gclcqrattgctie ficrtcmcn- 'allerlei. Jngezonbeti fSttikkcw. ^taös-fc»cvis ülcu. 1211 runderen aangevoerd. jfl&yKt-' m fieavgtytyicfetcw- beslotenbijeenkomsten van werkeloozen en belang stellenden te beleggen zoo mogelijk, daar bet gebeele land door werkeloosheid heerschtin alle plaatsen van beteekenis. Volgens den voorzitter moesten aan die by eenkomst te Amsterdam ook de vrouwen en kinderen deelnemen. Had de bijeenkomst krachtens politiemaat regelen geen gevolg dan zou men overgaan tot een Memoenen „bedeltocht", waarbij men werk of brood aan de burgers zou vragen, zoodat één van beiden ge- *«vpn zou moeten worden. Het voorstel om een bedel tocht te organiseeren werd met 8 van de 12 stemmen goedgekeurd ééne stem verhief er zich tegen en noemde dat middel vernederend voor den werkman. Yoor de levering van 11.550 el karldoek n 2, on de landswerf te Amsterdam was den 17 de heer S Pianteydt te Krommenie voor f 1.20£ per el laagste mschryver. Sneek tot lid der 2e Kamer geko zen de heer B. H. Heldt te Amsterdam met 2006 van de 3700 geldige stemmen. De heer A. baron Sc hun- melpeuninck van der Oje bekwam 1670 st. 27 Bil jetten werden van onwaarde verklaard. Het aantal kie zers bedraagt 4698. By kon. besluit van den 17 is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Alkmaarter stand plaats de gemeente Bergen, de heer O. 11van Bosstraeten, thans notaris te Beilen. Den 18 is te 's Gravenhage aanbesteed de aanleg van een gedeelte van het Kanaal aan den Leidschen Rijn tot in den Vaartsehen Rijn met het maken der kunstwerkenbehoorende tot de werken voor den aanle" van het kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Merwede (geraamd op 384200) Laagste in schrijvers de heeren B. A. Niegerink te Groenloo en F. E. Terwindt te Panoerden, voor f 297,980. Den 18 is te Apeldoorn eene wasscherij en bleekerij hoogleeraren in het strafrecht aan de vier hoosescholea zijn voornemens om, met het oog op (ie aanstaande invoering van het nieuwe wetboek van straf rechtonder hunne gemeenschappelijke redactie een tijdschrift voor nederl. strafrecht op te richten. De Provinciale Staten van Groningen nebben na verwerping van een voorstelom aan de 2e Kamer te verzoeken aan de gemeentebesturen meer invloed te verzekeren op de benoeming en het ontslag van den burgemeester en de veldwachters, besloten, een adres aan den Koning te zenden met toezending van af schriften aan de Kamers, houdende verzoek om by eventueele wijziging der gemeentewet daarin bepa.in- gen te doen opDemen waardoor aan den gemeente raad invloed op de keus van den burgemeester wordt verzekerd. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen den 26 des avonds om 8 uur. Tusscben Heiloo en Castricum is in de nabijheid van den spoorlijn een arbeiderswoning tot den grond afgebrande met 40 bunders goed bouw land te Aalsmeer, voor 7 jaren verkocht voor /_0U0, heeft thans f 25100 opgebracht. Op ééne drijfjachtgehouden op het jachtveld van baron van Heeckeren van Beverweerd te Werkhoven, hebben elf jagers geschoten 261 hazen118 faisanten, 22 konijnen 5 patrijzen en 1 eend in het gehee 416 stuks. i j Gedep. Staten van Friesland hebben met goed gekeurd het besluit van den gemeenteraad van Oost- doceradeel om de jaarwedden der onderwijzers met 1 Januari a.s. met 100 te verlagen. Het heeft H. M. de Koningin behaagd, ais be schermvrouw op te treden der algemeene Ned. vrou wenvereniging Tesselschade. Het lid der 2e Kamer, de heer Oldenhuis Gra- tama is ernstig ongesteld zoodat hij vermoedelijk ge- ruimen tijd de zittingen niet kan bijwonen. De heer E. Kiderlen te Delfshaven heeft gewed, dat hij den 21 's avonds 9 uren per rijwiel van Delft zal vertrekken naar Leeuwarden waar hij den 22 ues avonds te 5 uren moet zijn aangekomen. Te Barsingerhorn moet voor lid van den gemeen teraad herstemming plaats hebben tusschen de heeren L. Helder en D. Spaans. Bij de najaarskeuringen tot opneming van paarden in de stamregisters van het paardenstamboek in de provinciën Groningen en Friesland zijn van de 82 aangeboden paarden 32 ingeschreven onder inlandsch en 12 onder buitenlandsch of gekruist ras. Bij kon. besluit van