QTclegrafiacite S«rtchf«a» QUlerUi- jSjlabs-tterichten. we den toekomsiigen wetgever gebiede, het schoolwezen onveranderd te laten. Ten aanzien van de onderwijsvraag zelve merkt hij opdat zij slecht begrepen wordt, omdat men daarbij gewoonlijk slechts twee richtingen of partijen onderscheidt, liberalen en kleriialenterwijl er inderdaad drie zijn naarmate zij meer bijzonder gehecht zijn aan en strijden voor a. de overheidschool b. het christelijk-dogmatische onderwijs of c. de geestelijke vrijheid des volks. Alle drie willen de onwetendheid bestrijden daarin ligt het onder scheid niet. Maar twee autoritaire partijen de over heid en de geestelijkheidwillen het onderwijs tevens dienstbaar maken aan versterking van eigen gezag. Volgens een ouden regel, dien hj van betwistbare waar heid rekent, maar dien de groote staatspartijen nog op volgen behoort de toekomst aan hem die de school beheerscht, en daardoor in de gelegenheid is, den geest der kinderen naar zijne denkbeelden te plooien en voor erkenning van zijn gezag vatbaar te maken. Vandaar dat in landen en landstreken waar het wereldlijk en het geestelijk gezag om den voorrang strijden het ter rein van het onderwijs tot een politieken strijd aanlei ding geeft. Van zulk een strijd is artikel 194 der Grondwet een uitvloeisel. Voor zijne liberale kiezers vat hij zijn advies ten slotte in dezer voege samengeen onderdrukking of bemoeiing van liefst zelfs geece bemoeiing met het bijzonder onderwijs maar ook onder geen voorwendsel subsidie aan bijzondere scholen, als zij aan verspreiding van eenige godsdienstleer dienstbaar zijn geen centra lisatie en geen streven naar absolute neutraliteit bij de regeling van het openbaar onderwijs maar handhaving van de gemeentelijke leekenschoolgelijk zij in hoofdzaak in de ter kwader ure verlaten wet van 1857 geregeld was, en zonder beknelling van den onderwijzer, die het vertrouwen der ouders in zjne omgeving bezitin het keurslijf eener onmogelijke neutraliteitbehoud van den Soantieelen steun aan de gemeenten, maar zonder rechtstreeksehen samenhang met de uitgaven voor het onderwijs en zonder lastige en kostbare inmenging van bet algemeen bestuur; geen transactie met of toegeven aan het klerikalismemaar ook geene lettervergoding met betrekking tot artikel 194. Men meene niet dat in dit artikel een wezenlijke waarborg tegen het kleri kalisme ligt en bestrijde geene nieuwe redactiehetzij van art. 194hetzij van artikel 197, die den door het volk in zijne algemeenheid gekozen wetgever der toe komst vrijlaatom naar zijn beste weten ook het on derwijs te regelen. Men eische vooral nietdat onze uitgeleefde Kamerals ware zij eene constituantede wet ga voorschrijven aan de volksvertegenwoordiging der toekomst. En men legge aan het bijeenkomen van eene zoodanige volksvertegenwoordiging niet langer be lemmeringen in den weg. Op enkele ondergeschikte punten komen wij nog terug. Donderdag7 Jan. Berlijn. De Paus richtte eenen brief tot den Kroon prins, om den Keizer door zijne tusschenkomst te be wegen aan de katholieke zendelingen gelijke rechten als aan de protestantsche toetekennen. Losdejs. Er zijn ernstige berichten uit Birma ont vangen 10000 vijanden omringen de hoofdstad. Weenen. Servië weigert in eene bulgaarscheBul garije in eene servische stad den vrede te teekenen. De mogendheden zullen thans moeten beslissen. De berichten uit Constantinopel luiden zeer ernstigde soldaten eischen betalingweldra wordt uitgifte van papieren munt verwacht. De directeuren der bank van Engeland te Londen, hebben sedert eenigen tijd een photograaf aangesteld die tot het personeel der inrichting behoort en in zekere mate aldaar als politiebeambte werkzaam is. Zoodra iemand bankbiljetten, orderbriefjes of dergelijke aan een beambte onder den kassier werkzaam, ter wisseling aan biedt en om deze of gene reden verdacht voorkomtdan wordt een wenk aan den photograaf gegeven die ter stond met een instantané zijn portret neemt. De man zelf bespeurt er niets van en de bank bezit zijn portret en ware of valscbe aanduidingendoor hem gegeven op de gedane vragen. Op die wijze kan men, bij bedrog of