li f, tajPi ~™i3£> H»arik Vold" -Con"1" 1 STII'S'S-L#'1' ïlIJ. Nr. 7963 f 1500; Nr. 13799 400 Na f1060 en 18748 f 200; Ns. 975, 4610, 8373 en 19295 f Uonderdag, Nov,, 4e lijst- Nr. 5707 f 400; Ns. 12212 en 12618 ;£&tabg-betrif fateu. gtctearaftgctte Bsytchiere. Webd.M-*-er.'t£.edo..rde 7.Tb.'noodwet «et be, oog op t ie grondlasten in verhouding tot de overige pro- rinciën aldaar veel te laag zullen zijn. De heer J. Zijp Kz. verwacht van een adres aan de f»eede Kamer meer succes. De heer Breebaart acht't, wil men bepaald adres- Beren, het best, dit aan de hoofdcommissie te doen. De heer Waller is het daarmede volstrekt niet eens. Km vertrouwen in bedoeld lichaam is wel wat geschokt, foor de wijzewaarop het van den toestand in den Anna Pauwlownapolder heeft kennis genomen. Men van Sehagen uit een 200 el den polder ingereden ea toen weder teruggekeerd en achtte zich toen vol- doende bekwaam tot^ beslissing. Hij wil zich dus liever lot den minister wenden. De heer S. de Jongh meentdat erook al is de tij de wet bepaalde termijn verloopen later nog enheid genoeg zal bestaan tot vergelijking en de regeering wanneer het dan noodig blijktnog wel de iodige verandering zal aanbrengen.^ Denbeer Brantjes sluit zich b:j den heer Wa'ler jan en aebt verlenging evenzeer wenschelijk. De heer J. Breebaart meent, dat, wordt tot ver lenging besloten men ook eene commissie tot onder- loek der typen benoemen moet. De daarop door den heer Waller voorgestelde motie De vergadering draagt aan het bestuur opzich te jenden tot de bevoegde autoriteit met krachtigen jandrang, dat de termijn tot tervisieligging der typen joodanig verlengd wordedat de typen in alle pro^ rinciën gelijktijdig dertig dagen ter inzage liggen, vordt daarop met 54 tegen 10 stemmen aangenomen. Aan een adres van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, waarin aangedrongen wordt op wijziging der wet op de kinderarbeid wat den landbouwenden stand aangaat, wordt door de vergadering adhaesie geschonken. Na mededeeling van nog eenige ingekomen stukken, brengt de heer J. Zijp Kz. verslag uit over de ver gadering van het landhuishoudkundig Congres. Dat over de algemeene vergadering van het Nederlandsch Rundveestamboek kon wegens afwezigheid van den heer D. Breebaart niet worden uitgebracht. De heer J. Zijp Hz., deelde mede, dat het bestuur, in zake de verbetering der paardenfokkerij, waarvoor door de vereeniging f 1500 subsidie was toegestaan zich in betrekking he°eft resteld met eene bestaande hengsten- vereeniging te Wieringerwaard, waarvan toezegging tot medewerking is ontvangen en waarvoor de vereischte aandeelen reeds gep.aatst zijn en de oprichting eener nieuwe heeft trachten uit te lokken, n 1. te Heer Hugo- waard waarvoor de heeren S. de Jongh en mr. P. van Foreest de noodige pogingen in het werk stellen zonder dat deze echter nog met gunstigen uitslag zijn bekroond. Genoemde heeren koesteren echter de gegronde hoop, alsnog te zullen slagen. Noorderkwartier moet, naar de meening van het bestuurwel geen overwegenden invloed op de te subsidiëeron hengstenvereemgingeu uitoefenen maar toch moet de regeling daarvan door haar in algemeene trekken worden aangegeven 1°. moet door zulk eene vereeniging een bovenland- jehe hengst worden aangekocht 2°. tot den aankoop daarvan èn door die vereenigiDg èa door Noorderkwar tier een persoon worden benoemd, die te zamen een derde kiezen; 3°. het dekgeld op f 10 worden gesteld; 1°- de te maken reglementen aan Noorderkwartier s goedkeuring worden onderworpen. De heer P. F. L. Waldeck geeft het bestuur in overweging, den minister uit te noodigen, aan de com missie tot aankoop van zijnentwege nog iemand toe te voegen. De heer van Foreest deelt mede dat de minister op eene audiëntie dit pertinent heeft geweigerd even zeer als subsidie te geven aan nieuwe hengstenver- eenigingen wel misschien aan bestaande die een hengst bezaten door eene door hem benoemde com missie daartoe waardig gekeurd. De