Bitmcstlimd, het gemeenschappelijk schrijven der mogendheden en overwegende, dat zijn zegevierende intocht binnen Pirot de eer en roem van zijn land verzekerde stemde toe in het staken der vijandelijkheden om middelerwijl over de voorwaarden van een wapenstilstand te kunnen onderhandelen. Deze is gesloten op voorwaarde dat elk der beide partijen blijft in de stellingen waar zij thans is. TURKIJE. De gezanten-bijeenkomst te Konstanti- nopel is den 28 ook nog geen stap verder gekomen. Tusschen Engeland en Rusland blijft verschil van ge voelen bestaan. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Het wetsvoorstel van den heer Reekers tot herziening der wet op de zeevisscherijenopheffing van het verbod van den wonderkuil als visehtuig is den 30 met 23 tegen 11 stemmen verworpen. De heeren de Bruijn en Visser van Hazerswoude verklaarden o a niet te gelooven aan vischuitputting der zee. De heer van der Breggen is na on derzoek ook tot, de slotsom gekomen, dat de wonderkail niet zoo groot kwaad doet aan het algemeen belang om de beperking van het visschersbedrijf te rechtvaardigen. De heeren Schimmelpenninck van der Oyeen van Akerlaken willen tot 1888 den uitslag der proefneming met de wet van 1881 afwachten. De min. van water staat komt op tegen de beschuldigingdat de wetgevende macht op onvolledige gegevens in 188Ten 1884 beslist heeft en komt op tegen de door den heer Visser van Hazerswoude beweerde animositeit van het college van zeevisscherijen. Ook spreekt hij tegen de beweerde armoede der Volendnmmers op grond van officiëele berichten. De heer van de Putle zal voor stemmen, omdat er genoegzame redenen zijn om de vrijheid van het bedrijf terug te geven en terug te komen, nu men blijkt op den verkeerden weg te zijn. De heer S i c k e s z gelooftdat de Kamer het zuiverste standpunt inneemt, als zij zich neerlegt bij het gevoelen van het college voor zeevisscherijen en den proeftijd afwacht. Tweede Kamer. Den 27 is ingediend een wetsontwerp tot onteigening van gronden voor een afvoerkanaal te Zandvoort ten behoeve der Amsterdamsche duinwatermaatschappij. De heer van den Biesen bracht dien dag o. a. verslag uit omtrent een adres van den heer M. Jvan der Hoogt, predikant te Zaandam, waarbij hij bezwaar maakt tegen de wet op de besmettelijke ziektendie hij in strijd acht met Gods bevel en zich daarom niet verplicht rekent haar op te volgen. De com missie stelde voor, dit adres ter griffie neder te leggen. De heer Rutgers maakte bezwaar tegen dat voorstel. In het adres wordt verklaarddat adressant Gods bevelen hoo- ger steltdan die der mensehen en daarom niet eerbiedigt de wet op de besmettelijke ziekten. Hij heeft tegen de eerste stelling nietsmaar moet opkomen tecen de stellingdat, om dat iemand deze of gene wet in strijd acht met Gods bevel, hij die wet niet behoeft te eerbiedigen. Hij meent, dat men zulke redeneeringen met een medelijdend schouderophalen moet beantwoorden en stelt daarom voorten aanzien van dit adres over te gaan tot de orde van den dag. De heer S chimmelpenninck vraagt uitstel der be slissing. Na eenige beraadslaging wordt op voorstel van den voor zitter besloten, de beslissing aan te houden tot na afloop van de behandeling der kiestabel. Daartoe wordt besloten. Na de verwerping dier tabel wordt de beraadslaging voort gezet. De heer L o h m a n bestrijdt het voorstel-Rutgers. Wij moe ten soms ongehoorzaam zijn aan de overheid uit eerbied voor Gods Woord. De heer Rutgers blijft bij zijne bewering, dat het onmoge lijk is, toe te laten, dat iemand verklaart