I üinnenlanD. deze beslissing ,ter kennis van de bulgaarsche bevel hebbers te brengen. BULGARIJE Het Servische leger, dat den 23 de bulgaarsche verschansingen aanvielwerd na ten hard nekkig gevecht teruggeslagen en nam toen de wijk naar zijne stellingen bij Tsaribrod en Trin. Eene depeche van Vorst Alexander uit Tsaribrod meldt dat de serviërs bij een aanval op de middenhoede van het bulgaarsche leger in wanorde teruggeslagen waren. De bulgaarsche voorposten hadden de grens bereikt en de serviërs Trin ontruimd. De regeering verzond aan de mogendheden en den sultan een gelijkluidend 6chr:j'enhet verzoek inhou dende om het zenden vaD turksche commissarissen naar Oost-Rumeüë uit te stellen en de regeling van het rumeliscl - vraagstuk eerst te doen geschieden na het sluiten van een vrede, overeenkomende met de waar digheid van het bulgaarsche volk leger en regeering. Op het verzoek van de mogendheden en den Sultan om een wapenstilstand te sluiten antwoordde Vorst Alexander, dat hij daarvan niets hoarea kon voordat de serviërs uit zijn land «aren en hij op servisch ge bied den vrede kon voorschrijven. Hij vreesde, dat een wapenstilstand tot niets zou leiden dan tot het verschaffen der gelegenheid aan de serviërs, om hunne verliezen te herstellen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer De heeren Huber en Godin de Beaufort hebben op het wets ontwerp tot herziening der kiestabel een vijfledig amendement voorgesteld. De strekking iseen einde te maken aau den buitengewonen toestand, waarin zich het district bneek bevindt, dat het eenige plattelands-district is dat meer dan twee leden afvaardigten zulks door de verschikkingenwelke de vorming van een nieuw district tLerenveen mogelijk maken bestaande uit de gemeenten SchoterlandAengwirden, Opsterland en Weststellingwerf. Een ander amendement van den heer Godin de Beaufort strekt om 1° te gemoet. te komen aan den algemeenen wensch der kiezers uit Wageningen en Dinxperlo, om die gemeenten te laten bij de districten, waartoe zij thans belmoren; 2° de wijzigingen, welke het district Amersfoort ondergaat en waar door dit geheel uit zijn verband wordt gerukt, tot het vol strekt noodzakelijke te beperken. Eenige andere districten moeten daartoe in hunne samenstelling eene geringe wijziging ondergaan. Uit het district Amersfoort vervallen dan Wage ningen, Baarn en Eemnes, terwijl H ij kerk Putten en Hoeve laken er worden bijgevoegd. Eindelijk heeft de heer van Asch van Wijck een amendement voorgesteld, om de indeeling der districten Amersioort en Utrecht te wijzigen. Een deel van het zuidelijk deel der provincie Utrecht wordt door de regeering bij Amersfoort gebracht, dat met de gemeente Utrecht zeer nauw verbonden isdoch met Amersfoort geen enkel punt van aanraking heeft. Daarin wil hij wijziging Êrengen. Door den heer 't Hooft is een amendement ingediend, strek kende om de wijzigingenvoorgesteld ter vorming van een nieuw district Bergen op Zoom, te beperken tot twee districten Breda en Tilburg en alzoo de ingrijpende verandering van het district Zevevenbergen te voorkomen. Volgens het amendement zou Zevenbergen alleen verliezen de gemeente Bezooyen. Den 24 zou in bet „Caté Zincken" aan het Wester- hoofd te Amsterdam de bekende J. A. Fortuyn in eene vergadering van socialisten spreken over de vraag „Wie zijn de moordenaars?" in aansluiting aan de rede van Domela Kieuwenhuis: „Wie zijn de dieven?' Fortuyn ontkende dat de sociaal-democraten door stelen en moorden hun doel wilden bereiken en klaagde, dat zijne partij