No. 12. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. WOENSDAG 27 J A N II A P» I. FBunur-BtroN. Bruin Kruit. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het gekeele Rijk f 1, De 3 nummers f O 06. Prijs der gewone Advertentiën: (JDffiiiecl ©cbeelte. KVriO^ILU I1ILITIIÜ. lónttcnlanb ALKMAARSCHE COUR ANT. IIM! R. V Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. De onderstaande personen worden verzocht zich ter gemeente secretarie tot het geven van inlichtingen aangaande hunne in schrijving, aan te melden: Theodorus Blekemolen, Jan Baas, Doris Bakker, Johann Denmer, Leon Vine Rud. Germ. Th. HullemanJacs. Marts. Jansen, Simon Kater, Arie List, Corns. Roozen- daal (Meijer), Gerrit MolenaarWeijert PuntPieter Corns. Rampen, Simon de Rooij Jobs. Schot, B. J. M. Sistermans, Klaas Tuin Rens Zomerdijk, Teunis Smit, Simon Dik, Marts. Dekker, Hendrik OukesHendrikes Schuur, Nies. Hendrs. Eversrdus Brouwer, Jobs. Hertroijs, Isidor Sajet, Petrus Ver hees, Dirk Willem Koopen, Jacob Smet en Cornells de Groot. DENEMARKEN. Na eene heftige beraadslaging van tien dagen heeft bet EolkethiDg het voorstel van den president minister E-urup tot wijziging der grond wet met groote meerderheid verworpen. PRUISEN. Nadat de voorzitter van den bondsraad medegedeeld bad den brief van den voorzitter van den Rijksdag, dat de meerderheid als hare overtuiging ui' ge sproken had, dat de verbanning van oostennjkscbe en russi- sche onderdanen uit Pruisen niet gerechtvaardigd was en niet strookte met de belangen van het duitscoe rijk, voegde bij daarbij de inededeeling dat de pruisiscbe regeering die meening voor onjuist hield en bleef vasthouden aan hare overtuiging dat de verbanningen noodig waren in bet belang van Pruisen en Duitscbland Met alge- meene stemmen besloot daarop de bondsraad om het besluit, door den Rjksdag den 16 genomen niet in behandeling te nemen daar aan de bevoegdheid der pruisische regeering ten opzichte der verbanningen niet te twijfelen viel. Huis van Afgevaardigden. Den 21 begon de eerste lezing der begrootiug. Bij de al- gemeene beschouwingen bestreden de afgevaardigden voti SchorlemerA 1st (centrum) en Rickert (vrijzinnig) het epiritus-monopolie dat door den heer Mmoigerade (conservatief) verdedigd werd als het beste middel tot opbeuring van den landbouw en stijving der cchutkist. Laastgenoemd lid verklaarde, dat de conservatieven bereid waren mede te werken tot vervulling van de door het centrum uitgesproken bnop, dat de zegenrijke 25jurige regeericg des Koniogs bekroond zou worden door het herstel van den vrede met Rome. Genoem lid van bet centrum bestreed het behoud vt>n den gouden standaard als in strijd met de belangen van den land bouw, handel en nijverheid de heer Rickert weerlegde hem betoogende. dnt de belanghebbenden bij den dub beien standaard in het buitenland op het duilsche goud belust waren en hun zilver daarvoor in de plaais wilden geven. De min ster van financiën ve klaarde den 22, 9) Voordat de geleerde een antwoord gereed had ging Piccolittis voort „lk spande uwen assistent", hij wees met de linkerhand op Baier, die in gienzelooze ver bazing den spreker, wien hij nu herkende, aanzag, alsof hij zijnen ziiiDen met vertrouwde, „eenen strik, waarin hij tegen eer en geweten in gevallen is om u en uw geheim", bij klopte den kleinen heer met den wijsvinger op de borst „aan mij te verradi n." De verwarring waarin deze beschuldiging den ver- Bcbrikt terugoeinzenden geleerde biacht, was