Het amendement-van der Sleyden wordt daarop aangenomen met 37 tegen 30 en het ontwerp met 62 tegen 6 stemmen. Aan de orde is a. het opmaten van eene voordracht voor een raadsheer in den Hoogen Raad. De heer van der Kaay vraagtof het uitstel niet ge- wenscht zou zijn met het oog op de besprekingen over de niet-aanvulling bij het hoofdstuk justitie. De heer Lobman acht de Kamer onbevoegd om de voordracht na te laten. De min. van binnen 1. zaken vraagt uitstel der bespre king om den min. van justitie te waarschuwen. Hiertoe wordt besloten. b. Het ontwerp tot aanvulling en verhooging van hoofdstuk "VII B der begrooting voor 1885 (vereeniging der belasting kantoren te Groningen in één gebouw). De heer Mackay heeft daartegen bezwaarvooral omdat de Staat met de kosten van verbouwing zal worden belast. De min. van financiën betoogtdat de vereeniging in het belang is van handel en publiek en de kosten de raming niet zullen overschrijden. Het ontwerp wordt verworpen met 47 tegen 20 stemmen. VOORDRACHT VOOR LID VAN DEN HOOGEN RAAD. De heer van der Kaay stelt nu andermaal voor, het op maken der voordracht uit te stellen tot na het hoofdstuk jus titie in verband met de in het verslag gemaakte opmerkingen. De minister van justitie meentdat reeds besloten is de voordracht op te maken. Daarom is hij overeenkom stig het gebruikheengegaan. Hij acht de benoeming nood zakelijk en ziet geen reden voor vermindering van het college, vooral daar het is samengesteld uit mannen van leeftijd. Wij zijn reeds onder het maximum; nog verder te gaan in vermin dering acht hij niet wenschelijk. Het prestige der rechtscolle- giën lijdt, als men altijd aan het minimun aantal der rechters vasthoudt, waardoor vele zaken uitgesteld moeten worden. De heer van der Kaay meentdat deze beraadslaging juist gevoerd moest worden bij het hoofdstuk justitiedaar anders de Kamer zou kunnen besluiten tot weigering der gel den voor den volgens deze voordracht te benoemen persoon. De heer L o h m a n acht het ongrondwettig om bij de be grooting uit te makendat in deze plaats in den Hoogen Raad niet zal worden voorzien. De grondwet eischt het opmaken eener voordracht, de regeering moet wetenof zij tot de be noeming zal overgaan. De heer Verniers van der Loeff bestrijdt dit. Met zou mogelijk zijndat de minister bij de behandeling der begrooting besloot, zelf het voorstel tot benoeming in te trek ken, want de nu door den minister aangevoerde bezwaren zijn volstrekt niet afdoende. De heer Corver Hooft meent, dat de Kamer met eigen machtig besluiten kan, de voordracht niet op te maken. De regeering moet weten, of de benoeming noodig is. Het voorstel- van der Kaay staat gelijk met eene werkstaking. Het voorstel tot uitstel wordt verworpen met 35 tegen 33 stemmen. Tot eersten kandidaat wordt na verschillende stemmingen bij loting aangewezen de heer mr. A. J. Clant van der Mijll secretaris-generaal bij het ministerie van justitie, die bij de laatste stemming, evenals de heer mr. P. J. van Swinderen, kantonrechter te Groningen, 34 stemmen had bekomen. Tot tweeden kandidaat wordt bij tweede stemming benoemd ge noemde heer van Swinderen tegen 20 stemmen op den heer mr. D. J. Momvischraadsheer in het hof te Arnhemdie bij derde stemming tot derden kandidaat wordt gekozen met 28 stemmen. De 4e en 5e kandidaat worden den 24 gekozen. De heer Schaepman heeft voorgesteld op het voetspoor van het amendement Goekoop de districten Arnhem en Haarlem in twee deelen te