geen lokaal meer ter beschik king kon krijgen omdat de politie daarop invloed uit oefende. Malaise heerscht overalvervolgde bij overal weerklinkt de kreet: „Brood!" En waar dit geschiedt, is het niet te verwonderen dat opstanden door dien dende gekeerdstond een jonge man in gesprek met den portier. Hetgeen hij zeide kon zij niet verstaan en half gedachteloos nam zij met eenen enkelen blik de gestalte van den vreemdeling op, wiens lang, donker haar van onder een breedgeranden hoed in den hals viel toen rustte baar oog op de blanke hand, die den portier een kaartje gaf, Enkele seconden echter slechts bad zij de onbekende verschijning aangezientoen de portier haar bemerkte en eene beweging maakte. De vreemdeling keek om. Een half onderdrukte uitroep van vreugde kwam hem over de lippen en een paar schreden brachten hem in bare onmiddelijke Dabijheid. Zij week echter terug met eene onmiskenbare uitdrukking van beftigen schrik op het gelaatbleek als de dood stond zij daar en staarde zij hem aan. Ook hij was van kleur verwisseld. „Mejuffrouw", stamelde de jonge man, verontschuldi gend „vergeef mij dat ik u beb doen schrikken. „Watwat voert u hierheen vroeg zij daarop, zich tot kalmte dwingende. Hij antwoordde niet, hij haalde snel adem, de kleur op het jeugdig schoone gelaat ging en kwamde hand verkreukelde het kaartje dat zij nog vasthield en twee vlammende oogen ontmoetten Julia's onrustig vragen- den blik. Zij moesten eene voor haar slechts al te duidelijke taal spreken en gaven haar hare tegenwoordigheid van geest terug, want plotseling, herinnerde zij zich, dat er een getuige was bij dit ongewone tooneel. Zij richtte zich daarom hooger op en zeide op ongedwongen toon op de trap wijzende: „Ik zal u bij mijne moeder brengen." Op haren wenk ging de jonge man vóór haar de trap op zij volgde aarzelend en met onzekere schreden. Boven in het salon harer moeder wierp zich Julie in eenen stoel en riep handenwringend den verschrikten indringer toe „Onbezonnene wat hebt gij gedaan Gij brengt mij in eene verschrikkelijke positie. Toen sprong zij weder op en snelde wegom hare moeder te halen. Een half uur later kwam de vreemdeling met ver stoord gelaat weder de trap af en liep hij den portier voorbijzonder dezen te groeten. Hij scheen geheel in zich zelf gekeerd en was spoedig in de nabijgelegen straat verdwenen. Wordt vervolgd. eisch ontstaan. Wie zijn das de moordenaars? „De moordenaars zijn de regeering en de regeerende klas sen" Hier viel de commissaris van politie Stork, met enkele politie-ambtenaren van den aanvang in de vergadering aanwezig en in de onmiddelijke nabijheid van den spreker staande, hem in de rede, met de woorden, „Ik verzoek den spreker zich te matigen. Wanneer hij voortgaat de re geering te belasterenzal ik genoodzaakt zijn deze vergadering te ontbinden." Hierop ontstond een geweldig rumoer. Penning kastelein van het koffiehuis „de Leeuw van Waterloo" op het Waterlooplein, president, maande de aanwezigen aau zich rustig en kalm te houden. Het rumoer bleef voortduren. Penning wees op de tegenwoordigheid der politie en drong op stilte »3n. Fortuyn wilde daarop met spreken voortgaan maar daar het gewoel voort duurde, zeide de heer Stork tot Fortuyn „Als de voorzitter niet in staat is hier de orde te handhaven zal ik het doen door als commissaris van politie op te treden." Opnieuw maande Penning tot stilte aan. Een man uit de zaal wierp den heer Stork eene beleedigende uitdrukking naar het hoofd. Fortuyn begon er op te wijzen dat dit de eerste maal