BttiUnlanb. fiitmealanb.. den tijd en de wijze waarop het bestemd was in toe passing gebracht te worden. Algemeen acht de Kamer herziening van het kiesrecht wenschehjk, maar de groote meerderheid acht dit daarenboven niet doenlijk zonder Grondwetsherziening. Binnen een drietal maanden kan omtrent het daartoe strekkend voorstel een beslissing zijn genomen. Is het nu niet ongerijmd nog even te voren een verandering in het kiesrecht te brengen met toepassing van een artikeldat men schier algemeen afkeurten nog wel met een toepassing waaraan tot nog toe niemand ooit had gedacht? Nog vreemder wordt de zaak wanneer men bedenkt datofschoon het voorstel zou zijn aangenomen het niet dadelijk invloed gehad zou hebben op de samenstelling der Tweede Kamer. De Kamer zou blijven zitten, zooals zij thans is samengestelden beraadslagen en stemmen over de voorstellen tot Grondwetsherziening. Werden die aangenomendan zouden de Kamers ontbon den wordenen eerst de nieuwe Tweede Kamer zou gekozen worden met toepassing van het volgens het voorstel van den heer Lobman gewijzigde kies recht. Men bedenke nu dat de nieuwe Kamers geen verandering mogen brengen in de reeds door hare voor gangsters goedgekeurde grondwetswijzigingen, maar die eenvoudig hebben aan te nemen of te verwerpen en dat voor de aanneming in de Tweede en daarna in de Eerste Kamer twee derden der uitgebrachte stemmen vereischt worden welken invloed zou nu dat nieuwe kiesrecht op de grondwetsherziening gehad hebben Wat de Eerste Kamer betreft, wier toestemming toch ook noodig is en wel ten slotte met twee derden der stemmen, volstrekt geen invloed. De wijziging had alleen betrekking op de Tweede Kamer. Was nu door de be staande Tweede Kamer een wijziging van de grondwet aangenomendie hetzij door de liberale partij hetzij door de tegen haar verbonden partijen volstrekt onaan nemelijk werd geachtdan zou een meerderheid van twee derden der stemmen in de nieuwe Tweede Kamer wel evenmin te vinden zijn geweestals in de oude. Immers zóó groote verandering in den stand der partijen werd door niemand van deze kieswetswijziging verwacht, dat öf de liberale partij ót haar tegenstanders tot een derde zouden slinken. Daarom was dan ook door den heer Lobman in zijne toelichting nog op een ander voordeel van zijn voorstel gewezen. „Komt, wat toch mo gelijk is," aldus schreef hij „de grondwetsherzie ning niet tot stand dan zal door aanneming van dit ontwerp in elk geval eene door velen met recht ver langde uitbreiding van het kiezerscorps verkregen zijn." Alzoo een uitzicht dat deze kiesrechtswijziging van blij vende kracht zou kunnen zijn en de grondwetsherziening vervangen 1 Dit laatste deed ongetwijfeld voor velen de deur dicht. ENGELAND. Den 7, 's 'namiddags half vijf, waren gekozen voor het Lagerhuis 315 liberalen247 con servatieven en 73 aanhangers van Parnell. BRITSCH-INDIE. Generaal Prendergast heeft op nieuw eene bekendmaking uitgevaardigdwaarin hij mededeelt dat volgens den wil der Keizerin van Indie het militair en het burgerlijk gezag in zijne handen zijn vereenigd en alle overheidspersonen die Engeland getrouw willen blijven uitnoodigtmet hem mede te werken. Deze bekendmaking heeft een gunstigen indruk gemaakt. De inboorlingen en kooplieden hervatten rustig hunne zaken en de handel begon te herleven. FRANKRIJK. Hoogst belangrijk is de verklaring, den 30 Nov. voor de commissie voor de kredieten betreflende Tonkin afgelegd door generaal Brière de l'Islevóór korten tijd van daar teruggekeerd. Hij verklaarde, dat minister Ferry hem volkomen vrijheid van bandelen had gelaten. Hij achtte het wen- schelijk overal in Tonkin kleine wachtposten te ves tigen en de grens te bezetten aanvankelgk door franschenlater door inlandsche troepen. Hij had zijnen opvolger 7000 annamietische soldaten achterge laten, die, door degelijke fransche officieren aangevoerd, verwonderlijk goed vochtenen van de tonkinsche scherpschutters koesterde hij de beste denkbeelden. Zeer bezwarend waren zijne