BtüUnlattb. Biancttlitttb. tengewone omstandigheden wettigen tijdelijk buitenge wone maatregelen. Met nauwgezetheid moge onder zocht wordenwaar die buitengewone omstandigheden werkelijk bestaan want niet overal is de toestand dezelfde maar waar de nood het eischt aarzele men ook niet, het geneesmiddel tijdelijk als geneesmiddel en niet als gewoon voedingsmiddel toe te passen. Wat voorts de groote vraagstukken der regeling van den arbeid pensioneering vau arbeiders verzekering van werklieden tegen ongelukken betreftreeds door de mannen van het vak zoo herhaaldelijk met ernst onderzochtzij mogen meer en meer in het openbaar worden besproken, opdat blijke, dat althans geen onver schilligheid in het lot van den werkman de oorzaak is dat zoo weinig tot stand kwam, maar dat, waar de maatschappij zelve niet tot een voldoende regeling komt wat altijd het beste is de dwang der wet zoo moeielijk zoo weinig bevredigend en in sommige opzichten zoo belemmerend en werkelijk nadeelig is. Toch zette men het onderzoek voort en late niet na. te doen wat werkelijk mogelijk en nuttig ishetzij dan veel of weinig. Ook bij dat onderzoek zal het goed zijn, dat men van weerszijden overtuigd is van elkanders belangstelling en goede gezindheidvan den ernst van het onderzoek en van de begeerte om inderdaad een goede regeling te vinden. Niets is in zulke zaken nood- lottiger dan onderling wantrouwen dan de verdenking dat men niet wil wat men kan en niet met inspanning van alle krachten zoekt, omdat men niet oprecht ver langt te vinden. BELGIE. De Senaat heeft met algemeene stemmen de wet op de middelen voor 1886 goedgekeurd, nadat de oud-minister Graux de staatkunde der regeering be streden had. De door baar voorgespiegelde bezuinigin gen berustten op geen degelijken grondslag alleen die op het onderwijs waren eene waarheid. DUITSCHLAND. Den 20 is het handelsverdrag met Zanzibar geteekend, waarbij in de eerste plaats de wenschen der voornaamste belanghebbenden de hande laren te Hamburg en de Oost-Afrikaansche maatschappij in het oog gehouden zijn. Eenige artikelen bestemd voor het onder Duitschlaods beschermheerschap staande gebied, zooals landbouwwerktuigen en spoorwegmaterieel, zijn van inkomende rechten vrijgesteld. ENGELAND. In de Times wijst het liberale parle mentslid John Lubbock, voorstander van het stelsel van evenredige vertegenwoordigingop de gevolgen van het bij de nieuwe kieswet aangenomen stelsel van enkel voudige districten. Hij doet uitkomen dat in het ge heel 4,621,000 kiezers gestemd hebben waarvan de liberalen 2,290,000, de conservatieven 2,035,000 en de aanhangers' van Parnell 296,000 stemmen hebben ge kregen. De liberalen hebben dus ongeveer gekregen wat° hun toekomtde conservatieven moesten 30 ledeu meer tellen en de aanhangers van Parnell daarentegen 26 minder. Voorts wijst hij er op, dat, terwijl bij eene evenredige vertegenwoordiging zeker de bekwaamste en vertrouwdste leiders der partijen zouden gekozen zijn thans zeer velen van hen zijn gevallen. Niet minder dan twaalf mannen, met den beer Gladstone behoorende tot de bekwaamste leiders der liberale partij zijn niet gekozen. Bovendien zijn nog een groot aantal der beste mannen van de liberalen en conservatieven gevallen. Dit alles had hij indertijd toen hij tegen het stelsel van enkelvoudige districten pleitte, voorspeld; evenzoo dat de aanhangers van Parnell bet roer in handen zou den krijgen. Het denkbeeld der voorstanders van dat stelsel, dat daardoor juist eene goede, krachtig werk zame afdoende meerderheid voor ééne der beide groote staatspartijen in het lagerhuis verkregen zou worden, is geheel ijdel gebleken. Ook geeft dit stelsel wegens de eigenaardige verdeeling der kiezers in districten aan