No. 17*. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. Gemeente-Reiniging. ZONDAG 7 FEBRUARI. (Bebeeltc. II K It IJ h NATIONALE MILITIE. fitüUttlftub. BittaeulAttb. STAATS LOTERIJ. Ns. 7671, 10794 en 20151 1000; Ns. 968, 2721, 4887,' 6053, 17102 en 20904 f 400; Ns. 7870, 12253, 13191 en 16527 f 200 Ns. 3569 8104, 8290, 8470, 9644 10767 1090111919 12282 13052 13581 13997 en 14195 f 100. ALKMAARSCHE COURANT. 2 en 3 Maart op 22 Maart, 23 24 25 if 26 GEVONDEN VOORWERPEN. Aan het Commissariaat van Politie zijn voor de recht hebbenden terug te bekomen: een nickel-armbandeen paar kinderpolsjes; een ledige vrouwenzak; een gouden ring; een huissleutel; een gouden speldje; een sleuteltje; een fantasie armband; een schildersdiamant; een grijs kinderwantje; een gouden kruisje. Verder eenige honden aan het gebouw van de gemeente reiniging. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR; Gezien het kon. besluit van 27 November 1884 (Staatsblad n#. 143) en het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord- holland van 6 Januari 1886 n°. 8 (Prov. blad n°. 2) Brengen ter kennis van belanghebbenden: dat de gemeenten Alkmaar, Akersloot, Bergen, Heerhugowaard, Heiloo Oterleek Oudorp KoedijkLimmenSM Pancras en Sc/ioorl voor den herijk zijn samengevoegd dat die herijkwelke kosteloos geschiedten zich, blijkens aangehaald koninklijk besluit, bepaalt tot de maten en gewich- ten zal plaats hebben in het IJJclokactl in het Yictoriepark te ALKMAAR, van des voormiddags 9 tot 12 en van 's namid dags 1 tot 4 uur, voor ten verkoop bestemde maten en gewichten op 1,2 en 3 Eebruari e.k.; voor apothekers-goud- en zilversmidsgewicht en verdere gewichten, bestemd tot fijnere wegingen, op 45, 8 en 9 Fe bruari e.k.; voor den herijk in het algemeen voor de bewoners van: wijk A, op 10, 11, 12, 15, 16 en 17 Eebruari; B, op 181922 en 23 Eebruari C, op 24, 25 en 26 Eebruari en 1 D, op 4 5 en 8 Maart E, op 9 en 10 en E, op 11 Maart. Voor de ingezetenen van Akersloot op 15 MaartBergen Limmen 16 Oterleek Oudorp 17 Heerhugowaard Sint Pancras 18 Schoorl Koedijk 19 k Heiloo van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur. De belanghebbenden worden tevens herinnerd l.dat de maten en gewichten behoorlijk schoon, droog en roestvrij ten herijk moeten worden aangeboden, om onderzocht te kun nen worden, alsmede dat de verificatie der milligram-gewich ten uitsluitend geschiedt aan de ijkkantoren dat ingevolge het kon. besluit van 3 December 1885 (Staatsblad n°. 197) de termijn voor den herijk in dit jaar eindigt op 1 October en dat voor hen, die verzuimd mochten hebben hunne maten en gewichten op tijd ten herijk aantebie- den alsnog gelegenheid bestaat, die voorwerpen te doen her ijken op de dagen en uren, waarop het ijkkantoor zal geopend zijn; 2 dat ieder verplicht is zijne maten en gewichten te doen herijken, terwijl voor den geregelden gang der werkzaam heden aan het ijkkantoor bij de aanbieding van maten en gewichten volgbriefjes moeten worden gevoegd, waarop dui delijk naam, woonplaats en wijkletter vermeld zijn. Belanghebbenden toorden dringend verzocht niet tot de laatste voor den herijk bepaalde dagen te wachten met de aanbieding hunner maten en gewichten, ten einde den geregelden loop van den herijk te bevorderen. „T i, Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 16 Jan 1886. