STTS-IjOTEÜIJ* Nr. 7095 20000; Nr. 11597 2009; Nr. 13205 1000 Na. 3187 en 6470/400; Ns. 4572 en 11258 200; Ns. 1834, 5392, 8544, 11307 en 12435 /100. Wonderding, f O S»ee., 4e Eyst. ^tabs-lierichtcu. j»a*rkt- ca Bcatrsbtyicfitcn» kucht, dat de minister ran binnenl. zaken voor één i,sr, bij wijze van proefneming ingewilligd heeft het jerwek der algemeene synodeom aan jongelieden lie zich wenschen voor te bereiden voor de evangelie- lediening en die als gymnasiastendoor de loting dienstplichtig geworden bij den aanvang van het jaar Harin zij het eindexamen van het gymnasium afleggen moeteneen tijdelijk verlof toetestaan gedurende velk zij gelegenheid hebben het eindexamen at te 'eggen zien als studenten in de godgeleerdheid aan eene der rijks boogescholen of der gemeente-hoogeschool te Amsterdam te laten inschrijven en in staat zijn ge regeld de lessen te volgen ten einde het getuigschrift kunnen overleggen, bij de wet op de nationa e mi litie voor hunne dienstontheffing gevorderd. Het verlof zal uiterlijk tot 1 December van het jaar der inlijving worden verleend. Zijdie voor dat tijdelijk verlof in aanmerking wenschen te komen, moeten zich onder overlegging van stukken wenden tot den minister ran oorlog bij gezegeld verzoekschrift. - Den 7 s te Amsterdam in het openbaar aanbe steed a. bet maken van een afrekeningsgebouw op rie reemarkt in de stads rietianden. Laagste inschrijvers de heeren P. J. vau Workum en K. Eaaijmakers al- jaar voor 35000; b. het leggen en verleggen van scheepsboeien in bet algesloten IJ langs de Handi Is- kade. Laagste inschrijver de heer "WGoedkoop Dz. aldaar, voor 10000 9 Dec., 2e kl., 3e lijst. Nr. 16838 1500 Ns. 4992 en 8736 400. De oud-makelaar in granen Cornells Paradijs, heett in een bundeltje „Grassprietjes ot liederen op het ge bied van deugd godsvrucht en vaderland bij den uitgever W. Versluijs, te Amsterdam, eene apologie geleverd voor de richting door „de Nieuwe Gids ver tegenwoordigd, tegenover de na de verschijning van de eerste aflevering vrij algemeen uitgesproken ut brekende kritiek over den inhoud daarvan. P. A. Saaije Azn. betuigt in eeuen in het werkje afgedrukten open brief zijnen dank voor deze eerste proeve vau Paradijs god vruchtig-dichterlijk talentterwijl Sebastiaan Siaap de lezing dezer „grassprietjes" met warmte in eene voorrede komt aanbevelen. De schrijver drijft den spot met een beweerd streven in onze tegenwoordige letterkunoe om alles met God en godsdienst in verband te brengen en hij doet dat over het geheel niet door middei van bijtende of hekelende opmerkingenmaar door aan zijne berijmde schetsen een overdreven godsdienstig gevoel ten grondslag te leggen. Tot het einde blijft bij getrouw in zjjno rol, hier en daar geestige proeven tan zijn talent gevende maar ol het de goede manier is, om sympathie te wekken voor de door hem voor gestane richting, meenen wij sterk te mogen betwijfelen. Sinds 30 Nov. j.l. is alhier geen enkel sterfge val ingeschreven. Twee kinderen van A. Korver, zijn den 9, met eene slede, in de Turfmarkt geraakt eu door A. Sent teint gered. GEMEENTERAAD. Voorzitter de Burgemeester A. Machine Pont. No. 10. Zitting van Woensdag 9 December 1885. Tegenwoordig aanvankelijk 11 later 12 leden en bij de be noemingen weder 11 leden Afwezig de heeren mr. A. P. de Langewegens ambtsbezigheden en A. Goede Dz., wegens ongesteldheid. De Voorzitter opent de vergadering, waarna No. 1. de notulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd worden. 2. Wordt gelezen de brief van den heer N. A. Gonijn alhier, namens de familie mededeelende, dat den 25 November 11. in den ouderdom van 64 jaren overleden is de heer H J. Conijn. De Voorzitter verzekert, dat het bericht van het overlijden van het geacht medelid, den heer H. J. Conijn. die gedurende tal van jaren de belangen der gemeente heeft helpen bevor deren zeker door den raad zoowel als door hem met groot leedwezen zal zijn vernomen. Hij beeft gemeend in des raads geest te handelen, door deze kennisgeving met een brief van rouwbeklag te beantwoorden. De raad hecht met algemeene stemmen hieraan zijne goed keuring. 