I i I II ieleyrattecnt Ëcruhfcn. Jngezonbeu J&tukficn. &tab0-berichten. KANTONGERECHT. jfisrlit- jtu ficatsbtntüua II door de Nederfandsche Electriciteitsmaatscbappij een machinehuis gebouwd, waarin zich drie stoomketels, elk van 48 M1 verwarmingsoppervlakte benevens 2 stoom machines elk van 60 PK., bevinden. Deze machines brengen door middel van 2 breede drijfriemen bare beweging over naar de op ijzeren balken en ijzeren pilaren rustende bovenverdiepingwaar 5 Edison- dynanio'selk van 250 gloeilampjes en 2 Scbückert- dynamo's, een voor 12 en een voor 6 booglichtlampen, zijn opgesteld. Reeds in Juni van het vorig jaar was deze instal latie geheel gereed gekomen doch weldra bleek, dat de hoofdkabelsdie de electriciteit van de dynamo's naar de lampen brengen niet zwaar genoeg waren en dat op meer dan eene plaats de isolatie niet vol doende was. De firma H. G. Moebring te Prank- fort a/M. zond daarom een barer ingenieurs, den heer Walström die de geheele installatie nauwkeurig onderzocht, nieuwe hoofdleidingen aanbracht, en ver dere gebreken verhielp zocdat nu na eene lijdenege schiedenis van verscheidene jaren, eindelijk eene instal latie is verkregen die met de beste in het buitenland kan wedijveren en onder toezicht is gesteld van den chef-machinist G. Schulz. Bij dit alles hebben wij nog te voegen, dat de nieuwe voorzaal een aangenamen indruk maakt. De heer A Graux heeft baar in een zachte sepia-kleur beschilderd, terwijl de heer Poggó lof verdient voor de schikking der gordijnen. Door een en ander heeft het amsterdamsche bierpa leis van den heer Krasnapolsky nog grooter aantrek kelijkheid verkregen. De heer Huet deelt in het Alg. Dagbl. voor Ned.- Indië zijne herinneringen aan Multatuli mede. In een eerste artikel vertelt bij hoe de heer Douwes Dekkerdie in 1866 aan den Rijn vertoefde corres pondent werd van de Haarlemsche Courant. Pruisen zoo vertelt de heer Huet had Oosten rijk op dat oogenblik nog niet geslagen en buiten hot Verbond geworpen. De dag van Sadowa moest nog aanbreken. De onzekerheid omtrent de dingen die komen zouden deed in de Rijnprovincie eene sterke gisting heerscben. Het was de tijd, dat de redactie der Kölnische Zeitung verhaalde boe onder hare oogen de pruisische dienstplichtigen met stokslagen de waggons der gereedstaande spoortreinen werden ingedreven om in de richting van Boheme naar het vermoedelijk hoofd tooneel des oorlogs vervoerd te wordenen hoe bar- baarsch de pruisische vrouwen dit vonden. Het scheen mij een gelukkig denkbeeld van Multatuli, dat bij van zijne aanwezigheid ter plaatse partij wiide trekken om uit eigen aanschouwen en op grond van eigen waarnemen, onze landgenooten voor te lichten. Zijn voorstel onderworpen aan de overweging en de goedkeuring der heeren Johannes Enschedé en Zonen werd aangenomen; en met beproefde schranderheid kweet hij zich van zijne taak. Hij mocht noch partij kiezen tusschen Pruisen en Oostenrijknoch enkel persoonlijke indrukken geven. Het een paste zoo min als het ander in het kader eener hollandsehe courantdie van oudsher haar bui- tenlandsch nieuws beschouwd wil hebben als hetgeen de Duitscbers „Tagesgeschichte" noemen feiten en be oordeeling van feiten maar eene beoordeeling geput uit de buitenlandsche bladen zelf, en tekstueel of bij uittreksel vervat in de eigen bewoordingen der organen van verschillende richting. Nooit had Multatulitenzij als eerstbeginnend in- disch ambtenaar