Openbare Verkooping Openbare Verkooping, Openbare Verkooping, Publieke Verkooping. Slbocrtcntiêu. te Castrleum, beloven. De jaarwedden der inspecteurs op krankzinnigen wenscht hij niet te veranderen. Hij handhaaft de billijkheid van eenige verbooging van jaarwedden voor de districtsveeartsen. Hij herhaaltdat van hem geen voorstel te wachten is tot ver mindering van het getal Rijks-Universiteiten een onderwerp dat hij dacht, dat voorloopig zou blijven rusten na intrekking der bekende motie-Scheepman. Afschaffing der theologische faculteit acht hij in het verslag niet voldoende toegelicht. Hij ziet niet in, dat het leerplan der gymnasia te hoog is opge voerd. Bij nader inzien vond hij het beter, herziening der wet op het middelbaar onderwijs aan te houden tot na de grond- wets-herziening. Aan uitbreiding van de proefstation te Wageningen wordt niet gedacht. Wegens opening der met 's Rijks hulp te hervormen technische school te Enschede, ver moedelijk op 1 September a. s.wordt de begrooting verhoogd met f 26,834, zullende in de volgende jaren op 14,000 jaar lijks te rekenen zijn. Ontvangt de regeering bevredigende in lichtingen dan is naar hare meeningde post toereikend om nog in 1886 subsidie te verleenen voor het aan de Tuinbouw school in Watei -raafsmeer te geven onderwijs. De tegenwoor dige regeling van reiskosten enz. aan examen-commissien acht hjj billijk. Afschaffing van ééne of meer kweekscholen vindt hij onraadzaam even als inkrimping van het aantal districts-school- opzieners. Daarentegen wenscht hij voort te gaan met afschaf fing van eenige normaallessen. De post „vergoeding", krachtens art. 45 der onderwijswetis nog met f 50,000 verminderd maar lager dan f 3.550,000 durft hij niet gaan. De schil derijen der gemeente Amsterdam heeft het Rijk niet tegen brandschade verzekerd. Met de thans aangevraagde gelden kan het Rijks-Museum te Amsterdam geheel geschikt gemaakt wordenondanks den ruimen aanvoer van schilderijen kan alles behoorlijk geplaatst worden. Omtrent de kleeding der bezoe kers heeft hij tot heden geene bepalingen gemaakt. Den 20 was aan de orde het wetsontwerp tot het verleenen eener rijksbijdrage van 400,000 ten behoeve van een stoom tramweg van Breskens naar de belgische grenzen in de richting van Maldeghem met een zijtak naar Sluis. Er worden geen algemeene beraadslagingen gevoerd. Op het eenig artikel is door den heer Van der Sleyden een amendement voorgesteld, om den aanleg van dien stoomtram mogelijk te maken door toekenning eener bijdrage van ten hoogs'e 200.000 en wel in den vorm van de helft der kostendie voor eerste aanschaffing van rollend materieel daaronder begre pen en tevens de verplichting op te heffendie het comité op zich heeft genomen tot uitkeering van de rijksbijdrage aan de heeren Otlet en Wilmart. Verscheidene leden ontvouwden hunne bezwaren tegen dit wetsontwerpop grond dat de bedoeling daarvan washet onder zekere voorwaarden alsnog teruggeven van het waar borgkapitaal van den spoorweg RotterdamMunster aan de heeren Otlet en Wilmont, waarvan de teruggave in Februari 1883 met 47 tegen 9 stemmen door de Kamer geweigerd was Het amendement strekt om de rijksbijdrage juist geheel onaf hankelijk te maken van die vroegere gebeurtenis. De beraad slaging liep niet ten eindemet 44 tegen 17 stemmen werd de verdere beraadslaging tot den 23 verdaagd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 18 overeenkomstig het voorstel van burg. en weth. beslo ten tot kosteloozea afstand in erfpacht voor 93 jaren van een terrein in de Plantage tot het bouwen eener nieuwe machinisten-school. Den 18 heeft de gemeenteraad te Rijp de be grooting voor 1886 met 6 stemmen tegen 1 stem in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 20611.75. De opcenten op het personeel zijn verhoogd van 50 op 100 en de hoofdelijke omslag van f 5000 tot f 5500 De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 18 met 22 tegen 10 stemmen verworpen het voorstel van den heer Silletn tot verhooging van het schoolgeld der openbare scholen 4e klasse voor meisjes thans f 70 per jaar bedragende waarover