verklaringen omtrent ko lonel Herbinger, die zooals men zich herinneren zal na de verwonding van generaal de Négrier te Lang- son met het opperbevel belastlater wegens zijn over haasten aftocht voor een krijgsraad geroepen van rechtsvervolging ontslagen werd. Deze vrijspraak schreef de generaal aan enkel staatkundige overwegingen toe; hij verweet den kolonel misbruik van sterken drank waaruit dan ook die overhaaste aftocht te verklaren was. De bataljons-chef de Servière had aangeboden te Langson te blijvenen was dit geschiedLangson zou nooit ontruimd zijn. De voorraad levensbehoef ten en krijgsartikelen was voldoende. Had de kogel, die generaal de Négrier trof, kolonel Herbinger even goed getroffende franschen zouden nog te Langson zijn. Zijne vrijspraak had dan ook onder het geheele expeditie-corps levendige verontwaardiging verwekt. Ontruiming van Tonkin zou overigens het sein wezen voor eene algemeene slachtingniet alleen onder de christenen maar ook onder dat deel der bevolking dat Frankrijk's gezag erkend had en men zou, zonder de strijdmacht in Cochinchina voor het minst te ver dubbelen, gevaar loopen van ook die kolonie geheel te verliezen. Deze verklaring heeft tot het besluit geleid, om overlegging te vragen van de op dien terugtocht be trekking hebbende stukken. De door de commissie gehoorde geneesheeren hebben zich niet ongunstig uitgelaten over het klimaat van Tonkin. De sterfte onder de soldaten was niet grooter dan elders en de cholera welke vele slacht offers gemaakt had was daarheen overgebracht. Ver wisseling van het bezettingsleger om de 2 jaren was aan te bevelenmaar een europeesch soldaat kon zonder gevaar voor zyne gezondheid 2 jaren en een burger van 12 tot 15 jaren daar doorbrengen. De ministerraad heeft den 1 besloten, zich niet te terzetten tegen het in overweging nemen eener nieuwe verhooging der graanrechten en zelfs een onderzoek van dit vraagstuk te beloven. De laatste verkiezing van afgevaardigden te Parijs kost met inbegrip van die der aanstaande nieuwe stemmingen bijna f 500.000. Het maken van een lijkoven op het kerkhof Père Lachaise te Parijstot het maken waarvan de gemeen teraad besloten had is dezer dagen aanbesteed voor 96000. Kamer. Na eene langdurige bespreking over de tusschenkomst der geestelijkheid en andere onregelma tigheden bij de verkiezing der bonapartisten op Corsica, zijn de verkiezingen aldaar met 255 tegen 231 stemmen vernietigd. Den 7 werden na langdurige beraadslaging die in het departement der Alpes maritimes goedgekeurd. RUSLAND. Op de vergadering der Slavische maat schappij van weldadigheid den 3 gehouden en o. a. bijgewoond door de generaals Tsehemajeff en Igna- tieffbetuigde de voorzitter zijn leedwezen over de omwenteling in Rumelië en over den daarop gevolgden broederoorlog, waartoe naar het hem voorkwam Ko ning Milan van Servië den stoot had gegeven. Hij zag echter in de jongste legerorder des Keizers het begin van een nieuw tijdperk. In die legerorder, den 30 November uitgevaardigd, heeft de Keizer zijn dank betuigd aau generaal Cantacuzeneden gewezen bulgaarschen minister van oorlog en aan de overige russische generaals ea verdere officierendie in het bulgaarsche en rumelische leger gediend hebben en op den 18 Sept. 1.1. door hem terug geroepeu waren. Aan hetgeen zij verricht hebben bij het regelen en in orde brengen der legerzaken in Bulgarije schrijft hij de overwinningen van het bulgaarsche leger toe. Het algemeen oordeel dat die overwinningen grootendeels toeteschrijven waren aan het heldhaftig gedrag van Vorst Alexander die overal zijne troepen voorging geen gevaar ontziende en aan het beleid waarmede hij van de fouten der Servische aanvoerders gebruik maakte en op het juiste oogenblik van de verdediging tot den aanval overging, was voor den Keizer, die den Vorst geschrapt had van de lijst der russische officie ren aanleiding om deze legerorder uit te vaardigen. Den 6 is te Moskou de duitsche schouwburg vóór den aanvang der voorstelling, gedeeltelijk