v. 20 23 14 12 9 32 35 30 19 17 26 13 14 7 11 58 37 45 35 11 304 287 174 151 110 205 166 109 107 59 19 19 12 8 8 13 14 8 9 6 2L 18 17 16 9 16 23 10 14 6 16 15 11 10 7 5 7 3 5 6 29 27 29 31 12 23 24 15 15 15 72 71 42 44 49 19 21 18 12 10 15 15 12 12 7 21 18 11 18 5 s t wi*ï,oruii IJ. Donderdag, 9 Jan., Je lQst. Nr. 15245 2000Nr. 12896 f 1500Nr. 638 f 100. M T. M. heer mr. A. Looijen eervol ontslagen procureur-ge neraal in de kolonie Suriname, te 's Gravenhage.1 De gemeenteraad van Gouda heeft den 5 beslo ten tot benoeming eener commissie van deskundigen ter voorlichting van den raad in zake de gaskwestie. Den 6 zijn te Botterdam alle kandidaten der vrijzinnige kiezersvereeniging tot leden van den nieuwen gemeenteraad gekozen met 1791 tot 1095 stemmen van de 2072 geldige stemmen. Onder de gekozen 39 leden behooren 5 personen, die te Delftshaven lid van den raad waren, waaronder de burgemeester. In de navolgende gemeenten zijn gedurende 1885 voorgekomen Geboorten. Sterften. Huwelijken. Avenhorn Barsingerhorn Egmondbinnen Egmond a. Zee Haarlemmerm. Hoorn Obdam Opperdoes Oude Niedorp Oudkarspel St. Maarten St. Pankras Rijp Schoorl Texel Warmenhuizen West woud Zuidscharwoude Bovendien kunnen nog de volgende bijzonderheden vermeld worden Haarlemmermeer. Levenloos aangegeven 32 1 echt scheiding ingeschreven. Bevolking op 31 December 1885 14540. Opperdoes. Bevolking op 31 Dec. 1885 406 m. en 378 vr,, totaal 784. Oude Niedorp. Er vestigden zich 37 m. en 45 vr., terwijl vertrokken 17 m. en 16 vr. De bevolking ver minderde gedurende 1885 met 11 m. en 1 vr. en be stond op 31 December 1885 uit 535 in. en 567 vr., te zaraen 1102 personen 1 echtscheiding werd in geschreven. Bijp. Er vestigden zich 59 m. en 57 vr., totaal 116, terwijl vertrokken 74 m. en 70 vr., totaal 144. Schoorl. Levenloos aangegeven 2. St. Maarten. Er vestigden zich 28 m. en 34 vr., terwijl vertrokken 40 m. en 47 vr. De bevolking ver minderde gedurende 1885 met 7 m. en 8 vr., en be stond op 31 Dec. 1885 uit 514 m. en 535 vr., te zamen 1049verdeeld in 787 Ned, Herv 176 B. Kath., 48 Christ.-Geref. en 38 Doopsgezinden. Warmenhuizen. Gedurende de maand December kwam geen enkel sterfgeval voor. In 1869 is door de ned. herv. gemeente te Am sterdam op de uitdrukkelijke vraag der synodale com missie verklaard dat men, na de afschaffing van het staatstoezicht op de kerkelijke goederen de goederen der Amsterdamsche kerk op den bestaanden voet in vrij beheer wilde behouden. Eene kerkelijke commissie beheerde die goederen thans vrijnaar een voorschrift van den algemeenen kerkeraad. In dat voorschrift is den 14 December 1. 1. verandering gebracht. Er werd besloten datmocht de algemeene kerkeraad geschorst wordende kerkelijke commissie dien geschorsten ker keraad toch zou blijven erkennen. Dit besluit vond daarin zijn oorsprong, dat zoowel in den kerkeraad als in die kerkelijke commissie de aanhangers van Dr. Kuyper's leer de meerderheid hadden. Werd de kerkeraad dus geschorstdan zou ook het meerendeel van de leden dier commissie tijdelijk van zijne macht beroofd van uwe figuur, mijnheer, maar blond. De matrozen- huur is de arme duivel mij schuldig gebleven en de gierige oude wil niets loslaten." De vreemdeling had met gespannen aandachtdoch uiterlijk onverschillig naar die woorden geluisterd. „Hoe heette de boot zeide hij daarop op eenen toon, alsof hij maar iets zeggen wilde. „De „Bozario", de prachtigste boot, die tusschen hier en West-Indie vaart." „De „Bosario", juistZoo heette het schip zeide de vreemdeling bevestigend. „Kapitein „Neubertmijnheer „Jajuistik herinner het mij. En het ongeval ge beurde voor Jamaica niet waar „Zoover ik weetantwoordde de huurbaas„voor Porte au Prince." „Ongeveer wacht eens ongeveer twee jaren geleden, niet waar." „Beeds langer mijnheer Ja het kan wel drie jaren geleden zijn. In April wordt het drie jaar." „Hm!" zeide de vreemdeling nadenkend. „Heeft ie oude meer dan