ÜSttmctilAnb. Stieyrattdcnc 33«ncttitM. ;Stab3-i3crichtcu. waren. Hij riep alle weerbare mannen op, om voor de vrijheid en de eer van het vaderland te strijden en eindigde met de bescherming des Alïerhoogsten voor Bulgarije's rechtvaardige zaak in te roepen. Hij vertrok daarop onmiddelijk naar Sofia. De regeering heeft inmiddels aan de mogendheden een protest gezonden tegen de beschuldiging van Ser- vië's regeering. Zij werpt op dat rijk de verantwoor delijkheid voor zijn ongerechtvaardigden aanval. TUBKIJE. Den 14 kwamen de gezanten der mo gendheden te Konstantinopei niet bijeenomdat de russische gezant licht ongesteld was en nog geene be velen zijner regeering ontvangen had over het voorstel der Porte. CANADA. De stoomboot Algomadienstdoende op het meer, genaamd „Lake Superior", in aansluiting aan den Canadaschen Paeific-spoorweg, is even na de opening van dien spoorweg op den 6 op een rif ge- stooten en gezonken. Vijftien van de 63 reizigers zijn slechts gered geworden. Den 16 is de doodstraf door middel van ophanging voltrokken op Bielhet hoofd van den laatsten op stand in het noordwesten van Canada. VEEEENIGDE STATEN. Dat de brand te Gal veston zulk eene uitbreiding kreeg, laat zich verklaren,, wanneer men weet, dat van de 700 afgebrande huiien slechts 12 van baksteen gebouwd wareD. De overigen waren van dennenhout gemaakt. Een hevige noorden wind wakkerde de vlammen zeer aan. De schade wordt op f 10.000 000 begroot. De gemeenteraad van Schagen heeft den 11 gunstig beschikt op het verzoek van den heer J. W. J. Klaassen te Zwolle om concessie voor de exploita tie der gasfabriek voor 20 jaren volgens de gestelde voorwaarden. De heer Vlaming had afgezien van de hem verleende voorkeur voor eene concessie-aanvrage. Den 12 zijn de aftredende hoofdingelanden voor den polder Westzaan de beeren P. IJS te Zaandijk en A. Kluyver Az. Jr. te Koog a. d. Zaan met 83 en 81 van de 85 stemmen herkozen. De Prov. Staten van Eriesland hebben den 12 aan vijf Deelen Zeedijken Buitendijks 70 pet. subsidie voor eene steenglooiing toegekend naar een maximum van f 15919.32 terwijl de bestrating van 12000 vier kante el aan den zeedijk van den Ternaa-derpolder ge heel voor rekening der provincie uitgevoerd zal worden. Daarvoor is op do begrooting f 49000 uitgetrokken. Den 13 des avonds omstreeks 9 uren, brak te Haarlem terwijl de bewoners afwezig warenbrand uit in eene bovenkamer van een bovenhuis aan de Bakenessergrachtbewoond door een timmerman ver moedelijk ontstaan door het droogen van kinderklee- deren op de kachel. Het bovenhuis brandde geheel uithet benedenhuis bleef gespaard. Drie uren later, omstreeks 1 uur des nachts, brak brand uit bij een winkelier in kruidenier: waren aan de korte Begijnestraat, door het omvallen van eene brandende petroleumlamp. Daar brandde het benedenhuis uit en bekwam het bovenhuis, dat juist den vorigeu dag bewoond was, veel waterschade. De inboedel van den benedenbewoner was niet verzekerd. Xe Nijmegen is in den avond van den 13 een in aanbouw zijnd woonhuis van 3 verdiepingen eu 18 el hoogte wegens den zwakken bouw ingestort, waardoor het daarnaast vóór eenige maanden opgetrokken gebouw mede gedeeltelijk in elkander gevallen is. Persoonlijke ongelukken ziju daarbij niet voorgevallen. Te Eotterdam is den 13 in eene woning op een hofje terwijl de bewoners afwezig waren de gesloten deur met geweld geopend en eene vrij belangrijke geldsom met eenige gouden en zilveren voorwerpen uit eene kast gestolen. Het cassatie-beroep van den moordenaar C. Tim mermans is den 16 door den Hoogen Baad verworpen. Den 8 October is te Batavia de drukkerij der firma H. M. van Dorp en Co., uitgevers van de Java- B de, c/p last der regeenng gestoten, onder verbod aan de ledeu dier firma het beroep van drukker en uitgever van drukwerken uit te oefenen. Onmiddelijke aanleiding tot dian krassen maatregel is een artikel in dat blad behelzeade een betoog van het gevaarlijk karakter der dweepzucht in de FreaDger. Bepaald werd daarin gewezen op eene beweging te Soekaboetni. Het gevaar van een „heiligen oorlog'' bestond en het zou losbarsten