No. 150. Zeven en tachtigste Jaargang, V it IJ L> A G 18 DECEMBER. Vóór het huwelijk. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Kijk f 1, Prijs der gewone Advertentiën: Donderdagavond 31 December, zal in dit blad gelegenheid bestaan tot het plaatsen van Advertentiën betreffende Nieuwjaarswen- schen a 25 ets., van 1—5 regels iedere regel meer 5 ets. <J>fficiëel <8cï>eelte. dat het IJKK4NT00R van 20 tot en met 29 December 1885 zal GESLOTEN zijn. Ënttealanb FEUILLETOIST. De 3 nummers O 06. ARIaTV Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. COS- TEE ZOON. De Uitgevers. maenraraemrc BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 18 Dec. 1885. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BELGIE. De min. van buiten!, zaken heeft aan de Kamer overgelegd bet verslag der muntbijeenkomst be nevens eene bijlage met de akte, waarin Belgie zijne toetreding tot de overeenkomst mededeelt. De heer Dumont, afgevaardigde voor Nyvel heeft bij de Kamer een wetsontwerp ingediend waarbij wordt voorgesteld de heffing van een invoerrecht van buiten- landsch vee. Volgens de Patriote zou de rechterzijde zich voor dat voorstel verklaard hebben waartegen de regeering zich niet vijandig gezind zou verklaren. DUITSCHLAND. K ij k s d a g. Minister von Böt- ticher heeft den 12 verklaard dat prins Bismarck de keuze van Antwerpen en niet van Vlissingen als haven, die de nieuwe gesubsidieerde duitsche mailbooten moeten aandoen bekrachtigd hadomdat hij niet anders dan om zeer overwegende redenen den wensch der Bremer Lloyd die de exploitatie dier lijnen op zich genomen heeftzou willen tegengaan. Zij had Antwerpen ge kozen hoewel Vlissingen minder tijdverlies gaf en nooit door ijsgang ontoegankelijk werd, omdat Antwepen een levendiger handelsverkeer en beter ingerichte haven werken bezit. Het bezwaar van ijsgang woog voor Antwerpen bij haar niet zwaarin de tien jaren dat zij booten uitzond die Antwerpen aandeden was het slechts driemalen voorgekomen dat die haven door ijsgaüg onbereikbaar was. Botterdam verdiende iD vele opzichten de voorkeur. Hoewel de nijveren in Zuid en Zuidwest-Duitscbland Antwerpen verkozen, gaf de verbinding van Botterdam met Duitscbland langs den Bijn toch groote voordeelen die vooral in Bijnland en Westfalen Botterdam als aanleghaven deden verlangen. De nieuwe mailbooten zouden 21 voet diepgang hebben; de Botterdamsche waterweg bad in den regel slechts ii) Hij was getroffen door de zichtbare ontroering van Alma, die zoo plotseling en onverwacht uit hare gewone onverschillige ba'mte opgeschrikt was en nu nog eenen snellen vragenden blik op hem wierp, maar achtte het toch onmogelijkdat zij zijne verhouding tot Isa bella zou kenDeuzooals een opkomend vermoeden hem aanvankelijk gelooven deed. Hij trad daarop op mevrouw Schoder toedie het andere schilderij „fie- becca aan de bron" stond te bekijken. Het was eene prachtig schoone vrouw met donkere, vlammende oogen en een oostersch teint, zooals dit bij eene Bebecca behoordemaar in houding en kleeding eene geheel andere dan men haar gewoonlijk pleegt voor te stellen. „Hoe zonderling beeft de fantaisie den schilder doen dwalen bij deze Bebecca", zeide mevrouw Schoder na denkend. „En is daarin geen achteruitgang merkbaar, vergeleken bij die Isabella, die vroeger geschilderd werd, ondanks de meesterlijke techniek en de zorgvuldige schik king van kleuren en tinten „Eene bacchante zou ik deze Bebecca willen noemen", zeide Budolf„men zou zich kunnen verbeelden dat er wijn in plaats van water was in de kruik, die zij op den schouder draagten dat zij er van gedronken had." Bij zijn volgend bezoek vond Harder mevrouw Scho der alleen en deze haastte zich na eene vluchtige op merking, die hij naar aanleiding van hare dochter maakte, hem een en ander mede te deeien. „Alma is altijd een eigenaardig kind geweest", zeide zij „en ik heb helaas minder invloed op haar dan ik als moeder wenBchen zou. Zij heeft een vrij groot talent voor schilderen, maar nooit was zij te bewegen geweest, 19 voetbovendien was die weg bij ijsgang in het geheel niet te gebruiken. Van daar dat de regeering zich bij de keus van Antwerpen had nedergelegd hoewel zij op gronden die hij hier slechts wilde aan duiden en niet nader ontwikkelen gemeend had in het belang van zekere takken van nijverheid niet de belgische haven welke aan deze takken van nijverheid groote mededinging kan aandoen, maar