in de vorige vergade ring de stemmen staakten. Den 18 is te Hoorn tot lid van den gemeente raad gekozen de beer J. W. van Buren Lensink met 250 van de 413 geldige stemmen tegen 137 op den kandidaat der katholieken den heer WSchermer. Het gerechtshof te 'a Gravenhage heeft den 19 Veningmeijer te Schiedam wegens doodslag op den grasmaaier Wittenberg, veroordeeld tot 6 jaren tucht huisstraf. Den 19 hebben in den gemeenteraad van Leiden de stemmen gestaakt over het door drie leden gedane voorstel tot opheffing der gemeente-instelling tot op leiding van oost-indische ambtenaren aldaar. Er waren zoo van voor- als tegenstanders dier opheffing adressen, niet voldoen kan zal een maand lang onder in een der torens worden geplaatst". Dergelijke verbodsbepalingen werden nog vaak gege ven in den loop der eeuwen, maar langzamerhand werd men toch toegevender en bestrafte men alleen grove buitensporigheden. De val van de rijksstad bracht hierin weinig verandering. De franscbe commandant der stad, generaal Laurier, vaardigde den 12 Februari 17.15 eene verordening uit tegen maskarade-kleeding. Eene verordening van de mairie van 7 Februari 18C4 daaren tegen zegt„De openbare maskaraden zijn gedurende den duur van den vastenavond geoorloofd. Het is den gemaskerden verkleeden of vermomden personen alleen verbodenzich gewapend en in eene onbetamelijke kleeding op de straten bals of schansen te vertoonen. Insgelijks is verboden verkleedingen te dragen, die op den eeredienst en de bestaande machten betrekking hebben of aanleiding zouden kunnen geven tot twisten en verstoring der openbare orde. Evenzeer is het niet geoorloofd zich 's avonds na zes uur met een masker te vertoonen en ieder gemaskerd verkleed of vermomd persoon wanneer hij door eenen politieagent wordt uitgenoodigdhem te volgen is gehouden zich terstond naar het bureau van politie of den commissa ris te begeven, ten einde daar de gevraagde opheldei ing te geven. Zij die zich verkleeden moeten zich van eene kaart voorzien waarvoor ten behoeve van de armen 15 cents betaald moet worden. De zin voor groote maskerade-optochten verminderde in dezen tijd meer en meer alleen het getier en de teugelloosheid op straat bleef. Toen vereenigden zich ein delijk in 1823 eenige vrienden van het carnaval, met het doel, aan het openbaar rondloopen, met maskers voor het gelaat, door eenen grooteD optocht van gemaskerden nieuw leven te geven. Het hiertoe uitgegeven programma zeide„Het in geheel Duitschland eens zoo beroemde keulsche carnaval moet door de medewerking van alle vereerders van oude volksgebruiken dit jaar door eenen algemeenen optocht herleven. Het denkbeeld dat voorzien van tal van handteekeningeningekomen. Den 19 is te Edatn brand ontstaan in een krui denierswinkel aan de Kerkstraatdien de brandweer tot dat perceel wist te beperken. Aan den beer B. H. Heldtdie den 19 des namiddags te Amsterdam uit Friesland terugkwam is des avonds deor ongeveer honderd leden van het Werkliedenverbond eene serenade gebracht. Het zang- gezelschap „Kunst na arbeid" zong een toepasselijk lied, de muziek speelde de volkeliedeien en de heer Heldt betuigde zijn dank voor dit bewijs van hulde en verklaarde, dat hij steeds de man hoopte te blijven die bij was en dat hij liever de Kamer verliet dan de arbeidersbeweging. Den 19, des middags, is te Gaasperdatn, gemeente Weesperkarspel, in de stalling van de uitspanning van R. van Hartetijdelijk bewoond door eenige gazinnen, brand ontstaan, tijdens de afwezigheid van de vrouwen, die eten aan hunne mannen brachten. Twee van de achtergebleven kinderen ontkwamenmaar het derde kind, elf maanden oud verbrandde in het wiegje. Ook twee hitten met eene aanzienlijke hoeveelheid hooi ver brandden. Bij kon. besluit van den 14 is de heer dr. H. Snellen, hoogleeraar te Utrecht, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Burg. en weth. van Utrecht hebben aan den ge meenteraad voorgesteld bij de herdenking van het 250jarig bestaan der hoogescbool in 1886hun een krediet van f 5000 te verleenen voor de uitvoering eener cantate, te dichten door prof. Beets en