3Tclear&fi0cftc Berichten. jStabö- Berichten. Dinsdag, 9 Febr., 's avonds te half acht uur. lllarkt- ca ficuvsbettefiitcn. T Tan'*een vast circus, tegen betaling van f 156 per jaar en aangenomen een voorstel van het raadslid Kerdijk, om alvorens eene beslissing te nemen over de voor dracht van burg. en weth., vooraf een onderzoek in te stellen naar do geldelijke uitkomsten van één groot gasthuis, volgens plan van het raadslid dr. Berns in vergelijking met die van twee gasthuizen volgens het plan van burg. en weth. Bij kon. besluit van den 3 is benoemd tot be noemd tot betaalmeester te Botterdam de heer O. G. Lotsy, thans te Zwolle vroeger te Alkmaar. Den 3 is tot directeur der hoogere burgerschool met 3jarigen cursus te Amsterdam door den gemeente raad benoemd de heer dr. J. A. Strieker bij loting tegen den heer J. Snijder, niet op de voordracht geplaatst, die beiden bij 2 stemmingen 14 stemmen bekwamen. Tot leeraar in de scheikunde werd benoemd de heer Doijer van Cleeff te Zaandam. Gemeente-werklieden hebben den 4 in tegen woordigheid van de politieop last van den burge meester op eenige plaatsen te Amsterdam de straat opengebroken ten einde te doen vaststellen dat de firma C. de Bruijn Zonen tot heden nalatig is ge bleven in de uitvoering van de tot haar van wége de gemeente gerichte uitnoodiging tot het wegruimen der haar behoorende gasbuizen uit den gemeentegrond. Den 4 is de kroonprinses van Zweden te Am sterdam gekomenom zich onder behandeling van dr. Mezger te stellen. Prof. G. A. van Hamel heeft den 4 des avonds in het gebouw der Vrije gemeente te Amsterdam be sproken een wetgeving op den arbeid, Te Broek op Langedijk hebben zich voor de be trekking van hoofd der schoolop een tractement van f 700drie sollicitanten aangemeld. De heeren C. de Bruyn Zonen eigenaars der vroegere gasfabriek te Amsterdam, hebben den 4 hunne 150 werklieden ontslagen, nadat zij ze van 1 Nov. allen in dienst gehouden hadden onder uitbetaling van het volle weekloon. Tot 1 Mei a.s. kunnen zij wekelijks het halve loon blijven halen. -Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft den 4 twee personen te Botterdam ieder tot 5 jaren tucht huisstraf veroordeeld wegens diefstal ten nadeele van een man, wiens lijk later tegen een pijler eener viaduct aldaar gevonden werd. Den 4 heeft voor de arr. rechtbank te Amsterdam terecht gestaan de bekende sociaal-demokratische woord voerder, J. A. Fortuijn winkelbediende, beklaagd van op den 24 November j.l. in eene openbare verga dering gehouden in het café Westerhoofd te Amsterdam, woorden te hebben gesproken, honend voor de openbare overheidspersonen door op de door hem gestelde vraag wie zijn de moordenaars te antwoordenniet de sociaal-demokraten maar de regeering en de regeerende klassen zijn de moordenaars, welk feit strafbaar is krach tens art' 2 der wet van 16 Mei 1829. Hij bekende deze woerden te hebben gebruikt, welk feit bovendien bevestigd werd door den commissaris van politie Stork en den rechercheur Harmsalsmede door de verslag gevers van het Handelsblad en de Amsterdammer. De substituut-officier van justitiede feiten volkomen be wezen achtende meendedat hier een ernstige straf moest worden uitgesproken omdat deze woorden niet in een oogenblik van opgewondenheid gebruikt waren, maar ter uitvoering van een wel overdacht voornemen en vroeg