No. 3. Acht en tachtigste Jaargang, 1886. WOENSDAG 6 JANUARI. Vóór het huwelijk. Prijs der gewone Advertentiën: ©fficiëel ®cï>eclte. Woensdag3 Februari fiSS® Woensdag, IO Februari 1888. ISnitenlanb, ALKIIAABSCHFi COUR ANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Eijk f 1, De 3 nummers f 0 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEBMs. C08- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennisdat zij in hunne op heden gehouden vergadering hesloten hebben, de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, in de plaats van wijlen den heer H. J. CON IJ N te doen plaats hebben op en voor twee leden van de kamer van koophandel en fabrieken, in plaats van genoemden heer CONIJN en den heer C. MOER BEEK vertrokkenop Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 5 Jan. 1886. De Secretaris NUHOUT van dee VEEN. BELGIE. De gemeenteraad van AntwerpeD heeft met algemeene stemmen op voorstel van burgemeester en schepenen besloten op het leerplan der openbare school niet het godsdienstonderwijs te plaatsen. Eene bij de beraadsla-ing gebezigde uitdrukking, dat de gemeentebesturen van Gent en Luik die wel dat on derwijs toegelaten hebben verraad gepleegd hadden, werd beantwoord met de verklaring dat de liberalen te Gent en Luik zieh vergist hadden, maar boven de verdenking van verraad stonden. DUITSCHLAND. De Nordd. Allgem. Zeitung, het orgaan van prins von Bismarck is van gevoelen dat door de verlenging van het mandaat van president Grévy in Frankrijk in alle opzichten eene reden tot ongerustheid en bezorgdheid is weggenomen waardoor de toekomst der republiek ernstig bedreigd werd. De min. van binnenl. zaken heeft met het oog op het steeds vermeerderend aantal zware misdaden gelast, dat 350 beambten der politie te Berlijn met revolvers zullen worden gewapend. In een uitvoerig stuk ter aanbeveling van het in te voeren brandewijn-monopolie wordt o.a. het volgende gezegd: Brandewijn uit zuiveren of nagenoeg zuiveren, aethvl-alkohol is bij matig gebruik voor de gezjndheid evenmin schadelijk als het gebruik van zuiver bier of wijn. Een matig gebruik vau zuiveren alkohol bevat- tenden brandewijn is bij de omstandigheden waarin wat luchtsgesteldbeidvermogen en voeding betreft een groot deel der noord duitscbe bevolking verkeert zelfs in het belang der gezondheid en ter instandhou ding van werkkracht dienstig. Van te meer belang is het, een einde te maken aan het tot dusver zoozeer in zwang zijnde gebruik van ongesch kten, met giftigen foezel nog vermengden spiritus ter bereiding van bran- 17) Zij had met half afgewend gelaat en zichtbaren in- wendigen strijd geluisterd, nu wendde zij zich t. them, maar zij zag hem meer met eene dankbare dan teedere uitdrukking op het gelaat aan, toen zij op zachten maar vasten toon antwoordde „Het klinkt zeer zoet, wat gij mij daar zegt maar ik m a g niet aannemen wat gij mij aanbiedt, allereerst rust op mij de plichtu voor eenen overijlden stap te behoeden. Eudolf, ik heb het oordeel der wereld ge trotseerd op eene wijze die mij als het ware gedrongen heeftmijne tegenwoordige ondergeschikte betrekking te aanvaarden. Ik ben nu vergeten in de wereld maar treed ik weder aan uwe zijde voor den dag dan zou ik met een hoonlach en een schouderophalen worden begroet." „Niemand zal de onbeschaamdheid hebbenmijne vrouw te honen en do schouders over haar op te halen." „O zeer zeker zou men dat achter uwen rug doen en ook ik zou er mij misschien aan moeten gewennen, te weten dat gij door uw huwelijk gedaald waart iu de achting uwer medemenschen." Julie, neen, dat is meer dan ik verdragen ban!" riep hij in onbeschrijfelijke smarthaar zoo diep ver ootmoedigd te zien nit. „Goed dan", ging zij voort met bevende lippen, „niet van de wereld wil ik sprekenmaar van u zelf. Ik heb u eens bedrogen, kunt gij mij weder uw volle ver. trouwen schenken Zoudt gij niet bij iedere onbedui dende aanleiding een gebrek in het karakter uwer vrouw zien En hoe zouden gij en ik dat op den duur verdragen „Al uwe bedenkingen zouden verdwijnen", zeide hij dewiju. Hoe gezegend de verdrijving van foezel houdenden brandewijn door van foezel vrije dranken werktziet men in Zweden, waar, ondanks het onvoldoende toezicht op het verbod van foezelhoudenden brandewijn, sedert de uitvaardiging er van een ongemeen sterke ver mindering in de verwoestingen van het chronische al coholisme valt waar te nemen. Blijkbaar is nu nauwe lijks eene doeltreffender