l No. 139*. Zeven en tachtigste Jaargang. x, tweede blad. Prins Carnaval. Did, u,mnjix_aX_jiz;rx,ioiNr. ZONDAG 22 NOVFAIBEIS. ;e I Ocbeellc. JSirmetïlaab, Eene geschiedkundige studie. Prijs der gewone Advertentiën: 3 door 1 2,90 evens- 3,80 o Am- - geb. 8,50 Sche- 2,25 60. ?rd. ogen, voor RIS- veel dan leien egen zijne ;nde, •den, na- be- vay's it de oden van, sche weg lam- olgt: i,75, i, n bij a te oscb len, ALK1AARSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op 27 November a.s., des middags te 12 urendoor de hoofdadministratiën van de 'korpsen veldartillerie in bet openbaar zal worden aanbesteed de levering van 25 remonte-paarden waarvan voor bet het le regiment veldartillerie 9 en voor het 2e en 3e regiment veldartillerie elk 8 paarden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A-- MACLAINE PONT. 20 Nov. 1885. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. DU1TSCHLAND. Rijksdag. In de troonrede, den 18 uitgesproken wordt vooral gewezen op de noodza kelijkheid der uitgaven voor het leger, de vloot en de invaliden. De voornaamste aangekondigde wetsontwerpen zijn de wijziging der suikerbeiasting, (omtrent die der bran dewijnbelasting z:jn nog ontwerpen in voorbereiding) de uitbreiding der werklieden-verzekering tegen onge lukken en het ontwerp tot aanleg van het Noord- Oostzee kanaal. Een minnelijke schikking waardoor het geschil met Spanje wordt bijgelegd is door bemiddeling van den Paus weldra te verwachten. De betrekkingen van Duitscbland met alle regeerin gen zijn vriendschappelijk. De Keizer spreekt met vertrouwen de verwachting uit, dat de strijd der Balkanstaten den vrede tusschen de europeesche mogendheden niet zal verstoren en de mogendheden die het berlijusche verdrag ondertee kenden er in zullen Blagen om de volken op het Balkan-schiereiland de bepalingen van dat verdrag te doen eerbiedigen. Den 20 is het vorige bureau her kozen. ENGELAND. Minister Hicks-Beach heeft den 17, toea hij het woord voor de kiezers te Bristol voerde, uit drukkelijk den vermetelen aanval van Servie op Bulgarije gegispt. Hij hoopte, dat de mogendheden er ia slagen zouden, den oorlog zooveel mogelijk te beperken. De engelsche regeeriDg zou doen wat zij vermocht om aan den strijd een einde te maken een goeden grondslag te vinden voor een vreedzamen toestand en voor de groote engelsche belangen in het oosten te zorgen. FRANKRIJK. De President der republiek heeft den 17 bet besluit geteekend waarbij tegen den 13 Dec. opgeroepen worden de kiezers der Seine om 6 afgevaardigden en die van het departement Van Gard om één afgevaardigde naar de Kamer te kiezenin plaats van de verkozen republikeinen, die voor andere departementen aangenomen hebben. De ministerraad heeft den 19 verklaard geen be sluit te kunnen nemen in zake het bijeenroepen van het congresvoordat de voor het dienstjaar 1886 noo- dige kredieten aangenomen zijn. De daartoe strekkende voorstellen zullen den 21 ingediend worden. De radicale bladen laten zich over de door het ministerie afgelegde verklaring zeer ongunstig uit. De Iutiansiceant (onverzoenlijke) Bpreekt o. a. van den zelfmoord van minister Brissou en vergelijkt bem bij een Japannees, die zich den buik open snijdt en noemt hem den onnoozelen slaper in het bosch. In de Ra dical wordt gesproken van eene overlijdensacte en dit blad achtnu niet gesproken iB van de amnestie eendracht zonder amnestie onmogelijk. TURKIJE. De Vorst van Bulgarije heeft op het ver zoek van den Sultan om hulp van hem geantwoord dat hij en het bulgaarsche volk bij den Sultan in onderwerping kwamen en de bulgaarsche troepen Ru- melie zouden ontruimen. De Sultan, over dit antwoord voldaan, heeft dadelijk den ministerraad bijeengeroepen. Den 