No. 153. Zeven en tachtigste Jaargang. 1885. V R IJ D A G 25 DECEMBER. Zaterdag (den tweeden Kerstdag) Vóór het huwelijk. Prijs der gewone Advertentiën: Ten einde onze lezers niet vier dagen zonder nieuws te laten zal ook eene Courant worden uitgegeven. Be leefd verzoeken wij echter tijdige in zending der voor dit nummer bestemde Advertentiën. Do Uitgevers. #tficiëei (Bcöeelte. Hondenbelasting. FEUILLETON. füttitznlanb. ËittnenlAntf. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. vIA V' Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren belanghebbendennaar aanleiding der op 20 Sep tember 1882 vastgestelde verordening op de heffing eeaer be lasting op de honden dat ieder eigenaar bezitter of houder van een of meer aan de belasting onderworpen honden verplicht is, daarvan jaarlijks vóór 31 Januari ten kantore van den gemeente-ontvanger aan gifte te doen. Die aangifte geschiedt door de inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den belastingschuldige onderteekend biljet, kosteloos ten kantore voornoemd verkrijgbaar. De betaling der belasting geschiedt dadelijk bij de aangifte tegen kwitantie en afgifte van een penningonverminderd het recht, om zoo de aangifte onjuist bevonden wordt, herziening te doen plaats hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 22 Dec. 1885. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de beschrijving voor de plaatselijke directe belasting, dienst 1886, Zaterdag 2 Januari 1886 een aanvang neemt. Zij herinneren, dat die belasting geheven wordt van de te Alkmaar hun hoofdverblijf houdende en van de meer dan 3 maanden in dat dienstjaar aldaar verblijf houdende a. hoofden van huisgezinnen of alleen wonende personen een perceel of een afzonderlijk belastbaar gedeelte van een perceel bewonende; b. personen of hoofden van gezinnenbij anderen inwonende, daaronder hegrepen minderjarige kinderen met een eigen in komen voor zoover de hoofdbewoner niet of niet geheel in hun onderhoud voorziet, onverschillig of de hoofdbewoner al dan niet belastbaar zij. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 22 Dec. 1885. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te ALKMAAR brengt ter algemeene kennisdat bet den brievenbestel lers en postboden TEN STRENGSTE VERBODEN IS, fooien TE VRAGEN of DAAROP TE WACH TEN bij gelegenheid van het Nieuwejaar en de kermis. Hij verwacht, dat de ingezetenen in het belang van den 14) Slechts eenen blik had Julie op bet o>rspronkelijke der „Rebecca" geworpen, dat zij dadelijk op het schil derij waaraan Reiubard werkte, herkend bad eu als by instinct begreep zy ook dat deze vrouw met haar niets gemeen had dan de sekse. „Welk een onverwacht bezoek zeide Reinhard, die, nog voordat zich de deur achter het model gesloten had zijne kalmte had teruggevonden „hier verwachtte ik u niet." „Is dat Rebecca aan de bron vroeg zij zonder op zijne woorden te letten en beschouwde bet schilderij, waarop eene vrouwmet uitdagenden blik de tradi tionele krnik met een stout gebaar op den schouder hield. „Ja", antwoordde by „bevalt het u De herin nering aan hetgeen zy zooeven hier gezien en gehoord had greep baar met geweld aan zij snelde naar de deur, en zeide haastig „Ik wilde u alleen zeggen dat wij aangekomen zijnik verwacht u binnen een half uur in bet hotel de Rome." Zonder een oogenblik langer te toevenmaakte zij zich los uit de handdie haar wilde vasthouden en keerde tot hare in de vigilante wachtende moeder terug. Zij was zeer bleek en sprak slechts weinig. „Reinhard was nog aan zijn werk en zou baar spoedig in het hotel opzoeken.'* Langzaam reden zy weder terugdenzelfden weg de brug overonder den stralenden blauwen hemel die zich in den helderen stroom weerspiegelde. Julie maakte geen enkele opmerking over hetgeen zij zag en knikte slechts evenwanneer hare moeder iets zeide. Daarentegen scheen haar eene innerlijke onrust te kwellen dit bewees eene zenuwachtige haast in hare openbaren dienstalthans gedurende de eerste vier dagen van het Nieuwejaar, geen fooien aan hen zullen uitreiken, waardoor zij die beambten aan ZEER ERNSTIGE bestraffing zouden blootstellen. De Directeur voornoemd GOUWE. BELGIE. Het Journal de Bruxelles bestrijdt krach tig het voorstel tot Let heffen van invoerrechten op vee. De andere clericale