verbrand. De zaal der toeschouwers is geheel uitgebrand de foyer is behouden; een deel der kostumen en decoratiëu is gered maar zeer beschadigd. SPANJE. De ministerraad heeft besloten het ver drag met Duitschland over de Carotinen-eiianden te be krachtigen, maar tevens dadelijk de noodige maatregelen te nemen om Spanje's rechten ook elders te bescher men waar, door toepassing van het nieuwe stelsel van inbezitneming volgens de Congo-bijeenkomst, oude rechten betwist kunnen worden. Generaal Castello is benoemd tot gouverneur van Navarra. De ter aarde bestelling van den Koning is bepaald op den 12. TURKIJE. De Porte heeft verklaard dat zij alleen en niet de Vorst van Bulgarije de voorwaarden voor den wapenstilstand regelen moet. EGYPTE. De itaiiaansche regeering heeft het burgerlijk beheer in Massoean op zich genomen. De egyptiscbe beambten vertrokken. VEREENIGDE STATEN. De heer Sherman is den 5 tot voorzitter van den Senaat benoemd. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Bij de behandeling der begrooting van buiten! zaken werden door de heeren Brantsen van de Zijp en van B ij 1 a n d t inlichtingen gevraagd omtrent de Nisero-zaak, in het bijzonder of daaruit nooit meer verwikkelingen kunnen voortvloeien. Laatstgenoemde vroeg naar de redenen van ver plaatsing van den zetel van onzen consul-generaal van Alexan- drië naar Cairodrong aan op aanvulling der uitleverings verdragen vooral ten aanzien van de uitlevering wegens ont voering van minderjarigenwaaromtrent eene bepaling in het verdrag met Engeland ontbreekt en op eene pensioen-rege ling der consuls in de tropische gewesten en verklaarde zich met den heer van Kerkwijk tegen opheffing van het consulaat- generaal in Perziëwaartoe in ieder geval niet moet worden overgegaan dan na raadpleging van den handel. De heer d e Yos van Steenwijk wijst er op, dat de besmettelijke long ziekte in Nederland geweken is, maar nog dreigt van uit Belgie en westelijk Duitschland. Hij ondersteunt het verzoek der friesche landbouwmaatschappij om maatregelen te nemen tot afwending van dat gevaar. De min. van binnenl, zaken antwoordde, dat hij om- trent de Nisero-zaak niets mede te deelen had. Hij betwijfelde zeerof het gebeurde later ooit als precedent kan worden ge steld. Omtrent de grensscheiding op Borneo is niets naders bekend. Nederland houdt zijne opvatting staande en de engel- sche regeering heeft nog niet geantwoord op de afdoende, klem mende betoogen der nederl. regeering. Wat die regeering met haar stilzwijgen beoogt, weet hij niet, maar naar zijne meening moet men er niet telkens op terug komen. Hij verwijst naar de protocollen betrefiende de Suez-bijeenkomst omtrent de daarbij door Nederland aangenomen houding. De gegeven wenken omtrent de uitleveringsverdragen za! hij met zijnen ambtgenoot voor justitie bespreken. Eene regeling der consulaire pensioenen zal vooreerst afstuiten op den toestand der geldmiddelen. Hij zal omtrent het consulaat-generaal in Perzie geene beslissing nemen, alvorens de belanghebbenden te hebben gehoord. Zijne bedoeling was verkeerd begrepen. Het verdrag met dat ryk is niet voor goedkeuring vatbaar de bezwaren zijn te groot, ondanks het geschonken voorrecht van het recht van entrepot. Een internationale overeenkomst omtrent het bestrijden der longziekte schijnt minder gewenscht, daar wij ons dan ook zouden moeten laten welgevallen den drang van andere mogend heden. Den 4 werd het hoofdstuk aangenomen, nadat de mi nister nog toegezegd had een onderzoek, of behoud van het con sulaat-generaal te Bangkok noodig is. Bij hoofdstuk IV justitie drong de heer Borgesius op strenge handhaving der drankwet aan, vooral in plattelands gemeenten en op wijziging der wet op den kinderarbeid. De minister moest zich niet laten afschrikken door het ongunstige verslag over de ingediende wijzigingswetdaar hij overtuigd is, dat dit verslag niet den geest der Kamer uitdrukt. Hij neemt niet aandat de Kamer geene maatregelen zou willen nemen tegen bovenmatigen