27 Jan., 5e k 16e lijst. Nr. 20760 1000 Ns. 9949 20020 en 20161 400; Ns. 3053, 11931 16389 19054 en 20031 200; Ns. 829, 3243, 4968, 8571, 11134, 11257, 13260, 13563, 16356, 16820, 17271, 17808 en 20858/100. Donderdag, 2S Jan., 9e lijst Nr. 1307 10000; Ns 11914, 12851, 12559 15432, 18823 en 18986 1000; Ns. 15458 en 16115 400 Ns. 4291 en 8306 200 Ns. 3467 4830 4872, 10624, 13784, 14305, 14487, 14557, 15207, 16813 17240 18780 en 19528 100. (Eclcgratiscfte Bertchfen jSlab©-berichten. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 26 met 22 tegen 13 stemmen besloten de kermis nog dit jaar voor het laatst te bandhaven van Maandag tot den daarop volgenden tweeden Dinsdagden Zondag uitgezonderd. Den 27 heeft de gemeenteraad van Haarlem be noemd tot gemeente-vroedvrouw mej. G. H. Ringers wed. D. Eversdijk te Vollenhuve. De heer Hardenbroek, kolonel kommandant der dienstdoende schutterij te 's Gravenhagebuitenge woon adjudant des Koningsdie gevolg heeft gege ven aan het verzoek zijner officieren om op zijn ver zoek om ontslag terug te komen, is door den Koning benoemd tot kommandeur van de orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Voor het bouwen eener r. k. kerk te Maasland was van 9 inschrijvers de heer J. D. Slot te Maassluis voor 69200 de hoogste en heer A. Vermeer te Ze venbergen voor 47478 de laagste. Tegen betaling van tien centen is bij bet minis terie van waterstaat en bij de directiëo der marine te "Willemsoord, Amsterdam en Hellevoetsluis verkrijg baar het herziene reglement voor de opleiding van machinist leerlingen 2e klasse. Bedankt voor het beroep bij de evg. luth. ge meente te Deventer door ds. P. van Wijk Jr. te Enkhuizen. Mej A. M. Kouwer te Zaandijk is benoemd tot onderwijzeres aan de openb. school te Velsen. De heer A. van Laer Jr predikant te Scharwoude, vroeger te Egmond aan Zee, die veel bijgebracht heeft aan het tot stand komen der Prins-Hendrik-Stich ting in laatstgenoemde plaats, is dezer dagen overleden. De begrooting der gemeentelijke gasfabriek te Hoorn dienst 1886, is den 26 door den gemeenteraad vastgesteld in ontvang op 37000, in uitga f op 30700, sluitende alzoo met een vermoedelijk batig slot van 6300. Na twee vrije stemmingen werd in diezelfde zitting tot leeraar in de gymnastiek aan de hoogere burgerschool met het lot benoemd, de heer Habbema te Tiel tegen den heer Visser van Eiburg die beiden 7 stemmen bekwamen. Het getal deelhebbers in de spaarbank „de Drie Egmonden" bedraagt 131, terwijl in 1885 is ingebracht eene som van 3145 62 en uitbetaald 4530 61. De bank is te goed 10203 60 het reserve-fonds be draagt 841.42. STAiT» LOTUKIJ. Donderdag 28 Jan. Weenen. Volgens hier ontvangen bericht besloot de grieksche ministerraad gisterenom voor den wil van Europa te bukken. Te Athene zon dientengevolge eene omwenteling dreigen. Bij besluit van den minister v. financiën is aan den heer J. E. van Gendt alhier op zijn verzoek eervol ontslag verleend a's collecteur der staats-loterij met het einde van de thans trekkende 320e staats-loterij. Den 26 vervoerde de heer P Admiraal reeds vroeger in Amerika verblijf houdende, in December van het afgeloopen jaar alhier teruggekeerd voor eigen risico naar de nieuwe wereld 34 stuks jjng vee, waarvoor door elkander 200 ongeveer per stuk was besteed. Den 6 Februari herdenkt de beer C. J. Reiziger den dagwaarop bij vóór 25 jaren benoemd werd tot hoofdonderwijzer te dezer stede. Den 1 Mei 1861 aan vaardde bij die betrekking. naderd was achteruit werkte en de schipper een van boord der „Southampton" geslingerd touw behendig opving en bevestigde. „Halloh, Piccolittisriep Potter van boord der „Southampton". „Jawelik beD hetantwoordde de aangeroepene. „Vaar door Vooruit riep bij den matroos toe, die den valreep naar beneden liet. „Wij laten ons een eind sleepen De zeeman wenkte den loods op de brug deze gaf een teeken naar de