&Ub0-tterichtett. iïAATS-LOTEBIJ. Dinsdag, 8ANov„ 5e lijst Nr. 14042 f 20000; Nr. 16420 f 5000; Nr. 13547 f 2000 Nr. 18205 f 1500 Ns. 4573 en 8426 f 1000; Ns. 13357 en 19 812 f 400; Nr. 937 f200; Ns. 2980, 10576, 20557 en 20590 f 100. gUUqrattgchc ficrichtctn 3ngez0tibttt Stufelitt». QUUrUi. Jüarftt- tu fSScatrgbcyicfatg1» ÜTStof ÖV-e 6,S0 Witt. diS. mS a 7,50 Rogge 1 5,25 a 5,40, Haver 3,40 a 3,8, Gerst Bedankt naar de Herat- Evang. Luth. gemeente Zwolle door da. P. van Wijk Jr. te Enkhuizen. De armen-naaischool te Eokhuiien zal jaarlijks 250 ontvangen uit de nalatenschap van mej. M. M. Snouck van Loosön. Beroepen bij de herv. gem. te Rijp de heer Ua nn Duijl GWz., predikant te Broek in Waterland. Met 1 December a.s. wordt de prijs van het mid uemaal in de kosthuizen der maatschappij voor den (erkenden stand te Amsterdam van 0,22 tot f 0,20 «er persoon verlaagd. De Javabode te Batavia is nadat de drukkerij U dagen gesloten is geweestweder verschenen de hoofdredacteur was inmiddels afgetreden. Ged. Staten van Friesland hebben van den 3 tot m 13 Dec. de inschrijving opengesteld op het 2e ge deelte, groot r 100,000, der provinciale 4 pets. geldlee- gr0°t f 300,000dienst 1885. Het geheele bedrag van de inzameling, gehouden 15 den 200en verjaardag der herroeping van het edict van Nantes in de Waalsche kerken ten behoeve van het wnodale fonds ter voorziening in de geestelijke be hoeften der gemeenten, die niet zeiven daartoe in staat lijn is 4675.38. De heeien Regout te Maastricht zyn voornemens ten behoeve van hunne werklieden gaarkeukens op te lichten, waar tegen den kostenden prijs warm voedsel lal worden verstrekt. Uit het verslag der staatscommissie omtrent het esamen voor kandidaat-notaris blijkt, dat in het geheel 354 adspiranten toegelaten werden 25 meer dan in 1884. Onder de 354 waren 10, die den graad van doctor in de rechtswetenschap bezaten. Slechts één heeft het geheele examen in eens afgelegd en het ge tuigschrift van kandidaat-notaris verworven. De eind uitslag is, dat van de 171 adspiranten, die het eerste gedeelte hebben afgelegd 74 zijn geslaagd en 97 afge wezen van de 109, die het tweede gedeelte hebben afgelegd, 71 geslaagd en 38 afgewezen en van de 198die het derde gedeelte aflegden 55 dit met guns'tigen en 73 met ongunstigen uitslag deden. De verkiezing van een lid der le Kamer door de Prov. Staten van Utrechtin plaats van wijlen raaf van Lynden van Sandenburg, is bepaald op den 5 December. Het lid der 2e Kamer, de heer mr. L. Oldenhuis Gratama neemt in beterschap toe. Zondag den 22 trad de heer Fortuijn uit Amster dam, de bekende woordvoerder der socialisten, te Oud karspel op in het locaal van den heer K. Bood en betoogde voor eene aanzienlijke schare wat de socia listen wilden. Zoolang de spreker zich bewoog op het terrein van de behoeften der arbeidende klasse en van hare rechten, van 't algemeen stemrecht enz., ging het goed maar toen de spreker begon te zeggen dat bezitters van kapitaal dieven warenkwamen de ge moederen in beweging en volgden heftige tooneelen waarop de spreker er op wees, dat men hem wel moest verstaanen ook dat hij hier niet was gekomen uit eigen bewegingmaar daartoe door eenige geestver wanten was uitgenoodigd. Hij eindigde met de op merking dat bet hem gebleken was, dat Langedijk voor den werkman een Eden was in de woestijn. Of t gemeend was Te "Winschoten zijn twee damescomités beide voor een paar jaar opgerichtthans weder in volle werk zaamheidhet eene, dat zich ten doel stelt om in de schamele hutten der nooddruftigen de kranken opte- sporen en van versterkende spijs te voorzien het ander om de gratis schoolgaande kinderen ter gelegenheid van het S. Nicolaasfeestnevens eenige versnapering een passend kleedingstuk uit te reiken. Leden van beide deze comité's zijn gehuwde en ongehuwde dames van den aanzienleken stand die zeiven de arme kran ken in hunne woningen opzoeken om hen persoonlijk toetespreken en naar hunne behoeften het noodige onderzoek intestellen. Het hoofdbestuur der Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank heeft den 1 November ingevolge besluit der jongste algemeene vergadering eene roepen smeekstem tot het Nederlandsche volk gericht. Het herinnert daarinhoe deze vaderlandsche veree nigingzonder moede of mat te worden, van 1842 a tegen de heerschappij van een al dieper en dieper in vretend kwaad gestreden heeft. Naar het in de Tweede Kamer eenmaal uitgesproken en door veelvuldige er varing te staven oordeelknaagt het gebruik van sterken drank als een kanker aan het zedelijk licha melijk en stoffelijk welzijn van het Nederlandsche volk. Zich tegen die voortdurende ramp te verzetten acht die vereeniging aller duren plicht. In gehoorzalen in tal van geschriften, samen allengs een lijvig boekdeel van geschikte volkslectuur vormende, vroeger in het maand-, thans in het weekblad terecht als Volksvriend bestempeld werd getracht op den volks geest te werkenom zoodoende het Nederlandsche volk van een rampzalig diep ingeworteld kwaad te bevrijden. Wel toegerust en wel gewapend werd een drieste, machtige, voor ziel en lichaam gevaarlijke vijand bekampt. Zij liet zich niet uit het veld slaan door kundige en onkundige bestrijdersdie of te kwaderof te goeder trouwhaar pogen op velerlei wijzen dwars boomden. Zij wistdat er in het werk een zegen lag, die niet vernietigd zou worden. Zonder grootspraak durft zij zeggen: wij deden, wat wij konden; helaas niet, wat wij moesten en wilden. In weerwil van bespottende onverschilligeja soms kwaadwillige bejegening, gordde zij zich ten strijde wetende, hoe het jenevergebruik het Nederlaudsche volk verarmt, verzwakt, ontzenuwt, ja, verdierlijkt... de tot veertig zegge veertig millioen gulden gestegen jaarlijks aan drank uitgegeven som brandmerkt het goede land onzer inwoning met den schandnaam van Jeneverland. Na de verklaring te hebben afgelegd dat de ver eeniging wil voortgaan te ijveren waar zij kan met mond en penen bovenal door de kracht van het voorbeeld, in ongeschokt vertrouwen, dat God van den hemel het werk zal doep gelukkenen met de Volksvertegenwoordiging overtgigddat de strijd tegen den sterken drank tan het volk moet uitgaanverzekert zij, dat zij, ter rechter- noch ter linkerzijde afwijkende, staat op haren post en tij verzoekt dien te helpen be houden en spijt menigerlei tegenspraak, te handhaven! Zij verheft hare roep- en smeekstem Kom over en help ons.' tot iederen Landgenoot, van welke staatkun dige of kerkelijke richting hij wezen moge. Die met ziende blinden hoorende doof is bespeurt de ware volksellende, verneemt de klaagstem van aan den bedelstaf gebrach e vrouwen en kinderen, van in kerker en gasthuis boetende mannen, van slaven en slavinnen, in één woord, van schadelijk vochtaf komstig uit te Schiedam en elders werkende branderijen. Het stuk vervolgt dan aldus: Moobten vele duizendenonder de oud-Hollandsche leuzeeendracht maakt machtzich ware volks- vrienden betoonen diedankbaar voor doch met voldaan met de drankweteven als wij aanhouden in moedige volharding Odat dezedoor dringenden nood ons opgelegde poging veler harten en handen kon openen ten behoeve eener vereenigingwelke door alom bekende, beproefde en proef houdende middelen tracht te overreden 1 Acht bet uw schuldigen plicht, om met vereenigde krachten een Volkskwaal en haar ellendigen nasleep te belpen bestrijden welke een schandvlek is onzer natie, Aanzienlijken en geringen, rijken en armen, Room- schen en Onroomschen mannen en vrouwen 1 U allen hebben wij noodig l Geholpen door uw woord, door uw voorbeeld, ver zamelen wij de door velen gedwarsboomde en miskende krachten. Zoo doende wierd er dam en dijk opgewor pen tegen den verwoestenden zondestroom van allerlei ongerechtigheid. Hebt gij bezwaar tegen het aanvaar den van het door ons gewenschte lidmaatschap dan zullen wij daarin, schoon met leedgevoel berusten; doch blijven te vaster aanhouden op uw onmisbare wild en weldadige begunstiging. Daar de kas der vereeniging niet bestand is tegen de zuinig berekende, broodnoodige uitgaven en tot dek king van het tekortveroorzaakt door samenkomsten verspreiding van geschriften, verslagen enz., wordt het penningske der weduwe en de gift van den meerge- goede gevraagd. Biljetten met kleinere of grootere toezegging worden ingewacht bij den algemeenen penningmeester prof. dr. J.