ongehoorzaamheid aan de wet op grond van strijd met Gods Woord. Dan is de leer der Mormonen gerechtvaardigd, dat bigamie overeenkomstig Gods bevel isdan wrake men niet de socialsten die zich be roepen op de gemeenschap van goederen bij de eerste christenen; dan jage men geene vergadering van communisten uiteen, op grond dat zij de regeering moordenaars noemt. De heer Keuchenius wraakt de gelijkstelling intusschen de communistische vergadering en dezen godvruchtigen leeraar die gemoedsbezwaren ontwikkelt. Hij verzet zich niet tegen 's lands wetten, maar wenscht naar zijne overtuiging te waar schuwen tegen het inbrengen van het gif der inënting in 's men- schen lichaam. De heer Lokman wijst op het groote gewicht der bezwaren tegen de inënting. De vergelijking met communisten gaat niet op. Wanneer zij Gods Woord in zijn geheel erkenden, zouden er geene communisten meer zijn. De heer van Houten zal over het onderwerp zelf niet sprekenmaar verheugt zich over de indiening van dit adres, dat de aanleiding zal zijndat de inhoud der wet weêr eens ter tafel wordt gebrachtdat hij zeer gewenscht acht. De heer Rutgers bedoelde nietrechtstreeks of niet recht streeks een aanval te doen op de godsdienst. Hij heeft integen deel de ware godsdienst meer gebaat dan de heer Lohman dia het oproerig adres in bescherming neemt. Hij blijft zich kanten tegen het nederleggen van het adres ter griffie. De heer Keuchenius ziet het onderscheid niet tusschen het nederleggen ter griffie en het overgaan tot de orde van den dag. Door zijn voorstel heeft.de heer Rutgers den verzoeker eene groote dienst gedaanen daarom zal hij stemmen voor het overgaan tot de orde van den dag: De heer van der Kaay bestrijdt het voorstel-Rutgers. Kr bestaat volstrekt geen bezwaar, het adres ter griffie neder te leggen. De heer Rutgers zegt, niet beweerd te hebben, dat adres sant oproer prediktmaar dat hij een voornemen aankondigt om dit te doen, en daarom acht hij zulk een adres niet ge schikt om door de Kamer te worden gesanctioneerd. De heer van den Biesen verklaartdat de commissie haar eerste voorstel handhaaft en zij zich nu ook tegen het „Jaen wel vandaag." Beiden zetten zwijgend hunne wandeling voort en naderden door een klein straatje de achterzijde der woning van den overste waar zich een tuin bevond. Toen zij dezen waren binnengetreden kwam hun de rijknecht van den overste buiten adem tegemoethet zonder zijnen ruiter thuiskomende paard had alle huis- genooten doen ontstellen. De oude heer zond zijnen oppasser naar den chirurgijn, dien hij liet verzoeken, ten spoedigste bij hem te komen. Door de achterpoort trad hij met zijnen gast het huis binnen en zeide, op eene smalle trap dicht naast de deur wijzende „Wij zullen maar langs dezen weg naar mijne kamer gaan. Mijne dames zouden van onze klee ding schrikkenwant wij zien er wel wat gedéran- geerd uit." Wordt vervolgd. voorstel Rutgers zal verklaren, dat zij aanvankelijk alleen had overgenomen om eene onvruchtbare bespreking te voorkomen. Het voorstel der commissie (nederlegging ter griffie) wordt aangenomen met 43 tegen 24 stemmen. Het voorstel-Lohman werd den 30 verdedigd door de hee ren Schaepman en Beelaerts van Blokland en bestreden door den heer Mees en den minister van binnenl. zaken. Op die beraadslaging komen wij terug. Den 1 is de heer Lohman, die art. 2 van zijn ontwerp introk, het eerst aan het woord. De begrooting der gemeente Helder voor 1886 is den 25 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 184,009,23'. Bij kon. besluit van den 26 is de gewezen adju