No. isr. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. ZONDAG 20 DECEMBER. Donderdagavond31 December, zal in dit blad gelegenheid bestaan tot het plaatsen van Advertentiën betreffende Nieuwjaarswen- schen h 25 ets., van 1—5 regels, iedere regel meer 5 ets. dDfficicd ®tb«elte. Nationale Militie. iStnUtiUub, ISinnenlaub. ALKIAARSCHE COURANT. De Uitgevers. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Gezien art. 19 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsbl. No. 72), Roepen bij deze op: alle mannelijke ingezetenen, die op 1 Januari 1886 hun negentiende jaar zijn ingetreden, (alzoo alle mannelnke ge borenen van 1867), om zich ingevolge art 15 en 20 der aangehaalde wet, in de maand Januari 1886 m het daartoe gereed gemaakte register voor de Nationale Militie te doen i^De^inschrij ving geschiedt in een der vertrekken van liet raadhuis alhier, des avonds van 5 tot 7 ure, op Dinsdag en Vrijdag tot en met 20 Januari 188o en ver der aan de gemeente-secretarie. Zjj maken voorts de ingezetenen opmerkzaam op de volgende bii genoemde wet gemaakte bepalingen, als: De verplichting tot het doen der aangifte berust op den militieplichtige zeivenbij ongesteldheidafwezigheid ot ont stentenis, op zijn vader; is deze overleden, op zijne moeder, en, zijn beide overledenop den voogd. Voor ingezeten wordt gehouden: 1° hij wiens vaderot is deze overledenwiens moederot zijn beide overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van 28 Juli 1850 (Staatsblad n°. 41); 2» hij die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste 18 maanden voor 1°. Januari 1886 binnen Nederland verbluf hield; 3°. hijvan wiens ouders de langstlevende ingezeten wasal is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen „het Rijk ver blijf houde. Foor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdelingbe- hoorende tot een Staat, waar de Nederlander „niet aan de verplichte krijgsdienst is onderworpen, of, waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen. De inschrijving geschiedt 1° van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, ot is deze overledende moederof zijn beiden overledende voogd woont; 2°. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hjj woont; 3°. van hemdie geen vader, moeaer of voogd heeft ot door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lands ge vestigd isin de gemeente waar hij woont 4». van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlan der, die ter zake van 's lauds dienst in een vreemd land woontin de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Voor de Militie wordt niet ingeschreven: 1*. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een inge zeten, die geen Nederlander is 2®. dc in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten; 3°. de zoon van den Nederlander, die, ter zake van s lands dienst, in 's Rijks overzeesche bezittingen of koloniën woont. Zij noodigen hen wien dit mocht aangaanuitzoo moge lijk in eigen persoon de aangifte te doen en daarmede niet tot het einde van Januari te wachtenterwijl zij voorts herinneren aan de straf, waarmede de nalatigen ter in schrijving bij de art. 183 en 188 der wet bedreigd worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 5 Dec 1885. Ge Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. voorgesteld, Tonkin geleidelijk te ontruimen. Dit ver slag lokte herhaaldelijk verzet uit bij het centrum, doch werd daarentegen door de rechter- en uiterste linker zijde met blijken van goedkeuring ontvangen. Tegen het einde der zitting verklaarde de minister president Brissondat de regeering