de nederlandsche te moeten kiezen. Deze redenen konden echter niet overwegend zijn teg^n het verlangen der noordduitsche Lloyd. Met opzet had zij de toestemming niet be slissend voor den gauscben duur der overeenkomst willen geven en liever voorloopig Antwerpen gekozen als proef en voor één jaarook in de hoop dat de belgische overheid de Lioyd begunstigen en zoo voor- deelig mogelijke bepalingen voor het gebruik der haven maken zou. Mocht het verder blijken dae de belaugen van Duitschlands handel en nijverheid in hun geheel eene andere haven wenschelijk makendan wilde zij voor zich en voor de Lloyd volkomen vrijheid behouden, eene verandering in deze regeling te maken. In de duitsche bladen wordt gezegd dat de Koning van Belgie in deze zaak zijn invloed rechtstreeks bij de duitsche regeering heeft doen geiden en dat gunstige voorwaarden ten aanzien van de Antwerpscbe haven gelden reeds zijn toegezegd. ENGELAND. De regeering schijnt de herkiezing van den heer Peel tot voorzitter van het lagerhuis te zullen ondersteunen. Den 15 is in den ministerraad over Soedan be raadslaagd. Volgens de Times wordt aan de weder bezetting van Dongola niet gedacht en zullen de te nemen militaire maatregelen geheel van zuiver verde digenden aard ziju. FBANKBIJK. De ministerraad heeft den 12 over eenkomstig bare vroegere besluiten beslistdat de re geering alle vermindering der kredieten en alle voor stellen om Tonkin te ontruimen verwerpen zou. De commissie voor de verhooging der invoerrechten op granen en vee, bestaande uit ]1 voor-en 11 tegen standers beeft den 11 den oud-minister van land bouw Méline voorstander van do meening dat de zaak moet worden uitgesteldtot voorzitter en den heer Noël Parfaitvoorstander der voorgestelde ver hooging tot onder-voorzitter benoemd. Één secretaris is vóór- en één tegenstander. Kolonel Herbinger is den 14 des morgens te Toulon aangekomen. Kolonel Borgnis-Desbordes, die het ver slag over den terugtocht van kolonel Herbinger opstelde, is op verlangen van generaal de Courcy uit Tonkin door den min. van oorlog terug geroepen. Aan de verkiezingen te Parijs hebben den 13 van de 542.999 ingeschreven kiezers slechts 367,779 deel genomen. De kandidaten van de Unie der radicale pers, opgemaakt onder toezicht van Clémenceau, bekwa men de meeste stemmen van 135000 tot 113000 om te studeerenzij legde zieh uitsluitend op bet teekenen van caricaturen toe tot mijne eD baars vaders ergernis. Plotseling echter werd zij vlijtig en maakte ver rassende vorderingen. Wij schreven dit toe aan den invloed eenee damedie in dien tijd bij ons aan huis en aan Alma zeer gehecht was. Maar wij, ouders, waren zeer kortzichtig", ging mevrouw Schoder aarzelend voort. „Een jong architect, die het toezicht had bij den bouw onzer villadie bet vorige jaar vol tooid werd, had tusschenbeide haar werk nagezien en om hem genoegen te doen gaf zij zich meer moeite voor hem overwon zij hare neiging tot oppervlakkigheid. Zij meende zooals het met zoovele jonge meisjes gaat, in den eerste den beste wien zij ontmoette dengene te vinden dien de hemel voor haar bestemd bad. Na tuurlijk werd de omgang zoodra wij daarvan hoorden, afgebroken en ik weet zeer zeker dat Alma den jongen man niet meer gesproken beeft sinds dien tijd noch met hem heeft gecorrespondeerd." Zij zweeg want Alma trad binnen. Deze bloosdetoen zij Harder zag van wiens bezoek zij niets scheen te hebben geweten, en trad hem toen vriendelijk maar min of meer verlegen, te gemoet. Zij zag er zeer lief uitmisschien was zij het in zijne oogen bizonderomdat zij hem na het verbaal harer moeder belangwekkender scheen. Of was het wellicht een gunstig teeken voor het tot stand komen van eene verbintenis tusschen hen dat zij beiden reeds eene liefdesgeschiedenis achter den rug hadden f Hij overwoog deze en dergelijke vragen bij zich zelf in den loop van den avonddien hij in de familie Schoder doorbracht. Er kwamen nog eenige andere gastendaardoor was het hem mogelijk meer dan hij anders gewoon was te doen met Alma te praten die geheel anders was dan gewoonlijk. Zij had bijna alleen oogen en ooren voor hem zij schertste en lachte en daartusschen verviel zij in kortemaar blijkbaar aan gename droomerijen. dm volgden de kandidaten van bet republikeinsche ver bond met 105331 tot 94680 stemmen en vervolgens die der conservatieve oppositie met 87000 tot 84000 stem men. Den 27 heeft er herstemming tusschen