leiding tot onbillijkheden. In Leeds brachten b. v. de liberalen 23,300 en de conservatieven slechts 19,000 stemmen nittoch kregen de conservatieven daar drie en de liberalen slechts twee zetels. In Sheffield en in het graafschap Lincoln deed zich ongeveer hetzelfde voor de liberalen in Liverpool en de conservatieven in Birmingham zijn in het geheel niet vertegenwoor digd in Ierland heeft ook de minderheid geen enkel vertegenwoordiger. Dit zou onder het stelsel van even redige vertegenwoordiging niet voorkomen. IERLAND. Voor 9 jaren werden in Cork in één gezin de moeder eene dochter en een zoon vermoord, welke misdaad eerst onlangs aan het licht is gekomen. In 1877 woonde daar de weduwe Sbeeman met hare zoons William en Thomas en hare dochter Hanna op eene hoeve die haar toebehoorde. William wilde huwen met de dochter van den buurman James Brown doch zoowel zijne moeder als zijn broer en zuster alsmede die buurman waren tegen dit huwelijk. De moeder verklaardedat die dochter niet haren intrek op de hoeve zou nemen. Op zekeren middag in October was de weduwe Sheeman met haren zoon Thomas en hare dochter plotseling verdwenenterwijl men niet wist dat zij voornemens waren het land te verlaten. Volgens William Sheeman die alleen in de woning achterge bleven waswaren zij plotseling naar Amerika ver trokken. Van hunne afreis was echter geen spoor merkbaar en de gehuwde dochters dier weduwe die vroeger steeds brieven van hare moeder ontvangen hadden, ontvingen van haar geen enkel bericht. Wil liam trouwde inmiddels met de dochter van Brown bracht haar op de hoeve en liet de zaken zoo in de war loopen dat hij in Juli 1883 daarvan afgezet werd. In Augustus 1884 ontdekte een pachter, Broderik genaamd wiens land grensde aan dat van het gezin Sheeman dat zijne waterput 70 voet diep, opgedroogd was, waarom hij haar scbooD liet maken. Op den bodem dier put werden de lijken van de drie vermiste personen gevonden. Dit een geneeskundig onderzoek bleekdat zij niet verdronken maar aan een geweld- dadigen dood gestorven waren. Een dagloonerdie in October 1877 met zijne vrouw en zoon bij Sheeman gewerkt bad werd gevangen genomen en gaf eenige inlichtingen. William Sheeman die in Nieuw Zeeland zich bevond werd naar Ierland overgebracht en ge vangen gezet. Op reis legde hij tegenstrijdige verkla ringen af. Genoemde werkman Duane genaamd gaf eindelijk het volgende verhaal van den moord. Op den ochtend der verdwijning van de weduwe Sheeman en hare twee kinderen had hij gezien dat William vergezeld van David Brownebroeder zijner aanstaande vrouw, zijn broeder Thomas meteen doodelijkenslag van een ijzeren werktuig op den grond wierp; dat beide mannen toen in huis gegaan waren waar zij in koelen bloede de twee vrouwen vermoordden. Duane hielp toen de lijken in den veestal brengen en sloot dezen dicht. Intusschen was de melkmeid van William, zonder dat er reden toe bestond gelast de koeien te drenken op eenigen afstand der schuur. Bij hare terugkomst ver telde hij haar dat de anderen vertrokken waren en er nu plaats was voor zijne vrouw. Den volgenden avond gaf William een muziekpartijtje waarbij de dochter van Browne en haar broeder tegenwoordig waren David Duane, zoon van den medeplichtige, door de muziek aan getrokken kwam ook en nam onder het venster plaats. Ten 11 uur werden de lichten uitgedaan maar David zat nog onder bet venster en toen zag hij dat William Sheeman met David Browne en nog een man, dien hij niet kende, de lijken uit de schuur namen, op eene kar naar de put brachten en ze daarin wierpen. Toen de misdaad ontdekt was, trachtte James Browne, Williams schoonvader, zich het leven te benemen. De moordenaars zijn ter dood veroordeeld. FRANKRIJK. Kamer. Den 23 is