wasdat de politie, doch op hetzelfde oogenblik traden ongeveer twintig politie-agenten van ter zijde de zaal door de veranda binnen. Van alle kanten stond men onder den uitroep „de politiede politie op en er ontstond algemeene ver warring, die nog grooter werd, doordat zich ook politie agenten aan de voorzijde van het gebouw vertoonden. De vergaderden zochten naar alle zijden een goed heen komen. De ruiten werden zelfs stuk geslagen om naar buiten te komen. Spoedig was de zaal ontruimd, waartoe de politie medewerkte hetzij met woorden hetzij met stok en sabel. Eéa man die een stoel opnam om zich tegen de politie te verweren, werd in hechtenis ge nomen. Er heerschte in het lokaal eene onbeschrijfelijke wanorde. Stoelen lagen omver gegooid bijna geen ruit van de talrijke vensters der zaal was heel gebleven de kachel die in het midden der zaal had gestaan was geheel uit elkander een groote spiegel was stuk geslagen, terwijl de vloer bedekt was met vertrapte exem plaren van het blad „de Opstand" en socialistische bro chures, Fortuyn was op de plaats, vanwaar bij sprak, blijven staan en bleef met de bestuursleden nog eenigen tijd in de zaal. Vier personen geraakten door het gedrang in het IJ, doch werden dadelijk gered. Eén persoon bekwam eene hoofdwonde en werd verbonden door een apotheker, die in de nabijheid woonde. De inval der politie geschiedde vau uit eene goederenloods der Holl. spoorwegmaatschappij, terwijl een ander deel der agen ten in de wachtkamer 3e klasse opgesteld was. Er waren ongeveer 100 man aanwezig. In den nacht van den 17 op den 18 is te Lob- berich niet ver van Venloo de jager van den heer Niedeck door een schot gevaarlijk getroffen. De bur gemeester heeft 180 uitgeloofd voor de aanwijzing van den dader of de daders en tevens eene beloouing aan hem die den eigenaar kan aanwijzen van een paar achtergebleven klompen. De moord te Nieuwe- en niet te Oude-Pekela is warrsehijnlijk in den avond van den 21 gepleegd althans den 22 's morgens vroeg werd in de woning van den vermoorde, Dreves genaamd, brand ontdekt die spoedig gebluscht was. Daar de bewoner afwezig waszocht men hem en vond toen zijn lijk met belang rijke wonden en teekenen van verworging aan den hals onder het sïroo in de schuur verborgen. Er is vermist f 70 aan geld en een zilveren horloge het voor ver kochte aardappelen en boekweit ontvangen geld was reeds besteed tot betaling van schuld wegens uitge voerd timmerwerk. Bij kon, besluit van den 21 iaden heer jhr. A. C. P. Quarles van Ufford op zijn verzoek eervol ont- slas verleend als betaalmeester te 's Gravenhage met 1 Februari a.s., onder dankbetuiging voor de langdu rige trouwe diensten den lande bewezen. De boerenplaats Bella's hoeve met 32 bunders land te Landsmeer aan het Noordbollandsch ^Kanaal is den 21 in het openbaar verhuurd voor 1725 per jaar. 1 Den 23 heeft voor de arr. rechtbank te s Gra venhage terechtgestaan de heer mr. R. M. L., hoofd redacteur van „het Vaderland", beschuldigd van het niet binnen den termijn van 3 dagen aangifte doen van de geboorte van een kind. Het kind was op Donder dag geboren en de aangifte was op den daarop vol genden Maandag geschied en ingeschreven. Eene geld boete van f 3 is tegen hem geëischt. De burgemeester van Amsterdam heeft den 23 aan J. A. Fortuyn, P. F. Koning en C. H. Frans, die als afgevaardigden van de op den 17 gehouden ver gadering van afgevaardigden van een 12tal vakvereeni- gingen hem wenschten te spreken laten zeggen door den bode, dat zij hem schriftelijk zouden opgeven, wat