No. 143. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. WOENSDAG 2 DECEMBER. Vóór het huwelijk. De PATENTEN, Prijs der gewone Advertentiën (Dffittëel ©ebeelte» aangevraagd in Augustus September en October 18S5 alhier, benevens eenige suppletie-patenten van andere gemeentenzijn verkrijgbaar ter ge meente-secretarie tot en met 12 December 1885. Btritenlftttb. FEUIXjLBTOIM. ALKMAARSCHECOURANT. Deze Courant wordt Dinsd&g-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. COS- TER ZOON. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te ALKMAAR brengt ter kennis van het algemeendat op Zondag 6 D e c e m b e r zijn kantoor, wat den dienst der pakketpost be treft op dezelfde uren zal zijn OPENGESTELD als op de werkdagen. pje Directeur voornoemd GOUWE. DUITSCHLAND. Pbuisejt. Zestig onderofficieren bij het leger zijn in hechtenis genomen onder verden king van knoeierijen met leveranciers aan het leger. Rijksdag. Den 27 is bij eerste lezing behandeld een voorstel van dr. Eeicbensperger tot wederinvoering van hcoger beroep in alle strafzaken en een voorstel van dr. Lenzmann tot schadevergoeding voor onschuldig doorgestane vrijheidsberooving vóór of na de rechterlijke uitspraak. Beide voorstellen zijn in handen gesteld van eene commissie van 14 leden. Ten aanzien van het laatste voorstel verklaarde de minister van justitie, dat de regeeringen niet tegen die schadevergoeding waren (die trouwens reeds meer dan eens aan een slachtofie? van rechterlijke dwaling was uitgekeerd voor zoover dat onder de bestaande wetgeving mogelijk was), maar dat de in den Bondsraad vereenigde re geeringen bedenkingen hadden tegen de wijzewaarop dit tot dusver in wetsvoorstellen was omschreven. Hij achtte het niet onmogelijkdat de commissie een vorm vond ter wegneming van die bedenkingen. Den 28 werd een aanvang gemaakt met de be handeling van de interpellatie van den heer Eeichen- sperger over de katholieke zendelingen in de duitsche koloniën. De afgevaardigde Windthorst voerde her haaldelijk het woord om de jezuieten te verdedigen en de uitsluitende bevoorrechting der protestantsche zendelingen te betreuren. Hij bracht daarbij het ge heele verschil van den strijd op godsdienstig ge bied in de beraadslaging en stelde de nadrukkelijke bestrijding der regeering in het vooruitzicht. Prins Bismarck die herhaaldelijk aan de beraadslaging deel nam kwam tegen deze beweeringen op. Hij verklaarde de terugroeping der jezuieten voor onmogelijk doch het was onwaardat slechts protestantsche zendelingen werden toegelaten in de streken welke onder de be scherming des rijks Btonden. De jezuieten werden geweerd doch duitsche katholieke zendelingen even goed als protestantsche toegelaten wanneer men slechts van hunne nationale gevoelens overtuigd was. Hij kwam ook met kracht op tegen de vergelijking door en eer Windthorst gemaakt tusschen de regeering van T redens Wilhelm IV en die van Bismarck. Hij regeerde met maar was slechts de trouwst* dienaar zijns meesters. Den 1 wordt de beraadslaging voortgezet. ENGELAND. Te Londen, waar de verkiezingen afgeloopen zijn, werden 26 liberalen en 36 conserva tieven gekozen. De Times acht den dood van Koning Alpbonsus een groot ongeluk voor Spanje en eene gebeurtenis, waaruit voor geheel Europa pewichtige gevolgen kunnen voortvloeien. Een zoo lang Regentschap als zich thans laat voorzien isook indien de grondwettige regee- ringsvorm diepe wortelen in do overleveringen en zeden van een volk heeft geslagen en als er geene mede dingers zijn, nog steeds eene bron van bedenkelyke zwakheid en ernstig gevaar voor het welzijn van den Staat. In Spanje, met zijn verwarden staatkundigen toestand zijne vijandig tegenover elkaar staande par tijen, de gevaarlijke geneigdheid tot opstand in het leger en de kroonpretendenten is de toestand dubDel netelig. Of choon dat rijk juist wegens de inwendig daar heerschende verdeeldheid, niet veel invloed heeft op de europeesche staatkunde kan Europa toeh niet zonder bezorgdheid aan de mogelijkheid van onlusten aldaar denken. In aanmerking genomen den toch buitendien min of meer zorgwekkenden staatkundigen toestand van Europageloofd dit blad dat ook eenige liberalen zich verheugen zullen dat de aanvankelijke uitslag der verkiezingen doet vermoeden dat Salisbury aan het bewind blijven en het bestuur der buiten- landsche staatkunde in handen bouden zal. Dat blad is van oordeeldat zijne leiding dier zaken gunstig afsteekt