de door de regeering voor het onderhoud der troepen in Tonkin aangevraagde som van 15,000,000 toegestaan met 273 tegen 267 stemmen. Na goedkeuring der overige artikelen werd de geheele wet aangenomen met 274 tegen 270 stemmen. De zitting werd te midden van eene vreeselijke verwarring opgeheven. ten minste nog iemandwien ik mijne blijdschap ver tellen kan dat mijne Cara terugkomt „Uwe Cara 1" vroeg hij verwonderd. „Mijn beter mijn tweede ik door wie ik benwat ik ben aan wie ik te danken heb wat er van mij geworden is. Zij komt vandaag nogjubelde Alma. „De gouvernante mijner jongere kinderen zeide mevrouw Schoder glimlachend over Alma's geestdrift, „voorloopig de eenige persoon aan wien ik zulk eene plaats in het hart mijner oudste zonder ijverzucht kan toestaanzij heeft ons een paar maanden geleden ver laten om eenigen tijd thuis te gaan doorbrengen by hare moeder en haren oom. De eerste is dikwijls on gesteld en de oom schijnt zijne nicht nog minder te kunnen missen. Wij twijfelden er min of meer aan, of zij wel weder zou terugkomen. Gisteren echter schreef zij tot ons aller vreugde Zij zweegAlma was opgesprongen en luisterde. In de verte hoorde men een paar kinderstemmen in de zijkamer klonken schredenplotseling ging de deur open en traden drie personen op den drempelSophie en Erma, Alma's zusters, met van geluk stralende gezichten en tusschen hen eene slanke gestalte in een voudige donkere kleeding. Bij den eersten aanblik zag Rudolf eene geheel vreemde dame voor zichmaar in het volgende oogen- blik herkende hij met eene verrukkingdie zijn hart dreigde te doen berstenmaar onmiddelijk weder plaats maakte voor eene smartelijke aandoeningJulie von Stein. Alma snelde haar met eenen uitroep van vreugde te gemoet en sloot haar in de armen. De handelsraad en zijne vrouw gingen eveneens naar haar toe en verwelkomden haar op eene wijzedie van de harte lijkste gevoelens blijk gaf, terwijl de kleine meisjes zich liefkozend tegen haar aandrongen. Ondertusschen stond Rudolf onbewegelijk bij zijnen stoel en wist niet, of hij waakte of droomde: Julie, de elegante, voorname dame, in afhankelijke positie in een vreemd huisHoe geheel anders had hy zich het weerzien voorgesteld Zij sprak een paar woorden en de klank harer stem, die alle schoone en smartelijke herinneringen in hem wakker riep zeide hemdat hij niet droomdete gelijk echter deed hem dat welbekende geluid zoo ont roeren dat hij nauwelijks wistwat hij deedtoen mevrouw Schoder zijnen naam noemde en hij zwijgend eene buiging maakte. Julie beantwoordde zijnen groet met neergeslagen oogen maar met volkomen uiterlijke kalmte en ging toen tegenover hem tusschen Alma en mevrouw Schoder zitten. Op verzoek der familie vertelde zij van hare reishaar verblijf bij hare moeder en oom en tot slot gaf zij hare oprechte vreugde te kennendat zij weder hier was. Zij hadofschoon haar gesprek aan levendigheid niets scheen te hebben verloreneene kalmeopge wekte wijze van spreken zeer verschillend van vroeger, toen hare woorden gewoonlijk tintelden van geest hem echter die haar liefhad, sneed dit door de ziel. Hoe kwam zij hier f Waardoor was zy geworden wat zy was In alles scheen zij anders de kleederen zelfs zonder eenigen tooizooals hij ze vroeger nooit van haar gezien had, deden hem smartelijk aan en hij voeldedat zij hem nader had gestaanzoolang hij niet wistwaar hij haar zoeken zoudan nu in ééne kameraan ééne tafel met haar. En de liefdedie zij bij deze vreemden genoot waardoor hij zich verdrongen gevoelde daar hij betere rechten op haar meende te hebben, wekte een knagend gevoel van ijverzucht bij hem op dat zich te krachtiger gelden deed nu het zoolang onderdrukt was geworden. Hij kon niet langer zoo kalm en onverschillig