indien de aangeboden papieren van waarde door mi-dadige handelingen verkregen zijn de daders ge makkelijker dan vroeger opsporen. Bovendien is als regel aangenomen om personendie groote sommen lichten of wisselen en bij het personeel der bank niet bekend zijn kosteloos te photografeeren. Deze maat regelen zijn genomen zoowel in het belang der bank zelve als in dat der maatschappij in 't algemeen. Het nieuwe centraal-spoorwegstation te Amsterdam zal door 25 booglampen van elk 2000 kaarsen electrisch verlicht worden. Deze inrichting isin concurrentie met buitenlandsche fabrieken opgedragen aan de firma Willem Smit en Co. van Slikkerveer. De photografische pers der toekomst. Volgens de in een amerikaansch blad uitgesproken meening van den beroemden drukpersfabrikant Hoe is de tijd niet meer verre, waarin de mechanische boek drukpers verdwijnen en door de sneller en goedkooper wordende photografie vervangen worden zal. Om dit te bewerkstelligen, is het noodigvan elke afgezette pagina eener courantwaarbij natuurlijk eene electrisch werkende zetmachine gebruikt wordteen gewonen afdruk te nemen en daarvan eene photografisch nega tieve matrijs te maken. De op die wijze verkregen negatieve glasplaat wordt dan zoodanig aangebracht dat door middel van electrisch licht de photografische afdruk op papier sans fin van lichtgevoeligen stof kan plaats hebben op die wijze kunnen in de seconde 100, en dus in het uur 36000 afdrukken verkregen worden. Voordat het zoover komtmoeten er nog eenige kleine bezwaren worden te boven gekomen zoo moet men b.v. eerst nog uitvinden om voldoend goedkoop photo grafisch papier te maken. Zoo geheel ongerijmd schijnt de zaak toch nietwanneer men bedenkt, dat het reeds mogelijk is, photografische beelden te maken van allerlei voorwerpen en zelfs van den bliksem in één vijfhonderd ste seconde. Voorts is gedurende de laatste 50 jaren de snelheid van de werking der boekdrukpersen op eene wijze toegenomen welke men vroeger voor onmogelijk verklaard zou hebben. Men leest in de Amsterdammer: Een vleeschverkoopsterdie op de Nieuwmarkt met haar kraampje stond en zich over een goed debiet van haar koopwaar kon verblijden werd dezer dagen door een der keurmeesters bekeurd wegens bet verkoopen van vleeschdat de eerste frischheid miste Een ge deelte van haar voorraad was in beslag genomen en met leede oogen had zij zich het „kostelijke vleesch" zien ontnemen. Toen zij den keurmeester zag ver trekkenbarstte haar ingehouden toorn los. Vuurrood van kwaadheid riep ze met een heesche stem: „Daar gaat ie nou! dat kreatuur met een jas aan van „dankje menoerMet een sierlijken zwaai van haar ruwe en gespierde rechterhand reinigde zij haar reukwerktuig en gilde hoonlachend hem na „Die droogpruimer verbeeldt zen eigen dat hij weet hoe vleesch eruit ziet. Ha Ha Ha Als hij eens in de week een poot met een hoefijzer mag afkluiven, zal 't mooi wezen." Met beide vuisten in de heupen gezetwendt zij zich nu tot een naast haar uitgestalden kaasverkooper die met een knorrig gezicht achter zijn stapeltjes kaas staat te rooken. „O Hein! hoe vindt je dat? Is 't niet om een rolling te krijgen van venijnigheid dat ze zoo je negotie verdeclineeren en meenemen? Kijk hem daar gaan, die steekneus, die kijk-iu-de-potHij loopt alsof het zen majesteit is Oho 1 magere dribbel overal val niet over je eigen loopstokken Kijk hem loopen als een kalkoen op Zondag wat een drokkiewat een haast om de menschen te Wou uwé een kalfspoot hebben juflruuw? 'k Heb nog een beste wat zeg je daarvan Ja, voel hem maa- gerust; een sulfisante dikte vleesch er op, overheerlijk 1 Is vijf en veertig centen te duur Mensch hoe durf je 't zeggen. Maar afijn, omdat uwé 't is, acht stuivertjes dan. Asjeblieft! Dank uwé, eet ze met smaak. Wel thuis en stoot je niet tegen dien ambtenaar asjeblieft." De keurmeester is een eind verder bezig met bet doen vr.n zijn plichthij bekommert zich nergens an ders om en hoort niets van de verdere ontboezemin gen der koopvrouw, die, nu haar klant is vertrokken, zich weer tot Hein, den kaasboer, wendt. Onverschil lig ve der rookend hoort deze haar kalm aan zonder iets te antwoorden of te zeggen, „Zie je wel, Hein!" roept zijop den keurmeester wijzend. „Zen hakken zijn scheef, hij loopt op zijn tandvleeschzoo'n kale schuinmarcheerder die God beter 't van de Etad be taald wordt om fatsoenlijke menschen de dampen aan te doen. 