heer Waldeck meent met zekerheid te mogen mededeelen dat de minister van zienswijze in dit op zicht veranderd is. De heer J. Zijp Hz. zon verlangen, dat de reiskosten van den door den minister te benoemen persoon door het rijk werden vergoed. Het zou iemand kunnen zijd, die gewoon is zeer duur te reizen. Hij is bovendien van oordeel, dat wij de remonte nog niet zoo hoog noodig hebben. Onze goede paarden worden nog vol doende door het buitenland getrokken. Het voorstel tot het verleenen der subsidie van 1500 over 2 jaren aan 2 hengstenvereenigingen wordt daarop bij acclamatie aangenomen. Evenzeer bet daarop door den beer G. Wonder ingeleide bestuursvoorsteltot het in het voorjaar van 18S6, op nader te bepalen plaats, houden van eene tentoonstelling van mannelijke en vrouwelijke afstamme lingen van de in 1883 en 1884 gestationeerd geweest zijnde stieren en van andere in 1884 en 1885 geboren mannelijke en vrouwelijke fokdieren en het verbinden hieraan van eene tentoonstelling van tesselsche en ge kruist tesselsche schapen en rammen. Op eene opmer king van den heer J. L. T. Groneman of ook voor collectieve inzendingen de gelegenheid zou kunnen wor den opgenesteld antwoordde de Voorzitter dat het programma eerst zal worden vastgesteld in de volgende voorjaarsvergadering wanneer alsdan dit punt ter sprake kan komen. De heer Jan Breebaart betoogt de wenschelijkheid van de oprichting van een Nederlandsch Paardenstam boek. Keeds lang bestaat er een in Friesland maar zonder veel succes. Nu echter is het bij Groningen aangesloten en koestert men betere verwachting. Voor Noordholland alleen er een opterichten, acht spreker niet wenschelijk. Het bestuur van Noorderkwartier stelle zich in verbinding met andere provinciën om tot de oprichting van een nederlandsch paardenstamboek te geraken. Het benoeme 3 ledendie met iemand uit de Haarlemmermeer en een door het Rencomite aan- tewijzen persoon eene commissie zullen vormen, die recht heeft, leden uit andere provinciën aan zich toe tevoegenwat te meer wenschelijk is daar in Gelder land en Noordbrabant de paardenfokkerij hooger staat dan hier. Aldus wordt bij acclamatie besloten. Gedurende de daarop gehouden pauze werden de door het bestuur voorgedragen heeren: P. D. Schenk L Visser en Dr. Spaander successievelijk met 56, 56 en 54 stemmen beDoe.nd tot leden der commissie tot het onderzoeken der rekening van dit en der begroo ting voor het volgende jaar; en wordt met 38 stemmen Winkel aangewezen als plaats, waar de algemeene vergadering in Maart 1886 zal gehouden worden. Di bespreking van de wik- en weegloonen in ver bal d met art. 254 der gemeentewet, wordt ingeleid door den heer J. Zijp Kz. De geschiedenis der be- wegin» tegen bedoelde rechten nagaande en mededee- lendedat het hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw zich nu met een nauwkeurig on derzoek bezighoudten reeds in eene bestuursvergade ring dier maatschappij een voorloopig rapport is uit gebracht, noodigt spreker de vergadering uit, aan het bestuur optedragen pogingen in het werk te stel en tot het op touw zetten eener algemeene adresbeweging, opdat blijke dat de buitensporig hooge wik- en weeg loonen niet zonder bezwaar door de boeren worden De heer S. de Jonqh acht het tegen de waardigheid Hollands Noorderkwartier om met het advies van den heer Zijp mede te gaan. Nadat het initiatief tot de beweging tegen het ht-fien van wik- en weeg loonen door Noorderkwartier genomen is en de zaak nog by deze vereeniging in overweging was, wordt zij overgebracht bij het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw zonder dat van Noorder - kwartier's arbeid in eenig opzicht is melding gemaakt. Nu vordert ook de waardigheid der Vereeniging dat men de zaak loslate en zich niet tevreden stelle, nu de eerste viool uit de banden is genomen met een plaatsje by de turksche trom. Hij ontraadt dus ten krachtigste, dat de vereeniging eene adresbeweging op touw zette eu stelt voor te