den 7 is aan den heer F. Bou"elgewezen kommandant van het correctiehuis te Hoorn, een pensioen van f 896 toegekend met be houd van het militair pensioen van f 220 'e jaars hem bij kon. besluit van 15 Februari 1861 toegelegd. De commissie, die indertijd door de 11e afd. der friesche maatschappij van landbouw benoemd is om maatregelen aan te wijzen tot het tegengaan van de vele knoeierijen in den boterhandelwaardoor groo-. nadeel aan den landbouw wordt toegebracht heelt thans medegedeeld dat zij in de eerste plaats noodig acht goede wetten om te verhinderen, dat de kooper die natuurboter vraagteen ander voortbrengsel daar- voor ontvangt. Mede wordt aanbevolen, om bij de Friesche botervaten een identiteitsbewijs te voegen waaruit de kooper kan zien waar en door wien de boter gemaakt is. Het denkbeeld wordt in overwe ging gegeven, om bijv. elk vatwaarin de boter wordt verpakt, te voorzien van een bewijs, geteekend en ge- dagteekend door den maker. De twee personen die den 25 te Halfweg aan gehouden werden komende onder verdachte omstan digheden uit de toen onbewoonde villa van den beer Bauduin hebben na een ingesteld onderzoek in hunne woningen te Amsterdam bekend dat zij behoord heb ben tot een uit duitschers bestaand dieven-gezelschap, dat Amsterdam en zijne omgeving tot veld voor zijne krijgsbewegingen gekozen had. Zoo waren zij mede plichtig geweest aan den diefstal van eene brandkast bij den heer Lievengoed aan de diefstallen ten nadeele der jachtvereeniging Nimrod enz. Donderdag IJ Nov. 's Gbavenhage. De arrondissements-reehtbank be handelde heden de zaak-van Raaij die beschuldigd wordt in een socialistisch stemrechtlied door /Jem geschréven en dat hij heeft doen drukken en verspreiden, de leden der Eerste Kamer te hebben gehoond door hen dieven en woekeraars te hebben genoemd. Van Raaij erkende de feiten, maar verklaarde, deze woorden ie hebben geuit, niet in den zin van het strafwetboek, maar in staathuishoudkundige beteekenis. Hij beschouwde alle niet arbeidende kap taiisten ais woekeraars en die ven Door hem te veroordeelen trof men de vrijheid van spreken. De eisch was 100 boete subsidiair 14 dagen gevangenisstraf. De uitspraak is bepaald op 26 November. Em groot publiek waaronder de heer Domela Nieuwenhuis woonde de zitting bij. Berlijn. In de troonrede tot opening van den Landdag wordt medegedeeld, dat weldra eene bevre digende oplossing van de geschillen met Spanje door de pauselijke tussi benkomst wordt gewacht. De Keizer hoopt, dat ondanks de Balkan gebeurtenissen, de alge- meene vrede bewaard blijft. Weenen Tusschen Oostenrijk en Rusland is vo.ie- dige overeenstemming gekomen alleen verzet Oosten rijk zich met alle kracht tegen eene mihtai-e tusscbeu- komst van Turkije. Aan den veldslag bj Slivnitsa namen 25000 sorviers en 15000 buigaren deel Vorst Alexander richtte per soonlijk het geschut. Zeer getroffen door dit artikel in de Revista Scien- tifica geredigeerd door geleerden van naam, heb ik gemeend, de lezers van het dagblad te verplichten, door het in hoofdzaak mee te deelen. Met weglating van wetenschappelijke aanhangselen en berekeningendie voor gewone lezers evenzeer hiëroglyfen zijn als het ontzagwekkend electriseh licht aan den nachtelijken hemef tot heden nog moet wezen voor de mannen der wetenschap. Daarom bepaalde ik mij uitsluitend bij de vrucht van de studiën van den italiaanschen geleerde. Betsy Peek. Het Utr. Dagblad voegt er bij NB. Wij behoeven onzen lezers zeiter niet uitvoerig mede te deelen dat wij aan bovengaande mededeelingen en conclusiëa geen weetschappeljken waarde toekennen. Ter verduidelijking van een onlangs in ons blad op genomen ingezonden stuk van X naar aanleiding van eenen pennestrijd tussehen prof. Oudemans en mej. Betsy Perk, laten wij het oorspronkelijk schrijven van laatstgenoemde op verzoek volgen EEN DUIZELINGWEKKENDE ONTDEKKING. Iu den jare '82 deelde dit blad (Utr. Dagblad), in een paar feuilletons de laatste ontdekkingen mede, om trent de planeet Mars ontleend aan bet tijdschrift van 'den algemeen bekenden astronoom Flammarion Die ontdekking behelsde met meer of minder, dan dat Mars bewoond