No. 148*. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. T ZONDAG 13 DECEMBER. (ÜDfliciëel (SebeelU. nOet rQkglelegraafkantouir zal, ic „beginnen met Zaterdag 13 lleceni- „ber, weder naar de vroegere loka len, boven de Waag, z)jn verplaatst. 11e directeur, B. II EILIMK," Ënittnlanb. BinnetUanb. Jngezoubeti &tukfcen. ALKMAA E COÜRAAT BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij ingewilligd hebben het verzoek van het bestuur der Alkmaarsche IJsclub, om gedu rende dezen winterbij eventueel ijsbet toezicht te mogen uitoefenen op de volgende ijsbanena. in de Singelgracht van den Kennemerstraatweg tot aan den Helderschen weg; b. in de Oudegracht en Lindegracht van de brug by het stadserf tot aan de Lamorale Sluis, volgens het door hen goed te keu ren reglement. Met het oog op de veiligheid zal die club onder hunne goed keuring den dag vaststellen waarop die banen voor het publiek geopend en gesloten worden en die plaatsen, welke tijdelijk gevaar opleverendoor de baanvegersdoor haar aan te stellen, laten afzetten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 8 Dec. 1885. De Secretaris NU HOUT VAN DER YEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR. Gelet op art. 54 der wet van 29 Juni 1851 (Staatsblad n» 85) Brengen ter algemeene kennis, dat de gemeenteraad in zijne vergadering van 9 December 1885 benoemd heeft voor het jaar 1886 tot leden der: «.vaste commissie voor de verordeningen, tegen welker over treding straf is bedreigdvan welke commissie de Burge meester, krachtens art. 166 der gemeentewet, voorzitter is, de heeren mr. A. P de Lange, J. C. Vonk, mr. M. Buchner en J. O. Koorn b. vaste commissie van financiën, de heeren B. Preijer, J. C. Koorn W. HellingO. Bosman en C. W. Bruinvisonder voorzitterschap van den heer J C. Koorn e. vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendommende heeren H. J. Bruinvis, C. Bosman en mr. A. P. de Lange, onder voorzitterschap van den heer Wethouder P Bruinvis de Lange, daartoe door Burgemeester en Wethouders uit hun midden aangewezen d. vaste commissie van bijstand in het beheer en onderhoud der wandelingen en plantsoenen, de heeren J. C. Koorn C. W. Bruinvis en A. Goede Dz., onder voorzitterschap van den heer Burgemeester, daartoe door Burgemeester en Wethouders uit hun midden aangewezen e. vaste commissie voor de gasfabriekde heeren mr A. P. de Lange en C. Bosmanonder voorzitterschap van den heer Burgemeester, daartoe door Burgemeester en Wethouders uit hun midden aangewezen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 10 Dec. 1885. De Secretaris NUHOUT van DEn VEEN. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2e helft der maand October 1885 Wed. Vogelezang, Alkmaar; I. Scheffer, Mej. L. van Wes ten, P. B. Sevensma, K. Hulst, Amsterdam; S. Oudhuis, Boskoop; Mej. T. van der Lijn, Haarlem; P. Berkhout, Hoorn; C. Bakker, St. Pancras Mej. P. Koorn, Wieringen. Van het hulpkantoor: Obdam: Hubertus Haas, Hoogwoud; Luakernaat, Nijmegen. Briefkaart: W. van de Putte Brieven: Verzonden geweest naar Belg ie: Colet, Wihdamman, beide naar Brussel. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomeneen zwarte handschoeneen knipmesjeeen huis- of pakhuissleutel, een jongens cache-nez; een poppenhoedje; eene tabakdoos; een sleutel, vermoedelijk van een brandkast; een bont boezelaar; twee sleuteltjes aan een touwtje; acht zak tarwe; een halve zak paardeboonen. BELGIE. Na laDgdurige beraadslaging heelt de Kamer het wetsontwerp op den kunst en letterkundigen eigendom aangenomen. DUITSCHLAND. Pruisen. Den 6 is te Berlijn overleden de beer dr. Straszmangedurende 10 jaren voorzitter van den gemeenteraad. R ij k