in de bureaux te Batavia zulk objec tief werk bij de hand gehad. Hij streed met zijn aard, zijne neigingen zijn talent. Hij is al een zichzelf, en in zijne kracht wanneer hij bij voorkomende gelegen heden losbarsten en of de verontwaardiging öf de satire zijne muze worden mag. Maar het duurde niet lang of hij vond voor den ziedenden stoomketel zijner subjektiviteit eene ges' hikte veiligheidsklep en schiep den Mainzer Beobachter. Van al de beschouwingen en berichten uit de Rijn provincie door hem aangetroffen in de Kreuz-, de Vossische de Kölnische de Frankfurter-Postzeiting deed hij trouw verslag. Maar achtte hij dat die bla den het te zeer bij het verkeerde eind hadden of ge voelde hij behoefteals ooggetuigeook aan andere opvattingen het woord te geven dan bracht hij den Mainzer-Beobachter zijner vinding in het vuur. Het schaadde aan zijn gezag als korrespondent, zoo men wil dat niemand in Nederland ooit van den Mainzer-Beobachter had gehoord. Hetgeen hij er kwans- wijs uit mededeelde zouhoewel de taal van het ge zond verstand, nog meer indruk gemaakt hebben, indien de courant een gevestigden naam had en jaren lang bestaan bad. Aan den anderen kant, en dit hielp, was er evenmin in Nederland iemand die er aan dacht het bestaan van Multatuli's zegsman te loochenen of in twijfel te trekken. In de Volksstem van Pretoria van den 1 October wordt het volgende middel tegen muizen aanbevolen Hebt ge in schuren of in huizen Vrienden overlast van muizen Knagend aan uw kaas en brood Peinst gij soms met somber zwijgen Hoe ge 't volkje weg zult krijgen Zint gij zelfs op gif en dood Strooiop planken en in kasten "Waar de muizen zich vergasten, Frissche wilde kruizemunt 'k W ed dat gijna weinig dagen Van de gansche horde ontslagen Gif en katten missen kunt. In zijne levensschets vau Kneppelhout deelt dr. Camp bell o. a. het volgende mede Eén boek is door Knep- pelbont geschreven, dat eene eigenaardige geschiedenis heeft. Het is eene doorloopende kritiek van de werken van Jacobus Jan Cremerden Overbetuwschen ver teller en werd in het leven geroepen door dat de „Nederl. Spectator" den heer Kneppelhout uitnoodigde, de novellen en romans van Cremer in zijne kolommen te bespreken. Toen bet eerste gedeelte in proef was en voor den druk gecorrigeerd werd (zijn schrift had iets eigenaardigs, dat maakte, dat men de kopie niet geheel getoetst had) bleek het, dat de criticus zich niet op het standpunt vaD den letterkundige had kunnen stellen en hem bad misverstaan vandaar een verschil van schatting, die, naar de overtuiging van de Specta tor-redactie, niet gerechtvaardigd was. De heer Knep pelhout, van deze meeDing onderricht, nam zijn zeer uitgebreid stuk terug maar ten einde toch den heer Cremer in de gelegenheid te stellen, zijn voordeel te doen met zijne kritiek deed hij zijn opstel te Leiden drukken in drie exemplaren waarvan hij er een aan den gecritiseerde en een aan een gemeenschappelijken vriend schonk. Het derde moet zich nog in de boekerij van den Hemelschen berg bevinden. Wegens den overvloed van aardappelen wordt er dit jaar eeoe overgroote menigte jonge varkens gekweekt die al de jaarmarkten van Limburg en de Ardennen ruim voorzien. Deze varkens worden veelal door de engelsche kooplieden opgekochthierdoor behouden zij goede prijzen. De verzendingen geschieden op groote schaal. Er zijn weken dat er 600 700 tot 1000 verzonden worden welke een gewicht hebben van 