zou zijn door wezens, nagenoeg van gelijke beweging als de menscb die althans mensche- njke arbeid verrichten want zij graafden zells kana.en. Deze bewering van den geachten italiaanschen ster- rekundige Schiaparelli vond hier gelootginds bestrij ding. Onder die bestrijders behoorde ook M. Gemignam te Ferano in Italië, een man, die zich geheel aan de sterrekunde wijdde en niet kon aannemen tenzij door eigen aanschouwing. Of hij indertijd door die eigen aanschouwing zich aan de zijde der goe ge oovigen schaarde is onverschillig; zeker is hetdat bij sedert droomde van een teleskoop van reusachtiger afmeting dan er ooit een was vervaardigd, ja waarbij zelis de verreikendste (die van lord Rooseop het kasteel Par- sonston in Engeland) niet in aanmerking zou komen. Het gelukte den geleerde dien droom te verwezenlijken. Sedert besloot hij zich uitsluitend te wijden aan de waarneming der zooveel besproken planeet. Gedurende twee volle jaren zette hij zijn studie met het taaiste geduld voort, zonder iemand dee genoot zijner waarnemingen te maken, uit vrees dat by zich zou doen begoochelen, of voor waarheid zou verkon digen wat hij later weder zou verwerpen. Eindelijk werd zijne overtuiging zoo hecht, dat hy meende niet langer te mogen zwijgen. Ten gevoW hiervan maakt thans de Rivista scientifica van Napels wereldkundig, datde bewoners van de planeet Marsin betrekking zoeken te komen met de bewoners der aarde Signor Gemignani heeft verklaard, avond op avond, op hetzelfde uur in de oogenblikken dat beide pla- ne'en elkander het meest zijn genaderd en de weder- zijdsche bewoners dus bet meest de naburige planeet moeten kunnen zien meer en meer drie sterk hcht- gevende punten te hebben waargenomen met a leen maar die punten gedurig en geregeld van stand te hebben zien wisselen en wel zoodanigdat zij zich altijd in een achttal verschillende geometrische figuren vertoonden. En wel aldus VROUWEN VAN ALKMAAR! Hebt gij er wel eens over nagedacht welk eene schoone taak dezen winter voor u is weggelegd? Op welk eene benijdenswaardige wijze gij in de eerstvolgende maanden een deel uwer roeping kunt vervullen Vrouwen van Alkmaar, er zal dezen winter bittere armoede ge leden worden. Vele huisvaders weten nu reeds geen raad hoe vrouw en kinderen brood te verschaffen Hoeveel erger zal dat worden wanneer de barre koude hare inirede doet, het water met een ijskorst beoekt de wegen effent met een schitterend sneeuwkleed maar tevens de kinderen van den arme huiverend warmte doet zoeken tegen het kleed harer moeder, de moeder de handen doet samenwringen van machteloos wee en den vader tot doffe wanhoop doet vervallenomdat het hem onmogelijk is de verkleumde ledematen zijner vrouw en kinderen te verwarmen en hunnen honger te stillen En er zullen vele zulke gezinnen zijn dezen winter. Heeft de afgeloopen zomer toch reeds den werklieden een bang uur verschaft, omdat alle vakken kwijnden en de druk der moeielijke tijden- zich in alle bedrijven voelen deed, voor zeer velen heet nu reeds geruimen tijd alle arbeid opgehouden en zullen de ge spaarde penningen indien men dien plicht tegen over zich zelt en zijn gezin beeft vervuld s.echts korten tüd voldoende zijn, Er ligt een ruim en heerlijk veld ter bearbeiding voor u, vrouwen van Alkmaar! Waar de mannen wel licht op andere wijze zullen helpen i3 het aan u om op te sporen, waar de nijpendste armoede woont, aan u om dio voorloopig en voor een deel te lenigen aan u om door een opwekkend en "lendehjj[ ™ootd troost en moed te hergeven aan hem of haar, die deze zoo hoog noodig hebben, om het hoofd te blijven bie den aan den nijpenden noodHet zal u toch niet moeielijk vallen, wanneer gij u vereemgt tot dat doel, om uwe beter bedeelde stadgenooten te bewegen at- tezonderen hetgeen men missen kan en wil. Al bestaan die gaven niet in geld, er zijn zoovele zaken, die bij u of bij mij ongebruikt en nutteloos liggen en den arme van onberekenbare waarde kunnen zijn. Laten eenige uwer zich aangorden tot den edelen strijd tegen het dreigende spook dat men armoede noemten dat zoo- velen fatsoenlijken gezinnen bittere en angstige uren zal bezorgen en