De heer van der Loeff: En er werd gesproken van een gehuwd man- De minister: Ik geloofdat ze allen gehuwd waren. (Gelach Op de vraagof een tweede proces-verbaal opgemaakt is moet hij het antwoord schuldig blijven. Hij weet het niet. Zitting van den 7. Bij de behandeling der begrooting voor justitie werd ge wezen op de wenschelijkheid van de aanvulling van het per soneel der rechtbank te Amsterdam, met het oog op den grooten achterstand in de behandeling der zaken: de minister, betreu rende de verwerping van zijn in 1884 gedaan voorstel, ver klaarde zich bereid te overwegen, in hoever hij alsnog daartoe een voorstel zou doen. De heer Rooseboom drong zeer aan op versterking van bet politie-toezicht te IJmuiden, voor al met het oog op de daar vaak rond loopende engelsche vis- schers en vroeg, of het niet wenschelijk zou zijn in het fort bij IJmuiden beze'Mng te leggen om de overheid te steunen. Hij zou een oorlogsvaartuig in de haven van IJmuiden zelfs wen schelijk achten ter voorkomingdat schepen zonder betaling van havengeld wegvaren en dat bubenlandscke zeelui die haven den zoeten inval noemenomdat zij er zoo vrij zijn. De min. van oorlog verklaartdat bij moeielijkheden in deze haven het fort aldaar in slaat, zon zijn ze te beheer- schen. Eerlang is bezetting daar noodig, zoodra het fort ge heel gereed en afgeleverd is en de officier der genie de plaats heeft verlaten. De min. van justitie belooft versterking der rijksveld- wacht te IJmuiden. De vraag omtrent een wachtschip zal hij aan zijn ambtgenoot van marine overbrengen. De heer Schepel vraagt inlichtingen omtrent herziening der jachtwet en wenscht uitgifte van jachtakten tegen lagen prijs aan landbouwers om op eigen grond te mogen jagen. De minister zal dit overwegen. De heer Schepel maakte bezwaren tegen de verplaatsing van het kantongerecht te Onderdendamdoch de minister verzekertdat het onmogelijk isdaarop terug te komen. De afstand is met vev! grooter geworden naar het nieuwe gebouw. De heer Beelaerts verheugde zich, dat de regeering het oude gebouw te Bommel, waarin Maarten van Rossum ge woond heeft, had aangekocht. Hij kwam echter op tegen de splitsing der onderhoudskosten op de begrooting van justitie en binnenl. zaken: zij behooren geheel op die van justitie. De minister verklaarde in overleg te zullen treden met zijn ambtgenoot voor binnenlandscLe zaken. Hij verzekerde den heer van der Eeltzdat de cellulaire gevangenis te Gorincbem niet meer zou kosten dan de ge raamde som van f 80U0. De heer de Vos van Steenwijk verklaarde bij de be handeling der begrooting voor de rijksgestichten Ommerschans en Veenbuizen de meening te zijn toegedaan dat het land- bouwersbedrijf in de koloniën zeer onvoordeelig wordt gedreven en zou het daarom wenschelijk vinden, dat de minister jaar lijks aan de Kamer inzond 1° opgave van het aantal werk dagenaan den landbouw besteed; 2° eene winst- en verlies rekening en 3° eene opgave van het aantal bundersvoor landbouwbedrijf in gebruik genomen. De minister beloofde, deze opgaven te zullen overleggen. Hij verzekerde, dat het luieren zooveel mogelijk wordt, tegen gegaan en orde en tucht niet te wenschen overlaten. Hij merkt evenwel op, dat deze koloniën nog niet zijn, wat zij na de in voering van het nieuwe straiwetboek zullen worden. Den 8 werd die begrooting onveranderd aangenomen en ving de behandeling van de begrooting van binnenl. zaken aandie den 9 werd voortgezet. Op de daarbij genomen besluiten ko men wij terug. De gemeenteraad van Assen heeft den 3 besloten