Picct üttis ten volle ontgaan, omdat hij middelerwijl zyne opmerk - zaamheid op Baier gewend had d e bij deze onver wachte en verpletterende aanklacht a's uit, een ver- stijvenden schrik tot zicb zelf komende dreigend op hem toetrad. Dit oogenblik moest Piccolittis met listige berekening hebben voe rzien want nauwelijks was Baier hem tut op eene atmslengte genaderd of by haaide plotseling de tot dusver verborgen gehouden rechterhand uit den zak en gaf den ongelukkige, die nauwelijks tijd vond, de armen beschuttend boven bet hoofd te houden, zulk een hevjgen slag voor bet hoofd dat bij met een doffen kreet achteruitdeinsde, op den door den regen doorweekten grond uitgleed en bewusteloos ineenzakte Sprakeloos van sebng was djctei Hohlwill getuige van dit tooneel geweest, dat in een ondenkbaar oogen- bl'k was afgespeeld. Met onbeschrijtelijke on zettiug staarde hij nu eens zijnen op den gr^nd uitgestrekien assistentdan weder P ccoltttis aan die snel het stuk ijzer, waarin hij de vingers zijner rechterband gestoken bad opbergde en dadelijk daarop een Btreng dun touw voor den dag haalde. dat hij geen dweepziek aanhanger van den gouden stan daard was. Het strekte tot eer van den bondsraad, dat hij in de gegeven omstandigheden den gouden standaard had aangenomen. Het betreft; toch een internationaal vraagstuk wat ech'er niet verhindertdat men die maatregelen kun steunen die door noodlijdenden tot verbetering van den zilverprijs worden genomen. De "■egeering zou de zaak onpartijdig behandelen en haar opmerkzaam gadeslaan. ENGELAND. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend tot wijziging van bet reglement van orde voor het Lagerhuis. De zittingen zouden volgens dat ont werp aan angen te 2 uren 's namiddags van 7 tot 9 uren worden geschorst en te miildernacht moeten eindigen. De arbeid der parlementaire commissiën wordt daarbij uitgebreid. Bij de derde lezing van een wetsontwerp zal geen nieuw amendement gestald, noch eenige beraadslaging gevoerd mogen worden; bet Huis zal zich dan tot eenvoudige stemming moeten bepalen E ke in erpellatie moet vooraf schriftelijk aangekondigd zyn en regelmatig verklaard worden door eene com missie van vier leden aan den president toegevoegd. Elke motie tot verdaging van de beraadslaging over een onderwerp, dat aan de orde is, om een opgekomen incident te behandelen, moet door minstens 100 leden (in plaats van 40) gedaan worden. Het Parlement zal voortaan slechts van Febr. tot Juli bijeen zijn, maar elk jaar eeoe najaarszitting houden. Al deze bepalingen liebbtn het doel, de regaenng te wapenen tegen de taktiek der iersche leden. Lagerhuis. De beer Bourke dee de den 25 mededat op voorstel van Engeland den 24 door de vertegenwoordigers der zes groote mogendheden een gemeenschappelijk schrijven te Athene was overhandigd, waarin verklaard werd, dat een aanval der grieksche vloot tegen Turkije niet geduld zou worden. Het aut woord der grieksche regeering was nog niet ontvangen. Daarna werd de beraadslaging over bet adres van ant woord op de troonrede voortgezet. De heer Baiclaij stelde een amendement voor, dat ten doel had, het lot der pachters van bouwhoeven te verbeteren. Het werd met 21L togen 183 stemmen verworpun. De aanhangers van Parnell en de heer Chamberlain stem den met de minderheid de heeren Hartington en Goschen met de meerderheid. FRANKRIJK. De prefect van het departement der Seine leeft voor dat departement eene bijzondere poli tiedienst ter bescherming der