waardoor menige kracht voor goed ver lamd menige moed voor goed ontzenuwdmeuige hoop voor altijd vernietigd zal worden. Üw optreden en uw vriendelijk woord zullen voldoende zijn om menige linnenkast te openen en menige beurs beschik baar "te doen stellen. En hoe gering van waarde de ingekomen gaven ook zijn, gij zult er mede weten te woekeren en verlichting en troost brengen waar dit onmogelijk scheen. EOSTEK. Al spoedig meende de ernstige waarnemer, door de wisseling der figurm, aan seinen te moeten denken en ontstond het vermoeden, dat de Mars-bewoners, als kun nende beschikken over onberekenbare electrische licbt- stroomen op die wijze teekenen van leven zochten te g M Nizardieen der grootste geleerden van Italië die zich dadelijk met eigen oogen van de waarheid der waarneming is gaan overtuigen en haar onver wijld heeft bevestigd meent zonder veel inspanning, het electriseh hieroglyfeaschrift te zullen ontcijferen en alsdan de wetenschap een reuzentred voorwaarts te doen gaan omdat hierdoor allicht een middel zal ge vonden, of wellicht aangewezen worden, om te ant woorden, en bijgevolg een gemeenschap te openen tusschen beide planeten. Van alle kanten stroomen de mannen der wetenschap naar Ferano, o. a. ook pater Gialopino, een der kun- digste volgelingen van pater Zocchi (den beroemden astronoom) om, dank zij de telescoop van den gedul- digen onderzoeker, zich van de waarheid der ontzag wekkende ontdekking te overtuigen. Indien de hoop van de ernstige geleordenom de teekens te ontcijferen, niet ijdel blijkt, en evenmin die om ze te kunnen beantwoorden zooals zij stellig meenen dat hun gelukken zal dan is de tijd als zeer nabij te beschouwen dat wij in aanraking kunnen komen met de schepselen eener andere planeet, wier intelligentie, volgens de reeds verworven ervaringen, de menschelijke moet te boven gaan en die alzoo tot een hoogere orde moeten behooren. Op de scbeimarkt te Alkmaar waren den 18 Den 19 's morgens geraakte een 2%jang knaapje aan de Bierkade in het kanaal. Na eenige vergeefsche pogingen mochten G. Mosoh de hoornscbe schipper en°diens knecht er in slagen, het reels zinaende kind met de haak te grijpen en aan wal te brengen. ARRON DISSEMFNTS-RECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van den November W L. te Oudorp, verzuimde aangifte veeziekte, 3 boeten, ieder van f 5, subs. 1 dag gev. voor iedere ïoete. B H E., te Alkmaar, mishandeling, 15 dagen gev. en 2 boeten, eene van /25, subs. 3 dagen gev., en eene van 8, subs. 1 'te' Callantsoo"02 openbare" dronkenschap 7 dagen gev. E. hu?syrouw van LG.te Helder, verwonding, 7 dagen eenzame opsluiting. j E. R., wed. P. D., te Enkhuizendieis.nl1 maand een zame opsluiting. J v. d. V., te Hoornopenbare dronkenschap, 7 dagen gev. sl K., te Westerblokkerimishandelingf 15 boete, subs. J. E., te Ursem, mishandeling, f 8 boete, subs. 3 dagen gev. J te Westerblokker, verwonding, 1 maand gev. en t A boete, subs. 1 dag gev., alles in eenzame opskuUng en de civiele partij toegewezen tot een bedrag van f 30.05.- G A te Hoornmishandeling15 dagen gev. en 2 boeten, ieder van t 8subs. 1 dag gev. voor iedere boetealles in eenzame opsluiting. C. B te Hoornverwonding 15 dagen gev. en 1 8 boete, subs. 1 'dag gev., alles in eenzame opsluiting. A. B., te Helder, verwonding, 3 maanden gev. en 1 8 boete, subs. 1 'dag gev., alles in eenzame opsluiting. Amterdam 18 Nov. Aardappelen. Friesche Dokkummer jam men f 1,90 a 2,10, dito Faneker f 1,80 a 1,90 ^Ro LnSelIsche 1 20 a 1,30, Zeeuwsohe Spuische Jammen f 2,20 a 2,50, dito Flakkeesche f 2 a 2,10, dito Blauwe f 1,80 Geldersche blauwe f 1,40 a 1,50, Pruissische Hamburgers 2,50 a 2,60, Hillegommer zand f 2,50 a 4,50, Zeeuwsche Poolers 1,10 a 1 20, dito Champignons f 1,20 a 1,30, dito Hamburgers fifi0 a' 2,60. Aangevoerd 14 versche ladingen. Raapkoeken t 74 a 78. Lijnkoeken 8 a l2 per 100 I'. Petroleum willig, loco f 9,75, Dec. f 9,50Jan. 1 9,37% Jan.—Mrt t 9,50 entr. In cons f 10,87%. Aangevoerd 176 vette Kalveren f 0,60 a 0,75 perr P.,21 nuclit. dito f 9 a 17, 112 vette Varkens f 0,38 a 0,44 per P.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 3