No. 152. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. WOENSDAG 23 DECEMBER. Vóór het huwelijk. Prijs der gewone Advertentiën: Donderdagavond 31 December, zal in dit blad gelegenheid bestaan tot het plaatsen van Advertentiën betreffende Nieuwjaarswen- schen a 25 ets., van 1—5 regels, iedere regel meer 5 ets. 4Dfitciëel (BebteUe FEUILT .FÏTQ3XT. ISinncnlAub. ALKIAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De Uitgevers. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden dat het suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting over de dienst van 1885 op 9 December 1.1. door den raad dezer gemeente vastgesteld en den 16 December door Gedepu teerde Staten van Noord-Holland goedgekeurd, op heden in vorderbaar gesteld en aan den gemeente-ontvanger ter invor dering is uitgereikt, terwijl afschrift daarvan op de secretarie der gemeente is nedergelegd gedurende 5 maanden aanvang nemende 23 December 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 21 Dee. 1885. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoekmet de bijlagenvan G. H. ARBOUSloodgieter alhierom vergunning tot het oprichten van eene veldsmederij op een erf achter het perceel aan het Luttik-Oudorphoek Wortelsteeg, wijk C, Nr. 89, en dat op Dinsdag, 5 Januari 1886, 's middags ten twaalf uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die veldsmederij bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouder# voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, 22 Dec. 1885. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BELG1E. De Kamer heeft den 19 met 64 tegen 19 stemmen de muntovereenkomet aangenomen. ENGELAND. De 2 verkiezingen, die nog plaats moesten hebbenzijn afgeloopen. De Edinburgsehe hoogeschool koos een conservatief en de Shetlandsche eilanden vaardigden een liberaal af. Het parlement bestaat, behoudens den uitslag van een paar herstem mingen, thans uit 333 liberalen 249 conservatieven 2 onafhankelijken en 86 aanhangers van Parnell. De ochtendbladen van den 21 bevatten een brief van den oud-minister Hertington aan den voorzitter van zijn kiescomitéwaarin hij verklaart, dat hij volstrekt niet instemt met het aan den heer Gladstone toegedichte plan om aan Ierland een eigen regeering te geven, maar zijne vroeger uitgedrukte gevoelens over Parnell's staatkunde handhaaft. 13) „Gij begrijpt, waarop de verdenking jegens mij ge grond is?'' Rudolf knikte peinzend met het hoofd. „En toch verzeker ik u heilig en plechtigdat ik volkomen onschuldig ben. Ook ik heb schuld gehad aan onze twisten, dat geef ik toe, maar het is mij nooit in de gedachte gekomen mij te willen wreken over de somtijds bepaald minachtende behandeling die ik van hem ondervond. Neen hij zelf heeft zich het vergif toegediendhij heeft vaak gedreigd zich het leven te zullen benemen dat bij mislukt noemde, maar ik heb er nooit aan gedachtdat hij er ernst van maken kon j dat een mensch met een gezond ver stand uit dit leven scheidt vrijwilliguit eigen bewegingdat scheen mij gisteren nog geheel onmo gelijk. "Want het leven is toch zoo schoon en ook hij had gelukkig kunnen zijnwanneer hij maar gewild had Maar hij had in niets genoegen Zijne knnst bevredigde hem niet met mij twistte hij bij iedere gelegenheiden ik kon er toch niets aan doendat ik niet was als als die voorname damesdie hij vroeger had gekend. Ohad ik den schijn maar wat meer vermeden riep zij plotseling in wanhoop uit, „had ik hem maar niet getrotseerd en rekening gehouden met zijne zwaarmoedige buien. Dat heb ik mij zelf te verwijtenmaar aan zijnen dood ben ik onschuldig," „Ik hoop, dat uwe onschuld aan het licht zal komen", zeide Rudolf op geruststellenden toon. „En hoe lang moet ik bier blijven? En wanneer ik niet bewijzen kandat ik onschuldig ben riep aij met ontzetting uit. FRANKRIJK. De vrouw van den SOjarigen heer de Les8eps is den 16 van een meisje bevallen. De te Parijs woonachtige hongaren wenschten hem geluk met de geboorte van zijn 12e kind en herinnerden hem aan zijne beloftegedaan in eene zijner te Budapest ge houden redevoeringen om dat kind te noemen naar eene of andere hongaarsche stad. Kolonel Herbinger is 2 maal door den minister van oorlog gehoord. De commissiedie in haar verslag verklaard had, dat zij geen uitspraak omtrent zijn ge drag wilde doen zonder hem gehoord te hebben zal hem niet meer hooren. Kamer. Minister Goblet kondigde den 19 aan, dat de regeering de bijeenkomst van het Congres op den 28 bepaald had. De verkiezing van