No. 9. Acht en tachtigste Jaargang. Bruin Kruit. 1886. WOENSDAG 20 JANUARI. Prijs der gewone Advertentiën; ©ffictëel (Bebcclte, De in het jaar 1885 voor de NATIONALE MILITIE ingeschreven personendie vermeenen wegens BROEDER DIENST recht op vrijstelling te hebben, worden verzocht, zich tot het geven van inlichtin gen te dier zake ter gemeente-secretarie te ver voegen. HER IJ 14. FBUIXjIjBTOIV. 6) JSnttcnlanb. ALII! AARSGHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f O 06. IA V Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gezien het kon. besluit van 27 November 1884 (Staatsblad n°. 144) en het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord holland van 6 Januari 1886 n°. 8 (Prov. blad n°. 2); Brengen ter kennis van belanghebbenden: dat de gemeenten AlkmaarAkersloot. Bergen, Heerhugowaard, Eeüoo OterleekOudorpKoedijk, Limmen, Sint Pancras en Schoort voor den herijk zijn samengevoegd dat die herijk welke kosteloos geschiedten zich, blijkens aangehaald koninklijk besluit, bepaalt tot de maten en gewich ten, zal plaats hebben in het IJklokaal in het Victorie park te ALKMAAR, van des voormiddags 9 tot 12 en van 's namid dags 1 tot 4 uur, voor ten verkoop bestemde maten en gewichten op 1, 2 en 3 Februari e.k voor apothekers-, goud- en zilversmidsgewicht en verdere gewichten, bestemd tot fijnere wegingen, op 4, 5, 8 en 9 Fe bruari e k.; voor den herijk in het algemeen voor de bewoners van wijk A, op lü, 11, 12, 15, 16 en 17 Februari; B, op 18, 19, 22 er, 23 Februari; r C, op 24, 25 en 26 Februari en 12 en 3 Maart; D, op 45 en 8 Maart; a E, op 9 en 10 en F, op 11 Maart. Voor de ingezetenen van Akersloot op 15 Maart, Bergen op 22 Maart, Limmen 16 Oterleek 23 Oudorp 17 tieerhugomard 24 Sint Pancras 18 Schoort 25 r Koedijk 19 Heiloo 26 van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur. De belanghebbenden worden tevens herinnerd 1. dat de maten en gewichten behoorlijk schoon, droog en roestvrij ten herijk moeien worden aangeboden, om onderzocht te kun nen worden, alsmede dat de verificatie der milligram-gewich ten uitsluitend geschiedt aan de ijkkantoren dat ingevolge het kon. besluit van 3 December 1885 (Staatsblad n°. 197) de termijn voor den herijk in dit jaar eindigt op 1 October en dat voor hen, die verzuimd mochten hebben hunne maten en gewichten op tijd ten herijk aantzbie- den, alsnog gelegenheid bestaat, die voorwerpen te doen her ijken op de dagen en uren, waarop het ijkkantoor zal geopend zijn; 2. dat ieder verplicht is zijne maten en gewichten te doen herijkenterwijl voor den geregelden gang der werkzaam heden aan het ijkkantoor bij de aanbieding van maten en gewichten volgbriefjes moeten worden gevoegd, waarop dui delijk naam, woonplaats en wijkletter vermeld zijn. Belanghebbenden worden dringend verzocht niet tot de laatste voor den herijk bepaalde dagen te wachten met de aanbieding hunner maten en gewichten, ten einde den geregelden loop van den herijk te bevorderen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 16 Jan. 1886. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. „Het moet hoogst interessant zijn merkte Picco- littis opmaar op eenen toon alsof hij Baier eenige beleefde en vleiende woorden schuldig was. „Jammer dat ik zoo niets van scheikunde versta. Uwe onder zoekingen moeten veel scherpzinnigheid vereischen Of maakt gij wellicht ook gebruik zooals tegen woordig alle mannen der wetenschap van zooge naamde ezelsbruggen of van vergelijkende tabellen waaruit de samenstelling van het kruit zonder moeite te zien iB en die eene nauwkeurige eontióle van het fabrikaat mogelijk maken." Baier glimlachte overmoedig. „Dat welbaronDe hoofdzaak blijft echter de analyse." „De analysezeker haastte zich Piccolittis te er kennen. „En gij hebt zeker de geheele week over vloedig werk in het laboratorium hier?' „Aan werk ontbreekt het nooit." „Het moet werkelijk hoogst belangwekkend zijn en zeker ook goede verdiensten geven; want uwe betrekking is er in ieder geval eene van groote verantwoordelijk- beid en van veel vertrouwen. Niettemin was juffrouw Haidecker tegen u om financieele redenen. Gij zoudt toch zeker wel eene vrouw fatsoenlijk kannen onder honden niet waar „Het salaris is zeer bescheiden, baron 1" antwoordde Baier bijna onhoorbaar. „Dat begrijp ik nietdaar gij toch zooals ik zeide, eene verantwoordelijke positie bekleedt. Wanneer gij, door het geringe salaris daartoe gebracht, het oor leen- det aan omkooperij en bedoelde tabellen voor een aar- De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de landmeter van het kadas ter 1 Februari e. k. een aanvang zal maken met het opnemen der kadastrale veranderingen voor het dienstjaar 1887. Alkmaar De Burgemeester voornoemd 18 Jan. 1886. A. MACLAINE PONT. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat het kohier der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen altiier, dienstjaar 1886, op 15 Januari 1886 door den Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard, heden aan den Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invor dering is overgegeven. Ieder belanghebbende wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ter voorkoming van gerechtelijke vervolging. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornd., 18 Jan. 1886. A. MACLAINE PONT. MAARTJE BUIJS en SIMON BOUWENS, beiden laatst gewoond hebbende in de gemeente Oterleekworden verzocht zich ter secretarie dezer gemeente aan te melden. DUITSCHLAND. Te Aken is de groote spinnerij der firma Kaijser en Biesing afgebrand, waarbij 17 per sonen omgekomen zijn. Alle lijken zijn gevonden. Het schijnt, dat de werklieden met de brandtrap niet genoeg vertrouwd waren, om in den eersten schrik aan dien uitweg te denken. Allen vluchtten naar den hoofdingang en zijn toen vermoedelijk door de rook bedwelmd geraakt, voordat zij een uitweg konden vinden. Thans is aan alle fabrieken te Aken last gegevende brandtrap eens per week door alle werklieden bij het verlaten der fabriek in plaats van de hoofdtrap te laten gebruiken. De voorgestelde invoering van het monopolie op het gedistilleerd wordt niet alleen krachtig bestreden in de ultramontaansche bladen maar ook door belangheb benden. Eugen Richter, het hoofd der beweging, ontving reeds 82 adressen met 5231 handteekeningen tegen de invoering. Prins von Bismarck heeft volgens de Yatikaansche bladen den Paus schriftelijk dank betuigd voor het hem verleende ordeteeken onder verklaring dat hij elke gelegenheid zal aangrijpen om den Paus zijne erkente lijkheid te tojnen voor zoover zulks mogelijk is roet de vervulling zijner plichten jegens zijn volk en zijn land. Pruisen. Huis van Afgevaardigden. Den 16 werd de heer Köller bij acclamatie tot voorzitter herkozen. Tot len en 2en onder voorzitter worden de heeren fieeremann en Benda benoemd. De minister van financiën diende de begrooting in. De inkomsten zijn geraamd op 1.288 674.442de gewone uitgaven op 1265.993 871, de buitengewone uitgaven op 36.834.571 mark alzoo een tekort van 14.154.000. dig sommetje aan vreemde concurrenten verkocht, dan was het uwer zuinige superieuren hunne eigen schuld." Baier schoot het bloed in het gelaat. „Baron ik ben een eerlijk man riep hij toornig „En bovendien draagt docter Hoblwill de tabellen altijd bij zich en geeft hij ze nooit uit handen." De Italiaan jubelde inwendig over zijne goed gelukte list. Hij wist nu waar hij den kostbaren schat zoe ken moest. „Wie twijfelt aan uwe eerlijkheid?" zeide hij gerust stellend. „Ik sprak slechts van die mogelijkheid, om het onverstand van de directie uwer fabriek te ken schetsen, die eenen man in uwe verantwoordelijke positie zoo slecht betaalt en daardoor aan verzoeking blootstelt. Dat gij bestand zijt tegen ale verleiding, daarvan ben ik overtuigd. Ik zal ziendat ik mijnheer Potter beweegeen goed woord voor u te doen dat men uw salaris op eene normale hoogte brenge. Maar" viel hij zich zelf in de rede „wat moet er van onze bijeenkomst worden? Ik wilde eigenlijk morgen avond reeds de stad verlaten. Tot wanneer zijt gij in de fabriek bezig „Tot vijf uur ongeveerbaron „Komt gij over land of per stoomboot van Geesthaeht terug „Over land." „Dat kan ook zeer goed 1" merkte Piccolittis die, des morgens ijverig de kaart bestudeerd had peinzend op. „Wanneer gaat de omnibus van Geesthaeht?" „Precies te zes uur, baron „Hm, zes uur!" Dan kunt gij eerst tegen acht uur hier zijn", zeide Piccolittis op nadenkenden toon. „Dat is zeer laat. Het verwondert mij overigensdat de docter niet een eigen rijtuig gebruikt. Dan kondet gij toch direct van de fabriek afrijden terwjjl gij nu een zeer afgelegen landpad moet volgendat bovendien, naar ik meen, omloopt." „Wij gaan dat al Bedert jaren, baron 1" antwoordde Baier. „En het glas bier dat de docter in Geesthaeht Rijksdag. Den 15 werden bij de beraadslaging over de uitbanning van polen uit Pruisen, na toelichting der interpellatie d^or den voorsteller, een