dant-onderofficier J. den Hartogthans administrateur van de marine-bakkerij te Willemsoord benoemd tot broeder der orde van den Ned. Leeuw. Te Weesperkarspel is den 26 des avonds een werkman die zich 's winters veel op het vangen van bunsings toelegdezijnen honddie hem daarbij steeds hielp, hoorende aanslaan naar buiten geloopen en in eene diepe veenput achter zijne woning geraakt, waaruit hij eenige oogenblikken later levenloos werd opgehaald. Hij laat eene vrouw en 2 kinderen na. In den avond van den 26 is te Middelie de wo ning van den landbouwer P. Pauw met het huisraad en den inboedel en 8 stuks hoornvee verbrand. -De arr .-rechtbank te Dordrecht heeft den 27 een 48jarig man veroordeeld tot 3 maanden celstraf en f 25 boete en een jongen van 15 jaar tot 15 dagen celstraf en f 25 boete, wegens het verbrijzelen van glas ruiten bij de in den avond van den 27 September 1.1. aldaar plaats gehad hebbende ongeregeldheden. Den 27 is te Aarlanderveen aanbesteed het bouwen van een gemeentehuis. Laagste inschrijver was de heer J. Rutgers aldaar voor f 11842 van waalsteen en voor f 12150 van rijnsteen gebouwd. De kamer v. koophandel en fabrieken te Amster dam heeft den 27 besloten, aan den min. v. waterstaat te verzoeken maatregelen te nemen om onafgebroken eene vaargeul in het Noordzeekanaal open te houden en ten minste 4 wisselplaatsen te maken. Den 27 zijn tot directeuren der naamlooze vennootschap „De kleine Courant" benoemd de heeren W. E Dannenfelser te Amsterdam en J. L. Beijers te Utrechtnadat de president-commissaris de heer J. R. Wüste, een zeer waardeerend woord gewijd bad aan de nagedachtenis van den overleden directeur den heer G. L. I'unke aan wiens leiding en onvermoeide werk zaamheid bet Nieuws van den Dag een groot deel van zijn bloei te danken had. Den 28 zijn de drie achterste wagens van een trein even voorbij het oude station te Delft ontspoord. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor; alleen ont stond door de versperring van den weg eenige ver traging. Den 30 heeft voor het hof te Amsterdam in hooger beroep gediend de zaak van A. J. Belderok te Amsterdam veroordeeld tot 3 maanden celstraf wegens gewelddadig verzet tegen de politie. De behandeling dezer zaak leverde geene nieuwe gezichtspunten op. Uitspraak den 7. De advokaat-generaal bij den Hoogen Raad heeft den 30 geconcludeerd tot verwerping van het beroep in cassatie van B. van Ommeren te Amsterdam. Uitspraak den 28. Uit het verslag den 29 op de algemeene ver gadering van den Nederl. Bond voor Algemeen Kies- en Stemrecht te Amsterdam uitgebracht, is o a. gebleken, dat te Utrecht geen lokaal te krijgen wasdat de Bond thans 67 afdeelingen telt met ongeveer 5000 leden tegen 40 afdeelingen met 2000 leden in 1884. Na bespreking van een voorstel van het hoofdbestuur om een volks-petitionnement op touw te zetten, in ver band met een ander van 's Gravenhage, om een volks- pariement te kiezen en een derde van Domela Nieu- wenhuis, namens andere afdeelingen ter tafel gebracht, om eene adres-beweging in het leven te roepen werd met 48 tegen 21 stemmen eene motie aange nomen waarbij overwegende dat een volksparJement op dit oogenbhk ontijdig en een petitionnement minder gewenscht zou zijn besloten werd door krachtige pro paganda voort te gaan op den bewandelden weg aan het hoofdbestuur overlatendezoo mogelijk eene adres-beweging op touw te zetten. Ten slotte werden den heer Heldt inlichtingen ge vraagd over zijne rede te Sneek, waarin hij uitzonderingen (bedeelden) had toegelaten op het algemeen stemrecht, zooals