veroordeeling tot eeDe geldboete van f 250, subsidiair 2 maanden celstraf. Portuijn droeg zelf zijne verdediging voor. Er was hier van eene beleeaigende bedoeling geen sprake omdat hij de woorden in staat- kundig-economischen zin had gebruikt en ze in dien zin ook thans nog handhaafdewant de regeering deed nietsom de ellende des volks te verzachten. Bovendien had hij niet van de nederl. regeering gesproken en was het woord regeering zoo vaagdat daaronder niet de overheidspersonen behoeven begrepen te zijn terwijl eindelijk de wet van 1829 slechts op drukpers- misdrijven toepasselijk was. Hij kwam op tegen de de beenen over elkander en speelde met zijne ketting. Hij had besloten zich niet te laten „imponeeren." Horsten's voorhoofd trok zich nog somberder samen. „Herinnert gij jeging hij voort„wat gij mij vier weken geleden bij een dergelijk treurig gesprek als nu beloofd hebt? Neen ik moet ten minste aan nemen dat dit niet het geval is. Gij gaaft mij toch je woord je woord, Eduarddat gij die club van voorname leegloopersontaarde spruiten van aan zienlijke families en rijke verkwisters en dergelijke lieden niet meer zoudt bezoeken. Gij hebt je woord gebrokenwant gij zijt er gisteren avond weêr ge weest en hebt met het spel zes duizend gulden ver loren. Vóór wij verder gaanbeantwoord mij eerst eene vraagwaar hebt gij het geld vandaanof hoe voor het geval gij op crediet hebt gespeeld wat bij ulieden mode schijnt te zijn denkt gij het u te verschaffen Eduard was bij de op ernstigen en snjjdenden toon gesproken woorden zijns vaders toch eenigzins uit het veld geslagen. Aan het zenuwachtig trekken zijner oogen bemerkte men hoe onverwacht de laatste vraag hem overviel. Niettemin dwong hij zich tot een luch tig lachje. „Gij moet buitengewoon goede spionnen hebben, papa, houd mij dit verwijt ten goede dat gij steeds zoo uit nemend omtrent mijne privé zaken zijt ingelicht. Kunt gij mij niet eens op het spoor brengen van die lui, die er eene eer in schijnen te stellen voor uwe geheim politieagenten te spelen en mij als een spitsboef voet voor voet volgen „Dat is geen antwoord op mijne vraag, Eduard", viel Horsten hem met verheffing van stem in de reden, „ik moet je verzoeken bij de zaak te blijven Overigens kan ik je verzekeren dat zijdie je spionnen gelieft te noemen trouwer en beter vrienden van je zijn dan die troep lichtmissen op wier gemeenzamen om gang gij je beroemt en die je daarvoor het geld uit den zak kloppen En om nu weder op mijne vraag terug te komenHoe denkt gij je speelschulden te dekken onrechtmatige uiteenjaging dier vergadering en eindigde met het gezegde dat men door hem te straffen het recht van het vrije woord zou verkrachten in art. 4 der ingeroepen wet uitdrukkelijk gehandhaafd. Een paar malen werd hij door den voorzitter aangemaand geene voor de politie beleedigende uitdrukkingen te bezigen. Uitspraak den 11. Den 5 is bij den Hoogen Baad door de heeren Otlet en Wilmar tegen den staat een rechtsgeding aanhangig gemaakt ter zake van het waarborg kapitaal van den "poorweg BotterdamMunster. De minister van justitie heeft bepaald dat de buurtschap IJmuiden voortaan eene afzonderlijke bri gade rijksveldwacht zal uitmaken. Bij kon. besluit van don 28 Januari 1.1. is be paald dat het besluit van den 7 September 1885 voorloopig buiten uitvoering en dus de bestaande dienst doende en rustende schutterijen voorshands op den tegen - woordigen voet zuilen blijven. De raad van administratie der nederl. centraal- spoorwegmaatschappjj heeft alsnog eervol ontslag ver leend aan den heer Henri Boers als secretaris dier maatschappij. Zaterdag 6 Eebr. 