Sitttitntanb. iTHATS-LOTERlJ. 3 Febr., 5e kl., 10e lijst. Nr. 2101 f 5000; Ns. 6769, 9428 en 10171 f 1000; Ns. 7617, 9347, 15587 16275 en 20651 f 400; Ns. 641, 934, 3420, 9221, 10373, 10386, 11573, 14294, 1834918468 en 19427 f 200Ns. 19934889 5168 5766 6537 6572 74217980 8565, 10214, 1109313636 en 20842 100. Donderdag 4 Eefor., 11e l(Jst. Ns. 5786, 6840, 10730, 12583, 14144 en 20285 f 1000Ns. 11603 en 20974 t 400N. 5000 en 16534 200; Ns. 1892, 2433, 4675, 6354. 6981, 8149, 8168, 9038, 9731, 15563, 16278, 19461 en 20797 f 100. (ScUgr>figcfa< Berichten» allerlei. ▼an kennis wordt gegeven. De hoofdbepalingen komen hierop neder. Het berlijnsche verdrag wordt door beide partijen als nog geldig beschouwduitgezonderd die punten welke door de nieuwe overeenkomst wijziging hebben ondergaan. De organieke wet zal worden her zien. Enkele turksche dorpen in Oost-Rumelie blijven aan de Porte onderdanig. Vorst Alexander van Bul garije wordt voor 5 jaar tot gouverneur van Oost-Ru- melie benoemd. Zijne benoeming wordt door den Sultan naar welgevallen vernieuwd zonder nader overleg met de mogendheden. De Vorst neemt aan, zoo noodig tot Turkije's verdediging mede te werken. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Grondwets-herziening. De regeering heeft aan de Tweede Kamer eene nota ingezonden naar aanleiding van het verslag van het tweede sectie-onderzoek betreffende de wijziging van Hoofdstuk III (kiesrecht). De regeeringhaar voorstel handhavendeblijft van mee- ning, dat de grondwet regelen moet stellen omtrent het kiesrecht. De grenzen van het minimum der huurwaarde zijn door haar zoo laag genomen, dat er redelijkerwijze geene vrees kan bestaan, dat zij over eenige jaren niet meer aan de maatschappelijke toestanden zouden beantwoorden. Geringe wijziging is gebracht in de 3e alinea van het ge wijzigd art. 76 der grondwet, aldus luidende: De wet kan ook het kiesrecht toekennen aan de meerderjarige mannelijke ingezetenentevens nederlandersdie krachtens aanslag in de rijas-belastingwaarvan het genot van gebouwde of onge bouwde eigendommenkrachtens recht van bezit of eenig ander zakelijk recht, den grondslag uitmaakt, eene bij de wet bepaalde som betalen welke voor geene gemeente lager dan op 20 in het jaar gesteld wordt. Bij kon. besluit van den 24 Januari is mej. Saxton Wintereene engelsche dame met ingang van den 1 benoemd tot gouvernante van prinses Wilbelmina der Nederlanden. Den 29 heeft men nabij Bunde in Limburg ge tracht den treindie des avonds te 7.22 van Sittard vertrok te laten ontsporen door het leggen van een groot stuk hout op de rails en door het losmaken van eenige pennen. De wachter ontdekte zulks bij tijds, waardoor de trein op bet alarmsein kon stoppen. Den 31 trad Fortuyn als spreker op in eene ver gadering van de afdeelÏDg Nieuwe Niedorp van den eociaal-demokratiscben bond met zijn stuk„wie zijn de moordenaars De door hem gebezigde uitdrukking: de regeering verzuimt haar 'plicht ten opzichte van het volk gaf den burgemeesterdie met 7 veldwachters in de zaal aanwezig was aanleiding tot de mededeeling, dat hij wegens beleediging van de regeering, proces-verbaal tegen hem zou opmaken. Het classicaal bestuur doende wat des kerkeraads is heeft den 1 besloten om het provinciaal kerkbestuur van Noordholland doende thans was des classicalen bestuurs is te vragen vernietiging van het reglement der kerkelijke commissie op het beheer als zijnde dit reglement in strijd met de grondwet der hervormde kerkterwijl er bovendien nooit de kerkelijke goed keuring op is gevraagd zoodat het nooit kracht van gewijsde erlangde. De zeer uitvoerige acte van beschuldiging tegen de voorloopig geschorsten is opgezonden naar de synode der ned. herv. kerk, waarvan de leden opgeroepen zijn tegen den 9 te 11 uur te 's Gravenhagena opening en samenstelling der vergadering wordt de synode tot de helft terug gebrachtom de zaak overeenkomstig de bepalingen van het reglement te behandelen. Vol gens de Standaard is den 1 in eene door de geschorste bedienaren des woords, opzieners en diakenen gehouaen zoo listig te