s d a g. Den 9 is de eerste lezing begonnen van het voorstel der conservatieven om den zittingstijd der leden op 5 jaren te brengen waar tegenover de sociaal-demokraten voorstellen, den termijn tot 2 jaren in te korten en het recht tot ontbinding van den Rjjksdag af te schaffen. Thans is de zittingstijd drie jaren. Het centrum heeft voorgesteld, in het strafwetboek bepalingen op te nemen ter voorkoming van het uit oefenen van invloed op werklieden bij verkiezingen. Van nationaal-liberale zijde is verklaard dat men dit voorstel kan goedkeuren, indien tegelijkertijd straf bepalingen worden uitgevaardigd tegen invloed der geestelijkheid bij de verkiezingen. ENGELAND. De oud-minister Dilke zeide den 9 aan een feestmaaltijd van de Cbelsea-clubdat de li beralen de tegenwoordige regeering niet omver wenschten te werpen. De geavanceerde libera len badden steeds beginselen van personen weten te onderscheiden en hij kon dan ook niet inzienwaarom zij niet elke regeering van harte zouden ondersteunen bij het uitvoeren van maatregelenover de hoofdbe ginselen waarvan allen het eens schenen te zijn. FRANKRIJK. Een burgemeester in de Landes is tot f 100 boete veroordeeld wegens het toelaten van twee vrouwen tot do stembus bij de verkiezingen op den 4 October. De Algemeene raad der Seine heeft zich den 7 met 34 tegen 8 stemmen verklaard voor het ontruimen van Tonkin zoo spoedig als zulks met de belangen van het volk zou strooken. De beer de Lesseps is den 6 van het paard gevallen, zonder dat dit ongeval ernstige gevolgen beeft gehad. De minister van koophandel heeft bet gevoelen der kamers van koophandel gevraagd over het nationale of internationale karakter, dat aan de voor 1889 beraamde teotoonstelling moet worden gegeven. Kamer. Den 10 heeft minister Allain-Targé be antwoord do interpellatie over bet afzetten van burge meesters die gedurende de verkiezingen vau anti- republikeinsche gezindheid blijk gaven. De eenvoudige orde van den dag, waarmede de regeoring verklaard had zich te vereenigen werd ten slotte aangenomen met 329 tegen 190 stemmen. RUSLAND. Het regeeringsblad meldtdat de re dacteur Aksakoff, wegens de houding van zijn blad bij bet bespreken der laatste gebeurtenisseneen eerste waarschuwing heeft ontvangen en dat generaal Durno- wo de voorzitter der slavische vereeniging voor welda digheid ernstig berispt is door den Keizer over de redevoering betrekkelijk de buitenl. staatkunde den 3 in da vergadering dier vereeniging uitgesproken. Bij het Sc. üeorgefeest wijdde de Keizer den 8 den eersten dronk aan Keizer Wilhelm den oudsten ridder der orde. SPANJE. In eene samenkomst van conservatieven is besloten, alle regeeringsmaatregelen te ondersteunen, welke ten doel hebben de rust iu het land te verze keren. De dynastieke linkerzijde heeft besloten, tot liberale hervormingen door het ministerie mede te werken. VEREENIGDE STATEN. De minister van fioan- c ën raamt de staats-ontvangsten voor het loopende jaar op 315 miljoen dollars, de uitgaven op 290.750.000 dollars. Voor het dienstjaar 1887 worden dë ontvang sten evenzeer geschat op 315 millioen en de uitgaven op 339.500 000 dollars, daaronder de amortisatiekas be grepen. Hij deelt de denkbeelden van den president betreffende de slechte uitwerking der voortdurende aan munting van zilver. Bij kon. besluit van den 5 is de heer mr. G. van Tienhoven met ingang van 1 Januari a s. herbenoemd tot burgemeester der gemeente Amsterdam. Den 7 is te Amsterdam in het openbaar aanbe steed a. het maken van een afrekeningsgebouw op de veemarkt in de stads rietlanden. Laagste inschrijvers de heeren P. J. van Workum en K. Raaijmakers al daar voor f 35000 b. net leggen en verleggen van scheepsboeien in het afgesloten IJ langs de Handels kade. Laagste inschrijver de heer W. Goedkoop Dz. aldaar, voor f 10000. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 8 met 18 tegen 14 st. verworpen een voorstel om tien centen te heffen voor elke letter of elk cijfer van een grafschrift of spreuk, op gedenkteekenen en kruisen, op de gemeente-begraafplaats te stellen. Te Gouda is den 8 bij herstemming tot lid van den raad gekozen de heer J Post van der Burg (lib.) met 315 st. tegen 305 op den heer J. S. Kampo (kan didaat der antirev. en kath.) In den avond van den 8 is een werkman in dienst bij de gemeente reiniging te Kampen door de gladheid der straat van een wagen afgegleden met het gevolg dat de radereu hem over de borst gingen die verbrijzeld werd. Hij stierf kort daarop. Den 8 waren de gevangenen in de beide weverszalen van bet tuchthuis te Leeuwarden ten getale van om streeks 50ontevredenomdat het middagmaal iets later dan gewoonlijk kwam. Zij weigerden later te werken, waarvoor zij den 8 gestrafc werden met in houding van een maand zakgeld. Dit maakte hen nog weerbarstiger en zij weigerden op nieuw aan bet werk te gaan. De toestand was zoo gespannendat de kommandant 20 militairen binnenriepdie hunne geweren laadden. De kommandant greep een der voor naamste belhamels, die hem met een stuk hout dreigde, krachtig aan zoodat hij spoedig machteloos was. De orde is daarop hersteld14 der meest schuldigen werden in de cachot gebracht. Den 8 is tot lid van den raad der gemeente Warmenhuizen gekozen de burgemee.ter de heer J. Blom. De vrouw Maria, geladen met turf voor Kolhorn, is in den nacht van den 8 op den 9 door de hevige sneeuwbuien zoo ver uit de koers geraakt, dat het vaartuig aan den Oosterdijk tusschen de Ven-en Fluit- boek nabij Enkhuizen op een zeebreker stietwaardoor het zonk. De schipper J. de Waard van Texel en zijn knecht werden gered. Aan de drijfjacht op het landgoed Oranje-Nas- sau's oord namen den 9 zeven jagers uit het gevolg des Koningsbeuevens de rentmeester dier bezitting deel. Er werden 26 hazen en 28 konijnen geschoten. Den 9 zijn te Kampen voor apothekersbedienden geslaagd de dames M. E. Kuyper en A. C. M. Kets beiden te Amsterdam. De algemeene synodale commissie der Nederl. Herv. Kerk heeft ter kennis van belanghebbenden ge bracht, dat de miuister van binnenl. zaken voor één jaar, bij wijze van proefnemingingewilligd heeft het verzoek der algemeene synodeom aan jongelieden die zich wenschen voor te bereiden voor de evangelie bediening en die als gymnasiasten, door de loting dienstplichtig geworden bij den aanvang van het jaar waarin zij het eindexamen van het gymnasium afleggen moeteneen tijdelija verlof toetestaan gedurende hetwelk zij gelegenheid hebben het eindexamen af te leggen, zich als studenten in de godgeleerdheid aan eene der rijks hoogeschoien of der gemeente-hoogeschool te Amsterdam te laten inschrijven en in staat zijn ge regeld de lessen te volgen ten einde het getuigschrift te kunnen overleggen, bij de wet op de nationale mi litie voor hunne dienstontheffing gevorderd. Het verlof zal uiterlijk tot 1 December van het jaar der inlijving worden verleend. Zij, die voor dat tijdelijk verlof in aanmerking wenschen te komen, moeten zich ouder overlegging van stukken wenden tot den minister van oorlog by gezegeld verzoekschrift. In de algemeene vergadering van het friesch Rundvee-Stamboek van 19 Mei 1«83 werd besloten de aanvragen tot keuring na 1 Mei 1884 ingediead tot erkende afstammeling -n vau reeds ingescbrevea vee te beperken. Daar op dat tijdstip vrij zeker nog niet al de uitmuntende exemplaren zouden zijn ingeschreven