zoo niet binnen drie maanden dan binnen wat langer tijd. Ton minste-, als het gouvernement geene strenge maat regelen nam Dan vervolgde hetIs het gouvernement dat van plaa>? Wij weten er niets van. Ons gouver nement is een sphinx welks raadselachtige, diep ge heime staatkundige bedoelingen alleen op een paar hoofdlijnen zooals zout-contract, Atjeh-vrede en Nisero- vernedering openbaar zijn geworden. De nederlandsche staatkunde, de koloniale in bet bijzonder, is zóó ondoor grondelijk dat het misehien wel tot het programma behoort om de zaken zeer ver, zelfs' te ver te laten komen. De treurige staat onzer verdediging, de schan delijke staat in Atjeb en de lauwheid, waarmede ondanks herhaalde waarschuwingen de fanatieke beweging be handeld is geven grond tot dat vermoeden. Daar komt bij de slaperigheid van gewestelijke autoriteiten de traditioneele aanbidding van het dogma der „rustige rust" en de gewone kinderachtige neiging om niet te gelooven wat men niet gaarne gelooven wil,. Zoo was het ook in Britsch-Indie even vóór den opstand van 1857 toen de moordtooneelen en andere gruweldaden beraamd en afgesproken werden tot onder het gehoor der niets kwaads vermoedende ©ngelschen. Ook toen waren er waarschuwingen die men spottende in den wind sloeg. De gemeenteraad van Beverwijk heeft bij de be handeling der gemeentebegrooting voor 1886 o.a. ver worpen den op de begrooting der schutterij uitgetrok ken post voor eene schietbaan en de jaarwedde der wethouders voor ieder met f 25 verhoogd. Het eind cijfer der begrooting zoo in ontvang ais uitgaaf be draagt f 41044 12. Den 7 Juli 1886 wordt op het landgoed Baecken- stein te Velsen het christelijk nationaal zendingsfeest gehouden. De heer M. J. van der Hoogtpredikant bij de Christ. Geref. gemeente te Zaandam, heeft in een adres aan de 2e Kamer aangedrongen op afschaffing van den inëntiugsdwang. De firma J. J. Beynes te Haarlem die bij eene aanbesteding van rijtuigen le en 2e klasse ten dienste van de pruisische staatsspoorwegen te Elberfeld de laagste- insctmjver was werd niet met de uitvoering belast maar de daarop volgende inschrijver uit Duitsehland. De uitgever te Utrecht J. van Druten zal eene- nieuwe kaart der provincie Utrecht uitgeven waarvoor de Prov. Staten f 500 subsidie verleend hebben. Het gemeentebestuur van Schiedam heeft tegen den 24, des middags 12 uren, ten raadhuize do in schrijving geopend op f 400000 van eene 4 pets. geld- leemng ten la3te dier gemeente groot 600000. Eene poging tot inbraak op het buitenverblijf van luitenant Metelerkamp nabij Leiden is mislukt dank zij de goede sluiting. Wijlen mejonkvrouw Snouck van Loosen heeft. nog vermaakt aan de algemeen® armen te Eukbuisen f 1000aan de naaischool en de stichting voor gods dienstonderwijs de renten van f 100.000 op het grootboek en aan de Diakonie der Ned. Herv. ge meente te Enkhuizen jaarlijks f 2000. Aangenomen het beroep bij de ned. herv. ge meente naar het Laar (graatschap Bentheim) door den heer J. Sluijs kandidaat te Andijk. Het te Botterdam voor nagemaakt gebonden gouden tientje is bij onderzoek gebleken niet nage maakt maar afgesleten te zyn. Beroepen bij de Curist. Geref. gemeente te Wot- merveer ds. J. Keizer te Landsmeer. Benoemd tot onderwijzeressen te Koog aan de Zaan de dames J. Lebman te Stiens en J. M. v. d. Voort te ZaaDdam. De jaarlijksche belooningvetbonden aan de opengevallen betrekking van deurwaarder der directe rimpels die mogelijk waren. De inhoud was als volgt Arme vrouw! Zoo zult gij nu spoedig van eenen onwaardige verlost zijn! Morgen vroeg wordt mijn vonnis voltrokken wegens oude niet wegens nieuwe schuld. Sedert twee jaren was ik fransch soldaat en streed ik in Italië. Ik werd korporaal. Nu moet ik wegens mijne vroegere misdaden boeten. Men heeft mij° herkend als den gedeserteerden Condéer en ik be kende alles, omdat nu toch alles voorbij was. Van den valschen Horak werd ik weder de echte Schnitzer, die als Condésr rooverhoofdman geweest is. Die Horak wien ik beroofde is door Michel den Bood- baard die tot mijne bende behoordedoodgeschoten. Dat wil ik nog zeggenopdat hij voor