20 is door de gezanten eene bijzondere zitting gehouden om te beraadslagen over de bewoordingen waarin de mededeeling zal zijn vervat, welke de mo gendheden aan vorst Alexander van Bulgarije heeft te doen. De teekening der protocollen en de sluiting der bijeenkomst zijn op den 21 bepaald. BULGARIJE. De veldslag bij Slivnitza is den 19 des ochtends om 7 uur hervat. De rechter vleugel der Bulgaren viel een vijandelijk korps aandat op drie heuvelen was opgestelden verjo°g het na een moorddadig gevecht uit die stelling. Gelijktijdig open de he. in de verschansingen van Slivnitza opgestelde centrum der buigaren een hevig vuur op het centrum der op de vlakte geschaarde linie der serviërs. Weldra rukten twee bataillons en twee batterijen uit Slivnitza uit en vielen in vereeniging met den rechter vleugel de serviërs aan. Deze hielden dapper stand, maar tegen den middag waren zij genoodzaakt op den linker vleugel terug te trekkem. Vervolgens hielden de ser viërs, dank zij verkregen versterkingen, de aanvallen de beweging der buigaren tegen. Aan beide zijden werden aanzienlijke verliezen geleden. De buigaren maakten 800 krijgsgevangenen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De heeren Viruly Verbrugge, de Vos van Steenwijk van Kerkwijkvan der Sleyden en de Ruiter Zijlker hebben 46 amendementen ingezonden op de voorgestelde herziening der kiesdistricten-indeeling. Alle wijzigingen gaan uit van deze gedachte, dat de nieuwe ledenwaarmede de Kamer ten gevolge van de toeneming der bevolking is aan te vullenzonder verandering der indeeling worden verkozen in die districten, thans de grootste overbevol king hebbende. Die amendementen strekken dus om de tegen woordige tabel geheel onaangeroerd te laten en vijf van de negen nieuwe aanvullingsleden te doen verkiezen in de distric ten Sneek, Amersfoort, Arnhem, Haarlem en Utrecht, in plaats van de voorgespelde vorming der nieuwe distrieten Mep- pelApeldoorn Breukelen Zaandam en Bergen op Zoom, en verder de 4 overige in de bestaande districten, door de regee ring aangewezen. Deze amendementen worden ook vooral aan bevolen, op grond dat 100U0 kiezers meer dan volgens het regeerings-ontwerp geroepen worden om aan het verkiezingswerk deel te nemen. De heer Wybenga heeft een amendement voorgesteld, waarvan de bedoeling is, terug te komen op het regeeringsvoorstel en het hoofdkiesdistrict Steenwijk, thans enkelvoudig, tot een dubbel te hervormen met de bevolkingdie het nieuw voorge stelde district Meppel zou moeten samenstellen. Eindelijk heeft de heer Goedkoop ter voldoening aan den herhaaldelijk uitgedrukten wensch van de kiezers en van den gemeenteraad van Leiden, vcorgesle'id, dat district te splitsen in een hoofdlesdistrict Leiden en een hoofdkiesdistrict Voor schoten. De heer Bablmann heeft voorgesteldde vorming van een nieuw afzonderlijk district Schiedam, in plaats van het toevoe gen van een vijfde lid aan Rotterdam. Daar de bevolking van Rotterdam telt 167.477 inwoners en die van de gemeente Delfs- haven, binnenkort met Rotterdam te vereenigen, 13298, samen alzoo 182.775 inwoners, eene bevolking, ruim voldoende voor 4 ledenbestaat er volstrekt geen grond om door de toevoe ging van ruim 46,000 zielen, zijnde de bevolking van een enkel districtaan Rotterdam een lid meer dan thans toe te kennen. Zoodoende zijn enkele kleine verschikkingen noodig. Het nieuwe district Schiedam zal bestaan uit de gemeenten Schiedam Vlaardingen, Vlaardinger-AmbachtKethel, Pernis, lthoon, Hoogvliet, Poortugaal, samen met 44,241 inwoners, dus voldoende voor het vormen van een nieuw district. De afdeelingen der 2e Kamer hebben tot rapporteurs over het wetsontwerp tot wijziging van art. 194 (onderwijs) der