's Gbavenha&e. De berichtenbij den waterstaat ingekomen, omtrent den sland der rivieren in Limburg eu Gelderlandzijn gunstig. Overal val. Londen. De Ieren zijn zeer ontevreden met de be noeming van den Onder-Koning, daar deze heftig anti- katholiek is. Weenen. Alle mannen tusschen de 20 en 50 jaar in Servië zijn onder de wapenen geroepen. Aan de gemeenteraadsverkiezing van j. 1. Woens dag werd door 41% pet. van de stemgerechtigden deelgenomen. Bij verkiezingen in 1885 kwamen 231/3 pet., in 1884 successievelijk 53'/» pet. en 61*|» pet., in 1883 successievelijk 62% pet., 81 pet, 51% en 54 pet., in 1881 51'/» pet. der kiezers op. Den 5 had bj den heer J. van der Wal eene vergadering plaats der afdeeling Alkmaar der Hol- landaehe Maatschappij van Landbouw, waarin door den secretaris-penningmeester rekening en verantwoording werd gedaan over het afgeloopen jaar 1885 en besloten werd tot het nemen van een aandeel in de alhier gevestigde Hengstenvereenigiag. Omtrent de Paasch- tentoonstelling werd geenerlei verandering in de rege ling door een der leden voorgesteld zoodat die op denzelfden voet als ten vorigen jare zal plaats hebben op Vrijdag den 16 April 1886. Staande de verga dering werd door den heer S. Kramer beschikbaar ge steld een derde prijs van 10 voor de beste melkkoe, die gekalfd heeft na 1 Januari 1886. Navolging van dit voorbeeld zal zeker door de afdeeling; worden ge- O O waardeerd. Een ziekeden 6 naar het gasthuis vervoerd wordende bleef in het rijtuig onderweg dood. Den 5 passeerde alhier per spoor naar de be stemmingsplaats Heer-Hugowaard de door de commissie uit de alhier gevestigde Hengstenvereeniging bestaande uit de heeren jhr. mr. P. van Foreest, C. Swager en K. Dekker, te Aurich (Hannover) voor ƒ2400 aange kochte donkerbruine hengst. Deze werd den 18 Mei 1883 te Biepe geboren. Zijn vader was de in 1877 bekende hengst Atlas. In de openbare vergadering van het christelijk werkliedenverbond Patrimonium (afdeeling Alkmaar) trad vrijdag op de heer ds. van Schelven van Amsterdam. Na gezang en gebed las hij voor Ezechiël 2224—31. Hij begon met de mededeelingdat hij wegens verre gaande onrechtzinnigheid geschorst was en dat nu een „Ik ben uw zoon papa en heb als erfgenaam der firma Horsten goddank crediet genoegom mij niet over een paar duizend gulden het hoofd te behoeven te breken", antwoordde Eduard kalm. Horsten sprong op. Een brandend rood vloog plot seling over zijn gelaat en de hand waarmede hij op de tafel steundebeefde. Hij zag diep gekrenkt en toornig op. „Dat antwoord kon ik na de ervaring die ik reeds met je beb opgedaan, verwachten", zeide hij met nauwe lijks nog ingehouden toorn. „Het was eene dwaasheid van mij maar lijdelijk te blijven bij je uitspattingen en mij bij vermaningen en verzoeken te bepalen. Beeds lang had ik kunnen begrijpendat gij reeds veel te ontaard zijtom aan de wensehen van je vader te vol doen ik ben voor jou niets anders dan de bankier, die je orders eenvoudig heeft op te volgen 1 Maar daaraan moet een einde komen dat moet anders worden. Het is de laatste