pool, de vol gende 4 voorstellen toegelicht1°. van de sociaal-de- mokratenom de tegen de polen in Oost-Pruisen genomen maatregelen ongedaan te maken 2°. van de polen om eene wet te verkrijgendie aan rustige vreemdel ngen het ongestoord verbiijf in het rijk waar borgt 3°. van de vrijzinnigen om den maatregel der pra sische regeering af te keuren 4°. van het centrum een voorstel in gelijken zin maar in iets minder scherpe bewoordingen, welk voorstel door dr. Windt- horst nader aldus gewijzigd werd dat de rijksdag de overtuiging zou uitspreken, dat de door de pruisisehe regeeriog verordende uitbanning van russische en oosten- rijksche onderdanen in haren omvang en toepassing niet gerechtvaardigd scheen en met het belang der rijks onderdanen niet vereenigbaar was. Den 16 werd de behandeling voortgezet en ten einde gebracht. Na verwerping van de drie verder strekkende voorstellen werd het voorstel Windthorst aangenomen door eene meei derheid bestaande uit centrum polen elzassers denen welfen volkspartij sociaal-demokraton eu vrijzinnigen tegenover conser vatieven vrij conservatieven en nationaal-liberalen. De regeering bleef bij deze geheele behandeling zooals zij vroeger verklaard had afwezig. ENGELAND, De hertog van Bedford deelt in de Times mede, dat hij de gelederen der liberale partij verlaat, zoodra de heer Gladstone van zijn invloed in het parlement gebruik zou willen maken, om de aan het k iningrijk getrouwe ieren over te leveren aan de heer schappij der trouwelcozen. John Magee, die aan den prins van Wales dreig brieven geschreven 'had is tot 7 jaren dwangarbeid veroordeeld. De Daily News acht deze straf veel te zwaar voor iemand, die, met zijn gezin armoede lijdende, op het gekke denkbeeld kwam, door zulke brieven aan geld te komen. Dat bij gestraft moest worden spreekt van zelf, maar zulke zware straffen moesten voor erger en gevaarlijker misdadigers be waard blijven. Tot nog toe zijn geene bijzonderheden bekend ge worden omtrent de oorzaken van den dood van J. de Wilde wiens lijk den 5 in de Theems gevonden werd. Niemand weet waar hij geweest is tnsschen den avond van den 30 December, toen hij het laatst levend gezien is en den 5, toen zijn lijk gevonden werd. De ge neesheer die bet lijk schouwde, heeft verklaard, dat de toestand daarvan de gedachte aan zelfmoord geheel buitensluit. Hij was gestorven aan verstikking en de dood was versneld door verwonding aan het voor hoofdsbeen. Het lichaam kon niet langer dan 10 uur in het water zijn geweest. Ierland. Uit eene openbaar gemaakte briefwisseling van den Onder-Koning van Ierland, den heer Carnarvon, met den minis'er-president, den heer Salis- vóór het vertrek van den omnibus pleegt te gebruiken, om het kruitetof naar beneden te spoelen, smaakt na den kleinen marsch des te beter „Dat geloof ik!" zeide Piccolittis lachend. De uitkomsten van het gesprek hadden zijne stoutste verwachtingen overtrolïen en een vast besluit in hem doen rijpen. Terwijl hij tot nu toe slechts zoover was gekomen, dat hij vastbesloten was, om alles in het werk te stellen ten einde achter het kostbare geheim te komen had het gesprek met Baier hem de middelen aan de band gedaan hoe hij het had aan te leggen om tot zyn doel te geraken. „Het is reeds tien minuten vóór tweeën baron vermaande Baier op zijn horloge kijkende. „Dan moeten wij gaan besliste Piccolittis. „Mijn heer Potter zal de eerste zijn aan den steiger. Wij moeten ons dus haasten Wij kannen onderweg nog wel een en ander afspreken III. De gids van mijnheer Potterdie gevolg had gege ven aan eene beleefde uitnoodiging van de directie, tot een bezoek aan de Geestbachter kruit'abriek had zich nu juist niet in bizondere erkenning van de zijde van den telsurgestelden Engelschman te verheugen. Eerbiedig maar zonder veel omhaal van woordenhad Baier zich van zijne plicht gekweten beleefdmaar zooals Potter verdrietig opmerkte zeer teruggetrokken had hij de bezoekers door de voor deze toegankelijke deelen der fabriek geleid. „Dat dit kruit, zooals andere soorten, in hoofdzaak uit kool zwavel en salpeter bestaat", bad de Enge soh- man ontstemd tegen Piccolittis gezegd, toen zij 's avonds naar het botel terugkeerden „beboelde ik daar waar achtig niet te leeren. Dat die materialen gestampt in draaiende trommels met bronssehroot tot poeder gemaakt, dan gemengd, vochtig gemaakt, tusschen wi-Iien en hydraulische persen verdichtdaarna door

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1