conservatieven in Landes werd met 293 tegen 212 stemmen vernietigd. Nadat den 17 door den lieer Pelletan het verslag der commissie over de voor Tonkin aangevraagde kre dieten was voorgelezen stelde de commissie voor, het tegen-verslag der minderheid van 6 leden als bijvoegsel in^ het offieieele blad op te nemen waartegen som mige afgevaardigden opkwamen betoogende dat dit niet aanging, zoo het ook niet vocrgelezeu was. Na eene levendige beraadslaging, waarbij beweerd werd, dat de meerderheid der commissie het verslag der minderheid niet eens gezien hadwerd op voorstel van den heer Casimir Périer lid der minderheidmet 253 tegen 244 stemmen tot de lezing daarvan besloten. In dit stuk werd verdere uitbreiding der koloniën afgekeurdmaar betoogddat de belangen en de eer van Frankrijk bet behoud van Tonkin vereischten. Dit zou, wel is waar, nieuwe opofferingen noodig maken maar een volk kon niet groot zijn, indien het zijne onder nemingen niet doorzette. Ontruiming van Tonkin zou het sein wezen tot onlusten in Cochinchina en slachtingen in Annam. Met China bestonden geene moeielijkheden meer en de afwezigheid van 6000 man troepen kon Frankrijk niet merkbaar verzwakken. Er was uitzicht op een handelsverkeer tot een bedrag van 300 millioen, de Roode Rivier was de kortste weg naar Yunnan, enz. In elk geval, luide het slot, stond de eer der republiek op het spel. De aanhangers van den oud-minister Ferry jachten dit verslag zeer toe. RUSLAND. In het rechtsgeding tegen de leden der sociaal-revolutiona.ro vereeuigingen zijn de volgende vonnissen gewezen. De vrederechter Bardowsky en de geniekapitein Lurg zijn met 4 anderen ter dood veroordeeld door het koord18 tot 16 jaren dwang arbeid in de mijnen2 tot 10 jaren ea 8 maanden dwangarbeid en levenslang verblijf in Siberië en 2 tot levenslange verbanning naar Siberië. SPANJE. Te Madrid heerecben de pokken: den 18 stierven 18 personen aan die ziekte. De benoemingen bij de verschillende gezantschappen zijn uitgesteld tot na de ontbinding der Cortes. Generaai Pavia, bevelhebber der troepen te Madrid, is van zijn ambt ontheven omdat hij den hertog van „Denk daaraan niet. Ik zal voor een bekwaam verdediger zorgen. Vaarwel!" Zij zat daar ineengedokenuitgeput naar lichaam en geestmet het hoofd op de borst gezonken. Bij zijnen groet echter schrikte zij op en greep weder naar zijne band die zij voordat hij het verhinderen kon aan hare lippen bracht. „Ik dank u", fluisterde zij, „dat gij kwaamt, dat ik mijne geschiedenis aan een meuschelijk wezen vertellen kon. Nu ben ik kalmer." Rudolf stond eeu oogenblik besluiteloos. Hoezeer het verhaal der ongelukkige hem geboeid hadtoch had hemterwijl zij spraknog eene andere vraag onophoudelijk beziggehouden en wel is waar aarzelend, maar met onwederstaanbare macht kwam die hem nu over de lippen: „Was hij uw man, bedoel ik reeds vroeger getrouwd Zij antwoordde niet dadelijk. Toen echter scheen zij het zich te herinneren en alsof het haar plotseling inviel, antwoordde zij: „Neen. Hij was verloofd met met uw meisje mijnheer von Harder. Zij maakte de verloving af, omdat Hij viel haar in de reden vermaande haar nogmaals, niet den moed te verliezen en snelde naar huis. Dadelijk schreef hij eenen brief aan zijne zuster en deed baar heftige verwijten, dat zij hem in den waan had gelatendat Julie met Reinhard Falk getrouwd was. Hij verzocht haar verderhem onmiddelyk mede te deelen wat er van J ulie geworden was. Toen de brief geschreven en op de post bezorgd was, had bij een onbeschrijfelijk gevoel van gelukzaligheid in het vooruitzicht op een weerzien, een onderhoud met haar, dat spoedig tot een gelukkig einde leiden moest. "Wij verplaatsen den lezer naar den tijdtoen Julie en hare moedervan Meran terugkeerendete Dresden waren aangekomen. Zij waren van plan daar een dag te blyven en dan naar huis te gaan, waarheen Bourbon neef van Koningin Isabella die zich in het paleis hoogst onbetamelijk over Koningin Christina uit gelaten had als officier der garde schorste. ZWITSERLAND. De nationale raad beeft na breed voerige besprekingen over de landsverdediging f 250.000 bestemd voor versterking van den Gotthardpas. De gevoelens in den Standenraad zijn over die zaak zeer verdeeld. