CtHlerUi. telegrafische Bertehten. Arnhem De eisch tegen mevr. Bnlhley en Kloppers is ieder 2 jaar; tegen mej- Schlingemann 4 maanden celstraf. jSfabs-IScvichfen. ©«ure- ca Jttarfcibetic&tett. De bewering van den minister van waterstaat in de ïitting der Tweede Kamer van den 22 Dec. ji., dat de schuld der vertraging by de voorbereiding der werken voor bet Merwede-Kanaal in de nabijheid van Amsterdam aan het gemeentebestuur lag dat „gewei gerd zou hebben de plannen te onderzoeken", heelt aan burg. en weth. van Amsterdam aanleiding gegeven tot het richten van een uitvoerig schrijven aan den minister, waarin zij krachtig opkomen tegen eene voor stelling van zaken met de waarheid der feiten geheel ten eenemale in strijd en alleen aan misverstand oi min juiste inlichtingen te wijten. Jn de volgende gemeente is gedurende 1885 voorgekomen Geboorten. Sterfcen. Huwelijken. M Y. M. Y. Broek op Langedijk 19 21 11 16 14 Volgens de Standaard is door welwillende voor komendheid aan de geschorste predikanten bet bedrag van het op den 1 verschenen gemeentelijk tractemeüt, waarvan de uitbetaling door de weigering van het grootboek werd opgehoudenreeds ter hand gesteld. In April a. s. zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor surnumerair bij het vak der posterijenwaartoe 15 plaatsen opengesteld zijn belanghebbenden moeten zich vóór 1 Maart a. s. wenden tot den minister van waterstaat. In lï85 kwamen in de haven te Zaandam 3819 binnenschepen inhoudende 211752 tonnendie per reis havengeld betaalden tegen 33S1 vaartuigen met 177277 tonnen in 1884; 346 binnenschepen, inhoudende 12034 tonnen die bij abonnement havengeld betaalden, tegen 348 vaartuigen met 11862 tonnen in 1884; 81 zeeschepen, inhoudende 53358 lasteD, tegen 64 schepen, inhoudende 27069 lasten, in 1884. Van deze schepen waren 22 onder nederlandsche28 onder engelsche 11 onder noorsche, 1 onder zweedscbe, 6 onder deensche, 1 onder russische10 onder duitsche2 onder ita- liaan8che vlag. Aangevoerd werden 129790 balken, 173959 battings, 2285 kolders of sparren250588 balen rijst5050 balen rijstafval 642 last rogge, 452 last garst, 217474 ponden grondkoeken432635 ponden lijnkoeken50 last krijt en 60 last China cley of bergstof. Te Nijmegen is een dielstal van een groot aantal patroonhulsen uit de magazijnen ontdekt. De heer M. S. Koopmans den 9 1.1. te Am sterdam overleden heeft behalve eenige legaten het centraal israëlitisch weeshuis in Nederland te Utrecht tot eenlgen erfgenaam benoemd. De groote gouden medaille, wegende 139.2 wigtjes, den 21 April 1871 door den Koning agu wijlen me vrouw Kleine Gartman geschonken is den 13 bij openb. veiling te Amsterdam verkocht voor 311; het daarbij behoorende diplomaeen schoonschrift in goud en kleuren, voor 650. De heer P. Scbuijt Juniorsz., den 31 Dec. 1.1. te Amersfoort overleden heeft bij testament vermaakt aan de diakonie en het kerkbestuur der Ned. herv. gemeente aldaar ieder f 2000 aan het burgerweeshuis, de Anna Paulowna bewaarschoolhet diakonie oude mannen- en vrouwenhuis en het burgerlijk armbestuur aldaar ieder f 1000aan het hoofdbestuur van het Nederl. Zendelinggenootschap te Botterdam en aan dat van het bijbelgenootschap te Amsterdam ieder f 1000. Te 's Gravenhage is iemand betrapt op het stelen van gas door het aanbrengen eener tweede pijp niet in gemeenschap staande met den meter. Do gemeenteraad van Arnhem heeft besloten de onlangs vastgestelde hondenbelastingvolgens welke men belasting in verhouding tot de grootte der honden verschuld gd was niet in te voeren. Op den 1 zijn 11882 telegrafische nieuwjaars kaarten verzonden: o.a. werden op Ameland 69 en op Terschelling 35 stuks aangeboden. Den 4 was te 's Hertogenbosch het gerucht ver spreid dat de Nutsspaarbank in geldelijke moeielijk- heJen was geraaktzonder dat daarvoor eenige ge gronde raden bestond. Het bestuur werd met aanvragen om teruggave van gelden bestormd en betaalde f 17000 uitgeen gebruik makende vau zijn recht om eerst 8 dagen na opzegging te betalen. Aan de heeren H. Kroon Dz. en G. H. van Hiolwerff te Hoorn is op hun verzoek