op muziek te zetten door Richard Hol en 100 000 bij te dragen voor een nieuw gebouw ten dienste van de hoogescbool. Den 19 ving de beraadslaging over deze voorstellen aan, die den 21 wordt voortgezet. De leden der onder-officiers-club Arnhemsche schutterij O. O. A. S. hebben aan de schutterij-onder officieren van Nederland een schrijven gericht, waarin zij hen uitcoodigen, mede te werken tot het oprichten van een bond van schutter ij onder-offi- cieren van Neder la nd. Zij stellen zich van die oprichting mer veel goeds voor. Aan alle kommandan ten der dienstdoende schutterijen is mede een exemplaar van dat schrijven verzonden, met verzoek dit plan te sieunen. De kommandant der Arnhemsche schutterij, de heer luitenant-kolonel W. S. van den Bergb van Heinenoord heeft zijne goedkeuring gehecht aan en zijne instemming met het plan te kennen gegeven. Het bestuur der Liberale Unie heeft de afge vaardigden opgeroepen tot eene buitengewone algemeene vergadering, te houden te Amsterdam den 12 Decem ber a.s., des voormiddags te 10'/4 uur, in het gebouw der maatschappij voor den werkenden stand ter be handeling van het vraagstuk a. der kiesbevoegdheid eu b. der belastingherziening; c. van de onderwijskwestie; d. van een voorstel van het bestuur, om de statuten aan te vullen met de volgende bepaling„wenscht eene centrale kiesvereeniging lid van de Liberale Unie te worden dan stelt de algemeene vergadering de voor waarden vast, waarop hare toetreding zal plaats vin den". De vraagpunten betrekkelijk de te behandelen punten a b en c zullen spoedig worden rondgezonden. De heeren mr. E. Fokker griffier der staten te Middelburg en mr. W. H. de Beauforthebben hunne benoemiüg tot hoofdbestuurder van 't Nut niet aange nomen. De volgende tweetallen ter vervulling dier plaatsen zijn thans opgemaakt I. Mr. C. H. B. Boot, otficier van justitie te Breda en mr. H. H. G. A. Coe- negraehtrechter te Maastricht II. mr. K. M. G. de Meijieradvokaat te Arnhem en prof. W. Koeter te Utrecht. Met ingang van 1 Januari 1886 is de jaarwedde van den ontvanger te Nieuwendam vastgesteld op f 330, die van den ontvanger te Blokker op f 150, die van den secretaris te Haarlem op f 3000, te Nederhorst den Berg op f 350 en te Stoten op f 550 met vrije woning berekend op f 250 alzoo in het geheel op 800, en die van den burgemeester te Nederhorst don Berg op f 350 en te Sloten op f 1200. aan dezen ten grondslag zal liggen, is de troonsbestijging van prins Carnaval geducht als de koning van het volksfeest." Het gelukte langzamerhand de algemeene belangstelling voor deze zaak te winnen daar de bur gers en handeldrijvenden spoedig inzagen dat het carnaval zeer veel geld in de etad bracht en handel en n.jverheid daardoor nieuw voedsel kregen. De roem van het keulsche carnaval kreeg een bizonderen glans, toen men Goetbe op diens 80en geboortedag benoemde tot eerelid van de „Zuttenclub" en de dichterlijke meester zijne dankbaarheid betuigde in een vleiend schrijven. In bijna alle landen is de carnavalstijd nog heden een tijd van de dolste uitgelatenheid en ieder land iedere provincie zelts heelt daarbij zijne eigen gebruiken. Maar tot een werkelijkecht carnaval hebben het slechts de in den loop onzer schets genoemde plaatsen gebracht. Aan de ontwikkeling van echte carnavals- grappen stond bijna overal de politie iu den wegdie door verbodsbepalingen de oude volksgebruiken onder drukte. Daardoor is in de meeste landen de oorspron kelijke carnavalshumor der lagere klassen geheel uitgedoofd. Men heeft dezen klassen de uitoefening der oude gebruiken en gewoonten belet, terwijl de meer bevoorrechte klassen hare gemaskerde bals en carnavalsoptochten behielden door welke laatste men in Duitschland getracht heefthet met levendige ver beelding begaafde, warmbloedige, lichtzinnige zuiden naar het noorden over te planten maar zonder veel succes. Want gewoonlijk hebben deze feestelijkheden iets ijskouds over zich haar humor heeft looden vleu gels en alles beweegt zich in de stijve paradestap het eigenlijk volk zelf is van deze zoogenaamde volksfeesten uitgesloten volkomen in