bladen ondersteunen het daarentegen en komen tegen die bestrijding op waarin zij alleen het persoonlijk gevoelen van den minister president zien. DENEMARKEN. De regeering heeft het volgende voorstel tot aanvulling der groDdwet gedaan. In die gevallen waarin de twee Huizen van den Rijksdag het niet eens kunnen worden over de begrooting zal het Landstbing 10 en het Folkething 10 zijner leden kiezen, om samen eene commissie te vormendie over de be twiste begrootingsposten verder beraadslaagt en bij ge- sloteD briefjes stemt. De aldus vastgestelde begrooting krijgt dan kracht van wet, ENGELAND. Den 23 des namiddags had in eene steenkolenmijn te Mardy by Portypridd in Wales een ontploffing plaats: op dat oogenblik waren 400 mijn werkers in de mijn, waarvan men vreest, dat 200 omgekomen zijn. FRANKRIJK. De gemeenteraad van Arville is bij besluit van den ministerraad ontbonden omdat geen enkel lid zich beschikbaar wilde stellen ter waarneming van bet aagelijksch bestuur. Die van Ferte-Gaucber is mede ontbonden nadat de leden 5 malen achtereen te vergeefs opgeroepen waren ter behandeling van de gemeente begrooting. Het gele boek is verschenen bevattende 324 dépê ches gewisseld tusschen 23 Juli 1884 en 12 December 1885 betreffende de gebeurtenissen in Tonkin. Zeven leden der uiterste linkerzijde laten een voor stel rondgaan ter benoeming eener commissie van 22 leden tot het vaststellen der verantwoordelijkheid van de laatste ministeriën ten aanzieD van Tonkin. Kamer. Den 21 is de behandeling der Tonkin kredieten aangevangen. De eerste spreker was bisschop Freppel die tegen de ontruiming was. Een terugtrek ken was in strijd met Frankryk's eer waardoor een half miljoen inboorlingen prijs gegeven werd en eene kleinmoedige staatkunde waardoor Frankryk's invloed in de wereld verminderde. Frankrijk's koloniaal bezit was bovendien niet overeenkomstig zijnen rang als 2e mogendheid. Evenals Engeland en Duitscb and moe.-t Frankrijk zijne berittingen in andere werelddeelen uit breiden en noch Tonkin noch Madagascar prijsgeven. De bonapartist Delafosse bestree! den eersten spreker. Hij wees er op, dat Duitschland alleen koloniën bezit bewegingen eene trilling om den inond en een uit zicht alsof zij met moeite hare tranen inhield. Mevrouw von Stein bad evenwei meermalen opgemerktdat zij steeds zeer zenuwachtig waswanneer zij Reinbard verwachtte. lu bet botel gekomen, verzocht Julie bare moeder, haar alleen te laten en wachtte met kloppend hart den schilder af, achterover in de kussens der sofa gedrukt, Reinbard Falk was, na Julie's verrek, eene poos in diep gepeins blijven staan en had by zich zelf over legd hoeveel zij van hetgeen tusschen hem en Rebecca was voorgevallen kon hebben gezien en geboord. „Wat een idéé, om hier te komen, in het atelier van eenen scbiider, zonder zich eerst te laten aan dienen mompelde hij„ik had haar niet voor zoo naiet gehouden. Wanneer zij verstandig is, dan zal zij mocht zij iets gezien hebben doen alsof er niets gebeurd isik kan het toch niet helpen dat Rebecca een zwak voor m|j heeft. Dat geen schilder klaar kan komen zonder model dat moet zij toch vroeger of later hooren wanneer zy het nog niet weet." Zoo ongeveer waren zyne gedachten, en met de koel bloedigheid, die in zijne natuur lag, maakte hy zich zelf diets, dat Julie ongetwijfeld zou doen alsof er niets was voorgevallendaar eene bespreking niet anders dan pynlyk voor beiden zou kunDen zijn en nam hy zich voorzeer ongedwongen tegenover haar te zijn. Inderdaad trad hij ook zoo de kamer binnen waar Julie hem verwachtte, en een snelle blik op haar, terwijl zij hem met eenen hoofdknik groette en op eenen stoel naast zich weesovertuigde hem dat zij niet boos of opgewonden maar veeleer in wceke stemming scheen te zijn. Ook in den toon harer stem klonk het, alsof zij hare tranen met geweld inhield en dit gaf hem geheel zijn zelfvertrouwen terug. Julie, die hij nooit bad zien weenente mogen troostendat scheen hem eene groote schrede tot toenadering te zullen zijn. „Reinhard", zeide zij toen hij naast haar was gaan zitten„gij moet mij eerst eene vraag beantwoorden in strekenwaar geene kostbare veldtochten noodig zijn. Frankrijk moest Tonkin ontruimenmaar zich in Afrika schadeloos stellen. Paul Bert verklaarde zich voor het