eervol ontslag verleend als kapitein bij de dienstdoende schutterij, met vergunning tot het blijven dragen van de uniform, met de onderscbeidingsteekenen aan hunnen rang verbonden, en aan den heer T. G. G. Valette op zijn verzoek eer vol ontslag als 2e luitenant. De boesnouder van de Haagsohe t.ramwegmaat- schappij, die vermist werd, is uit Londen teruggekeerd en heeft zich vrijwillig bij de justuie te 's Gravenhage aangegeven. Hij moet ongeveer f 2000 uit de kas ontvreemd hebben. Men verzoekt ons te melden dat den 20, 's namid dags één uur, in het hotel Krasnapolsky te Amster dam eene algemeene vergadering wordt gehouden van de „vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boterhandel," waar o. a. de volgende viagen besproken zullen worden a. Is het wenschelijk om ten dienste van de leden der vereeniging een algemeen handelsmerk in te voeren b. Kan de knoeierij in den boterhandel naar de tropi sche gewesten bestreden worden door het wederin voeren van certificaten van oorsprong In die vergadering wordt tevens een bestuur benoemd. Twee jonge mannen in Georgia de heeren Thomas en Bobertmaakten dezelfde jonge dame dochter van een rijk farmer, het hof, die geen van beiden afwees an ieder hunner in den waan liet, dat hij de meest begunstigde was. De heeren kregen eindelijk twist en besloten door middel van een duel, aan de zaak een einde te maken. Zij zochten een eenzaam plekje op kwamen overeen op welken afstand zij zouden schieten en toen zoude de zaak beginnen. Alvorens er echter nog een schot was gelostliet Bobert zijn geweer zakken en riep zijn tegenstander toe: „Wanneer je me een nieuw pak kleederen geeft, dan mag je in vredesnaam het meisje houden." De overeenkomst werd gesloten en Thomas als eige naar van het voorwerp van den strijd beschouwd. Te Leuven hebben in de laatste dagen ernstige on geregeldheden plaats tussohen de Walen en Vlaamsch- gezinden. Beide partijen houden gelijktijdig optochten met vaandels en muziek waarbij het dan niet zelden tot botsingen komtdie aan de politie handen vol werk geven. Het hevigst openbaart zich de strijd on der de studenten. De vlaamsch-gezinden hadden aan het bestuur der universiteit den formeelen eisch ge steld dat voortaan alle colleges in het Vlaamsch zou den worden gegeven. Am die vordering werd slechts in zoover voldaan dat een leerstoel voor de Neder landsche taal is opgericht. Thans zijn rustverstoringen bij de lessen aan de orde van den dag. Toen de hoogleeraar in de kliniek De Baisieux zijne colleges aanving, werden zijne woorden eensklaps overstemd door het geschreeuw van „Vlaams h lezen De waalsche studenten kozen daarop partij voor den professor en nu ontstond er eene algemeene vechtpartijwaarbij zelfs bloed stroomde. Hierbij blijft het echter niet. De studenten bedrijven allerlei straatschandalen koffiehui zen worden bestormd de meubels kort en klein ge slagen enz. enz. Dag noch nacht hebben de bewoners rust van het gehuil en getier, vermengd met het zin gen van spotliedjeswaarvan de straten steeds weer galmen. De neenigheid betreft niet alleen het gebruik van de vlaamsche taal maar heeft een politieken grondslag. Men heeft nu naast het vleesch-extract ook visch- extract. De ingenieur Sahlström te Bergen vervaar digt preparaten uit verschillende vischsoorten o. a. een visch-extractuit kabeljauw en zeekreeft, dat, in warm water opgelosten met groenten en kruiden smakelijk gemaakteene goede vischsoep geeft. Dit extract kan ook met erwtenmeel in besehuitvorm wor den gebracttom erwtensoep van te maken. Zulke beschuiten kunnen tot proviandeering van troepen en schepen dienen. In de Vereenigde Staten maakt men siuds een paar jaar voedings-extracten uit visschen die gereeden aftrek vinden. Nolleen duitsch geleerdedeelt mede dat de zoogdieren op de eilanden van den Oceaan zich mee- rendeels onderscheiden door kleinere afmetingen dan hunne stamgenooten op het vasteland. Het is bekend hoe de kleinste paarden de ponies op de Shetlands- eilandenop Corsica Sardioië en IJsland gevonden worden. Zoo zijn op de Ealkslands-eilanden de paar den