eene dochter „Slechts eene! Heeft mijnheer haar gezien?" De vreemdeling haalde de schouders op. „Een pracht van een meid, dat Fransje!" beweerde de huurbaaskneep het linker oog dicht en smakte met de tongdat het klapte. „Om te pakken mijn heer 1" „Wat gij zegt Er is dan ook stellig reeds een vrijer, he P" „Zoo half en half!" was het minachtend antwoord. „Wie is de gelukkige?" „Mijnheer schijnt bizonder veel belang te stellen in de Haideckerszeide de gevraagde lachendvertrou welijk met de oogen knippende. „Een beetjewel zekerantwoordde de vreemde ling koel. „Willi Haidecker kende ik. Ik was des tijds passagier op de „Bosario" De huurbaas trok een verblufd gezicht. Al mocht het echter ook bij hem opkomendat zijn gast hem voorloogde bewijzen ontbraken hem echter, die zijnen twijfel konden rechtvaardigen. Zijn opkomend wan- wordendat men voorkomen wilde. Het klassikaal bestuur heeft met dat besluit geen genoegen genomen, en de leden die het genomen hadden geschorst tot den 18, op welken dag zij moeten verklaren of zij willen gehoorzamen. Het besluit zelf werd vernietigd op grond dat1° de kerkeraad het niet mocht nemen, als behoorende tot het kerkverband van de ned. herv. kerk met hare wetten 2° in 1869 de stemgerechtigde lidmaten verklaard hebben, het beheer te willen behou den op den bestaanden voetmaar dat nudoor de veranderingen in dat voorschrift, in dien bestaanden voet verandering was gebracht. Den 4, des middags, nam de schorsing der leden die door middel van ge drukte brieven mededeeling hadden ontvangen vau het besluit van het klassikaal bestuur een aanvang. Des avonds kwamen sommige geschorste leden toch bijeen en wilden in de kerkeraadskamer gaan waarvan de deur gesloten was. Toen zij een smid wilden laten halen, om met geweld zich toegang te verschaffen, vroeg de koster aan ds. Westhoff, voorzitter van het klassikaal bestuur, die in de consistoriekamer was, wat hij doen moest. Deze raadde aan de hulp der politie in te roepen, om het ge weld met geweld te keer te gaan. Toen de koster, bevreesd voor de waarschuwingen zijner kerkeraadsleden om wel te weten wat hij begonaarzelde aan dien raad gehoor te gevenliet ds. Westhofi zelf de politie roepen, om den toegang der kamer te beschermen tegen hendie zonder recht daar binnen wilden dringen. Drie politie-agenten vatten post voor de deur en morrende gingon de geschorste leden uiteen. De kerkelijke commissie vau beheer is reeds tijdelijk aan gevuld tot den 18, den dag, waarop de schorsing ein digt. Het klassikaal bestuur heeft aan het gemeente bestuur verzocht, gedurende den eersten tijd de Nieuwe Kerk door politie te laten bewaken. In de Sloterdijkermeer is op 69ne stal het milt vuur uitgebroken. Één beest bezweek reeds en werd onmiddelijk verbrand. In 1885 werden van Texel uitgevoerd 21929 lam meren 5400 schapen, 1428 stuks rundvee, 409 balen wol, wegende door elkaar 300 a 350 pond en 300.000 kipeieren. De bevolking van Amsterdam die op 1 Jan. 1885 bestond uit 172662 mannen en 193.998 vrouwen, vermeerderde in 1885 door de geboorte van 7029 m. en 6679 vr. en door de vestiging van 9434 m. en 10864 vr. en verminderde door het sterven van 4480 m. en 5235 vr. en het vertrek van 9051 m. en 10129 vr., waardoor zij op 31 Dec. 1885 bestond uit 372.771 personen, 6111 meer dan in 1884. Er werden 2722 huwelijken voltrokken. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pas toor te Krommenie den heer J. D. Looijaard te Oud- Beierland en te Oud-Beierland den heer P. J. J. Schef- f'er, kapelaan te Dordrecht. Op 31 December 1885 waren in het tuchthuis te Leeuwarden 342 gevangenen. Te Callantsoog is tot zetter voor 's rijks directe belastingen benoemd de heerj. Yos, in plaats van wijlen den beer D. Buik, te Enkhuizen de heor G. Gastia plaats van den heer D. Koelemau en te Bijp de heer B. Buiter in plaats van den hear A. K. Wmeke. De werkstaking der raadsleden te Bergharen schijnt geëindigd te zijn. Althans 5 raadsleden zijn beëedigd en hebben zitting genomende rekening over 1884 is reeds onderzocht en vastgesteld. De naamlooze vennootschap Maatschappij tot huwe- lijksvt-rzekering te Amsterdam is failliet verklaard. Tegen de schalen van schatting en de als tijpen geschatte perceelen voor de grondbelasting der onge bouwde eigendommen zijn te Heemskerk 20 bezwaar schriften ingediend. 