No, 7. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. Bruin Kruit. V R IJ D A G 15 JAN U A RI. Prijs der gewone Advertentiën: ©fficiëel ©cbeelte. Bntttnlatib. FEÜILLBTOINr. föimtcnlaud. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door bet geheele Rijk f 1, De 3 nummers f O 06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbendendatvolgens art. 6 der door den gemeenteraad vastgestelde concessie-voorwaarden, de concessionarissen der duinwaterleiding verplicht zijn, den aanleg van de hoofdbuizen af tot in de woningen der verbrui kers, voor zoover zij aan de hoofdbuis gelegen zijn, voor hunne rekening te maken en onderhouden terwijl in de verdere lei ding binnen 's huis met inbegrip van de werken door stoepen, «uren of fundeeringen en der binnen de huizen te plaatsen af sluit- of tapkranen door de verbruikers zeiven zal worden voor- sientenzij zij de vervaardiging daarvan ten hunnen koste aan de concessionarissen opdragen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 12 Jan. 1886. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat eiken werkdagaanvan gende 15 Januari 1886, voor ieder gelegenheid zal bestaan ter verkrijging van duinwater bij de standpijp, geplaatst op het Raaksje bij de ijzergieterijvan des voormiddags 8 tot des voormiddags 9 uur en van des namiddags 1 tot 2 uur en bij de standpijp, geplaatst bij de brug over de Oudegracht, bij het Groot Nieuwland, van des voormiddags half tien tot half elf en van des namiddags half drie tot half vier legen betaling van één cent per 20 kan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 12 Jan. 1886. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. DENEMARKEN. Het hoogste gerechtshof te Ko penhagen heelt het vonnis der rechtbank bekrachtigd, waarbij de leider der oppositie en voorzitter van het Folkething tot zes maanden gevangenisstraf is veroordeeld. DUITSCHLAND. Het voorgestelde monopolie op den Bterken drank, waarvan de opbrengst geraamd wordt op f 180 000 000, wordt door de conservatieven met ingenomenheid begroet, omdat de groote grondbezitters, meest allen brandewijnstokers, daardoor in de eerste plaats bevoordeeld worden. Eugen Richter doet daar entegen al het mogelijke om de liberalen te bewegen dat monopolie niet aan te nemen. Prins Wilhelm van Wurtemberg, de 38jarige troons- opvolgersedert 1882 weduwnaar van prinses Marie van Waldeck-Pyrmontis verloofd met de 21 jarige prinses Charlotte van Scbaumburg Lippe. Hij heeft ééne dochter 8 jaren oud. 4) Piccolittis volgde het meisje met gloeienden blik. De lieftalligheid harer bloeiende gestalte maakte op hem een even overweldigenden indruk als de glans harer groote donkere oogen en haar geelblcnd van voren gekroest haar. Hij moest zich zelf bekennen dat hij ter nauwernood ooit zulk een behoorlijk schepseltje gezien had en was dubbel verrast, zooveel schoonheid bij een meisje uit zulk een lagen stand aantetreffen. Hij had eenen stoel genomen en tegenover haar plaats genomen. Zwijgend keek hij eene poos op hare zich ijverig bewegende vingers. „Weet gij wel," begon hij plotseling met zachte Btem„waarom ik u vol„de en zeer bedroefd was toen gij mij met een verwijtenden blik die mij niet temin in verrukking bracht, teruggewezen hebt?" „Maar mijnheer stamelde het meisje ontsteld. ,lk spreek slechts naar mijn hart", fluisterde Piccolittis op innigen toon. „Weet gij niet, dat er gevoelens en hartstochten zijn, die in het oogenblik dat zij ontstaan, als door een wonder ook hoog opvlammen en de plot seling overweldigde ziel medesleepen tot onwedeistaan- bare gevoelsuitingen Het meisje scheen de schuchterheiddie haar tot heden bevangen had plotseling meester te worden. Zij brak de hoogdravende woorden van den Italiaan af, door haastig op te staan. „Ik mag niet Daar u luisteren, mijnbeer Ik wil niet!" Voordat Piccolittis in zijne verrassing over de plot selinge vastberadenheid van het me sje een antwoord vinden kon had dithem zwijgend voorbijgaande de kamer verlaten. Op bet punthaar te volgenhoorde hij buiten eene R ij k s d a g. Met de eerste lezing van het wetsont werp tot wijziging der suikerbelasting is een aanvang gemaakt. ENGELAND. Het besluit der Koningin om als hare gezondheid dit toelaat, in per.