No, 13. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. Bruin Kruit. V li IJ I) A G 29 J A N U A Pi I. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,30; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0.06. Prijs der gewone Advertentiën: 0tfiiieel ©cbeclte. U1L.ITIË. Cnttcnlanb PBUir,LBTOJM. Binnenlaat). SCHI'.f.OI BA VI. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TEE ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat de gemeente raad in zijne vergadering van den 27 Januari 1886 besloten beeft, de graan- en zaadmarkt weder te kouden op Vrijdag tusscben 11 en 12 uren des voor middags, tengevolge van welke beslissing de eerste graan- en zaadmarkt die in dit jaar invalt op 5 Februari, tusscben 11 en 12 uren des voormiddags zal worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE P0N1. 28 Jan. 1886. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. De onderstaande personen worden verzocht zich ter gemeente secretarie tot het geven van inlichtingen aangaande hunne in schrijving, aan te melden: Jan Baas, Doris Bakker, Johann Demmer, Simon Kater, Gerrit Molenaar, Johs. Schot, B. J. M. Sistermans, Rens Zo merdijk Teunis Smit, Simon Dik, Hendrik Oukes llendrikes Schuur, Nies. Hendrs. Everardus Brouwer, Isidor Sajet, Pe trus Verhees, Dirk Willem Koopen, Jacob Smet en Gornelis de Groot. DENEMARKEN De letterzetter, die in October 11. een revolverschot op den minister-president Estrup loste is door bet gerechtshof tot 14 jaren gevangenis straf veroordeeld. Nadat de linkerzijde van het Folkething den 25 de begrootiDg door de regeering ingediend verworpen had is het ministerie den 26 bij koninklijk besluit ge machtigd voorloopig in de uitgaven van bet loopende jaar te voorzien. DUITSCHLAND. De Nordd. Allgem Zeitung zegt, naar aanleiding van den gespannen staat van zaken in Griekenland, overtuigd te zijn, dat noch Duitscbland, noch de overige groote mogendheden het zullen dulden, dat een der kleinere staten die alleen hun bestaan aan hare bemiddeling te danken hebben Europa's vrede bedreigt. Een oorlog tusschen Turkije en Grie kenland zou een feit zijn waarvan de strekking niet te overzien is en in bet belang van don europeesehen vrede zullen de mogendheden zich dus verplicht ge voelen Engeland bij zijn optreden in Griekenland kraehtdadig te ondersteunen. De commissie uit den rijksdag voor het Noord Oost Zeekanaal beeft het ontwerp tot aanleg van dat kanaal met algemeene stemmen aangenomen. ENGELAND. Den 27 is bij de verkiezing van een lid voor het lagerhuis te Croijdon gekozen de conserva tieve kandidaat Herbert met 5205 st. tegen 4458 op den liberalen kandidaat Buxtoo. 10) Op de booteen ongewoon grooten sleeper die de vluchtelingen inderdaad vervolgde, bevonden zich be halve de uit drie koppeD bestaande bemanning twee ambtenaren der Hamburger havenpolitie, benevens doe- ter Hoblwill en Baier die allen met de grootste span ning het vervolgde schip, dat zich aan geen signaal stoorde in het oog hielden, Langen tijd had Baier bewusteloos op den grond ge legen en slechts aan de omstandigheid dat de zware slag die hem nedergeworpen had min of meer door den beschuttend opgeheven arm was verzwakt had bij het waarschijnlijk te danken, dat hij zijne bezinning zoo spoedig had teruggekregen. Een door den sterken wind voortgejaagde tak, waarvan bit dorre looi hem in het gezicht sloeghad hem uit zij e verdooving gewekt. De doffe pijn die hij in het boold en in den linker benedenarm voelde, bracht zijn verward voor stellingsvermogen spoedig weer op het g.ede spoor en deed hem zich weldra herinneren wat er gebeurd was. Plotseling vielen hem de sche len van de oogentoen hij de jongste gebeurtenissen snel zich voor den geest bracht. Op voorbeeldelooze wijze was bij uitgehoord, onder voorspiegeling eener voor hem gewichtige samenkomst op de meest geslepen wijze verleid tot mededeeiingen, die den even handigen als listigen schurk de bouw- Bteenen voor zijne misdaad in handen hadden gespeeld. Hij brandde van verlangen naar wraak en was besloten, alles te wagen en alles in het werk te stellen, om zich van den lagen spitsboef meester te maken ten einde bem het kostbare geheim, waarvan hij maar al te zeer vrees de, dat deze het zich had toegeëigend, weder te ontrukken. Zijn geroep om hulpin zenuwachtige haast uit- Lager huis. Minister Hicks Beach kondigde den 26 aan, dat de regeering den 28 een wetsontwerp zou indienen tot onderdrukking van het nationale verbond en andere gevaarlijke vereenigingen in Ierland. De regeering zou de dadelijke