No. 146. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. WOENSDAG 9 DECEMBER. Hinderpalen opgeruimd Vóór het huwelijk. Prijs der gewone Advertentiën: <8)fSciccl (Sebeelte. 7) ALKMAARSCHECOIJRAAT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers 0.08. Aria v Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEEMs. COS- TEE k ZOON. Zij, die eenige inlichtingen kunnen geven omtrent de familie van PIETEE MAES oud ongeveer 44 jaren, zeevarende van beroep, laatst als kok gevaren hebbende aan boord van het deensche schoenerbrikschip Dominga Solarikapitein C. C. J. SCHMIDT worden verzocht zich te vervoegen ter gemeente-secretarie alhier. Lijst van brievenwaarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de le helft der maand October 1885: Spuistraat bij de Paleisstraat 9, Amsterdam; Roogaard, Haarlem; G. Spaargaren, Haarlemmermeer; Prins, Jan Smit Van het hulpkantoor: Schoorldam: T. GoudsblomAmsterdam. Zuidscharwoude: Wed. Rink, Buiksloot. Grondwetsherziening is de groote taak, die de tegen woordige Eegeering zich heeft opgelegd haar voorstellen zijn reeds onderzoch: met de beantwoording van het verslag van dat onderzoek houdt zij zich bezigeen voorstel tot wijziging van het zoo belangrijke art. 194 is mede ten slotte door haar ingediend en ook van het onderzoek van dit voorstel kan het verslag worden te gemoet gezien. Ofschoon echter de geheele Tweede Kamer tot de behandeling der voorstellen tot Grond wetsherziening bereid is waren er echter een tweetal bezwaren tegen hare bevoegdheid in het midden gebracht. In de eerste plaats werd beweerd, dat zij, om zulk een gewichtig werk te ondernemen, op de door de Grond wet gevorderde getalsterkte moest zijn gebracht, en in de tweede plaats werd de eisch gestelddat voorat uitbreiding van het kiesrecht binnen de grenzen der tegenwoordige Grondwet noodig was. Beide eiscben gingen uit van de antirevolutionaire partij en vonden steun bij de katholieke bondgenooten. De Eegeering achtte geen der beide maatregelen volstrekt noodig verklaarde zich echter bereid om een poging te doen ten einde het eerstgenoemde bezwaar weg te nemen, maar weigerde hare medewerking om aan den tweeden eisch te voldoen. De liberale partij heeft zich verplicht geachtonmiddelijk tegen beide maatregelen te waar schuwen. Zij meende bet al dadelijk te moeten af keuren dat de Eegeering zich van den rechten weg tot Grondwetsherziening liet afleiden door een poging te willen doen tot opheffing van een bezwaardat z>j zelve niet bad gevoeld slechts ten halve erkende en geenszins onoverkomelijk achtte. Tegen den tweeden maatregel uitbreiding van bet kiesrecht vóór de Grond wetsherziening verzette zj zich evenals de Eegeering. De BegeeriDg heeft gevolg gegeven aan haar voor- VI. Eeinhard Falk was een man niet beter en niet slechter dan honderd anderen, zoowei onder zijne kunst- genooten als onder alle jongelieden die ban leven doorbrengen te midden der talrijke genoegens en ver strooiingen die de wereld aanbiedt. Hij onderscheidde zich dcor een buitengewoon talent voor het schilderen maar met deze geestesgave waren eigenschappen verbonden, die juist voor eenen kunste naar wiens levenspad nog meer verzoekingen pleegt aan te bieden dan dat van anderen, noodlottig kunnen worden en deze hadden den vader aanleiding gegeven, zijnen zoon niet toe te staandiens natuurlijke gave te volgen eu de schilderkunst als beroep te kiezen. Hartstochtelijkheid eene neigingom zich te laten medesleepen door den indruk van het oogenblik, gebrek aan geestkracht en eene groote mate van ijdelheid waren eigenschappen