dit in de statuten van den bond was omschreven. De heer Heldt verklaarde in deze vergadering alleen tegenwoordig te zijn als verslaggever der „Werkmans bode", het niet wensehelijk te achten zich nu te ver antwoorden. Toen men bleef aandringen verliet hij de zaal. Na eenige beraadslaging waarbij P. C. Erowein den heer Heldt verdedigde, werd met 48 tegen 11 stemmen de volgende motie aangenomen „De vergadering overwegende dat het lid van den Bond B. H. Heldt bij zijne verkiezings-redevoering in Friesland ontrouw is geworden aan het beginsel, neer gelegd in art. 1 der statuten, protesteert tegen deze handelwijze van dat lid, en verklaart, dat hij, als zijnde geen voorstander van algemeen stemrechtniet langer als lid kan worden beschouwd." De Rotterdamsche schouwburg-vereeniging heeft een tekort van f 150.000. In December of Januari zullen middelen beraamd worden tot dekking van dat tekort. Het departement Arnhem der Maatschappij tot Nut van 't algemeen heeft het geregeld uitdeelen van warm eten aan die kinderen op de kostelooze scholen, die daaraan behoefte hebben, gedurende de drie winter maanden Dec., Jan. en Eebr. bij wijze van proefneming op zich genomen. De daarvoor vereisehte som van ongeveer 3000 is reeds bijeengebracht. De 4e maandelijksche aflevering der Katholieke Illustratie bevat weder een aantal zeer fraaie platen waaronder eenige hoogst eigenaardige, teekenachtige voorstellingen uit bet leven aan de oevers der Zuiderzee en op het eiland Marken. De gemeenteraad van Groningen heeft in zyne laatste vergadering besloten dat tot de kleeding der politie-agenten voortaan zullen behooren een helm en een dufielsche broek. Het departement Leeuwarden der maatschappü van nijverheid heeft in beginsel besloten tot het op richten eener kunstindustrieschool, Kerkvoogden der Herv. gemeente te Kwadijk hebben de jaarwedde van den organist van f 225 op f 100 verminderdten gevolge van de vermindering der inkomsten uit de onroerende goederen. De strooper, die bij Eochteloo bij vergissing een mede-strooper doodschoot, is tot 45 dagen celstraf veroordeeld. Bedankt voor Amsterdam door ds. J. E. Schro der, evang. luth. predikant te Arnhem. Te Helmond is eene boerenwoning met stal en schuur afgebrand. Behalve de meubelen en den oogst verbrandden 1 paard, 6 koeien, 3 kalveren en 2 varkens, Te Haarlem zijn tusschen den 17 en den 24 slechts 5 sterfgevallen voorgekomen. De burgemeester van 's Gravenhage heeft be sloten de sabels der politie-agenten afteschaffen en hun een houten staf' te geven volgens het model der engelsche politie. Te Leeuwarden is een fabrieksarbeider van Onde Pekela aangehouden, die verdacht wordt de dader te zijn van den moord, den 21 op Drewis te Nieuwe- Pekela gepleegd. Hij is ter beschikking van den officier van justitie te Winschoten gesteld. De commissie voor de gemeente-gasfabriek en waterleiding te Nijmegen heefc aan de firma Willem Smit Co. te Slikkerveer opgedragen het electrisch verlichten der benedenstad aldaar. De inrichting zal voorloopig bestaan uit 10 booglampen van 2000 kaarsen, te plaatsen op bijzonder daarvoor te vervaardigen tui- melpaien van 7 el. Het krankzinnigengesticht Voorburg te Vught is zoo ver gereed dat daarin deze week reeds 300 lijders van Coudewater en elders opgenomen kunnen worden. Te Middelburg zijn door de medewerking der ver- eeniging „Uit het volk voor het volk" door 350 kinderen der openbare en bijzondere scholen o. a. gezongen twee cantates, „een Lentedag" van Worp en „de Wereld in" van Benoit. Het bestuur van het Ned. brood- koek- en