No, 18. Acht en tachtigste Jaargang. 1886. WOENSDAG 10 FEBRUARI. EEN SLACHTOFFER ZIJNER HARTSTOCHTEN. Prijs der gewone Advertentiën: ÜScbeelte, ichtitierij. JSnitculanb. FEUILLETON. AUKMA1RSCIIE COUR ANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 8 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Kijk f 1, De 3 nummers f 0.06. Es IA Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HEKMb. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat M. WALLAST hun ver gunning gevraagd heeft tot den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel op den hoek van het Verdronkenoord en de Hekelstraat, Nr. 71, waarin tot heden die verkoop met vergunning plaats had door H. Henning. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 8 Eebr. 1886. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. PIETER SMIT, banketbakker, geboren te Oterleek en JU. HANNES HERMANUS OOSTERHOE, kleermaker, geboren te Rotterdamworden verzocht zich ter gemeente-secretarie aan te melden. DENEMARKEN. De redacteur van het deeusche dagblad Horüp tevens lid van bet Folkething, onlangs wegens het schrijven van een heftig artikel tegen den KoniDg en minister Estrup tot 6 maanden gevange nisstraf veroordeeld is in hooger beroep door het hot vrijgesproken. Het Folkething heeft zich met groote meerderheid vereenigd met het voorstel der linkerzijdedat het kon. besluit van den 26 Januari 1.1. tot machtiging der regeering om voorloopig de staatsontvangsten voor den openbaren dienst te gebruikenmet de grondwet in strijd is. DUITSCHLAND. Rijksdag. Drie leden (een conservatief, een vrij-conservatief en een lid van het centrum) hebben voorgesteld den rijkskanselier uit te noodigen met Frankrijk Engeland en Noord-Amerika in onderhandeling te treden over de invoering van een internationalen dubbelen standaard. ENGELAND. Den 8, des namiddags, kwamen te Londen op Trafalgar-square ongeveer 10000 personen bijeen daartoe opgeroepen door den soeiaal-demokra- tischen bond. Verschillende besluiten werden goedge keurd waarin de noodzakelijkheid betoogd werd van onverwijld maatregelen te nemenom de werklieden in hunne ellende te helpen. Heftige redevoeringen werden gehouden zoowel tegen het kapitaal als om de werklieden aan te sporen tot eene maatschappelijke omwenteling. Een spreker ontplooide een rood vaandel en deed een dringend beroep op de werklieden om den bond te volgen die hun het sein zou geven tot een aanval op de westelijke wijken van Londen, zoo de re geering geen hulpmiddel vond. Na afloop der vergade ring gingen eenige duizenden mannen in de richting nasr Hydepark, de vensterruiten der winkels en wonin gen inwerpende met de voorwerpen die zij gestolen 2) Horsten lachte snijdend. Die ongehoorde lichtzin nigheid d3ed zijn bloed koken; bij was buiten zich zeiven. „Geen centriep hij uitmet de vuist op tafel slaande terwijl zijne oogen vonken schoten. „Ik zou wel een gek zijn als ik nog verder aan je dwaas heden toegaf! Ik zal Jonas Bal! de trap afgooien en hem bovendien als woekeraar aanklagen wanneer hij mij met je wissel onder de oogen durft komen." „PapaEduard beefde van opgewondenheid. „Ik smeek uwees toch verstandigHet was eene dwaas heid zeker het was krankzinnig van mij maar het is eenmaal gebeurd en kan slechts door geld on gedaan worden gemaakt 1 Ball vorderde eene schuld bekentenis van mij en in mijne angst want ik moest de verloren som aan graaf Euggow betalen onder- teekende ik." „Eene schuldbekentenis ZieEduard trapsgewijze zinkt gij lager Eindelijk zal het nog tot vervalsching komen. Ga been Ziedat gij bet geld krjjgtom je schuld in te lossen en kunt gij dat niet nu Jonas Ball zal het geheim dier eereschuld wel niet zeer zorgvuldig bewaren en de geheele wereld zal vernemen, dat de zoon van Philip Horsten zijne eer verloren heeft Eduard's handen balden zich krampachtig en hij richtte zich hooger op. „God gevevader", riep hij met half verstikte stem, „dat gij geen berouw zult behoeven te hebben over uwe drift en uwe hardvochtigheid Hij verliet de kamer en wierp dreunend de deur in het slot. hadden uit de winkels, waarvan de ruiten het eerst ingeworpen waren. Ook werden aan voetgangers voor werpen van waarde ontnomen. Eindelijk gelukte het aan de politie, de orde te herstellen. Verscheidene personen werden in hechtenis genomen. Lagerhuis. De zittingen zijn tot den 18 verdaagd. FRANKRIJK. Bij de herstemmingen