-oon het parlement te openen dat zij sedert 1880 niet gedaan heeft, wordt door de pers zeer guDatig opgenomen. Lagerhuis. Den 12 kwam het huis weder bijeen. Met algemeene stemmen werd de heer Ar thur W. Peel tot voorzitter herkozen nadat de heer Maccarthv namens de aanhangers van Parnell ver klaard had, dat hij zich niet tegen zijne herkiezing wilde verzetten, maar toch meende, er op te moeten wijzen, dat de heer Peel zich bij verschillende gelegenheden partij dig had betoond. De heer Peel cam de benoeming aan. De zitting werd vervolgens verdaagd tot den 13. Den 13 deelde de voorzitter mede, dat elk lid naar de grondwet verplicht wasden eed af te leggen. Hij kon dit derhalve den heer Bradlaughop zjjne eigene verantwoordelijkheid met betrekking tot mogelijke wettelijke verplichtingen, niet beletten. De heer Brad laugh heeft daarop den eed afge.egd. FRANKRIJK. De nieuwe ministers, voornamelijk die van oorlog en marine, hebben het aan hunne ministe- riën werkzame personeel herzien. Verscheidene hoogere ambtenaien zijn verplaatst of ontslagen en door meer vertrouwbare vervangen. De Senaat is den 12 tot den 18 verdaagd. De heer Paul Bert is benoemd tot resident voor ADnam en Tonkin. De rijksinkomsten over 1885 zijn f 18.500.000 beneden de raming en f 2.500.000 beneden die van 1884 ge- Lieven. Kam er. Den 12 werd de vergadering geopend door den heer Blanc, die, als oudste der leden, de pre sidentshamer voerde en in zijne openingsrede buide bracht aan de samenwerking, waardoor de heer de Freycinet z\jn nieuw ministerie had kunnen vormen en de her kiezing van den heer Grévy tot president der republiek begroette als eene bevestiging van den republikeiDSchen regeeringsvorm. (Toejuiching op de banken der lin kerzijde.) In deze zitting werd overgegaan tot de vor ming van het bureau. De heer Floquet werd met 243 van de 298 uitgebrachte stemmen tot voorzitter □erkozende rechterzijde nam aan deze verkiezing geen deel. RUSLAND. Het Dagblad van St. Petersburg be schouwt de toestemming der mogendheden, om op Rus- laDds voorstel tot ontwapening van Servie, Griekenland en Bulgarije aan ie dringen als een duidelijk bewijs harer eensgezindheid tegenover dreigende gevaren. Ook na het mislukken der bijeenkomst zou dit gemeenschap pelijk optreden het uitgang.-punt kunnen worden voor eene nieuwe diplomatieke handeling, welke, oprecht oudersteund en krachtig doorgezetnieuwe verwikke lingen in het oosten kan voorkomen. krijschende stem, die met een aantal scheldwoorden de hevigste verwijten deed, dat men eenen „wildvreemden man" had binnengelaten. Onmiddelijk daarop hinkte eene oude, afschrikwekkend leeiijke vrouw door de deur, die wantrouwend daarvoor bleef staan en den vreem deling met giftige blikken aanzag. Picco ittis twijfelde niet, of hij had de weduwe Haidecker voor zichal begreep hij ook niethoe deze vrouw zulk eene schoone dochter hebben kon. Hjj herinnerde zich dat de huurbaas van eene „oude heks" gesproken had en vond deze korte kenschets ng nu volkomen juist. Het dorre lichaam der oude was tengevolge eener ruggegraatsverkrommiug diep voorover gebogen, zoodat, daar zij steeds het hoofd naar achteren boog de spitse kinmet den zeer langen halsals eene dre.gende punt onder den samengeknepen mond met de bloedeiooze lippen uitstak. Het onaangenaamst trcflen echter in het met plooien en rimpels bezaaide gelaat de zwarte, stekende oogendie met een toornigen blik zich op den vreemdeling gevestigd hadden en met een waarvan zij voortdurend zenuwachtig knipte. „Heb ik het genoegen", begroette Piccolittis spoedig de binnentredende met een beminnelijk lachje„me juffrouw de weduwe Haidecker to zien?" „Genoegen? Ik geloof het niet! Wat wil mijnheer?" vroeg de oude op scherpen en onvriendelijken toon zonder zich van hare plaats te verroeren terwijl hare blikken argwanend in de kamer ronddwaalden ea ein delijk zich weder op den bezoeker vestigden. „Ik kom met eene opdracht van uwen ongelukkigen zoon", loog Piccolittis, „om u en Fransje zijne laatste groeten en zijne spaarpenningen over te brengen." Htj had een klein lederen zakje te voorschijn gehaald en stak dat op de vlakke hand aan de oude toe. „Is het mogelijk?" krjjschte de oude, het zakje be- geerig wegrukkende en met fonkelende blikken den inhoud onderzoekende. „Is het mogelijk Dus beeft de rakker, de deugniet God vergeve mij de zonde SPANJE De rust te Carthagena in niet verder ge stoord verscheidene belhamels zijn in hechtenis geno men. Ook te Saragossa en Sevilla zijn eenige aanhangers van den republikein Ruiz Zorilla aangehouden. TURKIJE. De