j6nit<nianb. iSimsealattb. hertogin opvolgtzoo althans Oarlisten of Republi keinen er niet in slagen, een verandering in de regee ring te brengen. In Spanje is men aan dergelijke plot selinge omwentelingen gewoon. Thans echter schijnt het gevaar niet groot. Het leger is bet koningshuis niet vijandig en de geestelijkheid kan tevreden zijn. In Engeland zijn de verkiezingen begonnen. Aan vankelijk is de uitslag niet zeer gunstig voor de liberale partij. Gladstone's bestuur was niet gelukkig en op enkele misgrepen en misrekeningen in belangrijke aan gelegenheden kan gewezen worden. Daarbij is de tegen partij nog zoo kort aan het bewinddat van slecht be leid ot tekortkomingen nog niet is gebleken. Beide partijen putten zich uit in schoone beloften en die het laatst spreekt overtreft steeds zijn voorganger. De nieuwe kiezersdoor Gladstone's toedoen tot het kies recht toegelaten zullen op de verkiezingen, die nog volgen moeten grooten invloed hebben. Zou het waar zijn wat sommige Engelsche bladen beweren, dat beide partijen met het oog op deze nieuwe kiezers zich op buitengewone wijze aan grootspraak overmoedige ver zekeringen en laffe vleitaal schuldig maken Het zou een bedenkelijke schaduwzijde zijn van de laatste uit breiding van het kiesrecht. Of zal ons een ervaren staatsman verzekeren dat een dergelijke houding tegen over onervaren en onbeproefde kiezers aanvankelijk schier onvermijdelijk ismaar allengs minder wordt naarmate de jeugdige troepen beter geoefend zijn en meer ervaring hebben opgedaan In Frankrijk is van dat heuglijk verschijnsel nog niet veel te bespeuren ofschoon het algemeen stemrecht er reeds jaren bestaat, en het aan harde lessen eu duur gekochte ondervinding niet heeft ontbroken. DUITSCHLAND. Rijksdag. Nadat de eerste lezing der begrooting afgeloopen was is in behandeling ge nomen een wetsontwerp tot bestrijding van veeziekten inzonderheid van de longziekte onder het rundvee. De voornaamste maatregelen het merken der verdachte runderen en het inënten van al het vee op stallen of hoeven, waar de longziekte uitbreekt, werden van ver schillende zijden bestreden. Het ontwerp is ten slotte naar eene commissie van 21 leden verzonden. ENGELAND. De verkiezingen vallen tot nog toe in het voordeel der conservatieven uit. Te Manchester werden 5 conservatieven en één liberaal gekozen. De markies van Lorne (liberaal) werd in eene der voor steden van Londen niet herkozen. Tot den 27 des avonds waren verkozen 122 conser vatieven 116 liberalen en 15 aanhangers van Parnell. De conservatieven wonnen 73de liberalen 29 zetels. IERLAND. In het district Tipperary stierf dezer dagen de vader van een deurwaarderdie krachtens zijne betrekking vele bevelen van uitzetting aan niet betalende pachters had uitgereikt. De „boycotterij waaraan men den deurwaarder onderwierp ging zoo verdat den timmerman die de doodkist zou maken, verboden werd, haar te leveren. BRITSCH-INDIE. In Nepaul is een opstand uit gebroken. De eerste minister werd vermoord en Ma harajah gevangen genomen. De engelsche minister resident was uit Khatmandoe afwezig, daar hij eene inspectiereis maakte. FRANKRIJK. Bij het benoemen in de afdeelingen der commissie van 33 leden, die de kredieten voor Tonkin en Madagascar moet onderzoeken, zijn gekozen 21 voorstanders van eene onmiddellijke ontruiming van Tonkin, 9 voorstanders van geleidelijke ontruiming na de inrichting eener krachtige inlandsche regeering en drie onvoorwaardelijke voorstanders van het voorstel. Tot voorzitter en secretaris zijn voorstanders van on middellijke ontruiming benoemd. De volkstelling zal den 28 Maart 1886 gehouden worden. „Hoe durfde hij het wagen Wist hij niet dat gij mij toebehoordetWat hebt gij geantwoord?" „Hij wist nietdat ik verloofd was en ik heb hem geantwoord dat ik eenen anderen man gevonden heb, die mij bemint en wien ook ik van ganscher harte liefheb." „Hebt gij dat werkelijk gezegd, Julie?" vroeg hij, hare beide handen in de zijne nemende en haar diep in de oogen ziende. „Kondet gij iets anders verwachten vroeg zij, en zij trachtte te glimlachen. „Kom luister en tracht bil lijk te zijn." Zij bleef op eenigen afstand van hem staan, en ver telde hem hare geschiedenismaar zij was niet meer de