°P. Th. van der Litb te Utrecht. 23 Nov, le kl., le lijst. Ns. 5403, 6417 en 15989 f 1000 Nr 16257 f 400; Ns. 533 en 13482 f 200 Ns. 8067, 8359, 11049 12552 en 12763 f 100. By kon. besluit van den 22 is met ingang van den 1 Januari 1886 benoemd tot commandant van de strafgevangenis voor jeugdige mannelijke veroordeelden nabij Denticbem de heer R. J. Berkhoutthans direc teur van het huis van verbetering en opvoeding voor jongens alhier. De heer J. J. Manheim, alhier, zal den 25 den dag herdenken waarop hij vóór zestig jaren lid werd van de hier gevestigde afdeeling der Maatschappij V. W BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 22 Nov. Johannes Bruynwednr. van Hendrica Roozenbroek en Geertje Spruit. Johannes Mulder en Johanna Wijdeman. Pieter Wit en Maria Elisabeth de 24 Egbertus Hermanus Petrus Broers en Elisabeth Carolina Maria Brinkman. GEBOREN. 21 Nov. W illebrordusZ. van Cornells Grootegoed en Anna Margaretha Josephina Thomhagen. Lambertus Jaco bus, Z. van Adolf Steinmeier en Janna Stellingwerf, 22 Barend, Z. van Barend Koelemau en Elisabeth Delver. Johannes, Z. van Cornells Bakker en Anmgje Huisman. 23 Dirk, Z. van Willem Verhagen, en Guurlje Knip. Hermina Johanna, D. van Dirk Liekeles Oebles en Reinoutje Nachbar. Hendrikus Johannes Jacobus, Z. van Josephus Antonius Franciscus Wehnes en Antje Huijbers. OVERLEDEN. - 20 Nov. Johan Leonard, Z. van Johan Leonard Evelein en van wijlen Cornelia de Vries, 14 j. 23 Willebrordus, Z. van Cornelis Grootegoed en Anna Margaretha Josephina Thomhagen2 d. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Correctioneele Terechtzitting van den 24 November. W. W., te Alkmaaropenbare dronkenschap7 dagen gev. en opzending voor 3 maanden naar een werkhuis. G. v. d. P., te Alkmaar, diefstal, 2 maanden eenzame op- sluitmg. Egmond aan Zee, mishandeling, 2 boeten ieder van V 8 subs. 2 dagen gev. voor iedere boete. K. V. Wz, te Egmond aan Zee, beleediging f 20 boete, C. Z., te Egmond aan Zee, mishandeling, f 8 boete, subs. 2 y ^'^'Medernblikbeleediging, f 12 boete, subs- 4 da- gfG.gBV' te Helder, m.shandeling, 3 dagen eenzame opsluiting. P Tte Helder, mishandeling, 8 dagen eenzame opsluiting. F. S„ te Heldermishandeling, 7 dagen eenzame opsluiting. J. B., te Enkhuizen, mishandeling, f 15 boete, subs. ^ftJ? W., te Hoorn, misbruik van vertrouwen, 3 maanden gev. en f 12.50 boete, subs. 1 dag gev., alles in eenzame opsluiting. P J K te Hoorn, verkoopen van sterken drank aan een persoon beneden de 16 jaar, f 12 boete, subs. 4 dagen gev. Dinsdag 24 Nov. 's Ghavenhage. Tweede Kamer. De beer Heldt werd beëedigd. Op Mijnheer de Redacteur Wilt u me s. v. p. nog eenmaal een plaatsje in uw blad afstaan Zoo ja dan wensch ik den getrouwen marktbezoekernaar aanleiding van zijn schrijven in uw blad van heden onder de aandacht te breDgen dat voor den weidenkenden lezer de „officiëele bron, waaruit die marktbezoeker zijne stellingen put, a'even weinig waarde moet hebben, als het schrijven van aha. zelfniemand toch kan over de waarde van zulk eene „officiëele" bron oordeelen zoolang de naam van den „getrouwen marktbezoeker" hem niet bekend is; dat de gelegenheid, om zich overeenkomstig die 4 stellingen te kunnen gedragenvóór het vervroegde marktuurreeds even goed bestond als thans; t geeu werkelijk den schijn of vóór het jaar 1885 een boer nog een boer was, want zeer opmerkelijk ware het dat juist in dit jaar de landbouwers, die gewoon zijn hunne producten aan de alkmaarsche markt te brengen de kies van verstand zouden hebben gekregen, om te kunnen be grijpen dat zij zich niet van één markt afhankelijk moeten stellengeloof me mijnheerde getrouwe marktbezoeker 1 sedert jaren wist men al dat als men aan