ïSitmetnlanb. GRIEKENLAND. Volgens den berichtgever der engelsche Times te Athene zou de Koning er aan den ken, afstand te doen van den troon ten behoeve van zijnen zoon, den hertog van Spartadie in Augustus meerderjarig wordt en zeer gezien is. De Koning zou dan in Denemarken rustig gaan wonen. ITALIË. De werkstaking der koetsiers te Napels is geëindigd, dank zij der tusschenkomst van verscheidene personenwaaronder de kardinaal-aartsbisschopde prefect en de voorzitter van het werkliedenverbond. De tram- en omnibus-maatschappijen hebben eenige loons- verhooging gegeven en toegestemd in beperking van den werktijd tot 12 uren daags. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Weener bladen, sprekende over de verandering van ministerie in En geland zijn eenparig van oordeeldat de komst van den heer Gladstone aan het bewind noch in het belang van Engeland, noch in dat van de algemeene europeesche staatkunde kan zijn. J. G. de Hooghvroeger bewaarder in het huis van arrest en verzekering te Haarlem, thans te Am sterdam in hooger beroep veroordeeld tot 15 dagen celstraf wegens de ontsnapping van den makelaar G. Visserheeft bij kon. besluit van den 23 kwijtschel ding van die straf bekomen. De arr. rechtbank te Haarlem heeft rechtsingang bij dagvaarding in persoon verleend tegen Jacob Leguit, koopman te Krommenie, Adriaan Dekker, molenaar te Westzaan en Pieter Molenaar, timmerman te Zaandijk ter zake dat zij op den 24, des middags, bij gelegenheid dat in de zaai van het hótel De Jonge Prins te AVor- merveer eene vergadering werd gehouden, waartoe niet enkel de leden eener vereeniging met hunne vrienden en bekendenmaar ieder, die in het hótel binnentrad, toegelaten werd toen de politie uit kracht van art. 19 der wet van 22 April 1855 (Staatsblad No. 32) in die vergadering wilde binnentreden deze den toegang ge weigerd hebben en dien eveneens ontzegd hebben aan den burgemeester te Wormerveer, toen deze, omhan gen met zijn ambtspenningin de vergadering wilde binnengaao, De door de afdeeling Hoorn en omstreken der Holl. maatschappij van landbouw benoemde commis sie tot onderzoek der melkopbrengst heeft den 27 verslag uitgebracht van de proef, door haar van 1 Juni tot 1 Oct. 1885 genomen. Nommer. Deelnemers. Getal koeien Totaal op brengst in kan nen. Per koe. Groot ste melk- geefster 1 Jb. Veerman 20 54125 2706,25 4399% 2 G. Stapel 12 31386 2615,50 3755,50 3 J. Haringhuizen 11 25248'L 2320,43 3027 4 P. Kistemaker 18 40460 2248 2775% 5 A. Kool Az. 3 6496 21651/. 2432 6 G. Bol 23 48329'/.t 2101 3041 7 Jb. van Sloten 16 32249 2015% 2961 8 P. Koster 21 41370 1970 2387 Door den gunstigen geldelijken toestand der on derlinge Brandwaarborgmaatschappij te Deventer dra gen de deelhebbers over 1885 niets bijdan de kosten van beheer. Het reservekapitaal steeg tot ruim f 27.000. Behalve dat, is ongeveer 40 pet. verwaar- borgd kapitaal herverzekerd bij 3 soliede binnenlandsche brandwaarborgmaatschappijen. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 27 be sloten gebruik te maken van het door deD heer J. K. Tadema aldaar gedaan aanbod om voor een sub toe te vergeefs de binnenhaven naar Piccolittis doorzocht had aan land gezetom den oever af te loopen en hier en daar te informeeren terwijl met de „Meeuw" een ander havenbeambte op het water het onderzoek voortzettevoor het geval dat de vermiste verdronken was. Afgaande op een door den hunrbaas uitgesproken vermoeden hadden zij het huis aan de Butenkade beneden aanvangendein alle hoeken doorzocht en stonden op het puntom de woning der weduwe Hai- decker binnen te gaan. „Kom in 's Hemelsnaam Hartwig riep het meisje, bij het zien van den politie-agent hare nauwelijks terug gewonnen kalmte weder verliezende. „Kom spoedig Ik ben bang Moeder is nog niet thuis." „Wat is er gebeurd, Pransje?" antwoordde Baier, door eene plotselinge onrust aangegrepen. „Kom mede smeekte het meisje. „Ik ben buiten mijzelve van angst „Is hij misschien bij u ingevluchtde vreemdeling f" vroeg Baier