No. 137. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. WOENSDAG 18 NOVEMBER. De Condéer. cl Prijs der gewone Advertentiën; #ffictëel (Öebc«lte. trnitrnlant) ALKIAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Diasdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers O 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd liet san hen ingediende verzoekmet de bijlagenvan JA COB SIMON GROENEWOUD, smid alhier, om vergunning tot het oprichten van eene smederij in het perceel aan de Holstraat, wiik D Nr. 12, en dat op Maandag, 3d November 1885 's middags ten twaalf uren, ten raadhuize gelegenlieid wordt gegeven om tegen het oprichten van die smederij bezwaren in Burgemeester en Wethouders voornoemd p; BRUINVIS DE LANGE, P. B. Alkmaar 16 Nov. 1885. De Secretaris NUEOUT van der VEEN. De volgende personen worden verzocht zich ter secretarie dezer gemeente aan te melden Grietje Post, wed. E. Visser, komende van Hoorn; Jacob Schuurman komende van Oterleekj Trijntje Teunisse, komende van Castricum; Antje Quak komende van Amsterdam; Maria Lieftingkomende van fegmondbinnen. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te ALKMAAR bren"t ter algemeene kennis, dat te rekenen van 22 Novem ber °e.k., op Zon- en algemeen erkende Christelijke feestdagen, de gelegenheid tot verzending der correspon dentie voor OudcarspelNoordscharwoudeZuidscbarwoude Broek op Langendijk en St. Pankras met den trein van ii-29 's m., wordt opgeheven. De Directeur voornoemd GOUWE. BELGIË. De Kamer heelt bare werkzaamheden aangevangen. De minister van financiën heeft mede gedeeld dat de begrooting verinoedei.jk zonder tekort zal sluiten dat er groote openbare werken onderno men en de burgerlijke pensioenen verhoogd zullen worden. Het eerst -wordt behandeld het wetsont werp op den letterkundigen eigendom terwijl het onderzoek der begrooting aan de commissie overgela ten is. DUITSCHLAND. De Keizer moest den li zijne kamer houden. Hij had kou gevat. De Rijksdag wordt den 19 geopend. ENGELAND. De oud-minister Gladstone heeft in eene te Eüinburg uitgesproken retie gezegd dat het onmogelijk was het iersche vraagstuk op bevredigende wijze op te lossen zo de liberalen niet weder aan het bestuur kwamen met eene meerderheid sterk ge noeg om over de vereenigde Tories en Paruelhsten te zegevieren. Daarom was aaneensluiting der liberalen onmisbaar* De vraag van scbeioing tusscben Kerk en Staat in Sehotland moest naar zijn gevoelen ver daagd worden. Het bestuur van de vereeniging tot afschaffing der schotsche staatskerk heeft in een uitgegeven stuk verklaard, dat, welke ook hare teleurstelling over de uitingen van den heer Gladstone moge zijn zj nocn- TPTDTTTT ,T .ETOXST. 18) (Slot.) XIV. Ondanks de brandende begeerte, die deze woorden bij de haren wakker riepen om keunis te nemen van den inhoud dor papieren, stak niemand ecue hand er naar uit. Allen schenen als verlamd zolfs von Prangen, ofschoon zijne grijze oogen strak op de brieven waren gerichtdie ook voor hem in zijne betrekking, zooveel gewichiigs moesten bevatten. Lotje eindelijk liep in kinderlijke nieuwsgierigheid er op toe en raapte ze op. Deze omstandigheid bracot Toni tot zich zelve. Zj nam de kleine de papieren af en reikte ze aan von Prangen. „Lees het hun voorzeide zij vriendelijk, waarop tij met het kind bij de hand opnieuw de kamer verlieL, opdat het toch reeds wjze ding niets van het te out hullen geheim zou bemerken en ook den bareu