digd, waar het gemeentebestuur van Andel zich eenvoudig onthield van medewerking. De regeering beschouwt het als haar plichtom in dergelijk geval op te treden voor de hand having van het gezag en het belang der gemeente. De Staatscourant van den 10/11 bevat een kon. besluit van den 25 December 1885 betreffende de oefeningstijden der nationale militie, dat voor de militie- plicbtigen van de lichting 1886 bepaalt, dat zij, behoudens enkele uitzonderingen tot eerste oefening gedurende het geheele eerste jaar van hunnen diensttijd onder de wapenen worden gehouden en omschrijft, in welke ge vallen die diensttijd tot 10 maanden wordt verminderd. Den 11, omstreeks 6 uren des avonds, is te Zaan dam brand onstaan in eene der schuren van den houtzaagmolen „'c Jonge Vaal". Door den harden wind is die schuur met een groote voorraad hout afgebrand; de molen bleei behouden door de spoedig aangebrachte hulp. Den 12 is de locomotief van trein 154 op het station Hoogkarspel ontspoord, zonder persoonlijke on gelukken te veroorzaken. De burgemeester vau 's Gravenhage opende den 12 de eerste zitting van den gemeenteraad in 1886 met eene toespraak waarin hij er op wees dat bij de zorg voor andere belangen op den gemeenteraad de plicbt rustte, om te doen al wat in zijn vermogen was, om de gemeente niet alleen te doen zijn een stad van weeldemaar voor liaar te openen nieuwe bronnen van weelde en nijverheid. Die woorden waren niet de zijne maar die van Z. M. den Koning, wien de behoeften der gemeente nauw ter harte gingen. Tevens verklaarde hij door Z M. gemachtigd te zijndon raad mede te deelen dat waar het de bevordering van die belangen geldtde stad op den steun van Z. M. mocht rekenen. Prof. Rutgers die den 12 weigerde aan den verslaggever van bet Handelsblad inlichtingen te geven omtrent den toestand der bezetting van de kosterij der Nieuwe Kerk, zoolang dat blad geen amende honorable had gedaan over zijn geschrijfwaarmede ter goeder naam en faam staande personen beleedigd waren en over het feit, dat het op ongepaste wijze geoordeeld bad over zaken waarvan het geen kennis droeg, heeft met den heer Lobman in de Standaard een uitvoerig verbaal gegeven van het op den 6 voorgevallene, waarbij zij vooral uiteenzetten het tusschen hen en de politie voorgevallene. Eene vergadering van het kies college der Ned. Herv. Kerk den 11 des avonds in de Koepelkerk gehouden ter jaarlijkeche verkiezing van ouderlingen en diakenen was volgens het Handelsblad zeer rumoerigzoo zelfsdat de vergadering verdaagd werd. Onder het gebed van ds. Westhof hielden ver scheidene leden den hoed op het hoofd en spoorden zelfs anderen aandat ook te doen. De kerkeraad van Botterdam heeft aan dien te Amsterdam het volgende adres verz nden De kerkeraad der ned. herv. gebeente te Rotterdam Met smarte en verontwaardiging kennis genomen hebbende van de beslissing der Algemeene Synodale Commissie op de aanteekening van cassatiedoor den kerkeraad van Amsterdam tegen eene uitspraak te zijnen laste door het provinciaal kerk bestuur van Noord-Holland, dd. 20 October 1885, gedaan, op grond dat die uitspraak van het provinciaal kerkbestuur nietig is als strijdig met Cods Woord; Overwegendedat door de Synodale Commissie niet gelet is op den conscientickreet van den kerkeraad te Amsterdam; Overwegende, dat in bedoelde beslissing der Synodale Com missie de kerkelijke reglementen feitelijk boven Gods Woord zijn