T No. 144. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. V It IJ D A G 4 DECEMBER. Vóór het huwelijk. Prijs der gewone Advertentiën: ©fficiëel (Bcbeeltc. ËnittnUttb. FEUILLETOIST. Sinnenlanb. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door bet geheele Rijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij den 1 dezer onder voor waarden ingewilligd hebben tiet verzoek van J. GROENEYVOUO om vergunning tot het oprichten eener smederij in het perceel aan de Hofstraat, wijk D, N°. 12. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 2 Dec. 1885. De Secretaris, NUHOUT van dek VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij den 1 dezer besloten hebbennu de exploitatie der duinwaterleiding aangevangen is, den 1 Januari 1886 te sluiten en dus niet langer voor het alge meen gebruik open te stellen: a. de pompen op de Laat; l. pomp op de binnenplaats van het stadshuis; c. achter de Groote kerk; i. r op de Gedempte Nieuwesloot; e. r op den Achterweg; f n n op de Vischmarkt; g. bij het Waaggebouw. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 2 Dec. 1885. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te ALKMAAR brengt ter kennis van het algemeendat op Zondag 6 Decern ber zijn kantoor, wat den dienst der pakketpost be treft, op dezelfde uren zal zijn OPENGESTELD als op de werkdagen. De Directeur voornoemd GOUWE. DUITSCHLAND. Rijksdag. Den 1 was aan de orde de interpellatie der polen over het uitzetten van niet duitsche ingezetenen uit de oost-pruissche provin ciën. Prins Bismarck las eene keizerlijke boodschap voor, waarin er op geweren werd, dat de interpellatie van het standpunt uitgaatdat de rijksregeering de regeering der bondsstaten zou kunnen dwingen, zaken ongedaan te makenwelke deze in hun gebied tot stand brachten. Deze interpellatie was in strijd met de grondwet en kon dus door de regeering niet gesteund worden. Hij voegde hieraan nog toe, dat het hier gold het souvereine recht van den Koning van Prui sen. Wilden de partijen van den rijksdag heden den Koning van Pruisen en morgen dien van Saksen of een ander voor de vierschaar roependan werd dit door de grondwet verboden. Ten slotte verklaarde I ij namens de bondsregeeringendat op de interpellatie zelve niet geantwoord zou worden. Nadat alle leden die tevens lid van den bondsread waren de zaal ver laten hadden werd op voorstel van dr. Windtborst de interpellatie geschrapt. Bij de voortgezette beraad slaging over de staatsbegrooting kwam de heer Windt 5) IY. .1 Julie had behoefteom alleen te zijn, toen haar ver loofde zich verwijderd had en trok zich op hare kamer terug. Zij trachtte te lezen. Maar spoedig ontviel het boek aan hare hand en naast het beeld van haren ver loofde dat zij zich met alle kracht voor oogen trachtte te houden, dook voor haren geest die andere, schoone en met eene eigenaardige bekoorlijkheid die van het verbodene getooide gestalte op, wier hartstochtelijke woorden zij tevergeefs nit haar geheugen trachtte te bannen. Daar werd zacht aan de deur geklopt en het kamer meisje bracht Rudolf's briefje. Een onbeschrijfelijk gevoel van verlichtingdat zij na twee dagen aan zich zelve zou overgelaten zijn schonk haar het lezen der weinige regelsen voor een oogenblik werd zij weder kalm. Spoedig echter drong zich de herinnering aan hem, dien zij enkele aren ge leden met ernst en beslistheid had teruggewezen, weder met dubbele kracht aan haar op. Zij sprong van haren stoel op, bevend bij de beangstigende gedachte, waartoe zulk een hartstochtelijke natuur als die van den schilder al niet in staat zou zijn. Weder riep zij Rudolfs beeld te hulpzij greep naar zijnen brief hoe koel sche nen zijne woorden bij de hartstochtelijke betuigingen die zij vandaag bad gehoord. Plotselingterwijl Julie ademloos tengevolge van den storm in haar binnenste, haastig in hare kamer op en neder liephoorde zij buiten den hoefslag van een paard en daartusschen het levendige geroep van den rijknecht van haren oom. horst op de uitzettingen terug. Prins Bismarck ant woordde dat hij zoowel de rechten van Pruisen als die der bondsregeeringen bad te beschermen. Wat zou er van het rijk worden wanneer het den Koning van Pruisen immer berouwen mochtzich als een deel van het rijk in het geheel gevoegd te hebben Thans streeft geen afzonderlijke staat