en er dus ook na dien tijd nog uitstekende exemplaren zouden voorkomen, werd het opeoen van een „hulp-stamboek" aangenomen, waaruit de erkende afstammelingen in het stamboek zonden overgaan, zoo zij bij keuring bleken in- schrijvenswaardig te zijn. Van dit hulp-stamboek is thans de le afl. verschenen, bevattende 113 stieren en 100 boeien. Bij elk dezer 213 runderen is in het ne- derlandschfransch duitsch en engelsch eene nauw keurige omschrijving, op welke grondsoort het beest is gefoktgrootgebracht en gehoudenzoomede van melk- en vleesehvorm, huid en teekening. Aan de Refactie der Alfcmaar&che Courant Mijnheer de Redacteur. Ofschoon ik geen groot belanghebbende ben iu zake de alkmaarsche zaadmarkt, een groot belangstellende meen ik wel te wezen en daarom vraag ik u beleefd, dit schrijven waarin ik mijne beschouwingen over het vervroegde uur dier markt wensch kenbaar te maken, in uwe courant te willen opnemen. Allereerst betwist ik bet beginsel, dat tot het vervroegde marktunr heeft geleid. Het beginsel toch van de heeren van Gelder c. s. was zeker geen ander, dan den koopers een langeren tijd van onderzoek toetestaan m. a. w. eene strengere coutrole over de verkoopers uitteoefenen. Welnuik beweer en zal bewijzen dat dat beginsel pleit in het voordeel der verkoopers, want als de kwade practijken van die zijde zoo weinig voorkomendat er twee uren meer noodig zijn die optesporen dan is zeker wel het bewijs geleverd, dat de alkmaarsche zaadmarkt zich op eerlijke aanvoerders beroemen mag. Zou die roem ook het deel zijn van sommige heeren koopers? Of zou de niet onaardige bewering juist zijn, dat, al wordt de tijd van de zaadmarkt twee uur verkort, zij nog lang genoeg is om oneerlijke handelingen van sommige koo^- pers te kunnen constateeren Op die vragen geve een ieder zich zeiven het antwoord. Dat de° koopers ontvangen wat zij koopenzoowel kwantiteit als kwa liteit zal wel geen meerder betoog behoeven dan al leen de bewering, dat tegen eene enkele partij die niet aan het een of ander voldoet, vele partijen overstaan, die de gestelde eisch meer of minder overtreffen. Uit bovenstaande beschouwing blijkt zeker voldoende, dat het vervroegde marktuur, ook met bet oog op heeren koopers noch wenschelijk Doch noodig wordt geacht. Dat de voor een proefjaar genomen maatregel bij de verkoopers in het algemeen in hooge mate tegenzin verwekt, is duidelijk door het feit, dat de aanvoer in dit jaar veel minder heeit bedragen dan in voorgaande jaren, en nu moge worden beweerd, dat die mindere aanvoer aan andere omstandigheden te wijten is, men behoeft zich slechts onder de marktbezoekers te ver- toonen, om allerwege en op verschillende wyzen de af keuring te vernemen over het vervroegde marktuur en zeker te zijn dat de geringe aanvoer voor een goed deel daarvan het gevolg is. Het is niet' alleen belangstelling in de alkmaarsche zaadmarkt, dat ik mijne gedachten dienaangaande ken baar maak maar ook om daardoor te voldoen aan bet verlangen van schier alle landbouwende ingezetenen dezer gemeente, die bijkans zonder uitzondering hunne grieven over de nieuwe maatregel aan mij hebben mee gedeeld en verzochten daaraan op de een of andere wijze openbaarheid te geven. Vau dat verzoek kwijt ik mij bij deze. Wanneer dit schrijven iets mocht bijdragen, om het vervroegde uur der alkmaarsche zaadmarkt voor altijd tot de geschiedenis te doen behooren en tot het weder invoeren van den tijd, waardoor de markt zich in den vorigen bloei zal kunnen verheugen dan is mijn doel bereikt en veler wensch vervuld. Sint Maarten, W. SCHERMERHORN 11 December 1885, Burgemeester

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 6