No. 6. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. WOENSDAG 13 JAN 11 A Pi I. Bruin Kruit. Prijs der gewone Advertentiën: 0ffuicel ©cbcclte. FEUILLBTOINr. 3> Ënitcalatib. ALKIHAMSCHECOIIIIANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1,—. De 3 nummers f O 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR verzoeken dringend hen, die in den loop van 1885 geleverd heblen aan de gemeente, hunne rekeningen vóór 15 Ja nuari as. in te zenden bij den gemeente-architect of ter gemeente- «ecretarie. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 9 Jan. 1886. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat bet register der in 1885 voorde Nationale Militie alhier ingeschrevenen benevens de alphabetische naamlijst ter gemeente-secretarie ter inzage liggen van den 13 tot den 22 Januari e.k., van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, binnen welken tijd daartegen be* zwaren kunnen ingeleverd worden bij den heer Commissaris des Konings in deze provincie, door middel van een door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift, op ongezegeld papier, onderteekeud door hem die ze inbrengt. Deze brengt het verzoekschrift in tegen bewijs van ontvang bij den Burge meester zijner woonplaatsdie het terstond opzendt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 12 Jau. 1886. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbendendatvolgens art. 6 der door den gemeenteraad vastgestelde concessie-voorwaarden, de concessionarissen der duinwaterleiding verplicht zijn, den aanleg van de hoofdbuizen af tot in de woningen der verbrui kers, voor zoover zij aan de hoofdbuis gelegen zijn, voor hunne rekening te maken en onderhouden terwijl in de verdere lei ding binnen 's huis met inbegrip van de werken door stoepen, muren of fundeeringen en der binnen de buizen te plaatsen af sluit- of tapkranen door de verbruikers zeiven zal worden voor zien teDzij zij de vervaardiging daarvan ten hunnen koste aan de concessionarissen opdragen. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 12 Jan. 1886. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat eiken werkdag, aanvan gende 15 Januari 18S6, voor ieder gelegenheid zal bestaan ter verkrijging van duinwater bij de standpijpgeplaatst op het Raaksje bij de ijzergieterij van des voormiddags 8 tot des voormiddags 9 uur en van des namiddags 1 tot 2 uur en bij de standpijp, geplaatst bij de brug over de Oudegracbt, bij het Groot Nieuwland, van des voormiddags half tien tot half elf en van des namiddags half drie tot half vier tegen betaling van één cent per 20 kan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 12 Jan. 1886. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. Na geruimen tijd sprong Piccolittis plotseling uit zijn gepeins op schikte haastig zijn toilet terechtsloot behoedzaam de gebruikte koffers en ging met een over moedig lachje op weg, om mijnheer Potter op te zoeken. Gideon Potter was eene dier typische gestalten der meer voorname engelsche wereldaan wier gansche gelaat men de nationaliteit op honderd schreden af- stands pleegt aan te zien. Hij lag achteloos in een fauteuil voor eene met papieren bedekte tafelde beenen ver uitgestrekthet grijzende hoofd achterover, zoodat de rossige punten zijner bakkebaarden horizontaal vooruitstonden. De waterige.blauweoogen rustten zonder eenige uitdrukking op een met getallen beschreven papier, dat bij in de linkerband hield, terwijl de vin gers zijner rechterband in een hoop kleine, bruine onregelmatig gevormde korreltjes speelden d.e op de tafel verstrooid lagen. Hij scheen juist niet tevreden te zijn over zijne berekeningen want brommend klonk zijn „Binnen", toen er aan de deur geklopt werd. „Ik stoor u toch niet vroeg Piccolittisaan de denr blijvende staan op voorkomenden toon. De Engehcbman schudde het hoofd en bood den binnentredende met eene afgemeten handbeweging eenen stoel aan. „Uwe nicht is, hoop ik, weder wat beter?" ging Piccolittis in het engelsch voorthetgeen hij volkomen meester was. „Dat kan ik niet zeggen", meende Potter. „Inte gendeel Blechter „Dat doet mij oprecht leedhuichelde Piccolittis •p hoogst deelnemenden toon. „Ik zal morgen thuis moeten blijven, met bare eeuwige Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2e helft der maand November 1885: Marie Kern I I. Heijer, Hofmeester,l„ü. M. H. Suijcker, Amsterdam; SLikkerman, Dordrecht; Mevr van Marle, Kra lingen. Van het hulpkantoor: Broek op