ue verlammende beklemdheid ontnomen zou wo-deu die door hare tegenwoordigheid gedurende de voorlezing teker niet verminderen zou. Von Prangen zette zijne bril op en doorliep haastig, even nieuwsgierig als behoedzaam de beide brieven om den inhoud aan een ernstig onderzoek te onderwerpen „Wat? Wat?" ontsnapte hem daarbij in de uuerste verrassing. „Zoo iets neen zoo iets heeft men nog nooit beleefd Nubet recht zal zyn loop hebben Daar of hier Maar wat een geval Hij gevoelde, dat bij onnoodig de familie, die op zijne voorlezing wachtte, op de pijnbank legde en nadat hij nogmauis oenen deftigen ambtsblik op de geachrifteu geworpen hadbegon bij daarop den eenen brief die hem t6r verklaring het noodzakelijkst scheen, voor te lezen. tans bereid is, hem als haar leider te blijven volgen en de eenheid der liberale party niet te verbreken. De heer Hartington verklaarde zich tegen de afschaf fing der staatskerk. De Leer Chamberlain roerde deze vraag niet aan, maar waarschuwde de hei bergiers tegen aansluiting bij de conservatieven, verzekerende, dat de liberalen eerlijk en waarlijk liberaal de zaak van hun bedrijf zouden behandelen voorts loonde hij aan dat in de landen waar het beschermend stelsel heerschte, t andel en nijverheid nog meer gedrukt waren dan in Engeland. BRITSCH INDIE. Van engelsche zijde is aan het birmeeserie volk in eene bekendmaking verzekerd dat niemand in zyne handelsvrijheid zal worden belemmerd. De buddhistische godsdienst zal steeds de godsdienst van het land blijven. Ieder wordt gewaarschuwd dat het vermoorden of mishandelen van engelsche soldaten met eene zware boete zal worden gestralt. Ten slotte wordt medegedeelddat Koning Tneebau afgezet is als bebeerscher van Birma. Generaal Prendergast kwam te Tliayetmija aan. GRIEKENLAND De tijding van het uitbreken vau den oorlog tussclen Servie en Bulgarije veroor zaakte te Athene groote outsteltenis. De oorlogstoe- berei'lselen werden voortgezet. RUSLAND. De toongevende bladen veroordeelen de oorlogsverklaring van Servie als een avontuurlijke onderneming en als broedermoord. loe Nowoje Wremja beschouwt haar als eene schen ding van tiet berlijusche verdrag de poging van Vorst Alexander om Bulgarye en Oost-Rumelie te rereenigen nog overi rellende. De Nowosti en de duitsche Petersburger Zetung zijn van oordeel dat Rusland niet ka m kan aanzien doe het door de russen bevrijde Bulgarije en het stam verwante Servie elkaar vernietigen. Laatstgenoemd blad wijst er vooral op hoe schandelijk Servie zijne her haaldelijk afgelegde beloftea om rustig de beslissing der Gou.ereuue at te wachten geschonden heelt. De rutsi ehe Petersburger Couraut beschouwt de oorlogsverklaring als het gevolg van lord Salisbury s plauneu en voegt er bij dat men te Sofia nu wel reeds het verschil zal hebben ingezien tusschen de vriendschap van den russischen bevrijder en de plato nische welwillendheid der engelsche regeering. Het Dagblad van St. Petersburg veroordeelt het gedrag der S rviërs en laat zich al keurend uit over de Conlereut e welke, onder Engelands invloed staande, me s verder komt. Ondanks de smart over den broe dermoordenden strjd kan Rusland niet in de voet slappen van eiken Balkan-Staat treden. Zal vraagt het blad, de herstelling van den vroegeren toestand, we ke gisteren nog mogelijk was, ook morgen nog mogelijk ziju Met wat meer rondborstigheid en wat minder verlengen naar diplomatiek succes ware de roekelooze stryd gemakkelijk te