tegenstelling met het zuiden, en figureert slechts als toeschouwernooit als deel nemer. De gemaskerde bals zijn niets dan gewone dans partijen waaraan de maskers een komisch tintje geven. EINDE. in de herberg van den heer L. A van Benthkh, op Dinsdag, 24 November 1885, des middags 12 nar, van: Een stuk Bouwland te. Castricnm, op Schil geest r kadaster sectie BNo 992, groot 11 aren 48 centiaren, behoorende aan JACOB MEIJER en dadelijk te aanvaarden. Inlichtingen worden gegeven ten kantore van den Notaris HENDRIK JAN DE LANGE, te Alkmaar, alwaar de veilingsvoorwaarden van af 14 dagen vóór den verkoop voor een ieder ter inzage liggen. op Woensdag, 25 November 1885, des voormiddags te 11 uren, in de herberg van Kamper, te Sint Pankras ten overstaan van den te Alkmaar geves- tigden Notaris H METMAN, te Alkmaar, van: Een stuk best WEILaND, genaamd «De beslo ten Weid", onder de gemeente St. Pankras groot 3 hectaren, 18 aren, 40 centiaren In eigendom behoorende aan mejuffrouw JACOB& HOFDIJK, echtgenoote van den heer C. JONKER. Te aanvaarden 25 December 1885. Nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van bovengenoemden Notaris. te ALKMAAR, in het „Kleine Koffiehuis" van den heer Lievendag, op Woensdag, 25 November 1885, bij opbod, en op Woensdag, 2 December 1885, bij afslagtelkens 's avonds 6 uur ten overstaan van den te Alkmaar gevestigden Notaris HENDRIK JAN DE LANGE, van: 1. Een Huis en Erf, genaamd „N a b ij B u i t e n", aan den Kenuemerstraatweg te Alkmaargroot 1 are, 2 centiaren; nagelaten door mevr. de Wed. G. LUIJMES—BLOM. 2. Een Muis, waarin Voorkamer, Alkoof, Achter kamer, Keuken, Bovenkamer, Zolder, Wel- en Regenwatermet Erf en &teeg, aan de Boe- kenlaan, te Alkmaar, groot 1 are, 72 centiaren; eigendom van den heer J. G. KLEIN. De Steeg wordt ook afzonderlijk geveild. Si Een nieuw Muis waarin KamersBovenkamer met Balkon, ruimen Kelder, Wel- en Regenwater, en Erf, a3n den Geestersingel te Alkmaar, groet 1 are, 25 centiaren; eigendom van den heer P. MESSELAAR. J 4. Een Winkelhuiswaarin Mandenmakerij, en Erf, aan den Acbterdam te Alkmaar, groot 57 centiaren; eigendom van den heer R BREIJER. 5. Een Muis met het Erfpachlsrecht van den grond waarop het staat, met Eri en Tuin, aan de Boekenlaan, te Alkmaar, groot 3 aren, 82 centiaren; dit hnis bevat voor en achterkamer, alkoof, keuken, wel- en regenwater, bovenkamer en zolder; behoorende aan den heer N. HOOG- VORST en dadelijk te aanvaarden. Inlichtingen worden gegeven omtrent No. 1 ten kantore van den notaris DE GELDER in de Scher- rneer omtrent No. 1 en 4 ten kantore van den ad vocaat Mr. A. P. DE LANGE te Alkmaar en om trent alle perceelen ten kantore van de firma DE LANGE en DE MORAAZ. De Notaris DUKER, gevestigd te Zuidscharwoude, is voornemens op Dinsdag, 1 December 1885, des avonds 6 uur in de herberg «de Witte Zwaan", te Bioek op Langedijk publiek te verkoopen Een Sluis en Erf met Moette Broek op Langedijk, benevens 5 akkers itounland, aldaar en 2 dito, onder Zuidscharwoude, voorts te ver- huren voor den tijd van 6 jaren, 3 akkers Klouwiand, onder Broek op Langedijk. Be hoorende alles tot dm boedel en de nalatenschap van GERR1T GLAS JACOBSzoon. Zie de biljetten. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR zullen op 1 Oeceiuber 1S85, des middags te 12 uren, ten raadhuize in het open haar aanbesteden, zoo in perceelen als in massa, de uitvoering der volgende werken, dienst 1886: 1°. Het onderhoud van alle gemeente-gebouwen, scholen, bruggen, riolen enz. 2°. Het doen van eenige vernieuwingen aan de bruggen. 3°. Het leveren en vervoeren van schelpen grint. 25000 straatklinkerwaalmoppen en 25000 keien, 4°. Het sloopen van een deel der Rootorensbrug en het maken en stellen van een ijzeren op haalbrug in de plaats daarvan. Het onderhouden van den Hoeverschelpweg. Samen geraamd op 19233,—. 6°. Het uitvoeren van eenige baggerwerkeng«- raamd op 2380, Bestek verkrijgbaar ter gemeente-secretarie na 18 November 1885 k f 0,50. Biljetten in te leveren vóór 80 November 1885 's middags 12 uren.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 6