veld- en fabrieksarbeidtegenstan ders der wet van 1874 zijn thans voorstanders geworden. De heer van der Borch keurt de bezuiniging der rijks-politie af om het plattelandwaar nauwlettender toezicht noodig is en wenschte meer samenwerking iusschen rijks- en gemeente politie. De heer E a b i u s komt op tegen het bespreken van den kinderarbeidhangende de overweging der zaak en tegen de beweering, dat het Kamerverslag omtrent die wet onjuist is en ten doel heeft de zaak in den doofpot te stoppen. De heer van Houten betreurtdat thans de wet op den kinderar beid ter sprake gebracht is, als een zeer ongelukkig oogenblik met het oog op den staatkundigen toestand. De heer van Osen- bruggen dringt op het noodzakelijke eener rijks politie wet aan de toestand der geldmiddelen mag de indiening niet tegenhouden. Uitbreiding van het korps opzieners der jacht en visscherij acht hij zeer gewenscht. De heer Oorver Hooft dringt aan op handhaving of intrekking der vogelenwet en wijst er op, dat de rijkspolitie, vooral ten platten lande, gebruikt wordt voor dienstenwaarvoor zij niet bestemd is. De heer Keucheuius keurt ook af de wijze van uitvoering der vo gelenwet en dringt op maatregelen ter bestrijding der prosti tutie aan. De gemeente-verordeningen baten zeer weinig, zooals hij aantoont. Hij beveelt de belangen van de onlangs door den lioogen raad veroordeelde Neeltje E., die de kaagsche verorde ning overtradzeer aan. De heer B e e 1 a e r ts meentdat men, niettegenstaande de grondwetsherziening, moet voortgaan met de herziening der wetboeken. Hij is voorstander van ge deeltelijke herzieningvraagt naar des ministers plannen voor 1886 en of eene nieuwe zondagswet in dit zittingjaar kan wor den verwacht en of uit andere wetten de bepalingen niet weg genomen kunnen wordendie den Zondag tot arbeidsdag maken. De heer M Mackay hoopt niet, dat de commissiën voor de wetboeken ontbonden wordenhij zou alleen op meer spoed willen aandringen. Verder wijst hij met het oog op het bekende geval van officieren der huzaren in een koffiehuis te 's Gravenhage op de groote verantwoordelijkheiddie op de ambtenaren van het openbaar ministerie rust, om geen verder gevolg te geven aan klachten. Zij moeten zorgen te handelen zonder aanzien des persoons. De heer L o h m a n wenscht, dat de regeering zich niet inlate met het toezicht op de pu blieke huizen. Zij moeten geheel verboden worden. De af schuwelijkste feiten hebben daar plaats. Zij bevorderen den menschearoof en de houders werken onderling ais helers, de nasporingen van justitie en politie bemoeielijkende. Reglementen en toezicht leiden slechts tot vermeerdering van bet kwaad. De ondervinding te Colmar heeft geleerd, dat het verbod van bor- deelen in garnizoens plaatsen niet tot nadeel van het leger strektmaar tot verbetering van de volksgezondheid. Af schaffing der bordeelen moet bij algemeene rijks wet geschieden. De heer van der Kaay zou tegen laatstgenoemde wet zijn, al geeft hij toe, dat de zaak der prostitutie niet goed geregeld is bij verschillende gemeente-verordeningen. Het politietoezicht heeft vaak ergerlijke feiten voorkomen en indien men de opneming van vrouwen verbiedttenzij officiëel bekend gemaakt met de plaats waar zij zich bevinden en zorgtdat geene vrouw tegen haar wil in die huizen blijft, is men reeds een heel eind ver. De min. van j ustitie verzekert, dat hij zijne wijziging der wet op den kinderarbeid handhaaft, wat ook de uitkomst moge wezen. Daar deze wet geene staatkundige, maar een sociale ismeent hijdat de behandeling wel kan worden voortgezet Den raad om niet te veel op eens te eischen hoopt hij op te volgen. Alleen als men de inspecteurs bleef weigeren voorliet toezicht op de nakoming der wet, dan zou hij haar moeielijk kunnen volhouden. De wenken omtrent de rijksveldwacht zal hij ter harte nemen. Dat het niet goed is rijksveldwachters te be lasten met het agentschap van assurantiemaatschappijen erkent hij. Vermeerdering van het toezicht op de jacht en visscherij, vooral