gesteld Gevoelt zich om der consciëntie wille gedrongen, daar hij geene gemeenschap wil of mag hebben met zulke zondeom een beroep op Gods Woord af te wijzen op grond van kerke lijke reglementen, te protesteren te> en bedoelde beslissing der Synodale Commissie, gelijk hij bij deze doet. Den 12 heeft eene commissie uit de Synode der Ned. herv. kerk, bestaande uit de heeren Koch ondervoor zitter en Overman, secretaris, met eene commissie uit het klassikaal bestuur en uit den kerkeraad een onder zoek ingesteld naar de in de vorige week voorgevallen feiten. Aan den president en secretaris van het provinciaal daarvan komen Menscben van onze soort passen niet bij zulk een fijn heer." „Scboonhoid adelt", verklaarde Piccolittis met pathos. „Dat is waar", zeide de vrouw gestreeld. „Men kan het mij ternauwernood aanzien niet waar dat Fransje mij uit het gezicht gesneden is Zoo zag ik er ook uittoen ik achttien jaar was Piccolittis onderdrukte slechts met moeite eenen glim lach en haastte zichde oude heks te verzekeren dat nog verscheidene sporen in baar gelaat van vroegere buitengewone schoonheid getuigden. „Het zou mij echter verbazen", merkte hij verder als ter loops op, „wanneer bet mooie Fransje nog vrij was. Zij is stellig reeds verloofd beken het maar De oude fronste het voorhoofdsloeg met de magere armen in de lucht en barstte in een onaangenaam schel lachen uit. „Die schooierdie kale rot", schold zij „heeft het meisje het hoofd op hol gebracht. Maar ik zou wel eens willen weten waarvan hij eene vrouw wil onder houden. En hoelang moet dat wel durenhij heeft zijne betrekking maar te verliezen, dan zouden zij beiden op mijne beurs teren en ik kon het paartje te eten geven En mijnheer kan toch wel aan mij zien dat ik eene doodarme vrouw bendoodarm „Welke betrekking", vroeg Piccolittis, onverschillig uit het venster ziende, „heeft die Hartwig Baier, zooals gij hem noemdet, dan eigenlijk te verliezen „Noemde ik zijnen naam mokte de oude. „Nu, het is hetzelfde Waarom zou mijnheer hel niet mogen weten, terwijl hij zooveel belang stelt in Fransje. Hij werkte vroeger op de kruitfabriek sinds kort helpt bij docter Hohlwill den scheikundige op de fabriek." „Uitmuntend mompelde Piccolittis onwillekeurig zoo luid dat de oude het hoorde. „Dat kan ik juist niet zeggen, mijnheer. Met groote moeite heeft hij het nu tot vijftig gulden in de maand gebrachthet is God geklaagd die kwakzalverij „Dan woont Baier zeker in Geesthackt, niet waar?" „Neenhier bromde de oude. „Slechts eens per kerkbestuur ds. A. G. Janspredikant te Westzaan, en ds. J. van Witzenburg, predikant te West-Zaandam is de toegang tot de kerkekamer der Nieuwe Kerk, om er te vergaderen mede geweigerd. Van die weigering werd bij exploit van den deurwaarder Stadig in bijzijn, van getuigen akte genomen. De vergadering heeft daarop den 13 plaats gehad in het Nutsgebouw op den N. Z. Voorburgwal. De modus vivendi, waarvoor de rechtsgeleerde raadsman der geschorsten aan dien van het klassikaal bestuur de voorwaarden had gevraagd is van laatstgenoemde zijde afgewezen. Uit 's Gravenhage wordt gemelddat de synodale commissie machtiging heelt verleend om over de kwestie van het beheer der kerkelijke goederen te Amsterdam een rechtsgeding te voeren. Den 12 is te Utrecht eene harddraverij van paar den voor arresleden gehouden waaraan 16 paarden deelnamen. Den 12 werd te Kolhorn eene volksvoorlezing gehouden, uitgaande