meer naar een verbond met het buitenland. Het rijk zou niet geworden zijn, wat het thans iswanneer de afzonderlijke bondsvorsten ontevreden waren. Pruisen is zich zeer goed de be- teekenis bewust van deu uitzettingsmaatregel, welken het verstandig en noodzakelijk heeft geacht. Het zal dien in den Landdag verdedigen. Bij die uitzetting gold het niet het geloof, maar de nationaliteit en het beletten der vermeerdering van de polen in de grens provinciën. Bij de daarop gevolgde beraadslaging bestreed de heer Hanel de beweering dat de vrijzin nigen de vermeerdering der polen ondersteunen, terwijl hij den rijksdag bevoegd achtte over deze zaak te oordeelen handhaafde de heer Windthorst zijn vroeger gevoelenverdedigde de heer Winterer de Elzassers tegen de verdenking, dat zij het rijk vijandig waren en de heer Koskielski de polenonder bestrijding van Pruisen's staatkunde in Posen. De Btaats-secretarie Bötticher kwam op tegen de beschuldigingals zou de pruisische regeeriug de rechten der polen scheoden en eene uitroeiingsstaatkunde volgen. De betrokken begrootingspost is daarna onveranderd aangenomen. ENGELAND. Den 2 's avonds 11 uur, waren gekozen 195 conservatieven 229 liberalen en 46 aan hangers van Parnell. BRITSCH-INDIE. De Koning van Birma zond den 26 een parlementair naar het engelsche eskader toen nog 30 mijlen van Mandalay verwijderd, om een wapenstilstand te vragen. Generaal Prendergast eischte de onderwerping van het birmaansche leger en de over gave van Mandalay. De Koning stond den 27 des morgens dien eiscb toe waarna het leger de wapenen nederlegde en de forten met 28 kanonnen zich over gaven. De generaal ging den 28 naar Mandalay, alwaar hij zonder slag of stoot den 29 met de troepen binnen rukte. Al de europeesche ingezetenen waren behouden gebleven. De Koning van Birma bevindt zich aan boord van een engelschen stoomer op weg naar Rangoon. FRANKRIJK. De regeering heeft aan 35 geeste lijken in het departement Ariège van den 1 hunne bezoldiging ontnomen wegens hunne bemoeiingen met de laatste verkiezingen. In eene den 1 gehouden bijeenkomst van de linkerzijde en het linkercentrum is nadrukkelijk elk denkbeeld tot ontruiming van Tonkin verworpen. ITALIË. De Kamer heeft met 158 tegen 145 st. de voorstellen aangenomenwaarbij de regeering ge machtigd wordt tot voorloopige vermindering van 20 opcenten op het zout en tot verhooging in verband Het paard sprongmet schuim en bloed bedekt daar de lang afhangende stijgbeugel de lies van het dier getroffen hadals razend rond en de rijknecht trachtte te vergeefsop het binnenplein het op te vangen. Het volgende oogenblik vloog mevrouw von Stein bleek en ontzet Julie's kamer binnen met het bericht, dat het paard zonder den ruiter thuisgekomen was en oom gevallen moest zijn. Een half uur lang wachtten de beide vrouwen in de grootste angst en onrustnadat het mannelijk dienst baar personeel naar alle kanten was uitgezonden om den overste te zoekentoen eindelijk de keukenmeid binnenkwam met de tijdingdat mijnheer de overste zoo even in huis gekomen en langs de achtertrap naar zijne kamer gegaan was. Zonder verder naar de bijvoeging van de meid, dat hij in gezelschap van een vreemden heer gekomen was, te luisteren gingen de beide dames dadelijk naar het door den overste bewoonde gedeelte der verdieping. „LievebeBte Paulriep mevrouw von Stein, reeds in de deur der kamer verder kwam zij echter niet, want eene stemdie zij met schrik herkendezeide juist helder en duidelijk „Ik heet Reinhard Kalk." Een zich in een oogenblik afspelend maar moeieljjk in al hare eigenaardigheid weer te geven tooneel volgde. De overste gaf aan zijne verbazingden genialen schepper van het schilderstukwaarover hij juist heden gesproken hadzoo plotseling voor ziob te zienin een korten uitroep lucht en wendde zioh toen tot zijne schoonzuster, om haar te verzekeren dat hij geen let sel had bekomen bij zijnen val en haar het gebeurde te vertellen. Maar zoover kwam hij niet. De schilder was n.l. een paar schreden teruggetreden, toen by de dames herkende nu eerst werd het hem duidelijkdat hij nogmaals in de woning der dames Stein was en dit trachtte hij de vrouw des huizes te doen begrypen maar met zulke onsamenhangende woorden daar zijne opmerkzaamheid geheel door deu daarmedevan sommige indirecte belastingen. Bij