Nieuwjaarswenschen No. 149. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. WOENSDAG 16 DECEMBER. DONDERDAG-AVOND, 31 December, zal in dit bla(T gelegenheid bestaan tot het plaatsen van Advertentiën betreffende a 25 Cts., van 1—5 regels, iedere regel meer 5 Cts, Vóór het huwelijk. Prijs der gewone Advertentiën: I>e UITGEVERS ©fEciëel <0jebetUt. BRANDWEER. Bnitznl&ttb. PBUILIjETON'. ALKMAARSCHE COUR ANT. Deze Courant wordt Dinsdag», Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Kijk f 1, De 3 nummers 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TEE ZOON. De MANSCHAPPEN thans in dienst bij de brandspuiten No. 1 en 2 of daarvan in den loop van 1885 ontslagen, kunnen de hun over 1885 toekomende belooning ontvangen ten kantore van den gemeente-ontvanger op WOENSDAG 16, DONDER DAG 17 en ZATERDAG 19 December 1885 's morgens van 9—1 ure. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbende dat ten zijnen kantore berustende is een brief herkomstig van Dyer (N. A.), geadres seerd aan ANNA SCHENK ten huize van DIRK SCHENK. Provincie Noordholland, koninkrijk Nederland. Europa. De Directeur voornoemd GOUWE. BELGIE. By do bebandelmg der wet op de mid delen in de Kamer op den 10 bracht een lid de klach ten van den handel te Antwerpen over de rechten op tabak ter sprake. Vooral uit Nederland werd zeer veel tabak binnengesmokkeld en daarom drong bij door andere leden ondersteund aan op aanmerkelijke vermindering zoo niet geheele afschaffing der belasting cp inlandsebe tabak. De min. van financiën betoogde, dat de heffing van dat recht op boogst gematigde ja vaderlijke wijze geschiedde. De tabaksbouw in Belgie breidde zich steeds uit en de laatste oogst had een aanzienlijk bedrag opgeleverd. De invoer van tabak uit andere landen nam intusschen toe bij werd voor 1886 op 7.000.000 pond geraamd. Hij trok de bewe ringen der Antwerpenaren omtrent de smokkelarij in twijfel omdat de sigarenfabrieken in Nederland ach teruit schenen te gaan en in belgisch Limburg daaren tegen nieuwe fabrieken gesticht werden. Overigens had hij geen bezwaar tegen vermindering der tabaksbelas ting mits dat zij geschiedde zoowel voor binnenI. ais buitenl. tabak. Een voorstel van een liberaal lid om 10) VIII. Menigeendie in de stemming en na de ervaring van Harder een beroep had aanvaard dat hem voort durend in aanraking bracht met de donkere zijden der menschelijke natuur, zou binnen korten tijd tot de bitter ste menschenveracbting komen. Dat dit bij Harder niet geschiedde had hij te danken aan zijne gewoonteom zich nooit tevreden te stellen met het bloote feit eener wetsovertreding, maar de zielkundige gronden, die tot de misstap of tot de misdaad geleid hadden op te zoeken en hoe meer hij die sporen volgde des te meer toe gevendheid en medelijden gevoelde hij voor degenen wier aanklager hij was. Dezen karaktertrek wist hij echter uitmuntend met zijne plichten in overeenstemming te brengen. Eene voor zijn beroep uiterst gelukkige gavedie hem in staat steldein de zaken zijn ambt betreffende met groote scherpzinnigheid vaak instinctmatig zelfs door te dringengepaard aan eene zachtheid van karakter welke hem er voor behoeddepartij te kiezen tegen hendie zijne plicht hem gebood aan te klagen deze niet al te vaak voorkomende vereeniging van eigen schappen in eenen persoon was hetdie hem in zijne nieuwe omgeving in Oost-Pruissen spoedig eenen steeds grooteren invloed verschafte. Niettemin was zijn gemoedstoestand langen tijd niet benijdenswaard. Veel dieper getroffen door het verlies van Julie dan hij zich zelf bewust was, deed zich zijne smart eerst langzamerhand in haren vollen omvang aan hem kennenen zijne ziel maakte alle toestan den doorwelke een mandie zijne liefde slechts de opbrengst der tollen met f 250.000 te verminde ren in verband met eene door den minister gedane toezeggingdat eerlang een wetsontwerp tot vermin dering der tollen zou worden ingediend werd met 56 tegeu 18 st. verworpen. Dat lid wilde de spoedige uitvoering dier belofte daardoor verzekeren. DUITSCHLAND. Rijksdag. Ter bevordering der in kwijnenden staat verkeerende