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Avondzitting van den 17. De minister vun financiën, de gemaakte opmerkingen beantwoordende, zou verhooging van den accijns op wijnen, vooral op fijne, niet afkeuren, doch hij heeft a.leen te maken met het alcohol gehalte en dit is bij wijnen het 4e of 5e ge deelte van dat van gedistilleerd. Hij waarschuwt tegen over ijling, wat betreft de adressen der branders uit Schiedam, en tegen het veranderen van het minimum van trek. In elk ge val moet het aangevangen onderzoek afgewacht worden; over het algemeen is bij proefnemingen lager alcohol-gehalte ge vonden dan het minimum van trek. De klacht omtrent opdrijving van accijns mist allen grond. Hij zou zich gelukkig rekenen naar andere middelen te moeten omzienter vergoeding van het totaal gemis van accijns op gedistilleerd. De heer B a h 1- m a n n blijft verhooging onrechtvaardig achten. Hij hoopt, dat de minister van fin., die den wijnaccijns zou willen verhoogen, als hij de handen vrij had, zich niet zal laten weerhouden om zijnen ambt genoot van buitenl. zaken te overtuigen van de wenschelijkheid om het fransche verdrag ten aanzien van den wijnaccijns op te zeggen. De minister van financien herhaalt, dat er op°dit oogenblik geen noodzakelijkheid bestaat, om alleen voor 't minimum van trek eene wetswijziging afzonderlijk voor te stellen. De heer Verniers van der Loeff hoopt, dat de minister op zijne weigering zal terugkomen. De heer Schepel is tegen dit ontwerp, om den minister aan te moe digen, het kapitaal in portefeuille aan te slaan. Hij kent mannendie tonnen gouds bezitten en 2 a 3 pet. betalen terwijl arbeiders 6 a 7 pet. moeten opbrengen. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 48 tegen 13 stemmen van de heeren SchepelClercx Reuther LambrecbtsA. van Dedem, Hafi- mansKolkman Keuchenius, Zijlker, Bahlmann Bums, van Berckel en Fabius. Daarna volgt het wetsontwerp 1° tot verhooging en uit breiding van het overgangsrecht. De artikelen I tot en met 5 worden goedgekeurd. Art. 6 verhoogt het recht in de rechte linie van een vierde ten honderd tot M 0o ten honderd en het recht in de zijlinie van één ten honderd tot twee ten honderd. De heer Kolkman stelt voor, de heffing in de rechte linie onveranderd te laten, maar op het recht in de rechte linie en zijlinie wel opcenten te doen heffen. Volgens zijne bere kening zal de schatkist daardoor 389,695 meer ontvangen dan volgens het voorstel der regeering. De min. v. financiën liet de beslissing over dit door de heeren Gleichman en van der Loeff bestreden voor stel aan de Kamer over. Na aanneming met 39 tegen 23 stemmen is het geheele ontwerp aangenomen met 51 tegen 12 stemmen van de heeren Kielstra, van der Eeltzde Vos, Keuchenius, van Kerkwijk, Viruly, Zijlker, v. d. Loeff, van Osenbruggen, Gleichman, Buma en Schepel. Reinhard haar eene week later volgen zou, om met Julie in het huwelijk te treden. Zij kwamen twee dagen vroeger te Dresden aan dan oorspronkelijk bepaald geweest was en daar de schilder van deze wijziging in het reisplan geen bericht gekregen had was hij niet aan het station om ze af te halen maar de dames begaven zich alleen naar het hotel waar zij zouden logeeren. Op Julie's voorstel namen zij na een weinig uitgerust te zijn eene vigi lante om haren verloofde tot eene wandeling te gaan afhalen. De straat, waarin Reinhard woonde, lag in de oude stad. Het was eene eenzame buurt; in Rein- hard's woning bleef alles stil, toen de vigilante daarvoor stilhield en Julie stapte daarom eerst alleen uitom binnen iemand te zoekendie haar en hare moeder zou kuunen aandienen. „Wie is daar?" riep eene Btem van achteren toen de jonge dame, nadat op haar berbaa d sche.len de deur was opengedaan, binnengetredm was. „Woont hier mijnheer Reinhard Falk?" vroeg zij. „Ja, eene trap hoog, hy is thuis", antwoordde dezelfde stem, aan een vrouwelijk wezen toebehoorendedie echter niet te voorschijn kwam. Daarentegen hoorde Jnlie, nadat de vrouw gesproken had, een plassend geluid alsof men weder met wasschen voortging zij aarzelde een oogenblik en keek naar de halfgeopende deur waarachter de waschvrouw aan het werk scheen te zijn weldra echter ging zij langzaam de trap op. Zij was boven en zag eens rond. Er kwamen ver scheidene deuren op den gang uit, en spoedig vond zij op eene daarvan een kaartje„Reinhard Falk schilder." Zij klopte aan. Niemand antwoordde, hij had het zeker niet gehoord. Een paar luide stemmen, die uit eene eenigzins andere rich* ting kwamen,hadden baar kloppen waarschijnlijk overstemd. Zy klopte nogmaals en opende toen langzaam de deurhaar verloofde moest hier zyn want zij had zijne stem duidelijk herkendterwijl bij eenen anderen persoon toeriep.

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1