bet vervalschen ran natuurboter door kunstboter en tegen het verhandelen van kunstboter onder den naam van natuurboter de onraadzaamheid van verhooging van het maximum van inleg bij de postspaarbank en het slechte materieel bij de locale spoorwegdienst. Onderscheidene leden achtten den toestand in Atjeh eene teleurstelling wegens de te uitgehreide en te weinig versterkte concentratie. Krachtige maatregelen werden aanbe volen tot beteugeling van het opiumgebruik. De landbouwer R. G. te Hoogkarspeldie den 12 zich moest aanmelden tot het ondergaan der hem opgelegd? gevangenisstraf wegens openbare dronken schap om daarna 6 maanden te Ommerschans te ver blijven, schijnt naar Antwerpen vertrokken te zijn, met het plan om van daar naar Amerika te gaan. In de laatste weken had hij zich geheel van het gebruik van sterken drank onthouden. Den 15, des avonds, is te Obdam de manufac tuurwinkel vau de gebroe iers van Tagé verbrand ten gevolge van bet neervallen eener petroleumlamp. Den 15 is bij de 2e herstemming met 133 tegen 130 stemmen toe hoofdingeland van het waterschap „de 30 gemeenschappelijke polders" gekozen de heer S. Cz. Keijzer. Het verbouwen der Nieuwe Stadsherberg te Zaan dam is den 16 door het gemeen*ebestuur gegund aan den laag8ten inschrijver P. van Santé en Co. te Koog aan de Zaan voor f 1G50. Den 16 heeft de kantonrechter te Zaandam een slager aldaar veroordeeld tot eene geldboete van f 5,50, subsidiair tot 3 dagen gevangenisstraf, wegens het veroorzaken van kwetsuur van eens anders dier door het laten losloopen van een kwaadaardigen hond. Den 17 des avonds is te Delfzijl op last van den burgemeester de zaal waar eene vergadering van so- ciaal-demokraten gehouden werd ontruimdtoen de spreker, over de roode vlag en de guillotine beginnende, o.a. zeide voor 100 jaar werd de bastille bestormdgin/ het wiedende volk va'.,. Parijs den Koning te lijf en benam hem onder de guillotine het leven zoo iets kan hier ook gebeuren ook hier kan revolutie beginnen. Te Driel zijn den 17 twee kinderen 12 en 14 jaren oud bij het schaatsen rijden door het ijs gezakt en verdronken. Ben conducteur op den stoomtram 's Hertogen boschHelmond viel den 18, des avonds, bij het onder den rit overstappen van den eenen wagen op den anderen en werd zoodanig door den tram gewond, dat hij binnen weinige oogenblikken overleed. Den 18 zijn de aan de gemeente Amsterdam be- hoorende landerijen in de stads-rietlanden in 21 per- ceelen voor 5 jaren verhuurd voor 6491 de vorige opbrengst was f 7305. Bij kon. besluit van den 18 is herbenoemd tot burgemeester van Zuidscharwoude de heer H. van Twuijver, secretaris dier gemeente. Het gerechtshof te Amsterdam heelt den 19 een opzichter van de stadsreinigingsdienst die 14 malen ralsche betalingolijsten had gemaakt en ingeleverd veroordeeld tot lb3 dagen celstraf en 27 geldboeten van 50, subsidiair 2 dagen celstraf voor elke boete. De firma Koning en Co. op Texel werd den 18 eigenares van eene buitengewoon groote kommeraal of zeepaling, 13 poud zwaar en 2 ei lang door de bran ding aan het westerstrand aangespoeld. Den 18 is te Enkhuizen de ve-grooting der be graafplaats voor f 2095 door het gemeentebestuur ge gund aan den laagsten inschrijver den heer R. Bankert aldaar. Den 17 werd te Nieuwe-Niedorp eene openbare vergadering gehouden van de afdeeling van den sociaal- demokratischen bond. Van Raay te 's Gravenhage behandelde het onderwerp „macht gaat boven recht." Hij werd tegengesproken door den heer Kuil man die vroeger zelf werkman de eenvoudige ar beiders uit zijne omgeving ontried, zich te scharen on der het vaandel der sociaal-demokraten, omdat nijd en bitterheid de wrange vruchten waren, die men plukken zou. De burgemeesterdie met 6 veldwachters in de zaal aanwezig was' zag zich eenmaal genoodzaakt, van Raay tot matiging in zyne uitdrukkingen aan te sporen. De arroi.d. rechtbank te Dordrecht heeft rec-hts- hem komt het op geen geld aau. Ik hoop, dat je je arme oude moeder nog een paar laatste goede jaren zult gunnen." Na deze woorden liep de oude eene poosmet de armen in de lucht gesticuleerende en onverstaanbaar mompelendein het