welke den vadereen oud getrouw ambtenaar in Eeinhard bedenkelijk schenen voor het ongebonden leven eens kunstenaars en hem aanleiding gaven zijnen zoon de studie der rechtsgeleerde weten schap aan te bevelen. Zooals wij gezien hebben onderwierp Eeinhard zich eenigen tijd aan den wil zijns vadersechter niet ïonder zijn noodlot te verwenschen en tegen Julie in het bizonder zich te beklagendat zijn ideaal beroep voor hem gesloten was en hij moest ondergaan in de droge bezigheden van het dagelijksch leven. Zijne liefde jegens haarhet schoone aantrekkelijke kind dat op de grens stond van den jonkvrouwelijken leeftijd was inderdaad oprecht en ging dieperdan de vluchtige gevoelens die nu en dan bij hem waren opgewekt. Het was een gevoeldat hem ophief en veredelde dat hem met ongeduld deed verlangen naar nemen, om zoo mogelijk het eerste bezwaar uit den weg te ruimen. Ten gevolge van de stemmingen in de zitting der Tweede Kamer van 27 November 1.1. is die poging mislukt. Het hoogst zeldzaam geval deed zich voordat alle 86 leden tegenwoordig waren. Alle op het ontwerp voorgestelde wijzigingen werden verworpen; een drietal dcor staking der stemmen (43 tegen 43)en nadat aanvankelijk het eerste artikel met 43 tegen 42 stemmen was aangenomen verklaarden zich ten slotte 44 stemmen tegen en 42 voor het wetsvoorstel. Er bestaat grond voor het vermoedendat de uitkomst anders zou zijn geweestindien de Eegeering iD haar voorstel geen wijziging had gebracht. Under de liberalen, die ten slotte allen met den heer Oorver Hooft tegen Btemden waren erdie ofschoon zij tegen het plan der Eegeering hadden gewaarschuwd en den maatregel onnooilig achtten evenwel de Eegeeringsvoordracht eel's nadat het district Steenwijk aanvankelijk als dubbel district voorgesteld in twee enkelvoudige dis tricten Steenwijk en Meppelwas gesplitst, genoeg zaam onpartijdig oordeelden, om er zich mee te kunnen vereenigen. Maar wat gebeurt P Eeeds in het voorloopig verslag van het onderzoek in de afdeelingen was onder anderen aangedrongen op de oprichting van een nieuw afzonderlijk kiesdistrict Schiedambij haar gewijzigd ontwerp had de Eegeering evenwel aan dat verlangen niet voldaan maar gedurende de openbare beraadslaging ging zij er eensklaps toe overnadat door de heeren Bablmann en Fabius een wijziging van het ontwerp in gelijken zin was voorgesteld. Deze handeling maakte op de liberale partij een hoogst ongunstigen indruk de gunstige meening omtrent het Eegeeringsvoorstel was verdwenen en nadat een poging om op de ver* andering terug te komen door staking der stemmen was misluktverwierp zij met den heer Corver Hooft het ontwerp. Het getal leden blijft dus 86in plaats van 95 zooals was voorgestelden de Eegeering zal vóór de aehandeling barer voorstellen tot Grondwetsherziening geen tweede poging doen om tot net verlangde cijfer te komen. Het is waar dat de Grondwet in art. 77 bepaalt„He; getal van de leden der Tweede Kamer wordt bepaald naar de bevolkingvoor ieder 45000 één Maar deze bepaling is niet in dien zin opgevat dat telken malewanneer de bevolking met 45000 inwoners zou zijn vermeerderd ook een lid aan de Tweede Kamer zou moeten worden toegevoegd. De Grondwet heeft een regel gesteld en die regel ie uit gewerkt in de kieswet. Te gelijk met die wet is een tabel vastgesteld, bevattende de verdeeling van het land in kiesdistricten en aanwijzende het getal leden, dat in elk district gekozen moet worden, en voorts is bepaald, dat die tabel om de vijf jaren wordt herzien. Dit kan op geen andere wijze geschieden dan door het voorstel- het uurdat hij met