behoud van Tonkin op grond dat Frankrijk zich moest houden aan het met China gesloten verdrag. De heer Pa?ey verklaarde zich den 22 voor eene volledige en afdoende beëindiging der zaken in Tonkin. Hij werd bestreden door den heer Balluedie het Frankrijk onwaardig vond, om na eene inspanning van 3 jaren uit Tonkin terug te trekken. Minister de Freycinet antwoordde, op eene vraag van den heer Hubbard dat de vrede met de Hova's gesloten was en deelde daarover de volgende bijzonder heden medede franscbe resident te Tananarive zou de verplichte tusschen persoon zijn tusschen de Koningin en de vreemde mogendheden. De diplomatieke brief wisseling der Koningin zou door de handen van den franschen resident gaan. De Hova's betalen- eene scha devergoeding van 10 millioen. De franschen houden het tolkantoor tot aan de betaling bezet. Frankrijk zal, zonder zich met het inwendig bestuur der Hova's in te laten, in bet belang der beschaving van raad dienen. (Toejuiching.) Hij zeide ten slotte dat de regeering gehandeld had naar de wenschen der Kamerdoor de eer en de belaDgen van Frankrijk gelijk te waarborgen. Den 23 gaf de minister-president een overzicht van de beginselen welke de regeeriug zullen leiden bij het vestigen van een beschermheerschap over Tonkin waarvoor zj thans een ontwerp voorbereidt. Hij gaf tevens de hulpmiddelen opwaarover de regeering te beschikken hadhoewel het nog onmogelijk was die bepaald in de begrooting aan te wijzen daar nadere berichten aan generaal de Courcy gevraagd verwacht werden. (Rumoer rechts). De monarchie had Alger aan Frankrijk vermaakt en zou nu de republiek Indo China prijs geven? (Toejuiching.) Hij eindigde aldus: „Op u rust de plicht, om niet alleen voor de geldmiddelen des lands, maar ook voor zijne eer te waken." (Langdurige toejuichingen). De voorzitter der commissie sprak daarop voor eenvoudige ontruimingzonder vergoeding. De geschiedenis was toch vol verscheurde verdragen. Op voorstel van den heer Andrieux werd de verdere beraadslaging tot den 24 verdaagd, om den minister van oorlog en dien van buitenlandsche zaken te hooren. BULGARIJE. In de dagorderwaarmede Vorst Alexander den wapenstilstand aankondigt, zegt hij, dat bet leger zijne zegepraal te danken heeft aan de goede zorgen van den Keizer van Rusland en de ijve rige opleiding der russiscbe officieren. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Begrooting van oorlog. Vervolg. Den 19 werd de behandeling voortgezet. Het amendement der heeren van der Schrieck c s. op art. 8 infanterie, om die mij vaak beeft beziggehouden. Van uw antwoord hangt veel voor mij af. Wilt gij?" „Waarom niet?'' antwoordde hij „vraag maar. Maar eerst wilde ik je toch wel eens zeggen, dat ik het zeer zonderling van je vindaltijd nog „u" tegen mij te zeggen. Over tien dagen zijn wij man en vrouw gij wilt die deftigheid toch niet tot in het huwelijk voort zetten „Neen", zeide zy. „Nu, en wat wildet gjj mij vragen „Ik moet weten wanneer en onder we ke omstandig heden ik u die haarlok gegeven hebik bedoel die haarlokdie gij mij bij ons tweede gesprek na ons wederzien hebt laten zien en hardnekkig weigerdet terug te geven." Reinbard haalde ruimer adem. Zulk eene kleinig heid hield haar dus bezig en verder niets? „Ik herinner mij zeer goed", zeide hij, „dat dit aan denken op jou en ook op Harder eenen diepen indruk maakte." „Op Harder? Wist hij daarvan?" „Ik bediende mij bij hem van dezen talisman", zeide hij met een eigenaardig lachje„toen bij mij onder handen kwam nemen. List is nu eenmaal in de liefde veroorloofd." Zij zag hem met klimmenden argwaan aan blijkbaar deed Reinhard's mededeeling haar onaangenaam aan. „Ik mag je nu bekennen", ging hy op tuchtigen toon voort„dat gij mij de lok in het geheel niet gegeven hebt." „Hoe?" riep zij opstaande, „is het mijn baar niet?" „Wel zeker, maar het is door bemiddeling van een ander in mijn bezit gekomen. Je kamenier heeft je bij het kappen de lok afgesneden en mij die gegeven in den tijddat ik bij je in- en uitging. Gij weet wanneer men jong en dweepziek ishecht men aan zulke kleine kostbaarheden de grootste waarde. Toen ik je deze haarlok liet zien wilde ik je slechts bewij zen hoezeer ik dit aandenken aan jou in waarde had

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 1