den 7 voor leden van den gemeenteraad te Parijs gehouden zijn gekozen 8 voorstanders van eene zelfstandige regeering en één opportunist. Kamer. Den 5 is het amnestie-voorstel van den beer Rochefort in behandeling genomen. Na verschei dene redevoeringen nam minister de Freijcinet het woord. Volgens hem was amnestie een uitzonderings maatregel, waarvan geen misbruik gemaakt moest worden. Hij vroeg de sluiting der beraadslaging en verklaarde datmocht de Kamer door bare stemming toonen een ander gevoelen te zijn toegedaanzij daardoor het bewijs zou leveren dat tusschen de meerderheid en de regeering niet de nocdige overeenstemming van denk beelden bestaat. Met 347 tegen 116 stammen werd daarop besloten, niet tot de artikelsgewjjze behandeling over te gaan. Den 8 was aan de orde het voorstel Michelin om uit te maken wie de verantwoordelijkheid in de Ton kin-zaak moest dragen. De voorsteller kondigde tijdens de beraadslaging aan dat hij art. 2 betreffende het in beschuldiging stellen van het ministerie Ferry introk Minister de Freijcinet bestreed het voorstel, omdat het 1° alle ministerien sedert 1874 verdacht maakte; 2° een hinderpaal opleverde voor de aaneensluiting der republikeinen en daardoor de regeering verzwakte. Met 268 tegen 154 stemmen weigerde de Kamer, het voor stel tot een onderzoek naar de Tonkinzaken in over weging te nemen. ITALIË. Het wetsontwerp tot gelijkmatige ver deeling der grondbelastingdat in het zuiden des rijtes veel tegenstand ondervondis aangenomen met 290 tegen 91 stemmen. RUSLAND. Door de politie te St. Petersburg is een der gevaarlijkste nihilisten, een gewezen officier, Sergei Iwanoff genaamd aangehouden. Hij schijnt de hoofdleider te zijn geweest van alle belangrijke aan slagen sedert 1879. Hij was meestal te Parijsmaar begaf zich van tijd tot tijdzooals na gebleken is ouder een valschen naam naar Petersburg. De politie, die van zijne komst verwittigd waskende bet huis waar hij verwacht werd en nam hem daar in hechtenis. Dat op zijne aanhouding hooge prijs gesteld is blijkt uit het besluitom aan de politie-beambten die hem aanhielden eene zeer hooge belooning te geven. De bij hem gevonden papieren worden gezegd van groot belang voor de justitie te zijn. TURKIJE. Den 6 hebben de gezanten der mogend heden te Konstantinopel bij eensluidende brieven aan II. Uitgeput liet Philip Horsten zich in den leuningstoel voor zijne schrijftafel vallen en steunde het hoofd op beide handen. Zoo bleef hij minuten lang zitten, met hijgende borst en kloppende aderen. To9n hij weder opstond, was zijn gelaat vaalbleek, maar de oude kalmte was in zijne harde gelaatstrekken teruggekeerd. Hij schelde en droeg den binnenkomenden knecht op, mijn heer Felix Bergheim bij hem te zenden. Deze liet niet lang op zich wachten. Felix Bergheim was de zoon van den overleden procuratiehouder der firma Horsten eenen manwien Horsten om zijnen trouw en plichtsbetrachting had hooggeacht. De zoon scheen geheel de voetstappen zijns vaders te willen drukken. Felix was de beste van het kantoorperso neel en werd dienovereenkomstig door Horsten bij iedere gelegenheid voorgetrokken. Horsten's genegen heid voor den jongen man had ook nog eene andere oorzaak. De vriendschap uit de kinderjaren tusschen Eduard en Felix was op lateren leeftijd nog nauwer gewordenop de gemeenschappelijke reizendie zij voor hunne verdere vorming naar Londen en Parijs ondernomen hadden was de laatste in zekeren zin de mentor van Eduard geweesten deze had zich deze beminnelijke voogdij gaarne laten welgevallen. Horsten hield den invloed dien Felix op zijnen zoon uitoefen de voor zoo gunstigdat hij de vriendschap der jonge lieden zeer in de hand werkte. Bergheim geleek uiterlijk veel op Eduard. Even slank gebouwd als deze had hij zich in den gemeen- zamen omgang met den zoon zijns chefsook diens kleine eigenaardigheden wat gang en bewegingen aan gaat, aangewend. Het onderscheid tusschen beiden lag in de oogen en in de uitdrukking van den mond. In eerbiedige houding was Bergheim voor zijnen chef blijven staan. „Ik heb a nog eens laten roepen Bergheim", begon Horsten op eenen stoel wijzendewaarop Felix plaats de Porte aanbevolenbij de vredes-onderhandelingen te Bucharest1°. het verdrag van Berlijn te eerbiedigen; 2°. het denkbeeld eener aan Bulgarije te verieenen oorlogsvergoeding te laten varen 3°. niet aan het rumelisch vraagstuk te