verhindering van het gebruik van foezelhoudenden spiritus denkbaardan wanneer in het geheel geen andere drink-brandewijn in den han del komt dan die in de regeerings-fabrieken van de foezelhoudende giftetoffen gezuiverd en zoo van zijne hevig bedwelmende, voor de gezondheid gevaarlijke hoe. danigheid ontdaan. Op die wijze is de brandewijn-pest het doeltreffendst te keeren. Wie dus de twee voornaamste bronnen van de dronkenschap en hare kwade gevolgen, het overmatig gebruik van brandewijn en het gebruik van voor de gezondheid gevaarlijken brandewijn werke lijk stoppen wil, mag niet nalaten, de hervorming der brandewijn-belasting met levendige ingenomenheid te begroeten. Pruisen. Op den 25 geraakten te Berlijn in een schouwburg bij de repetitie van „Luande ara Theater" de kleederen van een aan bet tooneel verbonden meisje, terwijl zij zich kleedde en te dicht bij eene gaspit stond, in brand. Waanzinnig van angst vloog zij naar de kamer eener jeugdige, talentvolle tooneelspeelster Boehm genaamd. De kleederen van deze geraakten daardoor ook in brand waarop beide meisjes de trappen afgingen. Daar ontmoetten zij den regisseur, die beiden op den grond wierp en het vuur uitdoofde door zijn rok over haar te werpen en haar daarin te wikkelen. Het was echter te laat. Mej. Boehm is reeds gestorven aan hare brandwonden en het andere meisje verkeert nog in levensgevaar. Den 3 is te Berlijn herdachtdat de Keizer 25 jaren Koning van Pruisen was. Des voormiddags werd in alle kerken eeae feestelijke godsdienstoefe ning gehouden. Behalve de ledeu der Keizerlyko familie nam daaraan ook deel de onverwachts aange komen Koning van Saksen die den Keizer zijue ge- lukwenschen aanbood. Des middags werd in de Slotkapel een feestdienst gehouden en daarna werden de geluk- wenschen in de witte zaal van het paleis ontvangen. Toen prins Bismarck naderdeging de Keizer hem te gemoet en omhelsde hem hartelijk. Gelijke onder scheiding viel aan von Molke ten deel. FKANKBIJK. Het hof der Seine heeft in hooger beroep bevestigd het voor eonigen tijd tegen mevrouw Eatazsi en de heeren Labrugière en Fresnel uitgespro ken vonnis waarbij ieder tot 3 maanden gevangenisstraf en f 50 boece veroordeeld werd wegens poging tot om- kooping van den voorzitter van den gemeenteraad te Parijs, Michelinten einde hun de vergunning voor zekere openbare werken te verleenen. De Francais vertelt in een artikel met het opschrift: op kommervollen toon„wanneer gij mijne gevoelens beantwoordet." „Is u eene gelukkige verbintenis denkbaar", ging zij voort, zich houdende alsof zij zijne laatste woorden niet hoorde„waar van de eene zijde slechts gegeven van de andere zijde slechts aangenomen wordt? Gij offert mij alles, ik u niets. Uwen trots moet gij van u wer pen afstand doen van de achting der menschen en de liefde uwer bloedverwanten, wanneer gij bet meisje huwt, dat u ter wille van een ander de zwaarste beleediging heeft aangedaan. Gij wilt die beleediging vergeten maar kan ik baar vergeten Hoe zal ik die ooit kun nen uitwisschen en hoe zal ik mij ooit kunnen verheu gen over het geschenk dat gij mij aanbiedt Het is te groot, veel te groot, dan dat ik bet mag aannemen." „Zoo spreekt het koele overleg ik zal je niet lang meer lastig vallen. Maar ik bad vurig verlangd eene schuldbelijdenis af te leggen en ik zal dit met een paar woorden doenvoordat ik u voor altijd verlaat. Gij spreekt van de beleediging die gij mij hebt aangedaan: zij ;is niets in vergelijking van hetgeen gij mij te vergeven hebtdaar ik u gezocht heb op de plaats, waar de wet gemeene misdadigers achter slot en grendel zet." Zij zag hem met ontzetting aan alsof zij meende dat hij ijlde en luisterde toen verder met gespannen aandacht naar zijne woorden die tegen zijnen wil opnieuw deu warmen toon zijner innigste wenschen aannamen. „Ik meende, dat gij met Eiinhard Falk gehuwd waart. Hoe zal ik u schilderen, welke gevoelens het bericht, dat de schilder vergiftigd was en men zijne vrouw van de misdaad verdacht, bij mij opwekte? Bittere zelfverwijtendat ik in eene opwelling van gekrenkten trots mijn kostbaar kleinood aan een on waardige had afgestaanmijne wanhopige pogingen om mij zelf wijs te maken dat het eene andere moest zijn dan Julie von Stein, op wie die onheilspellende ver denking rustte en eindelijk de duizend in koortsachtige haast ontworpen en weder opgegeven plannenom u „het dieven/tol", dat onder de afgevaardigden die zich bekiaagd hebben dat hunne