grondwet benoemd de heeren Brouwers, Verniers van der Loeft, van der Kaaij Eabius en Mees. Staatsbegrooting. Binnenlandsche Zaken. In de memorie van antwoord tracht de minister aan te toonen, dat, waar dit mogelijk is, bezuiniging plaats vindt. Beslis singen over het vergunnen van oppnbare optochten wil hij aan de burgemeesters, hoofden der politie, overlaien, hoewel zij van regeeringswege uitgenoodigd zijn, geen verlof te verleenen dan onder voorwaardedat roode vlaggen of andere tegen de goede orde gerichte symbolen daarbij niet worden vertoond. Zoodra de behoefte aan wijziging van het recht van vereeniging en vergadering of bet maken van buitengewone wetsbepalingen mocht blijken, zal de regeering daartoe het vocstel doen. Al zou hij er niet toe medewerken, toch acht hij bij verordeningen omtrent col eoten voor de school met den b, bel en op het gebruik van trapwielenzooals te Buiksloot en Oldebroek zijn vastgesteld, het hlgemeen belang niet betrokken. De mee3te colleges v n Ged. Staten wenschen geene veranderde inrichting der kiesdistricten voor de Prov. Staten en de regeering ziet daartoe a.snog geen voldoenden grond. In 1885 werden 34 burgemeesters niet-ingezeteneD benoemd. Hij meent, dat na herziening van Hoofdstuk VIII der grondwet de schutterij- wet veranderd kan worden. Hij bevestigt, dat de secretaris van de thesaurie des koniDgs vrijstelling van de schutterlijke dienst heeft gevraagd en verkregenals lijf- of huisbediende Voorstellen tot herziening der regeling van het geneeskundig staatstoezicht zullen eerlang de Kamer bereiken. Herziening der wet op de besmettelijke ziekten kan hij vooreerst nog niet Slot. In enkele duitsche landen traden de regeeringen tegen alle carnavalsvreugde op en verboden teu s'reDgste „het vermommen en het dragen van carnavalskleederen" en „het rondloopen m9t bedekt gelaat" op straffe van den toren of het „zottenhuisje". Het scherpst ging men in Saksen te werk. De openbare carnavalsspelen werden„omdat er zeer veel zondigs onder loopten de daaruit voortvloeiende velerlei buitensporigheden niet wel te keeren zijn", in het jaar 1713 verboden. Keur vorst Frederik August liet den 14 Februari 1719 onder bedreiging met gevangenisstrafal bet verkleed rondloopen op de openbare straat der stad Leipzig evenals bijeenkomsten van vermomde personen in par ticuliere huizen verbieden. Nog krachtiger gingen de overheidspersonen drie jaren later in 1722 te Dresden te werk. De senaat liet ongeveer 150 menseben ge vangen zetten den ingezetenen die in hunne wonin gen carnavalsspelen hadden toegelatenwerd eene geldboete opgelegd en de vreemdelingen, die er aan deelgenomen hadden moesten de stad verlaten. Carnavalsoptochten van allerlei aard hadden reeds vroegtijdig plaats. Over zulk een te Straatsburg ge houden vastenavondoptocht deelt de kroniek van Se- haldus Bühler een en ander mededie daarover bet vo.gende zegt In het jaar 1556 stelde de deken van hetT hooere stift Straatsburg, met name graaf Johan Christoöëi van Zimmeren een optocht te zamen in zijn paleis in de Jodenstraat niet ver van St. Aude- res het Henenberger paleis genaamd met bewilliging van den burgemeester. En dat geschiedde op den Zon dag na 's Heeren vastenavond (de vastecavondzondag heette ,,'s Heeren vastenavond".) Verscheidene personen zaten te paard doch het waren meest boerenpaarden vooruit reed onze genadige heer deken zelf met docter Johan Hessier, den rechter van het bisdom, Hans Jacob Rapp, den ontvanger van de cathedraalmeester Jur- gens Frank, den snijder op het St. Stephanusplein, die het vaandel droeg, Faulus Garttner, diens zwager Flo- rentius Hel en den hofmeester van Eschau (een klein p'aatsje, op 10 mijlen van Straatsburg, liet