1535 kilogram elk. Zij worden eer men ze inscheept, te Lichtervelde geslacht, schoon gemaakt en verpakt, zooals zij vrijdags op de londenscbe markt moeten ver schijnen. Dezelfde engelsche kooplieden hebben sedert de maand Mei vaD dit jaar in Vlaanderen meer dan 25,000 konijnen opgekochtdie eveneens geslacht en in kisten van 100 stuks verzonden worden. (Ldb. Ct.) De belgische gezant bij ons hof, baron d' Anethan, heeft d.d. 19 Sept. 1.1. aan de regeering van zijn rijk een kort verslag ingezonden van de op 17 Sept. te Purmerende gehouden discuesiën in zake beschermende rechten op vreemde granen. Met herinnering aan het vraagpunt, dat op de teen door de Boll. M. v. L. ge houden algemeene jaarvergadering ter sprake kwam, ontleent hij in zijn verslag het een en ander aan het geen door den inleider (den hr. Bauduin) is opgemerkt, met bijvoeging van de met de zoo verpletterende meer derheid van 580 tegen 30 stemmen aangenomen motie. Dit verslag van den hr. baron d'Anethan is afgedrukt in de pas verschenen 2e afl. van het officiëele belgische bulletin de l'agriculture. (Ldb. Ct.) In de nabijheid van het dorp Losse werd voor weinige dagen een hainsterwoDing uitgegraven waarin een voorraad werd aangetroffen van ongeveer één centenaar zuivere tarwe en een Scheflel lupinen. Hieruit blijkt op nieuw welke kolossale schade deze dieren deu land bouw berokkenen. (Ldb. Ct.) Zaterdag 21 Nov. Weenen. Uit Sofia wordt geseind: op het slagveld is alles rustig, hoewel er hoopen stervenden en gewon den liggen daar de geaeesheeren niet talrijk genoeg zijn. De moed van den vorst wordt zeer geroemd; zijn paard werd onder hem gedood. Heden wordt een veldslag verwacht. Londen. Eene depeche aan de Times verzekertdat de Koning van Servië vrede wil sluiten met Bulga rije en dit de volgende week reeds geschieden zou. M. de R. Opdat men zich niet noodeloos eene verkeerde voor stelling make over bet tegenwoordige vervroegde markt uur en de (daardoor) mindere aanvoer van granen enz. te Alkmaarkan ik u (in tegenstelling met het door den heer I. Top in nummer 131 uwer courant aan gevoerde) uit officiëele bron mededeelendat land bouwers en schippers, die te Amsterdam of te Alkmaar op monster verkoopen, dit alléén doen om zeer geldige redenen. Men verkrijgt er n.l. door: 1. besparing van het marktgeld2. door mogelijke vrachtverlaging bij franco levering hoogereu prijs te kunnen bedingen 3. vrij te zijn aan reien en wanneer te verkoopen en onderling de levering naar believen te kunnen regelen 4. ontlieven te worden van de risico om te Alkmaar niet te (kunnen) verkoopen en het aan gevoerde daar te moeten doen bergen. Want bij verkoop te Amsterdam óf te Alkmaar op monster wordt over de vracht en de levering gecondi tioneerd terwijl bij franco levering aan den kooper de anders verschuldigde vracht van af Alkmaar aan hem wordt bespaard en in de meeste gevallen de directe levering goedkooper kan worden bedongen dan dat aan de marktschippers te Alkmaar tot heden betaald is. Op monster verkoopendekan men ten allen tijde zijnen kooper zoeken en vinden; aan de markt staande, heeft men dien af te wachten(met marktzak des vrijdags is regeldat de partij te Alkmaar aanwezig is op mo: ster vindt de levering eerst later plaats). Om de goederen vrijdags aan de markt te hebben moet in tijds geleverd zijn met de gelegenheid, voor die markt aanwezigop monster wordt de levering door kooper en verkooper onderling