3. Deelt de Voorzitter mede de sedert de vorige vergade ring gehouden aanbestedingen, waaruit blijkt, dat, behalve de reeds bekende aanbestedingen, de levering der bloemen voor de plantsoenen in 1886 gegund is aan J. Erneis tegen r 6 per honderd; dat den 24 Nov. de ijskelder met ingang van 1 Januari a.s. voor zes jaren verpacht is aan A. van Giezen, voor 11 per jaar dat de verandering der Rootorensbrug definitief ge gund is aan de Alkmaarsche ijzer en metaalgieterij voor 7 2400, waardoor de gezamenlijke werken f 2705 beneden de raming zijn a ingenomen. Verder dat Burg. en Weth. den 8 de verklaring afgegeven heb- len, dat al de werken, voor de duinwaterleiding benoodigd, door ie concessionarissen ten hunnen genoegen voltooid zijn. Al deze mededeelingen worden voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. 4. Brief van Ged. Staten ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit tot vaststelling der jaarwedde van den leeraar in de wiskundige wetenschappen aan de burgeravondschool op t 250 jaarwedde. Voor kennisgeving aangenomen. 5. Verzoek van de heeren J. L. Nering Bögel Cie., ijzerfabrikanten te Deventer, om een onderzoek in te stellen naar een door hen den 17 October 1. 1. aan het raadhuis der gemeente Alkmaar ter expresse-bestelling verzonden inschrij- 'ings biljet voor eene op den 20 October uitgeschreven aan besteding van het maken van een vierden gashouder hij de gemeentelijke gasfabriek te Alkmaar, dat blijkens ontvangen bericht door Burg. en Weth. van Alkmaar niet ontvangen is en dat volgens bericht van den minister van waterstaat den 18 October ten 8.45 des voormiddags aan den gemeentebode, die belast was met het afbalen der voor het gemeentebestuur en bet raadhuis bestemde brieven en verdere stukken, is ter hand gesteld. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om bericht, en raad. Zijn in behandeling genomen de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. Van Burgemeester en Wethouders. 6. Verordeningen op de heffing en invordering van een ge meentelijk vergunningsrecht, in overeenstemming gebracht met de bepalingen der gewijzigde drankwet Het bedrag van het recht is onveranderd gebleven, evenals de wijzewaarop de schatting en herschatting der localiteiten in deze gemeente ge regeld is, daar in de toepassing dier bepalingen geene moeielijk- heden ontstaan zijn. De commissie van financiën heelt bij haar onderzoek geene bezwaren ontdekt, zoodat zij de onveranderde vaststelling in overweging geeft. De verordeningen onveranderd vastgesteld. 7. Brief, waarbij ter vaststelling aangeboden wordt een ont werpbesluit tot bet'tijdelijk in 1886 naar gelang der behoeften opnemen van geld hoogstens tot een bedrag van f 40000, af te lossen vóór ot op 31 Dec. 1886. Vastgesteld. 8. Rapport op liet verzoek van Ide Bakker te üterleek, namens K, de Vries, landman alhier, on vergunning tot het leggen van een buis door gemeentegrond tot aanvoer van water uit het Noordhollandsch kanaal naar zijn perceel aan het Zeglis, sectie E, No. 476. Onder mededeeling, dat de Commissaris des Konings' de hiervoor vereischte vergunning reeds verleend heeft, stellen Burg. en Weth. voor, het verzoek onder de gewone voorwaarden in te willigen. Het aangebuden besluit vastgesteld, nadat daarin nog opge nomen was"de bepaling, dat K. de Vries ziob schriftelijk be reid verklaren moet tot bet opvolgen dier voor vaarden daar het verzoek niet door, maar namens hein onderteekend is. 9. Rapport op het verzoek van P. Messelaaraannemer en steenkooper alhier, namens S. Kaandorp, landman te Ursem, om vergunning tot het maken eener brug over de bermsloot langs en een uitweg naar den rijks grooten weg Alkmaar— Velsen. vóór bet perceel, kadastraal bekend in sectie E. onder No. 380. Het voorstel strekt, om die vergunning tot wederop zegging toe onder dezelfde voorwaarden te verleeneu, waaronder aan andere personen daartoe vergunning is verleend. Het aangeboden besluit vastgesteld. 10. Suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1885. Vastgesteld tot een invorderbaar bedrag van 397,79. 11. Brief, houdende mededeeling, dat naar aanleiding eener opmerking van het college van brandmeesters alsnog besloten is tot, bet: plaatsen eener brandkrann in de Gasthuisstraat ter hoogte van de tuindeur van het burgerweeshuis, waardoor vijf groöte gebouwende Groote kerk, bet huis van verbetering en opvoeding voor jongens, het huis van arrest, het burgerwees huis en het gastnuis, in geval van brand, geholpen kunnen worden, en verzoek om maclitiging te verleenen tot het aau- koopen van de voor de bediening dier brandkranen gevorderde brandspuitslangen en toebehooreneene uitgave van f 8 24 vorderende blijkens overgelegde begrooting van den gemeente- architect opgemaakt in overeenstemming met de door het col lege van brandmeesters gedane opgaven. Ter vereffening van de uitgaven voor de brand- en sproeikrauen en van die der voor de bediening daarvan benoodigde artikelen zal later eene suppletoire begrooiing aangeboden worden, doch thans reeds kan medegedeeld worden, dat die uitgaven voldaan kunnen worden uit de vergoeding, volgens art 1 der con cessievoorwaarden voor de duinwaterleiding door de concessio narissen aan de gemeente te betalen voor het bestraten en hard maken der wegen, ten behoeve der leidingen opgebroken. De gevraagde machtiging wordt tot een bedrag van f 1000 verleend, nadat de Voorzitter bad medegedeeld, dat den 8 besloten was, door bordjes aan de buizen aan te duiden, waar de brandkranen gelegen waren en dat aan de slangen nog eene verbetering aangebracht zou wordenwaarvoor nog op eene uitgave van 176 moest worden gerekend 12. Rapport op het verzoek van C. Grootegoedom ver gunning lot het voor eigen rekening maken van een straatje voor zijne in aanbouw zijnde pereeelen aan Varnebroek, be nevens van een open goot en put tot afvoer van hemelwater. Het voorstel strekt om de vergunning behoudens rechten van derden te verleenen onder de door den gemeente-architect aan gegeven bepalingen zullende het struatje ter breedte van één meier gemaakt moeten worden. Burg. en Wetb. zeggen toe, dat zij aan andere personen, die aid iar huizen willen bouwenhet maken van een dergelijk straatje als verplichting zullen opleggen ter verkrijging van een geregelden toestand. Aangenomen. 13 Voorstel, on in voldoening van het verzoek van den minister van binnenlandsche zaken te besluiten, dat als grond slag voor de latere regeling van het pensioen van den leeraar aan de burgeravondschool E. de Jong geldt zijne jaarwedde in die betrekking, zijnde f 250. Vastgesteld. 14. Brief, ten gelelde van een plan voor het ophoogen en in orde brengen van het in den afgeloopen winter aangeplempte gedeelte op de gemeente-begraafplaats met eene begroo ting van kosten, in eindcijfer f 2068 bedragende, waardoor 130 graf ruimten, ieder voor 4 lijken bestemd, worden verkregen. Deze indiening geschiedt in voldoening aan de toezegging, bij de behandeling der gemeente-begrooting voor 1886 gedaan. De Voorzitter deelt mede, d»t Burg- en Weth. aanvankelijk voornemens waren geweest, dit plan in deze vergadering te laten inkomen, als van oordeel dat de uitvoering eerst op de dienst 1887 zou moeten worden vereffend, doch dat dit plan ter lezing voor de leden gelegd is, nadat ingekomen was de volgende 15. brief der commissie voor tijdelijke werkverschaffing, waarbij zij herinnert, dat zij, krachtens raadsbesluit van 3 Januari 1885, in overleg met Burg. en Weth. en volgens hunne voorschriften, aan de daarmede door hen belaste gemeente ambtenaren de baar aangewezen werken aan het exercitieveld, de daar omliggende paden, den Westerweg den Langenweg en het Kerkhof heeft verricht, bij het einde van welke werkzaamheden al die terrei nen naar genoegen van Burg. en Weth. in goeden staat op geleverd zijn ware de verhooging van de paden rondom het exercitieveld niet door Burg. en Weth meer wenschelijk ge oordeeld dan zou het terrein op het Kerkhof nog met ongeveer 700 kub. el, thans voor die paden gebezigd, verhoogd