de gevraagde kre dieten in hun geheel handhaven en de voortdurende bezetting van Tonkin verdedigen zal. Den 21 wordt het verslag in behandeling genomen. De heer Baudry d' Asson keurde het inhouden der bezoldiging van 400 geestelijkenmeest in de Vendée, wegens hunne bemoeingen met de verkie zingen af. Minister Goblet verdedigde dien maat regel. Die priesters hadden feitelijk de verkiezingen in handenéén hunner had openlijk aan de spoor wegstations stembiljetten uitgedeeld. Alle Franscbe regeeringen hadden van het rechtom straften als deze toe te passen, gebruik gemaakt. Zoolang Kerk en Staat niet gescheiden waren, zou hijkalm maar vast beraden, de rechten van den staat handhaven. Bisschop Freppel toonde aan dat de bezoldiging der geestelijken eene vergoeding was voor de in beslag genomen eigen dommen der Kerk en dat, als zij staats-ambtenaren waren zij niet ondanks de straf met hunne ambtsbe diening zouden kunnen voortgaan. Ten slotte werd met 331 tegen 167 stemmen eene motie aangenomen waarbij de maatregel goedgekeurd en besloten werd de rede van den minister in geheel Frankrijk aan te plakken. ITALIË. Den 17 eindigde in de Kamer de alge- meene beraadslaging over het wetsontwerp op de her ziening der grondbelasting. Met 275 tegen 168 stemmen werd eene motie van orde aangenomen waarmede de regeering verklaard had in te stemmen, inhoudende, dat de Kamer tot de eenvoudige orde van den dag over alle daarmede verband houdende voorstellen en tot de behandeling der artikelen overgaat. Den 17 is de acte van bemiddeling tusscben Duitsch- land en Spanje in het Vatikaan onderteekend door de vertegenwoordigers dier twee landen en den kardinaal staatssecretaris Jacobini. PORTUGAL. Te Lissabon is in den ouderdom van 69 jaren overleden Koning Ferdinand van Loburg vader van den tegeuwoordigen Koning in 1836 met Maria II gehuwd en na dien tijd begiftigd met den eeretitel van Koning. RUSLAND. Aan de inschrijvers op de in deze week uitgeschreven nieuwe russisehe leening is 12 pet. van het bedrag hunner inschrijvingen toegewezen. ZWITSERLAND. De Bondsvergadering beeft den heer Adolf Deucker tot president en den heer Droz tot onder-president der republiek voor 1886 benoemd. Bei den zijn radicalen. GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen: eene bonte geit; een bont boezelaar; eenige sleutels; een tabaksdoos; een jongens cacbe-nez; een knipmesje; een zwarte handschoen; een jong bont geitje; een bok; een hondenpenning; een groen beursje; 4 zak haverdoppen. DENEMARKEN. Bij een feestmaal van afgevaar digden der rechterzijde uit het geheele land den 17 te Kopenhagen gehouden, betuigde minister Estrup zijn dank voor een op het ministerie uitgebrachten dronk. Hij hoopte, dat het vertrouwen ook verder tnsschen het ministerie en de rechterzijde zou voortduren. Volgens de besluiten, door de afgevaardigden genomen, heeft de rechterzijde hetzelfde doel als bet ministerie, nl. alle partijen te doen samenwerken, aan het tot stand brengen van vele onafgedane wetten. In zijn dronk op de rechterzijde verklaarde hij te hopen dat dit grootsche doel mocht bereikt worden. (Luide toejuiching.) DUITSCHLAND. R ij k s d a g. Na de tweede lezing der militaire begrootingen is de vergadering tot den 8 Januari a.s. verdaagd. FRANKRIJK. De stad Parijs zal eene leening van f 125.000.000 sluiten. De ministerraad heeft den 17 besloten in de Kamer aan te dringen op de stemming over de Tonkin-kre dieten in haar geheel. Elke vermindering zal worden beschouwd als een afkeuring der regeeringsstaatkunde. Kamer. Den 15 zijn de verkiezingen in de Ardèche wegens