I No, 16. Acht en tachtigste Jaargang, 1886. V R IJ D A G 5 FEBRUARI. Gemeente-Reiniging. Bruin Kruit. Prijs der gewone Advertentiën; <£>föHëcl (Bebeclte. ISnitenlflub. FESUIXjliBTON. ALKMAARSCHE COUR ANT. Deze Courant wordt Dmsdsg-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk f 1, De 3 nummers f 0-06. Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR bieden bij dezen ten verkoop bij inschrij ving aan, de aanwezige voorraad compost op het terrein der gemeente-reiniging liggende onmiddelijk aan het Groot Noord- hollandSCh Kanaal. De opening der inschryvings biljetten die zullen moeten inhouden opgave van den prijs, dien men per stère (kub. el) wil besteden en van de hoeveelheid die men tegen dien prijs verlangt, zal plaats hebben op Dinsdag 16 Februari 1886 's namiddags 1 uur. Betaling van den koopprijs gelijk tijdig met de afbalingwelke uiterlijk op 31 Maart 1886 moet zijn gesehied. De inlevering der inschrij vingsbiljetten behoorlijk geslotenmoet geschieden vóór Maandag 15 Februari 1886, 's namiddags 2 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLALNE PONT. 2 Febr. 1886. De Secretaris NUHOUT YAN DER VEEN. DUITSCHLAND. Den 1 ving te Leipzig voor het rijks gerechtshof de behandeling van het geding wegens landverraad aan tegen Saramovoormalig kapitein in deensehe dienst, en Röttger, letterkundige uit Mainz. Het hof besloot, de zaak met gesloten deuien te be handelen. Pruisen heeft in den bondsraad voorgesteld den termijn der zoogenaamde socialistenwetdie den 20 Sept. ein digt met 5 jaren te verlengen, op grond dat de wet, niettegenstaande alle tegenbedenkingen goed werkt en het vermeerderd aantal socialisten in den rijksdag en de moord gepleegd op den commissaris van politie te Frankfort, voldoende bewijzen, dat de socialistische beweging nog niet genoeg onderdrukt isal zijn de socialistische woelingen niet meer zoo heftig pis vroeger. Door de afschaffing dier wet zou aan die richting eens klaps te veel speelruimte worden gelaten. Pbuisen. Huis van Afgevaardigden. Den 1 is bij de behandeling der begrooting van landbouw door een lid gevraagd hoe het met het zalmverdrag stonddat tusschen Zwitserland de duitsche rjjnoever- stateu en Nederland gesloten is. De minister antwoordde, dat hij niets stelligs kon mededeelen daar het ver drag om geldig te zijn nog de goedkeuring der ne- derlandsche staten-generaal moest verkrijgen. ENGELAND. Den 30 Januari des avonds zijn te Londen 5 huizen die afgebroken zouden worden in gestort, waardoor 3 vrouwen en 2 jongelieden omgeko men zijn. Slot. Op het oogenblik dat Baier en de agent de straat bereikten om van de kade uit de „Meeuw" aan te roepen en dr. Hohlwill uit zijne pijnlijke onzekerheid te bevrijden jjlde de oude vrouw Haidecker met zon derlinge gebaren en buiten zich zelve hun voorbij zonder dat Baier haar in de drukte zoo spoedig be merkt had. „Moeder riep hare dochterdie niet in staat was uit het gedrang om haar heen los te komen haar na. „Blijf hierGij kunt niet meer naar boven. Alles staat in brand De oude hoorde het niet. Haastig snelde zij voort en was dadelijk daarna in het brandende huis ver dwenen. „Hartwigred moederriep het meisje. „Houd haar tegen „Waar vind ik je straks, Fransje?" vroeg Hartwig haastig. „Ik zal hier wachten „NeenFransjega hier naast in bij den docter Daar vinden wij elkander Hij ijldezich met geweld ruim baan makende en alles, wat hem in den weg kwamter zijde stootende, de trappen af. Op zijne vragen naar de weduwe Haidecker kreeg hij verwarde en tegen elkander indruischende antwoorden. Ondanks den verstikkenden rookdie de geheele trap vervulde en dichter werdhoe hooger Baier kwam drong hij tot de tweede verdieping door. Hier echter zag hij dadelijk in dat het onmogelijk was, om verder te gaan. De derde verdieping stond nagenoeg geheel in brand. Hij keerde dus op zijne schreden terug. In de grootste Het radicale parlementslid Labouchère betoogt in de Daily Newsdat de eenheid des rijks volstrekt geen gevaar looptals aan Ierland een eigen bestuur over zijne zaken wordt toegestaan. Even goed als Ca nada Australië en Nieuw-Zeeland zal Ierland, al heelt het een eigen parlementdeel van het britsche rijk blijven uitmaken en Engeland zal dan voor goed verlost zjjn van het iersehe vraagstuk. Wilde men de eischen der ieren niet inwilligen, dan zou men, met alle liberale beginselen in strijd eene legermacht van