op de rivieren, is noodig. Het verband tussehen rijks- en ge meentepolitie zal hij overwegendoch op dit oogenblik stuit een regeling op geldelijke bezwaren. Daarom was hij huiverig een wetsontwerp voortestellen. Voor wijziging der vogelenwet is de tijd nog niet gekomendaar zij tekort werktvan betere toepassing wordt meer werk gemaakt; alleen uit Zeeland kornet ernstige klachten. Wat de prostitutiewet betreft, de nederland- sehe regeering is gezind het mogelijke te doen om daarover met buitenlandsche mogendheden te onderhandelen, maar de groote moeielijkheid isdat in het buitenland die huizen minder ge reglementeerd zijn dan hier. De door den heer Lobman besproken feiten bestaan gelukkig in ons land niet. Zij zijn ontleend aan de onthullingen van de engelsehe Pall Mall, die evenwel gebleken zijn zeer sterk gekleurd te zijn geweest en waarin veel onwaars was. Eene rijkswet is niet van hem te verwachten ,doch als zich ooit ergerlijke feiten mochten voordoen, zal hij ze streng onder zoeken. Wat het keuringstelsel betreft, de Hooge Raad heeft de haagsclie keuringsverordening wettig verklaard. De zaak is dus aan de gemeente overgelaten. Of er termen bestaan voor gratie aan Neeltje P. zal hij onderzoeken. Bij afschaffing der keuring de ervaring heeft het in engelsehe havens ge leerd zijn de gevolgen verschrikkelijk. Overigens behoort deze zaak tot het geneeskundig staatstoezicht bij binnenlandsehe zaken. Wat de herziening der wetboeken betreft, herhaalt hij zijne verklaringen in zijne memorie van antwoord omtrent den stand van den arbeid dier commissiën. Eene zondagswet is gereed, maar de groote bezwaren, die hij ondervondnoopten hemde commissarissen des konings te raadplegen. Het laatste antwoord ontving hij den 16 Nov. Eene wet is dus te verwachten Op bepaalde vragen omtrent de politie-zaak in den Haag zal hij antwoorden. De heer Borgesius houdt voldat her voorloopig verslag op den kinderarbeid de strekking had om den minister te be wegen zijn voorstel in te trekken. Na 7 bladzijden scherpe kritiek komen enkele volzinnenwaarin leden beginnen te ver klaren tegen te zullen stemmenom den minister te bewegen een ander ontwerp in te dienen. Hij hoorde met genoegen, dat èn de heer Pabius èn de minister nu voor de handhaving van het ontwerp zijn. De heer de Savornin Lobman wijst er nader op dat in Amerika en Duitschland de bordeelen afgeschaft, zijn. Door bordeelen te verbieden, vermeent hij niet de onzedelijkheid te verminderenzij zal noch verminderennoch toenemen, maar wel zal men den menschenroof doen eindigen. De re geering heeft geen recht om over de onthullingen van de Pali Mall zoo minachtend te spreken. De heer iE. Mackay merkt den minister op, dat zijne bedoeling was omnu door middel van de pers eu het publiek eene blaam was geworpen op de politie-ambtenaren te 's Gra venhage, de gelegenheid te geven ze hier tegen te spreken. Wordt de politie verweten dat zij de burgers ongelijk bejegent dan is bet zaakdit bier te kunnen tegenspreken. De heer Keuchenius zegtdat wij ten aanzien van onze wetgeving op de zeden bij Duitschland achterstaan. Hij denkt ook niet aan afschaffing der prostituees, want zij zullen blijvenzoolang er prostituanten zijnmaar hij vraagt straf bepalingen ter voorkoming van het verspreiden van besmettelijke ziekten ten gevolge van ontucht. De heer Godin de Beaufort houdt voldat het voor loopig verslag over de wet op den kinderarbeid zeer beslist juist weergeeft het voorgevallene. De commissie van rappor teurs was volkomen eensgezind en het bleekdat in alle af- deelingen de groote meerderheid het ontwerp, gelijk het daar lag, geheel onaannemelijk vond. De heer van Hout en kan zich niet tevreden stellen met de inlichtingen van den minister over de handelingen der politie in de haagsche zaak. W il men de politie eene dienst doen moet men antwoorden op de vraag of politiebeambten geld genoten om de zaak buiten vervolging te laten en of dit aan

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2