zijn. Nu moeten er ter ophooging en afwerking van dat kerkhof nog ongeveer 1500 kub. el grond vervoerd worden en heeft de°commissie zich afgevraagd, of de toestand van de sedert langen tijd hier gevestigde arbeiders nog van dien aard is dat er pogingen moeten aangewend worden, om in den loop van den volgenden winter bun eenig werk te verschaffen. Al gemeen werd die vraag toestemmend beantwoord. In den loop des voorgaanden jwinters werd het toen ver richtte, het vervoeren van 3500 kub. el grondgedaan door 131 mannen, ongeveer alle hoofden van huisgezinnenwaar onder 87 metselaarsschilderstimmerlieden en opperlui en 17 tuin- en grondwerkers. Op 't eerste gerucht meldden zich onopgeroepen nu reeds 140 gehuwden, met meer dan 300 kindereu belast, ter beko ming van werk aan. Dat vooral de tot het bouwvak behoo- rende werkeloos zijnis een ook elders zich voordoend en licht begrijpelijk verschijnsel, waardoor ook voor dit jaar wel gewettigd wordtdat de overgang van de vroegere welvaart tot den tegenwoordigen stilstand worde vergemakkelijkt en ge leidelijk gemaakt. Vooral acht de commissie zich geroepen om bijstand te ver leenen, nu er aan 't kerküof een noodzakelijk werk verricht moet wordenwaarvan de arbeid door haar over vele handen kan worden verdeeld doch dat bij aanbesteding slechts weinigen en vermoedelijk zelfs elders wonenden zou bevoordeelen. Den grond, daartoe benoodigd, kan de commissie in de nabijheid kosteloos bekomen. Daarom verzoekt zij, welwillend te besluiten, dat 1°. het ophoogen en beleggen met zoden van 't kerkhof vol gens de daarvoor bestaande plannen en naar de voorschriften van Burg. en Weth. aan haar ten gemelden einde worde overgelaten 2°. Burg. en Weth. worden uitgenoodigd, om zoo mogelijk haar nog ander nuttig en op gemeente-terrein uitvoerbaar werk aan le wijzen; 3'. haar voor dat doel een als maximum te stellen bedrag toe te kennen van f 1500,of zooveel minder als wordt goed gevonden. Na eene korte bespreking, wordt met 7 tegen 5 stemmen van de heeren J. C. KoornBruinvis de LangeBosman Buchner en den Voorzitter besloten de verbetering der be graafplaats uit te voeren in 1886. Tijdens de stemming kwam de heer Kraakman ter vergadering l)e Voorzitter en de heer Bruinvis de Lange achtten uitstel tot 1887 noodig met het oog op den gespannen staat der begrooting voor 1886 en de on zekerheid hoeveel de gemeente zou moeten betalen aan deduinwaterleiding maatschappij laatstgenoemde achtte ver meerdering van het aantal graven voor het oogenblik niet zoo noodzakelijk en meende, dat daarmede nog wel 5 a 6 jaren kon worden gewacht, welke termijn door den Voorzitter te lang werd geacht. De heer Vonk achtte verbetering, onafhankelijk van het ver zoek der werkverschaffing, noodzakelijk daar de begraafplaats toch in den tegenwoordigen toestand niet kan blijven en meen de steeds gehoord te hebben, dat vermeerdering van het aan tal graven wel noodzakelijk was. De heer C. WBruinvis zag minder bezwaar in de uilvoering, nude gemeentewerken 72700 beneden de begrooting aangenomen waren. De Voorzitter, niets afdingende op hef loffelijk streven der commissie tot werkverschaffingopperde bezwaren tegen haar verzoekmet het oog op de comptabiliteit. De gemeente kan naar zijn inzien het beheer over eenig gemeente werk niet overlaten aan eenige particulieren. Hij vestigt tevens de aan dacht op de belangrijke aanbestedingenin den loop dezer maand te houden voor het maken van forten te Uitgeest, nabij Purmerenl enz.waar voor tal van werklieden werk zal zijn te vinden De heer Vonk meende, dat het bezwaar des Voorzitters zou kunnen vervallen, door de goedkeuring van Ged. Staten aan te vragen en het gelijk te stellen met eene onderhandsche aan- bestedmg. De heer Bosman had ook bezwaar, dat er bij aanneming van dit verzoek geen verantwoordelijk persoon voor de uitvoering van het werk zou zijn en vroegwaarom de commissie, wanneer het werk door Burg. en Weth. in het openbaar aanbesteed werd, het niet liet aannemen door een of ander persoon die het werk dan op de gewone wijze zou