machinekamer krachtig sloeg de schroef in bet water en de „Southampton'' zette zijne vaart met grootere snelheid voort. Op dit oogenblik boog de bootdie de „Meeuw" tot beden te vergeefs vervolgd had om de ver in den stroom gebouwde pakhuizen van de Keizerkadeop denzelfden weg dien de „Meeuw" zoo even had af gelegd. Hoog verhief zich aan den boeg het met volle kracht doorkliefde water en spatte door den wind ge dragen en zich met den regen vermengendever over het dek waarop niettemin de gansche bemanning aanwezig wasdie door roepen en door signaien te vergeefs de „Southampton" trachtte te beduiden, om bij te draaien. De snelheid van den sleeper was nog be langrijk veel grooter dan die van het nauwelijks in gang gezette engelscbe zeeschip, en daar de boot, zonder zyne vaart te matigen, recht op de „Meeuw"afstunrde, bad zij die spoedig bereikt. Met een vreeset ijk ge kraak stieten de beide sleepers op elkander, beide te gelijk weder ran den romp van bet scbip afstootende op het oogenblikdat Piccolittis den roet op de eerste sport van den valreep zette en dezen haastig wilde beklimmen. Dit plan moest Baier uit de verte, bij het zien van den neerhangenden valreep, hebben doorzien, want plot- GEMEENTERAAD. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. No. 1. Zitting van Woensdag 27 Januari 1886. Tegenwoordig 13 leden. Afwezig de heer mr. A. P. de Lange wegens ambtsbezigheden. Eene vacature. De Voorzitter opent de vergadering, waarna No. 1. de notulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd worden. 2. Deelt de Voorzitter mede, dat op den 23 December 1885 in het openbaar verkocht zijn 3 hoornen voor 84,75 en eenig hakhout voor f 300,35 en dat het voorstel tot onbewoonbaar verklaring van eenige perceelen in handen van de in de vorige vergadering benoemde commissie is gesteld. Voor kennisgeving aangenomen. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering ingekomen stukken. Van Gedeputeerde Staten. 3. Brief ten geleide van het goedgekeurde suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting dienst 1885. 4. Brief ten geleide van de goedgekeurde gemeente-begrooting voor 1886. 5. Besluit tot vaststelling der gemeente-rekening over 1884. 6. Brief ten geleide van het goedgekeurde besluit tot het tijdelijk opnemen van geld in 1886. 7. Brief ten geleide van de goedgekeurde verordening op de heffing van een ge ueentelijk vergunningsrecht. Ns. 3 tot en met 7 voor kennisgeving aangenomen. 8- Brief van Burg. en Weth ten geleide van het op 5 Januari 1886 opgemaakte proces-verbaal van verificatie der kas en boe ken van den gemeente-ontvanger. Voor kennisgeving aangenomen. 9. Brief van den heer H. J. Vonk daarbij aannemende de benoeming tot lid van het burgerlijk armbestuur. 10. Brief van den heer mr. N. H. de Lange daarbij aan nemende de herbenoeming tot lid der vaste commissie van toe zicht op de klasse voor oude talen. 11. Brief van den heer G. Bosman, daarbij aannemende de benoeming tot regent van het burgerweeshuis. Ns. 9, 10 en 11 voor kennisgeving aangenomen. 12. Adres van de firma C. Glazekas Zoon te Rijp, hou dende mededeelingdat naar hare overtuiging de gehouden proef met de graan- en za&dmarkt tot uitkomst heeft gegeven: 1°. belangrijk minder aanvoer bij overvloedigen oogst, die bij de vroegere marktregeling ongetwijfeld aanzienlijk grooter zou zijn geweest; 2°. verminderd bezoek van koopers en verkoopers 3°. toegenomen verkoop door graanbouwers aan hunne wo ningen 4". belangrijke verkoop op monster door graanbouwers aan an dere markten; 5». nadeel in hunne nering aan vele ingezetenen te Alkmaar 6°. bemoeielijking van vele marktbezoekers, plaatsen bewonende, niet aan den spoorweg gelegenen daarom verzoekende de markt weder te 11 uur te houden want is de handel zij het dan ook gedeeltelijkeenmaal verplaatstdan komt hij waarlijk niet zoo gemakkelijk terug. 