ban- ketbakkersbond heeft aan den minister van binncn- landsche zaken verzocht voor brood-, koek- en banket- bakkersieerÜDgen bij het middelbaar onderwijs de gelegenheid open te stellen tot het kosteloos bijwonen van lessen in de scheikunde. Van het adres is afschrift gezonden aan de leden der Tweede Kamer. Tot lid van hot hoofdbestuur van het Ned. On derwijzersgenootschap is bij herstemming gekozen de heer A. H. Hofkamp te Zwolle met 801 stemmen tegen 239 op den heer C. A. C. Kruyder te Deventer. De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft met algemeene stemmen besloten tot afschaffing der ge meente-apotheek en de levering der geneesmiddelen voortaan te doen plaats hebben door particulieren; eene uitgaaf van f 2400 enkel voor personeelwerd te kostbaar voor de gemeente geacht. De arr.-rechtbank te Zutfen heeft afwijzend be schikt op den eiscb van den officier van justitie bij die rechtbank, om de beklaagden mevr. de wed, Bulkley, Kloppers en mejufir. Schlingemann ter zake van de kinderontvoering te Apeldoorn, te verwijzen naar hare correctioneele terechtzitting en verstaan, dat er uit de instructie geene voldoende bezwaren tegen hen zijn gerezen,^ met bevelde beide eerste beklaagdente Zutfen in hechtenis, onmiddelijk in vrijheid te stellen, Tegen dit laatste is de officier weder in verzet gekomen. De gemeenteraad van Petten beeft de jaarwedde van het hoofd der school met ingang van den 1 Januari a.s. met f 100 verhoogd. -Op de voordracht voor hoofd der school te Span broek zijn geplaatst de onderwijzers 1°. J. J. ten Have te Voorburg 2°. E. J. A. Paesi te Haarlem 3°. L. Driebergen te Leiden 4°. P. H. van Roosendaal te Utrecht en 5°. J. D. Knoop te Groningen. In de gewone vergadering der gewestelijke ver- eeniging Noordholland van het Ned. onderwijzers ge nootschap op den 30 December te Amsterdam te hou den, worden de volgende stellingen besproken. 1. In de aanvangsklassen is het rekenen in verschil lende talstelsels a. bevorderlijk aan een goed inzicht in ons gebruikelijk talstelsel b. practisch uitvoerbaar c. een drang tot werkzaamheid voor den leerling een breidel voor den onderwijzer d. het leent zich bij uitstek tot aanschouwelijk reken onderwijs In te leiden door den heer G. H. van Daalen van Assendelft. II. 1. Het verstrekken van voedsel aan die school kinderen welke er behoefte aan hebben is in 't be lang van het onderwijs. 2. Uit een opvoedkundig oogpunt bestaan hiertegen geene bezwaren, mits met beleid gehandeld wordt. In te leiden door den heer J. Lobr van Amsterdam. III.Bespreking van dezangmethodeGallin-Paris-Chevé. In te leiden door den heer B. H. De Groot Wz. van Amsterdam en in verband daarmede eene les met schoolleerlingen door den heer P. van Nifterik mede van Amsterdam. De gemeentebegrooting te Haarlemmermeer voor 1886 is vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op /81887.05|. De heer F. G. Boedekapelaan bij de r. k. ge meente te Middelburg, is benoemd tot pastoor te Sehoorl. In de op den 28 gehouden vergadering van schuld- eischers van den voortvluchtigen notaris Borret te Utrecht is besloten tot schikking in der minne en tot aanvaar ding van den boedelafstand. Mej. A. A. van Bruggen van Hoorn is te Kam pen als apothekersbediende geslaagd. De Algemeene Synodale commissie der Nederl. Herv. kerk heeft in zake het geschilhet weigeren door den kerkeraad te Amsterdam van een getuigschrift van goed zedelijk gedrag aan hen die elders tot lid maat der kerk aangenomen wenschen te worden

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2