de verkiezing van een onder-voorzitter op den 2 bekwam de heer Solidatiministerieel kandidaat125, de heer Spavinti kandidaat der rechterzijde, 115 stemmen. Er moet herstemming plaats hebben. SPANJE. Het nieuwe ministerie heeft besloten alle met do openbare orde vereenigbare vrijheden te verlee- nen, maar elke ongeregeldheid ten krachtigste te be teugelen. Het zal aan de Cortes een wetsontwerp indienen waarbij de persoonlijke vrijheid gewaarborgd wordt en met alle mogendheden vriendschappelijke betrekkingen onderhouden, inzonderheid met Frankrijk en Portugal. De ter aarde bestelling van Koning Alfonso is tot den 10 uitgestelddaar eenige vertegenwoordigers van buitenlandsche vorsten niet vóór dien tijd te Madrid kunnen komen. TURKIJE, De Sultan heeft gehoor gegeven aan den aandrang van den russischen gezant ondersteund door den oostenrijkscben den duitschen en den itali- aanschen gezantom rechtstreeks in Oost-Rumelië tus- schen beiden te komen en besloten de besluiten der gezanten bijeenkomstvoor zoover die door de mo gendheden, uitgezonderd Engeland, genomen waren uit te voeren. Dientengevolge vertrokken den 30 twee vertegenwoordigers Lehbi- en Gabdan Effendi naar Philippopel om spoedig gevolgd te worden door Djevdet-pacha, oud-gouverneur van Damascusdie tot commissaris vau Oost-Rumelie benoemd is welke keuze minder gelukkig genoemd wordt. Tevens zullen aan de grenzen van Oost-Rumelie genoeg troepen saam getrokken worden ter beschikking van dien commis sariszoodra hij ze mocht noodig hebben. Van deze verschillende besluiten is aan Vorst Alexander kennis gegeven. BULGARIJE. Een verslaggever der Köln. Zeitung meldt, dat de buigaren getoond bebben uitstekende soldaten te zijn. Zoo hadden zij in den driedaagschen slag bij Slivnitza stormenderhand onder het vuur der serviërseenige hoogten vermeesterd die zoo steil waren dat een ervaren bergklimmer er tegen op zou zien ze op eenen wandeltocht te beklimmen. Zij had den in dien slag zelfs geen enkel man in reserve want de versterkingen uit het oosten des lauds waren nog niet aangekomen. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Den 2 werden alle aan de orde gestelde wetsontwerpen aan genomen, waaronder dat tot vereeniging van Rotterdam met Delfshaven met algemeene stemmendat tot het subsidieeren van den stoomtramweg BreskensMaldeghem met 30 tegen 4 stemmen en dat betrekkelijk de haven te Lemmer met 30 tegen 3 stemmen. Den 4 vergadert zij weder. aanblik van Julie werd in beslag genomen, dat niemand begreep wat hij wilde zeggen. Julie, die hare moeder op den voet was gevolgd, bleef eerst als vastgenageld in de deur staan onder den indrukdat bare verbeelding haar met Reinhards ver schijning een droombeeld voorspiegelde. Toen echter zijne stem opnieuw tot baar doordrongkwam zij tot zich zelve. Zij zagwaarvoor de anderen geen oogen hadden dat de bezoeker langzamerhand vaalbleek werd en zich slechts met moeite staande hield en nu viel haar blik op zijnen gewonden arm. Eene verschrikkelijke gedachte kwam bij haar op zij was zich zelve niet meer meester. „Reinhard Reinhard Wat hebt gij gedaan riep zij met eene stem, waarin verwijt en angst tegelijk klonken en hare moeder voorbijsnellendeliep zy op hem toe. Hare aanraking moest voor hem eene uiterst pijn lijke zijn. Uitgeput als hij was door de gemoedsbeweging van heden middag eenen langen te voet afgelegden weg, lang vasten en voortdurende pjjnen, stiet hij eenen zachten kreet uit eu zakte hij ineen. De overstedie ijlings toeschoothad nog den tijd, eenen stoel bij te schuivenwaarin hij den bewnstelooze neervleide. „Ik heb hem gedood riep Julie in wanhoop uit en zij wierp zich naast hem neder. Inderdaad lag hy daar als een doode. „Stilstilmijn kindhy zal wel weder bykomen", zeide de overste, kalmeerend, terwyl hij naar een mid del rondzagom Falk weder bij te brengen. Mevrouw von Stein was uit de kamer gegaanom iemand naar den docter te zenden maar deze kwam haar reeds op de trap tegemoet. Zij trad met hem weder binnen. Julie lag nog op de knieën naast Reinhard's stoel en keek angstig in diens strak gelaat. „Myne dochter is geheel van streek geraakt bij het zien van een bewnstelooze", zeide mevrouw von Stein tot den docter die met verbazing naar de groep in de kamer keek.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1