Langedijk: Betje SchaakAlkmaar. Hoogwoud: Wed. Snijders, Opdam. Noordscharwoude: Klaas Baltes Akersloot. Briefkaarten: W. Hoos, 's GravenkageWeppeling, Maarshergen. Brieven, verzonden geweest naar Amerika. M. C. van der Kamp, Iowa. Engeland. Van bet hulpkantoor Petten J. Warten- horst, Londen. BELGIE. Tussci en Antwerpen en Brussel is de telefonische gemeenschap geheel verbroken geweest door de groote hceveelbeid sneeuw. Ook te Gent zijn groote verwoestingen aangericht. Bij de beraadslaging ov-r het wetsontwerp regelende bet auteursrechtnam de Senaat den 8 een amendement aan strekkende om te bepalen dat telegrammen en berichten in dagblaien niet mogen worden overgeno men zonder aanduiding van de bron noch waaneer die overneming uitdrukkelijk verboden is. Tengevolge van de door den Senaat aangebrachte wijzigingen is dat wetsontwerp naar de Kamer terug gebonden. De gemeenteraad van Brussel heeft zich met een verzoekschrift tot de Kamers gewend tegen het wets ontwerp tot het heffen van rechten op vee. DUITSCHLAND. Het door den Keizer goedge keurde voorstel van Pruisen tot invoering van een rijks- spiritusmonopolie bevat in hoofdzaak de volgende be palingen het vervaardigen van ruwen spiritus wordt aan de bijzondere nijverheid overgelaten, maar het rijk koopt allen inlandschen spiritus tegen een door den bondsraad te bepalen tarief en verwerkt dien (zoo noodig onder toevoeging van buitenlandscben spiritus), na de noodige zuivering tot sterke dranken van allerlei aard. Voor den verkoop daarvan in bet groot worden agenten, in het klein slijters aangesteld. De daarvoor aan te wijzen prijzen zijn niet bindend voor kasteleins, restau rateurs, banketbakkers enz. De bestaande branderjen kunnen de boeveelheid vervaardigen, die zij tot dusver leverdenvoor nieuwe branderijen is eene bijzondere vergunning noodig. Zoo door de invoering van dit monopolie verkregen rechten worden geschonden, wordt van rijkswege schadevergoeding verleend. De Paus beeft aan prins Bismarck de Christus-orde verleend. In den brief ten geleide van die orde ver meldde bij uitdrukkelijk dat hij „den grooten kanselier van het duitsche rijk" die onderscheiding verleende ter zake van zijne bemoeiingen om bet geschil met Spanje over de Carolinen in der minne te vereffenen. Hij betuigde zijn dank voor de aan den H. Stoel verleende gelegenheid om in het belang des vredes bemiddelend migraine", bromde Potter. „En daar gij geen lust hebt, om met mij mede te gaan zal ik de Geesthacbter kruit fabriek alleen moeten gaan bekijken." „Ik heb mij bedacht", antwoordde Piccolittis levendig. „Juist daarom haastte ik mij, u nog van avond optezoeken." „Wel! Des te beter. De vervaardiging van het beroemde kruit zal u zeker belang inboezemen. Men heeft eene kleine stoomboot tot mijne beschikking ge steld benevens eenen gidsdie van middag op last van den directeur, die verhinderd is, zich bij m\j liet aandienen De menscben zijn werkelijk zeer beleefd. Dat moet ik bekennen niettegenstaande onze firma eene goede klant is. En al zullen wij ook van de in wendige inrichtingmet het oog op het geheim der fabricage, niet alles kunnen zien, toch zal de grootsche aanleg van het geheel een bezoek zeer loonen." „Welk uur hebt gij bepaald?" „Te twee uur, morgen middag, moeten wij ons aan den Grasbrooker steiger bevindenwaar mijnbeer Baier ons wachten zal." „Baier?" vroeg Piccolittis. „Zoo heet de man die onze gids zal zijn beves tigde Potter en ging daaropmet den vinger over een plan, dat voor hem lag uitgebreid, wijzende, voort: „Ziet hier is Grasbrook met den steigerbier de Noorder-Elbe nu stroomopwaarts in een grooten boog tot Duneburgdicht voor Geesthacht daar vlas aan den oeverdie vier of vijf roode punten zijn de gebouwen der kruitfabriek. In een goed uur per boot van hier te bereiktn." Piccolittis had de inlichtingen verstrooid gevolgd. Hy had verscheidene dier bruine lichaampjes, ter grootte van eene hazelnoot en door verscheidene kanalen door boord die op de tafel lagenin de hand genomen en bekeek ze peinzend. „Flinke korrels, he?" merkte Potter op, toen hij dit zag. „Eeuwig jammerdat wij nog altijd het in duitsche handen berustend geheim der vervaar diging zoo duur moeten betalen!" op te treden, gelijk vroeger zoo dikwijls geschiedde; voor de ondersteuning hem door Duitechland bij dat moeielijk werk verleend en voor de wijze waarop aan zijn raad gehoor gegeven was. Alle katholieken zullen die, hunnen Vader en Herder bewezen eer