aan de commissie voor de werkverschaffing eene subsidie van t 100 te verleenen voor den dienst van 1885 en van 300 voor den dienst van 1886. De burgemeester deelde namens burg. en wetb. mede, dat waarschijnlijk gunstig beschikt zou worden op het aau hen door die commissie gedaan verzoek om werkzaamheden in het stadsbosch te mogen verrichten. Den 3 ia de vóór 5 jaren te Westzaan nieuw gebouwde stoomhoutzagerij, genaamd de Primusmet vaste en losse gereedschappenwerkende met twee balkramen snijraam en ronde zaag stoommachine van 10 paardenkracht met horizontalen ketel uit de fabriek van Bakker en Ruebmet houtloods en erf in het openbaar verkocht voor f 5500. dat hij voor eenen onwaardige had plaats gemaakt. Deze overtuiging verhoogde natuurlijk zijnen toorn en bij voelde zich in geenen deele kalmer gestemd, toen de andere antwoordde: „Ik verdien uwe verwijden niet. Ik heb slechts eene plicht vervuld door mejuffrouw von Stein te herinneren dat door haar huwelijk met u drie menschen ongelukkig zouden worden. Het recht haar dit te zeggen, gaf mij de wijze, waarop zij zich gedroeg bij het zien van mijne gekwetste hand. Traag overste von Stein wanneer gij mij niet gelooven wilt, of niet ieder in mijne plaats zou gedaan hebben wat ik deed. Gij weet", voegde hij er bijhet hoofd ach terover werpende en met half gesloten oogen zijnen tegenstander aanziende„ik viel in onmacht in het bijzijn van mejuffrouw von Stein, maar geheel bewusteloos was ik niet en ik heb haar zeer goed hooren zuchten en klagen. Daar nu bovendien mijne rechten ouder zijn dan de uwe „Hoe kunt gij van rechten spreken riep Rudolf verontwaardigd „zij was een kind toen gij haar ken- det en de algemeene beloftewaarmede haar vader u indertijd met een kluitje in het riet heeft gestuurd, geeft u geen recht." „Pardon mejuffrouw von Stein was op zestienjarigen leeftijd geen kind meer, dat zouden hare brieven aan mij u zeer duidelijk kunnen bewijzen. Maar ik zou het hoogst indiscreet achten u die brieven te laten zien," voegde hij er op gerekten toon bij terwijl Rudolf slechts met moeite zijne bedaardheid behield. „Iets anders evenwel ban ik u wel laten zien en wanneer gij dan nog aan mijne oudere rechten twijfelt Hij stak de gezonde hand tusschen zijn goed en haalde een doosje voor den dag, dat aan een koordje om zjjnen hals hing. Hij opende het met eenige moeite, daar zijne rechterhand stijf en sterk gezwollen was en liet toen den andere den inhoud zien. Rudolf zag eene lichtbruine haarlok. „Kent gij dat haar?" vroeg de schilder met iets zegevierende in zijne stemterwijl Rudolf schrikte. „Vier jaren lang heeft deze lok mij niet verlaten. Zij heeft mij moed en hoop geschonken, wanneer ik begon te wankelen op mijnen langen, moeitevollen weg. Gij zult nu toch niet meer aan mijne goede rechten twij felen denk ik Rudolf antwoordde niets maar keek strak op het Aan zijne excellentie den minister van financiën is den 5 door het hoofdbestuur der hollandsche maat schappij van landbouw het volgende adres verzonden Op algemeen en dringend verlangen uitgesproken door de afdeelingen der maatschappijwaarvan de be langen aan ons zijn toevertrouwd wenden wij ons tot uwe excellentie met het verzoek, dat de termijn, ge steld bij de wet tot herziening van de belastbare op brengst der ongebouwde eigendommen art. 19 en 20, op 30 dagen voor het ter visie liggen en voor het in dienen van bezwaren zoo het eenigszins mogelijk is op wettelijke wijze worde verlengd. De redenen die daartoe hebben geleid, zijn de vol gende 1°. Dat de eigenaarshetzij zij zeiven hun goed bewonen hetzij zij elders woonachtig zijn door onbe kendheid met de bepalingen der wet en met de ligging van het perceel, dat tot type is genomen dikwijls niet in de gelegenheid zullen zijn, zich te overtuigen of de schatting volgens billijkheid is gedaan. 