vertrek op en nedertotdat zij eindelijk op een canapé ging zitten waarvan de ouder dom voor een goed deel werd bedekt door eene nette gehaakte sprei. Zij haalde een handvol koperstukken voor den dag die zij begon te tellen. Met gebogen hoofd had het meisje naar de harde woorden harer moeder geluisterd. Hare tranen waren opgedroogd. Nog nooit had zij hare moeder durven tegenspreken heden gevoelde zij dat er iets met haar gebeurd was, dat over haar geheele verdere leven be slissen moest. En toch ontbrak haar de moedhet woord van scheidingdat haar op de lippen zweefde uit te spreken. Het langdurig zwijgen werd haar echter ondragelijk. De eentonige klank van het geld sneed haar door de ziel. „Gij hebt weder gebedeld ontviel haar onwillekeurig. „Wat gaat jou dat aan?" wierp de oude haar ruw tegen. „Je moet toch eten hè „Daarom behoeft ge niet te gaan bedelen, moeder", antwoordde het meisje bitter. „Juist daarom!" bromde de oude vrouw. „Waarmede zou eene armegebrekkige vrouw anders haar brood verdienen „Gij zijt niet arm moeder. Dat weet ik wel beter „Wat weet ge?" krijschte de oude plotseling met fonkelende oogeadie uit hare kassen schenen te treden en zich ver vooroverbuigendealsof zij niet goed gehoord had. „Zeg het nog eens Spreek wat luider Ik verstond je niet goed Het meisje bleef angstig zwijgen. Eerst na eene geruime poos verzamelde zij al haren moed en hoewel bare stem beefdeeene zekere vastberadenheid lag er ingang met bevel tot gevangenneming verleend tegen den deurwaarder bij die rechtbank W. Goosaena wegens misbruik van vertrouwen. Hij had zich den 16 zonder kennisgeving of verlof uit Dordrecht verwijderd en is den 19 te Rotterdam aangehouden. Den 19, des avonds tusschen 5 uur en half acht, is te Haarlem ten huize van den heer V, terwijl hij met zijne huisgenooten afwezig waseene som van ruim f 700 in gouden en zilveren muntspeciën en bankbiljetten ontvreemd. Hoogst waarschijnlijk heeft de dief met een valschen sleutel toegang weten te verkrijgen. Bij kon. besluit van den 1 is benoemd tot sub stituut-officier van justitie bij de arr. rechtbank te Am sterdam de heer jhr. mr. J. C. Baud, thans substituut- griffier aldaar. De heer Chr. Eckhardt te Almeloo was den 20 laagste inschrijver voor f 194765 bij de aanbesteding van eenige werken op de station te Enkhuizen ten behoeve van den spoorweg Zaanstreek Enkhuizen geraamd op f 228.175. Uit het verslag, den 20 door den secretaris der vereeniging tot bestryding van knoeierijen in den bo- terhandel te Amsterdam uitgebracht, is gebleken, dat de vereeniging thans ongeveer 900 leden en 120 begunstigers telt, t 35L ontvangen en f 333 25 uit gegeven heeft en dat het batig slot van f 17.75 geheel verslonden was door de verzending van 50000 circu laires in het afgeloopen najaar, waardoor zelts een nadeelig slot van f 403 bestond, dat echtor ruimschoots gedekt kan worden door de weldra te innen bijdragen der leden en de f 100 rijks subsidie. De brievengaarder te Barsingerhorn geraakte den 20 met zijne velocipede te water, terwijl hij de buitenbestelling deed. De heer dr. G. Doijer van Cieefl te Zaandam is den 20 door den gemeenteraad van Amsterdam benoemd tot leeraar in de scheikunde technologieaard- en delfstof kunde aan de hoogere burgerschool met öjarigen cursus voor jongens aldaar. De reeds herhaaldelijk om het weder uitgestelde internationale wedstrijd op schaatsen te Hamburg is den 20 te 11 uren weder uitgesteld moeten worden daar het begon te sneeuwen. A. Paulsen die aan vankelijk moeielijkheden opwierp heeft ten slotte het volgende schriftelijke voorstel gedaan dat goedge keurd werd 1°, hij zou mede rijden op 1600 el indien de hol- landers denzelfden dag op 3600 el tegen hem wil den rijden 2°. de kampioenprijs moest vervallen 3°. de hollanders moesten zich verbinden het volgend jaar te Hamburg om den kampioenprijs op 3600 el te rijden waartegen hij zich verbond te Ohristiania tegen hen te rijden op 1600 el afstand de partij, die in gebreke bleef, zou f 600 ro.wgeld betalen. De hollanders besloten om geb3el onzijdig te blijven tegenover A. Paulsen zich van de beoordeeling in zake het kunstrijden