zoo klein geworden dat ze voor de jacht met den lasso te zwak bleken en men voor dit doel uit La Plata paarden moet laten komen. Zoo vindt men op de West-Azoren koeien niet hooger dan 1 el. Zelfs op schapen varkens honden katten en ratten is de opmerking van toepassing, daar deze alle op Nieuw- ZeelandMauritius enz. slechts 2/3 van de gewone grootte bereiken. De joodsche burgers van de Vereenigde Staten heb ben de regeering, als bewijs van dankbaarheid voorde aan hun geloof verleende bescherming, een kolossaal Btandbeeld der „Godsd enstvrijheid" vereerd. Het beeld is door den grooten amerikaanschen jood- schen beeldhouwer Ezekiel vervaardigd en stelt Amerika voor, den arm als ter bescherming naar een jongeling uitstrekkende die den godsdienst verbeeldt. Amerika'a linkerhand rust op de grondwet der Ver eenigde Staten welk land aan al zijne zonen godsdien stige gelijkheid verleent. Aan de voeten van het beeld is de amerikaansche adelaar aangebracht, die de klau wen om den hals van de s ang „onverdraagzaamheid" geslagen houdt. Het beeld zal binnenkort worden opgericht en de honderdjarige jubileumsgifc der amerikaansche joden zijn. Omtrent de in een vorig nummer besproken photo- graphische pers der toekomst deelt de heer P. A. Mottu, te Amsterdam, het volgende mede: Aangezien leekeu in de photographic de ame ikaansche canard mogelijkerwijze kunnen slikken of heeren boek drukkers een slag om het hart zullen krijgen bij de gedachtedat ze wellicht over een korten tijd zich genoodzaakt zullen zienhunne kostbare persen af te schaffen, om de electro-photographische pers van Hoe aan te schaffen, wil ik tot geruststelling mededeelen dat de kosten van het papier hoewel reeds voldoende om de zaak totaal onmogelijk te maken nog niets zijn in vergelyking met de volgende zwarigheid: ieder exemplaar, dat uit de pers komtzal nog eerst moeten ontwikkeld wordenwant de korte verlichting heeft maar een latent (onzichtbaar) beeld teweeg gebrachthetwelk eerst, na 5 a 10 minuten in eene zekere (dure) oplos sing van oxaaizure kali en ijzervitriool doorgebracht te hebben te voorschijn komt. Nu moet de nieuwe cou lant even gespoeld worden 2 a 3 minuten in aluin gebaad wordenweder gespoeld om daarna minstens vijf minuten in een bad van onderzwavelzure soda te worden gedompeld. Dit noemen wij photograpben het beeld „fixeeren'-; wordt dit met gedaan, dan wordt de atdruk na eens korte poes aan het lioht blootgesteld te zijn, zwart. Dit is echter nog niet alles. Uit het sodabad komende, moet iedere afdruk zorgvuldig gespoeld worden, om ieder spoor van soda te verwijderen, anders is de electro-photographischecourant veroordeeld, om na eeni ge weken de bleekzucht te krijgen en na een paar maanden geheel te verdwijnen. Op het oogenblik zou het drukken van een enkel blaadje ter grootte van twee vel scbrijf- formaatpapieralleen aan papier kosten 34 cents daarbij komt nog deze kleine zwarigheiddat de ach terkant van 't papier nog niet bedrukt kan worden maar dat is bijzaakde Amerikanen zijn zóó knap dat het voor hen eene kleinigheid zal zijn, die moeieiijk- heid plus alle audere te overwinnen en ik verwacht dat ze binnen kort eene machine zullen nitvinden, waarmede ze in een paar uren de New-Tork Herald bij eene oplaag van 3 a 500.000 expl. voor 2 a 3 cents zullen drukken. Wellicht krijgt men nog eene photo- graphische oleographie als premie op den koop toe. Donderdag 14 Jan. 's GRA.VENHA.aE. Eerste Kamer. Unaniem is de herziening van het wetboek van strafvordering aange- Domen en met 29 tegen 13 stemmen de wijzigingen in het strafwetboeknadat de heer Pijnappel de straf baarstelling van landlooperij had bestreden en de heer Elout de beginselen van strafrechtspleging had afge keurd. Ook is aangenomen het ontwerp tot uitvoering van artt. 38 en 39 van het strafwetboek. Maandag kleinere wetten. Berlijn. De Keizer opende heden den landdag en verklaarde daarbijvast vertrouwen op het behoud van den vrede te koesteren over de kwijnin» der in dustrie sprekende zegt de troonrede dat deze wordt veroorzaakt door overproductiewaartegen geen wet ten