No. 4. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. V R IJ D A G 8 JANUARI. Bruin Kruit. Prijs der gewone Advertentiën: (Scheelte. Bnitenlanb. ^3E3"OXX-.XJE,X"OISr. ËitmculAub. ALKMAARSCHE COUR ANT Deze Courant wordt Diasdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementaprgs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis: dat zij in hunne op heden gehouden vergadering aan G. H. ARBÜÜS, loodgieter alhier, onder voorwaarden vergunning verleend hebben tot het vestigen eener smederij in eene werk plaats op het erf achter het perceel aan het Luttik-Uudorp hoek WortelsteegEr. 89. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 5 Jan. 1886. De Secretaris NUHOUT van der YEEN. DUITSCHLAND. De Keizer heeft deu rijks-kan- eelier opgedragen aan allen die hem den 3 toen hij zijn 25jarig Koningschap van Pruisen herdacht blijken van genegenheid gaven zijnen dank te betuigen. Het meest heeft hem bij deze gelegenheid getroffen het onwrikbaar vertrouwende onwankelbare lieGle van zijn volk hem zoo dikwijls betoond. Daarin ver klaart hjj de kracht te vindenom zich op zijnen hoogen ouderdom te blijven wijden aan de hem opge dragen taak. Pruisen. De Landdag is tegen den 14 bijeenge roepen. ENGELAND. De liberale oud-minister voor Ierland heeft in eene rede te Soitterfield over het iersche vraag stuk zich verklaard tegen bet gaven van een eigen wet gevend lichaam aan Ierland terwijl tevens de iersehe afgevaardigden in het rijks-parlement zitting bleven hebben. Hij wilde de ieren wel in het rijks-parlement behouden zien, wanneer in Ierland aan een door ieren gekozen lichaam het besteden van door het rijks-parle ment bepaalde sommen voor onderwijs, openbare wer ken en tal van andere zaken werd overgelaten met het recht omals die sommen onvoldoende waren verder daarvoor in Ierland belastingen te heffen. Het bestuur over de politie zou hij o. a. in handen van het rijks-bestuur willen houden. Dit denkbeeld wordt zoo wel van liberale als conservatieve zijde ondersteund en goedgekeurd. Britsoh Indie. Uit Mandalay werd den 4 gemeld dat generaal Prendergast te Bhama gekomen was waar hij een garnizoen zou achterlaten. Hij werd daar goed ontvangen, zoowel door de birmaanscbe ambte naren als door de cbineescbe kooplieden. Overigens wordt bier en daar door rooverbenden een waar schr k- bewind gevoerd. Er zijn troepen afgezonden om hen te bestrijden. FRANKRIJK. De minister van oorlog heeft een streng onderzoek gelast naar het volgende feit. De ritmeester Bazaine gelastte aan twee onder-officieren, den kannon- nier Aubin te Yannes, die niet te paard wilde zitten, omdat bij bang was voor het rijden op den zadel i) Voor een dier ouderwetschebooge buizen, die aan de havenbuurt van Hamburg zulk een karakteri stiek aanzien gevenwandelde een elegant vreemde ling die blijkbaar weinig gencegen vond in de slechte bestrating der kade met aarze'ende schreden op en neder. Tegen de hooge kaaimuren klotste aan zijne voeten het vuilgele water der Elbe, waarop bonderde rosse lichttinten wiegden en de vaartuigen schommelden, die de wateren der binnenhaven naar alle richtingen doorklieven. De natkoude Maartavond mengde donkere nevels onder de eigenaardige geurendie rookende schoor- steenen en geteerde scheepsplanken jaar in jaar uit in ruime mate verspreiden, donkere, met roet bezwan gerde nevelsdie de reeds spaarzame straatverlichting tot eene nachtelijke duisternis verminderden. De vreemdeling, die den ingang van het huis niet uit het oog verloor wiens geduld echter op eene harde proef scheen te worden gesteld, mompelde iets onver staanbaars trok zich de pelsjas vaster om de schouders, drukte zijnen hoed vaster op het hoofd en bleef, na geruimen tijd besluiteloos op en neder te hebben ge- loopen plotseling staan. Voortdurend waren zijne blikken op den voorgevel van het huis gerichtin welks spelonkachtige ingang weinige oogenblikken te voren een jongeenvoudig gekleed meisje verdwenen was, wier geheele verschijning hem zoo geboeid haddat hij haar van zijn hotel af gevolgd was. De vensters in de derde verdieping waren tot nu toe donker geweestnu zag hij tot zijne groote voldoening een der vensters plotseling verlicht. vast te binden. Aan dezen last werd voldaan waarop bet paard aangezet werd met bet gevolgdat de man van het paard viel, medegesleept werd en dood in de manege bleef. De ritmeester is reedsop non-activi teit gesteld en zal voor een krijgsraad terecht