te onthouden. De milicien der artillerie Daumbeschuldigd van stroopen en het verwonden van den jachtopziener des KoDiags te Baarnis veroordeeld tot 2 jaren celstraf. De burgemeester van Nieuwer Amstel heeft de bepalingen der zondagswet van 1815 djen bekend ma ken en aan alle ingezetenen laten weten dat zij zich voortaan stipt Daar die wetsbepalingen moesten gedragen. In eene buitengewone algemee ie vergadering van aandeelhouders der uaamlooze vennootschap Maatschappij tot exploitatie van het Noordzeebad Wijk aan Zee, waar 10 aandeelhouders, bezittende 86 aandeelen tegenwoordig waren is het bestuur gemachtigd, door het sluiteu eener hypotheek van ten hoogste 8000 op eene boerderij en eenige stukken weiland in de oogeublikkelijke behoefte aan bedrijfskapitaal te voorzien. Een voorstel tot vermindering van het kapitaal werd verdaagdomdat niet de vereischte gedeelten van het aaudeelen-kapitaal vertegenwoordigd waren. De gemeenteraad van Efam heeft besloten, geene overeenkomsten aan te gaan met den heer Linse con cessionaris voor het droogmaken van het Hoornsobe in hare woorden, toen zij hare moeder toevoegde: „Laat ons in vrede scheiden. Nog is dat misschien mogelijk." Sprakeloos staarde de oude hare dochter aau. „Kijk eens zulk een ondankbaar wezen barstte zij eindelijk uitmet een snijdenden honenden lach. „Is heb je te eten gegeven zoodat je groot en flink ge worden zijt, heb het mj uit den mond gespaard inde hoop aan u een steun te hebben op mijnen ouden dag „Wij behoeven er niet meer over te spreken, moeder. Dat leidt toch tot niets. Nooit en nimmer heb ik mij tegen u verzet. En toch is er altijd gekibbel en twist tusschen ons geweest. Nu wilt gij my zelfs aan eenen man verkoopen dien ik niet lietbeh, alleen omdat hij geld heeft. Dat duld ik niet. En laat ons bet daarom kort maken. Ik ga nog vandaag heen nu dadelijk." De oude werd onrustig. Ofschoon zij bemerkte, dat het meisje over het geneele lichaam beefde sprak er toch eene zoo sombere vastberadenheid uit Fransjes woordendat de oude het noodig scheen te vinden het over een anderen boeg te wenden ten einde haar doel te bereiken. Op huilenden toon begon zij nu te jammeren en te klagen over haar vreugdeloozen ouderdom en wist haar ongeluk zoo beklagens- en medelijdenswaardig voor te stellen en legde zoo den nadruk op de harteloosheid van het meisje om hare moeder op haren ouden dag te verlaten dat Fransje weder begon te wankelen. „Geloof mijlief Fransjeik heb er ondervinding van", ging de oudeaan wie het niet ontgingdat hare woorden indruk hadden gemaakt vleiend voort „de liefde is een roesdie spoedig voorbijgaat en allerminst tegen zorgen bestand is. In het leven houdt men geen rekening met gevoeldaar vraagt men slechts naar geldaltijd maar naar geldEn de liefde in het dakkamertje is een dwaze leugen eene gesheid die een of andere ongehuwde domkop keelt uitgevonden. En wanneer het geen eerlijke man wasFransje'', Hop en Goudzeetenzij het plan zoodanig gewijzigd worde, dat eene geheel opene doorvaart voor de havens van Edam en Volendam gelaten wordt het maximum van den hoofdelijken omslag te verhoogen van ƒ20000 tot f 25003 en aao den heer Krieger, ontwerper van den lokaalspoorweg MedemblikHoorn op te dragen het maken van een voorloopig ontwerp voor den lo kaalspoorweg naar Kwadijk. In 1885 zijn op de graan- en zaadmarkten te Haarlem o. a. ter markt gebracht195 mud roode tarwe, 13.132 wiite tarwe, 4676 rogge 15.112 haver, 2803 gerst, 3555 duivenboonen500 oliezaad, 321 paardenboonen 360 groene erwten 255 capucijners alsmede 6500 pond karweizaad en op de kaasmarkt 382.595 stuks kaas, uitmakende 3173 stapels, en verkocht 377.065 stuks, uitmakende 3123 stapels, wegende 749 066 pond. Te Arnhem zijn door de rijkstelegraaf in zake mevrouw Bulkley c.s. in de vorige week 44483 woor den aan de verschillende dagbladen overgeseind. Het lid der 2e Kamer, de heer J. Dirks door den heer de Lesseps aangezocht om met hem de reis naar Panama te maken heeft wegens ongesteldheid en om de zittingen der 2e Kamer niet te verzuimen voor deze uitnoodiging bedankt. Een arts te Wageningen die tevens geneesmid delen