splitsen. Het gevolg zal zijndat het hoofd- kiesdistrict Arnhem zal hebben eene bevolking van 45372 zielen en 1552 kiezers, het hoofukiesdistrict Rheden eene bevolking van 45965 zielen en 1698 kiezers, het hoofdkiesdistrict Haarlem eene bevolking van 45619 zielen en 1264 kiezers en liet boofd- kiesdistrict Bloemendaal eene bevolking van 42575 zielen en 1353 kiezers. Bij kon. besluit van den 12 (Staatsblad No. 192) is bepaald dat zullen worden uitgegeven een miljoen muntbiljetten van f 10, vertegenwoordigende een ka pitaal van f 10.000.000 en een honderd duizend munt biljetten van f 50 vertegenwoordigende een kapitaal van f 5.000.000. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 16 weder voor 2 jaren verhuurd de exploitatie der stads- aanplakborden en het doen van aankondigingen op de groote koopmansbeurs tegen eene pachtsom van f 1200 's jaars. het verwende meisje en hare bruine oogen namen eene uitdrukking aan van zoo kwellende angst, dat hare moeder verschrikt de armen om haar heensloeg. „Zoo was het niet gemeend mijn hartje", zeide zij teeder en streek haar het weelderige lichtbruine haar van het blanke voorhoofd. „Gij behoeft u niet angstig te maken. Doet gij het uwe in de nieuwe levensphase, hij zal het je zeker aan niets laten ontbreken. Neem je standvastig voor je humeur te beheerschen. E e n e n troost heb ik ten minste. Gij hebt je steeds gegeven, zooals gij zijtRudolf kent je gebreken even goed als je deugdenwaarvan open h artigheid eene der grootste is". Julie schrikte. „Openhartigheid, mama? Meent gij dat werkelijk?" vroeg zij steeds nog op angstigen toon. „Hoe zou mijn bedorven, dwaas, ongedurig en toch zoo lief kind anders dan openhartig kunnen zijn vroeg hare moeder glimlachend en beschouwde met vergefe- 1 ij ken trots het Lij hare opgewondenheid dubbel aan trekkelijk gelaat barer dochter. „Kom stel je gerust en toon je verloofde een vroolijk gezichthij kan ieder oogenblik komen". Julie wischte zich haastig de tranen uit de oogen en hare moeder stond op om heen te gaan. „Vergeet niet, Rudolf te zeggen, dat ik hem van middag ten eten verwacht", zeide zij zich in de deur nog omkeerende. Toen bleef Julie alleen in de kamer, waar zij gewoonlijk haren verloofde ontving. De assessor Rudolf von Harder was een beminnelijke jonge man van 28 jaren. Al was hij nu ook niet bepaald mooitoch was zijne uiterlijke ver chijning voordeelig genoeg. Groot en slank van gestalte, met aangename gelaatstrekken en iljne manieren, zou hij voor ieder meisje in de provinciestad van Midden-Duitschland, waar onze geschiedenis speelt, een welkom vrijer geweest zijn. Julie echter had hem eerst na eenig aarzelen het jawoord gegeven. Toen Julie nu twee jaren geleden met ha-e moeder en haren oom uit de universiteitsstad waar haar over leden vader, professor von Stein zijne druk bezochte colleges gehouden had, naar hare tegenwoordige woon plaats verhuisde trok zij dadelijk de opmerkzaamheid Den 19 ie te Overechie eene boerderij afgebrand, waarbij 2 paarden 5 runderen en een varken in de vlammen omkwamen. De gemeenteraad van Zijpe heeft den 19 met 9 tegen 2 stemmen afwijzend beschikt op het hernieuwd verzoek van den gemeenteraad van Petten, om verhoo ging van de vergoeding voor het geven van onderwijs aan kinderen uit de gemeente Zijpe en met algemeene stemmen besloten, de levering der schoolbehoeften voor 1886 aan te besteden. Den 19 is te Zaandijk tot lid der Zaanlandsche kamer van koophandel verkozen de heer Jacob