staan wegens mishandeling van een zijner ondergeschikten. In 1885 zijn in het departement der Seine 642 zelf moorden en pogingen tot zelfmoord voorgekomen tegen 542 in 1884. In 225 gevallen was van vuurwapenen gebruik gemaakt. In 1885 zijn 92 personen ter dood veroordeeld waarvan 19 door een krijgsraad. Aan 12 personen werd het doodvonnis voltrokken. GRIEKENLAND. Uit een door den minister van oorlog aan de Kamer overgelegden staat blijktdat het leger op 28 Nov. 1885 bestond uit 72779 man. waarvan 1772 'officieren en 6520 onder-olficieren. RUSLAND. Te Odessa is een student, van adelijke afkomst uit Petersburg Manutscbaroff geheeten door den krijgsraad wegens bet zich inlaten met nihilistische woelingen ter dood veroordeeld. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. ITALIË. Generaal Pozzolini is door de regeering aangewezen als hoofd van het gezantschap, dat den 12 naar Koning Jan van Abyssinië vertrekt. De engelscbe regeering, die een overeenkomst tus chen Italië en Abyssinië zeer bevordert, heeft den kapitein Smith aangewezen om hem te vergezellen en namens Enge land te steunen. SPANJE. Op de nieuwe civiele lijstdoor het mi nisterie aan de Kamers voorgelegd zijn de volgende toelagen voor de leden der koninklijke familie uitge trokken de Koningin-regentes f 3.500.000, de prinses van Asturië f 250 000, infante Isabella f 125 000, in fante Paz f 75 000, infante Eulaüa f 50.000, de her togin van Montpensier f 125.000, de ond-koningin Isabella 375.000boniDg don Francisco d'Assise f 150.000. De zittingen van do Kamer en den Senaat zijn den 5 geschorst. De behandeling van het wetsontwerp tot verlenging der handelsverdragen waarover reeds eene heftige beraadslaging gevoerd werd is verdaagd. SERVIE. Koning Milan is te Belgrado teruggekeerd. De straten waren bij zijne aankomst versierd en de ingezetenen juichten tijdens het rijden van den Koning en de Koningin naar het paleis. De onderhandelingen over den vrede met Bulgarije komen nog niet veel verder daar beide partijen het niet eens kunnen worden over de plaats, waar die onderhandelingen gevoerd zullen worden. Den 4 had te Amsterdam de aangekondigde ver gadering ter bespreking van de plannen tot het droog- Snel besl -ten naderde hij den hoofdingang van het huis. slechts schamel door een schemerend licht v< rlicht, betrad bet vcorhuis en bekeek nauwkeurig eene in het oogvallende grof geschilderde deurplaat, waarop hij, ge deukt als zij was met moeite de beide woorden „Eck- boff, buuibaas'', ontcijferde. Deze ontdekking scheen zijn besluit in eene andere richting te hebben geleid. Hij stond, zooals uit het naambordje bleek voor de deur van iemand die zee lieden plaatsing bezorgde en die zooals hij zich wel herinnerde meestal eene herberg aan zijne zaak pleegt te verbinden en de roodeboven in de deur aan gebrachte, ruiten moesten dan ook vermoedelijk dienen, om het vinden van den deurknop gemakkelijk te maken. Hij tastte er echter te vergeefs naar. Voordat hij intusscben goed overlegd had, onder welk voorwendsel hij den huurbaas zou aanspreken, om van hem inlichting te krijgen omtrent het meisje van wie hij niet twijfelde of zij woonde in dat hu's, werd de deur plotseling opengerukt en eene vierkante mannelijke gestalte zichtbaar. „Wat staat gij daar te leuteren?" bromde eene grove basstem wantrouwend. „Wat verlangt mijnbeer?" ging de huurbaas beleefder voort toen de elegante vreemdeling bedaard het ver trekje binnentrad dat nauwelijks vijf voet in het vier kant was en waaruit hem de tabakswalm tegemoet kwam. „Ik heb een mooi zaakje voor je, mijn waarde', antwoordde de vreemdeling in vloeiend duitsch, boewel een licht accent den buitenlander verried. „Dat is toch wel wat voor j„uhe De gerustgestelde eigenaar der herberg was op eens geheel en al grijnswant onder een „mooi zaakje" verstaat de huurbaas het plaatsen van een kind van gegoede ouders als scheepsjongen dat hem gewoonlijk verscheidene honderde guldens opbrengt. De vreemdeling scheen de uitwerking zijner woorden vooruit te hebben vermoed hij had ook onder geen beter voorwendsel den huurbaas kunnen aanspreken. leggen der Zuiderzee plaats. Na bespreking werden de 3 eerste voorstellen, hoofdzakelijk strekbende tot het oprichten eener vereenigingdie een onderzoek zal instellen naar de beste middelen om eene afsluiting van de geheele Zuiderzee, de Wadden en de Lauwer zee tot stand te brengenbij acclamatie aangenomen. Daarna werd