Prins Carnaval. No. 138. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. V K IJ D A G 20 NOVEMBER. Prijs der gewone Advertentiën: (Officieel (Scheelte. Ënittnlanb. Eene geschiedkundige studie. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Bijk f 1, De 3 nummers f 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. C08- TEE ZOON. Lijst van brievenwaarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de le helft der maand September 1885 Jan Denker, Siegerwoude. Van het hulpkantoor St. Panoras: A. HolkampZaandam. Hensbroek: D. Kommendem, Amsterdam. Noordscharwoude: HartmanAlkmaar. Briefkaart: A. de Raad Amsterdam. DENEMABKEN. Te Kopenhagen hebben verschei dene groote firma's hare betalingen gestaakt. DUITSCHLAND. Lieskede moordenaar van den commissaris van politie Eumpff te Frankfort, is den 17 in de gevangenis te Wehlheiden bij Kassei onthoofd. ENGELAND. Minister Gladstone, den 17 te West- calden het woord voerendeheeft de voorzichtige en practische staatkunde van den minister van buitenl. zaken Salisbury ten aanzien van de bulgaarsche unie geprezen en ook zijne goedkeuring betuigd over de bedachtzame en gematigde houding van Turkije. Hij noemde het een betreurenswaardig schouwspeldat Servië, dat zijne onafhankelijkheid slechts te danken had aan de tusschenkomst der mogendheden toen Tur kije het de nederlaag had toegebracht thans Bulgarije den oorlog aandeed. Het parlement is door de Koningin ontbonden en het nieuwe tegen den 12 Januari bijeengeroepen. BEITSCH-INDIE. Het engelsche transportschip Katheen met 2 stukken geschut gewapend heeft een oorlogschip van Koning Theebau op de Irawaddy aan getast. Dat schip werd ten slotte veroverdterwijl het kanonvuur eene geduchte slachting onder de bir- meesche zeelieden aanrichtte. Minla is den 17 stormenderhand ingenomen. De engelschen hadden éón officier verloren en drie ge kwetsten. De weg naar Mandalay was vry. FKANKEIJK. De ministerraad heeft den 16 met algemeene stemmen besloten elk voorstel tot bet in dienen van een wetsontwerpwaarbij kwijtschelding van straf wordt verleend aan staatkundige misdadigers, van de hand te wijzen. Aan enkele personen zal kwijt schelding verleend worden. In Joanne's absinth-stokerij op de kaai Tournelle te Parijs beeft een ontploffing plaats gehadwaarbij 80 personen gekwetst zijn waaronder eenigen zeer ernstig. In eene den 18 te Parijs gehouden bijeenkomst van afgevaardigden der linkerzijde waarbij 150 leden te genwoordig warenwerd met 2/3 der stemmen op voorstel van den heer Granet besloten, bij den minister president Brisson aan te dringen op de vervroeging Prins Carnaval is een beidenkind en werd door de romeinsche christenen der eerste eeuwen onzer jaar telling van het heidendom in de christelijke kerk over genomen, omdat de nieuwe leer te eenvoudig, te streng en te ernstig was en daarom niet genoeg opgewektheid aanbood om het gemoed des volks aan te trekken. Een der maanden die het rijkst aan feestelijkheden was bij de Eomeinenwas namelijk Februariwaarin de luperkaliën1) en de saturnaliën') gevierd werden. Deze maand na voor de nieuw gedoopten zonder feest te latenmoest te bedenkelijker geacht wordenomdat er bijna onmiddelijk de veertigdaagsche, aan ontberingen rijkevasten opvolgde. Men besloot daarom in de vierde eeuw onder Theodosius den groote en op last van paus Damasus, voor de saturnaliën een christelijk feest bet carnaval in de plaats te stellen. Terwijl het heidensche feest pasklaar werd gemaakt voor de chris telijke gebruiken bleef het carnaval overigens geheel wat de romeinsche saturnaliën waren, een feest van ge lijkheid vaa alle standeneen tijdperk van genoegen voor iedereeneen tijd van ongebonden vrijheid. De Feesten ter eere van Lupercus, eenen oud-italiaanschen herdersgod, ook met Pan vereenzelvigd, die de kudde behoedde en de wolven afweerde en wien de herders op den 15 Febrnari bij het Lupercal (eene grot bij den pala- tijnschen heuvel) witte geiten en bokken offerden. Feesten ter eere van Saturnuseenen oud-italiaanschen gou van landleven en landbouw. Door zijnen zoon Jupiter uit den hemel verdreven, vluchtte hij naar Latium, waar hij door Kening Janus gastvrij opgenomen werd en de gouden eeuw op aarde bracht: een zegen, dien de Romeinen door bovengenoemd feest in dankbare gedachtenis hielden. van het tijdstip der bijeenkomst van het congres voor de verkiezing van den president der republiek. Ten aanzien van de door dien minister in de Kamer afgelegde verklaring werd geen besluit genomen. Kamer. Den 14 werd de heer Fioquet met 348 van de 412 uitgebrachte stemmen tot voor