't Is om je te bedoen die jakhals dat been met een palitoo er om zeitdat mijn vleesch niet deugtzoo'n kakebeenen huishouden met een hoed op durft te zeggendat mijn vleesch niet frisch is Hij is niet frisch, kijk hem loopen met ottertjes L) op zen laarzen en mankement aan zen hielen mijn vleesch stinktzegt hij 'n mooi diug hij heit zeker de lucht nog in zijn neus vau de hortsik (2), die hij eet. Ga je gang maar, hinkeldepink, neem ze maar te pakken. Hum 1 daar staat hij bij mottige Na. Kijk, hij neemt een bokking in zen hand „Een pond lappies juflrouw assieblieft 1 ze bennen als boter om te zuigen als uwé ze eerst een beetje klopt. Gezondheid met lepels, hoor je 't Is een half onssie meer, mag dat? assieblieft, Dank uwé Wel thuis smakelijk eten Zoo'n Jan-lik-an-den-vinger zoo'n proef-van-alles-en-nog-wat durft te zeggen dat ik slecht vleesch heb. Hij zal er zijn mond niet smerig aan maken. Zeg, Hein zou jij denken, dat die stiekeme gasserool (3) wel ereis een stuk dood kalf geproefd heit! Kan je begrijpennog niet eens er au geroken Drie pond ribbetjes! en een niertje assieblieft, baas! Heit uwé geen mandje? In uwes zakdoek knoopeD assieblieftOch wat een snoetje van een kindje. Is dat uwes jongste 'n lekker hondje hoor zal uwé tegen moeder de vrouw zeggen alsdat zij 't niertje goed waascheu moet 't is maar om de sterkigheid weet uwé? 'n Overheerlijk eten, baas! kijk! 't is net een klein onssie zwaarder, mag dat? Dat is 4 centen meer zoo dat 's net een gulden samen als ik er nou nog één niertje bij doe. Dank uwé't 's net gepast. Dag, snoepertje? wel thuis, baas, eet ze met emaak.Daar staat hij waarachtig nog bij Nadie snufifel-in-de-gortdie schijnheilige proet-je-niks-ruik-bet-dan, ik kan hem niet meer luchten of zien die ventDat hij me voor een gulden of vier vleesch afkaapt, dat 's minder, dat maakt me niet arm maar dat hij me hier publiek op de markt ver- schandaliseertdat is om een stuip te krijgen. Wat zeg jij Hein „Krijg er een van mjjn part Tableau Sedert geruimen tijddus wordt uit Erankfort aan de Köin Zeit. geschreven, maakte eene bende inbrekers de stad onveilig en treedt met even veel voorspoed als brutaliteit vooral in die deelen der stad op die door de meer welgestelden worden bewoond. De dieven schijnen het bizonder op artisten te heb ben gemuntwant nadat in het begin van het vorig jaar bij mevrouw Clara Schumann was ingebroken is nu betzelfde den 20 December bij professor Julius Stok- hausen geschied. Bij mevrouw Schumann was de buit indertijd zeer aanzienlijk maar bij den heer Stockhausen moesten de plunderaars zieb met kleinigheden een zilveren thee blad een ivoren koker eenige oude munten en kle dingstukken vergenoegen. Een met zilverbeslag ver sierden ivoren dirigeerstaf werd gebroken en het zilver er afgesloopt. (1) Lappen. (2) Paardenvleesch. (3) Oppasser (Bargoenscb). Behalve vele andere diefstallen, beroofde men onlangs den voorzitter van den gemeenteraad van al zijn zil verwerk en alles duidt aan dat men met eene bende te doen heeft, die volgens een bepaald plan werkt. Het mag dan ook een ter juister tijd genomen maat regel heeten, dat het aantal nachtwachts, met het begin van het nieuwe jaarmet drieeDdertig is vermeerderd en dat eerstdaags voor betere straatverlichting zal wor den zorg gedragen. Te ongeveer een uur des nachts werd dezer dagen bij een apotheker te St. Petersburg tot tweemalen toe zeer hard aangescheld. De provisordie nachtdienst had deed open en zag tot zijne verbazing de groot vorsten Sergius en Paul, beiden in uniform, voor zich. „Is uw chef nog op vroeg grootvorst Paul. „Hij is een half uur geleden naar bed gegaan", ant. woordde de provisor. „Goed laat hem maar slapen wij zullen hier voor een uur of misschien gedurende twee uur een voor werp deponeerendat wij persoonlijk weder komen terughalen." De vorst nam een spaansche ridderordevan zijn pels