overvallen en te berooven. En daarom verdien ik eigenlijk dat bewijs van tevredenheid niet en doet het mij zoo pijnlijk aan „ZieHartwig", antwoordde het meisje ijverig „gij hebt in geenen deele gelijk. Want had de Italiaan mij niet op de straat gezien dan was het hem nooit in de gedachte gekomen noch om den huurbaas noch om ons op te zoeken evenmin om te trachten jou uit te vindendan was ook de aanslag achterwege gebleven en het geheim van je kruit niet in gevaar gekomenvan te worden verraden. En daarom ben ik ten slotte de schuld van het geheele ongeluk en moet gij blijde zijn over het blijk van tevredenheid dat u wel degelijk toekomt." Baier zag met een glimlach van geluk zijne lieve verdedigster aan. „Wanneer dus je verdere nieuwtjes niet van be denkelijker aard zijn", merkte het meisje schelmsch op, „dan hebt gij zeker geen reden u bezorgd te maken. Wat hebt gij nog op het hart, Hartwig?" „Ik ben bij onzen advocaat geweest, Fransje 1" ver klaarde Baier aarzelend. „De nalatenschap uwer moe der gij weet het in de kist gevonden geld en het overigewat men bij het opruimen van de puinhoopen nog vond is nu als uw onbetwist eigendom erkend. Gij zijt niet meer arm Fransje Ook nu zeide het meisje niets, maar knikte zij slechts even met het hoofd. „Verder heeft de advocaat mij medegedeeld dat hij de voogdijschap over u aangenomen heeft. Toen hij mij dit zeideFransjevatte ik moed en vroeg hem uwe hand. Hij vond het goed Fransjefluisterde hij na eene poos aarzelend „wanneer gij er niets tegen hebt en dat zult gij hoop ik, niet." „Neen, Hartwig, want ik heb je zoo lief!" klonk het zacht terug. Hij had de buitengewone ontroering van het meisje dat het hoofd diep gebogen hadniet opgemerkt en schrikte bijna toen hij plotseling omarmd en gekust werd. „Omdat ik je liefheb, Hartwig, zooals gij mij lief hebt „Fransjeriep hij verrukt. „Nu zijt gij de mijne en niets zal ons en onze liefde meer kunnen scheiden EINDE. vergadering besloten, zich tot de broederen te Amster dam en elders te wenden met het dringende en vrien delijke verzoekom den 14 in hunne gezinnen en samenkomsten een bededag te houden voor den nood onzer kerken, gelijk onze vaderen steeds gewoon waren in zoo ernstige omstandigheden en zoo benarden kerk staat te doen. Het voorstel van het raadslid mr. Tripelsom den burgemeester van Maastricht den heer Pijlsals raadslid te schorsen, is den 1 met algemeenestemmen, op ééne naovereenkomstig het voorstel der commissie van onderzoek verworpen. De plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs heeft den 1, op voorstel van de dames commissie voor de handwerken besloten, aan het ge meentebestuur voor te stellen, tijdelijk een cursus te doen houden voor onderwijzeressen in de handwerken die nog niet voldoende op de hoogte zijn van de klassikale methode van onderwijs voor dit vak. Den 1 is te Almeloo het huis van den bakker Jalink met den inboedel grootendeels door brand ver nield de brand was in de bakkerij nabij den oven ontstaan. Den 3 zijn de stukken waartegen een deel der gelden van de hervormde gemeente te Amsterdam uit gezet wasuit de brandkast gehaald en aan de firma die er na aflossing der schuld recht op had ter hand gesteld. Het geschorste lid Seefat had den sleutel die in zijn bezit waseindelijk afgegeven. Een der paters van het Kapucynerklooster te Ginneken is in de rivier de Mark verdronken waar schijnlijk doordat hij uitgegleden is bij het wegsteken van schollen ijs ter bescherming van het plantsoen dat bij het vallende water van het ijs veel te lijden had. Te Tilburg zijn bij de begrafenis van een alge meen geachten israëliet ongeregeldheden voorgevallen. Toen het lijk aangekomen was bij de begraafplaats op drie kwartier buiten de stad gelegenbegon de vrij talrijke menigte, die het kerkhof omsingeld had, te schelden terwijl de omheining der begraafplaats die inmiddels afgesloten was, omver werd gehaald. De politie trachtte te vergeefs de bende uiteen te drijven. Het hoofdcomité van het Roode Kruis heeft het bericht ontvangen dat wijlen de luitenant-kolonel D. Petter, ridder der