die, door den agent gevolgd, haastig door- geloopen wasmet ingehouden adem en halverwege op de trap blijvende Btaan. „De vreemdeling, ja!" antwoordde het meisje. „Dit, Hartwigmoet ik je uit zijnen naam overhandigen. Het is voor je van groote waarde!" Zij stelde Baier tot diens grenzelooze verbazing de portefeuille van docter Hohlwill ter hand. „Hij is hetmompelde hij hoofdschuddend. „Dan toch gevondenbromde de politie-agent Baier snel volgende. Voor de kamerdeur gekomen j vonden zij die gesloten. „Den sleutelPransje drong Baier ongeduldig aan. „Ik ging zonder sleutel uitHartwig Hij heeft de deur achter mij gesloten." „Een bijl of iets dergelijks!'' gelastte de agent, die tevergeefs getracht had de deur in te duwen. „Ga «poedig iets halen Baier ijlde de trap af. Na korten tijd keerde hjj met het verlangde terug. De huurbaas kwam achteraan. Toen de deur krakend bezweek onder den druk van sidie van f 210 het kohier der plaatseljjke directe be lasting gedurende 3 jaren te drukken onder bepaling dat op den titel zal worden geplaatstuitgave volgens het officieele afschrift van het kohier. Den 27 waren voor het maken van twee drie- liftsgashouders voor de gemeente-gasfabriek te Botter dam de heeren C. en W. Walker te Londen voor f 120,700 de laagste inschrijvers; de hoogste was de Nederlandsche Stoombootmaatschappij te Botterdam voor 162 500. Den 27, des avonds, zijn bij een stalhouder te Nijmegen door een drietal commiezen en een politieagent elf vaten spiritus in beslag genomen welke even te voren met kar en paard uit Pruisen waren binnenge smokkeld. De kar met paard werd ook in beslag genomen. Den 27 is te IJmuiden bij de aankomst der stoomboot Zaandam uit Amerika een man door de politie aangehouden, Jansen genaamd, die vóór 4 jaren naar Amerika vertrokken was op grond dat hij be schuldigd werd van brandstichting en bedriegelijke bankbreuk. Den 28 is door het prov. bestuur van Noord- holland aanbesteed het onderhouden van en het doen van eenige herstellingen en vernieuwingen aan de ge bouwen van het Paviljoen te Haarlem van den dag der goedkeuring van de aanbesteding tot 31 Dec. 1886, geraamd op f 3000. Laagste inschrijver de heer J. P. A. Nelissen te Haarlem voor 2678. Den 28 zijn de nieuw opgerichte geneeskundige gestichten tot christelijke verzorging van krankzinnigen op het landgoed Veldwijk te Ermeloo geopend door den voorzitter der vereeniging, den heer L. Lindeboom terwijl de openingsrede werd uitgesproken door den onder-voorzitter, den heer Wielinga. Geneesheer- directeur is de heer Klinkert. Van de 10 personen die den 29 te Noorden nabij Nieuwkoop, door het ijs zakten, zijn na langdu rige inspanning 9 gered. Een jongen van 14 jaren verdronk. Den 30 is de telefonische verbinding ten behoeve van de ku;. wacht tusschen Petten en Egmond aan Zee tot stand gekomen. Den 30 is het voorstel van den heer Tripels, om den burgemeesterden heer Pijlsals lid van den gemeenteraad te Maastricht te schorsenin handen eener commissie van 5 leden gesteld die den 1 ver slag zou uitbrengen. Den 30 hield de gemeenteraad der vernieuwde gemeente Botterdam zijne eerste zitting. Tot wethou ders werden benoemd de heeren A. Milders, Hugo Mo lenaar, C. E. Viruly, oud-wethouders van Rotterdam terwijl in plaats van den oud-wethouder mr. van Weel werd gekozen de heer jhr. E. van Citters oud-burge meester van Delftshavenofsohoon ook de heer van Weel zich verkiesbaar had gesteld. De jaarwedde van den burgemeester en de wethouders is onveranderd gebleven die van den secretaris is gebracht van f 5000 op f 5500 en van den gemeente-ontvanger, wiens borg tocht op f 50000 gebleven isvan 5000 op f 5700. Den 1 des morgeus omstreeks half acht ontstond te Maastricht ten huize van den heer Hamoir aan de Muntstraat brand door het aanmaken van een kachel met petroleum waarbij de vlam zich mededeelde aan de in de nabijheid zijnde kleedingstukken. De heer Hamoir, die beneden was, kon zich gemakkelijk redden. Eene bejaarde vrouw, die met de meid