helpen. Parijs. Heden middag werd de boodschap van den President in de Kamer gelezen. Daarbij wordt voor alle politieke misdrijven amnestie verleend. Petersburo. Van de premieleening 1864 zijn uit geloot serie 10048, nr. 40 200000 roebels; serie 16745, nr. 26 75000 roebels serie 7785 nr. 1 40000 roebels; serie 324, nr. 17 25000 roebels; serie 12557 nr. 15, serie 19456, nr. 15 en serie 9791, nr. 15 ieder 10000 roebels. Bij kon. besluit van den 12 is de heer Z. J. H. Kietberg, luitenant ter zee 2e klasse, op zijn ver zoek met den 16 eervol uit de zeedienst ontslagen. De heer A. Schwab, onderwijzer aan de openbare burgerschool alhier, staat No. 1 op de voordracht voor tweeden onderwijzer aan de openbare lagere school der 3e klasse voor jongens, genaamd Jacob van Campen- schoolte Amsterdam. De heer P. H. Dunnewold candidaat-arts, heeft den 13 met goed gevolg het theoretisch examen afgelegd. Den 12 had in het locaal „Diligentia" eene be- nefice-voorstelling plaats van het tooneelgezelschap onder directie van den heer Hart, voor haren direc teur met de opvoering van een uit 9 tafereelen be staand tooneelspel „Henri de Lagadère, de gebochelde." Het spel van verscheidene leden van het gezelschap getuigde van veel zorg en inspanning terwijl de heer W. Hart bewees een zeer verdienstelijk acteur te zijn. Dat men hem hier ter stede ook als zoodanig waardeert en ingenomen is met de telken zondag in bovenge noemd lokaal gegeven voorstellingen, bewees de over volle zaal bij deze zijne beuefice-voorstelling. Zeer vleiend voor hem waren de kransen namens de rede rijkerskamer „Eidelio" alhier door een der leden en namens bet gezelschap door den regisseur den directeur aangeboden en van ingenomenheid getuigden de woor den daarbij gesproken. Wegens onvoldoende deelneming zal de voorstel ling van „de Bemplacant" door het Botterdamsch Tooneelgezelschap niet doorgaan. Ondanks de herhaalde pogingen van den ondernemer en diens dringend ver zoek tot invulling op de inteekenlijst van het getal beooodigde kaarten is niet voldoende geteekend zoodat een te groot bedrag ongedekt bleef en de risico voor den heer Pijper te groot werd. Hoezeer deze mislukking ook te bejammeren valttoch kunnen wij nog op een lichtpunt wijzen. Zij heeft n.l. een onzer stadgenooten aangespoord belangeloos pogingen in het werk te stellen om zioh de noodige medewer king te verschaffenten einde een ander tooneelge zelschap alhier te doen optreden. Maar daartoe wil hij zich evenzeer vooraf van voldoende deelneming verzekeren en zal er dezer dagen eene inteekenlijst den ingezetenen worden aangeboden. Wij wekken onze stadgenooten op de pogingen van bedoelden heer te steunen en door invulling van het benoodigde getal plaatsen mede te werken tot eene gemakkelijke beslis sing of men al of niet de risico op zich nemen kan BURGERLIJKE stand. GEBOREN. 13 Jan. Cornelia Tlieresia Barbara, D. van Carl Gerhard Chris tian Heinricli Pubrmann en Catharina Donnee. OVERLEDEN. 12 Jan. Willebrordus Nicolaas, Z. van Cornelis Mooij en van. wijlen Guurtje Rol, 12 dagen. 14 n Anna Margaretha Benjamin, gehuwd met Arnoldus Ruis, 29 j. en bijna 8 m. Amsterdam 12 Jan. Aardappelen. Friesche Dokkummer jam men fi a 2,30, dito Eraneker 2,10 a 2,20, dito Engel sche f 1,50 a 1,60, Zeeuwsehe Spuische Jammen 2 2,50 a 2,75, dito Elakkeesche f 2,20 a 2,30, dito Blauwe f 1,90 a 2 Gel- dersche Blauwe f 1,80, Pruisische Hamburgers t 2,50 a 2,70, Hillegoramer zand f 2,50 a 4,60, dito Poters 1,20 a 1,30, IJpolder Champignons t 1,50 a 1,60. Raapkoeken 75 a 80, Lijnkoeken t 8 a 12 per 100 F. Petroleum vaster, loco f 9,12(4 Eebr. f 8,62(4 Maart April 2 8,50, Sept.—Dec. 2 9 entr. In cons f 10,75. Aangevoerd 143 vette Kalveren f 0,80 a 1 per P., 5 «ras- kalveren f 25 a 4062 nucht. dito f 6 a 10124 vette Var kens f 0,39 a 0,44 per P. Haarlem 13 Jan. Aangevoerd 7 Koeien en Ossen 2 120 a 170, 34 nucht. Kalveren 26 a 12 50 Schapen f 13 a 23. Schagen 14 Jan. Aangevoerd 7 Paarden 30 a 70, 5 Gel- dekoeien t 155 a 190, 18 nucbt Kalveren 11 a 20 590

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 3