voorkomen geweest „Lieve Tom!" luidde deze brief van Arnold. „Sinds van inorgeu vroeg tracht ik de noodige kalmte te krijgen om u eene gebeurtenis mede te deelen de u, arme, omzettend beproefde vrouw, bet naast betreft en waarmede bet toeval mij bekend beeit ge- uiaikt. M ine pen verzet er zich tegen en toch gebie den my plicht en geweten, u deze gebeurtenis te berichten. Verneem met moed hetgeen ik vertellen zal en bedenk dat God bet met dit verschrikkelijk voorval loch goed met u voorhad in zooverre nu de ongelukkige keten uws levens plotseling en voor goed ver broken is. Verder durf ik mi| met uitlaten over eene geschiedenis, die uw ontzettend geheim was en waar mede ik bier bekend moest worden toen het bloedige Hinde er van speelde. Luister nu met zelf beheersching en vergeef mij dat ik zoo wreed de wonden uws barten moet openrijten Maar de Hemel gevedat zij nu zal kunnen genezen Eene zware half onderdrukte zucht ging door de kamer. Deze ontsnapte uit den angstig klop- penden boezem van Aria en Renate. Von Prangen haalde diep adem want de spanuing schroefde hem de keel dicht en ouder eene doodelijke stilte zijner toe- aoorders ging hij voort: „Sinds eeuige digen liggen ook hier transche bata'ions. Gi teren avond, toen wij, een paar Bodenseeë-s, uit nieuwsgierigheid hun kamp bezochten hoorde ik aan de cantine vertellen dat de krijgsraad eenen zekeren korporaal Horak ter dood had veroordeeld en hj den vo.genden morgen zou worden doodgeschoten. Zoo iets wekt natuurlijk in het soldaten even veel belangstelling. Er kwam daarenboven nog by dat de naam Horak mij opviel on ik inderdaad dadelijk een voorgevoel kreeg, dat hij dezeilde wasdie sinds meer dan twee jaren op zulk eeue onverslaarbare w.jze verdwenen was. Ik infor meerde verder en vernam dat hij vroeger in het emi- graulencorps van den prins van Coudé eenen officier had doodgeschotenen zich toenmaals door de vlucht had gered. Een kapiteinonder wien hij SERVIE De regeenng richtte vóór de oorlogsverkla ring aan de mogendheden een schrijven waarin zij zich beklaagde over de houding der buigaren en ten stelligste ontkende, dat de serviërs de grenzen overschreden in tegendeel de buigaren reeds dikwerf de servische gren zen op de posten aangevallen hadden en dat zij elke herhaling van dergelijke aanvallen zou beantwoorden met eene oorlogsverklaring. De door Koning Milan aan Se-vie's vertegen woordiger te SofiaBulgarije's hoofdstad den 13 gezonden telegram luidde als volgt: De bevelhebber der le divisie en de overheidspeisonen op de grenzen melden beiden dat de bulgaarsche troepen den 13 om half acht des morgens een aanval hebben gedaan op de stellingen, door een baiajon van het eerste regiment infanterie op Servisch grondgebied in de om streken van Valassma bezet. De koninklijke regeering be schouwt dezen aanval waarvoor geen aanleiding be stond als eene oorlogsverklaring. Ik verzoek u den bulgaarschen minister van buitenlandsche zaken mede te deelen dat Servië de gevolgen van dezen aanval aannemende, zich beschouwt als in slaat van oorlog te zijn met het vorstendom Bulgarye, van af den 14, 's morgens 6 uur. De Koning wijst in de daarna door hem uitgevaardigde bekendmaking op Bulgarije's uittartingen. Deze staat was altijd een slechte nabuur en tracht thans het even wicht op het Balkan-Schiereiland te verbreken. Na lang geduld te hebben geoeleud gaf hij, ter verdediging van Servie s eer en belangen aan zijn leger bevel om de