van het Nutsdepartement. Aan de toehoorders werden bons voor chocolade uitgereikt. Als spreker trad op de heer J. v. d. Woude, onderwijzer te Kolhorn wiens lezing blijkbaar in den smaak van het publiek viel. Vervolgens werden nog bijdragen eeceven door de heeren O. KluijverF. A. Kaan en J. Schenk. De firma H. Bosch en Zonen kassiers te 's Her togenbosch waarvan een der leden in den avond van den 9 te Berlicum met eene wonde in de borstver oorzaakt door een geweerschotdood gevonden is nabij den vijver in zijnen tuinheeft hare betalingen ge staakt en twee bewindvoerders aangewezen. In eene vergadering van schuldeischers, gehouden op den 12, is medegedeeld dat de schuld 630,000 en het actief f 330,000 bedraagt, behalve de vaste goederen, geschat op f 150,000. Bewindvoerders meenden in het gunstigste ge val de uitbetaling van 70 pet., in het ongunstigste ge val van 50 pet. te kunnen voorstellen. De weduwe Bosch verklaarJe zich bereid, afstand te doen van hare vor dering groot t 70000, wanneer faillissement voorkomen werd. Eene commissie tot onderzoek der zaken werd benoemd en de vergadering verdaagd tot den 16. De gemeenteraad van Oostzaan heeft den 11 op verzoek van eenige ingezetenen besloten, de kermis, die thans geuouden wordt den eersten Woensdag in Octo ber, te houden op den eersten Woensdag in Augustus. In de den 12 te Amsterdam gehouden vergade ring der Dorrepaalsche Bank is na langdurige beraad slaging besloten bet kapitaal te bepalen op f 5,600,000 en het bedrag der reeds uitgegeven aandeelen te ver minderen tot ƒ175; van de winst vooraf voor de aan deelhouders een beirag te bestemmen, gelijk aan 6 pc. hunner aandeelen; van de overblijvende winst f 144,000 aan te wenden voor buitengewone reserve de kosten gevallen op de leening van Decemberten bedrage van bijna ƒ400,000, in 25 jaren af te lossen en de oprich tingskosten en het verlies bij liquidatie der eflecten af te lossen in vijf jaren a f 25000. Te Groningen zakten den 12 twee broeders van 8 en 10 jaar door het ijs de jongste verdronk. Het Nederlandsch Brood- Koek- en Banketbak- kersbond heeft den 13 besloten tot het bonden van een internationale vaktentoonatelling met congres in 1886, vermoedelijk in het Baleis voor Volksvlijt, daartoe een waarborgfonds te vormen vooreerst ad ƒ10,000 in aandeelen a 50, waarin dadelijk voor 53 aandeelen werd ingeschreven en den uitslag der inschrijving over veertien dagen als uitgangspunt te nemen tot verdere noodige besluiten. De raad van justitie te Batavia heeft rechtsin gang met bevel van dagvaarding in persoon verleend tegen den heer dr. J. L'Ange Huet redacteur van het Algemeen Dagblad van N.-l., tevens hoofd der firma Ernst C°. Hem wordt te last gelegd dat hij als hoofd dier firma en zoo doende als verantwoordelijk drukker, uitgever, verkooper en verspreider van dat blad, in het nummer van 27 November 1885, week gaat hij naar de fabriek wanneer hij met den docter medegaat Piccolittis spitste zijne ooren. „Zaterdags hè ried hij op goed geluk af. „Alle zaterdagenbevestigde de oude zonder te vermoeden baren bezoeker tot de stoutste bereke ningen brengende. Zij was verrast, toen bij,-na geruimen tijd te hebben gezwegen, plotseling opstond en naar zijnen hoed greep. „Ik vergeet tijd en plaats in uw aangenaam gezel schap", verklaarde hij met een suikerzoet glimlachje. „Ik ga heen maar koester de hoop dat gij mij ver gunnen zultspoedig terug te komen. Groet