besluiten, de zaak van het programma van Hollands Noorderkwartier te schrap pen te° meer daar 1°. het gebrek aan vertrouwen zou ver raden iu het Hoofdbestuur der H. M. v. L., wanneer Noorderkwartier het tegendeel deed de afdeehngen dier Maatschappij hun best kunnen doen tot een pe titionnement de noodige handteekeningen te verkrijgen en de leden van Noorderkwartier allen leden van ge noemde Maatschappij zijn en ieder in zijne afdeeling de zaak steunen kan. Hij zou het een gevaarlijk ante cedent achten wanneer Noorderkwartier niet toonde dat zij zich te hoog rekende voor zulk eene onderge schikte rolals de heer Zjp voorstelde. Noorderkwar tier moet in deze slechte tijden nu menigeen wel eens overweegt of eene uitgave als de contribucie van Noor derkwartier niet van zijne begrooting verdwijnen moet, hare kracht, de noodzakelijkheid van haar bestaan toontn en handhaven Eene zeer langdurige discussie was het gevolg van deze beide lijnrecht tegenover elkander staande voor stellen waarbij vrij algemeen werd betreurd dat de zaak van Noorderkwartiers schouders was genomen o.a. de hear M. Cohen Stuart met nadruk wees op de groote moeielykheid der quaestie van de wik- en weegloonen, de heer J. Zijp Hz. enkele opmer kingen maakte naar aanleiding van een in de rur- merender CouraDt voorkomende, door deze, zonder vermelding van bron uit de Alkmaarsche Courant woordelijk overgenomen verslag van eene vergadering der afdeeling Alkmaar van de H. M. v. L.die door dea hear Cohen Stuart werden wederlegdde heer C. J. VAN DEN Oudermeulen als zijne meomng te kennen gatdat van 2 vereenigingen in deze zaak meer kracht zou uitgaan en er op weesdat de vereeniging Hollands Noorderkwartier hoog by het hoofdbestuur der H. M. v. L. stond aangeschreven de heer de Bruijne verklaarde, teleurgesteld te zijn zoo weinig over de eigenlijke quaestie der wik- en weegloonen te hebben gehoord het voorstel van den heer Zijp ontijdig te achten, niet omdat eerst het hoofd bestuur der H M. v L. spreken moetwant Noorder kwartier is reeds lang zelf volwassen, maar omdat een petitionnement eerst te pas kan komen wanneer de zaak bij de wetgevende macht aanhangig is en er op wees hoe het hoofdbestuur der H. M. v. L. de taak van het onderzoek der zaak eerst op zich had genomen, toen haar die door de vergadering met groote meerder heid was opgedragen. Na eenige concessie van beide zijden werd met 55 tegen 15 stemmen eene motie aan genomen van den heer Waller, luidende: „De vergadering, overwegende de wenschelijkheid, om hangende het onderzoek van het hoofdbestuur der H. M. v L. over de quaestie der wik- en weegloonen geen beslissing te nemen verdaagt de bespreking tot na het inkomen van het advies van het hoofdbestuur dus waarschijnlijk tot de voorjaarsvergadering van ISSo De bespreking van de vraagot invoering van be- tohtrmeLde rechten al of niet wenschelijk was,gaf geen aanleiding tot nieuwe gezichtspunten. De heer W aller, die dit punt inleidde, toonde zich een krachtig voor stander van het vrijhandelstelsel en betoogde, dat oe- zeer in deu tegenwoordigen nood voor de schatkis staving wenschelijk ware, invoerrechten op graan niet alleen voor het volk tengevolge van het duurdere brood, maar ook voor de landbouwende stand een ramp zou zijn. Hij stelde daarom voor, aan het bestuur optedragen, alle middelen aantewenden, die kuQnen bijdragen, om deze dreigende ramp van het vaderland at- tewenden. De heer Willekes Macdonald daaren tegen bleek beschermende rechten voor te staan en wees daarbij op eenige feiten, die spreker voorkwamen de wenschelijkheid van invoerrechten te betoogen. Nadat nog de heer Jb Zijp Kz. gesproken bad ten gunste van het voorstel-Waller en de heer M. Cohen Stuart met kracht en gloed had aangetoond, dat de histori sche vrijheid op ieder gebied, waardoor Nederland zich ten allen tijde heeft gekenmerkt, ook met in dit opzicht aan banden mag worden gelegd, eindigde hy me eene welsprekende opwekking om liever naar verbetering