zitter gekozen. Er waren 79 blanco biljetten. Tot onder-voorzitters werden gekozen de heeren Anatole de la Forge met 458, Ernest Lefèvre met 335, Develle met 284 en Buyat met 279 st., allen republikeinen. Twee secretarissen zijn uit de rechterzijde gekozen. De heer Floquec heeft den 16 bij het aanvaarden van het voorzitterschap in zijne toespraak aan allen geheele uitoefening der parlementaire vrijheden beloofd. Hij noodigde zijne ambtgenooten uit te beantwoorden aan de verwachtingen der kiezers en aangedrongen op aaneensluiting van alle republikeinen. De minister-president Brisson las daarop de aange kondigde verklaring van bet ministerie voor. Hij begon met te betoogen dat de eenJracht onder de republi keinen een gebiedend vereischte is. (Toejuiching). Er bestonden geldelijke moeielijkheden de uitgaven waren door de kosten van zekere veldtochten verhoogd en de opbrengst der belastingen stond daarmede niet in even redigheid. Hij verklaarde zich nadrukkelijk voor de opheffing van de buitengewone begrooting en het in voeren van bezuinigingen. Mocht dit onvoldoende blijkendan zou men tot verhooging der belastingen de toevlucht moeten nemen. (Geraas rechts). De re geering is tegen het opgeven der koloniale staatkunde in zake Tonkin en Madagascar (toejuiching in het centrum) maar voor vermindering van het bezettings leger waartoe in den aanstaanden zomer kan worden overgegaan. Hij erkende de inmenging der geestelijk heid bij de verkiezingen maar zeide dat de meer derheid van het fransche volk niet is voor de scheiding van Kerk en Staat. (Uitroepen linksgelach rechts). De zuivering van bet korps ambtenaren was eene lang durige en moeiehjke taak. (Gemor links toejuiching in het centrum). De zitting werd vervolgens tot den 19 verdaagd. Voornoemde verklaring is niet gunstig ontvangen. Vooral de radicale leden zijn zeer ontevre den en laten zich heftig legen het ministerie uit. Toch is op eene door 80 leden bijgewoonde vergadering beslo ten het ministerie te handhaven, totdat de presidents keuze is afgeloopen. Kocheforc en Laguerre zijn echter van een auder gevoelen. ITALIË. De min. van buitenl, zaken heeft aan de fransche regeering medegedeeld dat dit rijk zal deel nemen azn de wereldtentoonstelling te Parijs in 1889, en verklaard dat aan de Kamers de daarvoor noodige gelden aangevraagd zullen worden. OOSTENRIJK-HONGAEIJE. De hongaarsche de legatie nam den 14 de begrooting voor buitenl. zaken aan. De min. van buitenl. zaken bevestigde de oor logsverklaring van Servië en verklaarde tevens, dat in het oud-heidensche feest heerscheude gelijkheid van standen trachtte men nu door de verkleeding te bereiken alle kenteekenen van levenspositie en van den persoon zelf verdwenen achter het masker en de bonte fantastische kleeding. Gedurende de ontzettende ellende der volksverhuizing geraakte intusschcn het carnaval in vergetelheid en eerst in de 16e eeuw zien wij het opnieuw opduiken. Het snelst herbloeide het vreugdevolle carnaval weder op denzelfden bodem waar het in de romeinsche satur naliën zijnen oorsprong ge-onden bad in Italië. In de middeleeuwen bereikte het den grootsten luis ter in het rijketrotsche Venetië. Toen echter de macht en rijkdom dezer stad begonnen te vermin deren verplaatste zien bet carnaval in al zijne pracht naar Borne. Het begint aldaar, naar de nog beden geldende voorschriften van paus Paul IIden 6en Januari op welken dag de klok van bet capitool het begin er van aankondigten eindigt met zonsonder gang op den vastenavond-dinsdagwanneer bet weder uitgeluid wordt. Het einde van dezen vroolijken feest tijd van het romeinsche volksleven wordt gekenschetst dcor eene aardige, koddige gewoonte, het zoogenaamde moccolifeest. Met het invallen van de schemering steekt men namelijk voor den lijkdienst van „Koning Car naval" op het groote corsode hoofdstraat voor de carnavalspret, kleine waskaarsen aanwelke men moc- coli noemteen ieder wandelt met de brandende waskaars in de hand op het corso op en neder, buiten voor alle vensters worden brandende kaarsen geplaatst, op lange stokken en stangen worden zij rondgedragen onder uitgelaten geroep van „Chi non porta moc- colo sia ammazzato!" (Weg met hem die geen kaars draagt). Men dezen roep die in alle tonen van mond tot mond gaattracht een ieder het licht zijns buur- mans uit te dooven zijn eigen licht echter brandend te houdenof zoo noodig snel weder aan te stekenmen dringt zelfs de woning van bekenden binnenom de grap van het uitblazen der kaarsen te Italie's houding Bteeds zeer goed was geweest. De vriendschappelijke betrekkingen