12. tot en met, 24. Twaalf eensluidende adressen, ondertee kend door 596 personendaarbij verzoekende de graan- en zaadmarkt weder om tl uur te doen aanvangen op grond, dat het vervroegde uur schadelijk is gebleken voor de gemeentekas wegens den verminderden aanvoer, aan zeer vele neringdoenden door die vervroeging groot geldelijk nadeel is berokkend en van de vroeger reeds breedvoerig uiteengezette redenen. Ns. 12 tot en met 24 aangehouden, om daarop bij de straks aan de orde komende behandeling der zaak van de graan- en zaadmarkt zooveel acht te slaan, als de raad vermeent te behooren. 25. Verzoek van de afdeeling Alkmaar der Hol!. Maatsohappy van Landbouw, om haar ook dit jaar den steun der gemeente niet te onthouden en ten behoeve van hare aanstaande paasch- tentoonstelling van rijstieren, melkvee en vet rundvee eene sub sidie van 4U0 beschikbaar te stellen, op grond dat zij om de ten vorigen jare aangevoerde redenen dit jaar evenmin dien flnanciëelen steun kan missen als toen, en dut juist met het oog op den moeielijken toestanddien de veehouder doorleeft, behoud der tentoonstelling nu ten zeerste gewenscht is. Gesteld in handen der commissie van financiën om bericht en raad. 26. Verzoek van H. van den Brinkwarmoezier aan het Ropjeskuilom hem in het ongestoord bezit te laten van het terrein ten noordoosten van zijn percel, waarop hij twee woonhuizen wenscht te bouwen, en in te willigen zijn aan Burg. en Weth. ingediend verzoek, om vergunning tot het bouwen dier woningen en tot het rooden van een boom, gedeel telijk door de rooilijn gegroeid, daar die grond, welke volgens door hem ontvangen kennisgeving gemeentegrond zou zijn meer dan 30 jaren bij zijn vader en in de laatste jaren bij hem in ongestoord bezit is geweest. 27. Verzoek van N. Berger landman te Heilooom ver gunning tot het leggen van een pomp of buizen in den weg naar de Zandersloot tot afvoer van hemelwater van een aldaar gelegen stuk weiland. Nos. 26 en 27 gesteldjin handen van Burg. en Weth. om bericht en raad. seling suisde een vingerdik touw door de lucht, dat hij te voren reeds opgerold in de linkerhand had gehouden en slingerde zich dit om hals en schouders van den ge troffene. Een krachtige ruk t-ok Piccolittis van den valreep. Hij greep met beide armen in de lucht sloeg achterover en stortte tuaschen de „Meeuw" en den romp van het schip in den stroom in zijnen val het touw mede in de diepte sleepende. Een wilde kreet weergalmde door de lucht, de golven spatten hoog op, toen was er niets meer van den drenkeling te hooren of te zien. De politie-beambte, die Baier het door dezen geslin gerde touw afgenomen had, trok dit tot zijne verrassing ledig aan boord teru? en riep toen den loods op de „Southampton" toe, om bij te draaien, tevergeefs door- vischte nog de andere beambte, die bij bet op elkan der stooten der sleepers dadelijk aan boord der „Meeuw" was overgesprongen met eene lange haak het donkere vuile water. De Italiaan was spoorloos verdwenen. De „Southampton" had intuasehen op bevel van den politie-beambte bijgedraaid en dezen aan boord genomen, terwijl de juist tegenover den ingang der binnenhaven liegende „Meeuw" het onderzoek naar den vermiste op zich genomen bad. Behalve den politie beambte waren Hoblwill en Baier daarop overgegaan. Eene grenzenlooze spanning bad zich van den laatste meester gemaakt. Onafgebroken staarde hjj op den stroom en ieder plekje van de sterk bewogen oppervlakte scheen bij met vorscbende blikken te door zoeken. Plotseling slaakte hij eenen kreet en wees bij op een voorwerp datnauwelijks merkbaar zich lang zaam door de binnenhaven bewoog, waarin ook de anderen een kleedingstuk meenden te herkennen en waarop de „Meeuw" op last van den beambte dadelijk afstuurde. W%rii verneig d. Ziju in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. 