behandeling van dit ontwerp vragen. Op dat voorstel zou een ander volgen, waarbij de wet op den aankoop van iersche pachtgoederen wordt uitgebreid. Deze aankondiging werd door de conser vatieven met aanhoudende toejuiching, door de ieren met gelach begroet. Bj de voortgezette beraadslaging over het adres van antwoord stelde de heer Collings als amende1 ent voor, het leedwezen vaD het Huis uit te drukken, omdat aan de boeren het verkrijgen van kleine pachtgoederen niet werd vergemakkelykt. Minister Cnaphn bestreed het amendement en verklaarde de aanneming daarvan als een bewijs van wantrouwen te bes-bouwen. Gladstone ondersteunde het en hoopte, dat het met grooie meerderheid aangenomen zou worden. Muister Hicks-Beach verklaarde, dat het amendement de omverwerping van het ministerie en zijne iersche staatkunde bedoelde. Hij waarschuwde het huis voir de ernstige gevolgen daarvan. Ten slotte werd het amendement aangenomen met 329 tegen 250 stemmen. De heeren Hartiugton Goschen Courtney en Henri James stemden met de minderheid. Het huis is daarna op voorstel van genoemden minister tot den 28 verdaagd. Het ministerie heeft den 27 besloten at te treden. Een bijzonder gelastigde vertrok onmiddelijk naar Os borne, om het besluit aan de Koningin mede te deelen. FRANKRIJK. Louise Michel is den 24 in eene door 55 personen bijgewoonde vergadering te Parijs opgetreden. Een persoon die tegeD baar bet woord nam werd van de tribune gerukt met vuistslagen en schoppen overladen en eindelijk, na van zijn hoed en het grootste deel zijner kleeding beroofd te zijnde deur uitgezet. De commissie tot onderzoek van het voorstel tot be houd der surtaxe op suiker is benoemd; met bijna algemetne stemmen zijn voorstanders der verlenging van de surtaxe benoemd. De mijnwerkers te Decazeville hebben den arboid gestaakt volgen» sommigen ten getale van 2000. De uit het venster geworpen directeur Watrain geraakte onder den voet en overleed kort daarop. 700 solda.eo zyn daarheen vertrokken. GRIEKENLAND De vijf andere groote mogend heden hebben den 25 een gemeenschappelijk schrijven aan den minister Delyannis ter hand gesteld waarbij zij hare instemming betuigen met het schrijven vau Engeland. Het antwoord der regeering op het tweede schrijven der mogendheden is den 26 aan hare vertegenwoordigers te Athene overhandigd. Men gelooft, dat de weigering om te ontwapenen nadrukkelijk staande gehouden wordt omdat ontwapening noodlottig voor de toekomst des lands en onvereenigbaar met de nationale eer wordt geacht. gestooten toen hij noch van den vreemdeling noch van zijnen superieur een spoor ontdekken kon had eenen in de nabijheid patrouilleerenden kommies doeu toesnellen, wien hij haastig het gebeurde vertelde en met wiens hulp hj spoedig deu gebonden docter in de hut had gevonden en uit zijne pijnlijke positie bevrijd. Onverwijld was Baier daarop met den komm es die er niet aan twijfelde of de misdadiger had tot zjne vlucht van den sleeper gebruik gemaakt, welken hij, toen die hem voorbijvoer, wegens zynen ougewooeu koers, met wantrouwende bliksen gevolgd had, naar Geesthacht gesneld waar men de politie met het gebeurde in kennis stelde. Niettegenstaande dadelijk de telegraaf aan het werk werd gezet besloot men toch op aanraden van een voor dienstzaken a daar aanwezigen havenpjlitiebcambte, dadelijk den Vluchteling te gaan vervolgen vooral omdat de mogelijkheid bestond dat hij van de „Sout hampton", welke naam Baier herhaaldelijk in gesprekken tusschen Potter en Picoolittis had hooren noemen en waarvan de hamburgsche beambte wist, dat zij nog dezen avond zee kiezen zou zou gebruik maken om onmiddelijk door te reizen en dat schip eerder bereiken zou dau de door den telegraaf aan het werk gestelde hamburger politie. Een gelukkig toeval wilde, dat. men aan de landings plaats van het stadje twee sleepbooten vond waarvan de grootste op bet punt stond van te vertrekken om onder leiding der hauburgsche havenpolitie eene met kruit geladen schuit naar Hamburg te sleepen. De ver volgers legden op die boot beslag. Ofschoon dit schip dat, waarop zich Piccolittis bevond, in snelheid overtrof, en men niets ontzag om die te verhoogen zou men, bij den aanzienlijken voorsprong, dien „de Meeuw" bad, haar in geen geval hebben inge haald, wa. neer de ve-volgde sleeper niet door het ongeval bij het eiland een belangrijk oponthoud ondervonden had. De „Meeuw" had iutusschen het Billwerder-eiland achter zich gelaten was liothenburg met hare water- De heer Gladstone, antwoordende op een beroep, den 24 op hem uit