ging op een stoel staan en legde de orde in een laadje van een kastwaarna hij verzocht het voorwerp niet te willen aanraken. Zoodra de grootvorsten waren vertrokken, wekte de provisor zijn principaal die reeds vaak verdachte za ken als brieven, dolken enz. van de politie had ont vangen, om die te onderzoeken, en hij dacht nu aan iets dergelijks, zoodat men de orde stilletjes liet liggen. Omstreeks twee uur werd er weder hard aangescheld en zoodra de deur werd geopend snelde grootvorst Paul de apotheek binnen, voortgetrokken door iemand, die een kap over het hoofd had en die met een zwar ten doek geblinddoekt was. Deze man rende naar de plek, waar de orde zich bevond, ging op een stoel staan, haalde het voorwerp uit het laadje, reikte het den vorst toe en trok de blinddoek van de oogen. Ondertusschen was een zeer aanzienlijk gezelschap in de apotheek toegestroomd dat den gedachtenlezer Bishop die de orde van een afstand van twee werst met eene slede, gevonden had met luide biavo's toe juichte. Bishop had met den grootvorst Paul in eene slede gezeten, en de vorst mende zelf, terwijl de gedachten- lezer steeds de richting aangaf. De geheele cavalcade bestond uit omstreeks veertig sleden. De Commissaris des Konings in Noordbolland heeft den 28 December 1. 1. den heer A. Goede Dz. benoemd tot zetter voor 's rijks directe belastingen ter vervanging van wijlen den heer H. J. Conijn. De soiree variéeden 5 in het locaal Harmonie gegeven, ten voordeele van een roomsen katholiek oude mannen- en vrouwengestichtalhier, is uitstekend geslaagd hetgeen dan ook trouwens na de zorgzame voorbereiding der ijverige damescommissie niet te ver wonderen ia. Zij heeft een aantal bekende en sluime rende talenten weten te vereenigen en don talrijken toehoorders men sohat het aantal op ongeveer 550 personen een zeer genotvollen avond bezorgd. Voelen wij ons geneigd, in nadore bizonderheden te treden en het licht te laten vallen op eene of andere medewerk ster of medewerker in bet bijzonderhet feitdat men hare of zijne krachten welwillend beschikbaar beeft gesteld voor een liefdadig doel, houdt ons, noode, terug toch kunnen wij niet nalaten te wijzen op de opmerkelijke omstandigheid, dat onder de uitvoerders de heer Hofmeester alleen het mannelijk geslacht en dat zeker met eere vertegenwoordigdemaar overigens het programma geheel aan dames was toe vertrouwd. Het getuigt stellig van meer moed dan de sterkere sexe, met groote beschedenheid, in den regel in zijne zusters waagt te veronderstellen of be wijst dat er bij haar meer talent schuilt dan bij de mannelijke bewoners onzer stad. Hoe het ook zij van onze warme bewondering zij baar bij deze de verzekering gebracht. De uitslag is evenredig aan de moeiten aan de uitvoering besteed, daar de zuivere opbrengst p. m. f 550 bedraagt. Eene juflrouwdie Dinsdagavond met andere personen voor de Harmonie naar het naar binnen gaande publiek stond te kijken tuiste op eens f 7 welke som zij los in den buitenzak van haren regen mantel had gestoken. Hoogst waarschijnlijk is haar dat geld in het gedrang ontstolen. De gelegenheid die sommige vrouwen dan ook, niettegenstaande de her haalde waarschuwende gevallen, aan zakkenrollers blijven aanbieden grenst aan het ongeloofelijke. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 4 Januari. Door den Notaris A. VONKte Schoorldam. Perc. 1—13. Huis en land, aan den Middenweg te Heer Hugo Waard, e-root 22.50.80, en boschgroot 2.56.70. J. de Lange C.Jz. q q. f 12157,75 Perc. 14. Land, aldaar, groot 2.19.40. P. Kooijf 1145,60 15. Land aldaar, groot 2.39.60. J. J. Mett 1108,33 16. Land, aldaar, groot 2.93.00. K Zwaan Cz. f 1387,07 5 Januari. Door den Notaris H. METMANi 1. Huis, Visserslaan, E 1223. Str. G. Balder f 1165, 2. Dito, aldaar, E 1233. Str. J. Muys 1135, 3. Dito, aldaar, E 1232. Str. C. Bijpost Perceel 1—3 verhoogd door F. Plaatsman tot 3700,— 4. Dito, Ken nemersingel, E 949. Str. A. Oortmeijer 1170, Niet verhoogd. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN. u 6 Jan. CatbarinaD. van Anthony Hofmeester en irgntje de Vries.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 3