Laten- stein met 17 van de 26 uitgebrachte stemmen. Het aantal kiezers is 50. Bij kon. besluit van den 19 is de heer Dr. W. Eintboven te Utrecht benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijks hoogeschool te Leiden om onderwijs te geven in de physiologie en weefselleer. Den 19 is te Jisp des avonds ongeveer half twaalf een huis met den inboedel verbrand. - De gemeenteraad van Breda beeft den 20 f 3000 op de gemeentebegrooting voor 1886 uitgetrokken voor aanvankelijke uitvoering van het nader door den raad te kiezen plan tot verfraaiing van het bekende Val kenberg. De geneeskundige raad voor Zeeland heeft den 20 beslo'en bij het gewestelijk bestuur van Zeeland de noodzakelijkheid tot oprichting van een provinciaal krankzinnigengesticht te betoogen. Bij den nationalen biljartwedstrijdden 20 en 21 te Groningen gehouden is de le prijs f 200 gewonnen door den heer R. Bierling de 2e prijs f 25 door den heer P. K. Doornbos en de 8o prijs f 10 door den heer H. J. Buijs. Den 21 heeft mej. Maria Knoppert geb. Trempe op het Zuiderhofje te Haarlem haren 99en verjaardag gevierd. Den 21, omstreeks 7 uren des avonds, is nabij Rotterdam aan den Beugeldijkschen weg, een 14jarige knaap die zijn vader, een wisselwachter, eten was gaan brengenonder den spoortrein geraakt. Het hoofd werd geheel verpletterd. De gemeenteraad van Utrecht heeft den 21 f 5000 toegestaan voor de cantate en f 100.000 als maximum bijdrage tot de benoodigde som van 150.000, voor een nieuw universiteits gebouw. Voor dat gebouw zijn bestemd een stadsgebouw aan het Munster- kerkhof en het daaraangrenzende perceel van den heer jbr. W. L. C. Ram dat zal worden aangekocht voor f 30000, benevens f 12000 als vergoeding voor zijne verhuizing. Den 21, des avonds omstreeks 10 uur, is eene kleine hofstede buiten Middelburg met een schuurtje door het vallen eener petroleumlamp, afgebrand. Den 21 zakte in den vijver in het Park te Rotter dam een kind in het ijs, een tweede, dat het wilde redden, eveneens en een derde ook. Twee heerendie toe vallig dit ongeluk zagen konden alleen het 3e kind redden. De twee andere kinderen verdronken. Te Oude Pekela is den 21 een gebrekkigniet onbemiddeld man vermoord op den openbaren weg gevonden. In den nacht van den 21 op den 22 zijn bij den winkelier Verheijen aan den Haarlemmerdijk bij de Een- hoornsluis te Amsterdam 108 zilveren en 72 gouden horloges ontvreemd ter waarde van ƒ3500. Men heeft zich toegang weten te verschaffen door de deur naast de winkeldeur zijnde de opgang naar het bovenhuis en is toen in den winkel gekomen door het boren van gaten in eene dunne zijdeur. De in een vertrek ach ter den winkel slapende personen hebben niets gehoord. Drie van dien diefstal verdachte personen werden in hechtenis genomen doch moesten bij gebrek aan bewijs weder op vrije voeten gelaten worden. van het sterke geslacht. Haar vroolijk en toch voor hare achttien jaren gerijpt wezen hare natuurlijkheid schenen den jongen mannen veel aantrekkelijker toe dan de onberispelijke manieren van andere dames. Daarbij legde Julie eene bevalligheid en gemakkelijkheid bij dansen en schaatsenrijden aan den dagals men nog nooit te voren had gezien en hoe ijveriger hare vrou welijke kennissen verzekerden dat zij al hare kundig heden tot vechten toe, van studenten had geleerd en steeds met hen had omgegaan des te meer werd me juffrouw von Stein door de jonge mannen gezocht en haar het hof gemaakt. Rudolf von Harder vatte spoedig eene