met die van het vorige bewind. In plaats van voortdurende tegenwerking en plagerijen vindt Engeland thans overal eerbied en achting voor onrust is kalmte in de plaats getreden doellooze misgrepen zijn vervangen door eene zich zelf gelijk blijvende, dege lijke en voorspoedige buitenlandsche staatkunde. Wat den toestand in het Oosten aangaatwijst het op de frontverandering van Ruslanddat niet langer op afzetting van Vorst Alexander aandringt. Toch blijft het van oordeeldat het aandringen van Rusland op herstel van den vroegeren toestand eigenlijk gelijk staat met eene poging, om de Porte te noodzaken dien Vorst aan te valien daar dezeofschoon hij zich ge deeltelijk aan de Porte onderworpen heefttoch in een volkomen herstel van den vroegeren toestand kan noch zal toestemmen. Het blijft, daar de meeste mogend heden dat herstel wensehennog steeds vreezen dat ernstige europeesche verwikkelingen ten slotte uit dit alles zullen voortkomen, doch hoopt, dat Vorst Alexander zich een even goed staatsman als veldoverste zal toonen en niets doen zaldat een geschil tusschen Rusland, Oostenrijk en Servie onvermijdelijk maken zou. De uitslag der verkiezingen tot den 30 des avonds 4) III. De overste von Stein maakte zijnen gewonen wandelrid. Aan het park dat de stad omgaf, sloot zich een bosch aan met fraaie wegen en daarheen leidde de ruiter zijn'paard; het was een vurig dier, maar von Stein scheen er genoegen in te vinden het zijn meesterschap te toonen vandaag echter bad dit genoegen bijna een tragisch einde genomen. Een wagen met dennen, waarvan de takken en toppen ver nasleepten en die bij de beweging van den wagen heen en weder zwaaiden, deed eerst het paard van den overste schrikken en toen deze den teugel strakker aantrok werd het vol komen schuw en wild. Zonder te luisteren naar von Steins kalmeerenden roep rende het dier in razende vaart voort, regelrecht de plaats naderendewaar zich tegenover eene open plek in het boschzooals de ruiter zich op dat oogenblik met ontzetting herin nerde, eene steengroeve van minstens tachtig voet diepte bevond. Het niet in te houden paard zou mis schien met een twintigtal sprongen de noodlottige plek hebben bereiktindien niet plotseling naast den ruiter eene menschelijke gestalte was opgedoken. Een heftige ruk, het paard steigerde en de overste, die tot nu toe noch de teugels noch de stijgbeugels had losgelaten, viel uit het zadel; hij verloor voor een oogenblik het bewustzijn. Toen hij weder tot zich zeiven kwam, knielde naast hem een jonge man neder dien hij niet kende. Nog halt bewusteloos richtte de gevallene zich op en zag hij om zich heen. „Ik heb het beest laten loopen" zeide de jonge man, 10 uur wasgekozen 158 conservatieven, 176 liberalen en 29 aanhangers van Parnell. SPANJE. Maarschalk Serrano is den 26 in den ouderdom van 75 jaren overleden. 5000 Personen woonden zijne begrafenis op den 28 bij. De onderteekeuing van het protocol tot regeling van het Carolinen-vraagstuk zou de laatste regeeringsdaad van het afgetreden ministerie Canovas geweest zijn. Het regentschap van -Koningin Maria Christina is terstond door da meeste europeesche mogendheden en de Vereenigde Staten van Amerika erkend. Als leider der gematigde linkerzijde in de Cortes zal in plaats van maarschalk Serrano zijn neef Lopez Dominguez optreden. Het lijk van den Koning is gebalsemd en gekleed in maarschalksuniform met de spaansche en oosten- rijksche ridderorden. Het is te Madridwaar het rouwbetoon algemeen wasden 27 aangekomen, terwijl eene ontzachelijke menigte op de been was. De prachtig versierde lijkwagen werd door acht rijk getuigde paarden getrokken en nas omstuwd door de Grooten van Spanje, gevolgd door de leden van het burgerljjk en militaire huis des konings en de hooge staatsambtenaren. Ook de koningin-regentes en de verdere leden der koninklijke familie waren in den stoeteene in Spanje ongewone zaakwelke diepen indruk maakte. Alle standen der maatschappij waren vertegenwoordigd waaronder vele vrouwen in rouwgewaad. De houding van het volk getuigde van droefheid en eerbied. De koningin, die den eed reeds heeft afgelegd werd bij het afstappen aan het paleis door de menigte begroet met de kreten leve de Koningin leve de prinses van Asturiën De 29 verliet de lijkstoet bestaande uit de hoog- waardigheids-bekleeders, de geestelijkheid en de leden van het koninklijk huis om 10 uur het paleis. De troepen waren langs den weg opgesteld tot aan de