zeeviEscherij is f 60000 toegestaan. Den 10 is de eerste lezing der voorstellen tot wij ziging van den zittingstijd der leden afgeloopen. De verwerping daarvan is zeker, nadat dr. Windthorst ver klaard heeft.dat het centrum van geene verandering in dit opzicht wil weten en een ontbinding van den rijksdag met gerustheid te gemoet zag. Zij had meestal in den rijksdag de beslissing in handen en in dien aan- genamen toestand wilde zij gaarne blijven. De tweede le zing zal dadelijk in de volle vergadering plaats hebben. ENGELAND. Er is sprake van eene samenwerking van de liberalen met Parnell om het ministerie Sa lisbury te laten vallen. Het gerucht, dat de oud-mi- nieter Gladstone daartoe met Parnell in briefwisseling was getreden is tegengesproken. Mocht die samen werking geicbieden dan zou volgens sommigen Salisbury bet pariement ontbinden. Den 13, des morgens vroeg, is te Plymouth in eene dichtbevolkte wijk een hevige brand uitgebarsten die zco snel toenamdat 12 menschen in de vlammen omkwamen voordat redding mogelijk was. Iemand die uit het venster sprongstierf. Twee personen werden nog vermist. FRANKRIJK. De commissie voor de Tonkin-kre dieten heefc den heer Camille Pelletanvoorstander der ontruiming t >t haren verslaggever benoemd. De Temps beeft openbaar gemaakt het verslag dat den 24 April 1885 te Chu opgesteld is door den ko lonel Borgnis Desbordes een der dapperste officieren bij de marinetroepen nadat hij op last van den opper bevelhebber een onderzoek ingesteld had naar de houding en het gedrag van den luitenant-kolonel eenmaal kan wegschenkenna zulk eene ervaring doormaken moet, alvorens in zijn lot te kunnen be rusten. Uit eenen brief zijner zuster bad hij vernomen dat Julie von Stein publiek verloofd was met den schilder Reinhard Falk en binnen kort trouwen zou en al was hem dit bericht ook volstrekt niet onverwacht gekomen, toch wekte het opnieuw eene menigte herinneringen bij hem op maar kwam bij na velerlei overweging tot de overtuigingdat zij nooit iets voor hem ge voeld kon hebben. In het tweede jaardat Harder in Oost-Pruissen woonde, begon hij zich in zijne nieuwe maatschappelijke omgeving thuis te gevoelen. Rudolf voelde zich aan getrokken door den vrooljjken prettigen gezelligen toon welke er heerschte op de elkaar schier onafge broken opvolgende feesten door de bewoners der om liggende goederen gegeven, met wie hij langzamerhand bekend geworden was. Op eenen avond het was de derde zomer van zijn verblijf in Oost-Pruissen woonde Harder een tuinfeest bij zooals die gedurende den fcorten duur van het goede jaargetijde hier vaak gegeven werden. De gastheer was ditmaal een der rijkste grondeigenaars van de provincie, diejonggehuwdhet fraaie heerenhuis opnieuw had laten inrichten en den tuin met veel goeden smaak laten aanleggen. Het was een groot gezelschap van vroolijke menschen, waarin Harder kwamiets later dan de anderen en men vertoefde tot laat in den avond in den tuin. Toen de avondkoelte en de opstijgende nevel het gezelschap in huis dreef, zocht men de danszaal op, die door allen bewonderd werd en waarvan de wanden en zól dering door eenen ook onder de gasten aanwezigen jongen schilder met veel talent beschilderd waren. Een ieder sprak zijne bewondering tegen den schilder uit en ook Harder trad op hem toeom hem eene of andere beleefdheid te zeggen. Daar echter op hetzelfde oogenblik de dans begon was bij genoodzaakt, met den Herbinger dat voor hem zeer bezwarend is. Daaruit blijkt o!a., dat het bevel tot ontruiming van Lang-Son gegeven iszonder dat een staat van den voorraad levensmiddelen en krijgsartikelen was opgtmaakt en lichtte den bevelvoerenden generaal in zijD telegram van den 28 Maart op dit punt verkeerd in. Evenmin deed hij het noodige om te weten welke hulpmiddelen te zijner beschikking gesteld zouden worden hoewel de telegraaf tot zijn dienst stond. Hij ontruimde Lang- Son tegen de meening van generaal de Négrier en den kommandant Servières die beiden de plaats wilden behouden. Hij deed niets van het door de reglementen en de eer voorgeschrevene om Lang-Son te bewaren. Het in