met dat rijk waren on verzwakt en in geen vraagstuk bad de italiaansche regeering zich van Oostenrijk afgescheiden. In de begrootingscommissie der oostenrijksche dele gatie antwoordde minister Kallay op de vraag van een der leden om inlichting over Bosnië en de Herzegowina, in verband met de beweging op bet Balkan schierei land dat de gebeurtenissen in Bulgarijezij het dan ook in geringe matebare terugwerking op Bosnië moesten hebbenmaar dat nergens de rust gestoord was en geene vrees bestond voor de veronderstelling dat hierin verandering zou komen. Voortduiend verbe terde de openbare veiligheid aldaar en hierin lag het beste bewijs voor de bevestiging van dien toestand in die streken. De oostenrijksche delegatie werd den 17 gesloten, nadat graaf Kalnoky namens den Keizer haar zijn dank had betuigd voor hare vaderlandslievende bereidwilligheid en opofie.-ing namens de gemeenschappelijke ministers voor den steun en het vertrouwen hun geschonken en eindelijk namens zijn persoon wegens de vaderlands lievende beweegredenen welke de delegatie den 16 noopten om met het oog op de gebeurtenissen op het Balkanschiereiland de buitenlandsche staatkunde niet te sprake te brengen. EUSLAND. Volgens berichten uit Buknabod van den 16 zijn de afgevaardigden der russische en engelsche commissie voor de grensregeling den 10 te Zulfikar aangekomen en maakten zij den 12 een begin met hunne werkzaamheden. De eerste grenspaal is twee wersten noordwaarts van Zulfikar opgericht. SEEVIE. Het servisch hoofdkwartier was den 17 des ochtends naar Tsaribrod overgebracht. Alle ver schansingen van Trun werden vermeesterd. Te Timok veroverden de serviërs 2 kanonnen en legde een bataljon bulgaarsche vrijwilligers de wapenen neder. De aanval der serviërs op Slivnitza werd door de bul- garen den 17 tweemaal afgeslagen. De buigaren gingen vervolgens aanvallenderwijs te werk en vervolgden de serviërs 5 mijlen. Zij brachten hun groote verliezen toe en maakten eenige krijgsgevangenen. TUBKIJE. De gezanten-vergadering te Konstanti- nopel nam den 16 eenige besluiten welke eerst den 19 vastgesteld zullen wordendaar de engelsche ge zant nog niet in het bezit was van voldoende voor schriften. De gezamenlijke voorstellen van Turkije moeten aangenomen zijn met deze wijziging, dat de mogend heden ze door een duidelijke verklaring zullen onder steunen. Verder werd besloten de werkzaamheden voort te zetten, in weerwil van Servie's optreden. Tewfik-beybenoemd tot gezant te Berlijn is met Kiamil-beyeen der secretarissen van den Sultan naar Berlijn vertrokken. kunnen hebben. Tegen half acht kondigt de klok van het capitool het einde van hel carnaval aan en als bij tooverslag verstomt op eens het verwarde geraas en worden de lichten uitgedoofd. Terwijl in alle catholieke landen in den morgen van den aschdag de geloovigen van iederen stand en leeftijd naar het godshuis gaanom de vasten op waardige wijze te beginnen begint te Milaan op dien dag de vroolijkheid eerst recht. Een ieder is er op uitde laatste carnavalsdagen tot den eersten zondag van de vasten zooveel mogeljjk te genieten. Den geheelen dag verdringen zich de gemaskerden in de stratenaan lange rijen rijden de rijtuigen er heen en weder en aan het bombardement met suikerwerk komt geen einde. Bij groote scharen stroomen de bewoners der naburige stedeu toe, om in de rijke Lombardenstad op de voor hen verboden dagen de vreugde volop te genieten. Hoe komt nu echter Milaan aan het privilegie van het „Carnevalone", waarom het algemeen benijd wordt? Omstreeks het jaar 374 kwam de latere St. Ambrosius als procoosul in Lombardije. In ondersoheidene steden van dat gewest had de secte der Arianen*) grooten aanhanghetgeen telkens tot botsingen met de streng catholieke geloovigen aanleiding gaf. Zoo geraakten bij den dood van den aartsbisschop Ausenzio van Milaan priesters en burgers over de keuze van eenen opvolger in strijd; reeds dreigden beide partijen naar de wapenen te grijpen toen de jonge proconsul naar de kerk ijlde, waar de verhitte kiezers verzameld waren en door eene krachtige, wegslepende rede den vrede weder herstelde. Vol bewondering over zijn krachtig optredenhet hel dere verstand en het zeldzame redenaarstalent kozen zij in strijd met de van ouds geldende gewoonte, een stemmig den leek tot de hooge kerkelijke waardigheid. Hij ontving de priesterwijding en gaf zich met ijver over aan de studie der heilige boeken. Nn voerde St. Ambrosius, als aartsbisschop, in Milaan en Lombardije Naar Arius eenen ouderling te Alexandria

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1