beteekenis in Ierland op de bean moeten houden. Hij gelooide nietdat in het Lagerhuis „home-rule"-voorstellen van den heer Gladstone zouden verworpen worden en twij felde zelfs, of het Hoogerhuis door verwerping eene ontbinding zou durven uitlokken. Het nieuwe ministerie bestaat uitGladstone eerste lord der trezoriesir Farrer Herschelllord- kanselierlord Spencerpresident van den geheimen raad Childers minister van binnenlandsche zaken lord Roseberryminister van buitenlandsche zaken lord Granville, minister van koloniën; lord Kimberley, secretaris voor IndiëBonnermanminister van oor log Harcourtkanselier van de schatkist; lord Ripon, minister van marineChamberlainminister van het lokaal bestuur Trevelyan secretaris voor Schotland Mundella minister van koophandelJohn Morley se cretaris voor Ierland; Charles Russell, advocaat-generaal. FRANKRIJK. Den 31 hebben in tien wijken van Parijs verkiezingen voor den gemeenteraad plaats ge had. In negen wijken moet herstemming plaats hebben. In de tiende wijk is een radicale socialist gekozen. De ministerraad heeft besloten, generaal Schmitz, die zijdelings de verplaatsing van 2 regimenten kaval- lerie door den minister van oorlog afgekeurd had het bevel over het 9e legerkorps te ontnemen. Kamer. Het vredesverdrag met Madagaskar is den 1 ingediend. De volgende bijzonderheden worden daaraan ontleend. Frankrijk zal Madagaskar in zijne buiten landsche betrekkingen vertegenwoordigen en zich niet mengen in zijne binnenlandsche aangelegenheden. De onderdanen van Madagaskar die in het buitenland wonen, zullen onder Frankrijk's bescherming staan. De op het eiland wonende franschen worden naar fransche wetten geregeerd kunnen zich overal vestigen, pacht en huurovereenkomsten sluiten en dezebij het ver strijken van den aangenomen termijnvernieuwen. De in het verdrag van 1868 bedongen waarborgen voor gewetensvrijheid en verdraagzaamheid op het stuk van godsdienst worden bekrachtigd Madagaskar zal eene oor logsvergoeding van 5 000.000 betalen; de franschen zul len Tamatava bezet houden, totdat die som gekweten is. In die zitting bracht de heer Gaudin de Villaine de verplaatsing der kavallerie-regimenten van Tours naar Nantes en Pontivij ter sprake. Hij schreef dien maat regel toe aan de artikelen der Répubiique francaise over de bevoorrechting der adelijke officierenwelke in het leger groot opzien gebaard hadden en noemde haast had hij nog zijne kamer opgezochthetgeen de meeste waarde voor hem bad van zijne geringe bezit ting bijeengenomen en was toen naar het huis er naast gesneld, om Fransje de droevige tijding te bren gen dat het hem niet gelukt washare moeder te vinden. Uren van lange harde inepanniDg had het van de zijde der brandweer gekostvoordat men den brand zoover meester was dat het gevaar voor de belendende buizen als geweken kon worden beschouwd. Onop houdelijk had men van de rondomliggende daken stroo men waters in de zee van vlammen geworpen en toch was het bijna middernachtvoordat het vuur geheel was gebluscht en men aan een binnendringen in het rookende huis denken kon. Twee halfverkoolde lijken waren het eerst van de derde verdieping op de straat gebracht en met lakens bedekt weggedragen. Het kleinste had men gevonden, uitgestrekt over eene verkooldedoor het ijzeren beslag slechts noode bijeengehouden houten kistwaarvan de kostbareuit munteu van allerlei soort bestaande inhoud door den gloed van het vuur maar weinig ge leden gehad. Verscheidene weken waren sedert den brand aan de Butenkade verloopen. De couranten hadden dag aan dag ellenlange be richten over den italiaanschen zwendelaar ten beste gegeven die weldra ook door engelsche bladen werden overgenomen en door mijnheer Potter en diens zuster zeker niet met veel genoegen gelezen werden. Van talloozeonder aangenomen namen, uitgevoerde oplichterijen van Bartolo Piccolittis was melding ge maakt ook hiervan dat hij eene poging had gedaanom het geheim der vervaardiging van het beroemde bruine kruit, dat in duitsche handen is, aan Engeland te verraden en met vleiende onderschei ding was daarbij Baier's naam genoemdaan wiens krachtig optreden, zooals gezegd werd, men het alleen die verplaatsing een eerste toepassing der wet op de verdachten. De minister van oorlog gaf zijne ve: bazing te kennendat hij over een maatregel van technischen aard ter verantwoording werd geroepen. Het stelsel van vaste