met voldoe ning vernomen hebbpn. Hij zegt ten slotte, dat prins Bismarck wien Duitschland voor bet verkrijgen zijner tegenwoordige macht zooveel te danken beeft, ook in ziet, „welken invloed op de handhaving van openbare orde en staatsgezag die macht uitoefent welke de H. Stoel bezit, vooral wanneer hem, met wegruiming van alle hinderpalenvrijheid van handelen gegeven wordt." Op de toekomst vooruitloopendehoopt hij dat het hem vergund is uit het gebeurde goede ver wachtingen te mogen koesterea voor hetgeen later ge schieden zal. Blijkens de offieieele statistiek der duitsche spoor wegen zijn in 188314 3387 spoorwegongelukken voor gekomen waarvan 890 op den open weg, de overige op stations-terreinen daarbij werden 2G77 personen gekwetst, waarvan 561 met doodelijken afloop. Over eenkomstig de wet van 1871, welke spoorwegbasturen en fabriekanten enz. verplicht, schadevergoeding bij ongelukken uit te betalen, werd in dat jaar aan 6024 gekwetsten of hunne nagelaten gezinnen eene som van f 2 197.960.80 uitbetaald, waarvan f 671.015.40 als vergoeding in eens en f 1 52 '.945.40 als jaarlijkscbe rente. Rijksdag. Den 8 werd de zitting hervat. Na goedueuring van eenige verkiezingen tegen welker geldigheid bezwaren waren ingediend werd de lozing der begrooting voortgezet. Den 9 werd het wetsont werp betreffande den aanleg van het Noord-Oost- zee-kanaal voor de eerste maal gelezen en ten slotte naar eene commissie van 21 leden verzonden. Pbuisbn. De leider van het centrum de heer Windihorstheeft zijne partijgenooten uitgenood gd bij de opening van het huis van afgevaardigden op den 14 tegenwoordig te zijn met het oog op de hoogst ge wichtige besluiten die genomen moeten worden. ENGELAND. De liberale oud-minister Cbilders, die bij de verkiezingen in zijn oud district niet herko zen werd is thans te Ediuburg candidaat gesteld. Hij heeft aldaar eene rede gehouden waarin hij o.a. ook zijne inzichten omtrent het iersche vraag tuk uiteen zette. Naar zijne persoonlijke meening had de tegen woordige regeering wel gedaan met te beproeven of Ierland niet zonder dwangwet kon geregeerd worden. Dat er bij de verkiezingen over de vraag van het ver- leenen van meer plaatselijk zelfbestuur van conserva tieve zijde zoo weinig gezegd was, schreef hij toe aan de zucht der conservatieven om de aanhangers van Parnell te vriend te houden. Zj vreesden door hunne uitingen die aanhangers te ontstemmen. Maar dadelijk na afloop der verkiezingen, begonnen de conservatieven des te luider het gevaar van den toestand en van de eischen der ieren te doen uitkomen en den wensch uit te spreken dat nu alle gematigden de conservatieve „Is dat kruit?" vroeg Piccolittis, schijnbaar verbaasd. „Ik dachtdat ik bet u reeds bad laten zien", ant- woirdcle de Engelschman bedaard. „Wat gij daar in de band hebt, dat zijn korreltjes van het grofste soort van het beroemde bruine kruit, dat in Duitschland, voor zoover ik weet uitsluitend door de Geestbachter fabriek vervaardigd wordt en dat wij sedert do uitvin ding er van tot ons overgroot verdriet uit Duiischland betrekken moeten daar wij de samenstelling er van iet kennen en bet ondanks alle in bet werk gestelde pogingen niet kunnen namaken." „Dat verteldet gij mij reeds", merkte Piccolittis op, „gij zeidet mij tevens, dat de engelsche regeering geen offer ontzien zouom achter het geheim der samen stelling te komen dat zij het eerstein Engeland zelf vervaardigde centenaar van dit bruine kruit tegen goud zou opwegen." „Zeker zeide ik dat", bevestigde Potter kalm. „Ook onze firma zou den ontdekker van dit geheim iederen prijs daarvoor betalen." „Noem eens eene bepaalde som", zeide Piccolittis schertsend. „Nu", antwoordde Potter met eene beweging der band alsof bij er iets in woog„laat ons zeggen 5000 pond of 10000onder bizondere omstandigheden 15000 en nog meer. Wij zouden wel moeten betalen wat de ontdekker verlangde. Het laat zicb nauwelijks be- paleuomdat de hoogste Bom zelfs altijd nog goed uitgezet zou zija." „Hm vijftienduizend pond Die zoudt gij dus be paald uitbetalen „Zeker bevestigde Potter eenvoudig. „Honderd en tachtig duizend gulden zeide Piccolittis glimlachend zonder zijne ontroering te laten bemerken. „Dat zon nog eens de moeite waard zijn Wij moesten trachten die te verdienen Wanneer gaat gij naar Enge land terug naar Portmoutb zooals gij zeidet Potter zag zijnen gast verbaasd aan over diens directe vraag.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1