innige gene genheid op voor het begaafde en in zijne oogen op vallend schoone meisje maar het prikkelde ook zijnen trots, deze schoone weerspannige te temmen, want als zoodanig deed zij zich vóór de verloving maar al te zeer kennen en ook nadat deze had plaats gehad. Tot heden acht dagen vóór het huwelijkwas den verloofde het „temmen van de weerspannige" niet ge lukt zooals hij zich zelf tussehenbeide erkende. Daaren tegen bleef zij eene betoovering op hem uitoefenen die hem schadeloos stelde voor alles wat de omgang met haar hem aan moeielijkheden verschafte. Julie werd uit haar gepeins, waarin zij na het gesprek met hare moeder vervallen wasopgewekt door een welbekenden stap in de voorkamer die de deur van het salon naderde. Zij had nog slechts enkele seconden om het besluit, waarom zij streedtot rijpheid te doen komen. Hare moeder bad door de lofrede op hare openhartigheid zonder bedoeling en onbewust een zaadje gestrooid in de ver- borgenste diepte harer zieldat spoedig met onweer staanbare kracht opschoot. „Binnen riep zij en haar verloofde kwam in het salon. „Goeden morgen zeide hij met den onderzoekenden blik op haar gelaatwaarmede hij zich van den stand van den barometer placht te vergewissen. In plaats van zijnen groet te beantwoorden sprong Julie van haren stoel snelde hem tegemoet en wierp zich in zijne armen. Zij beantwoordde teeder zijnen kus. De heer E. Kiderlen Jr. ia den 22, dea avonds ongeveer 7 uur, in welatand te Leeuwarden per rywiel aangekomen. Hij vertrok den 21, 'a avonds ten 9 ure, van Rotterdam reed over Utrechtwaar hij 15 minu ten vertoefde naar AmersfoortApeldoorn en Zwolle, waar hij twee uren bleef. Daarna ging het aan één stuk door naar Leeuwarden, waar hij te half vier, dus 1% uur binnen den geatelden tijd aankwam. Zeer seker zou hij den rid in korter tyd kannen volbracht heb ben indien bij van Amersfoort over Elburg en Hattum uaar Zwolle had kannen rijden doch de verordening in Oidenbroek belette zulksdaar in genoemde ge meente niet met rijwielen mag worden gereden en bij overtreding de rijwielen worden verbeurd verklaard. Het adres uit Amsterdam aan de 2e Kamer, waar in op bespoediging van de voltooiing van het Merwede- Kanaal aangedrongen wordtis den 23 voorzien van ruim 2600 handteekeningenverzonden. Den 23 is bij een begin van brand in eene wo ning aan de Yoldersgracht te 's Gravenhage een 87ja- rig man, die zich niet tijdig genoeg kon verwijderen waarschijnlijk door den rook bedwelmd geraakt en kort daarop in het israëlitisch ziekenhuis overleden. In den nacht van den 23 op den 24 is te llpen- dam het woonhuis van Jan Bakkers Sr. afgebrand. De directeur-generaal der maatschappij tot exploi tatie van staatsspoorwegen heeft in een zeer uitvoerig adres aan de le Kamer de verwerping gevraagd van het door de 2e Kamer aangenomen wetsontwerp voor de exploitatie der staatslijn AmersfoortKesteren —Nij megen waardoor naar zijne meening eene groote ramp, het volkomen bederven der spoorwegtoestanden voor jaren het verbreken van het evenwicht ten nadeele der eigen staatslijnen en ten bate der particuliere maatschappijen van ons reeds zoo zwakke landje, afge wend zal worden. Te Amsterdam wordt op een terrein, dat grenst aan den Amstel en den Rijnspoorweg, eene nieuwe groote brouwerij van hollandsch en engelsch bier op gericht genaamd „de Deli-brouwerij." De gemeenteraad van Delft, waar de meerderheid na den in den afgeloopen zomer plaats gehad hebbende verkiezingen anti-liberaal is