het water werpen der bergkanonnen en der krijgskas was onvergefelijk. De terugtocht was geleid met eene door niets gerechtvaardigde overhaasting, zonder dat de noodige maatregelen genomen waren om geene levensmiddelen enz. in handen der vijanden te laten. Hij was den 28 Maartdes avondste Lang Son en den 30 te Than-Moï in staat van opgewondenheidwelke hem de beschikking over zijne geestvermogens ontnam. Deze bijzonderheden, welke "in Tonkin algemeen bekend zijn waren reeds sedert eenige maanden in het bezit van sommige bladen die nu bet geheim eenmaal verbroken is er thans geen bezwaar in zien, alles openbaar te maken. De luitenant-kolonel Herbinger heeft aan een persoon, die hem bij zijne aankomst uit Tonkin te Algiers den 9 mededeeldedat zijne zaak algemeen bekend was geworden, geweigerd, zich te verantwoorden en verklaard, dat hij alleen op last van den minister van oorlog zou spreken. De openbaarmaking van dit rapport heeft den 10 in de Kamer groote opschudding veroorzaakt. Ruchefort riep den minister van binnen), zaken toen hij langs de ministersbank ging toe dat is eene laag heidwaarop de minister antwoordde gij hebt mij hier niet ter verantwoording te roependat is kicaj^ngensicerk. In den loop der zitting vroeg de heer Loekroy aan den minister van oorloghoe bet mogelijk wasdat dit stuk aan een dagblad was medegedeeld. De commissie van onderzoek der kredieten voor Tonkin had toen van het rapport betreffende dit onderzoek geen gebruik ge maakt omdat het eene afgedane zaak gold. Het be kend worden dezer bijzonderheden moest uadoelig wer ken op de krijgstucht en het openbaar maken van zulke feiten tegenover het buitenland was eenigormate eene beleediging voor het vaderland. De minister ant woordde dat het stuk den heer Loekroy ais lid der commissie afgestaan was. Er was geen afschrift aan het ministerie voorhanden en er zou een onderzoek worden ingesteld naar deze ten hoogste af keurenswaar- dige openbaarmaking. Hij zou zorgen dat dergelijke inbreuken op de krijgstucht niet meer voorkwamen. De koloniale raad van Coehinchiua is tegen de ge opperde ontruiming van Tonkin opgekomenals vau gevoelen dat die ontruiming de ondergang van Frank- ryk's invloed in het verre Oosten zou zijn. De minister van buitenl. zaken heeft aan de mo- schilder in een vensternis te gaan en iets langer met hem te blijven praten. Deze vertelde zijnen aanvankelijk onverschilligen toehoorder van zijnen studietijddien hij ten deele te Dresden had doorgebracht en noemde plotseling onder verschillende andere beroemdheden den naam Reinhard Falk. Harder zag op. „Kent gij hem persoonlijk vroeg hij na eenige oogenblikken zwijgens. „Ja hij was mijn leermeester; hij is een der geniaalste schilders in Dresden maar hij vergooit zich men zegtdat zijne huiselijke omstandigheden daarvan de oorzaak zijn." „Hoezoo vroeg Rudolf ademloos. „Hij is razend jaloersch op zijne vrouwen niet zonder reden zij eoquetteert met een ieder wien zij ontmoet. Wij jongeluidie er veel aan buis kwamen, wisten allen daarvan mede te praten." Hy lachte en zag zijnen buurman aan die in somber gepeins verzonken voor hem stond. „Zij eoquetteert Dus werkelijk Eu zoover is het reeds gekomen dat zij den naam vaD haren man ten spot zijner leerlingen maakt Harder herinnerde zich dat hij aan zijne gedachten niet al te lang mocht toegeven en ging heenom de vrouw des huizes ten dans te vragen. Zijne vroolijke stemming keerde echter den ganschen avond niet weder. Het nieuwe jaar bracht eene verandering voor hem. Hij werd naar Berlijn overgeplaatst en de eerste tijding, die hem daar bereiktetoen bij des avonds na zijne aankomst eene courant in handen namwerkte nu juist niet verblijdend. „De geachte schilder Reinhard Falk van Dresden zal zich te Berlijn metterwoon vestigen", las hij in het blad. „Moet ik haar dan wederzien", dacht Rudolf„en de bewering van dat jonge mensch bewaarheid vinden De mogelijkheid van zulk eene ontmoeting scheen hem echter nog zeer weinig waarschijnlijk, toen hij een paar weken te Berlijn had vertoefd en gedurende

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1