Fransje van mij en zeg haar dat ik tot over de ooren op haar verliefd ben en mij gelukkig zou rekenen, wanneer zij de mijne wilde worden. Moeder heeft er toch niets tegen?" In de deur draaide hy zich nog eens om. „Ik zal van avond reeds weder terugkomen, wanneer gij het goedvindt 1" zeide hij met een dubbelzinnigen glimlach. „Zorg er maar voorbeste juffrouw Haidec- ker, dat Fransje thuis is en niet weder wegloopt. Tot wederziens dus!" De oude keek den Italiaan, die zich snel verwijderde en zelf de gangdeur achter zich in bet slot trok, eene poos met strakken blik na. Eindelijk vertrok zich baar gelaat tot een afschuwelijken grijns en ontspanden zich bare krampachtig gesloten vingersdie tot nog toe het kleine geldzakje hadden omkneld. Haastig hinkte zij naar de kamer terug deed den grendel op de deur begon met begeerige blikken de geldstukken te onderzoeken en te tellen en sloot den nieuw gewonnen schat ten slotte in eene oudemet ijzer beslagen kistdie zij onder allerlei lompen en afgedragen kleedingstukken n hare etenskast verborgen hield. Piccolittis was onderwijlnadat hij zich overtuigd had dat de oude hem niet nakeek langs de donkere trapnaar de hooger gelegen verdieping gegaan en bijna aangekomen voor de woning van aengenewien hy een bezoek had toegedacht, toen hij plotseling eenen jongen man bemerktevan krachtige gestalte, die hem onder den titel „Europeesche Brieven", gedagteekend Brussel, 23 October 1885, en geteekend Fanfasio heeft doen opnemen een artikelwaarvan als schrijver is aangegeven de beer C. Busken HuetwoDende te Parijswelk artikel de strekking heeft om de waardig heid en het gezag van den Koning aan te randen en den persoon des Konings benevens een lid van het koninklijk huis te smaden. Daar de eigenlijke schrij ver van dat stuk zich te Parijs bevindt en dus niet aan de rechtsmacht der rechterlijke colleges in Ned. Indie is onderworpen zoo wordt de tegenwoordige re dacteur van het Alg. Dagbladdie het stuk geplaatst en die courant op de gewone wijze verkocht en ver spreid heeft, daarvoor verantwoordelijk gesteld. De rijks middelen hebben over 1885 opgebracht f 106.680.209.70 tegen f 103.759.369.25 in 1884. De raming was f 107.290 376. Over de onderdeelen ver deeld was de uitkomst als volgt 1885 1884 Directe belastingen ƒ26.552.970.52 ƒ26.078.638.8354 Rechten op den invoer 4.948.969 09% 4.995.358.70% Accijnsen 42.625.879.76%t„ 40.587.308.27 Waarborg en be lasting der goud. en zilv. werken 249.604 01% 294 046.80 Indirecte belasting 21.984 666.13%* 21 649 375 97 Domeinen 2.338 668.64% 2.279.380.90% Posterijen 5.300 332.81% 5.1548 49.44% Bijkstelegrafen 1.044 553.02 1.034 044.70 Staatsloterij 472.349.68 472 348.11 Aklen van de jacht en visscherij 146.859.146 765.50 Loodsgelden 1 015.357.01 1.067.252.01 j- Hooger door den suikeraccijns. De successierechten brachten aanzienlijk meer, de registratierechten minder op. In 1885 zijn op de jaar-en weekmarkten te Hoorn aangevoerd 8926 rundereu 592 paarden 32890 scha pen en lammeren 1632 kalveren 834 vette varkens, 1032 magere varkens en zeugen6354 biggen 289 geiten en bokken, 3741 zakken graan als monster, 15247 mudden aardappelen 12270 id. appelen 15970 id. peren, 166000 pond hazel- of walnoten, 245500 pond kruis-, roode- en zwarte aalbessen, 12735 stapels kaas, wegende 3.643.146 P. en 80352 koppen boter. Uit het 38e jaarverslag van het Asyl Steenbeek te Zet ten over 1884/85 blijkt, dat