en twee kinde ren op de eerste verdieping was, vluchtte door een dakgoot naar een ander huisterwijl de meid met 2 kinderen langs eene smalle kroonlijst naar datzelfde huis ontkwam. Op dezen tocht moest zij een der kin deren loslaten, dat door de omstanders opgevangen werd. De vrouw des huizes was met nog twee kinderen, een 3 en een 6 jaar oud op de 2e verdiepingdie alle 3 verbrand zijndaar de vlam en de rook elke poging tot redding onmogelijk maakten. De lijken zijn reeds gevonden. Het huis is geheel uitgebrand. Den 30 is eerst de gemeenterekening te Maastricht over 1884 door den gemeenteraad vastgesteld. een breekijzerkwam den mannen een dikke rook te gemoet die hen onwillekeurig deed terugdeinzen. Het gebeele vertrek stond reeds in volle vlam met razende snelheid greep het vuur om zich heen dat in het droge hout rijkelijk voedsel vond. Haastig had de agent de deur dichtgetrokken en zoo goed mogelijk weder gesloten. „Waarschuw de bewoners, huurbaas", beval hij kortaf, „en alarmeer ook de brandweer. De zaak is ernstig Wij kunnen het alleen niet meer blusschen De kamer is zonder levensgevaar niet meer te betreden De huurbaas was blijdegoede reden te hebben om zijnen persoon in veiligheid te brengen en te zor gen voor de redding zijns eigendoms. Sneller dan hij gekomen wasijlde hij met krachtige stem door het huis roepende brandbrand de trap weder af. „Wij hebben hier geen oogenblik te verliezen, mijn heer Baier", vermaande de agent dringend. „Het vuur grijpt woedend om zich heen Er is geen denken aan, om in de kamer gaan. Doe niet open Bijna met geweld trok hij zijnen weerstrevenden medgezel van de deur wegdoor de voegen waarvan reeds blauwe vlammetjes heendrongen. Maar al te goed had de beambte, die met Baier ijlings naar de trap liep geziendat het brandgevaar reeds zeer dreigend geworden was. Weinige oogenblikken later heerschte in huis de schromelijkste verwarring. Men schreeuwde en rende door elkander en dreigde de nauwe doorgangen met huisraad van allerlei aarddat men in veiligheid meende te brengente versperren. „BedaarFransjetrachtte Baier het snikkende meisje te troosten. „Er is niets meer te doen niets meer te redden. Alles is verloren Wij moeten ons in het onveranderlijke schikken Voor het huis had zich reeds eene dichte menschen- menigte verzameld, die door eenige agenten slechts met moeite in bedwang werd gehouden. Wordt vervolgd. De arr. rechtbank te Middelburg heeft den 30 H. F. van Benterghem en Baakemabeiden te Goes die in hooger beroep gekomen waren van een vonnis van den kantonrechter aldaarwaarbij zij wegens het verwekken van nachtelijk burengeruchtdoor het doen werken van de stoomfluit der boot Admiraal de Buijter, veroordeeld warenontslagen van rechtsvervolging de kosten te dragen door den staat. Den 31, des avonds omstreeks half negen, is te Haarlem terwijl de bewoners afwezig waren een felle brand uitgebroken ten huize van den timmerman J. S. van Velthuysen boven zijne werkplaats aan de gedempte Baangrachtvermoedelijk ontstaan door het springen eener petroleumlampdie men bij het verla ten der woning had laten branden. Het perceel ia geheel uitgebrand. Te 10 uren was de brand ge- bluscht. Alles was verzekerd. Den 1 is te Amsterdam aanbesteed; 1°. het ma ken van dijken om de aan te leggen haven voor petro- leumschepen in den Amsterdammerpoiderop 1600 elbewesten de westelijke invaart van de Houthaven. Minste inschrijver was de heer D. Zuiderhoek aldaar voor f 56.4902°. het maken van een gebouw voor twee openbare lagere scholen (le klasse) aan de van Swindenstraat op den hoek v/d Pontanusstraat. Minste in schrijver was de heer J. Koster aldaar, voor f 70.965. Op verzoek van den burgemeester van Zandvoort hebben zich eenige ingezetenen van die gemeente met eenige personen uit Haarlem vereenigd tot eene Zand- voortsehe badcommissiemet het doel de badbelangen aldaar te behartigen en een casino-gebouw te stichten, waar ieder, die 10 per badseizoen betaalt, toegang heeft. Tot subFtituut-grif&er