2°. Dat dit bezwaar wordt vergroot doordat niet eene hofstede in haar geheel is geschat maar slechts een enkel perceel daaruit is genomenom als type te dienen. 3°. Dat de termijn vallende in den winterde beoordeeling der gronden daardoor zou kunnen worden bemoeielijkt. 4». Dat de omstandigheiddat nog niet in alle provinciën de typen ter visie zijn gelegdook voor uitstel pleit. 5°. Dat het wenschelijk is dat voor genoemde wet van 1879 waarvan de uitvoering met zooveel zorg plaats heeftdoch waartoe zoo langen tijd wordt ge vorderd de termijn voor het indieuen der bezwaren ook worde verlengd en op 100 in plaats van op 30 dagen worde gesteld. Bij kon. besluit van den 6 is ingetrokken het aan G. J. C. Bodde verleende eervol ontslag als direc teur van het postkantoor te Delfshaven en bepaald dat hij van 1 April 1.1. geacht wordt uit den dienst te zijn ontsla en. Den 7, des avonds, is de bekende straatdichter Cornells Meijer door eene beroerte op de Reguliers- breeotiaat te Amsterdam getroffen en tijdens het ver voer naar het binnengasthuis overleden. Den 7 is te Haarlem, in den ouderdom van 3L jarenoverleden de organist van het orgel in de Groote of St. Bavokerk de heer J. Bastiaan Jr. Hij bad den 29 Nov. het orgel voor het laatst bespeeld. Bestuurders van het Entrepotdok te Amsterdam hebben den 7 in één perceelter wegruimingver kocht 13 pakhuizen aan de noordzijde waarvan 2 in gestort zijn. Hoogst inschrijvende was de beer E. van Brummelen te Nieuwer-Amstel, voor f 8765. Den 7 des morgens hebben te 's Gravendeel eenige lieden, die des winters gewoonlijk vlas zwingelden, in het feit, dat eene groote partij vlas in onbewerkten toestand verscheept werd, aanleiding gevonden tot het inwer pen der ruiten bij hen die dat vlas aldus verkochten en tot het begaan van andere ongeregeldheden mee- nendedat zij thans gedurende den winter zonder verdiensten zouden zijn. De burgemeester riep de hulp der justitie te Dordrecht iu die dadelijk verleend werd. Des avonds herhaalden de wanordelijkheden zich. Een 300 a 400 tal menschen jouwden de rijks veldwachters uit en wierpen ben met steenen. Daar herhaalde aanmaningen om uiteen te gaan zon der gevolg blevenmoesten met de sabel eenige uitvallen gemaakt wordenwaarbijvoor zoover be kend isniemand gekwetst werd. Ten slotte werd door een rijksveldwachter een schot gelost, waarna de menigte uiteen ging. Den 8 vertrok het met vlas glanzende haar in de hand zijns medeminnaars en zijn toorn was geheel verdwenen. Kon bij nu nog wenschen, dat de zaak anders ware geloopen dan geschied was nu hij inzag dat de verhouding tusschen den schilder en Julie veel intiemer geweest moest zijn, dan zij hem had gelieven te zeggen. Hij wierp nog eenen blik om zich heen op de waarlijk chaotische wanorde dezer kunstenaarswoning en vroeg zich zelf af, hoe wel Julie, de schoone, trotsche Julie, steeds een toonbeeld van fijnen smaak, eens den aanblik van zulk eene wan orde verdragen zou Met een korten groet keerde Harder zich om en ging de voeten hoog opheffende, om op niets te trap pen de deur uit. Reinbard Fuik nog met het haar in do hand, zag hem verbaasd na. „Het zien van dit teedere aandenken schijnt als een wonder te werken ook bij hem", zeide hijhet