stem bij gelegenheid van de stemming over de Tonkin-kredieten vervalscht werd, een radikaal afgevaardigde isde beer Lacöte van Creuse. Zijne ambtgenooten uit Creuse die samen met hem kandidaat waren, graaf Cornudet en de heer Nadaud verklaarden hein openlijk aan het einde dei- zitting voor een leugenaar zeggende dat zij hem voor hadden zien stemmen. De heer Lacöte heeft in een brief aan de Justice medegedeeld, dat integendeel die afge vaardigden liegen. De Franfais merkt ten aanzien van deze gebeurtenis o.a. op men begrijpt hoezeer wij ver legen staan te midden van al deze onverdacht republikeinsche verklaringen. De een of ander moei gelogen hebben tenzij men aan beide kanten liegt. Welk eene beminnelijke wereld Na een tweede onderhoud met president Grévy heeft de heer de Freijcinet de opdracht om een ministerie te vormen aangenomen. GEIEKENLAND. De militaire toebereidselen worden weder met nieuwe kracht voortgezet. De minister van oorlog heeft het bijeentrekken van meer troepen aan de grenzeu gelast. De turksebe gezant te Athene Tefvik bey is overleden. De regeering heeft aan de groote mogendheden een schrijven gericht, waarin zij nadrukkelijk verklaart, met innig leedwezen te moeten ontwaren dat door de ver- eeniging van Bulgarije met Oost-Bumelie vele duizenden onderdaueu van griekschen landaard voor haar verloren gaan. Zij vraagt als vergoeding herstel der grens zooals die door het verdrag van Berlijn bepaald was en voegt er bijdat zij de krijgstoerustingen te land eu ter zee voortzetom voor de grieksehe rechten op te komen. OOSTENRIJK-HONGAEIJE. De Landdag van Be neden-Oostenrijk heeft, om bedelarij en landlooperij tegen te gaan, eene som van ongeveer f 690.000 beschikbaar gesteld voor deu bouw van een werkbuis voor 600 per sonen te Kornenburg bij Weenen, waaraan verbete ringhuizen voor jongelieden beneden 18 jaar verbonden zullen worden. SPANJE. Iu de provinciën HuelvaCadix Sala manca en Grenada heeft zich de cholera weder vertoond. EUSLAND. Het dagblad van St. Petersburg ver klaart zich tegen elke byeenkomst der mogendheden tot regeling van het Oost-Eumelisohe vraagstuk zon der vooraf vastgestelden en aangenomen grondslag der onderhandelingen omdat zij anders tot niets leidt zooals de uitkomst reeds bewezen beeft. TUEKIJE. De Porte heeft aan de mogendheden een sehrijven gezondenwaarin zij de medewerking vraagt tot het sluiten van den vrede tusschen Servië en Bulgarije. Zij spreekt daarin als haar gevoelen uitdat Servië een oorlogs-schadevergoeding moet betalen. te redden dat alles heeft mij in dien ontzettenden nacht bijna tot waanzin gebracht. Dat ik ooit heb kunnen gelooven dat mijne Julie eene misdadigster zou kunnen zijnal was zij ook tot den onwaardigsten omgang veroordeeld zie dat is de schulddie ik jegens u heb goed te maken. Wanneer gij mij die vergeeft, dan zullen wij nog gelukkig worden." „Gelukkig! Gij misleidt u zelf! Bewijst niet juist uw verhaal hetgeen ik zoo even gezegd heb Uw vertrouwen op mij is voor altijd geschokt eu veel ernstiger, dan gij zelf weet. Neen, Eudolf, mij is het niet gegev n eenen man gelukkig te maken. Ook die ongelukkigedie mij op zijne wijze heeft liefgehad heeft niets dan bitterheid ondervonden door mij.'' „Maar voor hem hebt gij tranen 1" riep Eud df bitter en verwijtend. „Niet om hem maar om mijn rampzalig lot ween ik. Eeinhard Falk wist mijne verbeelding te boeien en voor korten tijd in beslag te nemen mijne liefde echter heeft hem nooit behoord. Dit mag ik u gerust bekennen. Zij zag hem voor de eerste maal gedurende hun gesprek recht in het gezicht en hij ving een blik op, die bom aan den schoonsten tijd zijns levens herinnerde, toen hij voor het eerst naar hare liefde dong. Weder trachtte hij haar te naderen, maar zij trad terug en zeide afwijzend „Wij staan niet meer op gelijken bodem, mynheer von Harder! Ik werk voor het dagelijksch broodwant moeder en oom hebben hun vermogen verloren door het faillissement van hunnen bankier. Ik beklaag mij niet, maar gij ziet, dat wij nooit tot elkander kunnen komen want ik zou ook de verden king op mij laden, van u om uw geld te hebben getrouwd Zij zweeg plotseling en ijlde, door eene heftige aan doening overmand de kamer uit. Eudolf stond nog een oogenblik als vastgenageld op dezelfde plek. „Alles voorbij kwam het zacht over zijne lippen toen verliet ook hij de kamer. Harder moest het einde der zittingen afwachten

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1