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat de l o t i n g der in 1885 voor de militie ingeschrevenen zal geschieden op Maandag15 Februari aanstaande, ten raad- huize der gemeente Alkmaar. Zij worden mitsdien opgeroepen om op dien dag, des voor middags te 9% uren, zich aldaar te bevinden, om te loten en opgave te doen van de redenen van vrijstellingdie zij ter zake van de militie vermeenen te moeten inbrengen. Indien zij vermeenen vrijstelling te kunnen erlangen wegens broederdienst of op grond van te zijn ee n i ge w e t- tige zoon, moeten zij op Donderdag, 25 Eebruari e.k-,des namiddags te 6 uren, op het raadhuis verschijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die het vereischte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar op te ra aken getuig- schrift onderteekenen, terwijl zij verplicht zijn, zoowel vóór als na de loting tot het doen van opgaven ter secretarie te komen. Bij gemis der noodige opgaven worden geene stukken opge maakt en blijven de gevolgen daarvan voor rekening van den Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 23 Jan. 1886. De Secretaris NUHOUT van de» VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR bieden bij dezen ten verkoop bij inschrij ving aan, de aanwezige voorraad compost op bet terrein der gemeente-reiniging, liggende onmiddelijk aan bet Groot Noord- hollandsch Kanaal. De opening der inschrijvings biljetten die zullen moeten inhouden opgave van den prijs, dien men per stère (kub. el) wil besteden en van de hoeveelheid die men tegen dien prijs verlangt, zal plaats hebben op Dinsdag 16 Eebruari 1886, 's namiddags 1 uur. Betaling van den koopprijs gelijk tijdig met de afhalingwelke uiterlijk op 31 Maart 1886 moet zijn geschied. De inlevering der inschrij vingsbiljetten behoorlijk geslotenmoet geschieden vóór Maandag 15 Februari 1886, 's namiddags 2 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 2 Febr. 1886. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen, van JACOB SIMON GROENEWOUD, smid alhier, om vergunning tot het oprichten van eene smederij in het perceel aan het Vlaan- derhof, wijk A. No. 3 en dat op Zaterdag 20 Eebruari 1886, 's middags ten twaalf uren, ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die smederij bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 6 Febr. 1886. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BELGIE. Te Maxenzele beeft een man Buijs ge naamd die zeer slecht bekend staatzijne vrouw 32 jaar oud haar broeder en zuster, 28 en 26 jaar en 2 kinderen van 6 en 3 jaar des nachts tusscben 2 en 3 uur vermoord. Hij heeft den moord begaan met de looden eener hangklok waarmede hij hun blijkbaar in den slaap den schedel ingeslagen heeft. Hij had den 1 tarwe verkocht en met het geld goede sier gemaakt in de herbergen tusschen Assche en Maxenzeletot 's naehts 1 uur drinkende. Tegen half drie had hij het jongste kind van 10 maanden op den arm dragende de buren gewekt en hun vertelddat hijte huis komendeeenige lieden met zwart gemaakte aange zichten de vlucht had zien nemen. Bij het zien der lijken was hij flauw gevallen. Men heeft gendarmes uit Brussel moeten laten komenom hem tegen de woede van het volk te beschermen. Des nachts werd hij naar Brussel overgebracht. Men zegtdat een liefdesgeschiedenis tot dezen moord aanleiding heeft gegeven. De bevolking van het dorpje heeft geld bij een gebracht voor een graf voor de vermoorden. DUITSCHLAND. Prins Bismarck heeft bekend ge maakt dat hij naar aanleiding der beraadslaging in het Huis van Afgevaardigden over de verdrijving der polen, zooveel adressen en telegrammen van instemming heeft ontvangen dat hij onmogelijk op ieder afzonderlijk kan antwoorden en dus bij openbare kennisgeving dank betuigt. De bondsraad heeft aan het regeeringsvoorstelom den duur der socialistenwet met 5 jaren te verlengen zijne goedkeuring gehecht. R