geworden heeft op voorstel van den heer Eabius het lid der 2e Kamer besloten tot verhooging der schoolgelden op de openbare lagere Bcholen en tot heffing van schoolgeld op de gemeente bewaarscholen, waar tot nog toe kosteloos onderwijs werd gegeven. Te Brielle is de offerbus uit de christ. geref. kerk gestolen en ledig op den openbaren weg gevonden; de inhoud was ongeveer 64. Te Jisp is uit 19 sollicitanten tot onderwijzer benoemd J. Kuiper te Hoorn. De Deli-Ba'.avia-maatschappij heeft besloten op rekening van de over het oogstjaar 1884 behaalde winsten voorloopig een tusschentijds-dividend uit te keeren van 25 pet. of f 250 per aandeel. Het hoofdbestuur der maatschappij tot bevordering der pharmaciedat zich te vergeefs tot de inspecteurs van het geneeskundig staatstoezicht gewend had met het verzoek den steeds meer en meer toenemenden verkoop van geneesmiddelen door onbevoegden te beteu gelen, heeft thans aan den minister van binnenl. zaken verzocht, aan het verlangen der maatschappij te gemoefc te komen. De maatschappij meent, dat, waar aan de wettelijke overheid op de beleefdste wijze eene krach tige toepassing der bestaande wetten ter weriDg van algemeen bekende en hare leden zoo zeer benadeelende misbruiken verzocht wordt zij niet geroepen is in de plaats van het geneeskundig staatstoezicht te gelijk als aanklaagster van bepaalde personen op te treden. Cesar Timmermans, de moordenaar van de fa milie van Oppen is naar het tuchthuis te Leeuwarden overgebracht. „Nu?" vroeg hij, verheugd en gelukkig door de warmte harer begroeting en hij leidde haar zijnen arm over haren schouder geslagen naar haren stoel terug, waarop hij naast haar plaats nam. „Gij zijt opgewonden, je wangen gloeien je oogen zien onrustig, wat hebt gij „Niets ja toch mama en ik hebben over onze toekomst gesproken en zij heeft mij bang gemaakt, want zij zeidedat gij niet altijd zooveel geduld met mij zoudt hebben als tot nu toe en dat iedere verloofde na het huwelijk geheel anders is dan daanóór." „Eikijk eens aan je moeder wil mij tot een ridder Blauwbaard maken", zeide Harder lachend, „en gij zijt bang voor mij geweest, Julie?" „Een weinigik wil het jo wel bekennen"; zij schoof haren stoel dichter bij den zijne en sloeg vleiend haren arm om zijnen hals„want ik heb een slecht geweten, Rudolf. Ik verdien zeerzeer streng door u behandeld te worden." „Gij schertst. "Waarmede zoudt gij dat verdiend hebben?" antwoordde hij, inwendig uiterst aangenaam verrast door eene weekheid in de stem en het gansche wezen zijner verloofde als hij die nog nooit bij haar waargenomen had. „Ach, Rudolf, hoe zal ik u doen begrijpen, water van morgen al niet in mijn hoofd is omgegaan. Voor eerst moet ik bekennen dat ik niet weet waarmede ik je liefde verdiend heb.'' „Moet men liefde verdienen Zij wordt vrijwillig gegeven „Jamaar hebt gij niet vaak moeten gelooven dat ik de uwe niet wist te waardeeren „Daaraan heb ik nooit gedacht." „Dan zijt gij nog grootmoediger dan ik dacht. Maar ik zal je grootmoedigheid niet langer op de proefstel- len. Ik beloof je", ging zij met eene onbeschrijfelijke uitdrukking van ootmoed voortdie haar dubbel be koorlijk maakte, „dat ik voortaan niet meer het onge durige bedorven kind van vroeger zijn wil, maar eene goede vrouw voor je trachten te worden en alles m het werk zal stellenom je gelukkig te maken. Ver geef mij al het leed wat ik je tot nu toe heb aange daan Rudolf Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2