spoorwegreizigers ingesteld. Kamer. Den 23 viel de afgevaardigde Dufaure de republiek hefug aan bij gelegenheid, dat de houiiing der ambteuaien in bet departement de Lot aan de orde was. De minister van binnenlandsehe zaken trdedigde den door de regeering genomen maat regel en werd daarin van repubiikeinsche zijde ge steund. Ten slotte werd met 346 stemmen eene motie vau i-rde aangenomen waarby de houding der regee. „Verroer u niet fluisterde hij den docter dreigend toe. „R ep niei Dat zou uw ongeluk zijn Het is met om uw geld noch om uw leveD te doen", voegde by er bij, den aan alle leden bevenden docier een bijna medelijdenden blik toewerpende. Zonder veel moeite een zwakken tegenstand over- w nnende boud by den docier ijlings b ide banden op den rug Bumen eveneens zijne beenen bij elkander tilde hem daarna op en droeg hem in de hut. Hier stopte hy zyn siachtuffer dat nu luide om hu p riep een prop m den mond maakte zich van zijne porte feuille en al zyne papieren meester en bond eindelijk den nog steeds krachtig weerstrevenden docter op eene schuin ligg' nde plank vast. Toen verliet hij snel de hut en ijlde dwars door tiet land op den oever toe z. uen loop matigendetoen bij de atoomb-ot in het gezicht kreeg. Met een luid „Halloh" riep hij den schipper reeds uit de verie toe, om alles tot vertrek gereed te maken. Na weinige minuten bad hij de an kerplaats bereikt en nauwelijks was de loopplank aan boord getrokken toen de sleeper ook reeds van den oever stiet. Pijlsnel gleed de „Meeuw" naar het vaar water van den stroom en bad spoedig, twee spaar zaam begroeide zandbanken voorbij hare ankerplaats ver acbier zicb gelaten. „Volle kracht, meester!" had Piccolittis in de machinekamer geroepen, den machinist, die naar boven keek, een gouds uk toereikende. „Wanneer gij bet zoo aanlegt, dat wij prompt zeven uur aan de „Suut-hampton" aanleggen, dan geef ik u er nog een Hierop had hij zicb tot den stuurman gewend, wien hij een gelijk geschenk gaf en dezelfde belofte deed en zich toen op bet achterdek van bet vaartuig teruggetrokken, waar by zich, zijne spanning niet meer meester, ver diepte in de gerooide papieren. Een goed balt uur was verstreken. Er was een dichte regen begonnen te vallen, die door den wind werd voortgezweept. De scbemering had voor bijna volslagen ring goedgekeurd werd onder uitn oodiging om voort te gaan met de verdediging der republiek tegen hare vijanden. De rechterzijde nam aan deze stemming geen deel terwijl de linkerzijde den uitslag toejuichte. B j de behandeling san de vraag, of het door Roche- fort ingediende wetsvoorstel tot bet verleenen eener algemeene kwytscheldiug van straf spoe-'eischend zou worden verklaard deelde de minister van onderwijs Gobleto a mededat de romanschrijver Zola ver- volgd zou worden wegens zijn nieuwste werk dat ge vaarlijk voor de maatschappij was, en merkte bisschop Freppel op dat die kwijtschelding van straf ook toe passelijk zou zijn op de geestelijken, wien wegens be moeiingen met de verkiezingen door de regeering hun ne bezoldiging wan ingehouden. Vó(5r de spoedige behan deling stemden 168 conservatieven en 83 radikalen tegen 245 republikeinen en 3 conservatieven. Buiten stem ming bleven 39 republikeinen en 10 conservatieven. Veertien leden waren afwezig. Het voorstel luidt dat vol edige kwijtschelding zsl worden verleend aan allen die veroordeeld zijn wegens staatkundige misdrijven of daarmede in verband staande overtredin gen wegens beleedigingen door