6 Jan., 4e kt., 3e lijst. Ns. 14125 15858 en 17427 f 1000Ns. 1602 en trouwen was den vreemdeling intusschen niet ontgaan. „Hoe zeidet gij ook dat de vrijer van Fransje Hai decker heet?" vroeg hij onverschillig, zich langzaam naar de deur wendende. „Daarvan zeide ik nog nietsantwoordde de waard met een onaangenamen glimlach. „Wanneer mijnheer het echter gaarne weten wil Baier heet hij, Hartwig Baier. Zij zijn echter nog niet verloofd. Ik twijfel zelfsof het wel ooit zoover komen zal. De oude kijkt hooger Onwillekeurig had de huurbaas eene verklarende handbeweging gemaaktdie de vreemdeling dadelijk voor zichzelf uitlegde. „Woont hij hier in huis?" „Twee trappen hoog mijnheer „Wat doet de man?" „Ik denk, dat hij meesterknecht is! Vroeger werkte hij in de kruitfabriek, sedert kort in het laboratorium hier." De vreemdeling moest eene oogenblikkelijke verras sing hebben verraden. „Het is niet gevaarlijkgrijnsde de huurbaas. „Het is hier veilig. Geesthacht ligt hier ver vandaan 1" „Geesthacbtherhaalde de vreemdeling getroffen hoewel bij zich snel weder beheerschte zoodat de huur baas niet bemerktedat zijn aandacht ten hoogste gespannen waste minderdaar juist een paar nieuwe gastendie den vreemdeling niet zeer zacht ter zijde duwdenmet veel gedruisch binnentraden en den oude luide begroetten. „Fatsoenlijk jongens schreeuwde de huurbaas den oogenschijnlijk dronken matrozen toe, met de ellebogen hunne ruwe liefkozingen afwerende. „Wat moet de de kapitein wel van julliekerels, denken Zijne verontschuldiging bij den vreemdeling voorkwam deze echterdoor met de belofte spoedig te zullen terugkomen, en een genadigen groet afscheid te nemen. Indien hij werkelijk plan had gehad eene kennis making met de dochter der weduwe Haidecker aan te knoopen dan moest hij dit plan ten minste voorloo- pig hebben opgegeven. Bestormd door de levendigste, plotseling in het leven geroepen voorstellingen, sloeg hij, buiten gekomen, we- 8318 f Ns. 2952 2955, S715, 9472, 18037 en 18089 f 100. De heer mr. S. van Houten vangt Nos. 15 en 16 zijner staatkundige brieven, gedagteekend den 28 December 1.1., aan met de woorden De tegenstandert der grondwetsherziening juichen. De weg voor deze hervor ming schijnt door de besluiten van vele liberale kiesvereni gingen bezegeld door dat der Unievoor goed afgesloten. De sluis is dicht. De eene deur was reeds door de kleri kalen toegedraaid met hunnen eisch„geene grondwetsher ziening zonder wijziging in onzen geest van artikel 194", nu sluit de liberale Unie de andere met kaar program: her ziening der grondwet maar met ONVEBXNDEttD behoud van dat artikel. Is het ons volk ernst, een wezenlijke volks vertegenwoordiging in het leven te roepen dan zal het die krijgen, gaat hij voort, oïlangs een omweg, door den ge- wonea wetgever de bevoegdheid te verleeueü,degrondwets- bepalingen die niet de samenstelling en de bevoeg heden der staatsmachten betreffen te wijzigen of wel met vernietiging der hinderpalen d. i., door eene wijziging vau den staatsvorm langs feitelijken weg. Zijne voor liefde voor den grondwettigen weg doet hem thans de pen opvattenomdat het wellicht nog te verhinderen is, dat het advies der Unie, hoewel kracht ontieenende aan voorafgegane besluiten vau eenige kiesvereenigingen, bij de liberale partij die ten slotte toch de beslissing heeft ingang vinde. Zj kau zich toch niet verschuilen achter besluiten van kiesvereenigingen of van hare afgevaardigden ter Unie, vooral niet, indien deze den geheel onuitvoerbaren eisch stellen den werkman het kiesrecht