de markt te A. voor zijne producten meer geld kon bedingen dan aan de markt te B men naar de eerste moest gaan datten opzichte der stad Alkmaar de versne.de communicatie toch in dit jaar ook geen meuw tijdperk is ingetreden, om daarmede te kunnen beweren, dat de mindere aanvoer aan bare graanmarkt daarvan een noodzakelijk gevolg isen voorts nog dat wanneer alle belanghebbenden eens over het voor en tegen van het vervroegde marktuur mochten stem men bet nog zeer zoude te bezien staan ot de ge trouwe marktbezoeker, met zijne beweringdat de meesten met de tegenwoordige regeling tevreden zijn wel geheel in zijn recht is en om iets dergelijks zoo positief, doch anoniem te beweren beteekent al bitter weinig. Nog éénmaal mijne beschouwing over het vervroegde marktuur. Niemand die eene zaak uitoefentbrengtzoolang zijne zaak bloeit, ter wille van een enkelen afnemer, zulke ingrijpende veranderingen als de gemeenteraad van Alkmaar met zijn graanmarkt heeft gedaan ook deze markt bloeide destijds de cijfers van aanvoer in dit jaar, vergeleken bij die van vroegere jaren, bewij zen dat geene verandering noodzakelijk was. Ik eindig mijn geschrijf in zake de alkmaarsche graanmarkt met den wensch dat de gemeenteraad van Alkmaar voor 1886 de markt weder op den vroegeren tijd doe plaats hebben. -j T0P. Rijp 22 November 1885. wera ueeeu.gu. de voordracht voor lid van den Hoogen Raad zijn als vierde en vijfde candidaten ge bracht de heeren mr. Eijsselladvocaat, en de Graaft, raadsheer te 's Gravenbage. De discussie is aangevangen over het voorstel tot aanleg voor rijksrekening van eene buitenhaven te de Lemmer met twee amendementen 1° van den heer van Dedem om Friesland de kosten van het beheer en het onderhoud te laten betalen 2. van den heer Dirks, om den oostelijken dam korter te maken dan den westelijke. Morgen voortzetting. Weeeen. De conferentie te Konstantinopel hield gisteren eene korte zitting; door engelochen invloed heerschte er groote verdeeldheid. De zitting is ver daagd tot Woensdag. Engeland heeft Servie aangera den wapenstilstand te vragen. De Vorst der bu garen heeft de aanbeveling van Turkije, om wapenstilstand te sluiten afgewezen. Alleen op servisch grondgebied wil hij dit. Uit Scharwoude schrijft men aan de Amst Al worden op vele plaatsen de NutsspaarbanKen afgeschaft, omdat de rijkspostspaarbank daarvoor in de plaats treedt, op ons dorp werd juist nu eene spaar bank vanwege het Nutsdepartement opgerichtdie met 1 Januari a. s. geopend zal worden. De reden daarvoor is de moeielijkheM om de gelden naar Hoorn over te maken daar het postwezen bier nog zeer veel te wenschen overlaat. Niettegenstaande hier het station Avenhorn geves tigd is, ontvangen wii de brieven slechts eenmaal met den voetbode uit Hoorn en bovendien blijven de brie ven vaak 24 uren daar ter plaatse liggen. Dorpen in den omtrek zooals Avenhorn en Ouden- dijk krijgen van ons station tweemaal daags brieven en couranlen w ij moeten ons met den ouden bode tevreden stellen, Alkmaar 23 Nov. Aangevoerd 71 vette Kalveren 40 *125, 9 nuciit. dito 15 a 21 721 bekapen f 20 a 30.142 vette Varkens 0,36 a 0,48 per P., 21 Magere dito f 13 a 17. Amsterdam 23 Nov. Aardappelen. I riescke Dokkummer lam men f 1.90 a 2,10, dito Franeker 1,85 a 1,90 dito Eng=lsche 1 20 a 1,30, Zeeuwscke Spuische Jammen f 2,10 a 2,50, dito Flakkeesche f 1,90 a 2,10, dito Blauwe 1,80 a 1,90 Geldersche blauwe f 1,50 a 1,55, Pruissische Hamburgers f 2,50 a 2,60, Noordwijker zand f 2,50 a 4,50, Zeeuwscke Pooters 1,10 a 1.30, lJpoldor Champignons 1,20 a 1,30. Aangevoerd verscke ladingen. Handel flauw. Raapkoeken 74 a 78, Lijnkoeken 8 a1 p Petroleum gedrukt, loco 9,87%, Dec. 1 9,50,Jan.9,12%, Jan— Mrt 1 9,12% entr. Ia cons f 11. Aangevoerd 531 Runderen 0,60 a 0,73 per P., voor vette Melk- en Kalfkoeien t 110 a 270, 10 Graskalveren f 20 a 30 39 nucbt. dito f 9 a 15, 30 Schapen, vette Varkens 1 0,36 a 21 Nov. Kleine Kaas, hoogste prijs, 1 31, laagste pry»

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 3