met het kanaal van Amsterdam tot Utrecht had moeten beginnen, om aan de scheepvaart der hoofdstad althans een beteren weg naar de Lek en langs deze rivier opwaarts naar den Rijn te verschaffen. Om over den stand der werkzaamheden eenigzins nader te worden ingelichtverzocht men te willen kenbaar maken, welke werken vermoedelijk in 1886 zullen worden voltooid, hoe veel tijd waarschijnlijk nog met de voltooiing van het geheele kanaal zal gemoeid zijn en de vraag te willen beantwoorden, waarover het verschil tusschen de regeering en het dagelijksch bestuur van Amsterdam omtrent de werken aan te leggen tot verbinding van het Merwede-kanaal met het Noordzee kanaal, geloopen heeft. De voorgestelde bijdrage in de kosten voor de verbetering van de zuiderhaven te Enkhuizen, vond bij de meeste leden instemming. De wijze, waarop de directeur-generaal der exploitatie maatschappij gemeend had zich te moeten verzetten tegen de aansluiting van den Geldersch-Uverijselschen lokaalspoorweg aan den Staatsspoorweg te Hengeloowas vru algemeen met leedwezen opgemerkt. De aansluiting der verschillende spoor wegdiensten in binnenlandsch verkeer liet, volgens verscheidene ledenveel te wenschen over. Men vroeghoe bet stond met de onteigening van eigen dommen, noodig voor den aanleg van een spoorweg (tramweg) van 's Gravenhage naar Scheveningen. Van meer dan ééne zijde werd aangedrongen op voorberei ding van geheele samensmelting van den dienst der posterijen met die der telegrafie om bezuiniging met verbetering van het lot der ambtenaren gepaard te doen gaan. De inkrimping van den postdienst, ter wi'le der zondagsrust van het personeelvond bij verscheidene leden afkeuriug. De aigemeene beraadslaging over de indische begrooting liep den 13 ten einde. He eerst kwam toen aan de orde hoofd stuk II, uitgaven in Nederlandsch-Indië. Een voorstel van den heer Keuchenius, om den post onderhoud van de tuinen en den inventaris van de verblijven van den gouverneur-generaal, groot f 50UU0, te verminderen met 136i)00, werd verworpen met 40 tegen 10 stemmen, na de verklaring des ministers, dat het meubilair in de verblijven van den gouverneur-generaal niet voldoet aan matige eischen en de re geering eischtdat het uiet achtersta bij dat van particulieren. De beraadslaging is gevorderd tot de 4e afdeeling departement van binnenlandsch bestuur. Zitting van 12 November. Het voorstel van Gedeputeerde Staten om de kosten der uitbreiding van het gesticht Meerenberg te voldoen uit a. de som van 1 25819,5-2, op de begrooting van dat gesticht voor 1886 nog beschikbaar; b de opbrengst eener door de provincie te sluiten geldlee- ning van ten hoogste f 300u00, werd aangenomenevenals de in verband daarmede ter vast stelling aangeboden 2e suppletoire begrooting voor de provincie en eene Ie suppletoire begrooting voor dat gesticht, voor de dienst 1886. Daarna was aan de orde de volgende motie van den heer J. Boissevain. De Staten van Noordholland, vernomen hebbende, dat van regeeringswege een voorloopig plan is opgemaakt van de vergrooting der haven van IJ mui den en het maken van een tweede zeesluis nevens de bestaande; overtuigd dat het dringend noodzakelijk isdat het gevaar van langdurige stremming der scheepvaart door ernsiige averij aan de eene bestaande sluis zoo spoedig mogelijk worde afgewend; waardeerende het gebleken voornemen der regeering om aan de nieuw ontworpen sluis zoodanige afmetingen te geven dat de aan het kanaal gelegen havens voor de grootste schepen toegankelijk zullen worden vertrouwen dat het voorloopige plan zoo spoedig mogelijk zal worden uitgewerkt tot een definitief ontwerpwaarbij re kening wordt gehouden met eventuëele technische bezwaren, tegen het eerste plan ingebrachten noodigen Gedeputeerde Staten uitom hunnerzijds alle pogingen aan te wenden tot oplossing der gerezen bezwaren. De Voorzitter deelt namens Gedeputeerde Staten mede, dat zij zich met de motie vereenigen en gaarne de uitnoodiging, tot hen srericht, aannemenonder dit voorbehoud, dat zij ook zullen letten op de bij deze zaak gemoeide belangen van den waterstaat. De heer Boissevain ziet in de aanvaarding door Gede puteerde Staten eene groote schrede voorwaarts op den weg tot welslagen, volkomen eerbiedigende het diarbij gemaakte voor behoud. Natuurlijk wordt op de beoordeeling der voorstellen door de Staten door deze motie niet vooruitgeloopen. Hij betuigt zijn dank aan Gedeputeerden voor de ontvangst, aan zijne motie bereid. Ten slotte wordt de motie, eenigzins gewijzigd, aangenomen met aigemeene stemmen op ééne nadie van den heer Bos die van oordeel was dat de waterschapsbelangen te veel op den achtergrond werden gesteld. Hij had van die belangen in de motie bepaald gewag willen zien maken. De oud-wethouder van Amsterdam de heer F. C. Tromp zal die gemeente vertegenwoordigen in het Zuiderzee-comité, Te Kampen is tot de oprichting eener afdeeling van de liberale-Unie besloten. De inhoud van het Novembernummer der Economist is als volgt: De financiëele toestand der Nederlandsche Rijnspoor weg-Maatschappij door van den Wall Bake. Moet de landbouw ondersteund worden door een inkomend recht op de granen door M. Mees. Opgave der laagste en hoogste koersen aan de beurs te Amster dam. Overzicht der geld- en fondsenmarkt Juli Sep- temper 1885. Baukcyfersenz. De geldmarkt. De foudsenmarkt. Spaarbankzaken. Mededeelingen uit bin nen- en buitenland) door Armnnd Sassen. Bevolking statistiek door M. Henriquez Pimentel. Gegronde en ongegronde grieven. (Een woord aan de Nieuwe Rotter- damsche Courant). Kort overzicht van de exploitatie van den rijkstelegraaf in 1885, door J. J. v. Kerkwijk.— Staten-Generaai. Overzicht onzer economische wetge ving. Sept. 1884Sept. 1885. Loop der werkzaamheden in de beide zittingen. Overeenkomst met de stoom- vaartmaatscuappij Zeeland. Economische nalezingen en berichten. (Onderlinge levensverzekering van Eigen Hulp. Scbulze-Delitscbe Genospenschatten. Werk verschaffing. Roentgen. Ryks-postspaarbank.J

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 5