dien moord boete. Ik vluchtte uit liefde voor u en uit liefde voor u wilde ik ook voor eeuwig verdwenen zijn. Maar neem dan ook mijn laatst vaarwel voor u zelve en voor mijn kind aan. Vergeef mij Met dezen wensch sterf ik." En daaronder stond bekrachtigd door de handtee- kening van den commandant en den officiëelen stem pel dat Erans Schnitzer die zich onder den valschen naam van Jozef Horak in het franeehe leger had laten opnemen, krachtens heden uitgesproken vonnis van den krijgsraad, wegens het vermtorden van eenen superieur en wegens desertie veroordeeld, in eene schans der ves ting Bastatt werd doodgeschoten. Na deze onthulling van een voor de zuidduitsche rechtbanken zoo belangrijk geheim waarvan von Pran gen met edelen dienstijver zooveel mogelijk gebruik maakte, liep het proces tegen den gevangen genomen Michel spoedig ten einde. Deze bekende nu ook den moord op Horak eu bevestigde de bekentenis van den Condéer. Zijn einde was de galg. Jaar en dag zin reeds voorbijgegaan. De oorlog was ten einde en na den vrede te Tilsit in 1807 kwamen met de troepen van liet Bijnverbond ook de oadensehe weder in het vaderland terug. Arnold kon nu zijn ontslag krijgen. Als een flink ontwikkeld man keerde hij op Arisheim terug, om dit, volgens den wensch zijns ooms, over te nemen. Het landgoed in Kreuzhngen was verkocht geworden. Arnolds liefde voor Toni had door het medelijden met de zoo zwaar beproefde vrouw nog aan innigueid gewonnen. Met de hoop die voor hem met betrekking tot Toni op het graf van den berouwvollen misdadiger opnieuw was opgebloeid, maakte hij haar in stilte het hoi, alsof hij de sehoone taak op zich genomen had, den ontbladerden boom haars levens door teedere zorg weder nieuwe krachten te geven en tot nieuwen bloei te brengen. Zij begreep hem en was hem dankbaar de diepe wonden in haar hart heelden langzamerhand en zij verkreeg haren innerlijken vrede terug. Ook hare lichamelijke gezondheid herstelde zich tegelijkertijd. Hare wangen werden weder rond en een zacht rood gaf er de jeugdige kleur aan terughare zachte blauwe oogen verloren de sombere schaduwen tot op een fijn waas, dat er eene bekoorlijke zwaarmoedigheid aan gaf. Wel lag de verschrikkelijke ontgoocheling, die zij als vrouw had ondervonden als een grauw wolkengevaarte voor haar in het verschietmaar daar boven welfde zich weder een heldere hemel en ver warmend straalde daaruit de nieuwe zon der liefde. Haar kind wist niets meer van zijnen vader en had Arnold reeds lang als zoodanig beschouwd. En toen hij het nu werkelijk werd toen men in alle stilte op Arisheim bruiloft vierdetoen traden tranen in aller oogen bij Lotje's onschuldige vraag aan hare moeder „Nu mag ik dus niet meer Arnold zeggen maar moet ik hem vader noemen r EINDE. belastingen voor het district Zaandam is na aftrek der kosten wegens reizen, drukwerk enz. geraamd op f 1300. Aan den Westen' op het eiland Texel zal een reddingsvlet geplaatst worden door de Noord- en Zuid- flollandsche reddingmaatschappij. De twee personen die aangehouden zijn als ver dacht van den diefstal en den moordaanslag ten huize van den heer Langerhuizenzijn weder op vrije voe ten gesteld. De Prov. Staten van Limburg hebben aan het gemeentebestuur van Venloo f 2000 subsidie verleend voor het herstel van het raadhuis en f 1000 aan de kerkfabiiek te St. Odiliënberg. De kamer van koophandel te Amsterdam heeft besloten, burg. en weth. voor te stellen de voorkeur te geven aan eene exploitatie door de Hollandsche Spoorwegmaatschappij van de door de gemeente te maken spoorwegverbinding naar de houthaven en de petroleum haven onder eenige door haar aangegeven voorwaarden. Stemgerechtigde ingelanden van den Dieraerpol- der, waarvan de uitmaling goed vorderthebben be sloten het onderhoud der waterkeeringen met 1 Ja nuari 1887 op den polder te doen overgaan mits zij vóór dien tijd door de betrokken personen in voldoen den staat worden gebracht. De officier van justitie te Amsterdam verzoekt bij e©n buitengewoon politieblad de opsporing, aanhou ding en opzending van Fritz Wolffgewoond hebbende te Amsterdam, daarna te