maal geweest, dat ik een van je wissels uit vuile woekerhanden te voorschijn heb gehaald ik heb geen lustmijn met eerlijken arbeid moeielijk en zuur verdiend geld ten offer te brengen aan je lichtzinnige hartstochten Van morgen af begint eene andere dag- verdeeling voor je gij komt als klerk in mijne zaak en hebt als zoodanig onvoorwaardelijk de orders van den eersten boekhouder op te volgen. De gereserveerde kamer bestaat niet meer voor jeje plaats is van nu af aan den lessenaar naast Bergheimaan wien gij overigens een voorbeeld moogt nemen wat vlijt werkzaamheid en plichtsvervulling betreft. De kassier beeft in lastje privé-rekening af te sluiten gij zijt met de overigen te acht uur 's morgens op het kantoor en verlaat het slechts 's middags en na het sluiten. Yolgt gij mijnen orders het zijn geen wensehen meer Eduard niet onvoorwaardelijk op rekent gij niet feitelijk met het verleden af, zet gij je schandelijk leven voortdan zal ik openlijk verklaren, dat ik mij verder niet verantwoordelijk stel voor de door je te maken schulden. Onthoud dat Ook Eduard was opgestaan, bleek en met vastgeslo- in den Zaligmaker naturen vermengen, boek isvan alle Vervolgens nadat ander modern predikant zijne middagbeurt had moeten vervullen. Daarna sprak hij over het onderscheiden tnsschen het heilige en het onheilige door God gewild in de schepping in het huisgezin zoowel als in de kerk en in het menscbenhart. Hij wees aan hoe dat onderscheid wordt uitgewischt door de in onze maat schappij alles beheerschende philosofie van Darwin door de revolutiehet socialisme en door hendie een Godmensch zien en de twee Hij toonde aan dat de bijbel een andere boeken te onderscheiden, hij als leek tot de leden van Patimonium gesproken had wilde hij zijne hoorders ofschoon hij eerst niet van plan was dit te doen op de hoogte stellen van den kerkelijken strijd omdat hij ook een beschuldigde was. Die strijd was niet over de kerkelijke goederen maar om de besturen te handha ven die koning Willem had ingesteld. Maar de satan was daarin werkzaam meeude spreker om in de kerk de ongeloovigen te doen samenwonen. Hij wekte de leden van het werkliedenverbond op, om het onderscheid tusschen hen die verdienen laten en hen die dienen^ in het oog te houden de kinde ren om gehoorzaam te zijn. De vergadering zong spreker de zegenbede uit psalm 134 toe en hij verklaarde dat op te vatten als een bewijs dat zij belangstelden in zijnen strijd en voor hen, die nu ledenwilden biddenwaarna eene nieuwe zegenbede werd gezongen. (Ingezonden.) ALGEMEENE BEWAARSCHOOL. Oudersdie hunne kinderen op bovengenoemde school wen sehen geplaatst te zien, vervoegen zich, voorzien van de inëntings- en geboortebewijzenin 't locaal aan de Doelenstraat, op J. LATENSTEIN VAN VOORST, Secretaris. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 4 Eebr. Arie Bruin, alhier, en Johanna de Winter, te Wijk aan Zee en Duin. GEBOREN 3 Eebr. Maria ElisabethD. van Josephus Petrus Nieolaas Cornelis Mans en Maria Jurriana Meijer. 5 Antonius Bartholomeus Petras Z. van Antonius Bar- tholomeus Bösensell en liillegonda Cornelia Vlaming. 6 Jacob, Z. van Erederik Madder en Neeltje de Graaf. OVERLEDEN. 29 Jan. Klaas Hondius, 82 j. overleden te Helder. 