Athene gedaan in de hoop, dat Grie kenland in hem een verdediger zou vinden heeft per telegraaf verklaard, dat G-iekenland tot nadenken mocht komen, voordat het zich in botsing bracht met de vast beraden en eenstemmige waarschuwing der mogend heden. TURKIJE. Een schrijven der Porte aan de mogend heden brengt in herinnering hoeveel grondgebied Turkije reeds op verlangen der mogendheden heeft op geofferd hetgeen de uiterste grens van een mogeljjk toegeven was. De handhaving harer rechten en da zo g van hare belangen dwingen de Porte, in weerwil van hare liefde voor den vredede minste uitdaging van Griekenland als eene oorlogsverklaring te be schouwen. Zij stelt Griekenland verantwoordelijk voor de gevolgen daarvan en voor de ernstige nadoelen die Griekenland aan Turkije veroorzaaktwaarvoor vergoeding verschuldigd is. Het schrijven eindigt met de" verklaringdat Turkije alvorens tot het uiterste te komen eeu beroep op de mogendheden doet om Griekenland tot ontwapening te nopen. Te Wormerveer was -en 24 eene ledenverga dering aangekondigd, met introductie, van den sociaal- demokratischen bond, waarin 0. J. van Raay te 's Gra- venhage zou optreden als spreker over het onderwerp: Macht gaat boven recht. Zoodra aan de politie ge bleken was dat hier eene openbare vergadering plaats had verzocht zij toegang die geweigerd werd. Toen daarop de burgemeester toegang ehchte en verklaarde, bij weigering zich met geweld toegang te zullen ver schaffen werd de vergadering gesloten en ging men rustig uiteen. Den 25 heeft de Hooge Raad verworpen het beroep in cassatie van R. de Vries Kzn. tegen een arrest van het gerechtshof te Amate dam, waarbij hij, met bevestiging van een vonnis der arr rechtbank te Haarlem, veroordeeld is tot 3 maanden celstraf wegens eenvoudige bankbreuk door het a s gefailleerd koop man te voorschijn brengen van ongeregeld gehouden boeken. Bij kon. besluit van den 25 is de generaal-majoor M. G. Matthes inspecteur der kavalerie, op pensioen gesteld en het bedrag daarvan bepaald op f 2700 's jaars onder dankbetuiging voor de veeljarige trouwe diensten door hem aan den Koning en bet leger be wezen en in zjne plaats benoemd de kolonel W K. L. van Helden, kommandanu van het 2e regt. huzaren. Den 26 is te Amsterdam een kantoorbediende, die getracht had een valsche wissel, groot 16500, bij een geldwisselaar aldaar te gelde te maken, aangehouden. Den 26 waren gebroeders van der Windt te Vlaardingen voor f 53870 laagste inschrijvers naar bet bouwen van twee loodsscboeners bij de door het min s- terie van marine gehouden aanbesteding. werken, dis Hamburg van El be water voorzien voorbij gestoomd en, zonder hare snelheid te vermindeien, de reusachtige Elbe-brug doorgegaau. Binnen weinige mi nuten kon de in de Sandthorbaven tot vertie." gereed liggende „Southampton" bereikt zijn. Men had van alle signa en der vervolgende bootdie nu zoo diebt gena derd was dat men elkander beroepen kon geen de minste notitie genomen, Piccolittis verkeerde in eene onbeschrijfelijke span ning. Geen geluid was er meer over zjne lippen ge komen met strakken blik slechts trachtte bij de af stand der steeds nader komende boot te meten. Wanneer hem op de wilde jacht niets meer in den weg kwam zeide hy steeds tot zich zeiven dan kon by zich ten slotte als gered beschouwen want zijn horlo ge wees kwartier over zeven en bij was overtuigd dat de „Southampton" nog slechts op hem wachtte en op het oogenblik zijner komst aan boord vertrekken zou. Op de „Southampton" was hij op engelschen bodem eu de kapitein zou, naar hij meende, alleen reeds uit nationaliteitsgevoel tegenover de signalen een oogje tredrukken en bem en zjn geheim in geen geval aan de vervolgers uitleveren. Het scheen alsof deze gewaagde veronderstelling inderdaad zou worden vervuld. In een scherpen bocht ging de „Meeuw" om de Grasbrookhaven heen de indrukwekkende Keizerkade voorbij stoomde in voile vaart de smalle monHing van de Sandthorbaven in ea direct op de „Southampton'' af, die reeds ver van de kaaimuur lag en waarvan de schroef juist begon te werken. Zoodra Piccolittis de boot in het gezicht gekregen had scheen er plotseling nieuw leven te komen in zijne verstijfde gelaatstrekken. Onophoudelijk zwaaide hij weldra overeenkomstig de gemaakte afspraak een rood licht in eenen kring en dit signaal moest op de „Southampton" dadelijk zijn opgemerkt want de nauwe lijks aan den gang gebrachte machine werd gestopt j toen de ,„Meeuw", die tot op eene scheepslengte ge-

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1