zorg vuldig weder opbergende. „Had ik er maar aan gedacht, haar dadelijk bij ons eerste onderhoud het haar van haar schoon hoofd te laten zien dan was het tweede overbodig geweest. En om mijnentwille heeft zij bem opgegeven numijne beste jongenszijne itali- aansche vrienden bedoelende, „wat zegt gij er nu van, dat Reinhard Falk door zijn aanhouden en zijn schil derij zich zijne vrouw veroverd heeft?" Harder verliet infcusschen met den meesten spoed Dresden om naar zijn ouderlijk huis te gaan. De verontwaardiging der zijnen over Julie's trouwe loosheid kende geen grenzen. Hoe verschoonend voor haar hij hun de geschiedenis ook vertelde men ver oordeelde haar strengmaar bereidde den zoon en broeder meer smart dan voldoening door haar karak ter aan te vallen en haar gedrag ten sterkste af te keuren. Daar hij niet besluiten kon naar de stad terug te keeren, waar het tragisch einde zijner verloving gespeeld had en hij in de eerste plaats eene volkomen andere omgeving wenschteverzocht hyte worden overgeplaatst naar een afgelegen deel van het rijk. Weinige weken later werd hij benoemd tot assessor bij de rechtbank in een weinige mijlen van de fransche grenzen gelegen plaats en aanvaardde nog vóór het begin van het ruwe jaargetijde zijne nieuwe betrekking. Wordt vervolgd. geladen vaartuig en was de rust in de gemeente teruggekeerd. Bij kon. besluit van den 7 is de heer W. Rse- lofs kunstschilder te Brussel benoemd tot ridder in de orde vau den Nederl. leeuw. Bij kon. besluit van den 7 is met 16 Dec. a. s. eervol op zijn verzoek ontslagen de heer A. N. Went- holt als directeur van het postkantoor le Helder. De gemeenteraad van Zaandam beeft den 8 tot directeur van den reinigingsdienst benoemd P. F. Poe- derbacb te Leeuwarden met 9 stemmen. De Vereeniging „tot Plaatselijk Nut" te Zaandam heeft aan den gemeenteraad gevraagd ten einde aan de werkeloozen werk te kunnen verschaflen 1°. verlof tot het met grond doen dempen zonder riolee- ring, van de sloot tusschen het Zilver- en het Gel- delooze pad acht r de gedempte grachtonder het toekennen eenor bijdrage uit de gemeentekas van f 12 per strekkende el uitmakende ongeveer 2/3 der kosten; 2°. toe te staan dat tot dat uit te voeren werk kos teloos gebruik worde gemaakt van de eventueel aan de gemeente behootende gereedschappen 3°. kosteloos in gebruik af te staan voor 3 maanden of zooveel korter als noodig is een oud schoolgebouw, waar onder het noodige opzicht huisvlijt kan worden uitgeoefend. De afdeeling Amsterdam der vereeniging tot be vordering van fabrieks- en bandwerksnijverheii heeft den 3 met algemeene stemmen haar bestuur uitgenoo- digd, deskundige personen te verzoeken eene commissie te vormen, om te onderzoeken, of er nijverheidsartikelen zijn aan te wijzen die met goed gevolg hier te lande kunnen worden gemaakt, zonder in mededinging te komen met bestaande fabrikaten en in overleg met die commissie een doelmatig voorstel te doen. Men schrijft ons uit Wieringerwaard In eene onlangs gehouden vergadering der afdeeling Wieringerwaard der Hollandsche Maatschappij van Landbouwmaakte de ter visieligging der schalen van schatting en typen voor de herziening van de belast bare opbrengst der ongebouwde eigendommen, een be- laDgryk deel der besprekingen uit. Algemeen was men van oordeeldat de schattiDg te hoog isdat geen rekening is gehouden met de grondslagen, door de wet van 25 April 1879 staats blad No. 89, ter bepaling van de belastbare opbrengst aangewezen en dat het geenszins de bedoeling van den wetgever kan