4 E'ebr. Jan Reus, 57 j. en 6 m. 5 Gerrit Rooseb 61 j. Jacobus Marie, Z. van Jo hannes Erederik Hazes en Geertruida Catkarina van Dijk, 1 j. en bijna 6 m. 6 BartholomeusZ. van Adrianus Schouten en Barbara Hoogland, 3 j. en bijna 2 m. Alkmaar 5 Eebr. (Kleine Kaas) Hooikaas f 30Graskaas f 30Commissie Hooi f 26Gras t 28Middelbare Hooi 26,50, Gras f 28, aangevoerd 218 stapels, wegende 63615 P. Ter graanmarkt aangevoerd 2761 mudden. Tarwe 7 a 7,60, Rogge 5,75 a 6,25, Gerst /5a 5,50, id. chev. 5,75 a 6,50, Haver 3,10 al, Paardenboonen 6 a 6,25, Bruine boonen /8a 10, Citroen dito 12 a 12,50, Duiven dito 6,50 a 7, witte dito t 11,75 a 13, Kanariezaad f 8,50 a 9,50, rood Mosterdzaad f 11,25 a LI,50 geel dito f 11,50, Karweizaad 21, Erwten: groene f 11 a 15, grauwe t 12 a 15, vale 10 a 13, witte 10 a 12. Alkmaar 6 Eebr. Aangevoerd 1 Paard 981 Koeien en Ossen 130 a 190, 31 nucht. Kalveren Al a 19, 337 Schapen t 12 a 20, 70 magere Varkens 12 a 18, 165 Biggen 6 a 8, 7 Bokken en Geiten /la 11, Kipeieren 5 a 5,75 per 100, Boter per kop ('s middags 12 uren) 0,72% a 0,85. Amsterdam 5 Eebr. Aardappelen. Eriescke Dokkummer jam men f 2,10 a 2,30, dito Eraneker 2,10 a 2,30, dito Engel- sche 1 1,30 a 1,50, Zeeuwsche Spuiscke Jammen 2,10 a 2,80, dito Elakkeescke f 2,20 a 2,50, dito Blauwe /2a 2,15, dito Poters 1,10 a 1,30dito Champignons f 1,50 a 1,60, Geld. Blauwe 1,80 a 1,90Pruisische Hamburgers 2,10 a 2,60Geld. duin 2,60 a 4,60. Aangevoerd 1 versoke lading. Raapkoeken 75 a 80. Lijnkoeken t 8 a 12 per 100 P. Petroleum stemming onveranderd, loco 8,75 entr., Maart April 8,37 Sept.—Dec. f 9.87 entr. In cons, f 10. ten lippen en ook zijne stem beefde toen hij toonloos zeide „Kan ik gaan „Jawel 1" Zwijgend liep de jonge man naar de deurmaar hij had den knop nog niet in de handtoen een woord zijns vaders hem staande hield. „EdiDat klonk zacht en teeder en toen Eduard zich omkeerdezag hij dat zijn vader hem beide banden toestak. Had Eduard de stem zijns harten gevolgddan was hij snikkend zijnen vader in de armen gesneld en had .hij hem vergiffenis gevraagd zijn trots echter behield de bovenhand en drong zijne tranen terug. „Edi, kom hier, geef mij de hand en zie mij in de oogenbeloof mijdat gij je zult beteren. Gij zijt toch mijn eigen vleesch en bloedvoor jou werk en zorg ik gij zijt de erfgenaam niet slechts van mijnen rijkdom, maar ook van mijnen eerlijken naam Begrijpt gij niet, hoeveel verdriet het mij moet doen, je op wegen te ziendie ten verderve lijden Eduard was onbewegelijk blijven staan, zwijgend, de tanden op elkander geklemd, de oogen strak naar den grond gericht. „Papa", zeide bij e:ndelijk met eenen diepen zacht, „gij hebt van uw standpunt niet zoo geheel ongelijk maar gij neemt alles veel te ernstig op. Ik ben toch nog zoo oud nietdat eene kleine buitensporigheid mij niet te vergeven zou zijn. Ik beloof u ook het spel, de club en de sportvrienden te zullen opgeven wan neer gij mij nog eenmaal uit de klem helpt. Ik heb eene dwaasheid gedaan, maar het zal de laatste ge weest zijn. Uit vrees voor u en omdat ik meende dat gij niets van mijn Bpelen van gisteren avond wist wendde ik mij niet tot umaar tot Jonas Ball om geld De schurk gaf mij bereidwillig de verlangde zeven duizend gulden op drie maanden, maar liet mg voor achtduizend teekenen. Wanneer ik morgen reeds den wissel laat betalen dan kan ik dien goedkooper krijgen. Geef mij het geld papa Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 2