eerstge noemde kandidaten voor 6 zetels,plaats. Het congres tot verkiezing van een president der republiek is tegen den 29 bijeengeroepen. SPANJE. Den 12 hebben de uitvaartplechtigheden ter eere van Koning Alfonsus plaats gehad in het kerkge bouw van St. Franciscus te Madrid, dat geheel behangen was met zwart, met goud afgezet fluweel. In het midden der verschillende vakken waren de naamletters van den overleden Vorst aangebracht. Het bekleedsel hing van boven in breede plooien af over een prachtigen kata falk van 10 el hoogbedekt met een laken waarvan, naar men verzekert, sedert den tijd van Philips III voor plechtigheden als deze gebruik wordt gemaakt. Aan de hoeken waren in het geheel 5000 waskaarsen ontstoken. De vier jongste bisschoppen waren gezeten bij de hellebardiers en kamerheeren. Aan den voet van den katafalk waren de door de vreemde Hoven ge zonden bloemen en kransen opgehoopt en daarop lagen de scepter, de kroon en verdere teekenen der konink lijke waardigheid, benevens de koninklijke mantel en 's Konings ridderorden. De schitterende uniformen der buitenlandsche gezanten staken eigenaardig af bij die der dames en genoodigden in rouwgewaad. De bisschop van Madrid bediende de mis, waaraan de eerste zangers der opera deel namen. De godsdien stige liederen waren gekozen uit de werken der oude spaansc-he meesters. Vooral Bighini's „Paradisim", door den zanger Guyarre voorgedragen maakte diepen indruk. De aartsbisschop van Valladolid bield de lijk rede in een bloem- en beeldrijken stijlwelke veel in druk maakte. Een der soldaten van de lijfwacht bij den katafalk viel flauw en sleepte in zijn val twee candelabres mede; dit veroorzaakte eenige verwarringoverigens werd ondanks den geweldigen toevloed van menschen de orde volmaakt gehandhaafd. De belendende wyken en straten waren met troepen afgezet. De tegenwoordig heid van veertig hooge geestelijken wordt aangemerkt als een protest tegen de Carlistische neigingen aan de geestelijkheid toegeschreven. Den 26 zullen de Cortes geopend worden door de voorlezing van het daarop betrekkelijke besluit door den minister president. Den 28 zullen de voorzitter, onder-voorzitters en secretarissen gekozen worden en den 29 zal de Koningin-regentes den eed voor het congres afleggen. Den 30 zal de minister van financiën waarschijnlijk een wetsontwerp aanbieden tot verbe tering van den toestand van 's lands geldmiddelen en tot verkoop der staatsbosschen. VEEEENIGDE STATEN. Den 16 is bij den Se naat een wetsontwerp ingediend waarbij vrije en onbeperkte aanmunting van zilveren dollars voorgesteld wordt. Ook hij was in eene oogenblikkelijke verstrooidheid vervallen toen een bediende op hem toetrad en hem toefluisterdedat er iemand was om hem te spreken. Met eene verontschuldiging stond hij op en ging de kamer uit. Vijf minuten tien minuten een kwartier verliep voordat hij weder binnenkwam om te zeggen dat de boodschap hem noopte dadelijk been te gaan. Het geheele gezelschap zag hem ontsteld aan want hij zag zeer bleek en verstoord zooals men den altijd kalmen bezadigden man nog nooit had gezien. De handelsraad liet hem uit. „Gij hebt toch geen kwade tijding gekregen f" vroeg hij. „Van dien kant komt zelden eene goede", antwoordde Harder en was in het volgende oogenblik verdwenen. Zoo snel zijne voeten hem dragen kondenging hij naar zijne niet zeer afgelegen woning. De ruk aan de belonmiddelijk door eenen tweede gevolgd verried een hartstochtelijk ongeduld en ijlings kwam de portier de deur opendoen. In een oogenblik was Harder de trap opgestormd naar zijne kamer, stak licht aan en ging nog met den hoed op het hoofd op de sofa zitten. Daarop haalde hij uit de vestzak een stukje papier voor den dag en las voor de zoo- en zooveelste maal „Plotselinge dood door vergif. Schilder Beinhard FalkWeissegasse 10. De vrouw des moordenaars wordt verdacht." Met eenen diepen zuchtnadat de borst hem minuten lang als toegesnoerd was geweeststak by het papier weder bij zich en stond hij op met het besluitom zich dadelijk te overtuigen dat deze schilder Bein hard Falk een geheel andere wasdan die Het kon immers dezelfde niet zijn. Een beroemd kunstenaar woonde niet in deze achterbuurt en zijne vrouw Julie, die aanspraak kon maken, inde eersteen aanzienlijkste kringen te verkeerenzon bezwaarlijk zulk eene bescheiden woning voor lief nemen. Het

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1