zij begeerden. Zij antwoordden daarop schriftelijk: „het overhandigen van een aan den raad gericht adres en daarbij den steun van den burgemeester vragen." De bur gemeester liet daarop antwoorden, dat hij iemand als Fortuyn die toonde de belangen van den werkman zoo zeer te benadeeien en verwaarloozen, niet kon ontvan gen en als het adres dezelfde argumenten bevatte als in de vergadering van den 17 waren gebezigd en zijne mede-afgevaardigden Koning en Frans verklaarden daarmede in te stemmen dezen ook niet. Daar dezen den bode zoodanige verklaring gavenontvingen zij geen gehooren vertrokken het adres dat de bur gemeester hun had laten verzoeken achter te laten medenemende. Den 23 hebben de deelhebbers in de Rotterdam- sche diergaarde met algemeene stemmen besloten die vereenigingwelke met 1 Januari a.s. zou eindigen daar dan de termijn van 29 jaar en 8 maanden, waar voor zij opgericht werd verloopen iste laten voort bestaan en op nieuw de koninklijke goedkeuring aan te vragen. Bij kon. besluit van den 23 is op zijn verzoek eervol ontslagen de heer D. Peereboom als heemraad van den polder Westzaan en zijn benoemd tot heemraad van den polder Katwoude de heer 0. Groot en van het waterschap Eijerland de heer C. Keyser Jzn.; tot hoogheemraad van de Uitwaterende sluizen in Kenne- merland en West-Friesland de heer jr. mr. P. van Foreest van Heiloo. De gemeenteraad van Hoorn heeft den 24 den leeraar in de gymnastiek aan de hoogere burgerschool P. N. G. Penders ontslagen Den 24 heeft voor het gerechtshof te Amsterdam, terechtgestaan P. Langenberg oud 33 jaren gebo ren te Beemster, den 13 Januari 1873 veroordeeld tot een half jaar celstrafbeschuldigd van het namaken van coupons groot f 3, f 2,50 en f 1,50 van certificaten der Ned. Werk. Schuld en van coupons der leening stad Amsterdam 1874, ieder groot f 150, en aan het uitgeven dier c 'upons. Hij bekende zijne schuldar moede en het volslagen gemis aan een middel van bestaan hadden hem tot deze misdaad gebracht. 46 Getuigen werden in deze zaak gehoord. De ondekking der cou pons geschiedde zeer toevallig op de volgende wijze. Hij had eene kamer gehuurd bij eene weduwe in de Saenredamstraattegen f 6 's weeks voor kost en in woning. Die kamer was aan de straat gelegen en van het achterhuis der woning gescheiden door een glazen deur, waarvoor een gordijn hing. Dit nam niet weg, dat die we duwe hem van tijd tot tijd bezig zag met het knippen van langwerpige vierkante papiertjes die op elkander gelegd werden. Dan nam hij een zwart instrumentje, poetste dat uit met een schuiertjeterwijl hij bij zich had staan een fleschje met een zeemlederen lap, smeerde vervolgens het instrumentje inen bedrukte de stukjes papier. Als bij haar hoorde aankomenwerd alles met een rooden zakdoek bedekt. Door de persoonsbeschrijving in het politieblad kwam zij op het denkbeeld, dat haar kostganger wel eens de vaische couponuitgever kon zijn, en waarschuwde een agent van politie, wiens vrouw met hare dochter bevriend was. Deze zag hem aan het werk en gaf kennis van zijne ontdekking. De advokaat- generaal eiscbte met het oog op de zwaarte der mis daad 6 jaren tuchthuisstraf en eenige geldboeten met last tot aanplakking van het arrest. De verdedi ger pleitte verzachtende omstandigheden zijn verleden was niet ongunstig en de nood zijner 78jarige moeder was hoofdaanleiding tot deze daad geweest. De arr. rechtbank te Haarlem beeft den 25 P. K. Fiege wegens het doorsnijden van den teugel van een der huzaren die in den nacht van den 1 op den 2 September