geregeld. Op monster kan men den marktprijs afzien met de marktzak dient men in den daartoe vastgestelden tijd tot verkoop te besluiten of zich de onvermijdelijke kosten tot berging en verlengde zakkeuhuur te getroosten. De versnelde communicatie heeft het landbouwers mogelijk gemaakt, zich niet meer van ééne markt geheel afhankelijk te (moeten) stellen en het is allezins ge rechtigd wanneer zij tot meerder vergelijk der waarde ook (de hootdmarkt te) Amsterdam bezoekenen daar op monster verkoopen. Door vervroegd- of later marktuur te Alkmaar is dit niet te herstellen daar entegen is het vervroegde marktuur voor hetgeen aan de markt 's wekelijks komt bepaald gewenschtbij onderzoek zal dit wei nadere bevestiging erlangen en door belanghebbenden zéé niet door allen dan door de meesten toch worden erkend. Wijziging op het vroe gere uur zou zeer zeker uitbreiding van monsterhandel ten gevolge kannen hebben om het bekende feitdat tijd tot ontvangen en nazien een vereischte is. Een getrouw marktbezoeker. Den 19 heeft de heer Ernesié Youngbij zijn optreden in het locaal Diligentia zijnen goeden naam gehandhaafd en jammer genoeg voor een zeer weinig talrijk publiek treffende proeven zijner bekwaamheid en handigheid gegeven. Waren onder de goocheltoeren eenige nog weinig bekende, vooral het door bem met succes uitgevoerde gedachtenlezen vond veel bijval. Zonder veel moeite vond hij een gedachten persoon een verborgen speld raadde hij het nummer van een bankbillet enz. Ook de wijze, waarop hij, in een kast verborgen na vooraf stevig gebonden te zijn allerlei dingen doetwaarvoor men noodzakelijk het vrije ge bruik der banden moet hebben en eindelijk zelfs geheel weet los te komen, is verrassend en wekte aller ver bazing. De geringe opkomst van bet publiek is voor den ondernemer zeker geen aanmoedigingnogmaaE genoemden heer alhier te doen optreden. P. van der W. te St. Pancras, gemeente Koedijk en P. K. te Uitgeest hebben op de veemarkt, den 18 alhier gehoudenieder eene koe verkochteerstge noemde voor f 100 en laatstgemelde voor 140 aau een manvermoedelijk ongeveer 30 jaren oud. Hij gaf van die koopen, volgens marktgebruik, aan de ver- koopers een bewijs af, door hem onderteekend „J. Over de Linden", liet de koeien onmiddellijk vervoeren en zou de verkoopers dien dag te 12 uur ontmoeten in de herberg „het Paardshoofd", waar hij echter niet is verschenen. De kooper was vergezeld van een mannaar het scheen ongeveer 50 jaren oud. Diezelfde personen worden verdacht, eene vaars te hebben ontvreemd in den stal van de herberg „de Roode Leeuw" en ter veemarkt te hebben verkocht, welke vaars mede door de politie in beslag genomen is. Zij werd verkocht door een man, volgens opgave omstreeks 40 a 50 jaren oud. De heer H. Tussenbroek, alhier, is toegelaten voor middelbaar onderwijs (gymnastiek.) Zitting van den 20 Nov. C. A., L. G., K. S, N. K., P. v. d. H. en J. K., allen te Alkmaarhet afschieten van zoogenaamde kanonnetjes op straat aldaar, ieder 1 dag gev. en t 10 boete of 3 dagen gev. P. C., te Alkmaar, het afschieten van een pistool op straat aldaar, 1 dag gev. en 10 boete of 3 dagen gev. D. v. d. B, te Alkmaar, het afschieten van een kanonnetje op straat aldaarvrijgesproken. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 20 Nov. Cornells Verdonk, wedn. van Catharina Oudejans te Rijp, onl. te Utrecht, en Bregitta Wilbelmina Corne lia Dekker, te Rijp, onl. alhier. Johannes Groen en Gerritje Barteling, beiden te Helder, eerstgen. onl. alhier. GEBOREN. 