ij k s d a g. Den 3 is het wetsontwerp tot uitbrei ding der verzekering tegen ongelukken en ziekten tot werklieden van landbouwbedrijf en boschteelt na de eerste lezing naar eene commissie verwezen. ENGELAND. De heer Gladstone heeft een schrij ven gericht tot zijne kiezers van Midlothianwaarin hij hun om zijne herkiezing als lid van het lagerhuis verzoekt. Hij zegt daarbij o. a.dat het bovenal de plicht van het nieuwe ministerie zal zijnzich een oordeel te vormen over den maatschappelijken toe stand van Ierlandvoornamelijk wat betreft de mis daden de nakoming der aangegane overeenkomsten de vergemakkelijking van grondbezit door de lagereprijzen en de persoonlijke vrijheid. Het is onmogelijk, om zonder dit onderzoek over eene op zich zelf staande staatkunde te beraadslagen. Doch het was de hoop en de bedoeling van het nieuwe ministerienauwkeurig na te gaan, of het niet mogelijk zou zijn de proef te nemen met eenig ander stelsel om de tegenwoordige crisis te bezweren en zoowel de maatschappelijke als staatkundige behoef ten van Ierland te bevredigen, met eenige andere regee- ringswijze, die meer uitzicht op duurzaamheid gaf, dan de nieuwe wetgeving tot beteugeling der misdaden. Het is aan deze taak dat de regeering zich zal wijden met het diepe besef van hare verantwoordelijkheid. Zij zai niet lichtvaardig op een gelukkigen uitslag rekenen maar is ten volle overtuigd van de groote beginselen welke hare handelingen moeten leiden. Het Hoogerhuis is den 4 tot den 8 en het Lager huis tot den 6 verdaagd. Voor het Lagerhuis zijn de verkiezingen uitgeschre ven voor de zetels, door de benoemingen tot minister opengevallen. Den 2 is te Westminster het huwelijk voltrokken tusschen de 2e dochter van den heer Gladstone en een geestelijkeo. a. in tegenwoordigheid van den prins en de prinses van Wales. De bruid had van alle leden der koninklijke familie geschenken ontvangen. Volgens de Daily News heeft de Koningin op raad van den heer Gladstone besloten tot de benoeming van een nieuwen Onder-Koning van Ierland. Tot die betrekking is benoemd graaf Aberdeen. Het nieuwe ministerie wordt door de bladen over het algemeen gunstig beoordeeld. Vooral verwerft de benoeming van lord Roseberryeen groote vriend van graaf Herbert von Bismarck veel bijvaldaar zij tot waarborg strekt voor de handhaving der goede betrek kingen met Duitschland en hij voornemens schijntde krachtige staatkunde van den afgetreden minister Salis bury tegenover Griekenland te handhaven. FRANKRIJK. Generaal Schmitz is ook ontzet van het lidmaatschap van den Hoogen Raad van Oorlog. Kamer. De minister van koophandel heeft een wetsontwerp ingediend tot hervorming der kamers van koophandel; daarbij wordt voorgesteld, de leden voor 5 jaren te laten kiezen door allen, die een patent hebben. De werkkring der leden zal tevens worden uitgebreid. De verkiezing van den klerikalen afgevaardigde Kei ler te Belfort is goedgekeurd met 227 tegen 225 stem men. Ongeveer 50 gematigde republikeinen stemden met de rechterzijde. Vooraf was een voorstel, om een onderzoek iD stellen met 362 tegen 122 stemmen ver worpen. Den 4 ia besloten tot den verkoop der kroonjuwee- len. Enkele leden dar rechterzijde verklaarden ronduit, dat zij bewaard moesten blijven, tot dat de republiek gevallen was, welke verklaring bij de republikeinsche leden een storm van verontwaardiging deed ontstaan. Zij eischten dat de voorzitter de eensuur zou toepas gendoch deze weigerde, omdat hij de vrijheid van 8preken in deKamer niet wilde belemmeren. Een voor- atel tot verbanning der prinsen van Orleans is ingediend. RUSLAND. Te Lublin