Militaire Willemsorde, te Dieren, eene som van f 1000 vrij van successierechten ver maakt heeft aan de vereeniging het Roode Kruis in Ned. Indie. De Twentsche stoombleekerij te Goor keert over 1885 20 pet. dividend uit. Het nederl. landbouw-comité heeft zich tot de nederl. spoorwegmaatschappijen gewend om verminde ring der vrachtprijzen voor landbouwersdie samen eene reis doen tot vermeerdering van vakkennis. De maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen heeft reeds gunstig op dit verzoek beschikt. In 1885 is de schrobnetvisscherij te Zandvoort evenals in 1883 en 1884 met 15 pinken uitgeoefend; de geheele opbrengst beliep f 58735 tegen f 60450 in 1884 en 57261 in 1883 de gemiddelde opbrengst per schuit was f 3915'/t tegen f 4030 in 1884 en f 3817 in 1883. De uitkomst der visscherij van eenige schuiten op schelvisch in het najaar was wel voor- deeliger dan in 1884doch onvoldoende tot dek king der schade door het veelvuldige aan het strand staan der schuiten veroorzaakt. De gemeenteraad van 's Hertogenboscb heeft besloten, den gasprijs van 1 Juni 1886 tot 1 Juni 1887 te bepalen op 7 centen per kub. elzoowel voor gemeentelijk als particulier gebruik. Het comité voor de gezondheidskolonies te Rot terdam heeft voor ongeveer f 1000 aangekocht het voormalig schoollokaal te Oostvoorne waarin eene der rotterdamsche kolonies in den zomer van 1885 geves tigd was. De minister van oorlog heeft ter algemeene ken nis gebracht, dat in Juni en Juli e. k. een examen zal worden gehouden tot toelating van jongelieden als kadet aan de kon. militaire akademie te Breda. Het schriftelijk gedeelte van het examen wordt afgeno men den 10 en 11 Juni in de gemeenten Meppel Nijmegen, Breda en Amsterdam; het mondeling examen te Bredawaar het geneeskundig onderzoek zal plaats hebben onmiddelijk vóór den aanvang van het mon deling examen van elke groep der opgeroepen adspi- ranten. Vóór 15 Mei moeten zij, die toelating hunner zonen of pupillen tot het examen wenschen zich tot het ministerie van oorlog wenden. Den 3 werden te Wieringerwaard met al de 5g uitgebrachte stemmen als hoofdingelanden van den pol der Waard en Groet herkozen: de heer C. J. van der Oudermeulen te Wassenaar en gekozen, in plaats van de heeren B. Laan, te Wormerveer en G. Quien te Amsterdambeiden overleden de heeren I. Prins te Wormerveer en Rens Kaan Dz„ te Wieringerwaard. De gemeenteraad van Delft heeft den 3 het ver zoek van den kerkeraad der ned. herv. gemeente tot afschaffing van de kermis aangenomen voor kennisgeving. Het hulpkantoor der posterijen te Berkhout is met ingang van den 1 Maart a.s. en te Urk met in gang van den 15 voor den dienst der rijks postspaar bank aangewezen. Te Helder heeft zich eene commissie gevormd om geld in te zamelen teu behoeve van de broodelooze werklieden. Zij kan reeds over ongeveer f 1700 be schikken. De Koningin is opgetreden als beschermvrouw van de Vereeniging tot oprichting van kinderbewaar plaatsen te 's Gravenhage. Donderdag 4 Febr. Abnhem. Thans heeft ook juffrouw Slingemann appèl aangeteekend. Beblijn. Te Lublin (Polen), waar de politie een klooster binnendrong, om arrestaties te doenis een hevig oproer ontstaan. Londen. Gladstone had eene samenkomst met Sa lisbury over de grieksche quaestie. Hij besloot, dezelfde politiek te volgen. De wijzewaarop te Holwierda een dorp in de provincie Groningen de aldaar bestaande spaarbank werkt, verdient aandacht. Behalve dat zij als eigenlijke spaarbank nuttig werkt (in het kleine dorp werd in 1885 in 116 inlagen ingebracht f 36155,34f en uit gehaald 17143 72%, terwijl in de bank berust de som van f 127,651,62%), verhuurt zij tegen billijken prijs akkers van een door haar aangekocht uitmuntend stuk land, en geeft zij aan oppassende arbeiders op hypo theek geld, om eene eigene woning te bekomen. Wij ders ondersteunt zij de schoolbibliotheek en deelt in de kosten der straatverlichting van het dorp. In het friesche vee treft men meer of minder alge meen 4 hoofdtypen aann.l. den vleeschvorm den vleesch- en melkvorm den melk- en vleeschvorm en den