haar zou samenzijn eu zijne aan haar gerichte brieven overtoog met een waas van d wee- pende bewondering zoodat Julie geen jong meisje had moeten zijnom daardoor niet te worden gestreeld. Professor von Stein wien een dezer brieven in banden vielkon op den jongen mandien hij bij zich liet komen om hem in den eersten tijd iedere toe nadering tot zijne dochter te verbiedenniet ernstig boos zijnomdat ook hij zich liet inpakken door de wijze waarop de student aan de uitverkorene zijns barten zijne hulde bracht en het was hoofdzakelijk op de ver- schoonende wijzewaarop de professor hem vooreerst afweesdat Eeinhard zijne verwachtingen voor de toekomst bouwde. De professor kende de wereld te goed om niet te weten dat een jonge man op dien leeftijd zijne neiging nog wel tienmaal veranderen kan; daarom hechtte hij aan het voorval zoo weinig gewicht, dat hij er slechts vluchtig tegenover zijne vrouw van sprak. Eeinhard daarentegen voor de toekomst op Julie's bezit hopende volgde eene zijner oogenblikkelijke inge vingen en verliet de universiteit. Zijnen vader meende hij gemakkelijker te zullen verzoenen met zijne beroeps keuze wanneer hij hem voor het feit stelde hij ging dan ook naar het buitenland met het vaste voornemen, slechts als een flink schilder terug te keeren. Hoelang Julie's beeld hem gedurende zijn verblijf in Italië bijbleef, hoevelen anderen godinnen hij na haar diende, getrouw aan zijne licht ontvlambare natuur, dat behoeft hier niet te worden vermeld. In ieder geval was de eerzucht, tezamen met den wensch, genade te vinden in de oogen van eenen strengen vader eene krachtige drijfveer in zijne studiejaren welke hij met uitstekende resultaten ten einde bracht, maar gedurende welke hij verkeerde in een gezelschap, dat hem volstrekt geenen tijd en geene stemmingliet, om aan Julie te denken. De jaren gingen onder den zonnigen hemel van Italië snel voorbij. Lang reeds had hij het denkbeeld ge koesterd een groot schilderij te maken en daarmede het eerst zijnen arbeid aan de openbaarheid over te geven. Over de geheele voorstelling was hij het reeds met zich zeiven eensmaar de onderdeelen veroor zaakten hem nog veel hoofdbrekenstoen hem op eenen avond eene schets in handen vieldie hij len van een andere iadeeling wordt zoodanig wets voorstel verworpendan gebeurt wat altijd in zoodanig geval plaats heeftde zaak blijft zooals zij is eu de Kamer zet inmiddels hare werkzaamheden voort. Nie mand kan meenen, dat zij verplicht zou zijn, onmiddelijk weer een ander voorstel tot herziening der tabel van de Eegeering te vragen of zelve in te dienen, daarmee voort te gaan totdat; er eindelijk een zon zijn aangeno men en inmiddels al haar andere werkzaamheden te staken. Zoo begrijpt het ook de Eegeering, en na de mislukte poging tot herziening zal de Kamer volgens de bestaande tabel samengesteldook de voorstellen tot Grondwetsherziening evenals alle andere wetsvoor stellen moeten behandelen. Maar ook uitbreiding van het kiezerspersoneel was door sommigen wenschelijk geacht en daar de Eegee ring weigerde daartoe een voorstel te doen had de heer de Savornin Lohman het gedaan. Hij had van art. 76 der Grondwetwaarvan herziening door de groote meerderheid der Kamer ook door hem zeiven, noodig wordt geoordeeldten slotte een toepassing voorgesteld zooals het tot nog toe niet was beproefd. Men weetdat dit artikel voor de uitoefening van het kiesrechL onder anderen vordert de betaling van een zekere som in de directe rijks-belastingen, die overeen- komstig met de plaatselijke gesteldheiddoch niet be neden de f 20 noch boven de f 