grenzen te overschrijd-n. Dal leger begon gelijk tijdig zijne aanvallende beweging te Conti en Trun en bezette zonder strijd de bulgaarsche dorpen Miloslewsi, Zelenigrud en Zwonsi. Den 14 bezetten zij met onbeduidend verlies Tzari- brod dat b;joa niet verdedigd werd. De buigaren waren terug getrokken naar de pas by Dragoman welke sterk beztt was. Aanvallen op die pas, den 15 d or de servië-s gedaan, mislukten, doch den 16 trokken de serviërs de stellingen der buigaren bij Trun om en bezetten na een hardnekkig gevecht den weg van Trun naar Bresnik aan de andere zijde van die pas, welke daarop door de buigaren ontruimd Werd. De buigaren trokken op Slevnitza terug. Het gevecht, dat daar zal plaats hebben zal beslissen of de Serviërs regel recht op Sofia, de hoofdstad, kunnen aanrukken. BULGARIJE. Vorst Alexander vaardigde den 14 eene beken imaking uit, waarin hij den Koning van Servië beschuldigde, dat hij Bulgarije lafhartig en verraderlijk aangevallen was. Hij gelastte den bulgaren.de indringers te vuur en te zwaard te verdelgen. Na het houden eener godsdienstoefening in de Kathedraal las hij die bekendmaking, tevens de oorlogsverklaring inhoudende voor. Hij gaf verder zijne bezorgdheid en zijne verras sing te kennen, dat de serviërs in de tegenwoordige voor de kleine Balkan Staten zoo kommervolle tijden, een krijg tegen de stam- en geloofsgenoten begonnen bij den prins van Condó had gestaan en die naar hetzelfde franscbe bataljon was overgeplaatst als hij herkende hem en bracht hem voor den krijgsraad. Hij heeft ook den naam Horak vulsehelijk aangenomen hij is geen Bohemer, maar een Voralberger Z mals man hem mij beschreef, twijfelde ik er niet meer aan of mijn voorgevoel had mij niet belrogen. Ik heb hem nooit mogen lijden de man heeft voor my leis terug- stootends, iets huiveringwekkends, wat ik nooit overwinnen kon. Niettemin bes o it ik, alsof mijn ge weten het vorderie, hem in zyne laatste uur nog to bezoeken. Door myuen o'fieier kreeg ik nog denzelf- den avond daartoe van den f'ranschen commandant verlof. Inderdaad, hij was het, dien ik in de kazema ten vond. Hij ontving mij wel is waar zeer verrast, doch hij hoorde mij zichtbaar met eene gemoedsbeweging aan die hem voor my in een meer verzoenend licht plaatste. Yan zich zeiven wilde bij niet verder spreken, toen ik hem vroeg, of hij mij voor zijne vrouw uog iets als zijne laatste gedachte had toe te vertrouwen. Maar ik moest hem des te meer van u en uwe dochter vertellen Geroerd droeg hij mij op, u zijn laatst vaar wel te brengen en u te zeggen, dat hy, toen zijn lot beslist was, nog aan u en Litje in liefde gedacht had. Ik verzocht hem u een laatste woord te schrijven en wanneer hij nog iets op het hart had het u mede te deelen, ten einde u eene rustige toekomst te geven. Hij dacht er lang over na, toen greep hem iets als berouw aan of als eene goede ingeving. Hij liet zien papier en schrijfgereedschap geven schreef in mijne tegenwoordigheid den brief aan u welken ik u moest toezenden, nadat de commandant zijnen dood daaronder ambtelijk bekrachtigd had. Toeo nam ik afscheid van hem. Hij was bedaard, trotseh als het ware. Al het overigewaarover ik u nu niet meer schrijven kan zegt u zijn bierbygevoegde afscheidsbrief." Deze was kortdoch van eenen inhoud die Aris en Renate ton doode toe deden ontstellen en von Prangena voorhoofd deed samentrekken, met de zwaarste

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1