te doen toe kennen en alzoo aan de wetgevende macht een breeden grondslag te geven en den toekomstigen nationalen wetgever de beslissing over het vraagstuk van het on derwijs te onthouden. Hij toont daarna aan, hoe zonderling de geheele U nie- bewegiug isdat de liberale kiezers zoo goed als geen prijs stellen op de voorlichting hunner afgevaardigden. Hem is nauwelijks een voorbeeld bekend dat eene kiesvereeniging over de voorstellen der Unie het advies van een kamerlid heeft gevraagd. Hier moet schuilen misverstand of conflict. Is het da bedoelingter zake van artikel 194 een nieuwen strijd in de liberale partij te ver wekken Dan moet die strijd niet vermeden worden. Mis schien is er nooit beter terrein geweest om de liberale partij van hare conservatieve elementen te zuiverendan het Unie-besluit voorbereidt. Hij vertrouwt te kunnen aan- toonen dat in den strijd onzer dagen onveranderd be houd van artikel 194" eene zuiver conservatieve leus is; eene leus, voor mets anders geschikt, dan om uitgangs punt eener politiek van stilstand te zijn. Is het niet het doel der voorstanders van het Unie-besluitde kiesrecht-hervorming onmogelijk te maken, door daar nevens de onveranderlijkheid van artikel 194 te decre- teeren dan houdt hij staande, dat zij noch de politiek der conservatiefklerikale leiders, noch de onderwijs- vraag zelve doorzien. Voor hen die het Unie-besluit ondersteunen doch in dwaling moeten verkeeren wenscht hij 1° toe te lichten de staatkunde der conservatief-klerikalen en 2' aantetoonen, dat de liberale beginselen in zake onderwijs zijn samentevatten in den drieledigen eisch onbeperkte vrijheid van onderwijsbehoud der gemeentelijke leekenschool en weigering van subsidie voor scholen die ter verbreiding eener godsdienstleer dienen. Het liberalisme lost zich geenszins op in lettervergoding van artikel 194. Uitvoerig toont hij o. a. aan hoe de liberale Unie de klerikalen uit de verlegenheid geholpen heeft met het bijna komisch klinkende voorstel om een den werk man bereikend kiesrecht in te voeren mits de grond- der de richting in vanwaar hij gekomen was, liep ver scheidene straten door, riep eindelijk een hem tegemoetko mend rijtuig aan en liet zich naar zijn hotel brengen. „Mijnheer Potter thuis vroeg hij toen hij dit be reikt had den portierdie hem bij het uitstappen be hulpzaam was geweest. „Ik geloof het wel, mijnheer de baron Ik zal dade lijk gaan zien Toen de vreemdeling de portiersloge naderde, hoorde hij daarin zijnen vollen naam baron Giacomo Picco- littis noemen en bemerkte hij, binnentredende, den eigenaar van het hótel en eenen heerdie uit het voor hem open liggende vreemdelingenboek blijkbaar aanteekeningen had gemaakt en nu heenging terwijl hij den binnentredenden vreemdeling onderzoekend aanzag. „Die mijnheer heeft eene brutale manier, om iemand aan te zien", merkte dezetoen hij met den eigenaar alleen was, op. „Het is zijn beroepmijnheer de baron veront schuldigde zich de chef van het hótel „de Kroonprins", op beleefden toon„Die mijnheer is geheimpolitie agent „Ah De vreemdeling was eenigzins verbleekt en wendde zich haastig tot den binnentredenden portierdie hem kwam zeggen dat mijnheer Potter op zijne kamer was. „Is er iets bizonders zeide hijzich weder tot den chef wendendeop onverschilligen toon. „Is hij op de jachtde man van de wet „Dat is hij altijdmijnheer de baron. Hy vereert ons iederen avondvolgens zijne instructie met een bezoek, om het vreemdelingenboek na te zien. Voor onshoteliers is hij een lastige vriend. Achter iederen naam zoekt hij een masker en achter ieder masker een spitsboef." „Is er iets bizonders?" herhaalde Piccolittis onver schillig zijne vraag. „Ik kan 't u niet zeggen, mijnheer de baron, de man is zeer kortaf en gesloten." „Het is mij een baantje t" zeide de vreemdeling, met een gedwongen glimlachgroette den chef en ging kalm naar binnen. Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2