uitvoeren. De heer Kraakman verdedigde uitvoerig het verzoek der commissie, die thans gehandeld had in overeenstemming met het ten vorigen jare door de commissie van financiën geopperde denkbeeld Had de commissie, zooa's die te Amsterdam, aan de gemeen teraad vergunning gevraagd, eenig op de gemeente'iegrooting uitgetrokken werk te m gen uitvoeren tegen vergoeding der som die het werk bij aanbesteding aan de gemeente gekost zou heb ben de iuwiltiging van dit verzoek zou bij haar geen bezwaar ontmoet hebben. De gevraagde som van 1560 is een maxi mum en de commissie zal geen ander werk uitvoeren, dan het in het verzoekschrift genoemde. Zij blijft dit jaar hulp voor den werkman noodig achten om den overgang gemakkelijk te maken. Zij zal het loon echter reeds verminderen en sleehts 8 uren daags laten werkenom te doen uitkomendat het ver schaffen van werk niet voortdurend zal geschieden Tegen het maken eener bepaling, dat geene uitkeering zal geschieden, zoulang het werk niet in orde ten genoegen van Burg. en Weth. is opgeleverd, ter tegemoetkoming aan de gemaak-.e bezwaren, zal bij de commissie geene bedenking bestaan. Overigens kan alles f-esckieden onder toezicht en op voorschrift van burge- meest«r en wethouders. De heer Vonk verklaart het, gevoelen van den heer Kraakman te deelen en in deze buitengewone omstandigheden hulp aan den werkman noodig te achten. Met 16 tegen 2 stemmen van de heeren J. O. Koorn en Bos uan wordt het verzoek der commissie, nader aangevuld met de door den heer Kraakman aangegeven bepalingen, aan genomen. 16 Is overgegaan tot het benoemen eener commissie van 3 leden die verslag zal uitbrengen omtrent den toestand van eenige door Burg. en Weth. ter onbewoonbaarverklaring voor- ^IMtHedenTier6 commissie worden benoemd de heeren Bosman C. W. Bruinvis en Kraakman. 17. Gaat de vergaderiug over in eene zitting met gesloten deuren, na heropening waarvan de Voorzitter mededeeltdat Burg. en Weth., in voldoening aan de opdracht, hun in de vergadering met gesloten deuren van 10 November 1885 gedaan, getracht hebben door tusscbenkomst van den advokaat dor gemeente mr. Aug. Philips te Amsterdam te onderhandelen over eene schikking in het door de weduwe Siebrands tegen de oemeente ingestelde rechtsgeding door haar aan te bieden eene som van 3000 terwijl de gemeente de kosten van het geding voor bare rekening zou nemen; dat daarop van den heer mr. Aug. Philips ten antwoord is ontvangen, dat dit voorstel onaannemelijk is geacht, doch dat die weduwe bereid is tot kwijting van de vorderiuc Van haar zelve en hare kinderen genoegen te nemen met de betaling van 6000 en de proces kosten. Beide aanbiedingen waren geschied zonder prejudicie, zoodat, indien geene schikking getroffen werd de wederzijdsche boweeringen in bet proces niet gedeerd werden door de gevoerde onderhandelingen. Bij het niet tot stand komen dor schikking heeft het verhoor der getuigen van de gemeente plaats op 28 Januari 1886. Hij onderwerpt thans aan 's raaüs oordeel de vraag, of het voorstel der weduwe in gunstige overweging zal worden genomen. Met algemeene stemmen wordt besloten niet in dat voorstel te treden. De heer Kraakman verlaat de vergadering. Slot volgt in een volgend nummer VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 8 Dec. Door den Notaris W. E. G. LGOUWE. Villa West", A 2381. -.02.55. Str. W. Sehrederhof 4090 Niet verhoogd. Villa #Oost", A 2382. —02.60. Str. Jb. van Twisk 408.,,— Niet verhoogd 1 en 2 gecomb. Str. Jb. van Twisk q.q. 8280,— Niet gemijnd. B U R G E R L IJ K E STAND. GEBOREN. 8 Dec. AatjeD. van Klaas Timmerman en Geertje Groot. MaartjeD. van Pieter Korn en Leen tie Bijl. 9 Jan, Z. van Cornells Admiraal en Marijtje Kleijmeer. Petrus, Z. van Paulus de Moei en Maartje de Nijs. Amsterdam 9 Dec. Aardappelen. Eriesehe Dokkummer jam men f 1,90 a 2,10, dito Eraneker f 1,90, dito Engelsche/1,20 a 130 Zeeuwsche Spuisohe Jammen 1 1,90 a 2,50, dito P ters' 7 1a 1,10, dito Fiakkeesche f 1,90 a 2,10, dito dito Po-

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 3