inmenging der geestelijkheid ook met 311 tegen 211 stemmen vernietigd. Den 17 las de heer Pelletan zijn verslag in zake de kredieten voor Tonkin voor, waarin ten slotte wordt Den 15 is door den heer Teixeira de Mattos in de vergadering van den geneeskundigeu raad voor Noordholland gewezen op de onbehoorlijke en afkeu renswaardige wijze, waarop in sommige plaatsen van ons laud de ruiming van lijken op de begraafplaatsen geschiedt. Zij is stuitend en in strijd met de hygiene en moet aanleiding geven, om bij de regeering aan te dringen op eene wijziging der wet op de begraat- plaatsenstrekkende om de overblijfselen van lijken na 10 jaren te doen verbranden. Een lid wenschte deze verbranding met verplichtend te stellen. Nadat de voorzitter opgemerkt had, dat lijk verbranding hier te lande nog niet was toegestaan en dat zij ook na tien jaren waarschijnlijk bezwaren zou ontmoeten deed de heer van Hamel uitkomendat de grief van den heer Teixeira niet betreft de wet, maar hare uitvoering. Hij achtte het daarom wensche- lijk dat den minister verzocht werd, bij de gemeente, besturen aan te dringen op betere naleving van ge- noemde wet. De heer Teixeira kwam tegen de wijze van ruiming op: de lijken worden na tien jaren in een grooten algemeenen kuil geworpen en de behandeling der over blijfselen is niet overeen te brengen met eene goede hygiëne Hij bleef verbranding dier overblijfselen wen- sebelijk 'achten. Zijn voorstel gesteund door den heer Gunning, werd aangenomen met 10 tegen 6 stemmen. Tot burgemeester der gemeente Andel is bij kon. besluit van den 15met ingang van den 19be noemd de heer J. H. van Ouwerkerk. Den 15 en 16 is te Groningen voor de hoog- duitsche taai, akte A, middelbaar onderwijs geslaagd mej. C. M. Peel te Zaandam en voor acte B mej. C. E. van der Wissel te Amsterdam. Den 16 is door de israëlitisehe schoolcommissie te Hoorn aanbesteed het afbreken van bet oude en het opbouwen van een nieuw schoollokaal. Laagste inschrij ver de heer J. Markus aldaar voor f 1855. Den 16, des avonds, is te Enkhuizen het door den smid G. Schild Jz. bewoonde en bij de Tielsche brand- waarborgmaatschappij tegen brandschade verzekerde huis afgebrand. Bij kon. besluit van den 16 is met 1 Januari a.s. aan den luitenant-kolonelden heer J. T. Evers, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als militie-com missaris in Overijsel. Het voorstel van burg. en weth. van Amsterdam tot verhooging van het schoolgeld der 4e klasse voor jongens van 70 tot f 80 is den 17 door den ge meenteraad met 11 tegen 10 stemmen verworpen, nadat mede verworpen was een amendement van den heer mr. J. C. de Koning, om het op f 72 te brengen. Den 17, des avonds te half zes, brak een hevige brand uit in eene boerderijtoebehoorende aan den beer Crommelinbewoond door H. Lodderstaande aan den IJweg, tusschen de Ringvaart en den Spaarn- wouderweg te Haarlemmermeer. De geheele boer derij met de opbrengst van ongeveer 100 bunders isbehalve eene schuur en een klamp hooiverbrand. Niets kon gered worden dan het veeterwijl men de zieke vrouw juist bijtijds uit het huis kon dragen. Men vermoedtdat de brand ontstond op den dorschvloer. Den 17 is des avondskwart na zeven, door he- omvallen eener petroleumlamp, een felle brand uitget barsten in een perceel aan de Weytenbachstraat te Amsterdam. Het achtergedeelte van het huis brandde geheel uit bet overige gedeelte werd op last der bouwopzichters omvergehaaldter voorkoming van bet omvallen van het perceel. Den 17 is door het prov. bestuur van Noordhol land aanbesteed 1°. het 3jarig onderhoud van de werken der rijks-zeehaven