j.l. aan de Groote Markt belast waren met de handhaving dor orde, veroordeeld, wegens gewa pende wederspannigheid en het opzettelijk schade toe brengen aan iemands roerende goederenovereenkom stig den eiseh van het openbaar ministerie, tot 4 maan den celstraf en eene geldboete van f 7,50. Den 25 is te 's Gravenhage tot lid vau den gemeenteraad gekozen de heer L. J. S. van Kempen industrieel, met 1321 van de 2102 uitgebrachte stem men. De gepens. generaal-majoor P. M. Netscher kandidaat der conservatieve en liberale kiezersvereeni- ging, doch fel bestreden om zijn lidmaatschap van Eigen hulp, verkreeg 781 stemmen. In bet lokaal van den heer J. P. Boon, te Purme- rende, bad den 25 de najaarsvergadering plaats der Vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartierbijgewoond door ruim 70 leden, benevens zeer vele gasten. Nadat de nauwkeurige, uitgebreide notulen der vorige vergadering door den secretaris den heer W. Teengs waren voorgelezen deelde de voorzitter, de heer jhr. mr. P. van Foreest. mede dat het ledental op het oogenblik 180 bedroeg: 2 waren er bijgekomen 2 overleden en 16 hadden be dankt en dat bij het bestuur een verzoek is ingekomen tot het afgeven van een afschrift van een getuigschrift der Vereeniging. Hij stelt betreffende dit laatste punt aan de vergadering voorop aanvrage afschriften te ver strekken tegen eene vergoeding van f 5. De heer Th. J. Wallee vreesde misbruik, de beer S. de Jongh achtte dit onmogelijkdaar de beesten toch genum merd waren waarop op voorstel van den heer Geone- man de gevraagde machtiging wordt verleend mits van hetzelfde getuigschrift niet meer dan één afschrift worde verstrektwat ook de bedoeling van het bestuur blijkt te zijn. Omtrent het blauw in de kaas wordt medegedeeld dat wegens ziekte van den deskundige die een onderzoek bad op zich genomendeze zaak nog niet verder gevorderd was. Men hoopte echter op de volgende vergadering er mede gereed te zijn. Van de Dutch-Frisian Associationin Jowa was een telegram ontvangen op de uitnoodiging van het be stuur eveneens per telegram verzonden om te be sluiten, op eene op handen zijnde vergadering, tot ver andering van den naam Holstein Cattle hetgeen de onmogelijkheid van zulk eene wijziging constateerde. Naar aanleiding van eene ontvangen kennisgeving om trent het ter visie liggen der typen voor de herziening der belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen, beval de voorzitter kennisname daarvan ten zeerste aan, met mededeelingdat de termijn van tervisieligging vau 30 dagen den 12 December verliep. De heer Wallee wijst er op dat in de provinciën Groningen en Limburg de typen nog niet ter visie liggen, terwijl het toch voor eene algemeene onderlinge ver gelijking wenschelijk warewanneer dat in alle pro vinciën tegelijk het geval was. Hij vraagt dus der vergadering of meerderen hierin met hem medegaan in welk geval hij het bestuur zou wenschen opgedragen te zienden minister daarop opmerkzaam te maken. De heer Jan Beeebaaet zegt, dat het onmogelijk is, in de tegenwoordige regeling verandering te brengen daar de wet een termjjn van 30 dagen bepaalt. De beer Waller meent, dat de wet niet verbiedt, om de typen langer dan 30 dagen ter visie te leggen. Hij vindt den tijd waarin dit nu geschiedtal zeer slecht gekozen. Hij vreest verder dat in de beide bedoelde provinciën de zaak op de lange baan wordt geschoven en het gevolg daarvan zou kunnen zijn, dat zij zich isoleerden en wederzooals ook nu het geval

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2