No. 141. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. V R IJ D A G 27 NOVEMBER. Laatste Raas- en Graan- en Zaadmarkt te Alkmaar op Vrijdag 18 December 1885. Vóór het huwelijk. Prijs der gewone Advertentiën: #fttciëcl (Scheelte. dag op Zaterdag 26 December 1885, SSnitcnlanb. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80 J franco door het geheele Rijk f 1, De 8 nummers f 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden dat ten gevolge van het invallen van den tWSOdön Korst- de gewone ZATERDAGSCHE MARKT zal gehouden worden op DONDERDAG 24 December 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 25 Nov. 1885. be Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. Lijst van brievenwaarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2e helft der maand September 1885: H. SchuurinkMevr. Willmans, Amsterdam; Beennema DeventerW. Soeterman 's GravenhageI. KammanHaar lemmermeer; K. Koring, Koedijk. Van het hulpkantoor: Rustenburg: J. Kroon, Oosterheek. Briefkaarten: Wed. N. Koekkoek, Amsterdam; A. D. HobbelHoorn. DUITSCHLAND, Prins Bismarck kwam den 25 des namiddags te Berlijn terug. R ij k s d a g. De sociaal-democratische leden heb ben voorgesteld den rijkskanselier te verzoeken 1°. een internationale bijeenkomst op te roepen voor bet invoeren van een normalen werkdag van 10 uren en afschaffing van den arbeid van vrouwen en kinde ren 2°. in Duitschland een onderzoek in te stellen near de loonen. Den 24 wees minister Burckhardt bij de eerste lezing der begrooting op de gunstige werking der laatst in gevoerde belastingen en betoogde de dringende nood- zskehjkheid van boogere uitgaven voor het leger. De eerlang voor te stellen hervorming der suikerbelasting en verhooging der brandewijnbelasting zouden de rijks geldmiddelen verbeteren. De sprekers van het centrum en de conservatieven waren voor de verbooging der legeruitgaven maar de afgevaardigden der vrijzinnige en soeiaal demokratische partij bestreden de staatkunde der regeering vinnig omdat deze de uitgaven steeds deed toenemen de sociaal-democraten wilden zelfs de geheele begrooting verwerpen. ENGELAND. Den 24 werd te Perth en te War wick een liberaal tot lid van het Lagerhuis gekozen. De minister van oorlog Smith werd met groote meer derheid in het Strand te Londen herkozen. De aiivo- 2) Zij weende aan zijne borst en een zenuwachtige schok liep door al hare leden toen hij haar in zijne armen sloot. „Julie 1 Lieve Julie!" riep hij verschrikt, „ik heb u niets te vergeven. Dit oogenblik weegt immers op tegen al het verdriet, wat je ongedurigheid mij heeft aange daan. Kom wees kalm, het doet mij p'jn, je tranen te zien storten." „Ik ben kalm", antwoordde zij, zich oprichtende en zij verzamelde al baren moed, om de bekentenis af te leg gen, zooals zij zich voorgenomen bad. Daar werden zij ge stoord want de deur van het salon ging open en een oudachtig heer trad binnen. Julie maakte zicb haastig uit den arm van haren verloofde los en ging den binnenkomende tegemoet. „Goeden morgen, oom Paul'', zeide zij vrieudelijk en reikte den onden beer de handwiens stijve militaire houding den voormaligen officier verried. Een zucht van verlichting dat het eigenlijke doel van haar ge sprek met Rudolf nog verschoven waskon zij niet onderdrukken. „Goeden morgen, kind, goeden morgen, Harder be antwoordde Paul von Stein, gepensioneerd overste» den groet zijner nicht en de buiging van den jongen man. „Waar is je moeder, Julie? Wjj hadden nog iets af te spreken aangaande de uitDoodigingen bij uw huwelijk." „Ik zal haar roepenoom. Ik ga mij meteen klee- den Rudolf!" Zij verliet daarop het salon. De bci-e hoerendie geen bizondere sympathie voor elkander schenen te gevoelen, bleven alleen achter. De overstedie nooit getrouwd was geweesthad alleswat zijne natuur aan liefde en toegevendheid kaat-generaal Gorst werd te Cbatam gekozen de oud-minister Chamberlain in het westelijk arrondisse ment van Birmingham, en John Bright in bet midden arrondissement van Birminghamtegenover minister Rudolph Churchill. De oud-minister Dilke is den 25 in Cuelseaeen der londensche wijken en minister Churchill in een der andere wijken South Paddington herkozen. Te Pontrefact werd de conservatieve kandi daat gekozen met 1111 stemmen tegen 1075 op den liberaal Cbilders. Den 25 des avonds half 8 waren 38 conservatieven 38 liberalen en 4 aanhangers