zachteonderworpene vrouw van van morgen, maar sprak op den toon van iemand, die hare rechtvaardige zaak verdedigt. „Reinhard Falk kwam evenals andere studenten bij ons aan huis. Het is nu vier jaren geledendat ik hem leerde kennen ik was 16 jaren oud. Op uit drukkelijk verlangen zijns vaders studeerde hijmaar zijn beduidend talent voor schilderen bracht hem in inwendigen tweestrijd en dit was hetwat het eerst mijne belangstelling voor hem opwektetoen ik hem een paar maal op bals en andere gelegenheden ont moet en hij mij van zijnen strijd tusschen plicht en neiging verteld had. Hij vond my op een goeden dag aan eene teekening bezig waaraan hij met enkele stre ken eenige verbeteringen aanbrachtwelke my deden begrijpenhoeveel ik leeren zou wanneer ik zijn aan bod om mij les te geven aannam. Mijne ouders gaven hunne toestemming daartoe en hij kwam iedere week tweemaalgedurende eenige maanden. Hoe ik het eerst bemerkte dat deze uren voor hem nog eene andere beteekenis hadden dan die van het geven van onderwijs weet ik niet meer, want ik heb later, toen er aan onzen omgang plotseling en op eene onbegrijpe lijke wijze een einde kwammij alle moeite gegeven, hem te vergeten. Slechts dit is my bijgeblevendat hij wanneer wij nu en dan een kwartiertje alleen ble ven van zijne toekomst sprak welke hij hopeloos en Mariotti, die een aanslag op het leven van den mi nister de Freycinet deedis van rechtsvervolging ont slagen en naar een krankzinnigengesticht overgebracht als een gevaarlijke krankzinnige. Kamer. Den 26 verklaarde de regeering op eene interpellatie over het koopen van haver voor de ministeriën van oorlog en marine in het buitenland dat het onmogelijk was, om volkomen van de le veringen uit het buitenland ten behoeve van het.leger af te zienhoezeer de belangen van den franschen landbouw haar ook ter harte gingen. De eenvoudige orde van den dag, waarmede de regeering verklaarde zich te vereenigenwerd met 399 tegen 127 stemmen verworpen. De regeering zeide daarna zich te ver- eenigen met de motie van orde, strekkende om eene bepaalde beslissing uit te stellen tot na het onderzoek der verschillende voorstellen over de leveringen voor het leger. Deze motie werd toen aangenomen met 355 tegen 200 stemmen. SPANJE. De president-minister Canovas del Castillo begaf zich den 25 des avonds naar het Pardo, om de Koningin het ontslag van het ministerie aan te bieden dat aangenomen werd. Het nieuwe ministerie zou aldus worden samengesteld president Sagastabin- nenlandsche zaken Gonzalez financiën Camaeho; open bare werken Montero Rios koloniën Rodrigo buiten- landsche zaken Moret; justitie Mortinez; oorlog Jovellar; marine Béranger. Tot prefect van Madrid zou de heer Hiquena zijn benoemd. Hoewel te Madrid alles rustig bleef, zoo zijn toch alle met verlof afwezige soldaten opgeroepen, waardoor het leger met 63000 man versterkt wordt. Het noor- derleger staat onder bevel van generaal Martinez Cam pos en zal 30000 man sterk zijn. In de noordelijke provinciën is de staat van beleg afgekondigd. TUKKIJE. De gezanten-bijeenkomst van den 25 leverde geen uitslag op daar Engeland zijn voorbehoud handhaafde. Den 28 komen de gezanten weder bijeen. SERVIE. Het geruchtdat Koning Milan zou af treden is niet bevestigd. BULGARIJE. Het leger heeft de Servische grens overschreden en is tot 6 mijlen van Pirot voortgerukt. Het Servische leger is voor de stad saamgetrokhen. De buigaren namen na een hevig gevecht het linker ge deelte der Servische stellingen. De mogendheden heb ben den 26 door middel van den oostenrijkschen gezant te Belgrado, vorst Alexander trachten te bewegen, om de vijandelijkheden te doen ophouden. Op de eerste telegrafische aanmaning der mogendheden had de vorst geantwoorddat hij bereid wasde vijandelijkheden te staken zoo de mogendheden Servie noodzaakten f 15.000.000 schadevergoeding aan Bulgarije te betalen voor de oorlogskosten door den onrechtvaardigen aan val aan Bulgarije opgelegd. YEREENIGDE STATEN. De vice-president, de heer Hendricks, is den 25 te Indianopolis plotseling overleden. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. In de memorie van antwoord op het verslag omtrent het hoofdstuk marine ontkent de minister het beweerde gemis aan zuinigheid zijnerzijds. De verhooging is eensdeels toe te schrij ven aan juistere ramingen, anderdeels aan den eisch om onze verdedigingsmiddelen te versterken. Overtuigd, dat het ver beteren der verdedigingsmiddelen ter zee dringend noodig is dient hij de hand daaraan te slaan zonder overmatige opdrij ving der uitgavenmaar ook zonder te streven naar lage ra mingen die door de uitkomst worden gelogenstraft. Ook hij meent, dat forten bij de verdediging der zeegaten en binnen wateren de hoofdrol moeten vervullenmaar bijstand van sche pen is daarbij volstrekt noodig. Ten gevolge van de uitdruk kelijke bestrijding van de verhooging heeft hij het daarvoor voorgestelde bedrag van f 4352 teruggebracht tot f 2010. dor noemde mij op eenen goeden dag heime lijk eenen brief in de hand stopte, welken ik niet wilde aannemen en later toch aannam en my in dezen eersten brief dringend verzocht, met hem in cor spon- dentie te treden waaraan ik gehoor gaf, eensdeels uit deelneming voor hem, die mij verzekerde, dat ik alleen den stryd in zijn gemoed begreep, anderdeels, omdat de geheimzinnigheid dier correspondentie er de aange naamste prikkel van was. Wij hebben met elkander gedweept in die brievenRudolf indien ik ze nog had zou ik ze u laten zien van liefde hebben wij niet gesprokenmaar beiden hebben wy geloofd lief te hebben en bemind te worden. Neen ik wil geheel oprecht zijnik heb Reinhard Falk iu dien tijd lief gehad want ik heb onder de plotselinge scheiding van hem geleden." Zij zweegalsof zij een antwoord van haren toehoor der verwachtte. Daar hij niets zeide, ging zij voort „Een briefdie Reinhard my geschreven hadviel mijnen vader in handen. Hjj verweet mijdat ik ach ter den rug mijner ouders om eene connectie met eenen student had aangeknoopt en deed mij belovendie af te breken. En ik kon deze belofte gemakkelijk houden, want van dat oogenblik af heb ik van Reinhard nooit weder iets gehoord of gezien vóór vandaag. Vanmiddag, Rudolfhoorde ik van hem dat mijn vader ook hem iedere toenadering tot mij verboden had voordat hij eenen zekeren waarborg kon aanbieden voor de stand vastigheid en den ernst zijner gevoelens. Onder deze voorwaarde had mijn vader hem beloofd, later een even- tuëel aanzoek om mijne hand niet te zullen bemoeielij- ken. Nog diezelfde week vertrok de studentom als schilder zijn geluk te beproeven, omdat hy op die wijze zekerder zijn doel hoopte te bereiken. Hij had zich niet bedrogen in zijne roeping voor de kunst. Dat schilderijwaarvan oom verteldeheeft over zijn lot beslistmaar voor mij is hij te laat gekomen. Ik heb jou leeren kennen en liefhebben hem kan ik slechts beklagen hij is mij beter getrouw gebleven dan ik aan hem verdiend heb." Zij poogde te glimlachenmaar hoezeer zij het ook De uitgaven voor torpedo-materieel rekent hij tot de gewone. Hij vindt geen vrijheid om de posten voor uitbreiding van den torpedodienst en de verwapening uit de begrooting te lichten en na Januari eene suppletoire begrooting in te dienen. Hij gaat voort de uitvoering voor te bereiden of te doen plaats hebben van de maatregelen, noodig tot verbetering der rijks werven en houdt daarbij rekening met het rapport der com missie, waaromtrent hij zich in hoofdzaak kan vereenigen met de denkbeelden van zijn voorganger. Aan het loodswezen zal hij zijne bijzondere aandacht wijden en nauwkeurig toezicht houden op het loodspersoneel. Te Haarlem is den 26 aanbesteed1°. het drie jarig onderhoud der rijks zeewerken op het eiland Texel, geraamd op f 4860 per jaar. Laagste inschrijver de heer W. Hillenius te Texel voor f 4838 2°. het uit voeren van eenig baggerwerk in het Zuider Buitenspa ren geraamd op f 2465. Laagste inschrijver de heer J. Holster te Haarlem voor f 2272.50. De barbier Baarsdie voor eenigen tjjd na het uiteengaan eener hocialisten-vergadering te Amsterdam, een pistoolschot loste, is den 23 bij het ontruimen van het café Zincken, door eene sabelhouw aan het hoofd gewond. De slag is afgeschampt en was niet ernstig; bin nen weinige dagen zal hij het gasthu is, waarin hij dadelijk opgenomen werdkunnen verlaten. De agent-recher cheur Harms viel bij het uiteendrijven der menigte over de dooreen geworpen stoelen en werd inwendig zwaar