wegens wangedrag drie meisjes werden weggezonden en eveneens eene gescheiden vrouw; drie meerderjarigen verlieten op eigen verzoek de in richting na een kort verblijf. Deze, met de 17 meis jes, die in diensten zijn geplaatstbrengen het aantal vertrokkenen op 30, terwijl 36 anderen hare plaatsen innamen. Niettegenstaande de rekening sluit met een nadeelig saldo, had het bestuur reden tot dankbaarheid. De vergrooting der inrichting, die 5000 heeft gekost, werd tot stand gebracht zoodat men nuin plaats van 44, voortaan 51 meisjes ban verplegen. De ontvang sten bedroegen 19.377.67%, de uitgaven f 21.828.37j, alzoo een te kort van f 1450.60. Benoemd tot lid van het bestuur van den polder Valkoog de heer W. Gjvers te Haringkarspel en tot hoofdingelanden de heeren J. Bakker Jbz. en Jb. Bruin Gz. te St. Maarten. Te Amsterdam is verschenen het eerste nummer van een Nederlandsche Slachterscourant, welk blad de strekking heeft de belangen der vleeschhouwers wel te doen verstaan en te verdedigen. Het bantongerecht te Helder heeft in 1885 227 vonnissen in strafzaken gewezen. De heer J. W. Hattinga Raven notaris te Hel der, beeft bedankt voor lid van den gemeenteraad. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kape laan te Beverwijk den heer F. J. A. M. Wierdels. -Te Wageningen is een schoenmaker in hechtenis genomen, verdacht van zijn perceel, waarin voor eenige dagen een uitgebroken brand spoedig gebluscht werd, in brand te hebben gestoken. met bevreemding aanzag en reeds eene poos op diezelfde plek moest hebben gestaan daar hij niet had kunnen naderen zonder dat de Italiaan hettengevolge der krakende trappen had bemerkt. Piccolittis meende iets als wantrouwen en ijverzucht in de open trekken van den man te lezen, die langzaam voor hem uitweek en bliksemsnel schoot hem de ge dachte door het hoofd dat hij tegenover den gezochte stond die zeker zoo even was thuisgekomen en hem vermoedelijk de woning zijner verloofde had zien verlaten blijkbaar zeer tot zijne bevreemding. In een oogenblik had hij het voorwendsel, waarmede hij zich had voorgenomen hem aan te spreken en uit te boo- ren, pasklaar gemaakt op de veranderde omstandigheden* Snel en den jongen man eenen vragenden blik toe werpende ging hij voorbij en bleef eerst aan het an dere einde van het portaal plotseling als besluiteloos staan. Aarzelend keerde hij zich om, beek op zijn hor loge nam daarop beleefd den hoed af en vroeg zijnen tegenstander die op het punt stond zich om te feee ren met een innemend lachje „Heb ik wellicht de eer, mijnheer Baier te zien?" „Die ben ik!" antwoordde de gevraagde, blijvende staan en den vreemdeling opnieuw scherp aanziende. „Wat is er van uwen dienst?" „Ik had mij voorgenomenmijnheer Baier", begon Piccolittiszijn offer naderende„u op dit uur op te zoekenomdat ik met u eene voor ons beiden zeer gewichtige zaak te bespreken heb. Daar ik echter mijnen tijd verpraat heb in het aangename gezelschap der weduwe Haidecker en hare dochter was ik be sloten u te verzoekenmij morgenmiddag in mijn hotel te komen opzoeken." Toen Baier verrast zweegstelde hij zich aan hem met korte woorden, maar op de vriendelijkste wijze, voor als baron Piccolittis en wel als eenen vriend van mijnheer Pottermet de opmerking dat hij in diens gezelschap onder Baier's leiding heden volgens afspraak de Geesthachter kruitfabriek zou bezoeken. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2