15 Nov. Wilhelmina, D. van Arie Zonneveld en Guurtje Morsch. 19 n Mnrtinus, Z. van Jacob Mors en Kniertje Wijker. OVERLEDEN. 19Nov. Jan Frederik, Z. van Bertus Nagelhout en Geertruidi van Groos, bijna 13 m. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomeneen bont boezelaareen deksel van een kuip; een gouden oorbelletje met blauw koraaltje; eene portemonnaie met eenig geld; een jongensjas, waarin een mesjeeenige huissleutelseen knot zwart satijneen zwarte ruige pet (krol)een hondenpenning No. 261een halve liter met een pijpje; een zeelje; een gouden ringe'je een scherm- handschoeneen schippershaak. 1-ffTHT1Tm—- -- Alkmaar 20 Nov. Kleine Kaas f 32. Commissie f 32, Mid delbare 35, aangevoerd 397 stapels, wegende 100S64 P. Ter graanmarkt aangevoerd 3208 mudden Tarwe /7a 7.75, Rogge 5,50 a 6,12% Gerst /5a 5,50, idem chev 6 6,80 Haver 3,25 a 4 25, Paardenboonen /6a 6,50, Bruine Boonen /9a 12,50, witte Boonen f 11,50 a 12, rood Mos terdzaad f 13,50 geel dito f 13,50 a 14,50, Karweizaad 25 a 25,87%, blauw Maanzaad f 11, Erwten: groene /9 a 15,50, grauwe 11 a 14,50, vale 9 a 14, Witte 13. 21 Nov. Aangevoerd 1 Paard 55 20 nucht. Kalveren 13 a 25 45 Schapen 14 a 19, 70 magere Varkens 13 a 24, 162 Biggen 5 a 8, 6 Bokken en Geiten 4 a 7, Kippeneieren t 5,75 a 6 per 100, Boter per Kop ('s middags 12 uren) f 0,77% a 0,87%. Amsterdam 20 Nov. Aardappelen. Priesche Dokkummer jam men f 1,90 a 2,10, dito Franeker 1,85 a 1,95, dito Engelsche 1,20 a 1,30Zeeuwsche Spuische Jammen /2a 2,50 dito Plakkeesche /2a 2,10, dito Blauwe 1,80 a 1,85, Geldersehe blauwe 1,50 a 1,55, Pruissische Hamburgers f 2,50 a 2,60, Hillegommer zand f 2,50 a 4,50, Zeeuwsche Pooters 1,10 a 1,20, lJpoldor Champignons 1,20 a 1,30. Aangevoerd 8 verscbe ladingen. Handel flauw. Raapkoeken 74 a 78, Lijnkoeken 8 a 12 per 100 P. Petroleum willig, loco 9,87%, Dec. f 9,50, Jan. 9,25, Jan.Mrt 9,37% entr. In cons 11,25. Delft 19 Nov. Aangevoerd 381 achtste-en 93 zestiende vaten Boter, samen 8550 P., per kwartvat 52 a 62, per P.1,30 a 1,55. Edam 19 Nov. Aangevoerd 340 stukken Boter /1,20 a 1,40 per P., Kipeieren 7,50 a 9 per 100. Enkhuizen 19 Nov. Kleine Kaas 32hoogste prijs, aange voerd 17 stapels. Karweizaad 26, Mosterdzaad 14 a 15 Maanznad 11 a 11,50, Gerst /4a 5,25, Haver /3a 4,25, Erwten: grauwe 10,50 a 12, vale 11 a 12groene 11 a 11,75, bruine Boonen 9,25 a 11,75, Paardenboonen /6a 6,25, 23 vette Varkens /0,18 a 0,23 per P., 29 Biggen/'4 a 7. Hoorn 19 Nov. Kleine Kaas, hoogste prijs, 33, Com missie 32,50 aangevoerd 243 stapels, wegende 69166 P. 20 Nov. Aangevoerd 37 Koeien 200 a 320, 401 Schapen f 22 a 29, 178 Varkens 0,38 a 0,46 per P. 21 Nov. Tarwe 7,50 a 9, Gerst 4,75 a 5, Haver 3,75 a 4, Erwten: Witte 9 a 10, Groene f 10,50 a 13, Grauwe 11 a 12,50, Vale f 9 a 10, Bruine boonen 9,50 a 12, Karweizaad. f 26, aangevoerd 11 Paarden 40 a 200, 30 Scha pen f 16 a 22, 60 Lammeren 15 a 17,50, 15 Kalveren 12 a 24, 19 Varkens f 12 a 18, 2 Zeugen 30 a 40, 120 Biggen 3,50 a 8, 125 Kippen 0,70 a 2, 750 Kipeieren 6 a 7 per 100, 1137 koppen Boter 0,65 a 0,70 per kop. Krommenie 19 Nov. Aangevoerd 123 stukken boter f 1,35 a 1,42% per P., 200 Kipeieren 8 a 9 per 100. Leiden 10 Nov. 18 Stieren 50 a 162, 73 Melkkoeien 123 a 238 12 Kalfkoeien 144 a 258 182 Seldekoeien 120 a

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2