Antwerpen, nu vermoedelijk in Duitsehland, Emile Eekbardt en Carl Witscheck, beiden vroeger te Amsterdam, tegen wie den 12 rechtsingang met bevel van gevangenneming door de arr. rechtbank aldaar is verleend ter zake van diefstal van een brand kast mat buiten- en binnenbraak in de fabriek en het kantoor van den heer B. C. J. Lievengoed te Amster dam in den nacbt van den 16 op den 17 Januari, Wolff en Fischer hebben bovendien met F. H. Werner, die zich reeds in hechtenis bevindt, vee 'uit. de weids gestolen. Waarschijnlijk zijn zij in hot bezit van re volvers. Benoemd tot onderwijzeres te Sneek mej. Berg mans thans onderwijzeres te Driehuizen, gemeente Zuid- en Noord-Schermer. De 's Gravenhaagsche maatschappij ter verzekering tegen brand- en zeegevaar te Botterdam, onder bestuur van den heer M. van Marle keert over het boekjaar 1884/85 30 pet. of f 150 per aandeel uit. De kamer van koophandel te Haarlem heeft aan den minister van waterstaat gevraagd Haarlem telefo nisch met Amsterdam te verbinden. De toestand van den landbouw in den Grooten IJpolder kan gedurende dit jaar niet gunstig genoemd worden. De veestapel, die in voldoenden gezondheids toestand verkeert, is vroeger dan gewoonlijk naar stal gebracht. Melk bet hoofdvoortbrengsel leed zeer onder den druk der geringe prijzen. Hooi werd overal in goede boedanigheid gewonnen en de klaver was in alle opzichten gunstig te noemen. Aardappelensui kerbieten en mangelwortelen leverden geringer oogst dan in jaren het geval washoewei de hoedanigheid niets te wensehen overliet. Erwten en boonen leden vee! van de luis. Koolzaad leverde nergens goed be schot op. Tarwe en rogge alsmede mo-te-dzaad, hoe wel goed geslaagd loonden de moeite niet door de- geringe prijzen. Vlas, karwei en maanzaad leverden alleen eenig voerdeel op door de flinke prijzen. De uit het krankzinnigengesticht te Medemblik vermiste persoon is den 16 uit het water opgehaald. Den 16 heeft de Hooge Baad verworpen het be roep in cassatie van B G. te Hoogkarsp d tegen het arrest van het gerechtshof in Noordholland waarbij bevestigd is het vroeger gemelde vonnis der rechtbank te Alkmaar, Uit het 2s jaarverslag van het Magdalenabuis te Zetten over 1884 waar sedert de oprichting 5S meisjes verzorgd zijn. blijkt, dat de ontvangsten bedra gen hebben f 12176,82 en de uitgaven daarentegen f 21648,75, zoodat de rekening sluit met een tekort van 9471,93. Dinsdag 17 Nov. 's Gravenhage. Tweede Kamer. Bij do behandeling der indische begrooting is de subsidie-aanvraag voor het aardrijkskundig genootschapten behoeve van eene wetenschappelijke reis in Nieuw-Guinea van f 25,000 tot 10,000 teruggebracht en geschrapt de bijdrage van f 15,000 voor de oprichting van een gesticht voor zieken en hulpbehoevende immigranten op Delü Morgen voortzetting. WeenEjS. Volgens offieiëel telegram uit Belgrado hebben de Servische troepen Trun bezet en daarbij vele gevangenen gemaakt. Een bataljon Bulgaren en een bataljon vrijwilligers legden de wapeneD neder. De conferentie beslootalle turksche voorstellen aan te nemen alleen zal Turkije zelf Bulgarije moeten sommeeren. Volgens telegram uit Sofia gisteren avond te 10, werd heden een veldslag in de vlakte van Sufia verwacht. Mabrib. De pauselijke beslissing in de Carolinen- zaak wordt deze week openbaar gemaakt zij erkent volledig Spanje'8 rechtdoch beveelt aandat men Duitsehland het recht tot het aanleggen van maritieme stations late behouden. Wij vestigen de aandacht op achterstaande ad' vertentie betreffende het optreden in het locaal Dik' gentia van den gedachtenlezer Ernesté Youngover wien wij indertijdna afloop der kermis toen hij op dezelfde plaats optraduitvoerig gesproken hebben. Kwam hetgeen bij deed toen voor een goed deelDiet tot zijn recht, wegens de eigenaardige omstandigheden, aan eene kermis verbonden nu hij alleen eene voor stelling geven zalverwachten wij veler belangstelling en bevelen wij onzen lezers een bezook ten zeerste aan, overtuigd dat de verrassende proeven zijner bekwaam heid eenen belangwekkenden avond zullen verschafien-

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2