levertis door de arr. rechtbank te 's Graven hage wegens het niet in orde houden zijner apotheek veroordeeld tot geldboeten en wei tot 6 van f 10 tot 15 van 3 en 1 van f 8. Gedep. Staten van Noordholland hebban alle plannen en ontwerpen voor de stoomtram naar Am stelveen goedgekeurd. Neeltje F., bij vonnis van den kantonrechter te 's Gravenhage veroordeeld wegens overtreding der verordening op de prostitutie welk vonnis in cassatie is bevestigd heeft van den Koning kwijtschelding van boeten bekomen op grond dat zij ofschoon werkelijk nog aan de verordening onderworpen echter metter daad getoond had af te zien van haar beroep en tot eene ordelijker levenswijs te willen terugkeeren. De heer dr R. H. Saltetarts en privaat-docent in de gezondheidsleer en adsistent aan het hygiënisch laboratorium te Amsterdamisop voordracht der toezicht uitoefenende professoren door de directie van het Nieuws van den Dag gekozen om zich peroonlijk op de hoogte te stollen van de onderzoekingen van prof. Pasteur te Parijs. Het vervoer over de lijnen der Nederl Indi sche spoorwegmaatschappy in 1885 heelt opgebrach op de lijn Samarang Vorstenlanden Widem 1 f 2.862.923 68 tegen 3.144 982 37% in 1884, zijnde per dagmijl f 38 64 en ƒ42 44 en op de lijn Batavia— Buitenzorg f 676.617.51 tegen f 751.562.05, zijnde per dagmijl f 31 96 en f 35 50. Bij den 6 wedst-ijd in 1885 om prijs en premie uit het fonds Willink van Collen waarvoor 11 schilderijen ingekomen waren, is de prijs toegekend aan de schilderij Arrestantvan den heer Jan Hoijnck van Papendreeht en de premie aan de schilderij Rait in 't boschhout- dieoen van den heer Willem Witsen. Alle ingez inden stukken zijn van den 21 tot en met den 28 in de groote kunstzaal der maatschappij Arti et Amicitiae ten toon gesteld. De celstraf van eene maand, waartoe onlangs de wonderdocter Sirie uit Wageningen veroordeeld is we gens het onbevoegd uitoefenen der geneeskundeis door den Koning verminderd tot op 8 dagen. De voorzitter van het college van zeevisscherijen, de heer mr. E. N. Rahusen, heeft, op 's Konings op dracht, verslag uitgebracht over de wenschelijkheid van de vieschery-haven te Scheveningen ook met het oog om haar dienstbaar te maken aan een bepaalden tak van visscbersbedrijf. De min. van oorlog heeft eene premie van f 500 ter beschikking van de Geldersch-Overijselsche maat schappij van landbouw gesteld ten bate van het paar denstamboek. Bij kon. besluit is verklaard dat het gemeen schappelijk besluit van de gemeenteraden van Reusel begon zij weder na eene poos alsof zij de gedachten van het meisjedat maar bleef zwijgen ried „dan had hij ook wel de spaarpenningen van Willi behouden. Dat had hij toch zeer goed kunnen doen Het meisje schudde bet hoofd. Zij kon de verdenking, die bij haar was opgekomenniet onder woorden brengen. „En of hij het eerlijk- meent", ging de oude loerend voort, „dat kunt gij gemakkelijk bemerken. Hij moet u beloven, te trouwen. Zult gij hem het jawoord geven, wanneer hij het vraagt, Fransje, ter liefde van mij, uwe oude moeder „Wij zouden het daarop kunnen laten aankomen", antwoordde het meisje aarzelend, om maar een einde te maken aan het voor haar pijnlyke gesprek. Eene onuitspre kelijke bitterheid had zicü van baar moester gemaakt. „Kom lieveling I" riep hare moeder met goed ge speelde ontroering „kom eens naast my zitten Het meisje voldeed min of meer weerstrevend aan de uitnoodiging. „Je wilt me dus werkelijk dat genoegen doen ging de oude vleiend voort. „Dat is lief van je!" Zij had den arm teeder om den hals harer dochter geslagen en haar zacht naar zich toegetrokken. „Laat ons over wat anders spreken moeder zeide Fransje verdrietig. „Waarom, mijn kind? Is er dan iets gewichtigers Staat uwe toekomst niet op het spel Het geluk zoekt u op. Ziu het geen dwaasheid zijn, het in eene eigen zinnige bui terug te wijzen Op dit oogenblik werd er buiten luide gescheld. Het meisje schrikte heftig maar stond niet op en wilde niet gaan opendoen. De oude wierp haar eenen boozen blik toe en strom pelde morrend de deur uit, om te gaan zien wie er belde. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2