melkvorm. Daarvan is alleen de „melk- en vleesch vorm" het door het buitenland gewenschte type en tevens het meest voordeelige voor eigen bedrijf. Van de 3 overige typen heeft de vleeschvorm voor da fokkers de minste waarde want men moet het feit erkennen dat men hier op den kostbaren grond niet kan con- curreeren met den verbazenden vleeschinvoer uit Amerika en Australië. Voorts is de melkvorm, die vrij algemeen voorkomtniet gewenschtomdat dit type spoedig oud en bouwvallig wordt, geen weerstandsvermogen bezit tegen guur voorjaarsweer en zeer vatbaar is voor de zoogenaamde kalverziektewaaraan velen bezwijken. Wat den „vleeach- en melkvorm" betreft, ook dit type wordt door het buitenland niet gevraagdmaar het dient aanvankelijk le blijven om met den „melk vorm" en „melk- en vleeschvorm" te kruisen, ten einde op den duur een sterker ras te verkrijgen. De vlakke ribben lange beenen smalle borst, hoog staartstukzware hoornen hooge heupen en hooge flanken zijn gebreken die meer algemeen bestaan, dan de inzendingen op tentoonstellingen wel zoude doen vermoeden. Deze gebreken zijn intusschen door doel matige veredeling in eigen ras te verhelpen. Het is geblekendat (in Hanover) eene beredeneerde krui sing van fraai friesch vee met het oorspronkelijk kleine hanoversche eene veesoort heeft voortgebracht, welke het friesche vee zeer nabij komt. Stelselmatig aanfok van Friesch vee op vreemden bodem heeft in het alge meen goede resultaten opgeleverdiets dat een zeer gunstige getuigenis is voor het friesche vee, maar tevens den Friezen die nu nog aan de spits van de neder- landsche veefokkerij staangroote inspanning veroor zaakt om dien voorrang te blijven bezitten. Te Brussel was voor eenigen tijd een geheel veder- looze haan te zien een natuurgewrochtdat dus vrij wel overeenkomt met Plato's definitie van den mensch. Het dier heeft echter een bijzonder zwaren kam. Oogen- echijnlijk is de vogel zeer gezond, en hij zou zoo geluk kig zijn als iedere andere haan wanneer niet al wat kip heet, een waren afkeer van hem had. Er bestaat dersoortdat anders voor de keuken als geschapen dan ook maar weinig hoop op nakroost van deze hoen- scheen. (Ldb. Ct.) Een werkman, die dikwijls wegens diefstal was bestraft, verrichtte in 1875 het kunststukje, om uit het arrest- lokaal aan de Molkenmarkt te Berlijn te ontsnappen. Hij maakte van het oogenblik gebruik, dat de rechter van instructie zich eenige oogenblikken uit de kamer, waar het verhoor plaats vond verwijderde om den pels van den rechter aan te trekken en diens hoed op te zetten waarna het hem gelukte om niettegen staande hij pantoffels aan de voeten had en hij ver scheidene poütie-beambten voorbij moest, uit het gebouw te ontkomen. Op de Molkenmarkt stapte hij in een vigilante en was reeds lang gevlogen toen men hem ging zoeken spoedig werd hij echter gepakt en naar het tuchthuis gebrachtmaar de rechter zag zijn hoed en pels nooit terug. Naar zijn beweren had hij den hoed aan een schoor steenveger present gemaaktden pels had hij verkocht en van de opbrengst goede sier gemaakt. Sedert dien tijd werd hij in de kringen der misdadi gers nooit anders dan de „rechter van instructie" genoemd De man is thans weder op vrije voeten gekomen maar het zal te bezien staan voor hoe lang. Zijn photogra- phisch portret is in het „Verbrecher-Album", of gelijk de boeven het noemen „Bilderbuch für gepreszte Her zen", opgenomen. De italiaansche regeering heeft dezer dagen een zeer belangrijk besluit genomen. Zij heeft 100 miljoen franken beschikbaar gesteld om de wijken van Porto, PendivoMercato en Vicaria sedert eeuwen een brandpunt van besmettelijke ziekten de wijkplaats van het schuim der natie met den bodem gelijk te maken. Ruime pleinen breede straten zullen aldaar worden aangelegd ten einde dit uitgestrekte gedeelte der stad te herscheppen in een sieraad van het schoone Napels. Voor de bevolking die er thans huist in holen en gaten in kronkelende nauwe stegen waarin licht noch lucht kan doordringenzal in het Arenaccia-district,

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2