van Parnell gekozen. PRANKRIJK. Te Parijs zijn tusschen den 19 Oc tober en den 17 190 personen lailliet verklaard. Kamer* Den 21 zijn de verkiezingen in het de partement Tarn en Garonne wegens inmenging der geestelijkheid ongeldig verklaard. Den 23 werd de ver kiezing van 2 opportunisten Thomson en Treille in Constantino bekrachtigdnadat een voorstel van den heer Andrieux, om eene commissie tot onderzoek te benoemen, verworpen was met 401 tegen 114 stemmen. De uitslag dezer verkiezing werd toegeschreven aan dwang van overheidswege omkooperij en inmenging der rabbijnen ten bate der verkozenen. Paul de Cas- sagnac verklaarde namens de rechterzijde dat, al was die party gekwetst door de zoo ovengenoemde nietig verklaring zij voor de toelating der opportunisten zou stemmen het algemeen stemrecht willende verdedigen tegen hen, die de uitspraken daarvan miskenden. Ver volgens werd met 292 tegen 230 stemmen besloten aan den minister van justitie inlichtingen te vragen omtrent de verkiezingen in het departement der noor- derkusten. GRIEKENLAND. De Porte heeft aan de regeering ophelderingen gevraagd over hare oorlogstoebereidselen. ITALIË. De minister van financiën diende den 25 de verschillende begrootingen aan de Kamer in, waar uit blijkt, dat het evenwicht op de staatsbegruoting zich merkelijk heeft bevestigd en de toestand der geld middelen guustig is. Hij bood ontwerpen aan tot ver hooging der invoerrechten op suiker, kotfie sterke drauken en tabak. H,j vroeg de oumiddelyke vuorloo- pige toepassing dier maatregelen en verzending naar de begruotingscommissie. Verschillende interpellation over de koloniale staatkunde en de houding van Itahe tegenover de gebeurtenissen op het Ba kanschiereiland werden aangekondigd. Minister Depretis verklaarde zich tot de beamwourding daarvan bereid, maar bebield zich het recht voor, om voor te stellen daaraan ééne namiddag-zitting per week te wijden. PORTUGAL. De bekende oud-minister Anselmus Braamcamp is den 14 overleden. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg spreekt de veiwacnting uit, dat vorst Alexander van Bulgarije' bezataan bet eenige kind zijns broeders gewijd. Hij koesterde eene aan het kinderachtige grenzende blinde vereering voor Julie en het zou moeieljjk geweest zijn, eenen man voor baar te vinden, die aan al zijne eischen voldeed en met Rudolf von Harder was dit dan ook goeuzins het geval. Naar het inzicht van den overste was hy bij iange na niet genoeg doordrongen van het geluk van baar bezit en liet bij zich dat met eene on gehoorde kalmte aanleunen. Inderdaad lag het volstrekt niet ia Rudolf's natuur, voor anderenen zelfs niet voor zijne naaste familie met de gevoelens, die bij voor Julie koesterde, te koop te ioopen. Hij wist wel, dat zijn oom niet ingenomen was met den aard zijner huldebewijzen aan zijnen ver loofd e maar hij deed volstrekt geene moeitedezen vaak storenden getuige van zijnen omgang met Julie voor zich te winnen. Ook nu was bij koel en terughoudend en antwoordde hij slechts met halve woorden, toen de oude beerzooals reeds vaak gebeurd was een klaag lied aanhief over de ophanden zijnde scheiding van zijne nicht. Rudolf was in gedachten nog bij zijn gesprek met Julie van zoo even en bestreed met moeite zijne teleur stelling dat hun aangenaam tête a tête gestoord was de overste daarentegenwien het niet ontgaan was dat Julie geweend bad vond v. Harder ongevoelig en sprak er ook in dien zin over tegen zijne schoonzuster, toen bet jonge paar zich verwjjderd bad. Mevrouw von Stein echter, die in ieder opzicht het volste vertrouwen in Rudolf stelde, trok als gewoonlijk vcor haren toe- komstigen schoonzoon party. De verloofden vervolgden hunnen weg naar het park, aan bet westeinde der stad. Julie was zacht en onder worpen en riep bij haren verloofde de overtuiging wakker, dat ds weerspannige geheel van zelf „mak" was geworden. Midden in huD gesprek traden zij uit het park, dat zich langs de helling van eenen heuvel uitstrekteen bleven op eene slechts door kreupelhout omgeven naak te rotspunt staan. aan den krachtigen aandrang der mogendheden gehoor gevende, niet verder zal voortrukken. Het herinnert aan de wisselvalligheid van het krijgsgeluk. Nog voor 8 dagen was bij genoodzaakt de tusschenkomst van den Sultan in te roepen op grond dat hij als vasal geen recht had om den oorlog te verklaren. De Nieuwe Tijd en