te trachten van alle middelen, die onzen handel, nijver heid landbouw en veeteelt kunnen doen herleven en den slechten toestand van het oogenbhk ten goede kunnen veranderen. Met 50 tegen 8 stemmen werd het voorstel-Waller aangenomen. De heer S. de Jongh besprak ten slotte de vraag Wat kan er gedaan worden in het belang der zuivel bereiding? Zou niet door tusschenkemst der vereeniging het zoogenaamde systeem-Boekeiter nadere kennis making en beoordeeling voor de zuivelbereiders in het algemeen kunnen worden gebracht De inleider er op wijzende hoe het stelsel-Sluis belaugrijke verbetering had gebracht in de zuivelbereiding, vestigde er de aandacht op, dat het systeem-Boekei zich in den laat- sten tijd meer en meer op den voorgrond scheen te plaatsen. De heer W. Sluis echter had zijne kennis en ervaring belangeloos ten beste van het algemeen afgestaan (luid applaus van de vergadering), de heer Boekei evenwel hield zijn stelsel zorgvuldig geheim. Fmaneiëele redenen zullen nu menigeen terughouden, dit systeem toe te passen waarom hij aan het bestuur van Noorderkwartier zou wenschen te zien opgedragen, te onderzoeken in hoeverre bedoeld stelsel algemeene bekendheid verdient en blijkt dit het geval der ver gadering later voorstellen te doen ter bevordering der openbaarmaking er van. De discussie doet blijken dat men vrij algemeen het voorstel van den heer de Jongh toejuicht; alleen de heer J. Zijp Kz. acht het beter, met de zaak nog te wachten totdat meerderen het systeem Boakei hebben toegepast en men dus beter kan oordeelen. De heeren Waller en Kief- tenburo sporen o. a. nog tot voorzichtigheid aan da eerste vooral zou verlangen dat de vergadering zich niet uitlate over de waarde van bedoeld systeem, maar eenvoudig het bestuur informatie opdrage. De heer Koster acht ieder systeem onnoodig, mits men by de zuivelbereiding op alles lette De heer Rezelman geeft in overweging, ook met kaaskoopers in connectie te treden teneinde hun oordeel te vernemen over kazen, volgens systeem-Boekel gemaakt. Het voorstel van den heer de Jongh wordt daarop bij acclamatie aangenomen en door het bestuur den heer Rezelman toegezegd dat men van zijne opmerking zal gebruik maken. Bij de rondvraag van den voorzitter stel», de heer J. Zijp Kz. voor, op een volgenden beschrijviugbrief een punt te plaatsen omtrent voor den landbouw scha delijke insecten, betuigt de heer Wallek uit naam van de vergadering dank aan den aftredenden voorzit ter, den heer jhr. mr. P. van Foreest, en brengt deze laatste hulde aan de met hem aftredende en niet ner- kiesbare bestuursleden, de heeren J. Breebaart en Jb. Zijp Kz Daarop wordt de vergadering gesloten. 25 Nov, le kl., 3e lijst. Den 25, des avonds, is alhier overleden de heer H J. Conijn sedert 29 Juni 1870 lid van den gemeenteraad en sedert 30 Maart 1853 lid van de ka- mer van koophandel en fabrieken. Het verslag van de uitvoering der M. t. b. d. T. moet, wegens plaatsgebrek, o. m. tot zaterdag blijven liggeh- Donderdag 26 Nov. Gbateshaoe. D. KS.'™r»rdeeld mnriissements-rechtbank tot f 0001 gens het amendement y:,n]» Morgen minister bestreed het amendement Mruly. m g voortzetting. TVrkiie aan den vorst der Wbkn™. Op dji vraag va wüde voorstel- Bulgaren, of iurkye een p zegevierend le ien antwoordde de J^g halt kon verbitteren. Men Joanovich heeft zich zelf ge o IL ir n Door den Note» H. J- £1f 2260- 1. Huis, Kennemerstraatweg, 0,01,02 St 1400,- 2. Idem, Boekenlaan, 0,01,72. atr. 140 2* Steeg, bij ^t voorgaande pereeel.Str J.v- Twis^ 3. Huis. Geestersmgel 0 01 25. &tr. - Tbeissli 2100,- 4. Idem, Achterdam, 0,00,57. g2_ 5. Idem, met erfpachtsreeht, Boekenkan,1410(_ f Afslag 2 Dec.) BURG E R L IJ K E STAND. 26ÜNoLvlBarThS'omeus Hendrieus Kortdoven en N eel tje Schenk. GEBOREN. Sr»hnpn en Guurtie Kansen. Hoenson. OVERLEDEN. g Winem Hendrik 24 Nov. Albert de Jong, 89 en a m- Koch 1 25 j. pt 25 Hendrieus Johannes Conyn 64

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 3