raken 4°. de mogendheden op de hoogte der onderhandelingen te houden. EGYPTE. Moektar-pacha en de heer Henry Drum mond Wolff kwamen den 6 onder het voorzitterschap van den Onderkoning bijeen Eerstgenoemde diende de legerbegrooting in en stelde voorde legersterkte te bepalen op 16800 man en 6700 man gendarmerie en politie allen egyptenaren. Hij wees tevens de middelen tot dekking dezer grootere uitgaven aan op eene som van f 2.400.000 na doch hij hooptedie te kunnen dekkenwanneer Engeland voor gelijk bedrag afstand deed van de jaarlijkeche schattingdoor Egypte te betalen voor het onderhoud der engelsche bezettings troepen. Den 7 had eene tweede bijeenkomst plaats. Bij kon. besluit van den 28 Jan. is bepaald dat de exploitatie van het tot den spoorweg van Amers foort langs Reenen naar Nijmegen behoorende gedeelte Amersfoort Kesteren tijdelijk opgedragen wordt aan de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij uit overweging dat het noodzakelijk istijdelijk in ^die exploitatie te voorzien. Bij kon, besluit van den 2 zijn met ingang van den 1 benoemd tot voorzitter van den raad van tucht van de koopvaardijjhr. mr, C. H. Backer, president der arr.-rechtbank te Arasterdam tot leden J. van Burggepensioneerd luit. ter zee lste kl. en C. W. R. Scholten reeder, beiden te Amsterdam P. A. C. Hugenholtz, expert te Rotterdam; tot plaatsvervangend voorzitter, mr. J. W. Foest, plaatsverv. kantonrechter te Amsterdam tot plaatsvervangende ledenJ. H. Beucker Andreae, luit. ter zee le kl. te 'a Gravenhage; A. Plate, directeur van de Nederl.-Amerik Stoomvaart maatschappij te Rotterdam L. W. van Rijn van Al kemadeinspecteur bij het bureau „Veritas", en C. Huyser van Reenen, expert bij de Neder], Vereeni- ging van assuradeuren beiden te Amsterdam. Den 2 heeft de gemeenteraad van Zijpe benoemd tot onderwijzeres aan de openb. school te Burgerbrug mej. J. E. H. Boelhouwer te Vreelandmet 7 tegen 3 stemmen besloteneen rechtsgeding in te stellen tegen de gemeente Petten in zake de opzegging der overeenkomst tot het geven van onderwijs op de school aldaar aan eenige kinderenwonende te Zijpena verwerping van een voorstel van het raadslid Nobel om eene commissie te benoemen, ten einde met Petten te onderhandelen en met algemeene stemmen afwijzend beschikt op een verzoek der kasteleins enz. tot af schaffing der belasting op tooneelvoorstellingenmu ziekuitvoeringen enz. nam„omdat ik u den loop van mijn gesprek met Eduard wilde vertellen. Gij hebt helaas gelijk gehad de lichtzinnige heeft reeds van Jonas Ball de som tot dekking zijner schuld geleend en daarvoor eene schuld bekentenis moeten afgeven. Ik heb nn Eduard wel gedreigd haar niet te zullen inlossen maar na rijpe overweging acht ik het toch beter, nog eens genade voor recht te laten gelden. Heb de goedheid morgen, wanneer gij gaat etendie zaak voor mij in orde te brengen; ik zal u die 6om laten ter hand stellen. Even wel, mijn waarde Bergheim, zou ik niet gaarne willen, dat Eduard door u iets van mijne toegevendheid vernam; de zorg hoe hij het geld krijgen zalis de zachtste straf voor hem. En ontvang nu nogmaals mijnen war men en hartelijken dank voor uwe offervaardige ver knochtheid; ik zal dat niet vergeten, en ik verzoek u ook voortaan op Eduard scherp te letten en hem als zijn goede engel met raad en daad ter zijde te staan." Horsten stak Felix de hand toe die deze met eene eerbiedige buiging vatte. „Het is eene mo8ielijke taak voor mij", antwoordde hij met bewogen stem, „want de naam van spionneeren, al is het ook om bestwil blijft mjj altijd bij en laat zich niet licht dragen. Maar ter wille van Eduard stap ik gaarne daarover heen. Het zou mij innig genoegen doenwanneer het mij geluktezijne lichtzinnigheid aan banden te leggen." Na nogmaals eene buiging te hebben gemaakt, ging Felix naar de deur. De raad had bij de laatste verzekering van den jon gen man verheugd en levendig met het hoofd geknikt en was toen op zijne schrijftafel toegetreden. „Vergeet uwen check niet, Bergheim!" riep hij, schreef snel eenige regels en reikte dezen toen het stukje papier toe. Zijn blik viel daarbij op de agenda die op zijne tafel lag en eene uitdrukking van ergernis kwam opzijn gelaat. „Nu vergeet ik waarachtig", ging hij voort, „bij al die'particuliere zaken, bet belangrijkste! Zend Waller even bij mij waarde Felix, er moet nog

Alkmaarsche Courant | 1886 | | pagina 1