bezettingen leverde groote voordeelen op uit het oogpunt der samensmelting van de reserves met het active legermaar het had ook zijne nadeelenen hij moest vrij zijn om deze waar het pas gafte ver helpen. Uit een staatkundig oogpunt beschouwd deed zich in de eerste plaats de vraag voorhebben wij eene republiekja of neen Men zou er aan gaan twijfelennu een minister aangevallen werd wegens een maatregelstrekkende om de eerbiediging der republiek te verzekeren. Ten tijde der restauratie en der Juli-monarchie liet men de regimenten uit staat kundige overwegingen het geheele land doorzwerven. Voorts las hij onder algemeene toejuiching een schrijven aan de bevelhebbers der legerkorpsen voorwaarin hij verklaarde dat het de dure plicht des legers was zich ver te houden van de staatkunde. Deze onthouding moest algemeen zijn en ook in acht genomen worden door de officierendie der republiek vijandig waren. Alle officieren moesten indachtig zijn aan hetgeen zij aan de regeeringhet land en de overheden schuldig waren afstand te doen van verouderde vooroordeelen en zich aan de spits te stellen van het hedendaagsche geslacht dat geen tijd had om hen in te wachten. De heer Gaudin de Villaine antwoorddedat hij het oordeel over des ministers antwoord aan het leger overlietwaarop de minister onder levendige toejuichin gen der linkerzijde hernam datzoolang hij aan het hoofd van het leger stond het geen oordeel had te vellen en alleen te gehoorzamen. Daarna verzocht het radicale lid Ballue vergunning om de gedane vraag in eene interpellatie te veranderen met den reeds gemelden afloop. GRIEKENLAND. In hot aan de mogendheden ge geven antwoord wordt gezegd dat elke hinderpaal, aan de vrije beschikking over Griekenland's strijdkrachten in den weg gelegd, onvereenigbaar is met 's lands on afhankelijkheid weshalve de grieksche regeering alle verantwoordelijkheid voor een eventueel geschil van de hand wijst. SPANJE. Generaal Fajardo die bij den opstand te Carthagena onlangs gekwetst werd is aan de ge volgen der bekomen wonden bezweken. De Koningin schreef een hartelijken brief van rouwbeklag aan de nagelaten betrekkingen van den generaal. SER VIE. Rusland heeft reeds in een derde schrij ven de regeering streng gewaarschuwdterwijl nog niet op het tweede gemeenschappelijk schrijven der mogendheden geantwoord is. TURKIJE. De Sultan heeft een besluit uitgevaar digd waarbij de tusschen Turkije en Bulgarije getroffen overeenkomst wordt bekrachtigd. Aan de mogendheden is een schrijven verzonden, waarin van het sluitendaar- te danken haddat het verraad van het gewichtige geheim en de vlucht van den misdadiger mislukt was. Uitvoerig werd ook gemelddat de door Piccolittis onder den naam Walter Garrison het laatst bedrogen dresdensche bankier weder in het bezit van zijn eigendom kon worden gesteld en wel ten gevolge der gelukkige omstandigheid dat in den koffer van den misdadiger die door den havenbeambte, op het laatste oogenblik op da „Southampton" in beslag genomen wastalrijke papieren van waarde gevonden waren. Een zonnige lentedag neigde ten einde, toen Baier uitgingom zjjne verloofde als gewoonlijk een bezoek te brengen. Hij had het meisje in dien vreeselijken nacht, spoedig na het uitbreken van den brand en nadat hij overtuigd wasdat de oude den dood in de vlammen moest gevonden hebbeD naar hare bloedverwanten in de voorstad gebrachtwaar der weeze eene liefdevolle ontvangst was ten deel gevallen. Nog hartelijker dan anders begroette hij Fransje die hem reeds op hare kamer waohtte en vertelde haar, nog voordat hij naast haar was gaan zittendat hij vandaag belangrijk nieuws bad. „Goed nieuws, Hartwig?" „Onze directeurenFransje", begon Baier met eene eigenaardige ontroering„hadden mij vanmiddag bij zich bescheiden." „En waarom vroeg het meisje met gespannen aandacht. „Het was een zeer pijnlijk onderhoud voor mij, Fransjel Ik moest eene lange lofrede op mijzelven aanhooren „En dat was pijnlijk voor je „Mijn salaris is met de helft verhoogd I" „Dat is prachtigHartwig I En zet gij daarom nu zulk een bedenkelijk gezichtDat begrijp ik niet „Het is goedFransje", ging Baier voort„dat niemand weetdat ik eigenlijk geheel alleen de schuld van het ongeluk ben. Want bad ik mij door den Italiaan niet laten uithooren en misleidendan was bij volstrekt niet op de gedachte gekomenom ons

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1