Sultan en Vorst Alexander van Bul garije zijn het eens geworden over eene regeling van het rumelische vraagstuk op deze grondslagen. Vorst Alexander wordt voor 5 jaren tot gouverneur-genercal van Oost-Rumelie benoemd. Het bestuur vau Bulgarije en Oost-Rumelie blijft gesplitst, maar toch zal de ver- eeniging meer dan alleen eene persoonlijke zijn. Zoo zullen b. v. de afgevaardigden uit de twee volksverte genwoordigingen samen kunnen beraadslagen en offi cieren boven den rang van kapitein in beide landen in dienst kunnen stellen. Tot regeling der achterstallige schatLing zou Bulgarije ruim f 3.000.000 moeten betalen. VEREENIGDE STATEN. Uit alle deelen komen berichten over zware sneeuwstormen en felle koude. Iu het westen was de thermometer 40 graden onder het vriespunt gedaald en zulks ook zuidwaarts naar de Golf van Mt-xico toe. Zelfs uit Tompa en Florida komen berichten van strenge vorst. Te Corpus Christi, in Texasdaalde de thermometer in 12 uur tijds 64 graden. Veel vee is verloren gegaan en de stremming van het spoorwegverkeer veroorzaakt grooten nood. Te Louisville brak te midden van den storm brand uit en kwamen 3 personen onder de instortende muren om Te Wil miogtun, in Delaware, reden twee treinen tegen elkander aan en verloren 4 personen het leven wier lichamen, daar de verbrijzelde wagens in brand geraakten, verbrandden. Te Philadelphia geraakten 3 fabrieken in brand en te Oberlinin Ohio, eene damea-akademie. De 130 vrouwelijke studenten ontkwamendoch 3 mannen kwamen om. De Senaat vereenigde zich met 38 tegen 7 stemmen met het ontwerp van den heer Edmund ter onderdruk king der veelwijverij. Als gevolg daarvan komen de zaken der mormoonsche kerk ondev toezicht van daartoe door den president der republiek benoemde personen terwijl eene der bepalingen inhoudt dat aan de vrouwen in Utah het stemrecht ontzegd wordt. Om laatstgenoemde bepaliDg stemden 7 leden tegen. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. De minister van binnenlandscke zaken heeft aan de Tweede Kamer inlichtingen toegezonden in zake de klachten van inge zetenen legen den burgemeester van Andel. De hoofdgrief, dat de burgemeester aan de gemeente schade zou berokkend hebben door het grasgewas niel te verkoopenbetoogt hij dat volkomen ongegrond is. De burgemeester heeft daarbij niet in strijd met de wet gehandeld en de schade voor de gemeente is te wijten aan de raadsleden. Het optreden van den Com missaris des Konings acht de r-geering volkomen gerechtvaar- in zijn laatste uurtje zijne oude moeder toch niet geheel vergeten „Honderd gulden merkte Piccolittis met nadruk opdaar hij terstond en met voldoening gezien had dat zelfs de gevoelens der moederliefde bij de oude door hebzucht en gierigheid reeds lang moesten zijn verstikt. „Maar laat mijnbeer toch gaan zitten zeide zg plot-eling met loerenden blik maar op allervriende lijk ten toon. „En mag ik weten, hoe mijnheer heet?" Piccolittis, die op eenen behoorlijken afstand van de oude was gaan zitten, noemde nu zijnen naam en ver telde op verdeie vragen, een slim bedacht sprookje betreffende zijne toevallige kennismaking met den zoon der weduweterwijl hij de den vorigen avond bij den huurbaas vernomen hoofdpunten der ramp voor Porte au Prince zeer handig tot een afgerond geheel verbond en uitwerkte dat zelfs in de verharde en gevoellooze zie) der oude een voorbijgaand weemoedig gevoel scheen te voorschijn te roepen. Ook bemerkte de Italiaan zeer goed hoe zijne toeboorster hoe langer hoe toeschiete lijker werd en dat tusschen hen langzamerhand eene zekere vertrouwelijkheid ontstond, die de bezoeker met slim overleg meer en meer aanwakkerde. „Eerst na drie jaren", besloot hij eindelijk zijn roe rend verhaal „was bet mij vergund de eens op mij genomen plichten te vervullen en dat spijt mij te meer, daar mij daardoor nu eerst het genoegen te beurt valt, met u en uwe lieve dochter kennis te maken. Moet ik u bekennen beste juffrouw Haidecker, wat uw zoon mij eens voorspelde, toen hij, zooals ons dikwijls ge beurde over zijne zuster sprak? Hij geloofde, dat ik Fransje zou zien en dadelijk tot over de ooren op haar verliefd worden „Eieizeide de oudeden kin latende zakken en den eleganten vreemdeling met verholen blikken opnemende. „En ik zweer u, dat deze voorspelling is uitgekomen." „EieieiWat gij zegt Hmen wat moet

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1