160 moet worden bepaald. Tot nog toe had men steeds begrepen dat er dus voor elke gemeente ééne som moest worden vast gesteld. De heer Lohman bracht echter scheiding in de verschillende rijksbelastingenwat de grondbe lasting en sommige grondslagen van het patentrecht en het personeel betreft, stelde hij een afzonderlijk bedrag voordat voor het geheele Eijk hetzelfde zou zijn 20)omdat zijns inziens bij de regeling dier belastingen reeds voldoende op het verschil der plaatse lijke gesteldheid was gelet, en daarnaast een ander bedrag, waarbij alle directe rijksbelastingen in aanmer king kwamen en dat verschillend was naar gelang van de plaatselijke gesteldheid. Betaling van ééne der beide sommen zou voldoende zijn om kiezer te wezen. Tegen dit voorstel waren de bezwaren menigvuldig met de nieuwe opvatting van art. 76 der Grondwet konden al aanstonds velen zich niet vereenigen en tegen de be rekening waardoor de voorsteller tot het bepalen van het verschillend bedrag overeenkomstig da plaatselijke gesteldheid was gekomen werden tal van bedenkingen in het midden gebracht. Het eerste gedeelte van het voorstelde algemeene census van f 20werd met 53 tegen 32 stammen verworpen en het tweede ge deelte de verschillende censusonderging een gelijk lot met 43 tegen 42 stemmen. De verwerping van dit voorstel is allerminst te be treuren niet alleen om den inhoud maar bovenal om jaren goieden als student bad gemaakt en als aanden ken medegenomen had. Het was Julie's portret. Hij werd getroffen door de uitdrukking van innemende lieftalligheid en eene zekere h >ogheid in het vluchtig geschetste beeld. Hoe lang had hij niet aan haar gedacht in den roes en den zwijmel des levens en hij voelde zich tot in het diepst zijner ziel beschaamd toen hijden kende aan menig onwaardig tijdverdrijf, in deze kin derlijk ernstige oogen zag, die hem verwijtend schenen aan te zien. Dienzelfden avond nog kwam hij tot het besluitdeze schets uit te werken en voor zijn groot schilderij te gebruiken. Terwijl hij met het schilderijdat over zijne toekomst beslissen zou bezig was en vooral toen hij de gelaat strekken van haar wier genegenheid hem eens zoo gelukkig had gemaaktzich voor den geest riep, stond de schoone tijddien hij met haar had doorgebracht hem weder zoo levendig voor oogen hij hoorde en zag baar zoo duidelijk voor zich dat verbeelding liefde en kunstvaardigheid zich zoo gelukkig mogelijk vereenigden en hij een werk voor. bracht waarop hij met recht trotsch mocht zijn. Het succes was grooter dan Eeinhard had kunnen verwachten. Hij had de voldoening zijnen vader met zijn beroep verzoend te zien en besloot, nu ten minste te beproeven om Julie weer te zien en hare hand te vragen. Hij bad zich niet knnnbn onthouden, zijnen makkers te vertellen van de schoone professorsdochter, wier portret hij hier vereeuwigde, en van zijnen omgang met haar en daaraan vast te koopen eene romantische geschiedenis van jarenlange liefde en trouw. Daar Eeinhard zich volstrekt niet steeds had gedragen als een trouw en standvastig minnaargeloofde men de geschiedenis niet geheel en menig zijner toehoorders veroorloofde zich eene scherts ten zijnen koste, wanneer hij van zyn voornemen sprak om spoedig met zijne lieve Julie ais zijne vrouw terug te keeren. Te meer prikkelde het zijne ijdelheid zijne eerzucht, om den eenen of anderen dag als de verloofde van een schoon beminnelijk, rijk en voornaam meisje op te treden. Hij zocht dus spoe dig de universiteitsstad opwelke hij nu bijna vier jaren geleden verlaten bad. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1