blijven zitten en nam daarom spoedig afscheid, zonder dat het hem gelukt was ook slechts eenen enkelen blik maar van Julie op te vangenterwijl Anna hem en haar onafgebroken zat aan te kijken. Dat was hem echter ten volle ontgaan. Wordt vervolgd, RUSLAND. De door Vorst Alexander van Bul- garye uitgevaardigde dagorder, waarin hij hulde brengt aan den Keizer van Rusland is te St. Petersburg zeer goed opgenomen. Men ziet daarin eenen belangrijken stap tot verzoening en reeds is een russisch afgezant naar Vorst Alexander op weg. VEREENIGDE STATEN. Volgens latere berichten kan het door deD onlangs overleden spoorwegkoning Win. H. Vanderbilt nagelaten vermogen gerust geschat worden op 500.000.000. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Des avonds werd de behandeling voortgezet. De heer A y 1 v a van Pallandt behandelde uitvoerig de zaak van het water schap van den Berkel; de heer vanderBorchvan Ver- wo 1de evenzoo, ontkennende, dat het bestuur van het water schap de Berkel tegengewerkt werdde heer Brantsen van de Zijp was onvoldaan over 's ministers antwoordook hij roemde de werkzaamheden van het Berkelbestuurmaar dit nam niets weg van de rechtmatige grieven der geërfden; de heer de Ranitz verklaarde van deze beraadslaging den in druk te krijgendat hij in de Staten van Gelderland en niet in de Kamer zat, kwam op tegen eenige beweeringen van den heer van Pallandt en beweerdedat de lasten der geërfden zoo hoog niet waren; de heer Du ij vis behandelde uitvoerig de zaak van bescherming der landbouwvoortbrengselen, die hij uitvoerig bestreed. Met tariefverhooging was men nooit aan een einddie verhoogin? kwam nooit in den zak van den landbouwermaar in dien van den landeigenaar. In Amerika werd geene pacht geheven, de grond was er goed koop Maar gereedmaken van den grond kost veel. En dan nog wat kriigt een amerikaansche landbouwer voor zijn graan? Ge middeld oogst hij II mud 66 kop tarwe en ontvangt daarvoor f 4.,44 dooreen per mud. De opbrengst per bunder was dus f 51,77. Van rogge, maïs en gerst is het evenredig minder. De uitgaven zijn daarbij ook groot, zoodat de amerikaansche landbouwer toch weinig overhoudt. Nu worden in sommige gevallen door de buitenlandsche producenten de inkomende rechten betaald. Maar hij betoogtdat de verhooging van den prijs niet in vergelijking staat met het inkomend recht. Hij vergelijkt daartoe de prijzen van termijn-tarwe en termijn- rogge te Amsterdam en Berlijn in 1876 en 1875. Ons land verkeert niet in den toestand van omgeven te zijn van een sterk voortbrengend graanland. Daardoor ontgaan wij niet prijsverhooging door heffing van invoerrecht op graan. Het doel om den landbouwer te verlichten zou dus niet bereikt worden. De Voorzitter gaf in overwegingde Berkei-zaak en den strijd over den vrijhandel uit te steilentotdat de Kamer meer tijd heeft. De heer Corver Hooft meentdat hij het recht heelt er over te sprekenmaar als hij zwijgen zal, dan doet hij het alleen voor den voorzitter. De Voorzitter zegtdat hij alleen in overweging gaf thans er niet over te spreken. De heer Corver Hooft meentdat de zaak van den vrijhandel nu niet tot beslissing kan komen. Daarom zou hij er over kunnen spreken. Hij komt er alleen tegen opdat de heer Borgesius zich onmiddelijk verzet heeft tegen het door den minister medegedeelde, ofschoon zijne woorden volstrekt geene bepaalde verklaring omtrent de indiening van een ontwerp bevatten. Wat de waterstaats-zaak betreft, hij is bekend met vele waterschappen en durft uit overtuiging te waarschuwen tegen reglementen daarvoor. Men kan er nooit door verbeteren, want van de provinciale besturen is niet veel te wachten. Vaak worden belanghebbenden om den tuin geleid en ontzet van hun