station waar de leden van het Gouvernement zich reeds vereenigd hadden. De trein kwam op den middag aan het Escuriaal naa waar m eene-pleehtigo mis de lijkkist in den grafkelder werd nedergeiaten. Eene bende gewapende lieden in de provincie Lerida is onverwijld door de boeren vervolgd en spoedig uiteen gegaan. Volgens sommige berichten is de Koningin sedert eenige maanden zwanger en zou het prinsesje van Asturiën dus slechts voorloopig haren vader opvolgen. Het nieuwe ministerie wordt door de pers gunstig beoordeeld. BULGARIJE, Na een hevig gevechtdat den 27 den geheelen dag duurdebezetten de buigaren de serviscbe stad Pirotwaar vorst Alexander den 28 zijn intocht hield. De oostenrijksche vertegenwoordiger bij de serviscbe regeering kwam den 28 te Sofia aan, verklarende, dat, zoo de bulsaren verder voorttrokken de oostenrijksche troepen Servie zouden binnenrukken om de serviërs te helpen. Vorst Alexanderin aanmerking nemende „daar ik niet wisthoe het met u stond. Zijt gii gewond „Ik geloof het niet", antwoordde de overste„het suist wat in mijn hoofd en mijn rechter voet doet pijn, maar ik kan dien toch bewegen. En gij Mijn God, gij bloedt Inderdaad bad de ander een9 wond aan zijnen pols en zag hij zeer bleek. „Ga spoedig mede naar den chirurgijn", zeide de overste op dringenden toon „dat ontbrak er nog maar aan dat gij er letsel van gekregen hebt. „Is uw arm ge broken „Neenneen slechts gekneusdde hoef van het paard heeft mij geraakt." „Hoe zal ik u genoeg danken?" riep de overste. „Gij zijt mijn levensredder. Ik dacht waarachtig dat mijn laatste uurtje geslagen was. Maar spoedig naar eenen docter, waarde heer, voordat de arm te zeer op zwelt. Zie maar hij wordt zichtbaar dikker.'' Hij vatte den vreemdeling bij den gezonden arm en trachtte hem mede te troonen. Maar deze verzette zich er tegen. „Laat mij mijnen eigen weg gaan", zeide hij, „ik zal in het eerstvolgend plaatsje wel eenen chirurgijn vinden en zoolang kan het verbinden vaD mijnen arm wel wachten." Hij sprak öf door lichamelijke smart óf ten gevolge van eene dieper liggende oorzaak blijkbaar met inspan ning en op gedempten toon. „Dat kan ik niet toegeven", antwoordde de overste, „en het zou onvriendelijk van u zijn wanneer gij mij deze kleine zorg voor uwen persoon niet wildet toestaan." „Ik ga ongaarne weder naar de stad", zeide de ander aarzelend. „Gij moet met mij medegaan; gij hebt nog meer dan een uur te wandelen voordat gij het naaste dorp bereikt en uwe krachten zouden wel eens te kort kun nen schieten. Ziet gij gij wankelt reeds De oude heer vatte den ongekwetsten arm van den onbekende en legde dien in den zijne. Toen sloeg hij met zijnen medgezel de richting naar de stad in. Ge> ruimen tijd liepen zij zwijgend naast elkander. „Hoe kwaamt gij in deze eenzame streek vroeg de overste eindelijk. „Ik wilde te voet naar het naaste station en men had mij gezegd dat deze weg de kortste was." „Zijt gij dan vreemd hier?" „Ik ben hier voor de eerste maal „En dan moet iemand zulk een ongeval gebeuren „Och komhet heeft niets te beduiden. Voor het tegenwoordige is het mij onverschilligwat mij over- komt. Mijn leven mijne kunst zelfs is mij waardeloos geworden." „Uwe kunst „Ik ben schilder." „En gij spreektalsof gij met het leven afgesloten hebt! Dat is zonderling op uwen leeftijd. Wat slaat n zoo ter neder? Spreek vrij uit, mij kunt gij het gerust zeggen": Ontbreekt het u aan waardeering van uwe kunstproducten? Hebt gij te veel geld verteerd? Of heeft de liefde u misschien eeDe poets gespeeld Ik verbeeld mijdat g ij niet te vergeefs behoefdet te zuchten." De overste zag bij deze woorden met onverholen bewondering naar de opvallend fraaie gestalte van den vreemdeling en in diens fijnemaar bleeke gelaat. Eene zenuwachtige trilling om den mond en eene lichte beweging der wenkbrauwen verried den spreker, dat hij eene wonde plek in de ziel van zijnen medgezel getroflen had, toen deze met onderdrukte stem antwoordde: „Aan waardeering ontbreekt het mij niet meer sinds ik met een werk voor den dag gekomen ben, waaraan ik al mijne kracht heb gewijd. Mijne schulden zijn met het daarvoor ontvangen loon betaald maar een an der loon dat ik mij wilde halen Hij hield op, naar het scheen door zijn gevoel overwel digd en de overBte zeide verontschuldigend„O het spijt mij ontzettend u leed te hebben gedaan. Gij hebt stellig bittere ondervinding gehad."

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1