de duitsche Petersburger courant raden hem aan om den strijd niet op Servisch grond gebied over te brengen. Evenwel erkennen zij, dat hij van een militair standpunt gerechtigd is, een wapen stilstand van de hand te wijzen, zoolang het land niet door ile Servische troepen is ontruimd. De Nieuwe Tijd acht een kleinen inval in Servie zeer gepastom voldoening te geven aan de militaire eer der buigaren. Een grootere veldtocht in Servie zou hun de vruchten hunner overwinningen echter kunnen ontroovenvooral omdat het Servische leger volstrekt niet geheel vernietigd is en de buigaren zelfs bij den meest gelukkigen afloop geen materiëele voor- deelen kunnen verkrijgen. SPANJE. Het Carolinen vraagstuk is dank zij der bemiddeling van den Paus, opgelost. Sparje behoudt de eilandenmaar kent aan Duitschland belangrijke voorrechten toe o. a. vrijheid van handei en een eigen kolenstation. De Koning kreeg in den morgen van den 24 een aanval van diphteritis. Zijn toestand *was gedurende den ganschen dag zorgelijk. Den 25, des morgens te 9 uur, is bij op het buitenverblijf te Pardo in den ouderdom van bijna 28 jaren (hij was geboren 23 Novr. 1857) overleden, nalatende twee dochters, een van 5 en van 3 jaren. De oudste dochter, prinses Mercedes, zal tot Koningin uitgeroepen worden onder.het regent schap van de Koningin de aartshertogin van Oosten rijk Maria Christina. Het ministerie bood dadelijk zijn ontslag aan doch beslootin afwachting van de beslissing der Koningin, aan het bewind te blijven. Te Madrid bleef het rustig alle troepen waren even wel in de kazernes geconsigneerd. SERVIE Volgens een bericht der Times zou Ko ning Milan besloten hebben, afstand van den troon te doen en zouden zijne vrienden en aanhangers zoowel vreemdelingen als inboorlingenpogingen aanwenden om voor zijn zoon de troonsopvolging, zoo mogelijk met de Koningin tot *egentes te verzekeren. De Koning nam met die schikking echter geen genoegen en be sloot met zijn gezin het land te verlaten en zich in Fraukrijk te vestigen. De vertegenwoordigers derjmogendheden richtten den 25 een schrijven aan den minister Garasehine, houdende mededeeling, dat de regeeringen eenstemmig besloten badden, aan dan broedermoord een einde te maken en uitnoodiging om hare zienswijze hierover te kennen te geven. Die minister antwoordde daarop dat de Ko ning bevel gegeven had, om de vijandelijkheden te sta ken en den opperbevelhebber der serviërs gelast had, Een liefelijk landschap breidde zich voor hen uit. Tegenover hen verhief zich, evenals aan deze zijde, eene begroeide heuvelrij en tusschen deze beide slingerde zich in snellen loop de rivier waaraan de stad lag en waarvan zij het bruisen duidelijk hoorden. Aan den rechteroever er van strekte zicbjuist niet tot ver fraaiing van het landschap, de spoorwegdijk uit Verder rechts waar het dal wijder werdzag men d e stad. Rudolf en Julie beschouwden met boogero gevoe ens het beeld dat zicb aan hunne blikken vertoonde, ter wijl zij elkander op enkele schoonheden in 't bizonder opmerkzaam maakten. Zij voelde zich kalmer en door den aanblik der natuur versterkt in hare goede voorne mens en hem scheen de glanswaarin het landschap hem tegenlachte, een heerlijk voorteeken voor hot geluk zijner toekomst. Hij nam Julie's hand, die op zijnen arm lag en drukte die teeder. Zij zag met een vriendelijken glimlach tot hem op. In de verte hoorde men het doffe geraas van eenen naderenden spoortrein en na weinige seconden ging deze suizend onder hunne voeten voorbij, dicht langs de rots, waarop zij stonden. „Het is de middagtrein", zeide Rudolf, op zijn horo- logie ziende, „wij moeten omkeeren ik mag mijn werk op de rechtbank niet vergeten. Met dezen zelfden trein zullen binnen eenige dagen mijne ouders, broers en zusters voor ons huwelijk overkomen." Zij keerden dus om. Rudolf bracht zijne verloofde ditmaal niet naar buismaar scheidde zich reeds van haar in de nabijheid van het gerechtsgebouw. Binnen enkele minuten bad zij de woning barer moeder bereikt en besteeg langzaam de trapdie naar de huisdeur leidde. De beide vleugeldeuren stonden gebeel open en gaven den schitterenden zonnestralen vrijen toegang. Julie had voor zich gezien en eerst een paar stem men in hare nabijheid gaven haar aanleiding, de oogen opteslaan. In den voorgangmet den rug naar de binnentre

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1