geschriften, woorden of iu bijeenkomsten en vooral wegens overtredingen, bij de verkiezingen begaan, alsmede aan de arabieren, ver oordeeld wegens de op.tanden in 1865, 1871 en 1880. GRIEKENLAND. De engelsche gezant, deelde den 23 den minister De yannis mede dat zijne regeering zich gereed maakte om eene vloot naar de grieksche wateren te zenden, indien Griekenland volhardde ia zijne weigering om te ontwapenen, om een aanval van Turkije aan de zeezijde te beletten. De minis er De- lyannis antwoordde den 24, dat de regeering weigerde de grieksche vloot naar hare gewone stations te doen terugkeeren. Daarop is den 24 het engeische oorlog schip Aube met verzegelde orders in zee gegaan naar eene onbekende bestemmingsplaats. ITALIË. Uit een door den minister van financiën in de Kamer voorgelezen overzicht blijkt, dat de gel delijke t esiand uitmuntend is. In de staat-'begrooting voor 1886/7 zijn de ontvangsten 45 000 000 hooger en de uitgaven 9.000.000 lager geraamd. De minis ter berekent dat de vermeerdering der inkomsten in 1888 de som van 64.000.000 zal bereiken. Hjj bevestigde, dat het besluit genomen is, om een groot-, bjek aan te leggen en alle uitgiften van rentebrieven te staken, zelfs* voor den aanleg van spoorwegen. Hij kondigde verder het voornemen aan om eenige aflos- bare schulden te couverteeren en een aflossingskas te vormen. SPANJE De regeering is zeer voldaan over de door den franochen minister van buitenl. zaken gegeven inlichtingen over de houding der fransche regeering ten aanzien van de spaansche uitgewekenen. De taal der bladen is na dien tijd veel gematigder jegens Frankrijk gewordeü. duisternis plaats gemaakt en de machinist der met volle kracht voortstooraende boot hm juist de aange-token signaallantaarn uit, toen Picco'it is die ondanks den regen op den boeg van bet schip stondzich verschrikt omwendde. „Stopriep op hetzelfde oogenblik de stuurman den machinist toe die op di' oogenblik op bet dek stond. Deze klom kalm door zijn luik naar beneden en dadelijk daarop hield de machine stil zonder dat voorloopig de snelheid d_-r boot verminderde. Men verspert ons den weg ontsnapte Picco littis, die bezorgd den man aan het roer genaderd web. „Wat ligt «laar voor ons? Daar!" Hy wees met de band naar voren, waar op ongeveer vyftig schreden afstands een reusachtig lang, vlak vaar tuig dwars in bet vaarwater lag. „Ik zie het al antwoordde de schipper gelaten. „Het is een maagdenburger, mijnbeer!" „Achteruit!" iep hy daarop op langgerekten toon in de spreekbuis, die naar de mrchinekamer leidde. „Vooruit voor den duivelviel Piccolittis uit. „Vooruitzeg ik „Het gaat niet, mijnheer!" „Vooruit schreeuwde Piccolittis nog eens. „Wat komt je in je hoofd Ik heb geen oogenblik te verlie zen. Vaar links langs, daar!" „Dat gaat niet, mijnheer!" herhaalde de stuurman met stoïcynsche kalmte. „Dat is de Zuider-Elbe, mijnheer. Wanneer wij daar varen, dan komt mynheer niet vóór acöt uur te Hamburg." De „Meeuw" bevond zich voor eene landtong de scherpe zuidoostelijke punt van het door talrijke kana len doorsneden, over de twee mylen lange eiland dat rondom door bet water van de Elbe bespoeld wordt en den stroom in de lengte in twee artnen scheidt, de Noorder en de Zuider-Elbe, die zich eerst ver beneden Ham burg vereenigen en bet drievoudige van den tijd die men noodig had voor de nog af te leggen afstand op de Noorder-Elbe, zou nauwelijks voldoende geweest zijn,

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1