hebben ongeregeldheden plaats gehadtoen de politie dezer dagen het klooster der dominikanen binnendrong, om drie tot verbanning veroordeelde geestelijken op te sporen. De bevolking kwam in verzet en moest met de bulp van het garni zoen weder tot rust gebracht worden. RUMENIE. Den 4 is te Bucharest de eerste zit ting gehouden der afgevaardigden, belast met het sluiten van den vrede tusschen Bulgarije en Servie. Na het nazien der volmachten werd de volgende zitting op den 6 bepaald. Bij de ned. herv. gemeente te Assendelft is be roepen de heer J. A. T. Sperna Weiland, predikant te Dongen. Aangenomen bet beroep naar de ned. herv. ge meente te Dwingeloo door den heer H. J. André Dou- wes, predikant te Obdam. De Soerabaijasche bank- en handelsvereeDiging de RijkGroskamp C°. heeft tegen den 8 de in schrijving opengesteld op f 400.000 5 pet. schuldbeken, tenissen, zijnde f 600.000 reeds geplaatst. De aandeelen zijn f 1000 groot en aflosbaar a pari in 25 jaar. Ook do officier van justitie te Arnhem is in hooger beroep gekomen van het vonnis tegen mevrouw de wed. Bulkley c.s. De gemeenteraad van Bergharen gevraagd of hij bezwaar had tegen het verzoek van den secretaris om te Druten te mogen gaan wonenheeft geant woord dat hij die woonplaatsverandering niet zoo be zwaarlijk zou vindenwanneer Bergharen maar een bekwamen burgemeester had. De bewaarschoolhouderes te Zaandam heeft cassa tie aangeteekend tegen het veroordeelend vonnis der arr. rechtbank te Haarlem. De leden der koninklijke Harmonie te Roermond hebben besloten eene concertzaal met bijbehoorende lokalen te bouwen en een tuin voor muziekuitvoeringen aan te leggen, waarvan de kosten geraamd op f 40000, gevonden zullen worden uit een 4 p.ct. geldleeniog in aandeelen van f 100. Op de 4 pet. geldleeninggroot f 60000ten laste van de provincie Gelderland, is ingeschreven voor f 769,000. De toewijzing geschiedde tegen f 1012,52 per f 1000. De kerkeraad van Kootwijkdie een kandidaat der Vrije Universiteit tot predikant beriep, is door het klassikaal bestuur van Harderwijk geschorst. De Koning heelt de gouden medaille van ver diensten geschonken aan mevrouw Frenkel—Bouw meester. Te Dirksland heersebt sedert eenige weken eene mazelen-epidemie, die zulk een omvang heeft gekregen, dat in deze week op de lagere school 19 van de 339 en op de bewaarschool 11 van de 113 leerlingen tegenwoordig waren. Blykens het verslag der vereeniging „De Sophia- stichting" te 's Gravenhage over 1885 zijn in dat jaar uit 19° gemeenten 119 kinderen, 44 jongens en 75 meisjes, opgenomen tegen 102 in het vorig seizoen. Van deze Ï19 kinderen konden 26 bij hun vertrek als genezen beschouwd worden. 87 kinderen vertrokken In verbeterden toestand terwijl voor 6 kinderen het verblijf in het gesticht geen verbetering mocht aanbren gen. Het getal zeebaden bedroeg 1352 dat der baden in het gebouw 801. De ontvangsten beliepen f 13.786.56 de uitgaven 11.703.30, waaronder f 3.816 92, nadeelig saldo over 1884, alzoo saldo in kas op 31 Dec. 2063.26. Hoewel de stichting wederom aan haar doel heeft beantwoord en de zoo noodige steun en waardeering niet ontbroken hebben zoo mogen regenten een beroep op de blijvende medewerking van allendie in de inrichting belang stellen niet achterwege laten. De finantieele toestand is niet onbevredigend maar desniettegenstaande is vermeerdering van de vaste inkomsten op den duur wenschelijk. Uitbreiding van het ledental, waardoor die vermeerdering zou worden verkregen zou in dat opzicht eene groote verbetering brengen. 5 Febr., 5e kl., 12e lijst.

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 5