Nieuwediep, geraamd op f 25 500 per jaar. Laagste inschrijver de heer C. Bos As. te Dordrecht, voor f 21.690 per jaar 2°. het 3jarig onderhoud der rijks zee- en havenwerken op het eiland Urk geraamd op f 10.600 per jaar. Laagste inschrij ver de heer G. F. Seidel te Vollenhove voor f 9205 per jaar; 3°. het bouwen vaneen lijkenhuis met schuur eu stal te Medemblik ten be ïoeve van het rijks- krankzinnigengestiebt aldaar, geraamd op f 6590. Laagste inschrijver E. Franse te Medemblik voor f 5645.31; 4°. het maken van een kleed- en badka mertje in en het uitvoeren van eenige daarmede in verband staande werken aan de desinfectieloods bij de ziekenbarak te IJmuiden, geraamd op f 750. Laagste inschrijver J. P. A. Nelissen te Haarlem voor f 580. ln den avond van den 17 is een man door den trein van Rotterdam naar Amsterdamop de hoogte der nieuwe gasfabriek, overreden en dadelijk overleden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 17 besloten tot het zenden van een adres aan den minister van waterstaatwaarbij ernstig wordt aangedrongen om alles in het werk te stellen om de nog te verrichten werkzaamheden voor den aanleg van het Merwede-Ka- naai zoo spoedig mogelijk over de geheele lengte van dat kanaal te doen uitvoeren, opdat de verbeterde ver binding tusschen Amsterdam en den Rijn binnen kor ten tijd tot stand kome. Den 17 is de telefonische verbinding tusschen het post- en telegraafkantoor aan den Burg en het dorp de Koog op Texel tot stand gekomen. Den 18 is door den majoor eerstaanwezend inge* nieur te Amsterdam aanbesteed, onder nadere goedkeu ring van den minister van oorlog 1°. het maken van zandophoogingen enz. voor het fort bij Spijkerboor. Minste inschrijver de heer H. F. Meegen Jr., voor f 238.000. 2°. Als boven voor het fort Purmerenddezelfde voor f 277 000. 3°. Als boven voor het fort Edamdezelfde voor 317.000. 4°. Als boven voor het fort bezniden Uithoornde minste de heer N. van Haaren voor f 311.800. 5*. Als boven voor het fort Waver Amstel dezelfde voor 304.000. Benoemd tot onderwijzers te Amsterdam o. a. P. R. Blankevoort te Monnikendam en F. J. H. Schnei der te Sandpoort. Het bouwen der Deli-bierbrouwerij te Amsterdam is aan de laagste inschrijvers, de heeren Cruyft en Schou ten voor f 209 976 gegund. Volgens het jaarboekje der Cbr. Ger. kerk in ons land voor 1886 is het aantal Cbr. Ger. predikanten 302, terwijl er 14 emeritus predikanten zijn er zijn 379 gemeenten waarvan 80 zonder predikant. Het grootst aantal leden heeft Amsterdam met 4720, Rotterdam met 4495Hoogeveen met 2300, Leiden met 1900 Urk met 1739, Kampen met 1700 en 's Gravenhage met 1600 leden. Het aantal Chr. Ger. gemeentescho len bedraagt 78. De theol. school te Kampen telt 74 studenten waarvan 13 in het laatste studiejaar. Aan het ramtorenschip Koning der Nederlanden zijn van 1881 tot en met 1884 steeds herstellingen uitgevoerd die f 381.585 gekost hebben. Herkozen tot heemraad van den Eilandspolder de heer K. Smit te Graft. Niet de heer A. Smit, van Nieuwe Niedorp, zooals in ons vorig nummer abusievelijk werd vermeld maar A. Wit is benoemd tot onderwijzer te Zeist. Een scheurkalender voor de jeugd uitgegeven van wege den Nederlandschen Protestantenbond is zeker eene welkome verschijning. Ook de kleine wereld moet vaak haren scheurkalender hebben en dan was men vroeger verlegen, welke te kiezen. Dit bezwaar is door deze keurige nette uitgave van den uitgever W- E. J. Tjeenk Willink te Zwolle opgeheven vooral daar een prijs van 50 cents den aankoop wel niet in den weg zal staan.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1