recht. Hij onderwerpt zich vaak aan onrechtvaardigheden, maar geeft bepaald in overweging bij wettelijke regeling van het onderwerp meer te waken voor particuliere belangen dan thans geschiedt. De minister moet den heer van Pallandt verzekeren, dat hij de dijksbesturen hoogschat. Er zijn z. i. geene besturen in ons land, die hooger staan in waarde. Met veel belang stelling heeft hij het economisch gesprek gevolgdmaar het was een akademisch gesprek. De regeering heeft geen aan leiding om thans over bescherming te spreken. De zaak der waterschappen komt binnen niet te langen tijd bij de Kamer. De algemeene beraadslaging wordt gesloten. Bij de behandeling der onderdeelen verklaart de minister o. a., dat voor de uitvoering van de herziening van het Am- sterdamsch peil nog geen vast plan bestaatdat eene commissie van ingenieurs daarvoor een vast plan zal vaststellenast Wageningen weinig ruimte aanbiedt voor eene vluchthaven. Éerf op art. 35 voorgesteld amendement, om dezen post met 25000 te verminderen voor kosten van normaliseering der Maas wordt na verdediging door de heeren R u t g e r s en Ro11 en bestrijding door den heer Ruys en den minis ter verworpen met 28 tegen 26 stemmen. Den 22 werd, na aanneming van eenige wetsontwerpen van geringen omvangeen amendement van den heer Seretom een m e m o r i e p o s t uit te trekken voor den bouw eener brug te Heusden, waardoor deze plaats met het land van A ltena verbonden zal worden, aangenomen met 45 tegen 29 stemmen. Bij art. 42 Rotterdamsche Waterweg kwam de mi- n i s t e r met kracht op tegen eenige beweeringen van den heer Bahlmann, dat de aannemers van Wijngaarden en de Jong niet behandeld waren, zooals het behoorde, ten voordeele van een paar andere aannemers. Na het besluit om de conclusie betreffende den spoorweg AmsterdamIJmuiden en ZwolleAlmeloo later te behande len, worden bij art. 65 aanleg van het kanaal Amsterdam-ilerweie door de heeren Qildemeester en Rutgers van Rozenburg breedvoerig besproken de oorzaken van de vertraging der werken voor dit kanaal. Schreven deze afgevaardigden die vertraging voorname lijk aan de regeering toede minister voerde tot hare ver dediging aandat niet altijd van de betrokken besturen de gewenschte medewerking ondervonden werd en dat zelfs som mige gemeentebesturendie bij de tot stand koming groo belang hadden, te booge eischen stelden. Hij wierp verre van zich de beschuldiging, dat hij dit kanaal niet gunstig gezind was. De heer Rutgers stelde de volgende motie voorae Kamerhaar leedwezen betuigende over de trage voorbereiding en voortzetting van de werken voor den aanleg van dit kanaal, gaat over tot de orde van den dag. De heer A. van üedem was tegen dadelijke behandeling en stelde voor, de behandeling te verdagen tot later. Nadat ae heer Rutgers zich tegen uitstel verklaard had, waardoor ae minister weder 2 maanden stil zou zittenwerd de motie tol uitstel verworpen met 46 tegen 83 stemmen. De heer A. v a D e d e m verklaarde daarop tegen de motie-Rutgers te zullen stemmenal was 't alleen omdat zij veel overeenkomt met ae motie, in de kiesvereeniging Burgerplicht te Amsterdam aang nomen. De heer Rutgers wijzigde haar naar aanleiding van a bedenkingen van den heer Mees als volgt De Kamer den wensch uitende, dat de voorbereiding en ui voering van de werken van het kanaal tot verbinding van Amsterdam met de Merwede zoo krachtig mogelijk mogen worden voortgezet, noodigt de regeering uitzooveel in haar vermogen u e bevorderlijk te zijn, en gaat over tot de orde van den dag. motie werd met 69 tegen 2 stemmen van de heeren vani B die niet voor kon stemmen omdat hij de ware strekking motie niet begreep, en A. van Dedem aangenomen. De

Alkmaarsche Courant | 1885 | | pagina 2