doel van den tocht). Ook ikSebolfc Büchlerzat te paard met Hans en Martijn Hoffman benevens Jacob Miller, hofmeester van den genadigen heer deken. W' ij hadden allen witte hemden aan, geweven zwart zijden huiven voor het gelaat, badenscbe hoedjes op en ieder een langen boerengeesel in de handen. Men reed on- middelijk Da afloop van de middaggodsdienstoefening in de cathedraal, van genoemd paleis, de Jodenstraat in door de Krommestraat over de St. Jacobsbrug de Slagerspoort uitdoor llkirch naar Eschau. Een doe delzak- en een schalmeiblazer liepen voor den optocnt uit en bliezen de geheele stad door naar hartelust hetgeen eene groote menigte jongens op de been bracht, die met den optocht medetrok. Wij hadden ook ver scheidene hellebaardiers, die met spiesen gewapend waren. Toen wij nu in de nabijheid van Esobau kwamen, stond er in de woning van den genadigen heer deken een vorstelijk avondmaal gereed, waaraan wij tot in den nacht alle eer bewezen en dat vroolijk en prettig afliep." Vele steden vooral in Zuid-Duitschland en Duitsch- Zwitserland (Mainz Miinchen Straatsburg, Bazel) schoeiden hunDe carnavalsfeesten geheel op italiaansche leest, maar een werkelijk volksfeest is het carnaval slechts te Keulen geworden. Het is daar van zeer oude dag- teekeuing bijna zoo oud als de stad zelvemen vindt er reeds sporen van in den tijd toen te Keulen nog de germaansche voorjaarsfeesten en de romeinsebe sa turnaliën werden gevierd. Bedwelmende genoegens, rijke feestgelagen woeste dansen en dolle maskeraden waren van oudsher op die dagen in zwang. Geen huis, welks bewoners niet in meerdere of mindere mate in den roes der algemeene vreugde en dwaze grappen werden medegesleept. „De christenen", zegt een klachtbrief uit de 16e eeuw, „zijn letterlijk dol in die dagen zij binden zich maskers voor mannen loopen in vrouwenkleederen vrouwen in mannenkltêren zij verkleeden zich als spoken en booze geesten loopen als duivels over de straat, plagen de voorbijgangers met meel- en aschzakken geven zich op de onge- bimdenste wijze over aan den drank en plegen allerlei buitensporigheden." Hoe vast ook de lust tot het carnaval in het leven van het keulsche volk wortelde toch mocht dat dolle leven nooit de goedkeuring van den raad winnen. Nooit liet zich dat lichaam overhalen, om de carnavals- vermommiDgen op de openbare straat onder zijne be scherming te nemen altijd koesterde het de vrees, dat van deze openbare maskaraden misbruik kon worden gemaaktom de rust in de stad te verstoren en de stedelijke overheid te verdrijven. Reeds in het jaar 1321 moesten de raadsleden zweren uit de stedelijke kas nooit iets aan een of ander gezelschap te geven ten behoeve van den carnavalstijd. Iets dergelijks komt in het eedboek van 1372 voor. „In het jaar li31", ver meldt een schrijven van 1439 „hadden op de vasten- avonddagen en op Aschdag buitengewoon veel mannen en vrouwen zich vermomd en werden de ingezetenen dezer stad op ergerlijke wijze lastig gevallen, zooals dat ook in andere tijden meer gebeurd is. Om de twisten, die daardoor zouden kunnen ontstaan te voorkomen heeft de Raad besloten, dat niemand van welk gild ook en welk ambt bij ook bekleedt, of tot welk gezelschap hij ook behoortvrouw noch mante voet noch te paardop vastenavond noch in de vasten noch op eenigen anderen dagbinnen de stad bij dag of bij nacht gemaskerd mag rondloopen. Wie daarmede in strijd handeltzal 3 galden boete betalen en wie die Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 j franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers f 0,06. Sgg3==== 1 Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERM®. COS TER ZOON.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 5