bij de arr. rechtbank te Amsterdam is benoemd de heer mr. D. Z. van Duijl advokaat en prokureur en kantonrechter plaatsvervan- ger aldaar. Het waarborgfonds voor de te houden internationale bakkerij-tentoonstelling groot f 10000, is niet alleen bijeengebracht, maar de gestelde som is zelfs over schreden daar 238 aandeelen van f 50 genomen zijn. De leden van de voorloopige commissie zijn belast met de uitvoering, nadat hun het recht toegekend was, zich nog met 3 binnenlandsche en 7 buitenlandsche leden te vermeerderen. Te Woudenberg werd dezer dagen het lijk gevon den van een algemeen bekend glaskoopman, AV. Schaf- fer van Paderborn. Schijnbaar was hij door koude omgekomen, doch naar aanleiding van een zeer streng onderzoek is het vermoeden ontstaan dat hij bestolen en daarna in het water geworpen is. Eene ledige geldzak werd op het lijk gevonden. De kamer van koophandel te Rotterdam heeft zich met 15 tegen 4 stemmen voor het stelsel van vrijen handel verklaard en geweigerd, een adres van werklieden te ondersteunenwaarin om reprociteits- rechten gevraagd wordt. Beroepen naar de Ned. Herv. gemeente te Dwin- geloo as. H. J. André-Douwes te Obdam. De dorpen West-Terschelling en Midsland op het eiland Terschelling worden weldra telefonisch verbon den het rijk geeft de toestellen en de gemeente be taalt den ambtenaar. De gemeenteraad van Beverwijk heeft besloten tot het plaatsen van twee standpijpen der waterleiding, waaruit het water voor onvermogenden kosteloos en overigens voor 1 cent per 15 kan verkrijgbaar zal zijn. Aan het postkantoor te Beverwijk werd in 1885 f 154.257.60 ontvangen, waarvan aan postzegels enz. f 1253 25, aan postwissels 114.764.93, aan kwitantiën f 14489.27%, aan spaarbankgelden 8290.86. Het bestuur der Nederlandsche Jaristenvereeniging heeft bekend gemaaktdat op de aanstaande algemeene vergadering te Groningen aan de orde zijn de volgende onderwerpen 1. Behoort de regeldat het onderzoek naar het vaderschap is verboden te worden gehandhaafd Zoo ja, welke uitzonderingen moeten daarop worden toege laten Prae-adviseur mr. D. P. D. Fabius te Amsterdam. 2. Behoort de wetgever den zeevervoerder vrij te laten in de bepaling zijner aansprakelijkheid Zoo neen, in hoever behoort de wet des vervoerders vrijheid te beperken Prae-adviseursmr. E. N. Bahusen te Amsterdam en mr. E. E. van Baalte te Botterdam. 3. Moet aan onschuldig veroordeelden, mitsgaders aan beklaagden die vrijgesproken of van verdere vervolging ontheven worden schadeloosstelling worden verleend Prae adviseurs: mr. F. Coninck Liefsting te 's Gravenhage en mr. J. Domela Nieuwenhuis te Groningen. Den 16 Januari werd de nieuwe school te Eg- mond aan den Hoef met 3 lokalen goedgekeurd en den 19 in gebruik genomen. Daar de gemeenteraad van Egmond- binnen geweigerd had, bij tijds een on derwijzer of eene onderwijzeres te benoemen werden op den dag der opening de kinderen der le en 2e klasse naar huis gezonden op grond van gebrek aan onderwijzend personeel. Nadat de gemeenteraad den 25 Januari besloten had, tot de benoeming eener on derwijzeres op f 500 jaarwedde over te gaan is het onderwijs aan de leerlingen dier laagste klassen den 1 hervat kunnen worden, doordat eene onderwijzeres tijde lijk werkzaam zal zijn in afwachting van de later te benoemen onderwijzeres. Mej. A. Koopman van Texel is als onderwijzeres tijdelijk opgetreden. In de stuivers-spaarbank van de afdeeling Haar lem en omstreken van den Volksbond werden in 1885 ingebracht 4867 posten tot een bedrag van 7779,90, waarvan 3460 beneden f 1 tot een bedrag van f 947.91% en uitbetaald 446 posten tot een bedrag van f 8050.42%. Het saldo op 1 Januari 1886 be liep f 7434.04%. 173 nieuwe boekjes werden in 1885 uitgegeven. Het voor den aanleg van de stoomtramverbinding Eist—BeenenWageningen benoodigde kapitaal van f 50000 is volteekend. Tot onderwijzer aan de school No. 3 te Haar lemmermeer is benoemd de heer K. Bab te Texel.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2