geweest zijn eene belasting te hef fen van eene huurwaarde, die dea toets der rechtvaar digheid niet kan doorstaan. Besloten is een bezwaarschrift in te dienen waarin met nadruk op de hooge schatting wordt gewezen en waarin verzocht wordt, de zes hoogste schalen met tien galden te verminderen. Tevens zal een adres aan het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Land bouw gericht worden met verzoek, onmiddelijk bij de Hooge Regeering pogingen in het werk te stelien om den termijn van ter visieligging met dertig dagen te verlengen en wel zoodanigdat door bet geheale rijk de schalen van schatting en typen gelijktijdig dertig dagen ter inzage liggen Met bet oog op het slecht gekozen seizoen en vooral omdat men in Groningen en Limburg nog niet gereed schijnt te zijn werd dit adres wenschelijk geacht. Naar aanleiding van de ontvangen circulaire van het bestuur der Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boterhandeltraden tijdens de vergadering achttien personen als lid dier vereeniging toe terwijl de afdeeling zelve begunstigster werd. Nog zij vermeld, dat de bekroningen werden uitge reikt door de heeren Boekei Jr., J. D. Schenk en Sleutel, op de tentoonstelling te Purmerende behaald. Eerstgenoemde vooral heeft de eer van Wieringerwaard glansrijk opgehouden. De meeningdoor sommigen wel eens verkondigddat het zuivel alhier niet kon opwegen tegen dat van andere streken, is door den heer Boekei glansrijk gelogenstraft. Het gerechtshof te Arnhem heeft de zaak van Klop pers c. s. naar de rechtbank aldaar verwezen. Mevrouw Bulkley werd in vrijheid gesteld. Bij het nawegen van zakken oud papier, afkom stig van het ministerie van waterstaat dat verkocht was is door de politie tusschen de opgaven van de lijsten en den werkelijk aanwezigen voorraad een ver schil van eenige duizenden ponden ontdekt. - De uit bet huis van arrest te Assen ontsnapte gevangene was een jongman van beroep machinist wegens diefstal veroordeeld tot 7 jaren gevangenisstraf, waarvan reeds 3 jaren verstreken waren. Door zijn goed gedrag was hij kok geworden. Door den keuken- schoorsteen (hij was vroeger schoorsteenveger geweest) is hij op het dak geklommen heeft zich van daar met een touw neergelaten en kwam door een aangrenzen- den tuin op de straat. Een klein meisje zag hem over het bruggetje gaan, dat uit dien tuin over eene singel gracht voertnog eene straat ver is hij gezien en toen heeft men hem uit het oog verloren. De gemeenteraad van Spanbroek heeft den 1 den heer P. H. van Roozendaal, onderwijzer te Utrecht, no. 4 der voordracht, tot hoofd der school benoemd met in gang van 20 Januari a.s. Den 20 Januari 1886 wordt te 's Gravenhage aanbesteed het leggen van sporen en wissels met de levering van ballast en bet maken van gebouwen en verdere inrichtingen op het station te Enkhuizen, lijn Zaanstreek Enkhuizen, geraamd op f 228,715. Te Enkhuizen zijn eenige landerijen der gemeente verpacht voor f 2880 tegen f 2807 over de afgeloopen pachtjaren. Den 16 wordt voor het gerechtshof te Amster dam behandeld de zaak van den makelaar G. Visser te Beverwijk. Mr. E. P. Clausing is zijn rechtsge leerde raadsman. Voor de 4 pet. geldleening ten laste der gemeente Bergen op Zoom groot 56.500 was ingeschreven voor f 273,000. De gunning geschiedde aan 3 firma's tegen koersen, waarvan do laagste 9876/iw en de hoogste 99'/«4 pet. was. De algemeene synodale commissie der Nederl. Herv. Kerk heeft ter kennis van belanghebbenden ge-

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2