gekwetst. Een bericht, dat Fortuyn, bij den bur gemeester ontboden schriftelijk te kennen zou hebben gegeven niet te zullen komen dan op last van den officier van justitie was onjuist. Hij is bij den politie commissaris Stork ontboden en aan dezen heeft hij een weigerend antwoord gezonden. - Te Leeuwarden is den 26 by de aankomst van den laatsten trein de onderchef de Vries door dien trein overreden. Hij gleed uit van het perron op de rails wegens den hevigen ijzel. Zijn toestand is hoogst gevaarlijk. De rekening van de hoofdcommissie voor de feesten, gegeven bij de herdenking van het 700jarig bestaan der stad 's Hertogenbosch is op eene uitgaaf van f 25872.04% gesloten, met een tekort van f 1187.89; de gemeente had tot dekking van een mogelijk tekort eene waarborgsom van f 6300 beschikbaar gesteld. Voor directeur van den reinigingsdienst te Zaan dam zijn door burg. en weth. aan den raad alphabetisch voorgedragen D. A. Bennewitz, opzichter der gemeente werken te Amsterdam, P. Jansz, opzichter der gemeente reiniging te Utrecht, P. F. Poederbaeh, id. te Leeuwar den en H. Woudstra, id. Lemmer. Eene iu de vorige week te 's Gravenhage gege ven tooneelvoorstelling ten voordeele van het gezin van den in zijne geestvermogens gekrenkten tooneelspeler Tourniaire heeft zuiver f 1537 opgebracht. Met het onderzoek naar de middelen om eenen beteren waterafvoer te verkrijgen in de Geldersche vallei is reeds een aanvang gemaakt. DeheerM.C. A. Reigers civiel-ingenieur, is daarmede belast. Voor onderwijzeres in den Grooten IJpolder op f 600 jaarwedde hebben zich 18 sollicitanten aangemeld. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Dokkum ds. P. J. Proost te Ooster- en Westerblokker. Het geheele loodspersoneel te Willemsoord zal aan eene nieuwe keuring van het gezichtsvermogen on derworpen worden in verband met klachten over bij ziendheid van enkele loodsen. De uitslag der najaarsexamens voor onderwijzer en onderwijzeres was als volgtopgekomen 583 m. en 332 vr.; teruggetrokken 9 m. en 7 vr.; afgewezen 289 m. en 157 vr.; toegelaten 285 m. en 168 vr.; alzoo toegelaten 453, afgewezen 446. In het geheele jaar 1885 slaagden 1259 van de 2347 kandidaten. De heer H. J. van Amstel te Amsterdam is ge slaagd als apothekersbediende. In plaats van den heer Koeleman is te Enkhui zen tot lid van den raad verkozen de heer H. ter Meulen. Te Bovencarspel is eene vereeniging opgericht trachtte te verbergen, het ontging Rudolf niet, dat haar de tranen in de oogen kwamen en met angstige be zorgdheid trachtte hij op haar gelaat te lezen, hoe diep de indruk was welke het wederzien van heden op haar had gemaakt. „Dat ik geschoktopgewonden ben geworden door de zichtbare zielesmart van iemandwien ik met een enkel woord zooveel ontnomen heb, zult gij begrijpeljjk vinden en mij vergeven", fluisterde Julie. „Zeker, zeker, wanneer het alleen dat is", antwoordde hy haastig. „Het schijnt mij eenigzins fantastisch, dat de schilder op zulk eene algemeene belofteals uw vader hem gegeven heeftjaren lang met zekerheid op uwe hand gerekend heeftmaar ik wil geen kwaad van hem zeggen en hopendat gij den onverwachtea indruk welken zijn bezoek op u gemaakt heeftover winnen zult." „Ik dank u dat gij mij daaraan herinnertik zal nooit meer kleinmoedig zijn maar vertrouwen op uwe liefde." En toch scheen hem de zaak in een geheel ander licht, toen hij van Julie afscheid genomen had en lang zaam naar huis wandelde. In plaats van het gebeurde van heden te beschouwen als een onbeteekenend iets, zag hij aan de poort van het nieuwe levendat hy op 't punt was binnen te treden, het vurige zwaard, dat hem den toegang belette. Thuisgekomen vond Rudolf eenen brief van zijnen vader. Eene erfeniszaak welke reeds eenigen tijd han gende wasdeed het dezen wenschelijk achten om met zijnen zoonden juristte overleggen. Rudolf had volstrekt geen vertrouwen in den gunstigen afloop van het procesmaar hy bedacht zich geen oogenblik, aan het verlangen zijns vaders te voldoen en vandaag nog te vertrekken. Hy schreef een briefje aan zijne verloofdeaan wie hy mededeelde dat hij twee dagen afwezig zou zijn en was een uur later reeds op weg naar huis. Wordt vervolgd»

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2