28. Verzoek van mej. J. F. Wolters, om eervol ontslag als onderwijzeres aan de openbare school voor meisjes. Verleend met ingang van 1 Maart 1886 overeenkomstig een nader door haar ingediend verzoek. 29 Verzoek van A. Schwab om eervol ontslag als onderwijzer aan de openbare burgerschool met ingang van 15 Maart as. Verleend. Van Burgemeester en Wethouders. 30. Mededeeling, dat de trompetter op den Waagtoren in voldoening aan het raadsbesluit van 29 Juli 1885 door den stadsklokkenist A Crefeld tot 1 Januari 1886 behoorlijk onder houden is, doch dat thans dient beslist te worden hoe verder in dat onderhoud zal worden voorzien!, ten einde hem in orde te houden Burg. en Weth. stellen voor, A. Crefeld te blijven belasten met het stemmennazien en onderhouden van den trompetter, en hem daarvoor, met ingang van 1 Januari 1886, eene gratificatie van f 50 per jaar toe te kennen, na ailoop van ieder jaar uit te betalen, wanneer hij ten genoegen van Burg. en Weth. den trompetter gestemd nagezien en onderhouden heeft. Dit voorstel wordt met alge- meene stemmen aangenomennadat op voorstel van den heer Goede het ooderhoud der paardjes daarbij opgenomen was en uitdrukkelijk geconstateerd was, dat hij als stads-klokkenist onder de gestelde bepalingen deze gratificatie zou verkrijgen. 31. Voorstel, om aan artikel 19 der instructie van het onderwijzend personeel toe te voegen de volgende bepaling Onderwijzeressendie in het huwelijk tredenzijn verplicht ontslag aan te vragenuiterlijk met ingang van den dag waarop haar huwelijk voltrokken wordtop grond dat Burg. en Weth het in het algemeen ni it wenschelijk achten dat onderwijzeressen, die in het huwelfik treden, in haar huwelijk als zoodanig werkzaam blijven. Zij doen dit voorstel thans, omdat zich in den laatsten tijd tweemaal het geval heeft voor gedaan dat eene aan eene openbare school werkzame onder wijzeres na haar huwelijk als zoodanig werkzaam bleef. Na eenige beraadslaging, of de voorgestelde bepaling de be doeling wel duidelijk uitdrukte, wordt met algemeeue stemmen besloten, de woorden met ingang van den dag te veranderen in op den dag, waardoor duidelijker werddat de bij de ver ordening voorgeschreven termijn voor het vragen van ontslag, ter bekoming van eervol ontslaggeheel van kracht blijft. 32. Mededeeling, dat den 12 December 1.1. door heeren burgemeesters van eenige gemeenten gelegen in het noorder kwartier dezer provincie, eene vergadering gehouden werd met het consortium tot overbrugging van het IJ vóór Amsterdam, ten doel hebbende het beramen van maatregelendie genomen zouden kunnen worden om tot die overbrugging te geraken. Verschillende beschouwingen werden daar ter sprake gebracht, alien hierop neerkomende, dat die overbrugging is het vraagstuk van den dag niet alleen voor de bewoners van verschillende gemeenten in hollant's noorderkwartiermaar ooS voor de landsverdediging. Daarom werd o.a. eenparig beslotenhet consortium op te dragenzich te wenden tot heeren burge meesters van gemeenten aan de overzijde van het IJ om kennis te geven van den uitslag dier vergadering en hen te verzoeken, in hunne eerstvolgende raadsvergadering daarvan kennis te doen nemen en een raadsbesluit uit te lokkenwaarbij het dagelijksch bestuur gemachtigd wordt, zich met eene betuiging van ondersteuning te wenden tot den gemeenteraad van Am sterdam op de gronden, die in het belang der gemeente werden geacht. Burg eu Weth., van meening, dat de gemeente Alk maar bij het tot stand komen dier overbrugging niet het minste belang heeft, achten het onnoodig bij het gemeentebestuur van Amsterdam aan te dringen op het in behandeling nemen der aan hangige concessie-aanvrage en stellen daarom voc, hen te machtigenzulks aan genoemd consortium mede te deelen. Aangenomen. 