op voorstel van den heer A. C. Wertheim, met afwijking van het voorstel der heeren Barna en van Diggelen die aan eene commissie bestaande uit een vrij ruim aantal ledenuit het midden der ver gadering te benoemen alle voorloopige werkzaamheden wenschten op te dragen besloten de oproepers der tegenwoordige vergadering tot leden dier commissie te benoemen en bun daarbij het recht van assumtie toe te kennen. Die heeren verklaarden dat lidmaatschap aan te nemen. De voorzitter had voordat de voor stellen aan de orde kwamennog medegedeeld dat 1 provincie (Groningen), 23 gemeentebesturen19 waterschapsbesturen 3 kamers van koophandelsamen 46 colleges, geweigerd hadden, hoewel 33 met betuiging van ingenomenheid zich ter vergadering te doen ver tegenwoordigen. De Koning heeft den 4des namiddagsten paleize ontboden den heer jhr. Hora Siccama, concessie aanvrager voor de haven te Scbeveningen en naar aanleiding van het verzoekschrift van 5000 ingezete nen van 's Gravenbage zijnen hoogen steun toegezegd in zijne verdere pogingen om den bloei der hofstad door den aanleg eener zeehaven te bevorderen. Den 3 had de Koning betreffende die zaak een onderhoud gehad met den burgemeester van 's Gravenhage en in den och'end van den 4 met den minister van oorlog. De beer Hora Siccama is benoemd tot officier in de orde van de Eikenkroon en ontving van den Koning ten geschenke een ingenieurs-passerbijzonder fraai samengesteld. De arr. rechtbank te Amsterdam beeft den 5 Jacobus de Zwartronddeeler van het blad Recht voor Allen veroordeeld wegens 1°. het aan iemand moed willig toebrengen van een slag, waaruit geen ziekte of beletsel om te werken van meer dan 20 dagen is ont staan tot 3 maanden celstraf en f 8 boete; 2°. be- leediging van bedienende beambten in de waarneming hunner bediening tot f 25 boete subsidiair 7 dagen celstraf3°. gewelddadigen en feitelijken wederstand tegen bedienende beambten handelende ter uitvoering der bevelen van het openbaar gezag, dcor een persoon zonder geweer of wapen tot 3 maanden celstraf, Te Amersfoort is den 4 het drukwerk in eene brievenbus nog al beschadigd doordat een jongen daarin eene brandende lucifer wierp. Waarschijnlijk door de duisternis misleid, geraakte in den Dacht van den 5 de heer J. R. te Westgraftdijb, even buiten het dorp, in het Noordhollandsch Kanaal. Hoewel levend weder op het droge gebracht, overleed bij reeds een paar uur daarna. Bij kon. besluit van den 6 is benoemd tot advo- kaat-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden de Met het strakste gezicht ging hij voort: „Gij hebt toch wel eene goede plaats?" „Dat zal wel terecht komen, mijnheer, dat zal wel terecht komen", zeide de man aarzelend, het hoekige hoofd tusschen de schouders heen en weder wiegende en met den wijsvinger onderzoekend in zijne pijp peute rende. „Maar niet goedkoop mijnheer „Goedgoed was het antwoord van den vreem deling. „Mijn vriend moet bloeden zoo noemt gij bet immers wanneer hij zijnen jongen goed ouder dak wil gebracht zien. Kijk goed uit uwe oogen Dit zult gij wel kunneu gebruiken tot het bestrijden der voorloopige kosten." De huurbaas streek het geld, dat de vreemdeling beta toestak, meesmuilend op en was dubbel verrast, toen zijn bezoekerdie niet eens eenen naam had genoemd, verklaardedat de zaak eerst over eenige dagen ten volle zijn besiag kon krijgen en aan het gesprek on- middelijs eene andero wending gaf. „Wie woont er bij u op de derde verdieping, baas? Ik zag daar gisteren aan een van de vensters een ge zicht dat oude herinneringen bij mij wakker riep." „Weduwe Haidecker 1" antwoordde de gevraagde kortaf, na een onderzoekenden blik op den vreemdeling. „Haidecker herhaalde deze peinzend, zijn snor op strijkend. „Dat dacht ik wei „Kent mijuht er de oude heks misschien vroeg de huurbaas met een loerenden blik. „Gij zijt zeker niet te beste vrienden met haar trachtte de vreemdeling de vraag te ontwijken en te gelijk den ander uit te hooren. „Wij zijn doodelijke vijanden!" bekende de huurbaas, „aartsvijanden sedert haar eenige zoon over boord ging. Hij heeft zich verdronken uit trots, uit vrees voor onbillijke straf dat is toch aartsdom, zou ik meenen En nu geeft de oude mij de schuld omdat ik haar eenigen zoon op de beste boot aanmonsterde, die ik bij de hand had. Maar het was een pracht van een jongen, die Willi Haidecker, flink uit de kluiten gewassen,

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1