33. Rapport op het adres van de firma J. L Nering Bögel, ijzergieters te Deventer, houdende het verzoek, om een onder zoek in te stellen naar een vermisten brief, ingehouden heb bende een insohrijvingsbiijet voor de op den 20 October 1.1. gehouden aanbesteding van het maken van een vierden gas houder bij de gemeentelijke gasfabriek alhier. Burg. en VV eth. deelen mede. dat bij die gelegenheid een paar hun onbekende personen vroegen, of van hen geene inscnrijvingsbiljetten inge komen waren. Het daarop ontvangen antwoord luidde, dat alle ontvangen biljetten in de bus gedaan waren en dat, men zich tot den directeur van het postkantoor moest wenden wanneer men brieven verzonden hadwelke bier niet ontvangen waren. Daarop werd door genoemde firma bij brief van 31 Octo ber 1885 gevraagd, of haar inschrijvingsbiljet voor die aan besteding al dan niet was ingekomen. Het antwoord daarop luidde bij schrijven van 2 November 1885 ontkennend Na dien tijd is, behalve een rechterlijk onderzoek, waaraan hun de uitslag niet bekend is, over de vermissing van dien brief eene briefwisseling gevoerdwelke ter kennisneming aan den raad overgelegd wordt. Daar uit die brieven alle bijzonderheden blijkenzoo verzoeken zij machtiging, namens den raad aan die firma den hoofdinhoud der gevoerde brief wisseling mede te deelenwaaruit haar duidelijk zal worden dat de door uen minister van waterstaat aan die firma gedane mededeelingdat de bedoelde brief aan den gemeentebode te Alkmaardie belast is met het opha'en der voor het gemeen tebestuur en het raadhuis bestemde brieven en stukkenter hand gesteld isniet boven allen twijfel verheven is en dat ten postkantore in ieder geval ook verzuim heeft plaats gehad, dat door den minister wel aaa Burg. en Weth. is toegegeven, maar niet aan die firma is medegedeeld. Het voorstel van Burg. en Weth. wordt aangenomen, nadat de heer Kraakman van een door hem geopperd denkbeeld, om alleen aan deze firma in beleefden vorm des raads leedwezen te betuigen over het niet ontvangen van haar briefmaar dat na een veelzijdig ingesteld onderzoek niet gebleken was, waaraan de plaats geiad hebbende vergissing te wijlen was, afgezien had na de door den Voorzitter en de wethouders gegeven verze kering dat zij tegen eene dergelijke mededeeling zeer veel be zwaar hadden, daar men dan een schijn van schuld op zich zon laden, waarvoor niet de minste noodzakelijkheid bestond. De Voorzitter verklaarde, dat Burg. en Weth alleen fe hoofdpun ten, niet alle kleinigheden aan die firma zouden schrijven. 34. Verzoek te beslissenop welk uur in 1886 de graan- en zaadmarkt, in 1885 bij wijze van proef van 9 tot 1" uren gehouden, zal aanvangen. Opdat die beslissing met volkomen kennis van zaken zou kunnen worden genomenis van den marktmeester dier markt gevraagd de uitslag dier proef, onder bijvoeging van zijn gevoelen, of terugkeer tot den vroegeren toestand mogelijk was. Het van dien gemeenteambtenaar ont vangen rapport wordt overgelegd alsmede een adres van het bestuur van den bond der Alkmaarsche graan- en zaadmarkt met eene verklaring van de marktschippers welke stukken met het reeds gemelde adres der firma C. Glazekas en Zoon in handen van de kamer van koophandel en fabrieken om bericht en raad zijn gesteldwelk college aan de tot haar gerichte uitnoodiging heeft voldaan Zij omschrijft haar gevoelen als volgt: 1*. de vreesdat de handel ter kaasmarkt eenige belemmering zou ondervinden door de vervroeging van dat marktuur, heeft zich niet bevestigdde aanvoerders van graan kwamen tjjdig ter kaasmarkt2* de redenen vóór de bestendiging. Van het tegenwoordige marktuur, door den bond aangevoerd, worden geheel onderschreven die onder 1 2 in zijnen brief genoemd ten opzichte van 3 meent zij dat het erwtenkooken hoogst nuttig en voordeelig voor de markt is en dat de inge komen of nog in te komen adressen beslissen kunnen omtrent de al of niet ingenomenheid der schippers. Ten opzichte van de door de firma Glazekas Zoon aangevoerde punten stelt zy ad No, 1 van haar verzoek:

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2